DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mail pleegde uit armoede roofoverval op jonge vrouw Land heeft bijzonder objectief oordeel over de staat Israël Amerika achter plan Grote Vier inzake het Midden-Oosten Israël zou grenzen drastisch versterken Zaakgelastigde in Nederland, Liao Ho-Sjoe, zou in V.S. zijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiiftlu^ 1 februari 1009 125ste jaargang Xr. 2UI43 WAARIN OPGENOMEN RÉDAKTIE'EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee en de toekomstige ontwikkeling EINDHOVEN, 3-2. Maandagmor gen om half twaalf is de 28-jarige gehuwde M. K., die voortvluchtig was na een roofoverval met poging tot wurging, gepleegd op de 23-ja- rige mevrouw Tegelaars aan de Co- lcnbrandcrstraat in de woning van zijn ouders in het stadsdeel Wocn- sel door de Eindhovense politie ge arresteerd. De man had 's morgens vanuit, een onbekende, maar dicht bij Eindhoven gelegen plaats naar een kennis op gebeld om zijn vrouw aan de tele foon te krijgen, teneinde haar te be wegen samen met hem hel land .c verlaten. Dc familie had echter in kranten reeds gelezen waarom M. K. door de politie gezocht werd. De vrouw van K. weigerde aan zijn ver zoek gevolg te geven. Bij een derde telefoontje liet de dader zich door zijn moeder overreden naar zijn ou derlijk huis te komen en zich vrij willig aan te geven. Tijdens deze te lefoongesprekken hoorde hij pas, dat zijn slachtoffer in leven was geble ven. Hij had na de poging tot wur ging de vrouw een elektriciteitssnoer om de nek gedraaid en haar daar mee op het bed vastgebonden. De politie, die van de komst van de da der op de hoogte was gebracht, liet hem ongehinderd de ouderlijke wo ning betreden. Na een kort gesprek gaf een der familieleden in het van vrijdag af bewaakte huis een seintje aan de politie, die M. K. daarop ar resteerde. Bij het verhoor verklaarde de man. die uit een tijdelijke baan als bijrij der van een kolenboer ontslagen was. uit armoede gehandeld te hebben. V/AT UQT Dt bilt Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met zonnige perioden; aan de kust geleidelijk meer bewol king; veranderlijke wind lussen noord en west. Voor donderdag: Aantal uren zon: minder dan 3. Max.-temperaluren: van 1 tot 6 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van 1 tot 7 gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent 5 febr. Zon op 8.14. onder 17.35. Maan op 21.10, onder 9.27. 6 febr. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 22.28, onder 9.37. Laatste kwartier: 10 febr. te 1.08. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 febr. 5.11 v.m, 17.32 n.m. 6 febr. 5.38 v.m. 18.03 n.m. BROUWERSHAVEN 5 febr. 4.59 v.m. 17.07 n.m. 6 febr. 5.28 v.m. 17.41 n.m, Doodtij: 12 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied boven Rusland en een hogedfukge- bied ten zuidwesten van Ierland stroomde met matige tot zwakke noordelijke winden koude, onstabiele van de poolstreken afkomstige lucht over ons land. In deze lucht ontwik kelden zich boven de Noordzee ha gel- en sneeuwbuien, die vooi"al in de kustprovincies merkbaar waren. Daar viel dan ook de meeste neer slag. 1-2 mm. In de nacht daalde de temperatuur plaatselijk in het bin nenland tot min 6 gr. Om het hoge- drukgebied bij Ierland stroomt ge leidelijk zachtere lucht oostwaarts. Het grootste deel van de Britse eilanden bevindt, zich reeds in deze zachte lucht. De voorste begrenzing hiervan trekt over de Noordzee langzaam naar het oosten en zal.ons land het, komende etmaal binnen dringen. Dit zal aanleiding geven loj veel bewolking en mogelijk wal lich te neerslag. DEN HAAG. Een 49-jarige hoofd agent van de Haagse politic is bui ten dienst gesteld, omdat hij ervan verdacht wordt ten nadele van een groothandel in