DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sleepboot uit Vlissingen redt bemanning van schip in nood MORRIS Vorig jaar 122.773 nieuwe woningen Alleenwonende vrouw overvallen Honderden ruiten sprongen in Ziirich Dir.-generaal van de landbouw sprak op tuinbouwdag C.B.T.B. Man in bar te Den Haag neergeschoten O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 februari 1969 125ste jaargang Nr. 20142 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer en Geslaagde riiitercross in Domeinen Hevige storm: windkracht 10 DEN HAAG, 2-2. Tegen hair twaalf zondagavond is de in Vlissin gen gestationeerde sleepboot Scaldis ondanks een hevige storm (wind kracht tien) erin geslaagd de be manning van zeven koppen van de Deense kustvaarder „Tobitrader", die op de Noordzee, enige tientallen ki lometers ten noordwesten van Sche- veningcn in nood verkeerde, te red den. Een eerdere poging de beman ning van boord te halen mislukte als gevolg van het noodweer. In het begin van de avond had de „Tobitrader" (300 brt„ thuishaven Kopenhagen) dringend om hulp ge vraagd. De stuurinrichting was de fect geraakt en het schip maakte water. De motor functioneerde niet meer, doordat er water in de olie tanks was gekomen. Het schip be vond zich toen ongeveer 25 mijl ten noordwesten van Scheveningen. Ver scheidene schepen, waaronder enige sleepboten zetten koers naar de Deense kustvaarder. Ook de Scheve- ningse reddingboot voer uit. Er volgden enige uren van spanning, die ten top steeg, toen omstreeks tien uur de Deen neiging begon te vertonen te kap seizen. Het schip meldde dat de situatie voor de be manning onhoudbaar werd en dat men het schip ging verlaten. De „Scaldis" heeft een poging gewaagd QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114) 495 langszij van de kustvaarder te komen om de bemanning over te nemen maar de hoge zee en de harde storm deden dit mislukken. De bemanning heeft daarop aan de lijzijde, dus van de wind af, met een redding-vlot het schip verlaten in de hoop, dat de wind het vlot naar de „Scaldis" zou toedrijven. Het vlot sloeg echter om en alle opvarenden van de Deen kwamen in het water terecht. Met lijnen en reddingboeien is de Scaldis er evenwel in geslaagd alle beman ningsleden te redden. Even voor half twaalf vanavond waren alle opva renden van de „Tobitrader" aan boord van de „Scaldis". De „Scaldis" blijft voorlopig in de omgeving van het Deense schip, om te kijken of nog assistentie kan wor den verleend. De boot drijft nog steeds, maar maakt bijzonder zware slagzij. Voorlopig blijven de geredden dus aan boord van de „Scaldis", die met de geredden naar Great Yarmouth zal gaan, naar welke haven de sleepboot onderweg was. Congres van middelbare scholieren en leraren eist meer vrijheid op de scholen Drama in Denemarken KOPENHAGEN. 1-2. In een boer derij ten noorden van de Deense stad Ringkoebing is vrijdag een ge zin van zeven personen dood aange troffen. Uit een voorlopig onderzoek ieidt de politie af dat de boer zijn vrouw en vervolgens zijn vijf kin deren in de leeftijd van 7 tot 15 jaar heeft gewurgd, en daarna met een vuurwapen een eind. aan zi.in eigen leven heeft gemaakt. Financiële moeilijkheden zouden aan dit drama ten grondslag liggen. Hulporganisaties coördineren vervoer naar Biafra KOPENHAGEN, 1-2. De leiders van 25 Europese, meest kerkelijke hulporganisaties hebben besloten het vervoer van hulpgoederen uit Euro pa naar Biafra te coördineren. Na afloop van een tweedaagse conferen tie, die in Kopenhagen is gehouden, werd meegedeeld dat het luchtver voer zal worden gecördineerd