JL W met rente! verdwenen atoomformule de Ben nieuwe dienst van de ABN de BTW-rekening met 4H»°lo rente. Zo verdient u aan uw belastinggeld. Algemene Bank Nederland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BLIK DOOR HET ORANJE-BITTER IN VENSTER NOORD-IERLAND HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vruda, i.imimri *r. 2.14s Advertentie Op een BTW-rekening kunt u dagelijks geld storten, dat u later voor de BTW aan de fiscus moet afdragen. Zo reserveert u tijdig uw belasting. U kunt over het tegoed beschikken door overmaking aan de fiscus of door overboeking naar een depositorekening bij de ABN. Over uw tegoed op de BTW-rekening wordt een rente vergoed van 41/2°/o per jaar. Wilt u meer weten? Op onze kantoren zal men u graag nader, inlichten. U bent welkom bij de Ncd. Herv. Kerk Zierikzce: Gasthuiskerk: 10 en 7 uur dr. Bakker, Middelburg. Lutherse kerk: 19.00 uur ds. Assendorp (Doop- dienst). Kcrkwerve: 9.30 uur de heer D. M. A. van Teylingen, Sprang- Capelle; 11 uur zondagsschool. Se- rooskerke: 11 uur de heer Van Tey lingen; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 en 7 uur ds. Flink (vie ring H. A.). Haamstede: 10 uur de heer Van den Dool, Rotterdam, 10.15 uur jeugdkerk, 7 uur ds. Huizing. Rencsse: 9.30 uur ds. De Wit. Noord- welle: 11 uur ds. De Wit. Scharendg- ke: 11 uur kand. Jac. v. d. Berg, Utrecht. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonncmaire: 11 uur ds. Feunekes, 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schone- veld. Dreischor: 11 uur ds. Schone- veld. Ouwcrkerk: 10 uur ds. Fabei. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (bed. H. D.). Oosterland: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. K. Venema, Wemeldinge. Sirjansland: 10 uur ds. Huizing, 6.30 uur ds. De Raadt, St. Annaland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Joh. Gerritsen, IJmuiden. Lutherse Kerk Zierikzce: 10 uur ds. W. F. ten Rou- welaar, Breda. Gereformeerde Kerken Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdiensl Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees- dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Rencsse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 èn 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. L. van Os, Maassluis. Leger des Hcils Zierikzce: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 AMSTERDAM. Van 13 lot 18 fe bruari zullen het Britse fregat „Scar borough" en de Britse onderzeebo ten „Onyx", „Alarix" en ..Tiptoe" een bezoek brengen aan Amsterdam. HAARLEM. De 16-jarige Petro- nella Barten uit Haarlem, die per fiets op weg was naar school, werd op de Verspronckweg bij het links- afslaan door een personenauto aan gereden. Bij aankomst in het zieken huis bleek zij reeds te zijn overle den. DEN HAAG. Prins Bernhard zal op dinsdag 18 februari in het studio gebouw van de wereldomroep in Hilversum het „Radio Nederland Opleidingscentrum" openen. SCHIPHOL. De directie van de K.L.M. heeft drs F. Ledeboer (50) met ingang van 15 maart a.s. be last met de leiding van het gebied Nederland, in welke functie hij de heer J. F. van Oldenborgh opvolgt, die in verband met gezondheidsre denen een benoeming als hoofd van de vestiging Portugal heeft aan vaard. AMSTERDAM. De hoofdstedelijke Centrale Recherche heeft bij een controlebezoek aan het jeugdcen trum Fantasio op de Prins Hendrik kade wegens bezit van hasjiesj aan gehouden de 21-jarige P. H. F. K. Al geruime tijd komen uit Noord- Ierland berichten over heftige on lusten, die volgens 's lands zeden en gewoonten met zodanig tempera- inent verlopen dat de dokters na af