DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noordzee is vrijwel weggevallen als belangrijke visgrond Israël en de Arabische landen Minister is voor grote rundveebedrijven In 1971 drie miljoen auto's? Drie doden bij verkeersongeluk Begroting sociale zaken in Tweede Kamer Verhoging briefport gaat door Plan-Mansholt in bespreking bij Europese ministerraad INTERNATIONALE LUCHTBRUG BEPLEIT VOOR BIAFR,' VJAT 1EQT VI jA Het Midden-Oosten en de Grote Vier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 januari 1969 125ste jaargang Nr. 201111 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken JJ, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. RecJakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijt per 3 meenden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Begrotingstekort Zierikzee kalf miljoen De gezonde bedrijven Minister Lurdinois poogt oplossing te vinden DEN HAAG, 28-1. Op het minisle- ric van landbouw en visserü wordt op het ogenblik bekeken of de over heid meer hulp kan verlenen aan ge zonde visserijbedrijven, die door de achteruitgang van de haringstand in de Noordzee gedwongen zijn nieuwe visgronden op te zoeken. Er is al financiële overheidssteun verleend aan experimentele visrei- zen naar nieuwe gronden. Nu wordt gedacht aan een saneringsregeling, gekoppeld aan een nieuwbouwpre- mie, waardoor de vloot beter ge schikt zou worden voor het bevissen van die nieuwe gronden. Minister Lardinois vertelde dit tij dens de behandeling van de begro ting van zijn departement aan de commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer. Hij kon ech ter, nu de zaak nog in studie is, nog niet definitief meedelen wat er nu gaat gebeuren. De Noordzee - vertelde de minis ter - valt vrijwel weg als belang rijke visgrond. In drie visseizoenen daalde de geldopbrengst van de in deze zee gevangen haring van 42 tot 30 miljoen gulden. Naar hoeveelheid gemeten werd de haringvangst in die drie seizoenen gehalveerd. HAIFA, 29-1. De burgemeester van Haifa heeft de Israëlische regering aangespoord de Arabische landen te waarschuwen dat ze een einde moe ten maken aan de afslachting van „onze onschuldige broeders", willen ze Israëlische vergeldingsacties voor komen. Hoesji. een vooraanstaand lid van de regerende arbeiderspar tij, sprak op een bijeenkomst die belegd was uit solidariteit met de Joodse gemeenschappen in Arabi sche landen. „We moeten de wereld en de Arabieren waarschuwen dat het bloed van Joden niet ongewro ken kan worden vergoten", zei hij. De bewuste Joden moesten worden gered. Echtpaar krijgt straf voor steunfrauile AMSTERDAM. 29-1. „Stcuilfrau- dc neemt ernstige vormen aan. Het is een schande dat u, en met u vele anderen, de overhed oplichten de medemens indirect ook benadeelt", dit zei de Amsterdamse politierech ter, mr. G. H. Nomes, die een 44-ja- rigc vrouw uit de hoofdstad, die in 1966 en 1967 de gemeentelijke socia le dienst voor f 4200 had benadeeld veroordeelde tot zes weken gevange nisstraf waarvan vier voorwaarde lijk. De vrouw, die twee weken moet zitten, had bij de sociale dienst op gegeven gescheiden te zijn en geen inkomen te hebben. In vverkelijkheid leefde ze toen in concubinaat met de man van wie ze gescheiden was en met wie zij verleden jaar opnieuw is getrouwd. De 37-jarige man, een bouwvakker, werd terzake van schuldheling (profiteren van de uit keringen aan de vrouw) veroordeeld tot een maand gevangenisstraf on voorwaardelijk. De officier van jus titie had tegen de vrouw drie maan den waarvan twee voorwaardelijk en tegen de man twee maanden onvoor waardelijk geëist. Van de ten on rechte krachtens de Bijstandswet ge noten uitkeringen is nog geen cent terugbetaald. De man wil niet dat er geld terugbetaald wordt: tenminste met van zijn geld. De sociale dienst had dan maar beter moeten uitkij ken. daar kwam zijn motivering