dooi de katholieke organisatie Caritas, het transport over zee door de or ganisatie van de Westduitse protes tantse korken. De bewuste organisa ties. waaronder Unicef en de Britse Oxfam. besloten de hulpacties onder één naam - „Interkerkelijke hulp" - uit te voeren. Drs. Den Uyl over oorlogsmisdaden in Indonesië DEN HAAG, 1-2. In de zendtijd voor de politieke partijen heeft drs. den Uyl. voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, voor de radio verklaard, dat hij hoopt dat bij het onderzoek naar de oorlogsmisda den ir. Indonesië men niet alleen zal kijken naar wat de gewone man daar gedaan heeft, maar ook zal kijken naar wat de bevelen waren en wat •r gebeurde als die overschreden werden, kortom dat ook de bevel structuur daarbij aan de orde zal ko men. Hij vindt dat met name de P.v. d.A. er alleen maar mee gediend wordt, gelet ook op de houding, die de P.v.d.A. in dit; jaren politiek in genomen heeft als alle zaken zo dui delijk mogelijk aan het licht komen. ROTTERDAM. 2-2. Meer dan 650 middelbare scholieren en 175 ieraren uit alle delen van het land waren op een hear-in van de Calandscholen- gemeenschap in Rotterdam, waar in moties is gevraagd om persvrijheid voor de schoolkranten en schoolra den van leraren en leerlingen, sa mengesteld volgens evenredige ver tegenwoordiging. De vertegenwoordigers van ruim 150 middelbare scholen waren het er vrijwel allen over eens dat er op de ze punten iets moet gebeuren. Zij vinden dat leraren niet het recht Dr. Drees voor t.v. over oorlogsmisdaden HILVERSUM, 2-2, In liet NTS- programma denkbeeld van a.s. dins dagavond via Ned. 2 wordt om 20.45 uur een gesprek uitgezonden tussen dr. W. Drees en de journalisten drs. A. Spoor (Algemeen Handelsblad), Paul van het Veer (Het Vrije Volk) en Joop van Os van de N.T.S. in dit gesprek, dat geleid wordt door Leo Brug'sma, worden achtergronden be handeld van de gebeurtenissen ge durende de periode '45-'50 in het toenmalige Nederlands-Indië. De uitzending van dit gesprek houdt verband met de publieke discussie over de militaire activiteiten van de periode. Mis op bergtop BUENOS AIRES. 31-1. Een Argen tijnse aalmoezenier heeft de top be reikt van de bijna 7.000 meter hoge Alconcaqua in Argentinië de hoogste berg op het weste lijk halfrond. Pater Buenaventura de Filippis heeft donderdagavond te Mendoza tegenover de pers gezegd, dat hij de top op 14 januari bereikte samen met een geograaf en een lui tenant. Bij een vorst van 35 graden Celsius werd de mis gelezen boven op de Aconcagua. hebben om vooraf de kopij van de schoolkranten door te zien, zoals op een vrij grote reeks van scholen nog gebeurt. Ook willen zij dat de school raden mee gaan spreken in het on derwijsbeleid. Voorstel voor een „Europese veiligheids- commissie" WASHINGTON, 1-2. Een Amc- rikaansc particuliere) studiegroep heeft de instelling van een „Europese Veilighcidscommissie" voorgesteld die zich met de basisvraagstukken van een vredesregeling in Midden- Europa zou moeten bezighouden. Tot de groep die de voorstellen op stelde in opdracht van de Ameri kaanse V.N.