loop druk werk hebben. Dit alles is niet nieuw. Het Britse puntje van Ierland was vanouds een protestants bastion te midden van een rooms-katholieke omgeving, wat nog historische weer slag heeft gevonden indertijd toen de Nederlander Willem lil als ko ning der Britten hier met zijn solde niers achter de katholieke aspiran ten naar de troon aanjoeg. Er is in Noord-Ierland nog een levendige verering voor deze Willem en er wordt nog druk gewerkt met oranje. Maar het is bittere oranje, ofwel oranje-bitter. Het uitzonderlijke echter is dat er in deze sfeer die geladenheid tussen de protestantse meerderheid en de r.k.-minderheid Is blijven bestaan en ook zijn weerslag in de politiek bleef vinden. Dat kwam voor het ka tholieke volksdeel neer op een regel rechte achterstelling, die men - ze ker met Iers temperament - niet zonder meer verdroeg. En bij rede lijk denkende Noord-Ieren vonden deze protesten ook wel begrip, ech ter niet bij talrijke orangistische fel le protestanten, die in dominee Pais ley hun fanatieke leider hebben ge vonden. Commissiewerk De katholieke minderheid is fa natiek, de protestanten hebben hun fanatici. Dat geeft weinig speelruim te meer voor de anderen. Dat er vaart nu premier Terence O'Neill, die al ministers zag wegwandelen alleen omdat er een commissie werd ingesteld die moest uitzoeken wat er nu precies tijdens de rellen was ge beurd. De commissie kon direct weer aan de slag toen dominee Paisley en een andere orangist, majoor Ronals Bun ting korte gevangenisstraffen kre gen die ten volle verdiend waren met het aanstichten van rellen. By hun arrestatie zowel als bij hun vrij lating liepen de vechtersbazen weer op straat te hoop. Captain Terence O'Neill, die zijn best doet het plaatselijk bewind van Noord-Ierland - dat in dit opricht met Londen niets te maken heeft - zoveel mogelijk te laten lijken op wat in beschaafde landen gebruike lijk is, loopt goede kans gedwongen te worden tot heengaan. Nieuwe heren Als dat lukt staan enige leden van zijn Unionist Party klaar om het roer over te nemen. Een kwalijk vooruitzicht want het zijn pure rcchtervleugelmensen die zelfs de geringe concessies van O'Neill aan de katholieken te bar vonden. Ten zij er nieuwe verkiezingen komen die O'Neill een steviger parlemen taire basi-s geven om te regeren. Maar de kans is dan groot dat juist in de emotionele sfeer van nu de rechtervleugel Unionisten de zege in de wacht slepen. 30 „Daar is vooralsnog geen vrees voor", troefde deze terug. „Ais ik u eens met een monster plezier kan doen?" „Dank u, ik ben nooit gek op mon sters geweest en uit hoofde van mijn beroep heb ik er helaas dikwijls mee te maken. Zo ook vanavond weer". Gijs begon dit kat en muisspelle tje gruwzaam te vervelen. Hij haal de zijn portefeiulle te voorschijn en haalde er twee briefjes van 25 gul den uit, welke hij op de tafel legde. „Alsjeblieft, meneer, en doe mij een plezier en geef me m'n papieren te rug". Van Helsdingen kneep zijn ogen half dicht, maar bleef in de hoek bij de schoorste enstaan. Hij keek eens naar zijn lange smalle handen en zei op mysterieuze toon: „Ik heb vijf vingers aan mijn hand. Vijf heb ik altijd een mooi getal gevonden, vooral als er twee nullen achter staan. In zo'n geval wordt mijn ge heugen wel eens wat helderder". Er was geruime tijd stilte, en in die periode drong het tot Gijs de Waard door, dat de man bedoelde, dat hij vijfhonderd gulden wilde hebben. Gijs werd rood van veront waardiging. Hij nam de twee bank biljetten weer op van de tafel en stak die in zijn zak en stond op. „Je je bent een schurk", riep hij woest uit. „Ik ben in staat om