DE NIEUWE FORD CAPRI FORD GARAGE GLERUM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika in beginsel akkoord met Frans voorstel Vier-gesprek „Het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog" Het Rode Kruis en Griekenland Griep neemt af Fiscus zonder geld Iraakse Joden mogen Nederland binnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20144 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bi| de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummei r: Landbouw- en water scha pszaken Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 7 febr. Zon op 8.10. onder 17.39. Maan op 23.49, onder 9.47. Laatste kwartier: 10 febr. te 1.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 febr. 6.08 v.m. 18.30 n.m. BROUWERSHAVEN 7 febr. 6.01 v.m. 18.15 n.m. Doodtij: 12 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Oosteuropa tot boven Spanje en daar de in dit ge bied aanwezige lucht van polaire oorsprong is, kwamen er door uit straling nog minimumtemperaturen voor van min 20 graden in West- Rusland «tot min 5 graden in Spanje. In de landen rond de Noordzee en ook in ons land was het minder koud door aanvoer van zachtere lucht van oceanische oorsprong. Tussen Schot land en IJsland is een depressie ont staan welke zich komend etmaal waarschijnlijk naar de Noordzee verplaatst. D<r zuidwestelijke wind neemt bij ons daardoor toe terwijl het bijbehorende front tijdelijk enige regen kan brengen. Aan de achterkant van de depres sie wordt met een noordwestelijke wind zeer koude lucht aangevoerd, waarin sneeuwbuien voorkomen. Het is -thans nog onzeker of dit weer type vrijdag al tot ons land zal door dringen. Dode en gewonden bij botsing DOORN. 4-2. Bij een verkeerson geval op Rijksweg 25, onder de ge meente Doorn, is woensdagavond een inwoonster van Leersum om het le ven gekomen en zes andere personen zijn min of meer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen door nog onbekende oorzaak tweemaal twee tegenliggers frontaal tegen el kaar botsten. De 39-jarige mevrouw Bleijenberg uit Leersum kwam daar bij om het leven. Schoten op Duitse wachtposten HAMBURG. 6-2. Woensdagavond kort voor middernacht zijn in Ham burg vijf schoten gelost op vijf sol daten die bij de Böhmkazerne op wacht stonden. Naar de politie mee deelde werd geen van de soldaten getroffen. Hoeveel daders bij deze gewapende oven'al betrokken zijn. staat nog niet vast, evenmin mot welke wapens werd gescholen. De Hamburgse politie is met een groot scheeps onderzoek begonnen. De Böhmkazerne ligt in de wijk Rahlstedt. Er is een pantsereenheid in gelegerd. PARAMARIBO. In een half uur durende toespraak voor de Suri naamse televisie heeft premier Pen- gel woensdagavond onder meer ge zegd, dat de regering besloten heeft, om met ingang van de dag waarop de stakende leraren hun werkzaam heden hervatten, de schorsingsreso- lutic buiten werking te stellen. liet Midden-Oosten Dit nummer bestaal uit 14 pagina's j J Wilskracht is de ziel van elk J l groot karakter. WASHINGTON. 5-2. De Ameri kaanse regering heeft woensdag ver klaard in beginsel akkoord fc gaan met het Franse voorstel voor overleg tussen de vertegenwoordigers b(j de Veiligheidsraad van de Sowjet-Unie de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland over een vreedzame rege ling van de crisis in het Midden-Oos ten. De Franse regering is woensdag van het Amerikaanse besluit op de hoogte gesteld. koord gaan met het overleg, tijdens welk moet worden gesproken over middelen en wegen ter ondersteu ning van de vredespogingen*van am bassadeur Jarring. De V.S. stellen daarom voor on middellijk tweezijdige besprekingen in New York te openen om vrucht baar en constructief overleg in de Veiligheidsraad ter voltooiing van de missie-Jarring voor te bereiden. In diplomatieke kringen in de Amerikaanse hoofdstad wordt ver wacht dat de voorbereidende bilate rale gesprekken tussen de V.N.-ver- tegenwoordigers van de vier grote mogendheden binnen enkele dagen in New York zullen beginnen. In de nota, die woensdagmiddag door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, aan de Franse ambassadeur werd overhandigd, /.egt de Amerikaanse regering dat dc V.S. in beginsel ak- Regen of sneeuwbuien Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tij delijk regen, morgen in de loop van de dag verspreide opklaringen en enkele sneeuw- of hagelbuien, moge lijk met onweer; matige, aan de kust krachtige toj harde wind. ruimend van zuidwest naar noordwest; iets kouder. