dagelijks rit goede portie vlees Pleidooi van voorzitter over noodzaak van bedrijfsaanpassing Bij brand in Tokio 20 doden Israël voelt niet Landbouwvereniging „Ons Voordeel" besprak vraagpunten ZLM voor ideeën Nasser Incident in Golf van Thailand Onenigheid Damascus-Bagdad Getuigschriften en medailles uitgereikt aan brandweerlieden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1969 Nr. 20111 Landbouw vereniging D.E.S. OOSTERI.AND, 3-2. Onder gro te belangstelling werd in café „Even Buiten" de ledenvergadering van de Landbouwvereniging „D.E.S." gehou den, onder voorzitterschap van de heer H. J. van de Zande. Op deze eerste vergadering van het jaar werden enige minuten stil te in acht genomen ter nagedachte nis van de vier leden, die vorige jaar door de dood werden weggenomen. Het waren de heren Jan Dorst, L. van der Maas Lz., K. Stouten en P. Kraak te Sirjansland. De voorzitter sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en het verheugde hem dat zo velen waren opgekomen. Een bijzonder welkomstwoord tot de heer J. Markusse te Goes, tot het bestuur van Bruinisse, tot de heer Vader van de R.L.V.D. en tot een aantal land- bouwjongeren. De voorzitter deelde mee dat de secretaris, de heer A. Bal was benoemd tot hoofdbestuurslid van de Z.L.M., zodat er momenteel twee leden van D.E.S. hoofdbe stuurslid zijn, n.l. de heer Bal voor de landbouw en de heer Jasper Stoutjesdijk voor de fruitteelt. De voorzitter feliciteerde de heer Bal hiermee. De heer Markusse, aldus de voorzitter in zijn openingswoord schreef boven zijn inleiding voor de ze avond „Ondernemerschap in de landbouw" en als bijtitel ware dit aan te vullen met „Boer zijn en boer blijven, of zo men wil tuinder en fruitkweker zijn en blijven". We wil len dit echter samenvatten onder één naam „Boer". Dit woord „blijven" houdt een zeker onbehagen in zich verborgen. Een gerechtvaardigd on behagen, gesterkt door het overbe kende z.g. Plan Mansholt. Voorop zij gesteld dat er niemand boer kan blij ven zonder overheidsbegeleiding. Men denke aan de garantieprijzen voor de voornaamste produkten. We kunnen en mogen echter niet voor alles de overheid in het geweer roe pen, en moeten oog hebben voor wat zich aan het veranderen is en ons hierbij, soms met tegenzin, aanpas sen. Ik wil niet zeggen dat we niet sterk moeten reageren op een voor ons niet te aanvaarden gebeuren. We denken dan aan de vervalsende con currentie bij één of meer van onze E.E.G.-partners en aan de gevolgen van de laatste loonsverhogingen in verschillende bedrijfstakken, waar door het evenwicht is verstoord. De regering heeft de nodige maatrege len moeten treffen om de inflatore werking tegen te gaan waarvan er één is: verhoging van het disconto van de Ned. Bank. Wanneer we in onze bedrijven niet zijn aangepast en maar blijven voortsukkelen met verouderde werkmethoden en bouw plannen dan zitten we fout en kun- BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 28 jan.: Jannetje Ja- coba, d. van Jacob Marinus Feleus en Jannetje de Jonge (Zierikzee); 30 jan.: Wilhelmina Huberta, d. van Elieza Hub recht Bouwman en He- lene Kristelijn (Westerschouwen); 31 jan.: Machiel Maximiliaan, z. van Peter Galjaard en Cornelia Pleuntje Bijnagte (Westerschouwen); 31 jan.: Cornelia Adriana Maatje, d. van Rei- nier Otte en Adriana Jannetje van den Houten (Bruinisse); 31 jan.: San- da-Mariska, d. van Maarten Erik Hel- lendoorn en Amanda Hoogervorst (Brouwershaven); 31 jan.: Edwin Mattheus. z. van Mattheus Moerland en Jozina Muller (Zierikzee); 3 febr.: Jan, z. van Jan Jacob de Waal en Marina Bal (Zierikzee); 3 febr.: Bea trix Anna, d. van Hendrik Adriaan de Loc.ff en Maatje Elizabeth Passe- nier (Zierikzee). Gehu w d. 31 jan.: Anthonius Ja cobus Herdrikus Kunkeler, 20 j. (Amsterdam) en Jannetje Maatje van der Hulle, 17 j. (Zierikzee); 31 jan.: Jan Jumelet, 25 j. en Jannie Maria Uijl, 21 i. (Zierikzee). Overleden. 