AGENDA V.V.V.-Renesse gaat weer wat deen aan zomerevenementen STREEKNIEUWS Bom in „El Al"-tostel? SP0RTT0T0 z.v.u. „Macro-avond" Vogelwacht Kleine insecten heel groot op projektiedoek RENESSE, 7-2. In „Het Wapen van Zeeland" werd een oriënterende vergadering gehouden van V.V.V. en vertegenwoordigers van de vereni gingen te Renesse. Op deze vergadering, die geleid werd door het V.V.V.-bestuurslid de heer L. C. Hoogerhuis, heeft men ge tracht tot een voorlopig evenemen tenschema voor het seizoen te ko men. De heer Hoogerhuis noemde de evenementen, die de Westhoek ieder jaar biedt een goede reklame voor dit gebied en hoopte, dat dit jaar veel aandacht aan het op een prettige manier bezighouden van de zomergasten zou worden besteed. Ter oriëntering haalde hij eerst de evenementen van vorig jaar aan, waarbij bleek, dat vooral het kamp vuur veel bezoekers had getrokken. Dit jaar zal er dan ook zeker weel een kampvuur zijn. De ballonoptocht leverde wat meer moeilijkheden op, maar men besloot hem toch te hand haven. Verder weiden voorlopige afspra ken gemaakt voor o.a. een of twee hengelwedstrijden, een strandloop, FINANCIËN EN ECONOMIE Bank introduceert de B.T.W.-rekening AMSTERDAM. 8-2. Dc Alsemene Bank Nederland heeft haar diensten pakket voor zakelijke relaties uitge breid met een speciale B.T.W.-reke ning. Uitgaande van het feit, dat on dernemers, detaillisten etc. de door hen geïncasseerde B.T.W. één maand na afloop van het voor hen gelden de tijdvak aan de fiscus dienen af te dragen, is deze rekening in het leven geroepen om de belastingplichtigen in de gelegenheid te stellen in de loop van het voor hen aangewezen tijdvak (een maand, kwartaal of in enkele gevallen een jaar) reeds be dragen te reserveren. Over de op de B.T.W.-rekening ge storte bedragen wordt - gestaffeld - een rente vergoed van 4 Vz procent per jaar. Stortingen en disposities kunnen dagelijks plaatsvinden. Over de gestorte gelden kan uitsluitend worden beschikt voor betalingen aan de fiscus of voor overboeking naar een depositorekening bij de bank. De nieuwe Staatslening AMSTERDAM, 8-2. Met veel be langstelling werd heden in kringen van beurs en financiën kennis geno men van de min of meer verwachte nieuwe lening van de staat der Ne derlanden, waarvan het bedrag weer zal worden vastgesteld na sluiting van de inschrijving. In tegenstelling tot de laatste uit gifte van de staat 'wordt thans wel de koers van inschrijving bekend ge maakt. Die wordt honderd' procent. Deze lening kent dus geen z.g. ten der systeem. De inschrijving voor de vorige le ning was op 12 december en de stor ting op 7 januari. Toen werd, dank zij deelneming van de rijksfondsen en instellingen in deze 6V2 procent uitgifte, het minimaal gevraagde be drag van f 225 miljoen gehaald. De koers van uitgifte werd bepaald op 99 procent. Alle inschrijvingen tegen deze koers en tegen hogere koersen werden ten volle toegewezen. Thans wordt het een zeven pro cent lening a pari, een niveau dat hier en daar nog enige verrassing verwekte, want men moet teruggaan tot 1966 om een tweetal uitgiften van de staat met zeven procent ren te (de eerste tegen 99 Vz, de tweede tegen 100 procent) aan te treffen. Laatstgenoemde (onder minister Zijl stra) werd liefst 26.000 maal overte- kend. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdagavond 13 februari, 7.00 uur, ds. H. J. C. Zwijnenburg (Buma-zending). Voor 30 jaar BRUINISSE. De chr. meisjesver eniging „Lydia" heeft 100 vervaar digde kledingstukken uitgedeeld aan 86 daarvoor in aanmerking komen de gezinnen. BRUINISSE. Bij Kon. Besluit is aan de heer S. Hage op zijn verzoek met ingang van 5 maart ontslag ver leend als burgemeester van deze ge meente. OUWERKERK. Er i$ een aanvang gemaakt met het slechten van de oude begraafplaats op het dorp, op welke plaats een plantsoen zal wor den aangelegd. Het werk geschiedt in werkverschaffing. SIRJANSLAND. Na een verblijf van ruim 3 jaren nam ds. O. G. Bun- jes afscheid van de Ned. Herv. Ge meente. Hee kleine kerkgebouw was overvol en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. RENESSE. Hel loon in werkver schaffing is verhoogd lot 1,75 per dag voor hoofden van gezinnen tot een maximum van f 10 per week. Bovendien ivordl voor kinderen be neden 14 jaar. te beginnen bij het derde kind, f 0,50 per week uitbe taald. ZIERIKZEE. De Kring van Gei- lenfokverenigingen op Schouwen- Duiveland hield zaterdagavond haar jaarvergadering in café „De Draak" alhier. ZIERIKZEE (Adv.). 5 chocolade repen 10 ct.; 1 pot pindakaas 15 ct.; 1 pond Letdse kaas 20 ct.; 1 pond cacao 20 ct.; 1 pond gem. biscuits 25 ct.; 4 stuks toiletzeep 25 ct. BRUINISSE. Het kinderkoor der openbare lagere school gaf een uil voering van de kinderoperette „De kleermaker en de kabouters". een wielerwedstrijd, drie wandel tochten van 15 km, een ringrijderij en waarschijnlijk ook weer een cam- pingtoernooi Voor de wandeltochten moet meer reklame gemaakt worden vond men. De suggestie werd ge daan een evenementenlijst te ver vaardigen. Deze gedachte zou men nader bekijken. De muziekvereniging was ook nog iets van plan, maar hierover kon de voorzitter zich nog niet uitlaten. De heer Hoogerhuis deelde tenslot te mede, dat het V.V.V. deze evene menten even als vorig jaar weer fi nancieel wil steunen en hiervoor f 1000 beschikbaar stelde. Hierna sloot hij de vergadering. ZIERIKZEE Vergadering Chr. Landbouworganisaties Op vrijdag 14 februari wordt de gecombineerde jaai*vergadering ge houden van de gewestelijke afdeling van de C.B.T.B. met de C.A.V. van die afdeling in het Huis van Nassau. Op deze vergadering, worden de jaarstukken behandeld. Bestuursverkiezing is nodig voor de C.A.V., wegens aftreden van de heer J. A. van der Bijl, die herkiesbaar is. Benoeming vindt verder plaats van een lid der financiële commissie, wegens aftreden van de heer J. den Boer Johz. te Zierikzee. Als spreker treedt op de heer L. Bij de Vaate over: „Resultaten van de proefne mingen op „De Scheldemonden". De heer R. J. van der Wekken houdt een praatje bij plaatjes uit Canada. Afdeling U.V.V. Op dinsdag 18 februari wordt in de bejaardensociëteit (Visstraat) de U. V. V.-contactimiddag gehouden, waarop de huishoudelijke zaken be handeld worden. All-Ready vraagt koninklijke goedkeuring De op 9 mei 1967 in Zierikzee op gerichte korfbalvereniging „All Rea dy" heeft in haar op 21 november 1968 gehouden algemene ledenverga dering besloten om op de ontwerp statuten de Koninklijke Goedkeuring aan te vragen. Dezer dagen werd daartoe het verzoek aan H.M. de Ko ningin verzonden. Wanneer de ko ninklijke goedkeuring wordt ver leend, zal tevens het nieuwe huis houdelijke reglement van kracht worden. MIDDENSCHOUVVEN Loop der bevolking over januari Ingekomen: M. M. Geelhoed van Westerschouwen naar Ellemeet; P. A. Rijn en echtgenote van Oostflak- kee naar Scharendijke; W. Molewijk van Bruinisse naar Scharendijke. Vertrokken: A. C. Provily van Kerkwerve naar Zierikzee; J. J. Vier gever van Scharendijke naar Ridder kerk. RENESSE Strafeest uitgesteld Het Str&feest dat zaterdag 8 fe bruari zou worden gehouden werd, in verband met de weersomstandig heden door de organisatoren afge last. Door de sneeuw waren de we gen vrijwel onbegaanbaar geworden en men achtte de kans op ongeluk ken voor paarden en muzikanten te groot. Het is nog niet bekend of „Stra" dit jaar nog op een andere datum gevierd