F.r komt thans wat schot in het rampmonument voor Zierikzee Kwart van appel- en pereboomgaarden gaat in de toekomst verdwijnen De kwestie- Griekenland Dubcek Joden uit Irak evacueren Rebellie in China? Het landbouwonderwijs in Nederland Afscheid hoofd chr. school te Oosterland Meer sterfte door hart- en vaatziekten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 januari 1969 Nr. 20141 Israëlische minister: Beeld van vrouwenfiguur met kiml 2IEH1KZEE, 30-1. Na een lange tijd, waarin met name geïnteresseer den zich gingen afvragen „hoe zit het met het rampmonument?", kan thans medegedeeld dat er wat schot in begint te komen, zij het dat aller lei omstandigheden de totstandko ming hebben afgeremd en dat nog wel doen. De kunstenaar Ad Braat heeft in zijn Weeshuis-atelier al on telbare uren aan deze opdracht ge werkt, een opdracht - zo bleek hem - die beslist niet eenvoudig is. Met name de (getekende) voorstu dies hebben veel tijd gevergd, want hoe moet men het sprekendst de massale emoties van de ramptijd „onder brengen" in één beeld? De heer Braat heeft gedacht aan een vrouwenfiguur, die een kind in een beschermend gebaar, achter zich verbergt; een symboliek gebaar voor het behoeden tegen het leed. De op geheven hand kan men vrijelijk in terpreteren. De een zal er dit in zien, de ander dat; een dankbaarheidsge- baar voor redding; een verwelko ming van degenen die hun leven in zetten om die redding tot stand te brengen of wat ook. Voor het (door de commissie goed gekeurde) ontwerp zijn verschillende voorontwerpen in miniatuur ge maakt en thans is 'het mansgrote beeld in gips vrijwel gereed. Na vol ledige afwerking moet het geheel nog naar de bronsgieterij en kan t.z.t. het beeld worden overgedragen. Het is nog niet precies bekend, waar het zal komen te staan, ai zijn er voor een plaats destijds wel enkele suggesties gedaan. TWEEDE KAMER Groei door „Beter Bewegen" Jaarvergadering gymnastiekvereniging „Kwiek" Krant betaalt „def ensielasten" van Andorra WASHINGTON, 30-1. Een kleine Amerikaanse krant heeft woensdag besloten de defensielasten van het staatje Andorra in de Pyreneeën voor haar rekening te nemen. Het blad „Mercury'' uit Pottstown in Pennsylvania deelde mee de autori teiten van het bergstaatje een che que te zullen overmaken van vijf dollar, het bedrag dat Andorra vol gens persberichten voor dit jaar uit getrokken heeft om zijn twintig sol daten van munitie te voorzien. Bruiden te duur in Mali (Afrika) BAMAKO, 30-1. „De bruidschat is 20.000 Malinese francs ongeveer 140 gulden), maar al het geld dat erbij komt voor cadeaux schrikt de toe komstige bruidegom af... Die vast gestelde prijs van 20.000 franc is niet meer dan een dekmantel voor de wet, in werkelijkheid komt een bruid gauw op 50- tot 100.000 francs", al dus het bezorgde Malinese weekblad „De Ontwikkeling", in een artikel dat gewijd is aan het huwelijk, „dat in Afrika voor de jongens stcecls moeilijker wordt". Dit geldt niet alleen voor Mali, maar voor alle Afrikaanse landen, beweert „De Ontwikkeling". Een bijkomende moeilijkheid is, dat de jongens hun geld liever uit geven aan een bromfiets. De acces soires daarvan zijn veel minder be grotelijk dan die van een bruid. Het blad wijst erop dat de meisjes het wachten op een bruidegom moe worden en niet aarzelen zich aan de eerste de beste te geven. Het artikel besluit met een oproep aan de ouders die onze zusters zien als een bron van inkomsten", om hun toekomsti ge schoonzoon niet zo uit te buiten. DEN HAAG, 30-1. Ongeveer een kwart van de Nederlandse appel- en pereboomgaarden zal verdwijnen door de rooiactie, die nog een aan tal jaren doorloopt. Minister Lardinois sprak deze ver wachting donderdag uit tijdens de be handeling van zijn begroting door de landbouwcommissie van de Tweede Kamer. De rooiactie, gesubsidieerd door het Oontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de landbouw, heeft ten doel het opruimen van verouder de boomgaarden. De minister vertelde dat de Euro pese commissie aan de E.E.G.