28 jan.: Bartel van Splunter, 76 j., gehuwd geweest met Wilhelmina Geschiere (Middenschou- wen); 29 jan.: Marinus de Reus, 69 j., echtgenoot van Johanna Adriana Krabbe (Duiveland). De Britse politie neemt op het ogen blik proeven met een systeem van transmissie van foto's van misda digers van het bureau naar de pa- trouillewagen. Het systeem werd ontwikkeld door een Engelse firma, in samenwerking met het Britse ministerie van binnenlandse zaken. Op de foto links de zender in het politiebureau van de stad Lewes en rechts de ontvanger in één van de politiewagens. nen we moeilijk bij de overheid aan kloppen. Gelukkig zien velen dit in hoewel met cijfers zou kunnen wor den aangetoond hoe dit bij gelijk waardige bedrijven honderden gul dens per ha schelen kan. Het vak manschap van de ondernemer speelt een zeer sterke rol en dit vakman schap bestaat uit vele facetten niet alleen een overgrote produktie te behalen, maar ook gaat het om de aankoopfinanciering van dure ma chines en de vraag of deze aankoop verantwoord is. Anders kan het een grote overbelasting teweeg brengen. Dit alles moet afgestemd zijn op ei gen bedrijf en omstandigheden. An ders komen er brokken en tekortko mingen. Een ander facet is de aan passing van het bouwplan aan de aanwezige arbeidskrachten enz. Ver der zijn er de verschillende vormen van samenwerking die onder ons wel worden toegepast doch nog meer intensiever dienen te worden. Dit voor wat betreft (in 't kort) over on ze bedrijven, aldus de voorzitter, die verder uitweidde over de verleng stukken van de bedrijven, n.l. de aan- en verkoopverenigingen, het veilingswezen (éénmaal on2e kracht), onze krediteurstellingen enz. Ook hier geldt een zich trachten aan te passen aan de gewijzigde omstandig heden, wil men niet verouderen of radikaal uitgeschakeld worden. „We zullen alles in het werk moeten stel len om de concurrentie van buiten af het hoofd te kunnen bieden en ge lukkig zijn we momenteel op dit ge bied niet achter. Tenslotte wees de voorzitter nog op het produkt aard appelen, waar met andere factoren rekening moet worden gehouden, en wel de zich sterk wijzigende con sumptie hiervan. Men denke aan pa- tat-frites, ships e.d. Hiermee komt de aardappel meer en meer in de in dustriële verwerking zodat de kwali teit een grotere betekenis gaat ver krijgen. En al zijn de prijzen mo menteel weer slecht te noemen", al dus besloot de voorzitter zijn ope ningswoord, „we zullen toch alles in het werk moeten stellen om aan dit produkt, voor onze streek van zo'n groot belang, voor wat betreft de teelt, bewaring en afzet de grootst mogelijke aandacht te schenken". Verder werd het woord verleend aan de heer J. Markusse te Goes, Econo misch Sociaal Voorlichter der Z.L.M. die het onderwerp behandelde: „On dernemerschap in de landbouw". Archeologische vondst te Eist ELST, (gemeente Amerongen), 5-2. Naar het ANP van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek te Amersfoort verneemt, zijn bij de Paardekop in Eist in een smalle sleuf sporen en overblijfse len gevonden van een nederzetting uit de midden-bronstijd. In de wan den van de sleuf waren enkele kui len, mogelijk