zal worden. BROUWERSHAVEN Auto slipte en reed - zonder bestuurder - de haven in Zaterdagmorgen heeft zich te Brouwershaven een ongeluk voorge daan, dat zeer goed is afgelopen. De heer R. de B. reed met zijn Volks wagen langs de haven noord-zijde om zich naar huis te begeven op het Havenhoofd. Toen hij opdraaide op de hoek van het betonningsmagazijn voelde hij dat de auto door de glad heid ging slippen. Met grote tegen woordigheid van geest opende hij bliksemsnel het portier en kon nog op het laatste nippertje uit de auto springen, welke pardoes in de haven tuimelde. Met een smak kwam de auto terecht, daar het juist zeer laag water was. Met behulp van een kraanwagen van de fa. de Vlieger kon het voertuig later worden opge vist. DREISCHOR Derde Nutsavond Op vrijdag 14 februari a.s. zal de plaatselijke culturele vereniging „Tot Nut en Genoegen" te Dreischor, haar derde Nutsavond 'houden in café-dorpshuis „De Drie Schorren". Op deze avond zal de heer B. Ver schoor uit Rotterdam, die trainer is bij de Nederlandse Vereniging voor Onderwatersport, een causerie hou den over de onderwatersport. Bo vendien zal hij deze ongetwijfeld boeiende sport ook nog toelichten met een aantal dia's. Daar Dreisdhor een groot gedeelte van het jaar met de onderwatersport wordt gecon fronteerd door de vestiging van „Baracuda", heeft 'het bestuur van „Tot Nut en Genoegen" ongetwij feld eei} goede keus gedaan door - voor deze avond - het oog te laten vallen op de >heer Verschoor. OUWERKERK Collecte Werelddiakonaat De collecte voor het Werelddiako naat heeft f 187,50 opgebracht. Hier bij bevond zich een gift van f 100. NIEUWERKERK Het verenigingsleven Vorige week vergaderde het be stuur van de middenstandsvereni ging „Nieuwerkerk" samen met af gevaardigden van belangrijke plaat selijke verenigingen en stichtingen, enz., onder voorzitterschap van de heer N. A. Lievense. Dit samenzijn in hotel „De Meebaal" te Nieuwer kerk, was bedoeld om het vereni gingsleven, dat de laatste jaren een harde strijd om het bestaan moet voeren, te stimuleren. Een schrijven werd ontvangen om de krachten te bundelen cn het initiatief tc willen nemen om in samenwerking met de besturen van alle verenigingen en het personeel der scholen, tot orga nisatie van voorkomende festivitei ten te komen. Door gezamenlijk overleg kan oplossing van vee] pro blemen, die het verenigingsleven met zich brengt, worden gevonden. Koppelzwanen op ijsbaan Afgelopen week is in de plaatse lijke ijsbaan een koppel zwanen ge signaleerd. Het paar houdt zich reeds geruime tijd in de omgeving van het slingerbos op. De dieten schijnen het ts Nieuwerkerk prettig te vinden en aan eten ontbreekt het hun niet, daar de jeugd ze graag wat brood korstjes toegooit. Ned. Hervormde Kerk De opbrengst in 1968 van het busje bij de bandrecorder voor zieken en ouden van dagen der Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwerkerk, was f 211,32. Voor zendingsdoelein den is in het afgelopen jaar ontvan gen een bedrag van f 1053,31. Vijf honderd gulden is bestemd voor de Uitwendige zending, terwijl het an dere resterende bedrag aan diverse instanties wordt toegekend. BRUINISSE Auto sloeg om na slip Zaterdagmiddag kreeg de politie te Bruinisse een melding dat op de Grevelingendam een omgeslagen vrachtauto lag, met daaronder de chauffeur. Dit laatste bleek bij aan komst niet het geval en dokter Speelman uit Oosterland, die even eens was gewaarschuwd, kon onver- richterzake vertrekken. De vrachtwagen waarmee de eige naar de heer A. J. van Gorp uit Ooltgensplaat had gereden was wel omgeslagen maar gelukkig kon de man die achter het stuur had gezeten door de deur die boven lag uit de wagen kruipen. Hij was