AGENDA Éénrichtingsverkeer via Lageweg en andere wegen hinderpaal STREEKNIEUWS Causerie over „Ondernemerschap in de landbouw" District I waterschap Schotiwen-Diiivelantl HAAMSTEDE, 4-2. In hotel Bom vergaderde onder voorzitterschap van gezworene M. O. Hanse sr. het district I van het Waterschap Schou- wen-Duiveland. De heer llanse sprak een welkomstwoord tot de dijkgraaf A. M. Geluk, het hoofd van de Technische Dienst, ir. G. I). Kloosterboer en de griffier de heer J. A. Rotte. In een kort algemeen overzicht zei gezworene Hanse dat het aanzicht van het havenplateau drastisch is veranderd. De noodboerdcrij V. d. Bijl bij de Plompetoren is verhuurd aan de Vogelwacht. De gedeeltelijke afsluiting der zeedijken i-v.m. de werphengelarij heeft een goed ge volg gehad. Er was dit jaar weinig duinafslag, terwijl de gemalen in de O.- en W.-ban regelmatig het over tollige water verwijderden. De stu wen in de Lagezoom zijn niet meer gesteld. Er werd delfwerk uitge voerd in een hoofdvaart bij boerde rij C. Oosse. Verder is een aantal wegen verbreed. Diverse uitstekende eindbuizen van drainreeksen zijn hinderlijk bij het mechanisch maai en. Ratten bestrijden blijft noodza kelijk. Het sloten schoonmaken wordt minder goed gedaan dan voor heen en toch zullen de belangheb benden hieraan hun aandacht moe ten blijven besteder.. Dan is het één- riohtirvgverkeer via Lageweg en daarop uitmondende wegen een hin derpaal, doch ook de bewoners zullen zich aan deze rijrichting moeten houden. De dijkgraaf, A. M. Geluk noenv de Burghsluis in de nabije toekomst de uitvalspoort voor de afdamming der Oosterschelde. Even in de histo rie duikende, zei de dijkgraaf dat reeds in 1296 over Burghsluis wordt gesproken terwijl Burgh al in 1229 werd genoemd. De ontwikkeling van Schouwen- Duiveland in verband met dc tot standkoming van het Deltaplan loopt voor het waterschap gunstig omdat dit werk voor 100 door het RJjk gefinancierd wordt. Het ttoezicht blijft in handen van het waterschap. Toch speet het de heer Geluk dat de temporisering zo als aangekondigd door de betreffen de minister minder prettig wordt. „Ik zou toch zeker in 1978 de slui ting rond willen hebben omdat na de afdichting der andere objecten de Oosterschelde nog de enige zee arm is die overblijft." Het waterschap werkt nu 10 jaar in de geconcentreerde vorm en wa ren er in 1959 nog wat zwakke plek ken, deze zijn gelukkig weggewerkt RENESSE, 4-2. Onder voorzit terschap van dc heer M. de Hamer, vergaderde de brandweervereniging Renesse in „Het wapen van Zeeland" De voorzitter merkte op dat 1968 voor de vereniging gunstig is verlo pen. Er werden veel oefeningen ge houden en er is meegewerkt aan verschillende wedstrijden. Zeven maal moest de brandweer in actie komen voor de daadwerkelijke brandbestrijding. De heer De Hamer dankte kader en manschappen voor de goede sa menwerking. In zijn dankwoord be trok hij ook het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het uitstekend materieel. Hij hoopte ove rigens wel dat het gemeentebestuur in de toekomst wat meer belangstel ling voor de verrichtingen van het korps zou tonen. De penningmeester de heer W. Hoogerhuis deelde mede dat het ba tig kassaldo f 505,06 bedroeg, waar- na in het jaarverslag van de secre taris de heer Kooman de aktiviteiten van 1968 nogmaals werden belicht. Na dit uitgebreide verslag volgde een geanimeerde diskussie over het jaarlijkse reisje van de brandweer mannen. Met 8 tegen 4 stemmen be sloot men tenslotte de „Snip en Snap"-revue te bezoeken. In de rondvraag wilde de heer L. de Feiter wel eens iets meer weten De (nog gepleisterdekerk van Noordgouwe voor de oorlog. Het ge- houw werd - door ingrijpende res tauratie - veel fraaier, maar de en tourage van toen verschilt wel heel wat met de tegenwoordige. Dit is gewoon een sprookjesachtig Noord- gouwe. evenals wat achtergelaten werk van