-minis- terrraad heeft toegezegd, vóór 1 maart te zullen komen met nieuwe voorstellen voor het tuinbouwbeleid, inclusief het invoerbeleid en het sub sidiebeleid. Het zou ook te gek zijn, meende de bewindsman, als er in een deel van de E.E.G. rooipremies en in een ander deel aanplantsubsi- dies zouden worden gegeven. De vraag of de rooiregeling tot de E.E.G. RECHTSZAKEN Eis inzake dubbele moord BREDA, 30-1. De officier van jus titie bij de Bredase rechtbank heeft donderdagmiddag een jaar gevange nisstraf, met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering, geëist tegen de 28-jarige Nederlandse fa brieksarbeider P. B. De in het Belgische Poppel wo nende man heeft in de nacht van 21 op 22 juni vorig jaar, in zijn woning zijn vrouw Cornelia gewurgd en zijn tweejarig zoontje René met een li monadeflesje doodgeslagen. P. B. bekende het hem ten laste gelegde volledig, maar kon zich som mige details niet meer herinneren. Hij was die nacht dronken thuisge komen. Gedurende de hele dag had hij zestig- glazen bier naar binnen 'ge slagen. Zijn vrouw, die met het kind in bed lag, verweet hem te hebben gedronken. Toen de man zich over zijn kind boog, dacht hij dat zijn vrouw hem wilde slaan. Hij werd woedend en wurgde haar met een judogreep, waarbij hij de luchtpijp dichtdrukte. Daarna sloeg hij zijn zoentje, dat naast het bed stond, met een flesje enkele malen op het hoofd. De hond, die hem aanviel ter verde diging van zijn bazin, sloeg hij ook dood. Na zijn daad trok hij de grens over en meldde hij zich bij de ge meentepolitie in" Oosterhout bij Bre da. DEN HAAG, 30-1. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, maakt van zijn bezoek aan Ethiopië gebruik om met keizer Haile Selassie en zijn Ethiopische ambtgenoot te spreken over de mo gelijkheid van een hulpactie voor de bevolking van oostelijk Nigeria, door een aantal westelijke landen, via de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Aldus heeft de staatssecretaris van buitenlandse zaken, H. J. de Koster, na afloop van een vergadering van de Tweede Kamercommissies voor buitenlandse zaken en justitie mee gedeeld. Men heeft de indruk dat het hulp project, dat het openen van eon weg moet worden uitgebreid, in deze com missievergadering door de heer Van Coeverden (K.V.P.) aan de orde ge steld, zal in het Brusselse overleg ook kunnen worden besproken. Ook zal men het daar hebben over de vraag of bepaalde kwaliteiten fruit niet van de markt geweerd moeten worden en alleen nog maar voor in dustriële verwerking moeten worden toegelaten. Journalisten-„zuivering" in Praag PRAAG, 30-1. Ruim 60 vooraan staande Tsjechoslowaakse journalis ten en televisiecommentators zijn het slachtoffer geworden van een grootscheepse zuivering van de mas sa-media, zo is donderdag in welin gelichte Praagse kringen vernomen. Onder hen bevinden zich 40 televi- sieverslaggevers en commentators, 16 radioverslaggevers en enkele re dacteuren van kranten. De zuivering zou zijn uitgevoerd op dringend verzoek van de Russen. Ook de bekende Praagse televisie omroepster Moeckova is „weggezui verd". DEN HAAG, 30-1. Het