de residentie twee flesjes Maggi met een waarde van f 1.35 te hebben verduisterd. De be trokken grossier heeft aangifte ge daan. De hoofdagent zal voorlopig geen dienst verrichten. Minister Luns terug uit Ethiopië Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHIPHOL, 3-2. Nog voor ko ningin en prins, die evenals prinses Beatrix en prins Claus nog in Afri ka zijn achtergebleven, is maandag middag minister Luns als eerste van het Nederlandse gezelschap op Schiphol teruggekeerd van het offi ciële bezoek aan Ethiopië, waar hij - naar gemeld - in het begin abu sievelijk even is aangezien als een lijfwacht van koningin Juliana. Het bezoek in vogelvlucht4 door nemend, zei de minister op Schip hol, dat hij met keizer Haile Selassie o.a. over het Midden-Oosten had ge sproken. Het was hem daarbij op gevallen. dat Ethiopië - zoals trou wens de meeste Afrikaanse staten - allerminst anti-Israël is, hoewel het land Egypte moet ontzien, aangezien het in sterke mate afhankelijk is van het Suezkanaal en dit dus zo snel mogelijk weer open wil zien. ..Het ziet er overigens naar uit", aldus minister Luns, „dat men nu de vier grote mogendheden een kans wil geven om een oplossing te vinden. De laatste berichten uit Egypte zijn niet ongunstig. De vier punten van Nasser geven aanleiding tot wat AUTO CONTRA BUS Dode en drie gewonden HOENSBROEK. 3-2. Tengevolge van de gladheid vond maandagmor gen in de Zuidlimburgse gemeente Wijnandsrade een frontale botsing plaats tussen een personenauto en een autobus van de lijndienst Ge leen-Heerlen. Van de vier inzitten den van de personenauto overleed er een onmiddellijk terwijl de drie overigen zeer ernstig gewond wer den. Voordat de slachtoffers uit het wrak van de personenauto bevrijd konden worden moest deze eerst dooi de brandweer bevrijd worden omdat de.wagen onder de bus klem was kernen tet zitten. De wagen werd bestuurd door eer. 41-jarige inwoner uit de gemeente Wijlre. Brand in school WIERINGERMEER, 3-2. Maandag avond omstreeks 6 uur is brand uit gebroken in de Christelijke Natio nale School te Middenmeer, gemeen te Wieringermeer. Van de zes school lokalen werden er drie door het vuur vernield, evenals de bestuurs kamer. De overige lokalen konden door het gezamenlijk optreden van de brandweren van Middenmeer. Slootdorp en Wieringerwerf behou den blijven. Hoewel zwaar bescha digd. Jongeman in bed gestikt VENLO, 3-2. Op zijn slaapkamer in de woning van een poeliersbedrijf te Venlo is het stoffelijk overschot gevonden van de 22-jarige bediende W. Symons, afkomstig uit Arcen. Het vermoeden bestaat dat de jon gen met een brandende sigaret in slaap is gevallen, waardoor het hoofdkussen in brand is geraakt. Door de rookontwikkeling is de jon gen gestikt. ADDIS ABEBA. Prinses Beatrix en prins Claus hebben afscheid geno men "van hun gastheer keizer Haile Selassie en van koningin en prins, aangezien zij hun verblijf in Afrika hebben verlengd. Zij vertrokken naar Tanzania, waar prins Claus zijn jeugd doorbracht. Op de foto: prin ses Beatrix neemt afscheid van kei zer Haile Selassie, links koningin Juliana en rechts prins Claus. hoop. Ook de reactie in Egypte te gen de excessen in Irak zijn hoop gevend". Jootlse gebruiken Dat Ethiopië een bijzonder objec tief oordeel ov*er Israël heeft, vloeit volgens de minister mogelijk ten de le voort uit de vele hedendaagse ge bruiken. die aldaar nog uit de Jood se godsdienst stammen. Ook qua ra's is er een Joodse invloed in het land. Keizer Haile Selassie heeft dan ook het zijne bijgedragen tot de missie Jarring in het Midden-Oosten. Het koninklijk bezoek noemde hij bijzonder geslaagd. Juist op grote af standen hebben dit soort bezoeken invloed. Het was „touchant" te zien hoe in de eindeloze vlakten van dit dun bevolkte land