DE ZIERIKZEESCHE COURANT CARAVAN RAI 69 IRAK WAARSCHUWT VOOR MEER TERECHTSTELLINGEN Tsjechische regering wil het nieuwe program toch doorzetten FELLE UITSLAANDE EXPLOSIE-BRAND TE AMSTERDAM Jan Palachstraat te Rome Minister Witteveen vindt plan-Mansholt veel te duur Materiaal over wandaden in Indonesië wordt uit archieven bijeengebracht Het referendum in West-Irian Nixon wil dienst plicht afschaffen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20141 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 0 B.T.W. In dit nummer: Z.L.M..* 1968 OllZOher 1 (IIkIIhHI H'jddl' toer-caravans bagagewagens sta-caravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering nog 2 dagen (t/m 2 febr.) speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations Vrij... dan de caravan! Zn de raadszaal van Den Haag zijn de Marlinus Nijhoffprijzen voor ver talingen uitgereikt aan Olga Krijto- va-Fuchsova uit Praag en Marko Fondse uit Rome. De prijzen - elk groot f 2000 - werden uitgereikt door prof. mr. W. F. de Gaay Fort man, voorzitter van het Prins Bern- hardfondsdal de prijzen uitlooft. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f In zelfbeperking ligt macht, f in zelfverwerking ligt kracht. J Opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Opklaringen maar voox-al aanvanke lijk ook enkele buien; krachtige tot matige, aan de kust aanvankelijk nog harde, westelijke wind; in het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. Voor zondag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot. 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel- droog etmaal: 30 procent. 1 febr. Zon op 8.20. onder 17.28. Maan op 16.00, onder 8.26. 2 febr. Zon op 8.19, onder 17.29. Maan op 17.17, onler 8.48. 3 febr. Zon op 8.17, onder 17.31. Maan op 18.35, onder 9.04. Volle maan 2 febr. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 febr. 2.44 v.m. 15.10 n.m. 2 febr, 3.26 v.m. 15.50 n.m. 3 febr. 4.04 v.m. 16.29 n.m. BROUWERSHAVEN 1 febr. 2.34 v.m. 14.48 n.m. 2 febr. 3.13 v.m. 15.25 n.m. 3 febr. 3.50 v.m. 16.03 n.m. Springlü: 4 febr. Bokser dood na wedstrijd LUXEMBURG. 30-1. Johnny We ber, een Luxemburgse amateur bok ser, is aan de gevolgen van een her senbloeding overleden. De 32-jarige weiter gewicht had zaterdag een ge vecht op punten verloren. Zondag kreeg Wober ernstige hoofdpijnen! waarop hij zelf naar een ziekenhuüs ging voor onderzoek, waar zijn toe stand echter slechter werd. Voor de wedstrijd had Webcr nog een con trole ondergaan. Russische boodschap voor Nasser BEIROET, 31-1. Irak heeft don derdag opnieuw gewaarschuwd dat meer terechtstellingen mogelijk zijn. „Wjj zullen degenen die de veiligheid van ons land hebben aangetast ge nadeloos straffen, ongeacht hun ge loof", verklaarde minister van voor lichting Samarrai op een persconfe rentie in Bagdad. Hij deelde voorts mee dat een Amerikaanse employé van de Iraq Petroleum Company, Paul Bail, al circa een maand 'gevangen zit we gens „een daad die betrekking heeft op spionage". Irak zou hem echter clement behandelen en waarschijn lijk binnen enkele dagen in vrijheid stellen. Weer een universiteit gesloten in Spanje BILBAO, 30-1. Op grond van de bevoegdheden, voortvloeiend uit de uitzonderingstoestand in Spanje, hebben de autoriteiten donderdag de Jezuietenuniversileit bij Bilbao ge sloten. De gouverneur van de pro vincie Biscaye liet weten dat de uni versiteit gesloten is om vrije bijeen komsten van de studenten te voor komen na ongeregeldheden aan de universiteit in de afgelopen paar da gen. Bijzonderheden over deze on geregeldheden zijn niet bekend ge maakt. Drie universiteiten in Span je zijn riu gesloten, namelijk die van Madrid, die van Barcelona en de Jc- zuietenuniversiteit van Bilbao. DEN HAAG, 30-1. Premier De Jong heeft de Tweede Kamer mee gedeeld dat bestaand materiaal over wandaden van Nederlandse militai ren in Indonesië uit departementale archieven zai worden gezocht en ge ordend, waarbij tevens materiaal uit andere bron zal worden betrokken. Zodra de regering een beeld heeft gekregen van hetgeen aanwezig is zai zij zich opnieuw met de kamer in verbinding stellen. In een brief aan kamervoorzitter mr. Van Thiel zegt de premier dat de regering het met de Tweede Ka mer eens is dat zoveel mogelijk klaarheid moet worden verkregen. Donderdagavond ontkende de groot-rabbijn van Irak, Sason Kha- doeri, voor de Iraakse televisie dat de eerdere spionageprocessen, die ge volgd werden door de ophangihg in het openbaar van 14 personen, onder wie negen joden, niet eerlijk waren verlopen. Volgens hem was het bij de processen wettig toegegaan en geno ten de joden In Irak evenveel vrij heid als de andere gemeenschappen. Moord De Syrische radio heeft, het ïnter- Arabische bestuur van de Baas-par- BRUSSEL, 30-1. Trof. H. J. Wit- teveen, de Nederlandse minister van iinancicn, heeft dinsdag in de Eu ropese ministerraad in Brussel ver klaard, dat het plan-Mansholt voor diepingrijpende sanering van de E.E. G.