zo ongeveer op neer. Voor visbedrijven die, door welke oorzaak dan ook, al in financiële moeilijkheden gekomen zijn, heeft de overheid geen directe financiële verantwoordelijkheid, meende demi- nister. Maar de vraag is of men de overgebleven gezonde bedrijven niet verder behulpzaam kan zijn bij het zich instellen op de nieuwe visgron den. Er is volgens de minister in de grote zeevisserij nog een interessant aantal bedrijven die, eventueel hun werkzaamheden combinerend met de kustvisserij, als gezonde bedrijven beschouwd kunnen worden. DEN HAAG. 30-1. Minister Lar dinois staat positief tegenover pogin gen om, met name in de rundvee houderij, tot veel grotere landbouw bedrijven te komen. AMSTERDAM, 29-1. „Het is zeer realistisch om voor eind 1971 met 3 miljoen personenauto's rekening te houden en voor eind 1975 met 4 mil joen", aldus de heer J. L. Lang, voor zitter van de afdeling personenauto's van de RAI op een in Amsterdam ge houden persconferentie ter gelegen heid van de komende RAI-tentoon- stclling van 13 tot en met 23 fe bruari. De heer Lang zei dat de afgelopen jaren wel hebben uitgewezen dat de auto fel begeerd gced is waarvoor de mensen bereid zijn offers te bren gen. „Daaraan danken wij onze re cordverkoop in 1968 van ruim 334.000 wagens". Hij memoreerde dat bij d'e vorige tentoonstelling in 1967 ons land 1,6 miljoen personenauto's tel de terwijl het er nu al meer dan 2,1 miljoen zijn. Bij de vorige personen- auto-RAI bezat een op de acht Ne derlanders een auto, thans is het een op zes. SEVENUM. 28-1. Een botsing tus sen een personenauto en een met 20 ton pinda's geladen vrachtauto met oplegger, die op de Midden Peehveg in Sevenum plaatsvond, heeft het leven gekost aan de 35-jarige mevr. J. van der Vight-van Enkevort en haar zoontje en dochtertje van resp. 6 en 4 jaar. Een neefje en een nichtje - resp. 8 en 7 jaar oud - werden le vensgevaarlijk gewond. De bestuur der van de vrachtauto, een Duitser, liep een shock op. Zij zijn overge bracht naar het ziekenhuis te Horst. Het ongeluk vond plaats omstreeks 18.30 uur en werd veroorzaakt door dat de personenauto zonder voorrang te verlenen de voorrangsweg opreed. Hij denkt aan bedrijven met vijf honderd tot duizend koeien. Niet dat hij om de melk verlegen zit, maar het gaat erom, technische gegevens en gegevens over de arbeidsproble men over zulke bedrijven te krijgen. De minister vertelde dit woensdag avond tijdens de behandeling van de landbouwbegroting door de land- bouwcommissie van de Tweede Ka mer. Aan het Landbouwschap en de raad voor bedrijfsontwikkeling heeft hij om advies gevraagd. Hij ver wacht nog niet direct antwoord. wanT hij heeft niet alleen om een „ja" of- „nee", maai- ook om voorstellen ge vraagd. j Echtpaar hield oude vrouw jarenlang gevangen SAO PAULO, 30-1. In Uc buurt van de Braziliaanse stad Sao Paulo heeft een echtpaar jarenlang een rü- kc, nu 82-jarige, weduwe opgesloten gehouden om haar haar fortuin te ontnemen. De zaak kwam dezer da-, gen aan het licht toen een poging van de man en de vrouw om hun schoondochter te laten vermoorden, mislukte. Sebastiao en Maria Rodrigues en hun 21-jari'ge zoon Antonio zijn nu gearresteerd. Zij worden onder an dere beschuldigd van een kömplot om de weduwe Florentina Passos te beroven van land ter waarde van naar schatting bijna 650.000 gulden. Het echtpaar, optredend als huisbe waarders, had de oude vrouw in een verlaten huis op haar landgoed op gesloten en bezorgde haar voedsel door een raam. Bezoek mocht zij niet ontvangen. De vrouw, die niet lezen of schrijven kon. werd gedwongen met een duimafdruk een document te ondertekenen dat het echtpaar mach tigde tot de verkoop van stukken land. Teen de 19-jarige schoondoch ter de toestand niet meer kon aan zien en dreigde de politie in te lich ten, stuurde het echtpaar een ge huurde moordenaar op haar af. Die verwondde