STREEKNIEUWS Vluchtelingenhulp Biafra Koninklijk paar was even zoek Bouw acht bejaardenwoningen te Brouwershaven en Dreischor INGEZONDEN STUKKEN Joods protest in Amsterdam Leider van Mozambique vennoord Geen C.N.V.-reizen naar Spanje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 februari l'JO'J Nr. 20113 ZIERIKZEE Vereniging Ambachtsschool Op donderdag 13 februari wordt in de bestuurskamer van de techni sche school, de algemene ledenver gadering gehouden van de Vereni ging .Ambachtsschool voor Schou- wen-Duiveland". Op deze vergade ring komen de jaarstukken aan de orde. Bestuursverkiezing is noodza kelijk ter vervulling van de vaka- ture, ontstaan door het overlijden van ir. M. A. L. Beun en de heer C. A. de Vos. Voor de eerste vakature zijn als kandidaten gesteld, de heren ir. W. M. Burck en H. G. Freriks en voor de tweede vakature de heden M. J. v. d. Stel en J. C. G. v. d. Sande. Ton Staatsloterij Bij de jongste trekking van de Staatsloterij is de prijs van f 100.000 gevallen op het lot 001163. Het win nende lot werd verkocht door mevr. H. L. M. van 't Haaff-Suter, collec- trice van de Ned. Staatsloterij te Zierikzee. Vanmorgen 'kon mevr. van 't Haaff - zelf verrast door deze nieuwe ton - nog niet zeggen of het lot in zijn geheel, of in gedeelten door haar werd verkocht. Zij dacht aan het eerste van de twee moge lijkheden. Het is thans de vijfde maal, in enkele jaren tijds, dat. zij winnende loten van de f 100.000-prijs verkocht. Jaarvergadering C.B.T.B. De algemene jaarvergadering van het gewest Schouwen-Duiveland van de C.B.T.B. zal gehouden worden op vrijdag 14 februari in het Huis van Nassau. KERKWERVE Uitvoering WIK De sportvereniging W.I.K. zal haar aarlijkse uitvoering houden op vrij dag 21 februari en zaterdag 22 fe bruari a.s. Het ligt in de bedoeling dat de toneelgroep een toneelstuk voor 'het voetlicht zal brengen. Op vrijdagavond zal er tevens nadien gelegenheid zijn een dansje te maken op muziek van de Victoria-band. BURGH Microfotografie in de natuur De Vogelwacht „Schouwen-Dui veland" herinnert haar leden aan de lezing die op a.s. vrijdag 7 februari in hotel-restaurant Bakker te Burgh wordt gehouden. Op deze avond zal drs. P. J. M. van Kalmhout uit Ber gen op Zoom een lezing houden over: Mïcrofotografie in 'de natuur". De begaafde spreker, tot ver over onze landsgrenzen bekend, zal de natuur via een aantal kleurendia's van zeer nabij later. zien. NOORDWELLE Vergadering landbouwvereniging De landbouwvereniging „Ons Voordeel" houdt heden (dinsdag) de algemene vergadering in café Lok- ker-v. d. Zande te Noordweile. Op de agenda staat o.a. het onderwerp Z.L.M.-vraagpunten. BEN OSSE Begin aanleg persleiding Het aanleggen van een persleiding ten behoeve van de nog te bouwen riool water-zuiverings-installatie te Den Osse gaat deze week .starten. Men begint bij de Kromwal te Brou wershaven. De buizen liggen reeds te wachten terwijl de werkzaamheden worden uitgevoerd door ihet Aanne mingsbedrijf Fa. J. de Ruiter Zn., uit Noordgouwe. De rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Dirksweg zal binnen afzienbare lijd worden gebouwd door de plaatselijke aan nemer H. Stouten. De totale kosten van de bouw van de zuivering en het aanleggen van de persleiding be lopen f 269.300. ZONNEMAIRE Schenkingen aan Herv. Gemeente De kerkvoogdij van de Ncd. Her