de verdwenen atoomformule BLIK DOOR HET WERELD De eensgezindheid slinkt in Tsj,-Slowakije VENSTER Het militaire optreden in Indonesië Standaardonderzoek zonder spoorelementen China protesteert ook bij Nederland HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Nieuwe peilboot voorbeeld van waterschapsschaalvergroting OOSTERLAND, 5-2. Op de vorige week gehouden ingelandenvergade ring van het waterschap Schouwen- Duiveland, in „De Blauwe Keet", heeft dijkgraaf A. M. Geluk het the ma aangesneden van de schaalver groting, een ontwikkeling die nog steeds doorgaat. Een goed voorbeeld daarvan is de geschiedenis met de peilboot. Door kinderspel met de boot, zonk deze in een julinacht en het bestuur stond voor de beslissing of de oude boot opknappen of een nieuwe mo derne boot aanschaffen. Men besloot tot het laatste, mede met het oog op de mogelijkheid om ook peilingen voor andere waterschappen te kun nen verrichten. Door de boot van het waterschap wordt in 1969 de gehele Oosterschelde (alle oevers) gepeild, daar Tholen, Sint Philipsland, Noord- en Zuidbeveland (noordelijk deel), hun peilingen door deze boot zullen laten verrichten. Ook de Westerschelde wordt door een dergelijke boot in zijn geheel ge peild. Een mogelijkheid voor de toekomst is ook nog het gezamenlijk met an dere waterschappen aanbesteden van wegenonderhoud en wegverbetering. Aan de waterbeheersing is de laat ste vier jaar f 225.000,- uitgegeven. Een verordening over de lozing van gier en dergelijke (nu geregeld in art. 28 van het politiereglement). voor varkenshouderijen etc. kan te gemoet worden gezien. De heer Rotte werd aan de ver gadering voorgesteld als benoemd griffier in de vakature Hartog. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Bonman om verharding van een ge deelte weg onder de Rampaartse dijk vanaf de Rijksweg tot Laurens- weegje. De heer Geluk had hetzelf de verzoek betreffende diverse we gen rond Capelle en pleitte voor een betere ingang Zwanenburgseweg- Rijksweg. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 6-2. Coop. Veluwse eierveiling Barneveld. Aanvoer 832.722 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 9,82-9,96; van 56-57 gram f 10,36-10,74; van 60-61 gram f 11,24-11,72; van 64-65 gram f 12,09 -12,33. Eierveiling Barneveld (excl. BTW). Aanvoer 583.869 stuks, stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 9.80-10,09; van 57-58 gram f 10,74-11,05; van 62-63 gram f 11,75-11,88; van 66-67 gram f 12,49 -12,68. Kruishoutum (België). Geen aan voer. Eiermarkt Barneveld (excl. BTW). Aanvoer ca. 2.050.000 stuks, handel redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10.15-11,60, kg. prijs f 2,03-2,01; van 59-66 gram f 11,95- 13,00, kg. prijs f 2,03-1,97. De heer M. Romeijn (Ouwerkerk) vroeg naar de stijging van de per soneelskosten, ondanks het feit dat er minder kantonniers zijn en stel de vragen over het strooien bij glad heid van diverse polderwegen, maar in het bijzonder de Stoofweg. Het strooien is voor het polderbe stuur altijd een moeilijke zaak. Men heeft een uitgebreid wegennet en dus kost het strooien veel geld. Vaak staat men voor een dilemma, maar de hoofdwegen worden in elk geval gestrooid. Er heeft wel eens overleg met gemeentebesturen hierover plaats gehad. De tevredenheid werd uitgesproken over de taludmaaier. Op een vraag van de heer H. J. van de Zande over de vastzetting van de beschoeiing bij het afkalven van slootkanten, werd geantwoord dat de nieuwste methode (nylondoek) goed voldoet. De heer Krepel (Bruinisse) pleitte voor een bredere