haar echter alleen maar met een mes, en ze 'liep naar de po litie. De oude vrouw is in een zie kenhuis opgenomen. DEN HAAG, 28-1. Minister Rool- vink heeft bfj de behandeling van de begroting: van soc. zaken en volks gezondheid gezegd te hopen dat de verdere loonontwikkeling niet zal uitgaan boven de stijging in de mc- taal-C.A.O. Het ongemoeid laten van deze ar beidsovereenkomst is naar de me ning van de minister een belangrijke en juiste beslissing geweest. On danks het feit echter dat de regering niet heeft ingegrepen zou hij niet graag beweren dat er'geen aanleiding tct zorg bestaat. Uiterlijk per 1 april, doch hopelijk eerder, zullen de uitkeringen krach tens de A.O.W. en de A.W.W. met drie procent worden verhoogd. Een tweede verhoging met drie procent dit jaar staat bijna vast. In antwoord op opmerkingen van zeer veel kamerleden over misbruik van de sociale verzekeringsuitkerin- gen, met name de werkloosheidsuit keringen, verklaarde minister Rool- vink dat een onderzoek in Eindhoven had aangetoond dat dit misbruik meeviel wat betreft het aantal per sonen dat er bij betrokken was, doch dat het, gezien de bedragen die ex- mee gemoeid wai-en, ernstig was. Tegen in totaal 60 personen moesten maatregelen worden getroffen. Zeer binnenkort zal bij de kamer een wet ter invoering van een mini mum dagloon in de werkloosheids wet worden ingediend. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het enige nadeel van een eerlijk hart is lichtgelovigheid. NEW YORK, 29-1. De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft dinsdag als zijn me ning te kennen gegeven, dat de vier grete mogendheden het eens moeten zien te worden over de beginselen van een regeling vcor het conflict in het Mid den-Oosten. De rechtstreeks bij het conflict be- ti-okken pai-tijen zouden van dit overleg op de hoogte moeten woi'den gehouden. Wanneer Amerika, Rus land. Engeland en Frankrijk tot een akkoord zouden zijn gekomen, zou de kwestie weer in de Veiligheids- i-aad moeten worden behandeld. Hoewel Oe Thant een „opgelegde" Oud-militair stuurt onderscheidingen terug MIDDELBURG, 29-1. De heer A. J. Krijger uit Sluiskil heeft bij de burgemeester van Terneuzen de on derscheidingen ingeleverd die hij destijds voor zjjn diensten tijdens de politionele acties in Indonesië heeft ontvangen. Hij verzocht de burgemeester de onderscheidingen, t.w. het ereteken voor de orde en vrede en een erken- telijkheidsbetui'ginig van prins Bern- hard en een door het ministerie van overzeese gebiedsdelen aan hem overhandigd certificaat van erken telijkheid, te i-etourneren aan het ministerie van defensie. De heer De Krijger, die van 1947 tot 1950 dienst plichtig sergeant was in Indonesië, is hiertoe overgegaan uit protest te gen de heer Hueting en de VARA- uitzendingen over. oorlogsmisdaden in Indonesië. DEN HAAG, 28-1. De Tweede Ka mer heeft een voorstel van de P.v.d, A.-afgevaai'digde dr. ir. A.. P. Oele, de verhoging van het briefposttarief van 20 tot 25 cent, die per 1 februari van kracht wordt, uit te stellen, zon der hoofdelijke stemming verworpen. Vóór het voorstel stemden de afge vaardigden van de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N.. cle groep-Aarden, de twee gi'oepen van de Boerenpartij en de A.R.-afgevaardigde drs. J. Boersma. TWEEDE KAMER BRUSSEL, 28-1. De ministerraad van de Europese Gemeenschap is dinsdagochtend in Brussel in een bij zonder sterke bezetting bijeengeko men voor ecu kritische bespreking van het pian Mansholt, dat in een revolutionaire sanering van de E.E. G.