vormde Gemeente te Zonnemaire werd dezer dagen verrast met een gift van f 1000 er. een gift van f 100 voor de kerk. Deze schenkingen kwamen van kerkelijk meelevenden van buiten Schouwen-Duiveland. Uiteraard werden de giften dank baar aanvaard. Verder kan worden medegedeeld dat de door een gemeentelid gevoer de boekenleggers-actie tot nu toe de mooie som van f 400 heef) opge bracht BRUINISSE Gemeentebestuur bezocht Centrale Werkplaats Het gemeentebestuur van Bruinis- se heeft vorige week een bezoek ge bracht aan de Centrale Werkplaats te Zierikzee. Doel van het bezoek was kennis te nemen van het hoe en wat van en rond de Centrale Werk plaats. waarvoor - gelijk bekend - op Schouwen-Duiveland een ge meenschappelijke regeling bestaat. Heden (dinsdag) is het drie jaar ge leden, dat de werkplaats werd ge opend. De directeur de heer Pompei- en de administrateur de heer De Vlieger fungeerden als gastheren. Na een kop koffie in de kantine, maak ten de raadsleden een rondgang dooi de werkplaats. Zij waren verbaasd dat hier volwaardige industriële pro- dukten worden gemaakt. Ook de technische outillage van het bedrijf kreeg aller bewondering. Ook aan de werkende mens werd in het ka der van het geheel aandacht ge schonken en ervaren a'ls een vol waardig werker, die een steentje bijdraagt tot de vaderlandse econo mie. KERKNIEUWS Oud-Gerei. Kerk Bruinisse In de Oud-Geref. Kerk te Brui nisse werden de heren M. van Dom- mele als ouderling en C. van dei- Maas ais diaken opnieuw bevestigd: Tevens had de bevestiging plaats van de heer M. Bolier als nieuwe diaken. DEN HAAG, 3-2. Over enkele dagen start de Stichting „Vluchte lingenhulp Biafra-conflict" een tweede inzamelingsactie. De eerste bracht ruim dertien miljoen gulden op. De resultaten van de hulpverle ning in de vorm van aanvoer van basisvoedsel, zullen teniet worden gedaan, als niet spoedig zeker is dat de voedselaanvoer op tenminste de zelfde voet kan worden voortgezet. In de organiserende stichting par ticiperen de Rooms Katholieke Stich ting „Mensen in nood", de protes tantse stichting „Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen", het „Nederlandsche Roode Kruis" en de stichting „Nederlands Unicef Comi té". Voortzetting van de hulpverle ning is nodig, nu het conflict in Afrika langer voortduurt dan werd verondersteld. Hulp wordt geboden voor alle slachtoffers, zowel onder Biafraanse als onder federaal Nige- riaans bestuur. Werd vorige week de actie hoofdzakelijk via de televisie en met medewerking van de post kantoren gevoerd, nu geschiedt ze via een advertentiecampagne met begeleiding van pers, radio en tele visie en met medewerking van de stichting „Nederlandse federatie van vrouwelijke vrijwillige hulpverle ning". Op een persconferentie in het inte- nationaal perscentrum „Nieuws poort" in Den Haag zei mr. G. E. van Walsum, voorzitter van de stich ting „Vluchtelingenhulp Biafra-con flict", te hopen dat de tweede actie tenminste vijf miljoen gulden zal op brengen. ADDIS, 3-2. Op de voorlaatste dag van hun bezoek aan Ethiopië waren koningin Juliana enprins Bernhard maandag enige tjjd zoek. Ze verbleven in het Nationaal Park Awash, ten oosten van Addis gelegen, en zouden om twaalf uur 's middags op de camping terug zijn. Eerst twee uren later keerden konin gin cn prins terug. De Ethiopische veiligheidsofficieren