Dampofct de verdwenen atoomformule EEN DUITSE HELD MET FOUTJES Geslaagde zang- en toneelavond zangver. „Nu met Hope", Burgh BLIK DOOR HET WERELD VENSTER jevrijJI ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Dlu&dae 2» januari ISoS Nr. 2U139 I.t-ilfiital zangkoor sterk gegroeid ULKGH, 25-1. De donateurs van de zangvereniging „Nu Met Hope" te Hurgh, bijgestaan door vele andere muziekliefhebbers, genoten vrijdag avond van een zeer geslaagde en ge zellige zanguitvoering In botel „Het Wapen van Burgh". Het koor zorgde voor 'n sublieme vertolking van een 7-tal zangstukken, waarbij het ou de Angelus van Cath. van Hennes en Chrysanten in een bewerking van J. van Herwaarden een extra pluim verdienden. Sedert twee jaar geleden is er heel wat verbeterd bü „de zang". Waren er in '67 nog slechts 18 leden: het koor groeide Inmiddels weer uit naar 34 leden. Daarbij zijn veel jeugdleden. In zijn openingswoord riep de voorzitter, de heer M. C. Visser, een speciaal welkom toe aan burgemees ter en mevr. Everwijn. Hij was zeer verheugd over de uitbreiding van het ledental maar hoopte niettemin dat nog meer jongelui zullen komen zingen en dat de dirigent de heer M. Hogenstein, bijgestaan door de pianiste mevr. E. Vos-Simons, op de ingeslagen weg zullen voortgaan. Met zekere trots deelde de voorzitter mee dat „Nu Met Hope" nog nooit een beroep op de gemeente heeft moe ten doen. Een jongerengroep had voor deze avond weer een toneelstuk ingestudeerd. De kosten zijn daar voor echter dermate gestegen dat volgend jaar overwogen zal moeten worden een gezelschap te huren. Vrolijk toneelspel Het vrolijke spel in drie bedrijven „Het spook van de Vrijburcht" ver schafte de aanwezigen twee uren uitbundige vrolijkheid, mede dankzij de uitstekende rolverdeling waarbij Joh. Kik excelleerde als jhr. mr. Van Heusden tot Leusden. De hoofdrol- vertolker de heer A. P. Visser was als vanouds een „prachtfi'guur" voortreffelijk waa ook de heer L. van Nieuwenhuize als butler James. Het stuk kende geen zwakke plek ken. Met veel bravour speelde een ieder zijn of haar rol. De heer M. C. Advertentie Voor 50 jaar.... BRUINISSE. Voor de Nutsvereni- ging „Eloquentia" trad op de heer W. Elenbaas die de novelle „De Snorder" voordroegEnkele dames en heren leverden nog een muzikale bijdrage. ZIERIKZEE. Nog deze maand zal in de Concertzaal een protestverga dering worden belegd tegen de plan nen van bepaalde Belgische kringen om Staats-Vlaanderen en Limburg van Nederland los te scheuren en bij België in te lijven. DREISCHOR. Willekeurige hande lingen van het bestuur en verschil van opinie tussen de ledende voor zitter en het bestuur hebben ont binding van de afd. Dreischor van de Bond van Landarbeiders tenge volge gehad. ZONNEMAIRE (Adv.). Gevraagd een bewaarschoolhouderes op een salaris van f 600, met vrije woning 550. Vereisten: akte als bewaar schoolhouderes en handwerken. ZIERIKZEE. De bekende anarchist Kloosterman, die tot het christendom bekeerd is, hield voor een combina tie van christelijke verenigingen een lezing over: de geestelijke en zede lijke afdwaling van ons volk. ELLEMEET. Aan de landbouw- boekhoudcursus namen 28 personen deel. ZIERIKZEE. Tussen 1 en 15 fe bruari en tussen 16 en 28 februari zal telkens een half ons koffie be schikbaar worden gesteld. ZIERIKZEE. Door een 20-tal vrou wen werd hier een Sociaal Democra tische Vrouwenclub opgericht. HAAMSTEDE. Het college van kerkvoogden en notabelen heeft het traktement van de predikant van 1600 op 2000 gebracht. Visser als souffleur had het dan ook niet moeilijk. De rollen waren in handen van de dames A- Schoonaard L. Verboom, J. Boot, J. Braam en J. Jansen en de heren A. P. Visser. C. Mierlo, L. v. Nieuwenhuize en Joh. Kik. Na afloop dankte de heer Vis ser de heer Hogestein en mevr. Vos- Simons voor hun onmisbare bijdrage bij de zang. Hij bood hen een aan denken aan. Een zelfde dankwoord kregen