de verdwenen atoomformule Vakmanschap is meesterschap Volgende week begint proces tegen viervoudige moordenaar Bierkenners vragen Wat biedt de BEELDBUIS? Onrust onder aardappeltelers Nederland en Biafra HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT 2IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1%9 Nr. 20144 Grootste /.aak in criminele geschiedenis VRIJDAG 7 FEBRUARI. NED. I. De VPRO zorgt voor een gevarieerd programma. Allereerst „Wereld op wielen". Fred van der Vlugt test de Volvo 142 S. Voorts in Wereld op wielen" een verslag van de Rally van Monte Carlo, een be spreking van het boek „Autorijden is levensgevaarlijk" en een filmim pressie van een door een kiene Ap- pingedammer gebouwde rysimulator. „Pleidooi" is een filmpje van de Ne derlandse cineast Charles Brejjer, waarin het 9aat ouer de noden van een nieuwe generatie. Merel Laseur interviewt na het journaal de Fran se cabaretière Barbara. Barbara zal te zien zijn in het wat later in de avond uit te zenden programma „Transit". Om half negen het pro gramma „De G van Genis". Het is een show van Rob Touber, die lied jes, documentatie, interviews en dan sen rond 't thema gevangenisaan eenrij gde, Na deze showcollage is het de beurt aan inspecteur Elliott Ness om een van medeplichtigheid aan een overval verdacht man aan het praten tg krijgen. De man wordt ech ter door kornuiten goed „gedekt". Na het nieuws nog een nieuwe Franse les voor gevorderden. NED. II. Na „Scala'' is de avond aan de NCRV die Ted de Braak in „Piek Up" platen laat draaien. Gas ten zijn Bob Bouber, Eieonora Bodel, Danny Diaz en the South Jazzband. „Bureau Bristol" van hoofdinspec teur Barlow krijgt vlak voor het weekend nog een vracht werk te ver zetten: men heeft vernomen dat er een roofoverval zal worden gepleegd op een zeer florerende minkfarm. Op kasteel Sypestein in Nieuw Loos- drecht speelt de Oostenrijkse zanger -pianist enkele van zijn eigen com posities. „29 graden in de schaduw is een tv-speI van Eugene Labich, met Pi77i Dikkers, Sylvia de Leur, Piet er Lutz, Chris Baay en Eli Blom. In het stuk drijft Lab ich de spot met een viertal bourgois, die hij al duel lerend, flirtend en. oeverloos klet send een beetje in het hemd zet. De actualiteitenrubriek „Hier en Nu'' en een filmreportage over een speciale kerkdienst voor geestelijk gehandi capten sluit het programma af. ZATERDAG 8 FEBRUARI. NED. I. De KRO vermaakt de jeugd in het middagprogramma met een 'aflevering van de serie waarin dieren zo'n belangrijke rol spelen: DaktariBovendien een uurtje met „Oebele", waarin weer vele ver rassingen voor de kijkertjes. De avond gaat van start met de derde aflevering van de door prof. Van 't Reve bewerkte serie over het leven in de Sowjet Unie. We maken nu kennis met een vrouwelijke dokter en haar werk in de Sowjet Unie. Daarna beleven de Gebr .Kalleman weer van alles in hun merkwaardig reclamebedrijf. Voor „Zaterdag avondakkoorden" engageerde Jos van der Valk enkele bekende mede werkenden, zoals de cabaretiers Frans Halsema en Gerard Cox, de bekende Israëlische zangeres Yaffa Advertentie „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" Een platenbon is altijd raak! Advei lentie Hèt cadeau per brief: Een platenbon is altijd raak! Yarkoni en het ballet Dansers van Morgen. Brandpuntzorgt voor een intermezzo van enige ernst, want di rect daarna gaan we kijken naar de Amerikaanse serie „Hij en Zij". Wim lbo en Fred Rombouts presenteren hun „Cabaretaria" uit het Miranda Paviljoen in Amsterdam. Zoals ge woonlijk de kleinkunstkalender met enkele specimen van wat er aan ca baret in Nederland wordt gepres teerd. Na de meditatie van pater Mijnsbergen en het laatste nieuws volgt nog een NTS-reportage over hel Europese kampioenschap kunst rijden op de schaats. Vanavond de Kiir voor dames. NED. II. Na „Scala'' start de VA RA met „Sport-tribune", dat na het journaal weer verder gaat. In het Belgisch-Nederlandse programma „Cabaret