-landbcuw in dc jaren 1970 tot '80 voorziet. Behalve ministers of staatssecre tarissen van buitenlandse zaken zijn ook ministers van landbouw, econo mische zaken en financiën voor dit debat naar Brussel gekomen. Van de ministers van financiën die reeds met een groeiend gevoel van onbehagen de jaarlijks toenemende kosten van c(e gemeenschappelijke landbouwpolitiek volgen, wordt vooral een sterk kritische houding verwacht ten aanzien van de sane ringsplannen, die gedurende de pe riode van 10 jaar enorme financiële offers zullen vergen. Het plan Mansholt heeft overigens peen concreet voorstel, afgezien van het gedeelte dat betrekking heeft op het vaststellen van de Europese landbouwprijzen voor dit jaar. Het is een memorandum waarmee de Europese commissie het gesprek over de landbouw-politiek op lan gere termijn op gang heeft willen brengen, en dat nas na discussie in de Europese ministeiTaad en ook in kringen van belanghebbenden door concrete voorstellen zal worden ge volgd/ Opnieuw elreigl ernstige hongersnood DEN HAAG, 29-1. De vaste com missie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer zal de regering op korte termijn uitnodigen om van gedachten te wisselen over dc toe stand in Biafra. Dit deelde dc voor zitter van de commissie, drs. W. K. N. Schmclzcr (KVP), mee na afloop van een gehouden openbare zitting van die commissie, tijdens welke vier deskundigen inzake Biafra wer den gehoord. Dat waren de zendingsarts dr. H. J. Middelkoop, die tot voor kort in Biafra heeft 'gewerkt, ds. J. M. Hoek stra, mr. G. E. van Walsum, voorzit ter van de Stichting Hulp Vluchte lingen Biafra-conflict en mr. drs. J. Th. Degenkamp, wetenschappelijk medewerker aan de economische fa culteit van de Gem._Univei*siteil Am sterdam. Deze vier deskundigen gaven een uitermate alarmerend beeld van de situatie op dit ogenblik in het inge- sloten Biafi-a. „Als wij niets doen sterft in de komende maanden in Biafra een miljoen mensen een gru welijke hongei'dood". Dr. Middelkoop schatte dat binnen enkele weken de voedselvoorraden - met name het voedsel dat koolhydraten bevat - zullen zijn uitgeput. Uitbreiding van de bestaande ca paciteit via de luchtbrug, die wordt ondei'houden door de particuliei'c. overkoepelende organisatie Joint Church Aid - waarin p.m. het Int. &IIT sV De koninklijke familie ontving de leden van de Nederlandse gemeenschap in de tuin van de ambassade te Addis Abeba. Een lange rij landgenoten stelde zich op om de hoge bezoekers persoonlijk de hand te mogen drukken. Eén van hen had zelfs 500 km. moeten reizen, om in de tuin aanwezig te kunnen zijn. oplossing van de hand wees, zouden de „Grote Viei*" wel „enige morele druk" moeten uitoefenen. Hij was het met pi-esidervfe Nixon eens. dat een volgende uitbarsting in het Mid den-Oosten wel eens zou kunnen lei den tot een botsing met kernwapens tussen Amerika en Rusland. Zijns inziens zou het vraagstuk alleen in het kader van de volkerenorganisatie duurzaam kunnen worden opgelost. Acht jaar geëisl in moordzaak AMSTERDAM, 29-1. Voor moord op de 77-jarige Amsterdamse wedu we Gerardina H. Kerremans-Louwe- rier heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse x-echtbank tegen de 18-jarige bijrijder Hermanns C. F. uit de hoofdstad acht jaar gevange nisstraf geëist. Na de moord op 6 juni vorig jaar had de jongeman f 1150 uit een etui van de vrouw ge haald waarvoor hij een visuitrusting had gekocht en verder het geld had gebruikt voor cafébezoek. Verdach te. die een blanco strafregeister had, bekende volledig de oude vrouw op afschuwelijke wijze in haar woning in de Van Boetzelaei'straat in West om het leven te hebben gebracht. Schaalvergroting in levensmiddelenbranche UTRECHT, 29-1. Nederland lelt op het ogenblik 18.000 levensmiddc- ienbedrgven. Omstreeks 1980 zullen er waarschijnlijk nog maar 10.000 zijn. In 1953 - het jaar waarin een stu diecommissie na een bezoek aan Amerika deze gang van zaken al voorspelde was ons land alleen al zo'n 30.000 kruideniers ri.jk, plus nog eens 70.000 winkels waarin eveneens dagelijks levensbehoeften werden verkocht, zoals groenten, fruit,aard appelen, vlees, vleeswaren, brood, melk pro dukten en drogisterij-artike len. Deze cijfers gebruikte drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van be stuur van de Koninklijke Zout Ox*ga- non N.V. 