Llager Landbouwonderwijs bevindt zich in een isolement, doordat het bü het ministerie van landbouw is onder gebracht. Die mening uitte de heer S. van der Ploeg (PvdA) donderdag tijdens de begrotingsbehandeling in de landbouwcommissie van de Twee de Kamer. Hij vroeg de minister niet, dit werkterrein aan het ministerie van onderwijs over te dragen, omdat zijn ervaring was dat het ministerie van landbouw, de minister incluis, tegen zo'n vraag in verzet pleegt te komen. Daarom bewaarde hij haar liever tot de volgende kabinetswisseling. De landarbeiders, aldus de heer Van der Ploeg, zijn niet naar die ge- isoleerde vorm van onderwijs te krij gen. Hij had er ook bezwaar tegen dat levensmiddelenteohnologische af delingen bij lagere landbouwscholen, worden ondergebracht op een wijze die, gezien de manier waarop de sub sidies worden gehanteerd, veel op dwang lijkt. Als dit onderwijs bij naar Biafra zou omvatten, de instem ming van de keizer heeft. Tot de staten die aan de actie zou den deelnemen behoren de Scandi navische landen. Premier De Jong en de minister zonder portefeuille voor ontwikke lingshulp, drs. B. J. Udink, deelde mee dat Nederland, gezien het te verwachten tekort aan koolhydraten in Biafra, bereid is op korte ter mijn opnieuw tarwe ter beschikking van de bevolking te stellen, voorop gesteld dat transportmogelijkheden aanwezig zijn. Minister Udink zal in Brussel de E.E.G.-partners polsen over de mo gelijkheid van een gezamenlijke ac tie. BRUINISSE, 30-1. In hotel Storm hield de gymnastiekvereniging „Kwiek" te Bruinisse haar jaarver gadering onder leiding van mevrouw Van Leeuwen-Sieling die zich in haar openingswoord verheugde over de bloei van de vereniging. De nieu we groep, voortgekomen uit „Beter Bewegen" en voor het grootste deel bestaande uit dames ouder dan 30 jaar was een mooie nieuwe loot aan de „Kwiek"-stam. Uit deze nieuwe afdeling kwam ook het clublied, dat dapper werd gezongen, terwijl de vervaardigster van dit lied, de sfeer van de avond direct al op uitstekend bracht door declamatie van een eigen gemaakt gedicht. De penningmeesteresse, mej. Elly de Waal, kon haar boeken sluiten met een batig saldo, waarbij tevens mag worden gemeld, dat de ontvang sten en de uitgaven elkaar vrijwel hadden gedekt. Wel waren de in komsten wat geflatteerd door het batig saldo van de Bondswandel- tocht. Volgend jaar moet deze wan deltocht reglementair worden geor ganiseerd door Oosterland en zal Bru deze inkomsten dus moeten mis sen. Het jaarverslag Het jaarverslag van de secretares se, mevr. Jumelet-van Dienst deed verschillende 'hoogtepunten uit het afgelopen jaar weer even herleven. De ZEBRA kringwedstrijden, de uit voering op 30 maart, de reeds hier boven gemelde wandeltocht met zijn grote deelneming, de turnwedstrij- den waarbij de meisjes de eerste prijs behaalden, de optocht bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan, de aanschaf fing van een dikke springmat, de groei van de vereniging door de komst van de Beter Bewegengroep (29 leden) en de turnwedstrijd in ok- STRAATSBURG, 30-1. De assem blee van de Raad van Europa heeft met een grote meerderheid van stem men de Griekenland-aanbeveling van de Nederlandse socialist Van der Stoel, geaccepteerd. Daarin wordt geconstateerd dat Griekenland thans niet 'aan de voorwaarden voor het lidmaatschap van de Raad van Eu ropa voldoet en het ministerscomité wordt aanbevolen „passende maat regelen' 'te nemen. Hiertoe behoort de mogelijkheid van een schorsing of de uitnodiging aan Griekenland zich vrijwillig uit de Raad terug te