Nu" treden op Frans Hal sema, Marijke en Sieto Hoving, Pe ter Blanken, Henk van Ulsen en Ti neke van Leer. Daarna het Metro- pole-orkest mei als solisten de En gelse zangeres Marian Montgomery, de Belgische zanger Louis Neefs en de Nederlandse vibrafonist. Na de actualiteiten van Achter het Nieuws een aflevering van „Wojeck", de Ca nadese serie over de anatoom-pato- loog, die onverdroten strijd levert te gen het ohYCcht in de wereld. Dit maal heeft een meisje zelfmoord ge- woord van en probeert achter de woord van een probeert achter de ware toedracht van de zaak te ko men. VRIJDAG 7 FEBRUARI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Ver kennen en ontdekken; 11.25 Walter en Connie; 11.50 Einde; 18.50 Fabel tjeskrant (kleur); 18.56 Sier; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Wereld op wielen19.40 Pleidooi; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Me rel Laseur interviewt Barbara; 20.30 De g van genis; 21.20 Onaantastbaar; 22.05 Transit (kleur); 22.45 Journaal; 22.50 Pauze: En France avec Nicolas; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Pick up (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Bureau Bristol; 21.10 Udo Jürgens; 21.30 29 graden in de schaduw22.10 Hier en nu; 23.35 En verhindert ze niet; 22.50 Journaal. ZATERDAG 8 FEBRUARI. NED. 1: 9.30 Teleac. Export10.00 Noten en tonen; 10.30 Groenteteelt onder glas; 11.00 En France avec Ni colas; 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Daktari (kleur); 16.50 Oebele; 17.45 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws19.03 Ster; 19.07 De Sowjets (kleur); 19.32 Mijn broer en ik; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zaterdag avondakkoorden (in kleur); 21.15 Brandpunt; 21.40 Hij en zij (kleur); 22.05 Cabaretaria; 22.50 Evangelie; 22.55 Journaal; 23.00 Pauze23.05 Europese kampioenschappen kunst- rijden (kleur); 23.45 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Sporttribune; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Sporttribune; 20.40 Cabaret nu; 21.15 Muziek om naar te kijken; 21.40 Achter het nieuws; 22.05 Wojeck (in kleur); 22.55 Journaal. Een oude prent van Noordwei Ie. De foto toonj de toenmalige tramhalte, met gezicht op Ambachtsheerheul. DRONTEN. 5-2. Omdat er de laat ste tijd bij de aardappeltelers nogal wat onrust is -over de prijsvorming van aardappelen hebben de afdelin gen Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland van de drie centrale or ganisaties dinsdagmiddag een voor lichtingsbijeenkomst gehouden in „De Meerpaal" te Dronten. Een klei ne tweeduizend boeren waren hier bij aanwezig. Aan het sl°t van de vergadering deden de besturen van de drie or ganisaties een aantal aanbevelingen voor verbetering van afzet en prijs vorming. De kern van deze aanbeve lingen was dat een veel groter aan tal aardappeltelers dan thans het ge val is aangesloten zou moeten zijn bij een afzetcoöperatie en dat de be staande aardappelcoöperaties op korte termijn zullen moeten komen tot veel nauwere samenwerking of tot fusie. Naar Venus en Mars LONDEN, 5-2. Een vlucht naar een ruimtestation is ai over tien jaar waarschijnlijk niet zo gevaarlijk als een gewone vliegreis, heeft dë comman dant van de Amerikaanse Apollo-8, Frank Borman, in Londen gezegd. Hij hoopt dat na twee of drie landingen op de maan gewerkt gaat worden aan de bouw van een groot, blijvend ruimtestation. Daar na komen er waarschijnlijk bemande vluchten langs de planeten Mars en Venus. Wat de verdere toekomst betreft meent Borman dat er „mis schien vluchten buiten het zonnestelsel" zullen worden ondernomen. Advertentie „Hij houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak! RECHTSZAKEN Loonadininistrateur verduisterde tien mille ROTTERDAM, 5-2. De officier van justitie te Rotterdam, mr. W. D. Meeter, heeft tegen de 47-jarige loonadininistrateur W. M. B. uit Rot terdam tien maanden gevangenis ge- eist met aftrek van voorarrest en drie maanden