toen naar Oude Tonge gelift om hulp te halen. Toen de politie arriveerde was al leen de omgeslagen auto op de weg aanwezig. Uit kistjes die in de auto lagen kon de politie vaststellen wie de eigenaar was. Deze kwam later opdagen en het gelukte hem de wa gen weer overeind te krijgen en naar huis te brengen. De wagen was gaan slippen toen de heer Van Gorp had geremd. Hij klaagde over pijn in de schouder maar had verder geen letsel. Zeilschoolhouder vertrekt De heer D. L. Schaap, die vier jaar achtereen een zeilsohool heeft gehouden in het kamp Stoofpo'lder en aan wie het kamp ook voor het jaar 1969 weer was verhuurd, heeft aan het gemeentebestuur bericht, bij nader inzien van verdere exploitatie van de zeilschool te Bruinisse te willen afzien. Hij wil zich elders vestigen. De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden collecte ten bate van het Werelddiakonaat bracht op f 789. Er werd verbouwd LONDEN, 8-2. Verbouwing - de verkoop gaat normaal door, stond op een schutting die drie arbeiders optrokken voor de etalage van een jwwelier in Londen. Er werd inderdaad verbouwd, maar niet door het drietal dat een gat in het pant serglas boorde en er met 10 duizend pond sterling aan rin gen vandoor ging. Na geruime tijd wees een klant het per soneel op het gat in het glas waardoor de .diefstal aan het licht kwam. „We voelden ons een beetje voor schut staan", was het commentaar van één ran de bedienden. BURGH. 7r2. Op de vrijdagavond in hotel Bakker te Burgh gehouden vergadering van de Vogelwacht Schouwen-Duiveland, heeft de voor zitter, de heer J. P. C. Boot, zijn mis noegen uitgesproken over het veel te vroeg in de publiciteit gekomen be richt over de roofvvgelsterfte op Schouwen-Duiveland. Zelfs de in spraak b\j de minister van landbouw is veel te voorbarig geweest, omdat het rapport nog lang niet klaar is. BÜ slechts enkele gevonden dode vo gels kon parathionvergiftiging vast gesteld worden. Er wordt nog steeds aan het enderzeek gewerkt. De heer Boot vroeg of het moge lijk is de gevonden vogels niet meer te laten opzetten, doch aan zijn adres te zenden, waarna voor doorzending naar het onderzoekcentrum gezorgd wordt. Tot nu toe werden op Schou wen-Duiveland gevonden: 8 buizer- den (allen omgeving Schuddebeurs), 10 torenvalken, 2 smellekens, 1 sper wer. 1 ransuil en 1 kerkuil. Over de oorzaken van deze sterfte valt nog niets te zeggen, doch dit zou gezocht kunnen worden in het zeer late zaaien van het wintergraan. De Belgische televisie vertoont binnenkort een heel bijzondere Yia- tuurbeschermingsfilm. Op 18 april a.s. spreekt dr. Adriani voor de Vo gelwacht, in samenwerking met het Nut en op 25 april wordt de jaarver gadering gehouden met de heer Ta- nis als spreker. „Onbeschrijfelijk mooi" „Cnbeschi"ijfelijk mooi", noemde de voorzitter de dia-serie die drs. P. J. M. van Kalmthout te Bergen op Zoom had laten zien. „We zijn wel wat ge wend op diagebied, doch deze 300 macro-dia's slaan alles". De heer Boot roemde het dan ook de beste lezing met kleurendia's die de Vogelwacht ocit organiseerde. Drs. Van Kalmthout, tandarts van beroep, offert zijn vrije tijd geheel op aan deze macro-fotografie. Het is een zeer moeilijk onderwerp, omdat een zo klein mogelijk voorwerp zo groot mogelijk op het doek moet ge bracht worden.. Met een overigens beslist niet abnormale camera (wel voorzien van een aantal balgen en tussenringen), worden soms belich tingstijden gemaakt van 40 of 50 sé conden. Het scherp stellen is bijzon der moeilijk, omdat het onderwerp, via de reflexzoeker, geheel in het duister verdwijnt. Daarom moet er onderscheid gemaakt worden tussen de verschillende „kleuren zwart". Een kunstenaar is deze