trekken. •NIJMEGEN, 30-1. „De sterfte als gevolg van hart- en vaatziekten stijgt met sprongen. In 1950 stierven van de 100.000 mannen tussen de 35 en 45 jaar er 18.7 aan dergelijke aandoeningen; in 1966 al 78.9. Ook bij vrouwen is een dergelijke ont wikkeling te constateren, zij het minder sterk". Deze cijfers noemde dr. J .Vonk tijdens een openbare les, waarmee hij het ambt van lector in de car diologie en de inwendige genees kunde in Nijmegen aanvaardde. Als oorzaken van de stijging in de sterfte aan 'hart- en vaatziekten noemde dr. Vonk maagerfelijke aan leg, vooral de voeding, het gebrek aan lichaamsbeweging en het inha leren van rook. Dr. Vonk veroordeelde de tegen woordige westerse voedingsgewoon ten, onder meer het gebruik van veel vet en verkeerd samengestelde vet ten. Hij waarschuwde tegen een te dit ministerie blijft, aldus de heer Van der Ploeg, moeten we over twin tig jaar merken dat de arbeiders ini de levensmiddelentechnologie onge schoold zijn, omdat ze niet naar die scholen willen. lober waar de groep van 10-12 jaar goed voor de dag kwam. Het verdwijnen van de herengroep moet worden betreurd. De woens dagse voetbalwedstrijden op de tele visie hebben aan de afdeling heren de genadeslag toegebracht. Twee dames volgen de voorturn- wedstrijden in Kapelle. De vereniging telt momenteel 240 leden. Er rijn af en toe nogal wat damesleden absent. Er werd met na druk op -gewezen, dat wie niet komt toch zijn contributie moet betalen. Een dochter van de heer Koster te Zierikzee zal in het vervolg de kleu ters trainen. Zij heeft daartoe een diploma. De aftredende bestuursleden de dames mevr. van Leeuwen en mej. Elly de Waal alsmede de heer L. Becu werden herkozen. Een mooie film over diverse turn- prestaties besloot de goed geslaagde avond. weer in het openbaar PRAAG, 30-1. De Tsjechoslowaak se eerste partijleider Alexander Dub cek is in ihet openbare politieke le ven in Praag teruggekeerd waar hij de vergadering van de „Volkskamer" bijwoonde. Veertien dagen geleden verscheen hij voor het laatst, waarna men zei dat hij ziek was en naar zijn geboor testad Bratislava was vertrokken. OOSTERLAND, 30-1. Donderdag middag vend in de „Conferentieka mer" alhier het afscheid plaats van de heer Cromwijk, hoofd van de Chr. lagere school, in verband met zijn benoeming te Gameren. Bij binnen komst werd het echtpaar Cromwijk dcor de kinderen toegezongen. Saar- tje Wesdorp bood mevr. Cromwijk een boeket bloemen aan. De onderwijzeres mevr. Laurense memoreerde in een afscheidstoe spraak het feit dat 'gedurende de zes jaar dat de heer- Cromwijk hoofd was van drie naar vier leerkrachten kon worden overgeschakeld. Zij roemde de ijver van het scheidende •hoofd voor ihet plaatselijk chr. on derwijs en zijn activiteiten om te komen tot een nieuw schoolgebouw, groot overgewicht en betoogde dat jong en oud de lichamelijke conditie moet verbeteren en minstens vijf of zes maal per week flinke lichaams beweging moet nemen. Tegenover de dagelijkse spannin gen moeten ook ontspanningen staan met daarnaast voldoende nachtrust en vakantie. H.A. „Sara Maatje" BRUINISSE, 28-1. De radioberich- teni brachten bekende namen bij de brand aan boord van de Harlinger kotter H.A. Sara Maatje. Dit is namelijk de kotter van schipper Rinus van Stee, die uit Yerseke naar Bruinisse kwam, daar een aantal jaren woonde, een ernstig ongeluk overk/wam waardoor hij beide benen verloor, maar die het presteerde om ondanks deze handi cap toch weer aan boord te gaan. en zijn oude beroep weer op te nemen. Overigens is hij sinds vorig jaar niet meer