parellelweg westelijk van de Rijksweg in de toe komst en vroeg naar de waterhoog ten, na afsluiting van het Volkerak. De heer Stouten, Oosterland had be zwaren tegen slootafvallen op het land, in verband met de inzaai. Eert van de wapens der Russen bij het re-sowjetiseren van Tsjecho- Slowakije is het feit dat Tsjechen Tsjechen zijn en Slowaken Slowa kenTwee volken die in menig op zicht naast elkaar kunnen staan - wat in het verleden vaak gebeurde en wat ook in de toekomst nog vaak zal gebeuren - maar toch twee vol ken. De grote kracht van de hervor mingsbeweging waarvoor president Novotny heeft moeten wijken was zeker dat Tsjechen en Slowaken in eendracht streefden naar ontruiming van de strakke terreur dictatuur van toen. Dat de Slowaak Dub eek naar voren kwam als de menselijke leider is in deze min of meer toevallig. Het had voor hetzelfde geld ook Smrkov- sky de Tsjech kunnen wezen, zoals het in menig opzicht eigenlijk sinds dien ook geworden is. Voor de Tsjechen was de omme keer van januari vorig jaar er in de eerste plaats een om het communis me te humaniseren, de treffende slo gan die Dubcek vooral uitdroeg. Voor de Slowaken gold hetzelfde maar met een plus: een t weede over- weging is steeds geweest dat dit hu manere communisme ook de enige manier was om een tweede, ouder doel te bereiken: een grotere auto nomie van het eigen land. Dat ide aal heeft men in Bratislawa altijd al gehad, ook toen het nog Presburg heette of moest heten. Hitier heeft er voor enige tijd col laborateurs mee gekweekt door de Slowaken een zekere schijn van zelf bestuur te gunnen - uiteraard duur de het niet lang voor men besefte dat dit inderdaad maar schijn was en bloeide het verzet hier niet min der dan rond Praag in wat toen Bo-* hemen of Moravië heette. Slowaken voorzichtiger i Wat Novotny's opvolgers ook mis lukt mag zijn, ze hebben wel bereikt dat Tsjecho-Slowakije nu inderdaak een federatie is geworden met eert aparte Tsjechische en een Slowaakl se regering, elk met een eigen par-, lement en een zekere mate van autoA nomie. Van Slowaaks standpunt bezien zonder meer al een grote vooruit- 1 gang. Dat betekent ook dat de Tsje chen, voor wie reëel niets verander- de, en de Slowaken, voor wie dit wel 't geval was, nu elk iets anders aan kijken tegen de methode van verzet tegen de gedwongen terugkeer bin nen een gareel als Moskou graag aanlegt. Ongetwijfeld is in beide landsde len het verlangen gelijk aanwezig om zonder inmenging vanuit Mos kou te leven. De Slowaken zijn in deze echter wat voorzichtiger dan de Tsjechen al was het alleen maar om te voorkomen dat hun pasverwor- ven autonomie in gevaar komt. Van daar dat wel Tsjechische leidei s na de zelfverbranding van Jan Palach en bij diens begrafenis tekenen van deelneming stuurden naar zijn moe der, maar niet de Slowaakse. Er ontvouwt zich iets als een ver schil in temperament: de Tsjechen die actief willen proberen de Russi sche wals tegen te houden, de Slo waken die geduld willen oefenen tot de kans iveer eens ontstaat om een stap naar voren te doen. Een twee ledigheid van gevoel dut de Russen bij hun druk op de Tsjechoslowaak- se federatie met talent uitbuiten. „Stuurgroep" ingesteld Kind gestikt in plastic zak AMSTERDAM, 8-2. Do 8-jarigs Sonja Ceder uit de Reinier Claes- zenstraat in Amsterdam is door haar moeder levenloos in. bed aangetrof fen. Het meisje was gestikt in een plastic zak die zij over het hoofd had getrokken. DEN HAAG, 8-2. Er is een stuur groep ingesteld die het de regering mogelijk moet maken zich nog vóór het zomerreces