voorwaardelijk. B. heeft ten nadele van zijn werkgever. Van Berkels N'.V. te Rotterdam, in een periode van bijna twee jaar een bedrag van tegen de f 10.000 ver duisterd. De man werd bij de N.V. met "het beheer van geld belast on danks het feit dat hij eerder wegens verduistering (een bedrag van f 500) was veroordeeld. door b. j. ten wesepe waarschuwen. Per slot van rekening moesten ze altijd nog maar bewijzen dat hij wat gevonden had. Voorzichtig naar woorden zoekend zei hij: „Wanneer ihet in mijn ver mogen ligt, om deze mijnheer hier een plezier te doen, dan zal ik dit gaarne verrichten. Maar ik wacht nog steeds op een cijfer. Ik ben na melijk gek op cijfers, ziet <u?" Holm knikte. „Dat komt meer voor. Vroeger hadden we er ook een op school, die at gewoon cijfers. Hij is nu bij de tram in Amsterdam, in de nachtploeg. Daar moet ie de lijn- nummers verwisselen. Een mooi baantje voor u, mijnheer van Hels- dingen, als het veevoer uit de tijd begint te raken". (Wordt vervolgd). UTRECHT, 5-2. Het proces te gen de '26-jarige Utrechter Hans van 'L., dat volgende week dinsdag in Utrecht begint en vier dagen zal du ren, wordt uniek in de criminele his torie van ons land. Nog niet eerder verscheen een verdachte voor een rechtbank op beschuldiging van vier moorden en bovendien nog een roof overval met een poging tot moord. De officier van justitie, mr. A. Somerwil, beschuldigt Hans van Z. van moorden c.q. doodslagen op de Rotterdamse lerares Elly Hagers-Se- gov (23 juli 1964), zijn Amsterdamse ex-minnures Coby van der Voort (29 april 1967), de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. A. Donse (31 mei 1967) en de Heesvvijkse landbouwer R. J. de Bruin (12 augustus 1967). De dagvaarding vermeldt ook de roofoverval op de Utrechtse weduwe E. Woortmeijer-Nikkel op 13 decem ber 1967, die Hans van Z. noodlottig werd. De vrouw overleefde twee fik se klappen op haar hoofd met een met lood gevulde loden pijp. Het was hetzelfde moordwapen, waaraan vorige slachtoffers waren bezweken. Volgens de plannen van Hans van Z. had mevrouw Woortmeijer ook niet meer in leven behoren te zijn. Als door een wonder waren de slagen echter minder raak, waardoor me vrouw Wooi'tmeijer de politie een vrij nauwkeurig signalement van haar overvaller kon geven. Enkele uren na de brutale aanslag kon Hans van Z. worden gegrepen. Het grootste deel van de geroofde twaalf mille was nog in zijn bezit. Op die dag verdween ook de nu 76-jarige A. J. R. in de Utrechtse Advertentie „onderwereld" beter bekend als „Ouwe Nol", voor de zoveelste maal achter slot en grendel. Hij wordt er van verdacht, Hans van Z. te hebben aangespoord tot de moorden op Don- se en De Bruin en de roofoverval op Jongeman viel meisjes aan HOOGEZAND, 5-2. De gemeente politie van Hoogezand heeft de 18- jarige leerling-monteur H. J. G. uit Hoogezand aangehouden, verdacht van aanranding. De jongeman heeft bekend sinds vorig jaar november vijf meisjes en jonge vrouwen te hebben aangerand. De monteur viel de meisjes aan, die 's avonds op een stille weg door Hoogezand fietsten. Hij zal voor de officier van justitie in Groningen worden voorgeleid. Gift van prins Bemhard aan universitair asylfonds DEN HAAG. 5-2. Z KH de Prins der Nederlanden heeft een gift ge daan aan de „Stichting Universitair Asyl Fonds", zo meldt de R.V.D. De ze stichting verleent studiebeurzen aan studenten, zowel uit Europese als uit niet-Europese landen. Als ge volg van de politieke verwikkelin gen van de laatste tijd in Europa hebben meer studenten een beroep op het Asyl Fonds gedaan. DEN HAAG, 4-2. Nederland heeft met een hulp ten bedrage van 14,2 miljoen gulden de grootste bijdrage aan Nigeria en Biafra geleverd na de Verenigde Staten, aldus heeft pre mier de Jong ,als minister van bui tenlandse zaken a.i. in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A.) meege deeld. Do regering meent dat de hulp verlening vooruit gaat, zowel wat betreft omvang als coördinatie