de dames en heren tonelisten met de heer A. Visser als gastspeler. Allen gingen „in de bloemetjes", gra tis aangeboden door bloemenhandel Kort. De voorzitter dankte tevens degenen die hun bijdragen gaven voor de enorme verloting. Hij be trok daarbij vooral de Middenstand. Mevr. v. d. Weel-Schoonaard kreeg bloemen aangeboden voor haar werk in de verloting. Namens de zang bood mevr. v. d. Weel de voorzitter een taart aan. Burgemeester Everwijn vond al leen al de aanblik van het 35-kop- pige koor een applaus waard. Hij had veel waardering voor het ge toonde doorzettingsvermogen en meende, daar ook de kwaliteit sterk is vooruitgegaan, dat de tijd van deelname aan een concours zeer na bij is. Mevr. Ever wij n-v. d. Bout was eveneens vol lof voor de verrichtin gen van de zang. Speciaal het toneel met uitblinkers Joh. Kik en L. v. Nieuwenhuize had haar zeer be koord. Zij zou dan ook liever dit ge zelschap in een volgende uitvoering zien dan een vreemde groep. Dé „Victoria"-band uit Halsteren zorg de voor de dansmuziek. Gezellige jaarvergadering Plattelandsvrouvvenbond afdeling Brouwershaven KERKNIEUWS Ds. D. Goudzwaard 25 jaar te IJsselmonde Ds. D. Goudzwaard, Ned. Herv. predikant te Rotterdam-Zuid, her dacht donderdag 23 januari het feit dat hij 25 jaar geleden als predikant te Rotterdam-IJsselmonde zijn intre de deed. (IJsselmonde werd enkele jaren geleden kerkelijk ingedeeld bij Rotterdam-Zuid). De receptie die ter gelegenheid van dit feit werd ge houden, was zeer druk bezocht. Aan het echtpaar Goudzwaard-Stols werd door de gemeenteleden een reis naar Israël aangeboden. Ds. D. Goudzwaard werd geboren te Bruinisse, bezocht de H.B.S. te Zierikzee en vervolgens de univer siteit te Utrecht. In 1938 deed hij in trede als predikant in Breskens, welke plaats hij in 1944 verwisselde voor IJsselmonde. BROUWERSHAVEN, 24-1. De afd. Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam in het jeugdgebouw büeen voor het houden van de jaarvergadering. De presidente, mevr. Jansen-Kroon, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevr. Kort-van Meurs uit Renesse, en wenste allen een voor spoedig 1969 toe. Hot programma voor het komende jaar staat al in grote lijnen vast. Zo zal er o.a. in februari een avond ver zorgd worden door mevr. Sanderse- Jacobs uit Axel (proza en poëzie). Voor maart staat er een modeshow op het programma. Na het zingen van het bondslied werd het jaarver slag door de secretaresse voorgelezen waaruit bleek dat er stgeds goede belangstelling bestand voor alle ac tiviteiten die de afdeling onderno men had. Ook op de cursussen die te Goes gehouden werden was Brou wershaven goed vertegenwoordigd. De opkomst der leden is goed te noe men en het ledental bedraagt thans 62. De penningmees teresse. mevr. Bolier, gaf een financieel verslag. Hoewel de reserves ingekrompen waren sioot de afrekening toch met een voordelig saldo. Mevr. v. d. Wek- ken-v. d. Sluis bracht verslag uit van het „Potje van lief en leed". De pre sidente bracht dank aan alle dames die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hadden gemaakt en spelde enkele van hen een corsage op. Mevr. v. d. Weele-Malipaard, die altijd, de konvokaties bezorgd, kreeg een schaaltje opgemaakt met bloe men aangeboden. Vervolgens zong het bestuur „een bestuursliedje". Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde wegens periodiek aftre den van mevr. Jansen-Kroon en van mevr. van Schelven-Wisse. Mevr. Jansen was herkiesbaar en werd miet algemene stemmen herkozen. De se cretaresse was niet herkiesbaar. De voorgestelde kandidate, mevr. Van Putte-Versprille, werd eveneens met algemene stemmen gekozen. De scheidende secretaresse werd harte lijk dank gezegd voor het vele werk dat ze gedurende 6 jaar voor de bond heeft verricht. Haar werd een plak boek overhandigd waarin op origine le wijze dë samenwerking, ervarin gen en belevenissen met haar door