DE NIEUWE FORD CA PR I FORD GARAGE GLERUM DE ZIERIKZEESCHE COURANT PEKING EIST TERUGKEER VAN „OVERLOPER" LIAO Kwestie erkenning Zuidvietnamees bevrijdingsfront hoofdthema in Parijs Staking „met succes" in Suriname Doe het vandaag nog! Schade van half miljoen bij garagebrand Steun Biafra-actie van de vakcentrales Libanese steun aan Arabische saboteurs? Nixon op 23 februari naar Europa DUIDELIJK GUNSTIGE ONTWIKKEUNG ECONOMIE 1968 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20115 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na >8 00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. RecJakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 ®/o B.T.W. in da nummer: De zivembadavond op 21 maart HONGKONG. 7-2. Peking heeft van de Verenigde Staten en Neder land geëist dat zy zorgen voor de terugkeer van de Chinese overloper Liao llo-Sjoe naar China, zo heeft radio-Peking donderdag gemeld. Volgens radio-Peking heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gezegd dat de Verenigde Staten samen met de Ne derlandse regering de vlucht van Liao hebben bewerkt. Het was de eerste officiële reactie van de Chinese regering op de vlucht van de 46-jarige tijdelijk zaakgelas tigde in Nederland. In een verklaring van het mini sterie van buitenlandse zaken in Pe king wordt gezegd dat Liao op 24 januari volgens de instructies van de Nederlandse regering vluchtte en dat hij afgelopen dinsdag door de Ameri kaanse inlichtingendienst naar de Verenigde Staten werd gebracht. „Dit was een ernstig anti-Chinees incident, bewerkt door de Verenigde Staten, in samenspel met de Neder landse regering. De Chinese zaakge lastigde in Polen, Tsjeng Toeng, heeft bij de Amerikaanse gezant in War schau schriftelijk tegen het incident geprotesteerd". (Warschau is de plaats waar het enige rechtstreekse contact tussen de V.S. en China heeft plaats gevonden). „De Chinese regering verklaart met klem dat de regeringen van de Vere nigde Staten en van Nederland Liao Ho-Sjoc aan China moeten overdra gen, anders moeten zy de volledige verantwoordelijkheid dragen voor alle ernstige gevolgen die daaruit voortvloeien", zegt de verklaring. De Verenigde Staten en Hollancl moeten niet spotten met de 700 mil joen Chinezen die bewapend zijn met Gewonden door treinongeluk MULHEIM, 6-2. Bij een treinon geluk tussen Essen en Mülheim aan Ruhr hebben 29 mensen donderdag morgen verwondingen opgelopen. Een lokomotief reed tegen een trein op die weer optrok na op een sig naal tot stilstand te zijn gekomen. De laatste wagon van de trein liep uit de rails en werd geraakt door een sneltrein die van de andere kant kwam. Poolse skispringer bij training omgekomen OOST-BERLIJN, 6-2. De 17-jarige Poolse skispringer Jan Kwak is don derdag bij een training op de schans van het Oostduitse Zella Mehlis om het leven gekomen. Het slachtoffer maakte deel uit van de Poolse ploeg die in Oost-Duitsland in training is. de gedachten van voorzitter Mao Tse- Toeng, aldus radio-Peking. Het ministerie spreekt voorts van „een nieuwe geweldige misdaad van de Amerikaanse regering in haat- programma om personeel van Chi nese buitenlandse missies te bewe gen hun land te verraden, na de ont voering van Tsjang Tsjien-Yoe, een functionaris van het Chinese consu laat in Bombay in 1959". „Hiermee is volledig bewezen dat in hun vijandigheid voor de volks republiek China en de 700 miljoen Chinezen, de Amerikaanse president Nixon en zijn voorganger Johnson, jakhalzen uit hetzelfde nest zijn, zon der het minste verschil. De Verenigde Staten WASHINGTON. 7-2. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington weigerde onmiddellijk com mentaar. Functionarissen zeiden dat het wel enige tijd zou kunnen kosten voor er een antwoord zou zijn op de Chinese reactie op Liao's vlucht. De woordvoerder van het State De partment zei dat het verzoek om asiel nog in behandeling is. Diplomatieke waarnemers in Wash ington verwachten geen uitwijzing van de Chinese diplomaat naar China - tenzij men zou ontdekken dat Liao geen bonafide vluchteling is. Te bezichtigen bij: Telefoon 2281 - ZIERIKZEE PARIJS, 6-2. De kwestie van de erkenning van het Zuidvictnamesc Nationale Bevrydingsfront (N.B.F.) door de Verenigde Staten was don derdag het centrale thema van de derde voltallige bijeenkomst op de Victnam-conferentie in Parijs. De delegaties van Noord-Vietnam en van het bevrijdingsfront gaven in hun verklaringen duidelijk te ver staan, dat een oplossing van het vraagstuk onmogelijk is wanneer de Amerikaanse regering niet met het front onderhandelt. Zij lieten de vraag onbeantwoord of dergelijke onderhandelingen ter Parijse confe rentie of in Zuid-Vietnam houden moeten plaatsvinden. Wederom kwamen geen aankno pingspunten of andere tekenen ,van enigerlei vordering in de besprekin gen aan het licht. PARAMARIBO. 7-2. Het hoofdbe stuur van de Algemene Bond van Overheidspersoneel in Suriname heeft donderdagavond bekendge maakt dat de geproclameerde sta king een „overweldigend succes" is geworden. De districtsafdelingcn Nickcric, Coronic Blakkawatra en Moerjekrcek niet meegerekend, dus alleen Paramaribo, hebben 2337 le den vandaag aan de staking meege daan. BIAPRA-CONFLICT rOSTCIKO 400 - UTRECHT Sinds de ABO de staking heeft ge proclameerd is het ledental gestegen met 658 nieuwe aanmeldingen. Met ingang van donderdagavond 24.00 uur hebben de leden hun normale werkzaamheden hervat. De Fehoma/Velmek besturen heb ben donderdagavond bekendgemaakt dat de bespreking met de minister van binnenlandse zaken „de moge lijkheid voor een aanvaardbaar ak koord" heeft geschapen. De acties van Fehoma en Velmek gaan evenwel onverminderd voort, totdat een eventueel akkoord is be reikt en wederzijds is aanvaard. De ze aanvaarding zal eerst een feit zijn, wanneer dit akkoord schriftelijk is vastgelegd cn ondertekend door de federatie en de regering. Naar het A.N.P. verder uit vak bondskringen heeft vernomen, zal de schorsing van de leraren geheel ongedaan moeten worden gemaakt, hetgeen onder meer zal inhouden dat alle salarissen volledig worden uit betaald. De leraren van hun kant zullen dan tijdens de paas- en pink- stervakantic extra lessen geven zon der betaling. Onfortuinlijke landing liep goed af SCHIPHOL. 6-2. Om half negen gisteravond is een Caraveilc-Iijnloe- stel van Air France, komende uit Parijs, bij de landing op Schiphol te vroeg aan de grond gekomen. Het toestel vernielde vijf Jampen van dc naderingsverlichting, die vlak voor de drempel staan van baan 19 rechts (Nieuwe Zwanenburgbaan). De onfortuinlijke landing liep goed af. Weliswaar sprongen twee van de banden van het hoofdlandingsgestel doch met de machine gebeurde er verder niets en hot toestel kon op het beton van de baan zelf uitrollen. Met opmerkelijke felheid deden de Noord Vietnamese cn de N.B.F.-on derhandelaars opnieuw aanvallen op de Zuidvietnamese regering. Zij waarschuwden, dat niet op re sultaten van de Parijse conferentie gerekend mocht worden zolang het „Thieu-Ky-Hoeong-bewind" in Sai gon aan de macht is. Daarvoor dien de een „nieuwe vredesregering" in de plaats te komen. De Amerikaanse delegatiechef Henry Cabot Lodge verdedigde op nieuw nadrukkelijk zijn door de te genpartij al als onaanvaardbaar ver worpen voorstel voor een werkelijk gedemilitariseerde zóne in Vietnam. WAARSCHUWING VAN HORECA AMSTERDAM, 6-2. „Wanneer de minister niet soepel reageert op de verzoeken om ontheffing, die in mime mate zullen worden inge diend, dan behouden wij ons het recht voor terug te komen op recen te voorstellen van de leden om de bedrijven als protest tijdelijk te slui ten". Dit zei de voorzitter van Hore- caf (de Nederlandse Bond Werkge vers in Hotel- Restaurant-, café- en Aanverwante Bedrijven), de heer G. E. van Goor, donderdagochtend op een in Amsterdam gehouden pers conferentie over de prijsslop voor de horecabedrijfstak. DRACHTEN. 