maakten zich nerveus en dodelijk ongerust. Zelfs een helikopter werd ingeschakeld om te zoeken en tot tweemaal toe vloog de helikopter uit. De koningin en de prins weren zich van dit alles niets bewust. Zij genoten „met volle teugen" van een rondgang door het nationale wild- pork dat een grootte heeft van eni ge Nederlandse provincies bij elkaar. Het park bezit, een bijzondere flora en fauna cn beiden hadden de grote belangstelling van do hoge •bezoe kers. Principebesluit van gemeenteraad: Maak zwembad in Grote kerk Met belangstelling heb ik de plan nen gevolgd en de acties om te ko men tot de stichting van een over dekt instructiezwembad voor Schou wen-Duiveland te Zierikzee. Ik vind dit een prachtig idee, maar men moet niet uit het oog verliezen dat het naar mijn mening niet te reali seren zal zijn. Er wordt druk ge praat over een bedrag van f 250.000. Vergeet het maar zou ik willen zeg gen. Een goed bad kost misschien wel f 750.000. En laten we dan nog maar niets zeggen van de bijkomen de kosten, als rente, aflossing en af schrijving. personeel en onderhoud. Ik hoor velen al zeggen „wat een pessimist". 'Dat is toch niet het geval want ik heb een ander idee dat mis schien voor verwezenlijking vatbaar zou kunnen zijn. Immers, we hebben een Grote Kerk die er over het al gemeen geheel nutteloos bij staat. Waarom zou het niet mogelijk zijn om in dit gebouw een zwembad te maken. Het gebouw staat er, grond behoeft niet te worden gekocht en er is voldoende parkeerruimte. En: een kerk met een bad er in doet niemand schade. De kerkeraad zal, naar ik meen. weinig 'bezwaar maken want deze instelling is er toch vooral ook om de mensheid te dienen. Eigenlijk kan het niet mooier. Daarbij komt nog de mogelijkheid om een rolvloer over het bad te laten aanbrengen zodat men tevens de beschikking krijgt over een sporthal voor de beoefening van zaalsporten. En dan zal men in Zierikzee eindelijk eens kunnen zeg gen: „mens sana in corpore sano", een gezonde geest in een gezond li chaam. Met dan'k voor de plaatsing, J. M. v. d. KREEKE, Moggestraat 38, Zierikzee. Sclieepvaartberichten Acmaea, 3-2 900 m. n.w. Kaapstad naar Singapore. Alchiba, 3-2 205 m. n.n.o. Madeira naar Santos. Camitia 3-2 260 m. n.n.w. Flores naar Stanlow. Calamares, 2-2 Cristobal naar Cortes Gulf Swede, 3-2 630 m. z.z.o. Ceylon naar Whangarei. Kariamata, 3-2 200 m. o. Saigon naar Singapore. Kenia, 3-2 120 m. n.w. Oucssanl naar Curasao. Kelletia, 3-2 te San Juan. Zafra,, 3-2 te Kharg. eil. AMSTERDAM, 3-2. Meer dan dui zend Joden en sympathisanten heb ben zich maandagavond tijdens een protestbijeen'komst in hotel Krasna- polsky in Amsterdam geschaard achter een door het presidium van de Nederlandse Zionistenbond opge stelde resolutie naar aanleiding van de executies in Irak. In de overwe ging, dat de 3.000 in Irak overgeble ven Joder. en de Joden in verschei dene andere Arabische staten wor den vervolgd en bedreigd, doen zij in deze aan de Nederlandse regering gerichte resolutie een dringend be roep op de overheid om de evacuatie van Joden uit deze landen mogelijk te maken. DAR ES SALAAM, 3-2. Dr. Edu- ardo Mondlane, voorzitter van liet bcvrijdingsfront in de Portugese ko lonie Mozambique, is zondagavond vermoord, zo wordt van betrouwbare zijde in Dar es Salaam vernomen. De dader zou z(jn ontkomen. De moord is gepleegd in