'en voorzitter van de Stich ting ..Het merkartikel" in Utrecht om aan te tonen, hoe snel de ontwik keling naar schaalvergroting en con centratie verloopt. Rode Kruis en Caritas meedoen - is dan ook dringend geboden. De vier deskundigen bepleitten in de commissie, naast dc bestaande luchtbrug, een internationale lucht brug Biafra in het leven te roepen. „Zoals vliegtuigen in de tweede wereldoorlog voedsel brachten voor onze hongerende bevolking, zo moe ten nu vliegtuigen op gi-ote schaal voedsel gaan vervoeren naar de hon gerende bevolking in het ingesloten oostelijk deel van Nigeria, Biafra. Neemt de Nederlandse regering hier toe het initiatief, dan zullen andtere - niet bij het conflict betrokken - regeringen zeker volgen.", aldus de ze vier deskundigen die de Neder landse regering vroegen alles te doen wat in haar vermogen ligt deze mas sale hongerdood te voorkomen. Iets kouder Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele regen- ol' hangelbuien; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tol stoi'machtige wind tussen zuidwest en west; iets lagere temperaturen dan vandaag. Voor zaterdag: Zon: 10 tot 50 procent. Miné-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperatui-en: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 31 jan. Zon op 8.22. onder 17.26. Maan op 14.46, onder 7.57. Volle maan 2 febr. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 jan. 2.01 v'.m. 14.22 n.m. BROUWERSHAVEN 31 jan. 1.50 v.m. 14.08 n.m. Springtij: 4 febr. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwakke ï'ug van hoge .luchtdruk trok de afgelopen nacht over ons land. Hierin kwamen flin ke opklaringen voor. De minimum tempei-aturen werden echter niet la ger dan 2 graden. De rug werd ge volgd door een bij een depressie tussen IJsland en Scandinavië beho rend frontensysteem. Dit trok don derdag over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving. Vrijdag zal ons land zich aan de achterzijde van het frontensysteem bevinden. In de dan aangevoerde lucht zullen plaatselijk buien tot ontwikkeling komen. De wind kan daarbij aan de Waddenkust moge lijk tot stormachtig toenemen uit richtingen tussen zuidwest en west. De temperaturen zullen daarbij iets lager zijn dan donderdag. Graven met A-bommen? WASHINGTON. 29-1. President Nixon heeft dinsdag de Amerikaan se commissie voor atoomenei'gie ge machtigd. onmiddellijk te beginnen met een ondei'zoek naar de moge lijkheid van toepassing van kernex plosies voor de aanleg van een ha ven in noordwest Australië. Het on derzoek zal twee maanden vergen. Stemt Amerika in met het project, dan zullen in de loop van 1970 bij Kaap Keraudren, 1.440 km. ten noorden van Perth, vijf ondergi'ond- se kernexplosies teweeg worden ge bracht om de havenkom te vormen. De haven vormt een essentieel ele ment voor de ontsluiting van pas ontdekte ï'ijke ijzerertsvelden in het binnenland. Austi-alië stelde de zaak vorige week in een boodschap aan het State Department aan de orde. Russen haalden vrouw van terrein Engelse ambassade te Moskou MOSKOU. 29-1. Engeland heeft bij de Sowjet-Unie een mondelinge klacht ingediend over de handelwij ze van twee Russische politieman nen. Deze hebben vrijdag een oude vrouw die hen voorbij gerend was. de tuin van de Engelse ambassade in. hardhandig teruggehaald. Enge land beschouwt dit als een inbreuk op zijn diplomatieke terreinen. VTLSECK. In het oefenterrein van Grafenwoehr niet ver van de Tsje- choslowaakse grens zijn Amerikaan se troepen woensdag aan een grote manoeuvre begonnen, die aanvanke lijk later dit jaar zou worden gehou den maar die vanwege de gebeurte nissen in Ts j echoslo wakij e is ver vroegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1