overal de menig ten waren uitgerust met Nederlandse en Ethiopische vlaggetjes en span doeken, waarop in beide talen de ko ningin een welkom werd toegeroe pen. „Van alle kanten is de belang stelling voor Nederland opgewekt", aldus de minister. „De Ethiopische autoriteiten zijn zeer geïnteresseerd in nauwere samenwerking". D' eendracht is hel zout, dat huis en stad in wezen houdt. BERLIJN, 1-2. Als het niet moge lijk is een politieke gemeenschap van de „zes" tot stand te brengen, zow men dit zonder Frankrijk kunnen doen, maar met Engeland, mits de economische gemeenschap van de zes Frankrijk zou blijven rekenen tot haar leden. Dit is een theorie, die meer en meer opgang maakt. Dit is wat de vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, S. Mansholt, in es sentie heeft geantwoord op een vraag, die hem door een Duitse jour nalist werd gesteld tijdens een za terdag in Berlijn gehouden perscon ferentie. Dezelfde journalist had hem ook gevraagd of het niet onbillijk was, dat West-Duitsland in zekere zin de rol van bankier vervulde, die „de politiek van grandeur van, generaal De Gaulle financiert", en of het niet mogelijk was, een unie van Benelux en West-Duitsland te overwegen om het vraagstuk van een politieke ge meenschap verder naar een oplossing te helpen. Mansholt antwoordde hierop, dat geen enkel lid van de EEG zoveel voordeel van de gemeenschap heeft gehad als West-Duitsland. Dat was natuurlijk ook te danken aan de ar beid van West-Duitsland, maar West-Duitsland had ervan geprofi teerd en het was normaal dat ook de andere leden-landen er profijt van hadden, ook Frankrijk, in het bijzonder op landbouwgebied. „Wij hebben dus allen gemeenschappelijke belangen en gemeenschappelijke doe len. Dat deze moeten uitmonden in een politieke gemeenschap, dat lijdt geen enkele twijfel. Maar persoon lijk meen ik, dat West-Duitsland niet voldoende druk heeft uitgeoefend in de EEG om dat te bereiken, en even min om de gemeenschap uit te brei den met Engeland en de Scandina vische landen. Ik ben tegen een po litieke unie die beperkt is tot West- Duitsland en de Benelux. WASHINGTON, 3-2. Naar van gezaghebbende züde in Washington wordt vernomen, zal het departe ment van buitenlandse zaken deze week positief reageren op een al door de Scwjet-Unie aanvaard Frans voorstel tot besprekingen van de Grote Vier binnen het kader van de Verenigde Naties over het Midden- Oosten. Men zal nagaan wat er kan wor den gedaan om de pogingen van V.N.-bemiddelaar Jarring Israël en de Arabische landen aan de confe rentietafel te krijgen, te doen slagen. Amerika zou er niet voor voelen de landen van het Midden-Oosten een oplossing te dicteren. Engeland zou ook welwillend staan tegenover het Franse voorstel. Van welingelichte zijde wordt voorts vernomen, dat de Ameri kaanse regering zich binnenkort te genover Egypte bereid zal verklaren de diplomatieke betrekkingen te her stellen als Egypte daartoe het initia tief neemt. Zij werden door Cairo verbroken na de Arabisch-Israëli- sche oorlog van juni 1967. De Chinese affaire BREST. Een beeld van het bezoek van president De Gaulle aan Bretagne. De opname werd gemaakt op de tweede dag van het bezoek; ook hier werd de president luidkeels en door middel van spandoeken begroet door voor- en tegenstanders. Ernstige ongeregeldheden deden zich echter niet voor. de diplomatieke betrekkingen met Egypte gaf de woordvoerder geen commentaar. Aardbeving bij Celebes WASHINGTON, 3-2. Het nationale aardbevingscentrum van de V.S. heeft bekend gemaakt dat zich maandag ten zuiden van het Philip - pijnse eiland Mindanao een aardbe ving ter sterkte van 6,8 op de Ric'n- terschaal 'heeft voorgedaan. Het was de tweede op dezelfde dag, twee uur eerder kwam er een schok van 6,00 sterkte. Het