Burgemeester Kastelein ontving kaarten voor „zwembadavond" Rooipremie slaat sterk aan in de fruitteelt De aanslag in het Kremlin De bevolking van West-Irian De waterscliapstoestand te Oosterland en te Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 februari 1969 Nr. 20145 Eeu feest op 21 maart Landbouwbegroting 1969 ZIEK1KZEE, 0-2. Het begin van de lente zal dit jaar samenvallen met een zaak die aan zon en zomer her innert het komende zwembad. Op 21 maart nl. vindt een „grote avond" plaats, georganiseerd door een in middels geformeerd zwembadcomité, dat al verschillende akties op touw heeft gezet (kranten, flessen) en straks dan een gezellige avond orga niseert, waarop de zwemminnende bevolking van Schouwen-Duiveland present zal kunnen zijn voor een en treeprijs (die moet er ditmaal wel bü) van f 3,Inclusief een tweetal KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Deil c.a. (toez.): kand. J. Kievit. Putten; te Oud-Alblas: kand. W. J. C. van Rennes, Utrecht. Bedankt voor Burum c.a. (toez.): A. de Kleine, Nijemirdum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ommen: T. J. Keeg- stra, Ermelo. Bedankt voor Gouda: Joh. Strating, Hattem. Gereformeerde Gemeenten in Neder land. NIEUWERKERK - Donderdag 13 februari, 7.00 uur, ds. H. J. C. H. Zwijncnburg (Buma-zending). OVERDENKING En Jezus zeide: „Wie van u zon der zonde is, werpe het eerst een steen naar haar(Joh. 8 7b). Eerlijk gezegd, er wordt heel veel met stenen gegooid. Oók in onze tijd. Nee, dat hoeft niet altijd in het open baar te gebeuren. Dat kan ook in de onderlinge gesprekken. In het ge sprek over een ander. En hoe vaak gebeurt dat niet. Wij Nederlanders zijn een volkje wat graag op visite gaat en dat graag visite ontvangt. Op zichzelf steekt daar helemaal geen kwaad in. Integendeel, ik zou zeg gen dat het goed is dat we eens bij elkaar buurten en elkaar eens harte lijk ontvangen. Wij Nederlanders zijn echter ook een volkje wat het graag over een ander heeft. Hoeveel ge spreken ontaarden in roddelpartij tjes. Hoe vaak gaat het over een an der cn wat wij van die ander zeggen is dan meestal niet zo veel fraais. Daar komen enkele mensen bij Je zus met een vrouw over wie ook vecl# gesproken is. Nee, het was niet alle maal roddel wat men over deze vrouw vertelde. Zij was een slechte vrouw. Zij werd op overspel betrapt en zij f. was dus net zo slecht als die man nen die bij haar kwamen. Maar goed, deze vrouw is op he terdaad betrapt en volgens de wet moet zij nu worden gestenigd. Mozes heeft dat geboden en gelooft u maar gerust dat de farizeërs en de schrift geleerden zonder pardon dit bevel zouden opvolgen. Maar eerst gaan zij nog naar Jezus. Niet om van Hem wijze raad te vragen, maar Jezus staat bekend om Zijn revolutionaire ideeën en dit is een pracht kans om hem te vangen. ..Wat zegt u er nu van. Rabbi?" En Jezus richtte zich op en zeide: Wie zonder zonde is, werpe de eer ste steen! Dit antwoord hadden deze mensen niet verwacht. Zij kijken el kaar aan en hoewel ze een hoge dunk van zichzelf hebben, durven zij toch niet te zeggen dat zij zonder zonde zijn. En zij gingen weg, te be ginnen bij de oudste. Ik stel mij voor dat wij de straf die de farizeërs wilden toepassen, wel wat zwaar te vinden. En toch' geloof ik dat wij ook vaak met ste nen gooien. Let maar eens op de on derlinge gesprekken. Nee, dit is geen zedepreekje, maar zouden we niet mèer in de lijn van Jezus handelen als we, inplaats van over hen die iets misdaan hebben te praten, deze mensen eens wat meer opnamen in onze kring? Bij Jezus vindt de meest verstokte zondaar genade, want Hij wil deze vrouw niet veroordelen. Jezus had het recht om de eerste steen te gooien, maar Hij zegt: „Ga heen". Hij laat deze vrouw dus vrij. Dal Hij dat zo heeft gedaan, is ge weldig voor ons, want nu mogen wij weten dat wij door Hem niet ver oordeeld worden. Hij is nl. gekomen om te behouden. Zullen we zo ook maar over do naaste denken cn over de naaste