de Herverkaveling. Tct nu toe werd alleen maar aan dacht aan het onderhoud der wegen besteed, doch het bestuur overweegt ten zeerste en is daar dan ook reeds mee begonnen om diverse wegen te gaan verbreden voor een betere doorstroming van het verkeer. Een snel tempo is helaas niet mogelijk door de geringe middelen waarover men beschikt. De gehele Oosterschel de wordt nu gepeild met de nieuwe peilboot, waar bij de kosten voor de betrokken waterschappen omgesla gen worden. De dijkgraaf zei verder dat de fi nanciën geen reden tot ernstige be- zorgheid tonen. Het Rijk heeft na een herhaaldelijk aandringen van de Unie van Watorschapsbonden 12 mil joen gulden ter beschikking van de waterschappen gesteld, waarvan een deel naar Schcuwen-Duiveland komt. Het Domeingebied zal in het vervolg aangeslagen worden voor f 6,- per ha en het droge straxxd (waar dus badhokjes op staan) voor f 37,50 per ha. De toeristen lijden over onze wegen, gebruiken de zee dijken voor hun recreatie en tevens moet het waterschap zorgen dat al les drcog blijft en zodoende komen ook de betalingskosten voor een deel op hun rekening. Vandaar de belas ting van duin en strapd. De dijk graaf noemde het woord „toltrap" in verband met de te verbreden trap te Westenschouwen, doch hij werd daar later over aangevalion door de heer Steur. Dun wees de heer Geluk nog eens extra op de nood zaak van goed schoonhouden van de afwateringssloten. De rondvraag Bij de rondvraag kwam de afslui ting in één-richtingsverkeer van de Lageweg en de daarbij behorende wegen ter sprake. De heer C. G. Blom vroeg ontheffing omdat hij binnenkort niet meer van zijn boer derij kan. De dijkgraaf zei hierop dat de afsluiting alleen voor door gaand verkeer gedacht is, zodat een landbouwer naar zijn land lijdend, dit rustig tegen stroom kan doen. Vooral door vreemdelingen wordt hier maar raak gereden. Een voetpad langs de Kampweg zal bezien worden. Enkele verzakkin gen boven duikers onfder wegen eveneens, terwijl kapot gereden ber men, speciaal voor aardappel- en bietenvelden door de aangelanden hersteld moeten worden. Dit ten antwoord aan de heer J. Friderichs. Het afkalven van hoofdleidingen zoals de heer A. Hoek opmerkte zal nagezien worden. over het theorielokaal dat naar hij gehoord had aan de dienst gemeen tewerken werd toegewezen. Het was door wat misverstanden een wat on overzichtelijke situatie geworden maar de heer S. v. d. Hoek kon toch klaarheid in de zaak brengen. Het vertrek boven de brandweergarage zal namelijk als theorielokaal wor den ingericht. Zelfbescherming Als commandant van het korps dankte de heer S. v. d. Hoek namens gemeentebestuur en bevolking de leden van de brandweer voor bun werk. Aan de preventieve brandbe strijding besteedde hij veel aandacht. Ook de zelfbescherming van de brandweerlieden achtte hij zeer be langrijk en noemde in dit verband de adembeschermingsmiddelen, die zeer hard nodig zijn. Gezien de vele tankbranden in Ne derland en de realisering van enke le grote verkeerswegen op Schou- wen-Duiveland achtte hij de aan schaf van een poederwagen wel ge wenst. Tot slot hekelde hij dg traditie van het verbranden op nieuwjaarsnacht van kerstbomen en ander materiaal op de openbare weg. Hij wilde van deze voor de brandweer zo verve lende situatie af. Hoewel er stemmen opgingen op die avond bij zo'n brandje in het vervolg gewoon al gemeen brandalarm te geven, vond men het tenslotte toch juister de gemeente te vragen om in samen werking met de brandweer de jeugd op deze avond een bepaalde „stook plaats" toe te wijzen. De heer Geluk antwoordde beves tigend op een vraag van de heer Friderichs of er inspraak van het waterschap is geweest bij de bouw van kunstwerken in de aan te leg gen grote wegen. Het tracé der vier- baansweg Brouwersdam-Ooster- soheldedam is bekend. Nadat de heer J. A. Mol technisch ambtenaar, een kort