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Poolse vampier Ier dood veroordeeld HM. de koningin is woensdag weer teruggekeerd in Nederland, na het staatsbezoek aan Ethiopië. Prins Bernhard vertrok gelijktijdig met de ko ningin, maar in een ander vliegtuig, dat naar Cairo vloog, waar hij de nacht doorbracht. Bij aankomst werd de koningin begroet door prinses Mar griet. Eerste <leel verschenen Huurkoop van woningen DEN HAAG, 5-2. De Tweede-Ka merleden Van der Pcjjl en mêj. Haars (beiden C.H.U.) hebben de ministers van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van justitie schriftelijk gevraagd of het hun bekend is dat gedurende het laatste jaar in ver schillende delen van het land in toe nemende mate, o.a. door middel van advertenties, leegstaande woningen in huurkoop worden aangeboden. Zijn de ministers niet van mening, dat nu huurkoop van onroerend goed niet wettelijk is geregeld, uit derge lijke transacties grote risico's voor de kopers kunnen ontstaan, daar zij geen huur- of eigendomsrechten ver krijgen met de daaruit voortvloeiende bescherming, zo vragen deze C.H.-ka merleden. Zij dringen aan op zoda nige maatregelen, dat aan de huur kopers bescherming ingevolge de wet wordt verleend. GENEVE, 5-2. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft „met voldoening" geconstateerd, dat verscheidene van zijn aanbevelingen betreffende dc behandeling van po litieke gevangenen in Griekenland zijn opgevolgd. Met name was het kamp op het eiland Ja ros opgeheven, tex'wijl 400 zieke en bejaarde gevangenen op vrije voeten zijn gesteld. Voorts had de Griekse regering gehoor gegeven aan aanbevelingen betreffende een uitbreiding van het aantal brieven en pakjes en bezoeken familieleden aan de gevangenen. Het bewind in Athene heeft er ook mee ingestemd dat het Internationale Rode Kruis een bureau opent in het hoofdkwar tier van het Griekse Rode Kruis, waartoe familieleden van de politie ke gevangenen zich kunnen wenden. EINDHOVEN, 4-2. Dinsdagavond tegen zes uur heeft een roofoverval plaatsgehad op het postkantoortje Tongelresestraat te Eindhoven. Dc daders heben een greep in de lade gedaan. De beide mannen hebben zich waarschijnlijk in laten sluiten. Het postkantoor is een normaal woon huis. dat voor een gedeelte als post kantoor dienst doet. De overvallers hebben zich waarschijnlijk in een gangkast verborgen tot het kantoor om zes uur gesloten werd. Alle deu ren waren op slot op het moment dat het echtpaar .overvallen werd. De beheerster was bezig met het tel len van de gelden, terwijl haar man postzakken vulde die hij via de te lefooncel van het bureau naar de pu blieksruimte overbracht. Terwijl beiden achter het loket, hun werk verrichtten, klonk plotseling het be vel „afblijven". In de publieksruim te stonden twee zwart gemaskerde mannen. Een van hen droeg een cape. waaronder de loop van een ge weer uitstak. Toen de heer Spiering via de open staande deuren van de telefooncel DEN HAAG, 6-2. Woensdag is in twee uitvoeringen - het eerste deel, „Voorspel" - verschenen van het ge schiedwerk „Het Koninkrijk der Ne derlanden in de tweede wereldoor log", dat door dr. L. de Jong, direc teur van het in Amsterdam geves tigde Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, wordt geschreven. De toenmalige minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen heeft in 1955, op voorstel van het bestuur van het Rijksinstituut, aan dr. De Jong opgedragen dit geschiedwerk te schrijven. Het eerste deel van de serie die, DEN HAAG, 5-2. Landelijk gezieh is de influenza thans duidelijk aan het afnemen. Volgens een medede ling vafx het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid lag het hoogtepunt van het aantal ziektege vallen in de week van 19-25 januari 1969. Uit de meldingen van de perfla tions van het staatstoezicht op de volksgezondheid blijkt dat het aan tal nieuwe gevallen bijna overal te rugloopt. Dit is ondermeer het ge val in Zuid-Holland. Utrecht, het grootste deel van Noord-Holland. Gelderland en Friesland. In de ove rige provincies is het beeld nog va riabel en wordt de teruggang nog slechts uit bepaalde delen gemeld. op de gemaskerde mannen af wilde lopen, viel meteen een schot. De ko gel verbrijzelde het loketvenster, ketste af en sloeg in een raamkozijn. Waarschuwing De heer Spiering vluchtte met zijn vrouw naar achteren. Via de achter deur kwamen zij bij een buurman, de heer Moonen. Zij deden verbijs terd hun verhaal en verzochten de politie te waarschuwen. De buurman had echter verstaan dat er een on geval had plaatsgevonden. Vijf mi nuten later belde de kantoorhoudster de politie 'dat het geen ongeval, maar een gewapende roofoverval betrof. De politie verspreidde direct een te lexbericht. uitvalswegen van de stad werden afgezet en grensposten op de hoogte gesteld. Om vijf voor half ze ven verlieten de overvallers onge maskerd en met een pakje onder de arm het postkantoor. Zij verdwenen op een brommer, die zij voor 'het huis van de buurman hadden neer gezet, via de