je je nek om te. draaien.Hij kwam dreigend een paar passen nader, doch Holm stond op en hield Gijs terug. „Wacht even, beste jongen, ik ben het vvel voor honderd procent met je eens. voor wat betreft je kwalifica tie van onze gastheer, maar iemand met een omgedraaide nek is niet meer in staat je papiertjes terug te brengen. Wacht er dus even mee, tot je die weer in je bezit hebt. Daarna kun je het altijd nog doen". Misschien werd mevrouw van Helsdirïgen bevreesd voor het wel zijn van haar echtgenoot, misschien hield ze niet van dit woordengevecht hoe het ook zij, ze kwam naar voren cn zei kort en bondig tot haar man: „Vooruit, kom voor de dag met die papieren en geef ze terug aan de rechtmatige eigenaar, rk vind het een mooie beloning, vijftig gulden, temeer omdat je er al honderd gehad hebt. En laat ze dan eindelijk ver trekken, want anders zitten we mor genochtend hier nog". De politieke chaos is dan wel he lemaal compleet. Waartegen Londen weinig anders kan doen dan zijn economische hulp aan Noord-Ier land opschorten, maar niemand die daarvan verwacht dat dan plotse ling de door de eeuwen zo zeldzaam ongerept gebleven bitterheid onder de anderhalf miljoen Noord-Ieren zal wegebben. Flitsen uit het buitenland BONN. De Westduitse Bondsdag heeft de 55-jarige Kai-Uwe von Has- sel, tot dusver minister voor vluch telingenzaken, gekozen als zijn voor zitter. KOEWEIT. De politie in Koeweit heeft bijna 300 arrestaties verricht na ontploffingen die zich hadden voorgedaan Ln de nabijheid van re geringsgebouwen. BERKELEY. Op het terrein van de universiteit van Californië in Ber keley is het tot hevige gevechten gekomen tussen stakende studenten en de politie. Tien mensen werden gewond cn 18 demonstranten wer den gearresteerd. PARIJS. De resten van een Ro meins heiligdom zijn, naar deskun digen vermoeden, bij opgravingen op een kerkhof in de Zuidfranse stad Arles blootgelegd. SAIGON. De Vietcong heeft zijn terroristische activiteit steric uitge breid, aldus een Zuidvietnamese woordvoerder. In januari zijn 501 burgers gedood en 1.463 ontvoerd. PRAAG. De Tsjechoslowaakse mi nister van buitenlandse zaken. Jan Marko, is op uitnodiging van de Rus sische regering voor een officieel be zoek aan de Sowjet-Unie in Moskou aangekomen. TEL AVTV. Een Israëlische mili tair heeft verwondingen opgelopen toen Egyptenaren uit stellingen bij Post Tawfiq op de westelijke oever van hot Suezkanaal het vuur open den. Dit heeft eer. Israëlische mili taire woordvoerder bekend gemaakt. JERUZALEM. In de Kashba van Nabloes, in het door Israël bezette deel van Jordanië hebben grote groepen Arabische jongeren, nadat het uitgaansverbod woensdag was opgeheven barricaden, opgericht van vaten en autobanden, in brand ge stoken. WENEN. De Hongaarse commu nistische leider, Janos Kadar, is on verwachts voor een onofficieel be zoek in Moskóu aangekomen. LOS ANGELES. Conrad Hilton, de 42-jarige zoon van de stichter van het Hilton-hotelconsortium, is aan een hartaanval overleden. Hij is de eerste echtgenoot van de filmster Elizabeth Taylor geweest. Holm knikte goedkeurend. „Ik heb al dadelijk gedacht, toen ik u van avond zag: dat is een verstandige vrouw. En nu is het bewezen ook. Als ik de Iheer van Helsdingen was, zou ik gauw naar die verstandige raad luisteren. Dat zal voor zijn ge zondheid ongetwijfeld het beste zijn" En zich toen tot zijn metgezel wen dend: „Zeg jij bent Rotterdamme, hé? Is hier in de buurt een beetje ge schikt ziekenhuis?" De ander meesmuilde. „Ja, zeker. Móet ik alvast plaats bespreken gaan voor meneer?" „Ock, ik zou nog even wachten", meende Holm. Meneer van Helsdin