overzicht had gegeven over de mechanisatie in het waterschap ontspon zich een diep gaand gesprek over het zout dat door de dijken heen in de Burghse polder terecht komt en dat door een hoger waterpeil afgedreven zou kunnen worden. De dijkgraaf meende dat de oogst-opbrengsten er niet onder lij den. Dit was ook een vraag van de heer Fredirichs. De heer W. de Vrie- ze vroeg hoeveel dammer, er per hectare bouwland gelegd mogen worden. Hiervoor is geen norm aan wezig doch er zijn percelen van 20 hectare met maar één dam. De mees te aanvragen voor dammen komen voor die percelen waar dat jaar bie ten of aardappels geoogst moeten worden. ZIERIKZEK Sportprogramma R.S.G. „Professor Zeeman" Zaterdag 15 februari wordt in de gymnastiekzaal van het R.S.G. „Pro fessor Zeeman" een sportprogram ma afgewerkt. Behalve diverse zaal sporten, zaj er ook geschaakt kun nen worden gedamd en getafelten nist. Aan de wedstrijden wordt deelgenomen door leerlingen van de klassen la en lb. Jaarvergadering H.S.V. „Oosterschelde" Op vrijdag 28 februari a.s. wordt in het „Huis van Nassau" te Zierik- zee de jaarvergadering gehouden van de Zierikzeese Hengelsportvereni ging H.S.V. „Oosterschelde", aange sloten bij de Federatie Deltavissers. KERKWERVE Collecte Door het Nederlands Jeugdzorg fonds te Utrecht werd in de gemeen te Micldenschouwen een collecte ge houden. ten behoeve van het Club huis „De Lichtboei" te Zierikzee, welke f 124,20 heeft opgebracht. Uitvoering Volksonderwijs Zoals gebruikelijk zal ook de af deling Middenschouwen van de Ver eniging voor Volksonderwijs weer een uitvoering verzorgen te Kerk- werve. Op zaterdag 15 februari a.s. zal deze uitvoering worden gegeven in het verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Door een toneelgroep van de afdeling Oosterland van de Vereniging voor Volksonderwijs zal een toneelstuk worden opgevoerd. De avond wordt afgesloten met een bal. Filmmiddag en -avond Gezien de voorgaande successen gaat het interkerkelijke recreatie comité te Haamstede verder met het organiseren van goede films'. Op za terdag 8 februari wordt in de mid dag een film voor jongens en meis- es van alle leeftijden gedraaid. „Vier rakkers en een oude jeep", is de ti tel van deze rolprent. Voor de ouderen, draait 's avonds de kleurenfilm „Operatie Petticoat". De inhoud van deze film is bijzon der spannend doch zit vol humor. Hoofd„persoon" in de film is een duikboot die ingezet werd in de oor log tegen Japan. Wie een ontspan nende middag of avond wil beleven kan of zaterdagmiddag of zaterdag avond terecht in de winterkerk der Ned. Herv. Kerk te Haamstede. RENESSE Het StrS-feest Het traditionele S tra-feest te Re- nesse zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 8 februari a.s. 's Mor gens om 9 uur- vertrekken de paar den van 'het dorp voor een rit naar Burgh en Haamstede en terug. Bij Kabbelaarsweg zal de ruiterstoet worden opgewaoht door het fanfare Brandweervereniging te Renesse had goed 1968 Garmisch Partenkirchen. De 12-jarige Oostduitse Manueile Gross was de jongste deelneemster aan de Europese kampioenschappen kunstrijden voor paren. We zien haar hier met haar partner Uwe Kagelmann, met wie zij - na de verplichte figuren - de negende plaats bezet. korps „Luctor et Emergo". Om- streëks 11 uur zullen paarden en muzikanten voor het gemeentehuis staan opgesteld. De voorzitter van „L. Qt E.", de heer J. A. Kouman, zal dan - zijn nieuwjaarswens uit spreken. Of de paarden ook nog de zee in kunnen gaan voor het been spoelen is niet bekend. Onze dorpsgenoot de heer C. Bouwman, slaagde met lof voor de cursus Frans typen aan de Handels- detail school te Middelburg. SCHARENDIJKE Bouw vakantieverblijf Duitse C.V.J.M. Architect Erich Stadler uit Mul- heim a.d. Ruhr werkt, momenteel namens de Duitse C.V.J.M. de plan nen uit «tot het bouwen van een va kantieverblijf te Scharendijke. BROUWERSHAVEN