tevens een paalkuil en één of meer greppels zichtbaar, on der een 0.50 meter dikke laag ak kergrond. In de vulling van één dei- kuilen bevonden zich talrijke grote en kleinere fragmenten van Hilver- sum-Drakenstein aardewerk, ver schraald met kwartsgruis, voorts en kele brokken gebakken leem en ve le steenbrokken. De nederzetting ligt in de fluvio- glaciale strook aan de zuidrand van de Utrechtse Heuvelrug. TOKIO, 6-2. In een vermaakcen- trum 225 lom ten noorden van Tokio heeft brand gewoed, die aan zeker 20 mensen het leven heeft gekost. Er zijn 30 gewonden in ziekenhuizen opgenomen. Dertig brandspuiten hebben zes uur werk gehad om het Het aanzicht van de Lange Reke te Renesse heeft de laatste jaren nogal wat veranderingen te zien gegeven. Mede door gebrek aan ruimte, gingen vele zaken over tot verbouwing. Opnieuw doet zich thans zo'n geval voor. Dc heer B. v. d. Hoek gaat zijn voormalige garage opbouwen tot een gezellig eethuisje. Het pand wordt thans uitgebroken. In mei hoopt de eigenaar - die het werk zelf uitvoert - het eethuisje te kunnen openen. (Foto: Zieri'kzeesche Nieuwsbode). vuur te blussen. Drie gebouwen, waarin ziüh 300 mensen bevonden toen de brand uitbrak, zijn verloren gegaan. Vruchtbare besprekingen te Noordweile NOORDWELLE, 5-2. In een vier uren durende vergadering in zaal Lokker-v. d. Zande, besprak de Land bouwvereniging „Ons Voordeel" te Ncordwclle de vraagpunten van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Alle vraagpunten hadden betreking cp de toekomst van land- en tuin bouw. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer M. J. Steur, die in het bijzonder verwelkomde de heer Zwart van de Voorlichtings dienst. Er bestond een zeer goede be langstelling van de zijde der leden voor deze vergadering, hetgeen de voorzitter zeer verheugde. Aan een zevental groepen, van elk vier of meer leden, was - uitgaande van het D.B. van de maatschappij - een aantal vraagpunten voorgelegd ter bestudering. De bedoeling was om deze avond via de woordvoerders van die verschillende groepen, te ko men tot een afgeronde beantwoor ding van de vragen. Deze vragen wa ren bijzonder veelomvattend. De voorzitter gaf in eerste instan tie zijn persoonlijke visie op deland- bouw nu en in de toekomst. Daarbij koos de heer Steur als voorbeeld een akkerbouwbedrijf van 50 hectare, ge situeerd op Schouwen-Duiveland, in het jaar 1967; grondsoort gemiddeld goed. De voorzitter was van mening dat het op een dergelijk bedrijf, bij een nauwe onderlinge samenwer king, een weldoordachte bedrijfseco nomie en een goed beleid van hoger hand, toch mogelijk moet zijn om minstens „te blijven, wat we zijn". De heer Steur stelde vast dat daar voor echter samenwerking in veler lei verband nodig zal zijn, gelet ook op de voortgaande mechanisatie. De steeds groter wordende machi nes zullen gezamenlijk goed en veel gebruikt moeten worden. Inperking van diverse produkten zal nodig zijn, gelet op de overschotten van de we reldmarkt, ondanks het feit dat dit moeilijk zal zijn vast te stellen. Met voorbeelden toonde de voorzitter aan hoe moeilijk dit is, bijv. de varkens teelt: eerst ingeperkt, na twee jaar veel tekort. De overheid heeft voor de land bouw een uitgesproken taak en moet er voor waken dat de agrarische be drijfstakken niet in de mist raken. Van de export wordt 20 tot 25 pro cent door de landbouw verzorgd. Goede voorlichting, bundeling van krachten in coöperaties, ruilverka velingen en afzetmogelijkheden kun nen bijdragen aan een gezonde land bouw. De