een huis aan het strand, eigendom van een Amerikaanse, niet ver van Dar es Salaam. Dr. Mondlane heeft in de Verenig de Staten anthropologie gedoceerd. Hij is daar met een Amerikaanse ge trouwd. Het bevrijdingsfront in Mozam bique is vier jaar geleden met guer rilla-activiteit begonnen. Onlangs zei Mondlane, dat zijn beweging een vijfde deel van het land beheerste. Mondlane is wel dc man genoemd naar wie Portugal het ijverigst zocht Gemeente kan niet deelnemen aan gemeenschappe- lijke regeling tegen luchtverontreiniging BKOUWEKSHAVKN, 4-2. lil de maandagavond gehouden vergade ring van de Brouwershavense ge meenteraad deelde de raadsvoorzitter mr. J. P. Boersma mede, dat het in de bedoeling ligt in de kernen Brou wershaven en Dreischor nog een 8-tal bejaardenwoningen te bouwen, waartoe de raad gevraagd werd met een principebesluit akkoord te gaan. De Prov. Waterstaat wil een stuk je grond aan de Kruisweg tussen Noordgouwe en Zonnemaire voor f 1 de hoop kopen, waarmede de raad akkoord ging. Op een vraag van de heer L. C. Braber inzake het slechte wegdek kon de voorzitter meedelen, dat deze weg wordt vernieuwd cn verbreed. Burgemeester Bcersma deelde me de, dat gevraagd is aan de gemeente deel te nemen aan de gemeenschap pelijke regeling tegen luchtveront reiniging voor het grondgebied van Zeeland. Hoewel hier het belang van de industriekernen van meer waarde is dan voor de Sehouwen-Duiveland- se gemeenten, zal de gemeente er toch niet aan mee kunnen doen, hoewel het een punt is van groot be lang voor de volksgezondheid. Het zou voor de gemeente Brouwersha ven een bedrag 'gaan kosten van f 1500 (f 0,50 per inwoner) hetgeen niet realiseerbaar is, gelet op de financiële toestand van de gemeen te. Wanneer de begroting in de toe komst een dergelijke uitgaaf toestaat dan zijn we gaarne bereid aan deze regeling mee te doen, aldus de voor zitter. N.a.v. een opmerking van de heer A. C. Dalebout over de slechte ver lichting te Noordgouwe bij de riole ringswerken deed de heer van Hat- tum de suggestie het buitenlicht van de kleuterschool 's nachts te laten branden. B. en w. zullen dit direct bezien, daar dit een goede oplossing betekent. Verkoopgrond aan „Beter Wonen" Aan de Stichting „Beter Wonen" te Zierikzee werd een stuk grond verkocht in het bestemmingsplan B rouvversha ven- West voor de bouw van 9 woningwetwoningen en 12 premiewoningen. Gezamenlijke prijs van de twee percelen f 84.000. De gemeente zal garant staan voor dc geldlening door voornoemde stichting tot een bedrag van f 406.363,64. Eervol ontslag werd verleend per 16 april a.s. aan de'heer S. M. W. de Korte, hoofd van gemeentewerken UTRECHT, 3-2. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in ver band met de recente politieke ont wikkelingen in Spane de vliegreizen naar dat land voorlopig van zijn reisprogramma afgevoerd. Er wor den ook geen boekingen geaccep teerd. De internationale vakbewe ging, waarbij 'het C.N.V. is aangeslo ten, heeft een krachtig protest laten horen tegen het afkondigen van de uitzonderingstoestand in Spanje, waardoor het regime zonder meer kan optreden tegen oppositionele groepen. Zoals ook elders in dit nummer ver meld, zal een tweede Biafra-inzame ling worden gehouden op donderdag 6 februari a.s. De foto toont vluch telingen in Biafra, wachtend op hun portie voedsel, beschikbaar gesteld