dooi de betrokken organisaties. De voor naamste moeilijkheid blijft dat bei de partijen geen overeenstemming kunnen bereiken over de aanvoer- wegen. Spel met vuur had ernstige gevolgen UTRECHT, 5-2. De zesjarige Mar tin Roel Peter Velthuizen uit Leus broek ligt in het Amersfoortse zie kenhuis „De Lichtenberg" met zeer ernstige tweede- en dei'degraads brandwonden die hij opliep bij een zeer gevaarlijk spelletje met vuur. Zijn toestand is kritiek. Hij stond 's middags om vier uur met een paar andere schoolkinderen te kijken naar het verbranden van oud materiaal in een in aanbouw zijnde woonwijk in Leusbroek (ge meente Leusden). Een paar kinderen gooiden ter verhoging van .de „feest vreugde" een gedeeltelijk met P£- troleum gevulde jerrycan in de vlammen. De jerrycan ontplofte en Martin Velthuizen werd getroffen door een straal brandende petro leum. mevrouw Woortmeijer. Uitlokking tot moord en een reeks subsidiaire variaties heeft de officier van jus titie hem ten laste gelegd en boven dien nog de heling van een gestolen televisietoestel. Advertentie „Wat breng ik voor de gastvrouw mee?" Een platenbon is altijd raak! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Acht studenten uit Den Haag en een uit Delft, allen le den van de Haagse studentenvereni ging, zijn in Den Haag aangehouden. Zij voorzagen auto's, panden en ver- keersboren van plakplaatjes. Ook de auto van minister dr. M. A. M. Klompé op de Nieuwe Uitleg werd beplakt. BOXMEER. Op de Beugenseweg bij de splitsing Boxmeer, heeft zich een autobotsing voorgedaan waarbij de 59-jarige J. L. Veekens uit Beu gen het leven liet. Hij botste met zijn wagen frontaal op een tegemoetko mende auto die linksaf sloeg en hem geen voorrang verleende. ENSCHEDE. De 56-jarige H. van Nieuwenhoven uit Almelo is in „Zie kenzorg" te Enschedé overleden aan verwondingen, die hij opliep bij een verkeersongeluk op de kruising Oot- marsumsestraat-Sluiskade Noordzij de in Almelo. UTRECHT. Aan het verzoek van de drie samenwerkende industriële bonden aan de werkgevers in hun bedrijfstak, hun personeel een duur- tetoeslag te geven, hebben opnieuw circa 250 ondernemingen gevolg ge geven. Het gaat volgens de katho lieke bond om ruim 42.000 perso neelsleden. HEERLEN. In het ziekenhuis te Heerlen overleed de 52-jarige heer P. J. Niesten uit Sittard. De man was hoofduitvoerder bij een Sittards constructiebedrijf. Tijdens de werk zaamheden aan de in aanbouw zijn de acrynilonitril fabriek van de Staatsmijnen kreeg hij een zware houten balk op het hoofd. ROERMOND. De drie mannen die zijn aangehouden in verband met de overval op de Boerenleenbank in Levgroij, de 24-jarige Th. van H. en de 22-jarige M. van V., beiden uit Nederweert, en de 24-jarige Duitser J. T. uit Jölich, hebben een volledige bekentenis afgelegd. BREDA. Bij een ontploffing in een schakelhuis van de P.N.E.M. in Bre- da-Noord zijn twee personen gewond geraakt. Het zijn de monteurs A. van G., 35 jaar, uit Breda, en A. H., 47 jaar, uit Alphen. WAALWIJK. Op de kruising van de Langstraatweg en de Kruisstraat in Waalwijk is de 55-jarige mevr. Mens-Stolik uit Rotterdam bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Hoofdstuk 13. Van Helsdingen krijgt nog meer bezoek. Gijs had thuis geen rust. Zolang hij niet de formule van zijn uitvin ding weer in zijn bezit had, zou hij geen nacht meer rustig kunnen sla pen. Aanvankelijk had hij een groot vertrouwen gehad in detective Holm. Maar na de blunder met de verkeer de tas, was dit vertrouwen vrij ge ring geworden. Hoe langer hij er over nadacht, des te beter kwam het hem voor om zelf maar weer naar die handelsreiziger te gaan. Mis schien dat hij succes had. Hij zou op het gemoed van die vent kunnen werken en, misschien in ruil voor een paar briefjes van 25 gulden Daarom nam hij een besluit. Vlug verkleedde hij zich, stopte wat geld in zijn portefeuille en reed op zijn bromfiets naar het station. Hij had geluk: er kwam net een