tot de Tweede Ka mer te wenden over de kwestie van het optreden van Nederlandse mili tairen in Indonesië. Van deze stuurgroep maken deel uit de secretarissen-generaal van al gemene zaken (voorzitter), defensie, justitie, buitenlandse zaken, onder wijs en wetenschappen en binnen landse zaken. Gezien de aard van de moeilijkheden van verschillende aard die op de departementen moe ten worden overwonnen - wil de re gering haar toezegging aan de Ka mer binnen een redelijke termijn ge stand doen - acht de regering het wenselijk dat op het hoogste ambte lijke niveau aan de te verrichten werkzaamheden wordt leiding gege ven. Deze groep zal over de voort gang van de werkzaamheden tussen tijds aan het kabinet moeten rappor teren. De stuurgroep moet er voor zor gen dat een coördinatiegroep wordt gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van de betrokken minis teries. Deze groep zal worden ge steld onder de leiding van een dooi de minister-president aan te wijzen persoon, die speciaal voor dit werk LAND- EN TUINBOUW Bij uitgebreid zgn. volledig grond onderzoek wordt in bouwlandmon sters het kopergehalte en in gras landmonsters de koper- én kobalt- Ongeveer gelijktijdig kreeg de haas een telefoontje uit Rotterdam en hij besloot aan het werk te gaan. De huiszoeking in het detectivebu reau had geen resultaat opgeleverd, dus het lag voor de hand, dat het zakje met diamanten wellicht in Rotterdam te vinder, was. Natuur lijk, concludeei-de de baas, want het bericht had ook in het Rotterdamse ochtendblad gestaan. Dus ging hij in snelle vaart met een paar van zijn helpers in zijn eigen v/agennaar Rotterdam, terwijl hij vooraf op dracht had gegeven om voor alle ze kerheid die nacht ook eens een kijk je te nemen in het huis te Weesp. De wagen werd op veilige afstand van perceel 130a geparkeerd en de heren wandelden naar het pand. Aanbellen was te riskant en aange zien het al donker geworden was, besloot men de deur met een loper te openen, hetgeen wonderwel ge lukte. De drie mannen gingen naar boven, terwijl één in de trap, bij de voordeur de wacht betrok. Zonder dat het gezelschap binnen er erg in had, kwam het drietal boven en de baas, die hier de leiding had, wilde geen enkel risico nemen, zodat ,hij zijn revolver maar voor de dag had gehaald en commandeerde; „Alle maal de 'handen omhoog!" Holm sëhrok en plofte terug in de crapaud. Hij keek naar de binnen- gekomenen en herkende een van. hen terstond als de man, die hem die morgen een bezoek had gebracht en die zijn pijp tevoorschijn had ge haald. Holm begreep onmiddellijk, dat men hem vanuit Amsterdam ge volgd had en daoht bij zichzelf: „Die zoeken de diamanten hier. Kunnen ze lang zoeken". Hij herstelde zich bijna onmiddel lijk cn stak zijn handen omhoog, het geen de anderen ook al gedaan had den. En hoewel de situatie alles be halve prettig geworden was, al was het alleen maar door de dreigende revolvers, begon Holm te lachen en hij zei: „Aha, daar hebben we de diamantzoekers! Leuk, En het be spaart mij een Ihoop moejte. Mag ik de heren uitnodigen het huis onder steboven te halen? Dan vinden ze misschien ook datgene, wat wij zoe ken". Doch de baas commandeerde; „Mond houden. Wie is hier die zoge naamde detective?" De man, die al bij Holm op bezoek geweest was, wees hem aan en Holm boog op komische wijze: „Met wie heb ik het genoegen?" „Je weet, waarvoor we komen, stuk speurder!" siste deze, de detec tive minachtend aankijkend. „Ik neem aan, dat ik het weet, stuk smokkelaar", troefde Holm te rug. „Ik zou zeggen, doe je best en zoek. We