door de Unicef. Honderden gaarkeu kens moeten in Biafra de levens red den van vele honderdduizenden. en aan de heer C. J. Or eel per 1 maart a.s., technisch ambtenaar bij de Dienst Gemeentewerken. M.a.s. werd benoemd in vaste dienst mej. C. G. de Moor tot leidster aan de openbare kleuterschool te Zonnemaire. N.a.v. de ontslagaanvrage door de heren van gemeentewerken merkte de heer M. Matthijsse op, dat het aanbeveling verdient bij een benoe ming van nieuw personeel grondig te bekijken „welke ambtenaren we gaan nemen". Hij sprak de hoop uit dat het college een goed oordeel zal vormen over de capaciteiten van de kandidaten. De voorzitter zei dat het in de be doeling ligt niet naar verandering van structur toe te gaan. Deze pun ten zuillen zeer zeker serieus beke ken worden en een eerste vereiste zal zijn, dat er een goed contact be staat tussen de gemeentewerklieden cn de technische dienst. Achterstallige huur De heer Matthijsse had vernomen, dat de bewoners van de woningwet woningen te Zonnemaire een achter- SPORT BILJARTEN Voor de viertallen competitie van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. werden de volgende wed strijden gespeeld. Klasse C 3, afdeling A: V.O.G.-De Drie Schapen 5-4: W. Kramer-A. Dorst 2-0; C. v. d. Bos-H. der We duwen 2-0; J. v. Tiggel'hoven-W. Doeleman 0-2; J. Verkaart-M. Mol! 0-2. Entre Nous-O.K.K. 3-6: A. Krijn- se Kokker-M. Lems 2-0; A. J. Berre- voets-J. C. Goudswaard 0-2; A. Li- gentendag-L, v. Klinken 0-2; J. de Jonge-M. Quist 0-2. Klasse C 3, afdeling B: D.O.S.-De Carambole 5-4: A. Hage-B. de Rijke 0-2; D. Sies-H. P. Pannekoek 2-0; Jac. Bom-A. Schouwenaar 0-2; A. Vijverberg-C. Dooge 2-0. Entre Nous II-K.V.L. 6-3: P. v. d. Schee-M. de Rijke 2-0; A. Schiettekatte-J. J. Ro- mcijn 0-2; M. Smits-L. de Munnik 2-0; M. v. d. Schee-A. Quartel 2-0. Klasse C 4, afdeling A: V.O.G. II- O.K.K. II 4-5: K. Akershoek-Joh. Thiery 0-2; J. M. Verkaart-J. C. v. Felius 2-0; C. J. Krello-Jan Thiery 0-2; H. v. Dale-J. Lemsom 2-0. Con- cordia-K.V.L. II 4-5: W. Steenkist- C. Stouten 02; J. Quant-M. Wagema- ker 2-0; A. Hage-L. J. v. Gastel 2-0; L. Canters-J. Klomp 0-2. Klasse C 4, afdeling B; K.V.L. III- De Carambole II 7-2: J. v. d. Weijde- J. A. Dorst 0-2; M. J. der Weduwen- H. P. Pannekoek 2-0; L. J. Klompe- L. J. v. d. Weijde 2-0; J. Koopman- A. P. Braai 2-0. D.O.S. II-Renesse 4-5: C. W. Bom-J. Verseput 2-0; L. v. d. Maas-L. C. Hanse 0-2; J. J. Smits-St. v. d. Hoek 0-2; C. v. d. Werf-J. C. Everaerts 2-0. Graaf FIo- ris-K.V.L. III 2-7: H. de Glopper- J. v. d. Weijde 2-0; K. Duinhouwer-L. J. Klompe 0-2; H. Koster-M. J. der Weduwen 0-2; K. v. Schelven-J. Koopman 0-2. BADMINTON Avauti IH-Zierikzee I 3-5 Een moeilijke, doch beslist ver diende overwinning behaalde het team van Zierikzee vorige week in de uitwedstrijd tegen Avanti lil uit Middelburg. Zierikzee kwam uit zon der dhr. De Hooge, voor wie dhr. v. Vossen inviel, die op een verdienste lijke wedstrijd kan terugzien. Ook in deze wedstrijd kwamen de Zierikzeese dames weer goed voor de dag. Mej. Berrevoets en mevr. Kik- stra-Koper zorgden niet alleen in stallige huur zijn opgelegd en vroeg zich af of dit gerechtvaardigd was. De gemeentesecretaris, de heer Gunst, gaf hierop desgevraagd een duidelijke toelichting, waaruit bleek, dat de bewoners dit konden weten. Door de minister was een voorlopige