6-2. Donderdagavond omstreeks half acht heeft een felle brand het garagebedrijf annex tank station van de firma Rosier in Drachten totaal vernield. De directie van het bedryf schat de schade op tenminste een half miljoen gulden. Het bedryf was tegen brandschade verzekerd. De brand ontstond in de garage, maar toen de brandweer met dertig man en vier wagens arriveerde, stond het hele pand in lichterlaaie. Het blussingswerk werd bemoeilijkt doordat benzinetanks van de in de garage geparkeerde auto's ontplof ten. Ongeveer twintig auto's werden een prooi der vlammen, terwijl een aantal onder de garage geparkeerde Onderzoek naar sociale uitkeringen AMSTERDAM. 6-2. Hoe ervaren Nederlanders die afhankelijk zijn van sociale uitkeringen deze voor zieningen en hoe reageren zijzelf, hun gezinnen en hun omgeving hier op. Het antwoord op deze vragen wordt kort samengevat het doel van een sociologisch onderzoek, dat het Instituut voor Arbeidsvraagstukken van de Til'burgse Hogeschool in de komende twee jaar gaat instellen. Het onderzoek is mogelijk geworden door een subsidie van 80.000 dollar (f 300.000) van de Amerikaanse Ford Foundation, die ook soortgelijke on derzoekingen in andere Europese landen en de Verenigde Staten on dersteunt. auto's waterschade opliep. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. UTRECHT, 6-2. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales staat zeer sympathiek tegenover de nieuwe hulpactie voor Biafra. Het overleg orgaan heeft meegedeeld dat het er op vertrouwt, dat de leden van de aangesloten organisaties alles zullen doen om van deze actie een succes te maken. WASHINGTON, 6-2. Dc Ameri kaanse president, Richard Nixon, heeft donderdag bekend gemaakt, dat hij op 23 februari zal vertrekken voor een reis naar West-Europa, die hem achtereenvolgens naar Brussel, Londen, Wcst-Bcrlyn, Bonn, Rome en Parijs zal voeren. Hij zal worden vergezeld door mi nister van buitenlandse zaken Wil liam Rogers en zijn raadgever voor zaken betreffende de veiligheid, dr. Minister Wilteveen in Kamer over regeringsmaatregelen DEN HAAG, 7-2. Minister Witte- vccn heeft in de Tweede Kamer ver klaard, dat het begrotingstekort waarschijnlijk iets minder zal zyn dan in de begroting is voorzien, al zal het kastekort in mindere mate teruglopen. Hy verwachtte niet dat de voor on voorziene uitgaven gereserveerde gelden nodig zullen zyn voor extra- maatrcgelcn ter bestrijding van dc werkloosheid. Het is moeilijk reeds nu iets te zeggen over eventuele overschrijdin gen van de begroting. De minister liet doorschemeren dat voor extra uitgaven voor de Europoort-werken en de P.T.T. compensatie binnen de begroting van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat zal moeten worden gevonden. In antwoord op opmerkingen van de VVD-afgevaardigdc Jockcs. die sterkere beperking van dc overheids uitgaven (cn investeringen) had be pleit verklaarde minister Wittcvecn dat dc regering ter wille van de continuitcit onmogelijk drastische beperkingen kon doorvoeren. Hij meende dat de maatregelen waartoe de regering thans heeft be sloten juist zijn gedoseerd. Het af gelopen jaar heeft een steeds duide lijker gunstige ontwikkeling te zien gegeven. Het herstel van de econo mie is krachtiger geweest dan een jaar geleden werd voorzien. De re cessie heeft ongeveer even lang ge duurd - drie jaar, van 1965 tol 1968 - als de twee voorgaande inzinkin gen, van 1950/53 en van 1956/59. De werkloosheid, die in 1952 echter 4,8 procent en in 1956 3,0 procent be droeg, was in 1967 slechts 2,2 pio- cent, en de overheidsinvesteringen die in de jaren 1950/52 en in 1958 te rugliepen, zijn in de periode 1965/68 niet gedaald en hebben in het laat ste gedeelte van deze periode een sterke stijging te zien gegeven. Minister mr L. de Block van eco nomische zaken ging eveneens in op de gunstige wijziging in onze econo mie, welke o.m. te danken is aan een snel herstel in de Duitse economie, het niet al te grote effect van de aanpassingsmaatregelen in Ver. Sta ten en Ver. Koninkrijk. -ROME. Een overzicht van stakende arbeiders, die bijeen kwamen om Ie luisteren naar redevoeringen van 'hun vakbondsleiders. De arbeiders, die een 24-uurs staking hebben ge organiseerd verzamelden zich op het St. Apostoli-plein te Rome. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In het doen van uw plicht vindt ge uw evenwicht. JERUZALEM, 6-2. Het Israëlische leger besdhikt over bewijzen, dat Libanese autoriteiten bij verscheide ne in de afgelopen zes maanden te gen Israël gepleegde sabotagedaden met saboteurs samenwerkten. Dit heeft de Israëlische minister van defensie, generaal Dayan, in het par lement verklaard. De minister, die antwoordde op vragen, zei dat de Libanese regering voor de gevolgen is gewaarschuwd. In antwoord op andere vragen zei Dayan dat de Egyptische luchtmacht thans tweemaal zo sterk is als an derhalf jaar geleden. Henry Kissinger. In alle vijf te bezoeken landen zal Nixon besprekingen voeren met de regeringsleiders. In Brussel zal bij overleg plegen met Navo-functiona- rissen en over de toekomst van de E.E.G., een onderwerp waarover hij, naar hij verklaarde, „enkele ideeën" heeft. In Parijs.zal de president de Amerikaanse delegatie bij de vre desconferentie over Vietnam ont moeten. In Rome zal hij in audiëntie worden ontvangen door de paus. Inzake dc wat hogere overheidsin vesteringen zei hij geen duidelijk in zicht te hebben in de theoretisch meest gewenste hoogte. Er is z.i. niets op tegen het gemiddelde van voorgaande jaren aan te houden. Het streven naar een hoge graad van werkgelegenheid wordt door de loonstijging in opwaartse zin bein- vloed. Minister De Block uitte de vrees dat bij overspanning van de lonen onze concurrentiepositie in moeilijkheden kan geraken. Dc invloed van dc B.T.W. op het reële beschikbare inkomen bedraagt, zo beantwoordde dc bewindsman vragen uit dc kamer, 0,7 procent by een bruto inkomen van f 7000. nihil by een inkomen van 9000 tot 10.000 en rond 0,1 procent by een inkomen tot 20.000 gulden per jaar. De stijging van de prijsindex voor gezinsconsumptie valt een procent hoger uit dan de raming van het Centraal Planbureau en zal daardoor 5^2 procent bedragen. Het consump tieprijspeil zal van 4 op 5 procent uitkomen. Iets kouder Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan sneeuw- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest; iels kouder, mei vannacht in het algemeen lichte vorst. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tol 4. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 8 febr. Zon op 8.09, onder 17.41, Maan op onder 9.59. 9 febr. Zon op 8.07, onder 17.43. Maan op 1.14, onder 10.14. 10 febr. Zon op 8.05, onder 17.44. Maan op 2.42, onder 10.35. Laatste kwartier: 10 febr. te 1.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 febr. 6.39 v.m. 19.04 n.m. 9 febr. 7.16 v.m. 19.45 n.m. 10 febr. 7.59 v.m. 20.33 n.m. BROUWERSHAVEN 8 febr. 6.35 v.m. 18.52 n.m. 9 febr. 7.14 v.m. 19.37 n.m. 10 febr. 7.58 v.m. 20.28 n.m. Doodtij: 12 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-2, Het K.N.M.I. deelt mede: Een koufront dat donderdag avond ons land binnendrong ging gepaard met veel wind en tijdelijk regen, waarna in de koude lucht achter het front boven de Noordzee sneeuw- en hagelbuien ontstonden, welke landinwaarts dreven. Een langgerekte noordelijke luchtstro ming voert zeer koude lucht aan uit het poolgebied via het zeegebied ten oosten van IJsland naar de Britse eilanden. Daarbij was hei vooral in Schotland bijzonder onaangenaam weer. Bij een stormachtige wind met sneeuwbuien was de temperatuur daar vrijdagochtend omstreeks 6 graden onder het vriespunt. Deze koude lucht bereikt ook onze omge ving doch is dan inmiddels boven het relatief warme Noordzeewater tot iets boven het vriespunt ver warmd. De lucht wordt daardoor onstabiel zodat do vorming van sneeuwbuien aanhoudt, tijdelijk ver sterkt door kleine storingen. Bij op klaringen zal vooral boven een sneeuwdek plaatselijk lichte tot ma tige vorst voorkomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1