zitten hier goed en warm. Doe dat blaffertje maar weg, want we zijn helemaal niet van plan om je tegen te wertken. Integendeel". „Klets niet zoveel, vent. Zeg op, waar is het zakje diamanten?" Holm grinnikte. „Ik zou het op dit moment niet met zekerheid kun nen zeggen". De man met de revolver keek de ander onderzoekend aan. Toen gaf hij de beide anderen een wenk en deze begonnen systematisch de ka mer te onderzoeken. Mevrouw van Helsdingen protesteerde, doch de bendeleider beet 'haar toe haar mond te houden en de vrouw kwam al spoedig tot- de conclusie, dat zulks onder de gegeven omstandigheden misschien wel het beste was. Intus sen gingen de twee smokkelaars rus tig verder met het onderzoeken van de kamer. •Holm, nog altijd met zijn handen in de hoogte, dadht kortstondig na. Het zou niet verstandig zijn, om un te spreken over de vijf blaadjes pa pier. De bendeleider zou ongetwij feld begrijpen, dat dit een min of meer belangrijk document was en het meenemen. En als zo iemand het in handen kreeg, dan was het gevaar groot, dat de Waard het nooit meer in handen kreeg. Tenzij men het zou willen ruilen voor de diamanten. Maar Holm was helemaal niet van plan de diamanten aan de bende te rug te geven. Integendeel. Hij wilde de bende uitleveren aan de justitie. Daarom nam hij de leider scherp op, zodat hij een behoorlijk signalement van deze man zou kunnen geven. Er gingen enkele minuten voorbij. Holm kreeg kramp in zijn armen en daarom zei hij; „Als je helzeJfde is. laat ons dan de handen op het hoofd leggen, want zo kunnen wc het. geen vijf minuten meer uithouden". Dat begreep de man waarschijn lijk oök wel, want hij zei: „Leg ze allemaal maar op do tafel voor jo. En ga jullie er bij zitten". Dit laatste zei hij tot het echtpaar van Hclsdin- door b. j. ten wesepe gen, dat nu naast de drie andere mensen iginig zitten. Na een half uurtje was men met de kamer klaar en op een wenk van de bendeleider ging men naar de andere vertrekken. Van Helsdingen moest zijn sleutelbos afgeven en de twee gingen systematisch alle ande re vertrëkken na. Intussen hield de baas onafgebroken het vijftal in de gaten. Er werd geen woord meer ge sproken. Holm daoht, da't het mis schien het 'beste zou zijn om te zeg gen, dat ieder gezoek nutteloos zou zijn. Hij had nog een stille vrees, dat men de papieren zou vinden en er mee naar de baas zou gaan, doch hij achtte het tweetal, dat het huis doorzocht, niet intelligent genoeg om te snappen, dat op die vijf vellen papier wel eens een waardevol gege ven geschreven kon zijn. Ten slotte zochten ze naar een zakje diaman ten en niet naar een formule. (Wordt vervolgd). gehalten mede bepaald. Naast het advies over de bekalking, de fosfaat- en kalibemesting en o.a. het advies over de bemesting met magnesium, wordt bij volledig grondonderzoek dus ook advies uitgebracht over de koper- en kobaltbemesting. Bij standaardonderzoek wordt géén onderzoek op spoorelementen uitge voerd. In de landbouw wordt bij standaardonderzoek slechts geadvi seerd over de bekalking, de fosfaat- en kalibemesting, eventueel uitge breid met een advies over de bemes ting met. magnesium, zoals dat in het zuiden van ons land reeds ingang heeft gevonden. in de praktijk nu blijkt het vol ledige grondonderzoek vaak te vyor- den verward met het standaardon derzoek. Het abonnement op grond onderzoek bij het Laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos terbeek geldt voor minimaal stan daardonderzoek. Indien men met een dergelijk abonnement, in het belang van de gezondheid en produktie van het