stoptrein voor Amsterdam aanrijden. Onder weg zou hij wel wat eten. In de meeste treinen naar Rotterdam was een restauratie. Het was misschien het beste, als hij maar via Woerden ging; dat was nog een kortere reis tijd ook, was-ie er binnen het uur. Het was bijna half negen, toen hij in Rotterdam uit de trein stapte. Het begon te regenen. De lange tramreis naar Rotterdam-Zuid lokte hem niet bepaald aan, zodat hij besloot een taxi te nemen. Een goeie tien minu ten later stopte de wagen voor per ceel 130a in de Plompertstraat en Gijs betaalde do chauffeur, waarna hij aanbelde. In de kamer keken de vier men sen elkaar aan. Holm was de eerste, die zijn positieven bij elkaar kreeg. „Dat zal waarschijnlijk de politie 7jjn, die u wilde waarschuwen", zei hij spottend. Holm's metgezel keek even naar zijn baas, alsof hij zeggen wilde: Zal ik even opendoen? Maar Holm zei op rustige toon: „Laat me vrouw van Helsdingen de politie maar even binnenlaten. Zij is ten slotte de vrouw des huizes". Mevrouw van Helsdingen ging naar de gang en trok de deur open. Gijs was niet van plan zich te laten afschepen en toen de deur geopend was, klom hij meteen naar boven. Opnieuw keek een verbaasde vrouw de min of meer brutale be zoeker aan. „Mijn naam is de Waard", zei de drager, toen hij voor de vrouw stond „Ik zou graag meneer van Helsdin gen willen spreken". „Waarover?" vroeg ze scherp. „Ik.ik ben een paar dagen ge leden een tas verloren en Toen schoot de vrouw in een ho merisch gelach. „Goeie genade, het lijkt wel, of kalf Nederland op jacht is naar oude actetassen. Maar komt u verder. Er is al een heel gezel schap binnen. U kunt er juist nog bij". Gijs liep min of meer verbaasd door naar de voorkamer, waar hij Holm ontwaarde, alsmede de beide anderen. Een van hen zou wel van Helsdingen zijn, dacht hij. Holm lachte en wuifde met zijn hand. „Aha, daar is onze cliënt. Neem plaats, jongeman, we zijn zo goed als gereed met de onderhande lingen. Binnen een paar minuten kun je je papieren in ontvangst ne men". Gijs zakte verbluft neer op een der stoelen en keek van de een naar de ander. „Neem me niet kwalijk", zei hij tegen Holm, „ik wist niet, dat u naar Rotterdam was". „Beste jongen, ik hefb toch op dracht gekregen om de papieren op te halen? Welnu, zoals je ziet, heb ik de leeuw in zijn hol opgezocht. Dit maal met een hulp voor alle even tualiteiten. Meneer van Helsdingen is namelijk een beetje strijdlustig, ziet u?" De man in kwestie stond geleund tegen de schoorsteenmantel en hij wachtte rustig af. Hij was vast be sloten geld te verdienen aan dit zaakje. Holm vervolgde, ditmaal tot de heer des huizes: „Dit is het slacht offer, meneer. Hij is degene, die de papieren heeft verloren. Ik zou zeg gen: Kom er nu maar eens mee voor de dag". Van Helsdingen dacht na. Holm zou het wel niet zo ver laten komen, dat hij het huis doorzocht. In dat ge val kon hij altijd nog de politie 36. Terwijl Aram zich naar binnen be geeft, gaat Presto naar de bijgebouwen, waar hem in een der bediendenvertrekken een slaapplaats is aangewezen. Plotseling meent hij een flauw gerucht achter zich te horen, doch voor hij zich kan omdraaien krijgt hij een hevige slag op het hoofd. Hij voelt een stekende pijn en dan niets meer. Zelfs niet, dat twee sterke armen hem op tillen en wegdragen Het duurt lang eer Aram de slaap kan vatten. Rusteloos wentelt hij zich van dc ene zijde op de andere, terwijl zijn gedach ten zich voortdurend bezighouden met zijn zonderlinge gastheer. Dat er iets niet in dc haak is staat voor hem vast en het liefst zou hij naar Lorca gaan en hem ronduit het hele verhaal vertellen om te zien hoe of hij daarop zou reageren. Doch na enig nadenken verwerpt hij ook die gedachte. Met het beeld van een treurige Liorca voor ogen valt hij tenslotte in slaap, op het zelfde ogenblik dat een eenzame ruiter met een donkere vorm voor zich in het zadel, dc poort uitrijdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9