tandarts, want het was ongelooflijk mooi. Zo zagen we kakkerlakken en sprink hanen. Deze nemen direct de kleur van hun omgeving aan. De vele aan wezigen zagen verder hoe een vlieg dcor een bidsprinkhaan geconsu meerd wordt, waarbij deze begint met de ogen. Diverse luizen versche nen als gigantische monsters op het scherm en de kop van een mug paste precies in het doek. Niet te verwon deren dat bij menige toeschouwer de huiveringen over de ruggen liepen. Kleine onderdeeltjes „beest", van cir ca 1 mm-, kwamen nu glashelder op een 100 x 80 vergroting. Om dit fan tastische resulaat te bereiken werden soms 27 lichtpunten gebruikt. Het mooiste „beest" dat we zagen was een wants. Wat een prachtige kleu ren bezit dit slechts een paar mm groot insect! Natuurlijk stond er als een booreiland gelijk, een lieveheers beestje op het scherm, bezig luizen te verorberen. Merkwaardig is dat deze luizen, inplaats van weg te lo pen van hun aartsvijand, er naar toe kruipen om opgepeuzeld te worden. Mogelijk dat hier een soort hypnose gebruikt wordt. Via vlinders en li- belles kwam drs. Van Kalmthout aan zijn laatste plaatje tevens het mooi ste: het oog van een daas. Een schit terend samenspel van rood en groen, opgebouwd uit minuscule facetjes. Echt een „topper" deze macro avond! Volgende week vertoont drs. Van Kalmthout deze serie voor het Generaal Motors-concern te Antwer pen, op een beeld van 5x5 meter, mei twee projectoren. Een zaal van 1.000 personen zal hem zeker even veel applaus brengen als de 50 Vogel wachtleden in hotel Bakker. Een dode kerkuil. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). INGEZONDEN STUKKEN Fijne ervaring Westenschouwen was zaterdag morgen een volkomen geïsoleerd ge bied. De meeste automobilisten op weg naar hun huis, caravan, kwa men niet veel verder dan Burgh. Voorbij Burgh raakten diverse automobilisten voorbij de „omlei ding" van de weg en zonder hulp waren wij machteloos. Graag via deze krant mijn dank voor enkele mij onbekende maar zeer vriendelijke mensen (boeren), uit omgeving Westenschouwen. Met hun tractoren hebben deze mensen ons weer netjes op de weg geholpen. Het was gewoon een fijne ervaring. O. HAITSMA. ATHENE, 9-2. Een Boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al", op weg van Rome naar Tel Aviv, is zondagavond in Athene geland na een anoniem telefoontje dat er in Rome een bom in het toe stel was gelegd. De piloot kreeg op dracht naar Athene te vliegen waar het vliegtuig op een afgelegen plek van de luchthaven aan dc grond werd gezet. Nadat de passagiers waren uitge stapt, doorzocht de politie hel toestel. Er werd geen bom gevonden. Men besloot echter de Boeing maandag morgen nogmaals grondig tc inspec teren. Ouderavond Chr. Nat. School In het Ned. Herv. verenigingsge bouw hield de Chr. Nat. School de jaarlijkse ouderavond. Aan het pro gramma werd - onder leiding van het onderwijzend personeel - belang rijk bijgedragen door de leerlingen van de vijfde klassen, die ditmaal de „show" vrijwel geheel voor hun reke ning namen. Men heeft voor deze schoolavonden langzamerhand een aardige formule gevonden en het woord en de daad zijn aan de jeugd, die zich op zijn voordeligst presen teert. Een mondiaal toneeleffekt werd verkregen voor de pauze met „Vlieg les bij C.N.S." De met geluiden en effekten gesuggereerde vliegtocht, kreeg een rake randversiering van volksdansen, „koude"-scenes (Pool), oerwoudeffekten (Afrika) en Spaanse taferelen met St. Nicolaas in zwem broek. Hoogtepunten evenwel was een Chinese show, in de vorm van een China-quiz tussen twee groepen, de leden waarvan in kleurige cos- tuums uit de Mandarijnentijd waren gestoken. Thema van de quiz was - hoe kan het