vee, een uitspraak wenst over de koper- en/of kcbalttoestand, dient aanvullend onderzoek op spoorele menten te worden aangevraagd. De kosten van het onderzoek op spocrelementen kan men zich op zardgrasland besparen als nog nooit met koper en kobalt is bemest. Een bemesting met 400 kg koperslakken- bloem is op dergelijke grond zonder meer noodzakelijk om de koper-ko- fcalttoestand in orde te brengen. Heeft men evenwel met koperslak- kenbloem bemest, dan dient na drie a vier jaar inderdaad door grond onderzoek te worden nagegaan of het gehalte aan spoorelementen nog voldoende is. zal worden vrijgémaakt of aange trokken van buiten het overheids personeel in actieve dienst. De voor zitter van deze groep zal tevens deel uitmaken van de stuurgroep. De werkzaamheden dienen op 1 ju ni a.s. te worden voltooid. „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. De enkele dagen gele den uit de Londense woning van de Amerikaanse filmproducent Sam Jaffe gestolen kunstwerken, waar van de waarde op ruim 100.000 gul den geschat wordt, zijn door de po litie teruggevonden in een lege flat in Chelsea. BONN. De Sowjetrussische ambas sadeur in Bonn, Zarapkin, heeft een onverwacht bezoek gebracht aan de Westduitse minister van buitenland se zaken. Brandt, die met ziektever lof in het Zwarte Woud is. De wens tot een gesprek zou van de ambas sadeur zijn uitgegaan. BONN. Een Westduitse christende mocratische afgevaardigde, Heinrich Windelen, is Kai-Uwe von Hassel op gevolgd als minister van vluchtelin genzaken. Von Hassel werd woens dag gekozen tot voorzitter van dc Westduitse Bondsdag. LONDEN. De populariteit van de Britse conservatieve partij is sterk toegenomen na het pleidooi dat par tijleider Heath twee weken geleden hield ten gunste van verdere beper king van de immigratie van gekleur- den. Dit blijkt uit resultaten van een opinieonderzoek die vorige week zijn gepubliceerd. BONN. De 67-jarige professor Wal ter Hallstein, die van 1958 tot 1967 voorzitter van de E.E.G.-commissie is geweest, is aan de universiteit in Bonn onderscheiden met de Robert- Schumanprijs 1969. KARACHI. President Ajoeb Khan van Pakistan zal binnenkort de nood toestand, die van kracht is sinds de oorlog met India in 1965, opheffen, waardoor allen die op grond daar van gevangen zitten, vrijkomen. KAAPSTAD. In het Zuidafrikaan- se parlement is een wetsvoorstel in gediend dat beoogt het bestaande recht van beroep bij een rechtbank tegen depovtatiebesluiten van de mi nister van binnenlandse zaken af te schaffen. BOEKAREST. Naar van officieuze zijde in Boekarest vei'luidt „is men niet meer van plan, zoals de zaken er nu voorstaan de lente-manoeu vres van het Pact van Warchau in Roemenië te houden". Roemenië blijft wel lid van het pact. COLUMBUS. De Amerikaanse fe derale rechei'che en de politie heb ben voor ruim anderhalf miljoen dollar aan vals geld in beslag geno men. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën werden in een hotel in Columbus twee neven gearresteerd toen zij trachten onge veer 50.000 dollar vals geld aan een agent van de federale recherche te verkopen. BOCHUM. Bijna drie jaar is het ge leden, dat Heinz Kaminski, de kopte lefoon dicht tegen de oren gedrukt, voor de eerste keer met de door de staat gefinancierde 20-m-parabool- antenne onder het halve bolvormige ballonomhulsel zie foto) naar de wereldruimte luisterde. Plotseling hoorde hij enige maten van de In ternationale - het kenteken van de eerste 'onbemande maansatellxet. Acht uur voor de bekendmaking van het triomfale bericht in Moskou, kon