gen zal wel zo verstandig zijn om de papiertjes voor de dag te halen". Maar van Helsdingen schudde zijn hoofd. „Jullie kunnen me nog meer vertellen en net zo bang proberen te maken, als je zelf wilt. Ik ben op 'het ogenblik mijn geheugen helemaal kwij t'\ Holm stond op en trok zijn jas uit. Hij was vastbesloten. „Dan zullen we dat geheugen eens gaan opfris sen", zei hij. Maar zover 'kwam het niet, want een grote forse gestalte vertoonde zich plotseling in de deuropening en die zei, op koude toon: „Allemaal de handen omhoog!" Hoofdstuk 14. Er wordt gezocht, maar niets gevonden. Het bericht in het Rotterdamse ochtendblad veroorzaakte een storm in het hoofdkwartier van de dia mantsmokkelaars. Een der leden kwam met de krant thuis en toen iedereen het gelezen had, werd min of meer de staat van beleg afgekon digd. De transporten werden stop gezet en nog diezelfde morgen werd de voorraad stenen naar een veiliger oord overgebracht. Het er nu maar om het bewuste pakje tabak, waarin het zakje met diamanten verborgen was, terug te krijgen. Het duurde een paar uur, voordat de bendeleider achter het adres van de „beroemde Amsterdamse detective" was gekomen. En toen gingen er twee leden bij hem op bezoek. Zon der enig tastbaar resultaat overi gens.. Behoudens dan het feit. dat de detective waarschijnlijk voor een ze- PORT ANGELES. Bij de start van het vliegveld Port Angeles in de Amerikaanse staat Washington is een huurvliegtuig van „Angeles Fly ing Service" verongelukt. Het toestel vloog in brand waarbij de twee vliegers en acht passagiers omkwa men. ROME. Tijdens de 24-uursstaking in Italië hebben zich protestmarsen van arbeiders en studenten, inciden ten op vakbondsbijeenkomsten en botsingen met de politie voorgedaan. De vakbonden hadden een algeme ne staking afgekondigd omdat de on derhandelingen met de regering over verhoging van de oudedagsvoorzie ningen op niets waren uitgelopen. LONDEN. Twee in het oosten van Engeland gestationeerde Ameri kaanse „Phantom" straaljagers zijn bij een oefenvlucht in de omgeving van Doncaster tegen elkaar gevlogen en neergestort. De bemanningen, tweemaal twee man, konden zich met de parachute redden. Twee van hen hebben lichte verwondingen op gelopen. KAAP KENNEDY. De Nasa heeft van de basis Kaap Kennedy met een „Thor-Delta"-raket een nieuwe communicatiekunstmaan gelanceerd, de „Inteisat-3", deze moet de kust streken van de Stille Oceaan gaan bedienen. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 8 cn zondag 9 februari Dokter VV. Bontkcs, Zierikzce, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, teL (01116) 280, neemt waar voor 'de artsen Stenger en Terpstra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. /Oil 14) 273, neemt waar voor zuster Risseeuw. DIERENARTS Dienst heeft: Dierenarts T. van Roon, Zierikzce, telefoon (01110) 2180. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen half tien. GRONINGEN. Op de Europaweg in Groningen heeft een verkeerson geval plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 43-jarige heer H. Holtjer uit Stadskanaal. De Amerikaanse president, Ri chard Nlxon, heeft woensdag een beroep op de Senaat gedaan het ver drag tegen de verdere verspreiding van kernwapens met spoed in be handeling te nemen en goed te keu ren. door b. j. (en wesepe ker geldsbedrag genegen zou zijn de stenen te overhandigen. Maar waar om' dan dat krantenbericht? Nee, de baas vertrouwde het zaakje niet erg en besloot over te gaan tot een an dere taktiek. Er werden posten neer gezet bij het detectivebureau en men had de opdracht, iedereen, die het kantoor verliet te volgen, de