bestuur en oud-bestuursleden waren weergegeven. Ook zij kreeg het bondslepeltje aangeboden. De pokken in Indonesië SCHIPHOL, 27-1. „Er zijn vorig jaar in Indonesië 15.000 gevallen van pokken geregistreerd. Daar de aan gifte echter verre tekort schiet kan men echter aannemen dat er zeker twee maal zoveel mensen met deze ziekte in Indonesië zijn. Daar het aantal ziektegevallen de laatste ja ren constant is kan men echter niet van een epidemie spreken". Zo deel de dr. M. F. Polak, hoofd van de epi- demologische dienst van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven, na terugkeer uit Dja karta op Schiphol mede. Op verzoek van de wereld-gezondheidsorganisa tie in Genève en met medewerking van het Nederlands ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft dr. Polak zes maanden lang in Indonesië geholpen bij de verbete ring en herorganisatie van de pok- kenbestrijding. Pony gewurgd GARDEREN, 27-1. Een inwoner uit Garderen vond in het weekein de zijn pony dood in de wei. Toen hij naast het dier een schoenveter zag liggen, 'liet hij een onderzoek in stellen. Hierbij kwam vast te staan, dat 'het dier met de veter was ge wurgd. De politie van Barneveld is op zoek naar de dader. Goedkoopte- eiland 4 BAARLE NASSAU. In de plaatselijke V.V.V. van Baarle Nassau-Hertog heeft in een X reclamecampagne het in Ne- derland gelegen enclave-ge- X bied van Baarle-Hertog aan- geprezen als het goedkoopte eiland in Nederland door het X ontbreken van de BTW-lief- fing ter plaatseInderdaad X worden in de Belgische win- X kels vele uit België afkomsti- T ge artikelen verkocht die niet X onder de BTW-heffing vallen, omdat deze belasting nog niet X is ingevoerd. De winkeliers berekenen op de goederen die X zij uit Nederland betrekken, X en dat is nog heel wat, echter •j* wel B.T.W. Het is nu namelijk X nog niet duidelijk of zij recht hebben op teruggaaf van de BTW die zij zelf aan de Neder- landse grossiers moeten beta- len. Vervolgens bracht mevr. Kort op gezellige wijze een serie leuke liedjes met gitaarbegeleiding ten gehore. Ter afwisseling werd ei- door de da mes v. d. Hamer-v. d. Weele, Hoo- genboom-Moeiker en Van Schelven- Wisse een letterrijm op „de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen" (geschreven door mevr. v. d. Hamer) voorgedragen. INGEZONDEN STUKKEN Antwoord aan de heer Den Reijer Bravo heer den Reijer, doorgaan met het zwembad, dat zijn we geheel eens en het zijn woorden uit mijn hart 'gegrepen. Doorgaan en laten zien dat het in Zierikzee ernst is met ket zwembad. Niet zo een aktietje van f 3000 in 10 of 12 weken, maar op tafel met uw plan, „iedere inwoner een tientje" en we hebben f 200.000. En iedere in dustrie een X bedrag en we hebben weer een ton, en iedere sportvereni ging een bepaalde aktie en we heb ben er nog eer. ton bij. Doorgaan en u niet °P de kop la ten zitten. Dat heeft het volksdeel gedaan, waaraan mijn partij zich het meest verwant voelt, toen een eeuw gele den het verlichte deel van de natie de bijbel van de school weerde. Wat hebben ze gescholden op de dompers en de duif en, nog veel harder dan u nu doet op die domme gemeente raadsleden die 'geen visie hebben. En ze zijn er gekomen de scholen met de bijbel. Doorgaan, dat hebben in 1927 uw sportbroeders gedaan, toen de subsi die voor de Olympische Spelen weg werd gestemd. Maar die Olympische spelen zijn er gekomen. Doorgaan, dat hebben in Bruinisse in 1936 wat jeugdleiders gezegd, en ze stampten met allerlei akties een Verenigings gebouw uit de grond. Ja, zo zijn ze op Bruinisse nu ook nog. Dus weg met die Jan Salie geest, die alles maar op de gemeenten en op de gemeenschap legt, zodat men de gemeentebestuurders steeds maar op de vingers tikt over een niet slui tende begroting en (in gemeenten waar het zwembadplan er wel door ging, de raadsleden, een minderheid) moesten zuchten, ja burgemeester, het zwembad is wel een goede