het Instituut voor Ruimte- en Satel lietenonder zoek in Bochum, vroeger stedelijke Volkssterrenwacht, over de gebeurtenis mededeling doen. Di recteur Kaminski heeft zijn waarne mingspost intussen tot een belang rijke luisterpost voor het wereldruim uitgebouwd. Geen satellietensignaal, geen astronauteiigesprek ontgaat zijn of de getrainde oren van zijn medewerkers. Ook de eerste beman de maanvlucht kon hij volgen. De Amerikaanse ruimtevaa rtorganisatie NASA stond hem. zelfs het afluiste ren van de gesprekken toe, behield zich echter het alleenrecht voor, deze wereldkundig le maken. ROME. In Italië zijn de occul tisten (helderzienden, magiërs, hyp notiseurs e.d.) in staking gegaan voor erkenning van hun beroep. Tien van hen hebben vrijdag voor het parle mentsgebouw in Rome gedemon streerd, STRAATSBURG. De Europese commisise voor de Rechten van de Mens heeft de klacht van de voor malige SS-er W. Rosenbaum tegen de Westduitse regering, dat zijn voor arrest ongerechtvaardigd lang is ge weest, ongegrond verklaard. BEIROET. In Beiroet en Amman hebben vrouwen gedemonstreerd uit solidariteit met hun seksegenoten in door Israël bezet gebbied. BELGRADO. President Tito van Zuid-Slavië heeft aan de pers in zijn land verzocht voorzichtig te schrij ven over Tsjecho-Slowakije. Som mige kranten hebben teveel belang gehecht aan bijzonderheden, waar door officiële protesten,zijn gevolgd, zei Tito. PETROPOLIS. President Arthur Da Costa E Silva van Brazilië heeft vijf van de 22 wetgevende vergade ringen van de staten van het land voor onbepaalde tijd geschorst en 33 leden van het federale congres en twee hoge functionarissen ontslagen. PRAAG. Het secretariaat van het Tsjechoslowaakse centrale comité van de communistische partij, heeft besloten de publikatie te hervatten van „Politika", die in november ge staakt werd in verband met een her beoordeling van de inhoud. DEN HAIAG, 8-2. Evenals de Ame rikaanse regering heeft ook de Ne derlandse een protest ontvangen van de volksrepubliek China in verband met de vlucht van de 46-jarige tij delijk zaakgelastigde Liao Ho Sjoe in Nederland. Het protest werd ingediend bij de Nederlandse zaakgelastigde in Pe king en was in „soortgelijke" termen gesteld als dat aan de V.S., aldus desgevraagd het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. 38. Nog voor Aram van zijn verbazing bekomen is, snort een tweede pijl op hem toe en slechts door een bliksemsnelle zij sprong weet hij het. dodelijk wapen te ont wijken. Hij aarzelt geen seconde, doch rent met getrokken zwaard dc struiken in, in de richting waaruit het verraderlijk schot gelost, is. Het bos is hier vrij dicht cn hij ziet niets, doch vóór hem uit hoort hij het geluid van dravende voclstappcn. „Halt!" schreeuwt hij, doch het geluid wordt zwak ker cn even later hoort hij nog slechts het ruisen van do bladeren in dc wind. Hij zet de handen aan de mond en laat een langgerekte reep horen. Uit do verte klinkt het antwoord. Aram besluit flat hij hot beste kan blij ven wachten. Peinzend keert hij naar de eik terug. 1-Iij trekt de pijl uit het hout en bekijkt hem aandachtig. Doch daar wordt hij ook niets wijzer van! Het is een dood gewone pijl,, zoals overal gebruikt wordt. Wie kan er op hem geschoten hebben? Lorca? Hij kan het zich nauwelijks voor stellen. Dc geheimzinnige zanger? Maar die heeft hij die ochtend nog helemaal niet gezien! Maar wie hot dan geweest, moge zijn, het is duidelijk dat men hem naar het leven slaat! Waterschap Schouweii-Duivelaiitl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4