proton? D. J. loten, die kans geven op eeu fraaie prijs. in aanwezigheid van de andere co mitéleden bood de initiatiefneemster, rnevr. A. A. K. Flikweert-Verwoerd, donderdagmiddag burgemeester D. W. Kastelein de eerste twee toe gangskaarten aan voor deze avond, tijdens een plechtigheid je in zijn werkkamer ten stadhuize. De burgemeester toonde zich zeer content over het initiatief uit de bur gerij en hij zag hetgeen werd onder nomen als een sympathiebetuiging van de bevolking van Schouwen- Duiveland. „Het gaat er thans om de zaak warm te houden". Bevrijd uit de sneeuw ROME, 6-2. Duizenden automo bilisten die op de autoweg Florence- Bologna tussen de plaatsen Sasso Marconi en Pian del Voglio door sneeuwmassa's waren ingesloten, konden pas vanmorgen vroeg, na een isolement van 30 uur, bevrijd worden, toen sneeuwploegen door de sneeuwbarrière heengebroken waren Vele ingeslotonen hadden een voor lopig onderdak gevonden bij boeren. Politiepatrouilles voerden levens middelen aan. ULFT. De 8-jarige Johan Seesink uit Vqorst bij Genderen is in Ulft door een vrachtauto overreden en dodelijk verongelukt. Pompbediende sloeg grappenmaker neer APELDOORN, 6-2. Toen de 16 jarige pompbediende M., werk zaam in een garage op de hoek van de Waterloseweg en de Jachtlaan in Apeldoorfo, des avonds achter zich een man hoorde schreeuwen: Je geld of je leven, bedacht hij zich geen moment. Hij pakte onmiddel lijk een zware stok en sloeg de indringer daarmee zo hard op het hoofd, dat deze ernstig ge loond werd. Vervolgens pakte de jongeman de indringer beet en sleurde hem naar de garage waar personeel verbijsterd dit toneel gadesloeg. Het perso neel had alle moeite om cle jongeman duidelijk Ie maken, dat de gewonde man een klant was, die was binnen komen lopen om een gerepareerde band op te halen. Toen de man niemand in de garage had aangetroffen, was hij naar het pompstation gegaan en daar besloot hij om de pompbedien de maar eens flink te laten schrikkenHij heeft het gewe ten. De opgelopen hoofdwon de moest in het ziekenhuis ge hecht worden. OOSTERLAND. 5-2. In dc „Blau we Keet tc Oosterland werd een ver gadering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui- veland met dc ingelanden uit Dis trict 7 cn 8 (Oosterland cn Bruinisse) onder leiding van gezworene J. van der Stolpe. Deze betreurde het dat met name uit Oosterland de opkomst miniem was en ging vervolgens over tot be spreking van de toestand in District 7. Dc bevindingen met de betonblok- glooiingen zijn niet bevredigend, daar deze op sommige plaatsen ver zakt, in tegenstelling met de basalt- glooiingen. die na herzet te zijn, zich uitstekend houden. Op dc kreukelberm langs dc zee wering in District 7 is 600 Ion steen gestort. Het jaar 1968 bracht weinig stormschade, alleen de glooiing van Vilvoordse steen was op een bepaal de plaats iets aangetast. Het gemaal bevindt zich in prima staal, waar schijnlijk doordat kinderen daar ge- Hel programma Het comitélid de heer F. G. A. de Wilde te Brijdorpe lichtte toe dat personen boven de 16 jaar toegang zullen hebben op deze avond. Latei- wordt nog een aparte beatvond voor de jeugd gehouden. De bijeenkomst vindt plaats in de Graanbeurs. Ver schillende spelen zullen worden be oefend en er is gelegenheid tot dan sen. Het comité bestaat uit de dames: mevr. A. A. K. Flikweert-Verwoerd, mevr. E. van de Kreeke-van Raven- zwaay (secr.), mevr. M. J. C. Schot- Nuyens en de heer F. G. A. de Wilde. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Belasting wegens water vervuiling in Gelderland ARNHEM, 6-2. Om de waterver vuiling tegen te gaan zal in Gelder land een nieuwe belasting worden ingevoerd, die in de jaren tot en met 1985 in totaal 220 miljoen gulden moet opbrengen. Dit komt neer op een jaarlijks bedrag van f 10 a f 12,50 per inwoner. Voor één woning zal de heffing ongeveer f 50 per jaar be dragen. Om het plan te verwezenlijken zullen drie zuiveringschappen in het leven worden geroepen, die zich eerst zullen «bezighouden met de wa terverontreiniging en daarna zullen streven naar kwaliteitsverbetering van het water. Duurletoeslag ook in de zuivelindustrie UTRECHT, 6-2. De kerncommis sie voor de zuivelindustrie heeft aan alle zuivelondernemingen geadvi seerd aan alle werknemers van 23 jaar en ouder alsmede aan kostwin ners jonger dan 23 jaar voor de maanden januari, februari en maart een duurtetoeslag te betalen ten be drag van bruto f 25 per maand. Voor werknemers die jonger dan 23 jaar zijn wordt een duurtetoeslag van f 15 per maand geadviseerd. De werknemersorganisaties die betrok ken zijn bij de C.A.O. voor de zui velindustrie hebben hun instemming met de materiële inhoud van het ad vies betuigd. Onderwijzeres gaat vooi" maand in een grot NICE, 6-2. De 28-jarige onderwij zeres Helene Brobecker uit de Elzas is donderdag in een grot in de buurt van Nica afgedaald waar zij een maand in volstrekte eenzaamheid op een diepte van 80 meter zal door brengen. Zij zal een serie biologische testen ondergaan, onder meer op het gebied van de menstruatiecyclus. Als hel experiment slaagt zal Helene Brobecker nog eens zes maanden on deraards doorbrengen. Zij wil de tijd doden onder meer door fluit te spe len. Kortgeleden hebben twee jon gemannen vijf maanden in dezelfde grot geleefd. „Terreur in de Haagse binnenstad" DEN' HAAG, ü-2. „liet uordt steeds meer duidelijk dat bet aan tal personen in de binnenstad van Den Haag dat in het bezit is van een vuurwapen snel toeneemt waardoor onmogelijke en gevaarlijke situaties ontstaan. Er is ook steeds meer de neiging in kringen van de onderwereld om de zaken onderling uit te vechten en de politie er zoveel mogelijk buiten te laten. Er is een aantal personen dat in de binnenstad een ware ter reur uitoefent en daartoe behoort ook het slachtoffer in deze zaak", zo omschreef vanmorgen de officier van justitie bij de Haagse rechtbank de situatie waarin een 31-jarige café houder Jac. S. was betrokken ge raakt. Een complete belegering van zijn café aan de Korte Houtstraat had er toe geleid dat hij op de me nigte op straat enkele schoten loste, waarbij Wimpie V. in de arm werd getroffen. Wegens poging tot dood slag eiste de officier zes maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk met aftrek van het voor arrest. in sterke mate rekening hou dend met de situatie waarin de ca féhouder was komen te verkeren. MOSKOU, 7-2. Een psychiatrisch onderzoek van de dader van de aan slag in het Kremlin, luitenant Iljint sev, heeft volgens goede bron uitge wezen, dat hij een normaal verstand heeft, zij het met lichte mentale te kortkomingen. Iljintsev was drie da gen voor de aanslag gedeserteerd. Het onderzoek onder zijn familiele den en collega's is nog gaande, aldus de zegsman. Twintig leden van de verboden sekte waarvan Iljintsev lid was, zouden zijn verhoord. Iljintsev zou bekend hebben dat hij wilde en dacht te schieten op de auto met de Sowjet-Russische 1 ieders. Het proces zal volgens de zegsman worden ge voerd door het hoge militaire ge rechtshof van de Sowjet-Unie, ach ter gesloten deuren. Advertentie SYDNEY, 6-2. „Het is ongehoord en schandelijk dat de bevolking van West-Irian kan worden neergescho ten, geknecht en geïntimideerd en dat het beloofde zelfbeschikkings recht haar door de Indonesische re gering wordt ontzegd zonder een woord van protest van de Verenig de Naties, Nederland, Australië of welke andere mogendheid ook" schrijft het Australische blad „Syd ney Morning Herald". „De uitlating van president Soe- harto dat hij een besluit van West- Irian zich van Indonesië los te ma ken als verraad zou beschouwen, is de jongste van de vele regerings verklaringen dat Djakarta geen an der besluit van West-Irian zal dul den dan vereniging met Indonesië" REDDINGEN IN 1968 AMSTERDAM, 6-2. De reddingbo- boten en reddingstations van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij in Amster dam zijn in 1968 169 maal in actie gekomen tegen 168 maai in 1967. 