huur vastgesteld waarbij was mee gedeeld, wanneer de bouwkosten de finitief bekend zouden zijn er sprake kon zijn van een huurverlaging of huurverhoging. Inderdaad stelde de minister de huur f 1,20 per week ho ger, te rekenen vanaf de bewonings- datum. Dit gaat de bewoners nu 97 maal f 1,20 is een bedrag van f 116.40 kosten. Het is een wettelijke maat regel waaraan niet valt te tornen. „We willen wel een soepele beta lingsregeling toepassen", voegde de burgemeester Boersma er aan toe. De heer J. J. Klaasse attendeerde nog eens op de gevaarlijke situatie in de tweede bocht tussen Dreischor en Schuddebeurs, vooral voor brom fietsers. Hij drong aan op een pro visorisch herstel. Burgemeester Boersma deelde mede, dat het advies van het Waterschap luidde om dijk verzwaring aan te brengen plus ver nieuwing van de straat, wat onbe taalbaar is. Wethouder Moermond was het met de heer Klaasse eens dat de gevaarlijke punten er met weinig 'kosten uitgehaald kunnen worden. Deze zaak zal nader worden onderzocht. hun enkelspelen voor winstpunten, doch ook in -het damesdubbel waren zij een klasse sterker! Van de twee gemengde dubbels werd het eerste vlot gewonnen en het tweede na zware tegenstand (driesetter!) verloren. Verder boekte dhr. Wijsman in zijn enkelspel een goede overwinning. Het herendubbel was voor Middel burg, zij het dat de Zierikzeese heren vooral in de eerste set geweldige tegenstand boden. De gedetailleerde uitslagen luiden; le set h.e.: R. Vermeule-A. Wijs man 10-15, 13-15 (0-1); 2e set h.e.: C. Outermans-J. v. Vossen 15-5, 15-2 (1-0); le set d.e.: U. Duden-A. Berre voets 7-11, 6-11 (0-1); 2e set d.e,: I. 't Gilde-C. Kikstra-Koper 9-11, 2-11 (0-1); le set g.d.: I. 't Gilde/G. Du den-A. Berrevoets/A. Wijsman 9-15, 4-15 (0-1); 2e set g.d.: U. Duden/R. Vermeule-C. Kikstra-Koper/J. van Vossen 15-7, 11-15, 15-10 (1-0); h.d.: C. Outermans/G. Duden-A. Wijsman/ J. van Vossen 18-13, 15-6 (1-0); d.d.: U. Duden/I. 't Gilde-A. Berrevoets/ C. Kikstra-Koper 4-15, 6-15 (0-1). Totaal 3-5 voor Zierikzee. De stand voor het team van Zierilr- zee is nu: Gespeeld 11, gewonnen 7, geen ge lijk, verloren 4, punten 14, gemid delde 50-38. Er moeten voor Zierikzee nog drie wedstrijden volgen, t,w. twee thuis- en één uitwedstrijd. Gezien de si tuatie op de ranglijst mag Zierikzee in ieder geval uit deze di"ie wed strijden vier winstpunten halen, zo dat een goede eindrangschikking (de derde plaats) tot de mogelijkheden behoort. Schilderijenbuit in auto AMSTERDAM, 3-2. In een op de Admiralengracht in Amsterdam ge parkeerde Volkswagen heeft de po litie van het bureau Lodewijtk van Deysselstraat zondagavond bij toeval de buit van recente schilderijendief stallen in Amstelveen, Laren en Am sterdam-Zuid aangetroffen. Voorts bevonden zich in de kofferruimte van de auto een .grote hoeveelheid antiek, vele gouden voorwerpen, een verzameling oude munten', n cheque boekje op naam, vier paspoorten, verrekijkers, kleding, enkele honder den postzegels, sigaretten en drank. De waarde van de goederen wordt geraamd op 400 a 500.000 gulden. Competitie viertallen district Schouwen-Duiveland Een opname van het builen Huize Man Plaisir" te Schuddebeurs, ver voor 1920. Men lette op de fraaie tuin, die voor het eerst te lijden kreeg van de inundatie in dc oorlogsjaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3