Toneelavond Algemene Sportver. „Brouwershaven" Op vrijdag 7 februari a.s. geeft de Algemene Sportvereniging „Brou wershaven" in hotel Graaf Floris V haar jaarlijkse toneelavond voor le den en donateurs. Het programma, dat weer geheel door eigen krachten onder regie van de heer Bh. van Ast is ingestudeerd, biedt een gevarieerd beeld. Zo is er zang en muziek door „The Miracles", een blijspel in -twee bedrijven, getiteld „Geen bruidspaar in duplo" en een éénacter „Gevecht met drie vrouwen", een grote verlo ting, een recorderimitatie door de heer Ph. van Ast, bekendmaking van de sportman en -vrouw van het jaar en tenslotte een gezellig samen zijn met het trio Cees Hoogesteger. NIEUWERKERK Defileren te Soestdijk Voor een groot deel van de leden der Wandelsportvereniging „Vier bannen" te Nieuwerkerk, zal Konin ginnedag 1969 een. onvergetelijke dag worden. Zij zullen meelopen in het défilé langs het 'koninklijk paleis te Soestdijk. Inplaats van kijken naar de tele visie, wat er allemaal te beleven valt op Koninginnedag, zullen de jeugdige wandelaars(sters) zelf een blik kunnen werpen op de koninklij ke familie op het terras. Om op de ze dag onberispelijk ten tonele te verschijnen, wordt gewerkt voor dan en voor later, aan een uniformkle- ding. Voorts deelt Mevr. J. Lodewijk-de Witte, bekend wandelaarster en op richtster der wandelvereniging, me de, dat het instrumentarium be staat uit: drie diepte-trommels, vier mars-trommels, één tenor-trommel en drie trompetten. Enige tijd gele der. zijn bij de instrumenten, diver se nieuwe exemplaren toegevoegd, zodat bovenstaande het totaal dei- instrumenten bedraagt. Vermeld zij, dat eveneens te Soestdijk aanwezig zal zijn de Oosterlandse gymna stiekvereniging. En nu maar wach ten op het Grote Moment Donderdag 6 februari Zierikzee Openb. lagere school Nieuwe Boo- gerdstraat, 8 uur, start werkgroep „dramatische expressie". Voormalige R.K.-Kleuterschool, Ho ge Molenstraat, cursus boetseren, 17.30-19.00 jongeren; 19.00-21.00 uur ouderen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, PZEM-bak- en braaddemonstratie. Vrijdag 7 februari Zierikzee Concert (foyer), 8 uur recital Gerard Hengeveld (ZVU). Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur. ouderavond Chr. Nationale School. Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, toneelavond sportvereniging Brouwershaven. Burgh Hotel Bakker, 8 uur. Vogelwacht Schouwen-Duiveland. Nieuwerkerk Zaal Ger. Kerk, 8 uur, A.R.-Kiesver- enigftig (spreker drs. R. Zijlstra). Sint Philipsland De Druiventros, 7.30 uur, toneelavond openbare lagere school. Zaterdag 8 februari Rcncsse Strê-feest, 9 uur v.m. Haamstede Winterkerk, 4 uur (jeugd) en 8 uur filmvoorstellingen. BELLINGWOLDE. In het R.K. ziekenhuis te Winschoten is de 84- jarige Folchert Helmers uit Belling- wolde aan de verwondingen overle den die hij op 13 januari bij een verkeersongeval opliep. Hij stak met zijn rijwiel de provinciale weg in Bellingwolde over en werd gegrepen door een Duitse personenauto. Israël en Egypte hebben elkaar woensdag bij de Verenigde Naties bescfhuldigd van terreur. UTRECHT. De 79-jarige Utrech ter H. W. Heijmans is in het acade misch ziekenhuis in Utrecht aan de verwondingen overleden, die hij bij een verkeersongeluk opliep. OOSTERLAND Tijdelijk hoofd Chr. School De heer J. W. Quist, onderwijzer aan de ohr. school alhier, heeft ont slag genomen. Omdat het nieuwbe noemde hoofd, de heer D. J. Bart, onderwijzer aan de Eben Haëzer- sdhool te 's Gravenzande niet voor 1 maart a.s. zijn ambt kan komen vervullen, heeft het bestuur voor de ze maand de heer C. G. van der Vel den uit Gouda bereid gevonden het hoofdonderwijzerschap waar te ne men. ZIJPE Onderhoudsbaggerwerk veerhavens gegund De Rijkswaterstaat te Middelburg heeft het uitvoeren van onderhouds baggerwerk in de veerhavens te Zij- pe en Anna