-vereniging, behoorden president Kennedy's adviseur Theo dore Scrcnsen. de voormalige hoge" commissaris John McCloy en oud ambassadeur bij de NAVO Thomas Finletter. Aan de voorbereidende werkzaamheden heeft ook president Nixons adviseur voor de buitenland se politiek Henry Kissinger deelge nomen. Italiaanse scholier steekt zich in brand NAPELS, 1-2. Een 19-jarige scho lier heeft vrijdag in de Italiaanse stad Cosenza (Salarbrië) gepoogd zich door zelfverbranding van het le ven te beroven. Twee politiemannen wisten de vlammen echter te doven. In het ziekenhuis zei de jongeman dat hij met zijn daad zijn solidariteit wilde demonstreren met het Tsje- choslowaakse volk en de aandacht van de regeringen wilde vestigen op de noodzaak van een algemene en algehele vrede. DEN HAAG, 1-2. Volgens de defi nitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in het afgelopen jaar 122.773 woningen gereedgekomen tegen 127.433 in 1967. In december 1968 kwamen er 14.275 woningen klaar, in december 1967 12.069. Het jaargemiddelde van de peri ode 1962 t.m. 1966 komt uit op 99.120 nieuwe woningen; het gemiddelde voor de maand december in diezelf de periode op 12.027 nieuwe wonin gen. Sedert juni 1945 werden er in to- Jongeman beweert brand te hebben gesticht TILBURG, 2-2. Na de brand de vorige week maandag in het vlasma gazijn van de Nederlandse vlasspin nerij N.V. te Tilbqrg, waarbij voor circa een kwart miljoen gulden schade werd aangericht, blijkt zich naar eerst thans is bekend gewor den een 19-jarige werknemer van het bedrijf bij de politie te hebben gemeld met de mededeling dat hij de aanstichter van deze brand zou zijn en ook van een voorgaande in hetzelfde fabriekscomplex. taal 1.681.537 nieuwe woningen ge bouwd. In december 1968 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 9.780 woningen (in december 1967 met 10.645 woningen). In het gehele jaar 1968 werden 127.653 woningen in uitvoering genomen tegen 134.733 woningen in 1967. Aan het einde van 1968 waren 148.880 woningen in aan bouw, tegen 145.016 woningen op het einde van 1967. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie vol is van zijn eigen lof Gooit zijn eigen lof in 't stof. Op Schiphol werd een persconferentie gehouden over de demonstratievlucht die de Fellowship F 28 gaai maken naar Australië en Nieuw Zeeland. Op de foto de bemanning voor deze vlucht: v.l.n.r. G. C. Dick (boordwerktuig kundige). A. van der Schraaf, 2e piloot, mej. J. Verburgh (stewardess), mej. S. Rotlx (stewardess) en A. P. Moll, gezagvoerder. GRONINGEN, 1-2. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Gro ningen de 68-jarige mevrouw J. Mul- der-Pompstra beroofd van haar por temonnee, inhoudende, f 1600,-. Toen zij omstreeks 2 uur wakker werd, stond er een man voor haar bed, die haar, toen ze begon te roepen bü de keel greep en op haar gezicht sloeg. Vervolgens scheurde de overvaller de nachtkleding van het slachtoffer open en greep de zich daaronder be vindende portemonnee, waarop hij verdween. Hierop rende mevrouw Mulder naar buiten en sloeg alarm, waaróp de buren de politie waar schuwden. Op aanwijzing van het slachtoffer trof de politie later in(de nacht de 39-jarige monteur J. van K. thuis aan, die in gezelschap was Doden bij treinramp SEOEL, 31-1. Op 80 km. ten zuiden van de Zuidkoreaanse hoofdstad, Seoel, zijn vrijdag tenminste 31 per sonen om het, leven gekomen en 77 gewond toer. een expressetrein ach ter op een andere trein reed, die voor een onveilig sein stond te wachten. In het gebied ligt 25 cm. sneeuw. van zijn broer, de 34-jarige G. van K.. eveneens monteur. J. van K. die van de overval wordt verdacht ont kende, doch zijn broer gaf toe die nacht f 750,- van hem gekregen te hebben. G. van K. is gehuwd geweest met de dochter van het slachtoffer. De dader had de achterdeur van de wening van mevrouw Mulder gefor ceerd. Het slachtoffer hield van de overval rode plekken aan de hals en een bloeduitstorting aan de tong over. GENEVE, 1-2. Bij een bomontplof fing voor een overheidsgebouw in de binnenstad van Zürich zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag hon derden ruiten en etalageruiten ge sneuveld. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Op de plaats van de explosie lagen vlug schriften waarin aan „alle burger lijke instéllingen" de oorlog wordt verklaard en met nieuwe aanslagen wordt gedreigd. DEN HAAG. 2-2. De 23-jarige Ha genaar F. D. is in de nacht van za terdag op zondag neergeschoten door de 22-jarige voeger K. v. d. L„ even eens uit Den Haag. Het slachtoffer werd hoog in de linkerborst getrof fen. Hij verkeert niet in levensge vaar. De dader heeft zich zondagmiddag op het politiebureau gemeld. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bei de mannen ook een paar weken ge leden al ruzie hadden. Bij die gele genheid werd D. met een mes in zijn buik gestoken. Waarbij hij niet ern stig werd gewond. Hiervan is geen aangifte bij de politie gedaan. De af gelopen nacht was het tweetal in een bar aan de Herenstraat in Den Haag. De voeger trok een pistool en school op D. die in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Van do L. vluchtte. UTRECHT, 31-1. Op het ogenblik telt ons land ongeveer 15.000 glas tuinbouwbedrijven met een gemid delde oppervlakte van dertig are. Die gemiddelde oppervlakte zal tus sen drie kwart en een hele hectare moeten komen te liggen. Er is dan in de toekomst in deze sector plaats voor ongeveer tienduizend flinke bedrijven. Dat stelde vrijdag tijdens een in Utrecht gehouden tuinbouwconfe- rentie van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen. In zijn kwaliteit van voorzitter van het Borgstel lingsfonds voor de landbouw hield hij een inleiding over „Financie ringsbeleid en Rentabiliteit". Er mee ophouden kan voor be paalde tuinbouwbedrijven realisti scher zijn dan doorgaan, meende ir. Wellen. Hij igaf toe, dat de huidige bedrijfsbeëindigingsregeling van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw niet zo geweldig is voor de tuinbouw, maar toch beter dan in sommige andere landen, zo als bijvoorbeeld Engeland. Het be stuur van het fonds overweegt nu een verfijning van de bedrijfsbeëin digingsregeling voor de glastuin bouw. Gedacht wordt aan kapitali sering van de uitkeringen, die thans maandelijks gegeven worden en aan ofwel een afbraakpremie voor ver ouderde kassen in combinatie met bedrijfsbeëindiging, ofwel overne ming dqor de stichting „Beheer Landbouwgronden" van hele bedrij ven, inclusief de kassen. De heer Wellen voelde niet voor een subsidie uit liet Ontwikkelings- cn Saneringsfonds voor het oprui men van glasopstanden, zonder dat er sprake is van bedrijfsbeëindiging. Er zijn immers velen ,dic al op eigen kosten voor dat opruimen hebben gezorgd. Een ondernemer moet. zich aan passen en nooit op subsidie zitten wachten, vond ir. Wellen. Een glas tuinder. die zo'n afwachtende hou ding aanneemt en zijn verouderde glasopstand aanhoudt, gaat ten on der, zijn nadeel is groter dan het voordeel van subsidie zou zijn ge weest. Samenwerking Drs. P. C. Munljewcrf van de di rectie bedrijfsontwikkeling van het ministerie van landbouw sprak over WAT UQT VI &ILT 5 v C3 samenwerking tussen producenten in de tuinbouw. Samenwerking is volgens hem geen doel op zichzelf, maar een middel dat kan leiden tot een betere economische en sociale positie van de deelnemers. Wil men werkelijk de voordelen plukken van samenwerking, dan zal men niet kunnen volstaan met het samen ex ploiteren van één of enkele machi nes. Men zal een organisatie moeten opbouwen, waarin de meeste kapi taalgoederen gezamenlijk worden ge ëxploiteerd. gekoppeld aan een daar voor