voorzitter was ervan over tuigd dat vooral de boer zelf veel kan bijdragen aan het welzijn van de landbouw. Samenwerking De woordvoerders van de diverse groepen kregen na deze inleiding van de voorzitter, volop gelegenheid hun zegje te doen en van die gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Opval lend was dat vooral ook vele jonge ren aan het woord kwamen en daar bij wist de voorzitter, als de menin gen verschilden, op uitstekende wijze de hamer te hanteren. Als woord voerders traden op de heren C. Oosse, J. Remeijn, B. Hogenboom, C. W. Elenbaas, N. v. d. Stolpe, L. Hart en H. Geluk. Een algemene tendens bij het be sprokene was toch wel dat samen werking hard nodig is, dat de on kosten zoveel mogelijk gedrukt moe ten worden en dat kosten en prijs beleid zoveel mogelijk in evenwicht dienen te blijven, waarvoor een goed landbouwbeleid van de overheid en in E.E.G.-verband gewenst is. Af zetmogelijkheden moeten door des kundigen worden onderzocht. Er moet sterker coöperatief gewelkt en Griep oorzaak van hausse in koortsthermometers UTRECHT, 5-2. De Mao-griep, die Nederland vooral in de maand janüari in haar greep had, heeft be halve een half miljoen ziektegeval len ook een flinke „run" veroorzaakt op de koortsthermometer en aller hande anti-griep preparaten. Een Amsterdamse firma, die de grootste agent en leverancier van thermometers in óns land is (Emro en Orme Nederland), leverde er in januari enkele tienduizenden meer af dan normaal het geval is. De direkteur van dit bedrijf, de heer S. van Gelder Sr., verklaarde dat hoewel de afzet veel grooter was dan normaal ruimschoots aan de vraag kon worden voldaan. „Hier en daar zijn wat stagnaties geweest, maar die werden veroorzaakt door een gebrek aan nikkelen hulsen", al dus de heer Van Gelder, die becijfert dat Nederland jaarlijks zo'n 750.000 nieuwe thermometers aanschaft. Verreweg het grootste deel daarvan gaat in de (ziekte)periode oktober tot april de deur uit. afgezet worden. De door de regering ingestelde commissie „Positie zelf standige ondernemer", dient veel aandacht aan de landbouw te schen ken. Kwaliteit speelt een belangrijke rol en dat is vooral een zaak van de boer, Uitgaande van deze punten zullen de Z.L.M.-vragen door het dagelijks bestuur zo goed mogelijk worden be antwoord. Aan het slot dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun goede op komst en de geanimeerde besprekin gen. Pafcistaans politicus gaat vasten LAHORE, 6-2. De Pakistaanse oud-minisiter van buitenlandse za ken Zoelfikar Ali Bhoetto heeft woensdag besloten te zullen vasten tot de dood erop volgt, tenzij de noodtoestand die sinds de oorlog van 1965 met India in het land van kraöht is, wordt opgeheven. Een functionaris van Bhoetto's partij, de Linkse Volkspartij, heeft dat woens dagavond meegedeeld. Bhoetto zit onder de noodtoestand sinds novem ber in de gevangenis. UTRECHT. De donkergroene Mer cedes (waarde f 25.000) die in de Utrechtse binnenstad werd ont vreemd, is teruggevonden. De wa gen stond afgesloten en onbescha digd op het parkeerterrein van het Vreden'burg. De twee kostbare jacht geweren - waarde in totaal f 14.000 - in de wagen bleven onaangeroerd. JERUZALEM, 5-2. Israël voelt niets voor de ideeën van president Nasser over een oplossing van het vraagstuk in het Midden-Oosten. Het beschouwt deze als „een plan om Israël in twee etappes te likwide- ren". Minister van buitenlandse zaken Eban verklaarde dinsdag naar aan leiding van het vraaggesprek van Nasser met het blad „Newsweek": „De oplossing