Tongelresestraat in de richting van het centrum. Tot dus verre zijn zij spoorloos. Uit de kas hebben zij f 27.000 meegenomen. naar dr. De Jong verwacht, omstreeks 1980 compleet zal zijn, is in twee uit voeringen verschenen, een populaire en een wetenschappelijke. In de po pulaire uitgave is, met het oog op een zo groot mogelijke lezerskring, niet vermeld de in de wetenschap pelijke uitgave door middel van voet noten opgenomen bronnenvermel- ding en het daaraan toegevoegde uit gebreide register. Naar aanleiding van opmerkingen van lezers van het in 150.000 exem plaren verspreide tweedelige werk „De ondex-gang", van de hand van dr. J. Presser, komen in de populaire uitgave van „Voorspel" geen onver taalde citaten voor. De wetenschappelijke uitgave van dit geschiedwerk is vex-schenen bij Martinus Nijhoff in Den Haag, de populaire bij de Staalsuitgevex-ij, die beide uitgaven heeft gedx*ukt. DEN HAAG, 5-2. De heer Brouwer, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, heeft de staatsseci'etaris van financiën schriftelijk gevraagd of het hem bekend is dat ten kantore van de ontvanger der dix*ecte belastingen in Bireda geen of onvoldoende geld middelen aanwezig waren om aan belastingplichtigen, wier aanslag re sulteerde in een teruggave van voor heffingen, het hun toekomende uit te betalen. DEN HAAG, 5-2. Minister mr. C. H. F: Polak van justitie is bereid aan Iraakse Joden, die in Nederland een toevlucht zoeken, ccxi verblijfsver gunning te verlenen. De regering heeft dit, zo blijkt uil het antwoord van de bewindsman op vragen van mevrouw Singer-Dekker, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, doen weten aan de hoge commissax*is der Vei*. 'Naties voor vluchtelingen te Genève en er voorts aan herirxnex'd, dat. zich in Arabische landen in het Midden- Oosten veel pex*sonen kunnen bevin den die elders toevlucht willen zoe ken. De hoge commissaris zou zijn be middeling kunnen verlenen om te bci*eiken dat degenen die willen emi- gi*eren, daartoe in de gelegenheid ge steld worden. Ook zouden er van die zijde maatregelen kunnen woi'den voorbereid om hun opvang in landen builen het Midden-Oosten te i'cgolcn, aldus minister Polak. Het gesprek moet volgens de Amerikaanse regering pas worden gevoerd na zorgvuldige voorberei dingen tijdens tweezijdige besprekin gen tussen de vier vertegenwoordi gers. De Amerikanen beschouwen het overleg uitdrukkelijk als een be geleiding van de pogingen die de speciale afgezant van de V.N. voor het Midden-Oosten, Gunnar JaiTing, in het werk stelt om tot vrede in het gebied te komen. Advertentie Te bezichtigen bij: WARSCHAU. 5-2. De Poolse vuil nisman Stanislaw Modzelewski. be kend als „de vampier van Galko- wek", is woensdag door een provin ciale x echtbank in Lodz ter dood ver- ocrdeeld wegers lustmooi'd op zeven vrouwen en poging tot mooi'd op zes andex*e vrouwen Modzelewski, die zijn misdaden over een pex*iode van vijftien jaar pleegde, werd in 1967 in Warschau geax-resteerd nadat hij een 87-jarige vrouw had gewurgd Hij heeft be kend en is, volgens de psychiatexs, niet ontoex-ckenbaar. Slecht humeur MOSKOU. 5-2. Een eerste plaats vervangende voorzitter van de Rus sische staatscommissie voor de bouw nijverheid. Asjot Etmekdzjijan, is ontslagen, omdat hij zo'n slecht hu meur had dat zijn collega's niet met hem konden werken. Volgens een blad van het centrale partij comité was het optreden van Etmekdzjijan tegen zijn gelijken en zijn onderge schikten zodanig dat men alleen in de hoogst nodige gevallen met hem te maken wilde hebben. Beschuldiging van Poolse schrijvers WARSCHAU, 5-1. Op het congres van de Poolse auteursvereniging, dat de volgende week in Warschau ge houden wordt, zal waarschijnlijk de zaak van de drie schrijvers Jasieni- ca, Gredzinkski en Kisielewski, be schuldigd van uitlokking van de studentenrellen van het vorig jaar, behandeld worden. Maar op dc agenda van het con gres staat niet de eei-der gedane aanbeveling om hen uit de vex*eni- ging te stoten. Op de drie - de 57- jarige R.K. essayist en componist, Stefan Kislielewski, de 70-jarige au teur Grzedzinski en de histoi'icus Pawel Jasienica - is felle kritiek ge oefend wegens hun „x*eactionaix-e denkbeelden". Zij zouden onder meer op een schrijvei'sbij eenkomst, gehou den vlak voor de studentenbetogin gen voor meer vrijheid, de commu nistische autoi-iteiten verweten heb ben dat zij de cultux*ele vrijheid aan banden wilden leggen. NICE. Andre Malraux, de Franse minister van cultuur, veegt de rode verf van zijn gezicht .welke hem werd toegeworpen door de boze schilder Pinon- celli. Het incident gebeurde tijdens het leggen van een hoeksteen voor het nieuwe Marc Chagall museum. Telefoon 2281 - ZIERIKZEE I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1