nodige gebundelde inzet van de beschikbare arbeid. Daartoe zul len meestal vrij ingrijpende afspra ken moeten worden gemaakt om trent teeltplan en teeltmaatregelen. In het uiterste geval zal men tot overeenstemming komen over het voor gemeenschappelijke rekening exploiteren van één bedrijf. Uit de fruitteelt zün al enkele voorbeelden bekend, waarin men in tensief met machines en arbeid sa menwerkt en ook teeltplan en tcctt- maatregelen in nauw overleg opstelt. In zulke gevallen mag men bp volle bezetting van de deelnemers toch wel rekenen met een inkomensvoor deel van f 3.000 tot f 5.000 per deel nemer. Koude nacht Verwachting tot dinsdagavond: Vooral in de nacht en ochtend op klaringen, maar in de kustgebieden nog enkele verspreide buien en over wegend lichte vorst; morgen latei- weer toenemende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: minder dan 3. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 4 fer. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 19.52, onder 9.16. Laatste kwartier: 10 febr. te 1.08. HOOGWATERSTANDEN BROUWERSHAVEN 4 febr. 4.37 v.m. 17.04 n.m. ZIERIKZEE 4 febr. 4.24 v.m. 16.37 n.m. Springtij: 4 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde trok een depressie van Schotland naar Zweden en nam boven de Noordzee nog in diepte toe, als gevolg waarvan boven onze kusten zware noordwes terstormen stonden. Tussen deze de pressie, welke nu weer in betekenis afneemt en een hogedrukgebied ten westen van Ierland stroomde met n cord westelijke winden koude, on stabiele van de poolstreken afkom stige lucht over ons land. Daarbij kwamen regen-hagel en sneeuwbuien voor. In deze lucht daalde de tem peratuur plaatselijk in het binnen land tot even onder het vriespunt. Voor het weer in het komende et maal is een nieuwe depressie van belang, welke zich ten noorden van IJsland bevindt en in oostelijke rich ting verder trekt. Een bijbehorend frontensysteem zal ons land dinsdag in de loop van de dag bereiken. Dit frontensysteem wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, als gevolg waarvan de wind verder in kracht zal afnemen en tijdens opkla ringen in de komende nacht plaatse lijk op lichte vorst gerekend moei worden. Het weer houdt een wissel vallig karakter. Ongeregeldheden in Gaza TEL AVIV, 2-2. In de stad Gaza hebben zondag verscheidene Arabi sche schoolmeisjes verwondingen opgelopen, toen Israëlische veilig heidstroepen een einde maakten aan een betoging. De middelbare scho lieren liepen met vlaggen en span doeken door de straten, waarbij 29 passerende auto's en voorbij gangers met stenen werden bekogeld. Een Is raëlische vrouwelijke militair en een burger werden gewond en verschei dene auto's liepen schade op. Toen de betogers probeerden met behulp van takken en stenen barricades op te richten, kwamen Israëlische mili tairen in actie. Kastelen rond Parijs worden leeggehaald PARIJS. 2-2. Steeds meer kastelen in de omgeving van Parys worden de laatste tijd van kunstwerken van onschatbare waarde beroofdVorige week alleen al vier. Bij een van d'e laatste inbraken verdween voor een waarde van naar schatting 200.000 gulden aan schilderijen en meubilair. Veel kastelen zijn eigendom van mensen uit de Parijse society en ivorden als weekeind-verblijf ge bruikt. De politie veronderstelj dat er twee soorten bendes aan het werk zijn: amateurs die min of meer op goed geluk kasteel na kasteel af werkenen goed georganiseerde groepen die werken in opdracht ran buitenlandse kopers, en hun buit zorgvuldig uitzoeken. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1