zoals Nasser deze po neert komt erop neer dat Israël zich op de vroegere bestandslijnen moet terugtrekken terwijl Egyptische troepen en luchtmacht weer de Si- naï bezetten. Dan zullen de zoge noemde „verzetsstrijdei-s" met Egyp tische steun „hun vaderland bevrij- den". BANGKOK, 5-2. In de Golf van Thailand hebben een kanonneerboot van de Thailandse en een van de Cambodjaanse marine op elkaar ge schoten. Een Thailandse regeringswoord voerder zei, dat een Cambodjaanse kanonneerboot vier Thailandse vis sersboten aanhield die zich op dat moment in internationale wateren bevonden. Toen èen kanonneerboot van de Thailandse marine, die zich in de buurt ophield, te hulp schoot begon de Cambodjaan te schieten. Het Thailandse marinevaartuig beantwoordde het vuur, een Thai lander werd gewond. Het incident duurde twintig minuten, waarna de Cambodjaanse kanonneerboot weg voer. Of hij was geraakt kon de woordvoerder niet zeggen. Het Thai landse marineschip had volgens hem geen schade. Doden bij treinongeluk in India CHIDANBARAM. 5-2. Vail eon groep Indiërs die bovenop een trein op weg waren naar een begrafenis in Madras, zijn er 24 om het leven gekomen en 36 ernstig gewond, toen de trein onder een lage brug door reed. De slachtoffers wilden de begra fenis bijwonen van de eerste-minis- ter van Madras die maandag was overleden. Toen de stoet dinsdag ochtend door de stad reed. stonden zeker een miljoen belangstellenden langs de straten. GOED GESPAARD IN JANUARI AMSTERDAM. 6-2. In tegcnstel- ling .tot de laaltste maanden van 1968 hééft de eerste maand van 1.969 vrijwel over de gehele linie weer positieve spaarverschillen opgele verd. Het begon al bij de Rijkspost spaarbank. waar in januari een overschot werd gekweekt van f 33 min, en waar het tegoed is gestegen tot f 5261 min tegen f 4915 min een jaar tevoren. De cijfers van de bondsspaarban- ken duiden eveneens op een herstel van de spaarzin. BEIROET, 5-2. De woordenstrijd tussen Damascus en Bagdad is woensdag verhevigd met een be schuldiging, dat de Iraakse regering een leidende politicus uit de weg heeft geruimd. Het in Damascus ver schijnende dagblad „El Baath", or gaan van de regerende tak van de Syrische Baath-partij, verklaarde onomwonden dat de regering van Irak verantwoordelijk is voor de dood .van kolonel AbdalKarim Moes- tafa Nasrat, die een week geleden in Bagdad met messteken werd ver moord. „Deze misdaad is niet de enige.gevangenkampen in Irak zitten stampvol progressieve men sende in Bagdad de scepter zwaaiende bende rent haai" onder gang tegemoetaldus het blad. Sclieepvaartbericliteii Alchiba, 5-2 400 m. ZZW Las Pal- mas naar Santos. Atys, 4-2 Singapore naar Saigon. Gulf Swede, 5-2 300 m. WZW Cocos eil. naar Whangarei. Kenia, 5-2 400 m. NNO Azoren naar Curagao. Philippia, 4-2 Portland Maine naar Cardon. Plechtiglieidje te Kerkwerve KERKWERVE, 4-2. Burgemees ter S. Francke van Middenschouv/en kon dinsdagavond een groot aantal leden van de korpsen van de vrij willige brandweer van Kerkwerve en Scharendijke hartelijk welkom heten in het gemeentehuis te Scha rendijke. Deze bijeenkomst werd ge houden voor de uitreiking van de getuigschriften aan de geslaagden van het in januari j.l. gehouden exa men voor brandwacht eerste en tweede klas en tevens voor dc uit reiking van een aantal vrywilligcrs- medailles aan de leden die al 10 jaar of langer lid van dc vrijwillige brandweer zijn. Deze bijeenkomst werd tevens bij gewoond door de wethouders, de heren M. L. Hoogenboom en I. W. Padmos en de heer L. F. van