anders - China. Veel voorbereidingen Tevoren liet een kinderkoortje zich horen met enkele geestelijke liederen en sprak het hoofd der school de heer C. J. Verheule een welkomst woord tot de zeer talrijke aanwezi gen. Hij wees er op dat de jeugd hard gewerkt heeft aan de voorbe reidingen tot deze avond. „Niet in de schooluren, maar in de eigen tijd". Interessant was een dia-reportage over de oude school in 't Vrije, die inmiddels is gesloopt. Niet helemaal zonder nostalgie hebben de aanwezi gen tegen deze plaatjes aangekeken. Ze kunnen nooit meer worden ge maakt, want sloop houdt een ele ment van onherroepelijkheid in zich en ook de meeste ouders zullen hun kinderjaren in deze school hebben doorgebracht. Sic transit. Hard gewerkt aan de voorberei dingen; dat bleek ook niet teveel ge zegd voor het (eigen) toneelstuk „De sigaar van de sultan". Een monster- sigaar van twee meter lengte en 60 cm doorsnede, bedoeld om (haastig) tegemoet te komen aan de merk waardige en intense rookverlangens van de sultan van Sigoreië. Vermelden wij nog de verloting van een taart, via de (fraai uitge voerde en zelf gemaakte) program ma's en tussentijdse gemeenschappe lijke zang van bekende liedjes, met harmoniumbegeleiding. Bij elkaar 'n geslaagd programma, dat echter hiel en daar nog al eens leed onder tem povertraging, goedgemaakt overigens door iniieme gezelligheid. Maandag 10 februari Nieuwerkerk Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Dinsdag 11 februari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, U.V.V.-ontspanningsavond voor de bejaarden. Mondragon, 2.15 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwen. Brouwershaven Hotel Ringelberg, 8 uur, alg. leden vergadering V.V.V. Jeugdgebouw, 7.30 uur, toneelavond voor de bejaarden. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur Pomona/N.F.O. Fort./Sitt.-Volcndam X Sparta-Holl. Sport X NAC-Telstar X Go Ahead-Twente X GVAV-Feyenoord X ADO-MVV X PSV-NEC X DFC-Cambuur X SVV-HVC X Elinkw.-Willcm II X Roda JC-ZFC X Gooiland-Limburg X Drente-Graafschap X DODELIJKE ONGELUKKEN EELDE. Op de Burgemeester La- groweg in Eelde reed de 39-jarige heer J. T. Ottens uit deze plaats door onverklaarbare oorzaak tegen een verkeersbord. Hij kwam te val len en werd zodanig gewond, d t hij vrijwel op slag dood was. TIEL. Zaterdagmorgen is de zes jarige M. Wieringa tijdens het, spe len op de Nieuwe Kade te Tiel met zijn fietsje de rivier de Waal inge reden. Pogingen om hem te redden mislukten. BEST. Het 4-jarige meisje L. M. R. Wijngaarde uit Best is om het le ven gekomen, nadat zij op de krui sing' van de Michiel de Ruyterstraat en de Strombilistraat in haar woon plaats door een personenauto was gegrepen, ibe bestuurder van de auto kon niet tijdig genoeg stoppen, omdat het kind plotseling van ach ter een vrachtauto de weg opliep. TILBURG. Op de toegangsweg naar het regionaal woonwagenkamp in Tilburg is de 2-jarige Johanna Wetzels, woonachtig op dit kamp, door een achteruitrijdende oersonen- auto aangereden. Het kind wandelde met twee vrouwen langs de weg. Het overleed ter plaatse. TILBURG. In een ziekenhuis in Tilburg overleed de 85-jarige J. van Diessen uit die gemeente, die des middags bij het oversteken van de Lange Nieuwstraat, vlak voor zijn woning, door een passerende auto was aangereden en daarbij ernstig werd gewond. NIEUWE PEKELA. Zondagoch tend om half vijf is het door de fa milie H. Nörder bewoonde huis aan de H. B. Hulstmanstraat 27 te Nieu we Pekela volledig afgebrand. MEEDEN. Op de Hereweg in Mee- den )Gr.) zijn zondagmiddag twee personenauto's frontaal tegen elkaar gebotst, waarbij een inzittende van een Duitse personenauto, de 22-ja- rige Klaus Peter