Jacobapolder gegund aan N.V. v.h. J. Prins van Wijngaarden te Hattem voor f 136.744. Landbouw vereniging D.E.S. belang, want mocht het fout gaan dan is men met gedegen kennis een streepje voor om b.v. om te scholen. Groot nut heeft samenwerking, en hij wees in dit verband ,op een 9-tal Noordbevelandse boeren die met een gezamenlijke grondvoorraad van 350 ha alles samen doen en met succes. Ook de loonbedrijven kunnen niet worden gemist en men dient bij al te grote investeringen deze mensen te helpen. Aan de hand van zijn er varingen komt spreker tot de con clusie dat de post bewerkingskosten van gelijke bedrijven wel 2 k 300 gulden per ha uit elkaar kunnen lo pen. Een boer moet „feeling" voor zijn beroep hebben. Economisch en commercieel inzicht zijn onontbeer lijk. Ook in het marktwezen gaan zich grote veranderingen voltrekken. Ook voor wat de afzet der produkten be treft is krachtenbundeling en het le ren kennen van het karakter van de markt, zeer nodig. We zullen met produkten moeten komen die de con sument graag koopt. Verder zullen we ons meer moe ten instellen om met vreemd kapi taal te werken, hoe ongaarne nien hiertoe ook overgaat. Er wordt zo gemakkelijk gezegd „kleinen eruit". Spreker gelooft niet dat dit nodig is. Integendeel uit zijn ondervindin gen weet hij dat de kleinere bedrij ven procentsgewijs soms meer winst weten te maRon dan de grotere. Het ligt niet aan de oppervlakte. Spreker besloot zijn uitgebreide causerie met zijn mening dat er nog voor tal van bedrijven een goede toekomst en een goede boterham zal blijven, en laten we, ook wat het plan Mansholt be treft, met beide benen op de grond blijven staan. De voorzitter dankt de heer Markusse voor zijn boeiend be toog dat vooral voor de aanwezige jongeren zeer leerzaam was en bood de heer Markusse een boekenbon aan. onderwerp: „Ondernemerschap in dc landbouw". „Er zijn tegenwoordig vele dok ters, die de landbouw benaderen, totdat op zeker moment de grote chi rurg Mansholt te voorschijntreedt", aldus spreker, die wees op de vaak deprimerende invloed op de boer en diens gezin. „Toch moet men dit plan Mansholt nu ook weer niet te tra gisch opvatten want veel wat er in wordt aangesneden is reeds ook bij onze bedrijven, al jaren, aan de gang. Wat echter spreker het meest trof is de omlaagtrekking van de prijzen, wat z.i. niet mogelijk is, want hierdoor zullen velen het on derspit gaan delven. Ter sprake kwam ook de afvloeiing van de agrarische bevolking die 2,2 Vo per jaar bedraagt. De tijden zijn voor de landbouw allerminst gunstig, maar was dat 50 jaar geleden ook wel eens niet zo? De verschillende ontwikke lingen gaan ook het platteland niet voorbij; in alle sectoren is er een stroomversnelling merkbaar ook in de industrie. En het is onze taak als landbouwers zich hieraan aan te passen willen we meekunnen in de veranderende maalstroom van het leven. Dat er momenteel maar 7,8 °,o van de bevolking in de lapdbouw werkzaam zou zijn kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. Hij schat dat een vierde deel direct of indirect bij de landbouw betrokken is. Men denke aan de Voorlichtings diensten, havenwerkers, dienstverle nende sector (loonbedrijven etc.). Toch is hij van mening dat de af vloeiing in de landbouwsector nog voort zal gaan. Hij wees op een tweetal catagorieën: 1. Boeren die geen opvolger hebben (40 50 in Zeeland) dus bijna de helft; 2. Boe ren die het niet kunnen bolwerken, door niet aanpassing, te grote inves teringen etc. Men moet ook hierin, aldus spreker de middenweg weten te volgen. Een goede en brede op leiding is ook van het allergrootste OOSTERLAND, 4-2. Op de ver gadering van de Landbouwvereni- ging „D.E.S." te Oosterland, werd het woord gevoerd door de lieer J. Mar kusse, economische sociaal voorlich ter der Z.L.M., die sprak over het I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2