-landbouw in de jaren 1970-'80 een veel te kostbare zaak is. De financiële consequenties ervan zullen voor verscheidene regeringen niet aanvaardbaar zijn, zo zei hij. Hij stelde, dat de kosten van het directe markt- en prijsbeleid veel te sterk stijgen en dat daarbij gedurende een tiental jaren nog enorme kosten voor structuurverbeteringen (circa 9 mil jard gulden per jaar) zouden komen, als men het plan-Mansholt volgde. De Nederlandse bewindsman zei dit tijdens een eerste discussie over het plan, waarvoor niet alleen mi nisters en staatssecretarissen van Publiciteitsmedia hebben hiertoe reeds een belangrijke bijdrage gele verd. De teneur van veel berichten is geweest dat de troepenmacht als ge heel zich correct heeft gedragen en dat van systematische wreedheid geen sprake is geweest, maar dat vragen blijven bestaan over de mate waarin zich excessen hebben voor gedaan en de mate waarin daartegen is opgetreden. Slechts een grondig en veel omvattend onderzoek, d'ait nog nooit is ingesteld, kan antwoord op deze vragen geven. De regering betreurt het dat zij niet beschikt over samenvattende rapporten die een algemene indruk zouden kunnen geven, aldus de premier. tij citerend, gemeld dat maandag j.l. de Iraakse kolonel Moestafa Nasrat vermoord in zijn woning te Bagdad is aangetroffen. Hij was met ver scheidene messteken om het leven gebracht. Het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram heeft gemeld dat de Rus sische partijleider Brezjnev een be langrijke boodschap aan president Nasser heeft gestuurd over de crisis in het Midden-Oosten. Wat daarin staat werd niet meegedeeld. buitenlandse zaken, en ministers van landbouw naar Brussel waren geko men, doch ook verscheidene minis ters van financiën en van economi sche zaken. De gemeenschappelijke landbouw politiek moet binnen aanvaardbare financiële grenzen worden gehouden, zo betoogde minister Witteveen. Wat dit aangaat waren volgens hem de plannen van dr. Mansholt teleurstel lend. Vijftienjarige jongeman doodde zeven mensen BUFFALO NARROWS, 30-1. De 19-jarige Frederick Moses McCalum is gearresteerd nadat, de Canadese bereden politie in Buffalo Narrows de lijken had-aangetroffen van ze ven mensen, die met een bijl zijii ge dood. De gedoden zijn een echtpaar en hun vier kinderen, alsmede een gast van het gezin. Een vijfde kind is ernstig gewond. ROME, 30-1, In Rome zal een straat worden vernoemd naar Jan Palach. Het gemeentebestuur wil hiermee eer bewijzen aan de nage dachtenis van de jonge Tjsechoslo- waa'kse student. De Italiaanse minister van buiten landse zaker. Pietro Nenni heeft in een telegram zijn solidariteit betuigd met de socialistische studenten die in Rome gedemonstreerd hebben voor vrijheid in Tsjechoslowakije. Mededeling premier De Jong: PRAAG, 30-1. De Tsjechoslowaak- se regering zal het program dat zij bij haar vorming in april van het vorige jaar had opgesteld, voortzet ten en ontwikkelen. Daarbij zai zij rekening houden met „de nieuwe fei ten die zich in september hebben voorgedaan" en met de resoluties welke het centrale partijcomité sinds 1 januari 1968 heeft aanvaard. Dit heeft premier Cernik donder dag verklaard op de eerste bijeen komst van het federale parlement, sinds het land in het begin van dit jaar een federatie is geworden. Hij zei dat de situatie in talrijke sectoren van het sociale, en econo mische leven niet meer overeenkomt met de bestaande wetten en dat bij gevolg nieuwe wetten dringend no dig zijn. De premier kondigdeaan, dat over eenkomstig een besluit van 24 ja- nuari zijn regering er de grootste aandacht aan zal besteden dat de binnenlandse veiligheid van het land vërsterkt'wordt. Zij zal er streng op toezien dat de autoriteiten en de staatsorganen de legaliteit en de bur gerlijke veiligheid van de burgers eerbiedigen. Cernik herhaalde dat niet zal worden geduld dat er wordt opgetreden tegen iemand die zich aan de wetten houdt. „In Tsjecho- Slcwakije loopt niemand gevaar te worden vervolgd wegens zijn poli tieke denkbeelden, van nu of vroe ger, mits zijn optreden volgens