Wijck, gemeentesecretaris en de heren C. Berrevoets en J. Quant, beiden uit Zierikzee, die de opleiding hadden verzorgd. De burgemeester memoreerde de grote aktiviteit, die door beide korp- sen de laatste jaren aan de dag wordt gelegd. Als oorzaken hiervan noemde hij de invloed van de Rijks inspectie voor het Brandweerwezen, de Vereniging van Brandweercom- mandanten in Nederland en de ani mo van de beide commandanten. Voorts sprak hjj de blijdschap van het college van burgemeester en wethouders uit over de grote deelna me aan de onlangs gehouden cursus en de goede resultaten van liet exa men. Het stemde volgens de burgemees ter het college tevreden, te weten dat eeft goed opgeleide brandweer ter beschikking staat, vooral als men de enorme toename van de brand schade gedurende de laatste jaren beziet. De burgemeester was er zich echter van bewust, dat naast een goede opleiding ook goed materieel ter beschikking moet zijn en het ver heugde hem, dat de laatste jaren aan een groot aantal wensen van de korpsen had kunnen worden vol daan. Hij hoopte dat dit in de toe komst zo zal blijven. Cursus brandwacht eerste klas Namens het college van burge meester en wethouders kon de bur gemeester mededelen dat medewer king verleend zal worden voor het volgen van een cursus voor brand wacht eerste klas door een aantal leden. De burgemeester bracht een woord van dank aan de hei*en Berre voets en Quant voor de zorg, die zij aan de cursus hadden besteed en hoopte, dat zij ook de verdere op leiding weer wilden verzorgen. Nadat de geslaagden nog eens dooi de burgemeester waren gefeliciteerd deed hij mededeling van de uitrei king van een aantal vrijwilligersme- dailles aan leden van de vrijwillige brandweer. Hieruit blijkt volgens hem de erkentelijkheid voor het werk gedurende een groot aantal ja ren verricht. Getuigschriften Met een voor velen persoonlijk woord ging de burgemeester hierna over tot uitreiking van de getuig schriften. Het getuigschrift brand wacht le klas werd uitgereikt aan de heren D. P. A. de Graaf, J. G. Jonker en A. M. v. d. Maas van het korps Scharendijke en J. Landman van het korps Kerkwerve. Het getuigschrift brandwacht 2e klas kon in ontvangst worden geno men' door de hei-en C. Hogerheide, .T. M. van Langeraad en J. C. A. Rib- bens van het korps Scharendijke en de heren P. Berrevoets, C. P. Hart, H. Kesteloo, J. M. van Langeraad, C. Post, C. Rotte en L. J. de Wit van het korps Kerkwerve.. Hierna volgde de uitreiking van de vrijwi 11 igefsmedai 11 c, met voor degene die meer dan 10 jaar als vrij williger werkzaam zijn geweest een jaarteken, aangevende het aantal ja ren, met de bijbehorende oorkondes. Uitgereikt werden medailles aan de heren C. II. Kesteloo voor 25 jaaf, M. v. d. Hoek voor 20 jaar. W. C. Rotte voor 15 jaar, C. Rotte en 1,. de Wit, beiden voor 10 jaar, allen van het korps Kerkwerve en aan de heren A. M. van Dongen en J. G. Jonker," beiden voor 15 ia ar, C. Ho gerheide en A. M. v. d. Maas, bei den voor 10 jaar, van het korps Scharendijke. De commandant van het korps Scharendijke, dc hecr.D. P. A. de Graaf bracht het college dank voor de prettige medewerking, mede na mens het korps Kerkwerve. Ook werden door hem woorden van dank gesproken tot de docenten aan wie hij, namens alle cursisten, een boe- kenbon aanbood. De heer Berrevoets dankte de bur gemeester voor de gesproken woor den en, mede namens de heer Quant, de cursisten voor de prettige samen werking en de aangeboden boeken bom

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3