171 mensen werden uit gevaar bevrijd of behouden aan wal gebracht (in 1967: 199). Het totaal aantal gered den sedert de oprichting van de maatschappij in 1824 steeg hierdoor tot 9615. Het aantal diensten aan jachten en andere pleziervaartuigen bedroeg 49. De schepen, waarvoor de reddingboten in actie kwamen, voeren onder de Britse, Bulgaarse, Duitse, Griekse, Nederlandse, Pana mese of Zweedse vlag. DEN HAAG, 0-2. Mocht blijken dat de fruitteelt in Nederland door kli matologische of andere oor/aken op den duur geen normale concurrentie aan zou kunnen met andere delen binnen de E.E.G., dan is er geen ga rantie voor de instandhouding van een gezonde fruitteelt in ons land. Het specialisatie-element binnen de E.E.G. speelt hierbü uiteraard zijn eigen rol. De minister van Landbouw en Visserij is echter van mening, dat er in grote delen van ons land goe de klimatologische voorwaarden voor de fruitteelt zijn, mits in de meeste geschikte gebieden en op de meest geschikte gronden. Minister Lardinojs kwam tot deze uitspraken tijdens de behandeling der Landbouwbegroting-1969 in de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij in de Tweede Kamer. De be windsman schreef de moeilijkheden voor een groot deel toe aan de bij zondere klimatologische omstandig heden. Door een uitzonderlijke bloei periode was de gehele pereoogst in West-Europa in 1968 dubbel zo groot als normaal. Anderzijds waren de weersomstandigheden tijdens de oogst van appelen zo slecht, dat de pluk niet alleen met grote moeilijk heden gepaard ging, maar ook de kwaliteit gemiddeld zeer slecht is ge weest. De prijsvorming van de eer ste kwaliteit appelen is, ondanks het aanbod van deze appelen elders uit Europa waar men niet met deze weersomstandigheden te maken had, niet onbevredigend geweest. Fundamenteler oorzaak is het feit, dat tot 1964 het areaal aangeplante boomgaarden dat van de gerooide in ons land overtrof. Bij de peren heeft dit geduurd tot ca. 1966, dc bocren- boomgaarden niet in aanmerking ge nomen. Door de rooiactie in 1968 begonnen kan worden verwacht dat een ver snelde uitstoot van het oude areaal SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.V. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 9 februari luidt: 3e klasse D: Grenswachters-Zie- rikzee; MOC-Vogelwaarde; S.C. Gas tel -B reskensHontenisse-S teenber- gen; Steen-Goes. 4e klasse H: Renesse-Hansweertse Boys (halg 3); Corn. Boys-Koewachl; Oostiburg-Walcheren; Sluiskil-HW IJzendij'ke-RCSClinge-Biervliet. Res. 3e klasse C: Zierikzee II- Corn. Boys II (half 3); Goes II-Vlis- singen III; Steenbergen II-Axel III; RCS II-AUiance II. Scheep vaar tbei'icli ten Alchiba, 6-2 105 m. NO Sao Vincente naar Santos. Atys, 7-2 aank. Saigon. Acmaea, 6-2 70 m. O Kaap Agulhas naar Singapore. Abida, 5-2 550 m. WNW Kaapstad naar Point Fortin. Camitia, 6-2 430 m. W Lands End naar Stanlow. Geeststar, 5-2 575 m. NO Barbados. Gulf Swede, 6-2 390 m. Z Cocos eil. naar Whangarei. Kenia, 6-2 175 m. NNO Flores naar Curagao. Philippia, 5-2 335 m. NNW Bermuda. Tara, 6-2 204 m. ZW Ouessant naar Antwerpen. Vlieland, 5-2 te Stavanger. zal plaats hebben. Dc opgave van tot dusver voor rooipremie in aanmer king komende boomgaarden be draagt 4500 ha. Te verwachten is, dat dit voor het einde van de win ter tot 5000 ha zal oplopen. De be doeling is, dat met de enkele jaren voortdurende rooiactie een kwart van het areaal appelen en peren in ons land zal verdwijnen; hiervoor zal relatief weinig aanplant in de plaats komen. De vraag, of deze belangrijke structurele maatregel zou kunnen worden uitgebreid met boomgaarden van later datum dan 1950 daterende, zal minister Lardinois voor onder zoek aan het O. S.