de wetten onberispelijk is". In dit verband had de regering be sloten de toepassing van de wet op de rehabilitatie voort te zetten, met inbegrip van het bestraffen van de genen die zich aan „onwettigheden en inbreuken op het rechtsbestel" hebben schuldig gemaakt. PRAAG. Op bevel van de Tsjechische autoriteiten hebben werklieden een dichte haag van coniferen gezet rond het Wenceslasmonument in Praag. Op de foto kijkt een politieman bij deze werkzaamheden toe. Schade: 1 miljoen gulden AMSTERDAM, 31-1. Een felle uitslaande brand, die gepaard ging met een serie explosies, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag voor ongeveer een miljoen gulden schade aangericht in een afdeling van de Aga Nederland N.V. - de voormalige EIcctrozuur - aan de Distclwcg in Amsterdam noord. De brand ont stond kort voor middernacht in de 45 x 45 meter grote hal, waarin cy linders met acetyleengas worden ge vuld. Volgens de drie daar werkzame ar beiders ontstond er een 'explosie in een toevoerleidinig, die gevolgd werd door een serie knallen. Wat er daar na gebeurde is niet bekend want de drie werklieden zochten uiteraard een veilig heenkomen. Toen de brandweer met (groot materieel arri veerde, had de reeks ontploffingen zich voortgezet. Achter elkaar spat ten gevulde cylinders in stukken uit een, daarbij door de druik grote vuurballen de omgeving in een fel oranje licht zettend. Een vonkenre gen daalde neer op de omliggende fabrieken, die echter gespaard ble ven. Wel sneuvelden tot in de wijde omtrek honderden ruiten. Aanvankelijk wachten Aanvankelijk kon de brandweer, terwijl steeds meer cylinders ont ploften, weinig uitrichten. Met moei te konden aan de achterzijde van. de fabriek een zestal waterkanonnen worden opgesteld, waarmee men, toen de explosies ophielden, de ge vaarlijke plaatsen ondër water zet te om via afkoeling verder gevaar te bezweren. Intussen was op dit industrieter rein een leger van brandweerlieden, politiemannen, mensen van G.G. en G.D., rampendienst en technische in stellingen samengetrokken. Maar in het begin werden alleen de hoogst noodzakelijke aanwezigen in de nabijheid van de rampplaats getolereerd. Daarom duurde het ook enige tijd eer men de fabriqksportier, de heer J, Brouwers, die door een hartaanval werd getroffen, kon af voeren. Pas tegen drie uur 's nachts werd het terrein tot op honderd meter van dc fabriek door de brandweer, die onder leiding stond van commandant P. A. Riedel, vrij gegeven. Dit be tekende niet, dat het gevaar geheel was geweken. De verwachting werd uitgesproken dat ook gedurende een deel van de vrijdagochtend het fa brieksterrein uit veiligheidsoverwe gingen nog niet betreden zou mogen worden. SCHIPHOL, 30-1. „Indonesië en niemand anders heeft over de wijze waarop deze zomer in West-Irian een referendum zal worden gehouden de uiteindelijke zeggenschap, „maar wij zullen natuurlijk proberen deze volksraadpleging zo te organiseren, dat de Verenigde Naties en Neder land zo weinig mogelijk reden tot kritiek zullen hebben", aldus de voormalige Indonesische ambassa deur in Nederland, Soedjarwo Tjon- dronegoro, vanmiddag op Schiphol. Hij gaf daar een korte persconferen tie, vlak voor zijn terugkeer naar In donesië. De heer Tjondronegoro is in deze maanden als speciale assistent van de minister van buitenlandse zaken belast met de komende volksraadple ging in het voormalige Nieuw Gui nea. Hij heeft in Den Haag met de ministers Luns en Udink en mest een BRUSSEL. De Belgische domini caner pater Pix-e, die internationale bekendheid verwierf door zijn na oorlogse werk ten behoeve van de vluchtelingen, is donderdag in het academisch ziekenhuis te Leuven overdeden. aantal fractieleiders gepraat en is naar New York, geweest om daar Oe Thant de Indonesische plannen voor de stemmingspx-oceduï-e voor Ie leg gen. Over het algemeen heeft hij er alle begi'ip voor gekregen. WASHINGTON, 31-1. President" Nixon heeft het ministerie van de fensie opgedragen gedetailleerde plannen op te stellen voor afschaf fing van de militaix-e dienstplicht..In een donderdagavond door het Witte Huis békend gemaakte boodschap aan minister Meivin Laird onder streepte Nixon zijn opvatting, dat na een (belangrijke vermindering van de Aimeidkaanse troepensterkte in Viet nam een uitsluitend uit beroepsmi litairen bestaand leger kan worden gevormd. Al tijdens zijn verkiezings campagne had de president zich voor uiteindelijke afschaffing van de dienstplicht uitgesproken. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1