epicentrum ligt in de Celebeszee, ongeveer 1200 km. ten zuiden van Manilla. Vorige week donderdag werd in 'hetzelfde gebied een aardbeving van de sterkte 7,2 geregistreerd. NEW YORK, 3-2. Het Israëlische kabinet heeft vcrige week op een geheime bijeenkomst besloten de grenzen te versterken, ook al zou dit een regeling van het conflict met de Arabische staten onwaarschijnlij ker maken dan ooit. Dit plan, aldué 'een artikel' in het Amerikaanse weekblad „Time", zou afkomstig' zijn van de Israëlische vice-premier Jigal Allon. Als eerste stap zou men nog dit jaar 20 permanente versterkte neder zettingen willen bouwen in het be zette gebied op de westelijke oever van de Jordaan, terwijl in de an- Om de meningsuiting in Tsjecho-Slowakije PRAAG, 3-2. In het gebied van Ostrava, in noord-Moravië, hebben arbeiders en journalisten een front gevormd om de vrijheid van me ningsuiting te verdedigen en er voor te zorgen, dat er meer economisch en vakbondsnieuws in de kranten en voor radio en televisie komt. Dit meldt 'het Praagse blad „Mlada Fronta". Ostrava is een mijnbouw- plaats. dere bezette streken nog tien neder zettingen en drib steden zullen wor den opgetrokken. Het plan zou doelen op de over tuiging dat verdragen met de Ara bische staten, althans voorlopig, niet te verwezenlijken zijn en dat Israël zich niet door de vier grote mogend- Heden* een "fégellng zal laten opleg gen. Gelukkig alleeu '11 fiels! UTRECHT, 3-2. Een nog onbe- kende jongen - ongeveer twaalf jaar cud - heeft op het nippertje kunnen voorkomen dat hij onder de trein terecht kwam. Alleen zijn fiets werd vernield. De machinist van de sneltrein Groningen-Utrecht passeerde op dat tijdstip een met automatische knip perlichten beveiligde overweg in Bilthoven. Hij zag, hoe een jongen op een fiets zonder op de lichten te letten, de baan opreed. Nadat de trein was gestopt, werd alleen de fiets gevonden. Het vermeende slachtoffer bleef onvindbaar. Men vermoedt dat de jongen het 'gevaar op het laatste moment heeft gezien, en toen vliegensvlug van zijn fiets is gesprongen. De trein heeft na een kort oponthoud de reis voortgezet. Groot succes Volgens waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad zou het overlopen van de Chinese diplomaat mogelijk tot de grootste successen voor de westelijke geheime diensten kunnen worden gerekend. Liao zou de be langrijkste tussenpersoon zijn ge weest tussen de geheime dienst in Peking en de agenten in Westeuropa nadat de spionage-activiteit van Chinese communisten uit Bern naar Den Haag zou zijn verplaatst. Voor hij overliep, zou de Chinese zaakge lastigde zeker zijn geweest dat zijn echtgenote en twee kinderen in vei ligheid waren, zo zei men. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft bevestigd dat de rege ring binnenkort op de Franse nota zal antwoorden, maar hoe het ant woord zou luiden was nog onderwerp van bespreking. Op de kwestie van WASHINGTON, 3-2. Dc in Ne derland overgelopen zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek, Liao Ho-Sjoe, staat, volgens goed inge lichte kringen in Washington nu on der bescherming van de Amerikaan se inlichtingendienst, het C.I.A., zo meidt het Wcstduitsc persbureau D. P.A. uit de Amerikaanse hoofdstad. Liao Ho-Sjoe zou zelfs al sinds zondag in de Verenigde Staten zijn. Uit verhoren zou zijn gebleken dat hij een top-spion van Peking was. Op vragen over de verblijfplaats en de positie van de Chinese diplo-* maat bewaarde men op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken maandag het. stilzwijgen. „Ik heb op het ogenblik niets te zeggen", zei woordvoerder McCloskey. Volgens de goedingelichte kringen zou,Liao Ho-Sjoe via Bonn naar de Verenigde Staten zijn gereisd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1