Osterlo'h, werd ge dood. UDEN. De 22jarige vertegenwoor diger M. Radomaker uit Nijmegen is zondagmiddag na een verkeersonge val om het Teven gekomen. Op de weg Zeeland-Udcn (N.B.) raakte hij met zijn auto op een glad wegge deelte in ccn slip en botste tegen twee tegemoetkomende auto's. Hij werd overgebracht naar een zieken huis in Nijmegen, waar hij korte tijd later overleed. - Dit verkeersongeval heeft, nog een tweede slachtoffer geëist. Het is de heer H. J. Dijkstra uit Nijmegen, een van de inzittenden van dc eerste auto, waar dc slippende wagen te gen botste. Geen erekerkliof voor Oostfrontstrijders te Stekene BRUSSEL, 9-2. De aanleg van een erekerkhof voor gesneuvelde Belgi sche oostfrontstrijders te Stekene, in Vlaanderen tussen Sint Niklaas en de grens van Zeeuws Vlaanderen, gaat niet door. Het „Sint Maartens- fonds", dat het plan voor het ere park „Berkenkruis' zou laten uitvoe ren, heeft zondag bekend gemaakt ervan af te zien wegens de polemie ken die zijn ontstaan sedert de plan nen bekend werden. Overstromingen op Java DJAKARTA, 9-2. In Tjepoe, mid den Java, zijn 9.000 mensen geëva cueerd, nadat hun huizen tengevolge van hevige regenval door overstro mingen waren vernield. Dit meldde zondag ihet Indonesische persbureau „Aintara". Het water staat op som mige plaatsen anderhalve meter hoog. Tenminste 2.000 huizen zijn beschadigd. Recital Gerard Hengeveld Meesterpianist Gerard Hengeveld trok vrijdag voor zijn recital in de foyer van Mondragon een tot de laatste plaats bezette zaal. De vele muziekliefhebbers die de kou had den getrotseerd werden beloond met een grandioze muziekavond. Henge veld bracht zijn briljante en zeer fraai geornamenteerde spel ten ge hore op de concertvleugel van Zeeuwse Volks Universiteit, het fraaie instrument dat de stichting ten geschenke kreeg bij het jubileum in 1965. De heer Hengeveld vertolkte een rijk gevarieerd programma van pia- nowerken. Als openingsstuk was ge kozen de klaviersonate in C-gr. van Mozart, één van de eerste klavier werken van Mozart die werden ge drukt. Een bijzonder innige vertol king kreeg vooral de mineur-episode in het middendeel, het andante. Als een groot virtuoos leerde Hen geveld zich opnieuw kennen en waarderen in Schumann's meester werkje Arabesque, gevolgd door een zeer verfijnd en weemoedig des Abends. Een indrukwekkend hoogte punt bereikte Hengeveld vooral in Aufschwung van dezelfde componist, met een prachtige expressie van ac centen in het linkerhandgedeelte van dit prachtige werk. Het programma voor de pauze werd afgesloten met drie werkjes van Chopin: Mazurka in bes-kl. terts, Berceuse (wonderlijk helder en feëeriek vertolkt) en de beroemde (en evenzeer populaire) Valse brillante in as-gr. terts. Hengeveld besloot zijn imposant recital met de bekende suite „Chil dren's Corner" van Debussy, de gees tige bundel die de grote Franse com ponist speciaal schreef voor zijn dochtertje. In deze „bundel" een ont moeting met o.a. een slaapliedje („Jimbo's Lullaby"), een gitaarhulde („Serenade for the doll"), een zeer intiem „The snow is dancing" en als afsluiting „Golliwog's Cakewalk", met „echte" synkopen, ontleend aan de muziek van de negers, de jazz.. De concertgever besloot zijn „offi ciële" programma met een vijftien tal Hongaarse boerenliederen en -dansen. Voor een bijzonder enthousiast re agerend publiek sloot de heer Hen geveld zijn recital af met een twee tal toegiften, waaronder een werkje van Bach. Zowel voor dc solist, voor hel publick als voor dc Z.V.U. be tekende dit het einde van een zcer- geslaagde avond waarop zeer geno ten word van een bijzonder indrin gend kunstenaarschap. J. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1