aan boord, maar heeft hij zich in de handel begeven. De Sara Maatje (genoemd naar de voornamen van mevrouw van Stee- TEL AVTV, 30-1. De Israëlische minister zonder portefeuille, Mena- chem Beigin, heeft donderdagavond op een bijeenkomst van socialisti sche jeugdleiders in Tel Aviv gezegd dat de enige manier om de 3.000 Jo den in Irak te redden is, hen per vliegtuig te evacueren. Met twintig vliegtuigen zouden alle 3.000 Joden binnen enkele dagen uit Irak weg gehaald kunnen worden. „De Joden in Irak zijn voor omstandigheden gesteld, die hen doen vallen onder bepalingen van de conventie ter voorkoming .van groepsmoord", al dus. Beigin. Ook de opperrabbijn Yehoeda Leib Untermann heeft in Jeruzalem aan gedrongen op evacuatie van de Jo den uit Ira'k. TAIPEI, 30-1. Het nationalistisch- Chinese perbureau meldt dat boeren en arbeiders in de Chinese provincie Yoennan ruim 100 soldaten en com munistische kaderleden om het le ven hebben gebracht nadat zü in verzet waren gekomen tegen de in krimping van de voedselrantsoenen. Het persbureau, dat zich beroept op welingelichte kringen, zegt dat 2.000 boeren en arbeiders, gewapend met hooivorken en ander boerenge reedschap. op 17 december een ka zerne en een gebouw van het Maoïs tische revolutionaire comité in Yak- moe bij de Birmaanse grens hebben aangevallen. Bij de gevechten die daarna ontstonden, zouden ruim 100 Chinese soldalen en communistische kaderleden zijn omgekomen. waarvan thans de contouren reeds in de verte zichtbaar worden. Verschillende leerlingen lanceer den gedichten of proza in verband met dit afscheid; Tineke Stuij, Bert, Jelle en Gertie Zijlstra, Lea Rotte en Atie v. d. Zande. „Hij kon wel streng wezen maar als we ons best deden kon er veel goed worden ge maakt", was daarbij het commen taar. Het afscheidsgeschenk van de leerlingen was een prachtig bewerkt haardbankje met kameelzadel, dat werd aangeboden door Jan Stouten Wz. Onder het motto „Komen en gaan in ons aller bestaan" sprak de onderwijzeres mej. Nieuwenhuijzen het echtpaar Cromwijk op hartelij ke wijze toe. Namens het personeel bood zij een tafeltje aan voor band recorder of platenspeler. Als voorzitter van het schoolbe stuur dankte de heer J. A. v. d. Weele de 'heer Cromwijk voor alles wat hij voor de school heeft gedaan. De kinderen werden 'getracteerd op koek en snoep, waarna de heer Cromwijk mede namens zijn vrouw woorden van dank sprak voor de on dervonden vriendschap en voor de waarderende woorden die werdén gesproken. Samenwerking met be stuur en personeel was altijd goed al waren er uiteraard, zoals over al wel het geval is, wel eens „deiningen". Tenslotte werd gezongen de zegen bede uit Ps. 134. de Jager) kreeg brand aan boord en de 23-jarige H. van Stee kreeg brandwonden na een ontploffing in de machinekamer waar hij zich be vond. Hij werd door de H.A. 40 met spoed naar Delfzijl gebracht. De op varenden werden overgenomen door de H.A. 36, schipper Henk Jumelet. Beide schepen, visten in de 'buurt van Borkum. De H.A. 36 is eigendom van de op Bruinisse geboren en ge togen 'H. Jumelet Jz., die na de ramp zich in Harlingen vestigde. Een unieke prent uit het begin van deze eeuw. Het begin van de Schuit haven met het zicht op het kruis punt met Mol-Dam en Melkmarkt. Links „De goedkoope ijzerwinkel", destijds gedreven door de heer J. M. Doeleman. Deze zakenman verkocht ook fietsen en zijn voorraad - auto's waren er toen nog niet - kon gere delijk op straat een plaatsje vinden. De brand aan boord van de Harlinger kotter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3