-fonds voorleg gen. Het ligt niet op de weg van dit fonds, verschil in rassen te maken en daarmede een uitspraak te doen, welk ras wel of geen toekomst zal hebben. Het is niet de bedoeling thans nog de rooipremieregeling uit te breiden; in het nieuwe jaar kan iets meer bekend zijn over het E.E.G. beleid op dit vlak. Ruimtevaarder Borinan komt naar Nederland DEN HAAG, 6-2. De gezagvoerder van de maancapsule Apollo-8, kolo nel Frank Borman, zal maandag en dinsdag in ons land zijn. Op zijn programma staan o.m. bezoeken aan het nationaal laboratorium voor lucht- en ruimtevaart in Amsterdam. Een lezing over zijn ervaringen in de ruimte in het Nederlan ls Con gresgebouw in Den Haag, een rond leiding in het Europese ruimtevaar^ laboratorium in Noordwijk, een lunch, waaraan Z.K.H. Prins Bern- hard en. mogelijk minister-president P. de Jong zullen aanzitten. Maandagmorgen om ongeveer half tien komen kolonel Borman cn zijn echtgenote met gevolg op Schiphol aan met een speciaal voor hen gere serveerd vliegtuig. Mail verdacht van 20 autodiefstallen VENLO, 6-2. Als verdacht van diefstal van een twintigtal auto's, in Nederland gepleegd, is in het Huis van bewaring te 's-Hertogenbosch ingesloten de 27-jarige H. van de W., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Twee van deze autodiefstallen zou hij in Venlo hebben gepleegd. Een1 dezer auto's zou hij voor 700 gulden hebben verkocht aan een inwoner te Veenendaal, na eerst zich daarin be vindende koffers met inhoud te heb ben verbrand. De andere auto werd door de rijkspolitie te Heeze onbe heerd aangetroffen. De rijbewijzen, die zich in de gestolen auto's bevon den zou hij hebben verbrand. RECHTSZAKEN De dubbele Kerkdrielse moord: Eis 20 jaar DEN BOSOH, 5-2. lil de zaak te- gen de van dubbele moord beschul digde vrachtautochauffeur J. H. uit Kerkdriel, heeft de advocaat-gene raal bij het gerechtshof te 's-Herto- genboséh, jhr. mr N. Witsen Elias, bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank; 20 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Voor de advocaat-generaal zijn re quisitoir hield, had de president, mr W. van Roosendaal, verdachte nog eens uitvoerig ondervraagd. Deze blijft ontkennen, dat er bij het te- waterra'ken van zijn auto opzet in het spel is geweest. Vergadering districten 7 en 8 speeld hadden was op een kwade dag een uitstroomklep defect. Grote gedeelten van de waterlei dingen werden met eigen manschap pen gedolven. De wegbermen werden afgenomen, slijt- en deklagen op een aantal asfaltwegen aangebracht. De heer J. Kwaak gaf een zelfde overzicht over district 8 (Bruinisse- Oosterland) ook hier verkeren de zeeweringen in goede staat. Er werd op de kreukelberm 500 ton stortsteen aangebracht. In het Zij pc wordt regelmatig ge peild, deze peilingen geven geen aan leiding tot ongerustheid. Door Rijks waterstaat wordt momenteel grint gestort om uitschuring van dc rivier bodem tegen tc gaan. Dc rekening van dc calamitcuzo polder sluit met een tekort van f 51.117,41; ontvangsten f 629.429,98; uitgaven f 680.547,39. Hot tekort wordt ingevolge de wet op cle calamiteuze polders door het rijk betaald. Hot onderhoudswerk 1968 werd opgedragen aan de firma v/h M. van de Velde. Schouwing Bij de schouwing van wegen en waterleiding werden drie personen in het district beboet, omdat zij nog niet klaar waren met het zuiveren van hun sloten. Spreker drong er nogmaals op aan, tijdig te delven, omdat men voor 31 december 1969 gereed moet zijn. Grond werd gekocht waar dit no dig was, om bepaalde situaties ter plaatse te verbeteren (inlaag Brui nisse, land Jac. de Jonge) weel Kre- pel Bruinisse, verlegging sloot. Aan Rijkswaterstaat werd grond verkocht in verband met vergroting van dc magazijnruimte. Dc wegen worden zoveel mogelijk op een breedte van vijf meter gebracht. Men is thans bezig aan de Dillings- weg. Het werk wordt uitgeoefend door do firma A. W. Wandel. TERNEIJZENEen portret van de heer Hendrik Keizer, die zondag 9 fe bruari z\jn 104e jaardag hoopt tc vieren. Dc heer Keizer, die al vele jaren in het bejaardentehuis „Scheldcourd,, te Tcmeuzen verblijft, maakt non (loffelijk ijn (vandeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3