detec tive incluis. Zodoende werd er een snelle rit gemaakt naar Rotterdam, waar de achtervolgers geconstateerd hadden, dat de detective en nog een man verdwenen waren in, het per ceel 130a in de Ploippertstraat. Bo vendien had de man, die op het Cen traal Station per ongeluk het zakje tabak met kostbare inhoud aan de verkeerde man had overhandigd, ge luk, want toen hij stond te posten, zag hij Gijs bij het detectivebureau arriveren. Zodoende kwam men ook zijn adres te weten. (Wordt vervolgd). Zierikzce: 10 en 6.30 uur ds. P. Wa- melink, Middelburg. Haamstede: 10 uur ds. L. J. Boeyinga, Rijswijk (be vestiging kand. W. v. d. Kooy), 3 uur intrede ds. W. v. d. Kooy. Scharcn- clijke: 10 en 7.00 uur ds. Put. Brou wershaven: 10.30 uur ds. Wentsel, 3 uur ds. Keizer. Zonnemaire: 10 en 5 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 11 uur ds. Keizer, 5 uur ds. P. Wamelink, Middelburg. Bruinisse: 9.30 uur ds. Keizer, 4.45 uur ds. Torenbeek, Anna Jacoba Polder. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzce: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink (H. A.). Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Weste rink (voorber. H. A.). Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Op den Velde. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In de vorige nacht heeft de politie in de binnenstad van Utrecht na een langdurige ach tervolging drie minderjarige jon gens uit Enschede in de kraag ge vat. De knapen zijn gisteren naar hun woonplaats op transport ge steld. UTRECHT. In de kom van de ge meente Rhenen is de 20-arige H. van Egdom met zijn motor uit de bocht gevlogen en frontaal tegen een tegè- moetikomende bestelauto gebotst. De jongeman, die in Wageningen woon de, werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in zijn woonplaats overge bracht, waar hij enkele uren later overleed. AMSTERDAM. De tentoonstelling van fresco's uit Florence, die op 18 december in het Rijksmuseum in Amsterdam werd geopend trekt nog steeds veel publiek. Gisteren ver wachtte men de 50.000ste bezoeker De expositie is nog tot 9 maart te bezichtigen. De regering van Maleisië zou Frankrijk, de Sowjet-Unie of Ne derland moeten uitnodigen, troepen in Maleisië te legeren, nadat de Brit se troepjen het land tegen 1971 ont ruimd hebben. Dit heeft het parle mentslid Tauzuddin Ali, die tevens lid is van de Alliantiepartij, de meerderheidspartij in Maleisië. 37. Het is nog vroeg de volgende dag, als een vrolijk gezelschap Grandulia verlaat. Lorca zelf is in de allerbeste stemming en het is alsof het prachtige weer en de zomerse zon ook Liorca's zorgen voor een ogenblik hebben verjaagd Het is op voor stel van Lorca, dat men is uitgereden om een paar herten te verschalken Tevergeefs heeft Aram vóór het vertrek rondgekeken naar Presto, doch Lorca vertelt hem dat hij enkele schildknapen op eigen houtje heeft zien weggaan. Misschien zijn ze zelf jagertje gaan spelen! lacht hij. Al spoedig ligt het kasteel een heel eind achter hen en Lorca deelt mede dat zij het jachtterrein bereikt hebben. „Wanneer gij u bij deze eik opstelt, hebt ge een der beste plaatsen!" verzekert hij Aram. Dan rijdt hij met de anderen verder om ook zijn plaats in te nemen. Aram behoeft niet lang te wachten. De drijvers zijn reeds vroeg het bos ingetrok ken cn het duurt niet lang of de jonge rid der hoort een flauw geritsel. Vlakbij hem staat een prachtig hert tussen de struiken! Aram heft zijn boog .doch op hetzelfde ogenblik snort, een pijl rakelings langs zijn gezicht cn begraaft zich trillend in de eikenstam!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7