zaak, maar er zijn zoveel zaken die eigen lijk voorrang zouden moeten hebben, en die nu achteruit gesteld zullen moeten worden (historisch). Dus niet de zaken rooskleurig voorstellen en zeggen, het is maar f 2,25 per inwoner, terwijl men toch eigenlijk weet dat het wel f 5 per inwoner zal worden en dan maar weer belastingverhoging, waarmee men mensen t reft (met een eigen huisje), die de verhoging van de straatbelasting, want dat wordt het dan weer, moeten ondervinden als de zoveelste onvrijwillige aderlating. Dus, handen uit de mouwen heer den Reijer, u en ik en allemaal en gezamenlijk enkele tonnen op tafel. En dan weer met de gemeentebestu ren gaan praten, want Bruinisse bv. heeft niet gezegd, dat men helemaal niks wilde. Niet de geest van de Franse Lode- wijken met hun après nous la de luge. En ze hebben het geweten en ondervonden. Kom nu werkelijk eens uit dat ge zelschap van tegen het etabüshment schoppende jongeren en laat zien dat u uit ander hout gesneden bent. Geen loze kreten, maar daden, dat heeft de Schouwen-Duivelandse ge meenschap nodig. Ook ik heb be wondering voor de vlotte wijze waarop de zwembadplannen werden aangepakt, maar het ging al te vlot, men weet ook niet waar het geld vandaan moet komen en hoopt nu maar dat Den Haag alles zal goed keuren. Zou het waar zijn? Nu praat ik dus niet over het feit, dat al mijn vijf kinderen 'kunnen zwemmen als ratten zonder zwembad in Zierikzee. Op Bruinisse kan je dat nu eenmaal leren. Ik spreek ook niet over de wenselijkheid van samenvoeging van de gemeenten. Ik had gedacht dat u uw oren en uw ogen wijd open 'had, als u voor uw werk wel eens hier en daar op het eiland was. (Ik wil daar over desgewenst nog wel eens met u spreken), maar ik eindig net als u met de verzekering het zwembad moet er komen, en met de kreet van de voorvaderen van de door u be wonderde generaal de Gaulle: „Aux armes citoyens". S. A. JUMELET. (Jammer dat de schoolstrijd er bij gehaald 'is. We begrijpen zo iets niet. Heel deze zaak ligt toch heel anders en heeft niet zo zeer principiële kan ten. Jammer zo'n strijdbijl moest al lang verroest zijn, hetgeen nog niet behoeft te betekenen dat er geen dankbaarheid kan bestaan over be paalde verworvenheden. Maar laten we de zaak als 't kan niet „politiek" vertroebelen. Dan is het helemaal mis! - Red.). Flitsen uit het buitenland GROTON. Te Groton in de Ame rikaanse staat Connecticut is de eer ste kernonderzeeboot voor weten schappelijk onderzoek op grote diep ten, de Nr. 1", te water gelaten. TOKIO. In Tokio zijn 29 Japanse studentenleiders gearresteerd, Dat gebeurde tijdens een razzia in de universiteitswijk waarvoor 4.000 po litiemannen waren ingezet. MOSKOU. Uit Sowjet-Russische kringen in Moskou is vernomen dat de chauffeur van de auto waarin de ruimtevaarders Beregowoj, Teresj- kova, Nikolajev en Leonov zaten, za terdag aan de verwondingen die hij bij de aanslag van woensdag had op gelopen is bezweken. CORTINA D'AMPEZZO. Tijdens de training voor de Italiaanse kam pioenschappen viermansbob is de 24-jarige Italiaan Renzo Navillot bij een val zo ernstig gewond, dat hij een paar uur later in het ziekenhuis van Cortina d' Ampezzo overleed. SAIGON. Amerikaanse infanteris ten hebben een Vietcongeenheid van 200 man vernietigd die zich had ver schanst in een versterkt dorp ten zuiden van de kustplaats Tsjoe Lai. BRUSSEL. Op de Brusselse kunst berg aan de rand van de oude bin nenstad. nabij het centraal station, zal op 17 februari a.s. het nieuwe complex worden ingewijd van de Belgische nationale en wetenschap pelijke „Koninklijke Bibliotheek Al- bert I". BAGDAD. In Irak zijn maandag ochtend vijftien mensen opgehangen. Radio-Bagdad meldde, dat zij om streeks 14 januari waren veroor deeld wegens spionage voor Israël. De doodvonnissen zijn in het open baar in Bagdad en Basra voltrok ken. Negen van de gehangenen wa ren Joden. LAGOS. In een uitzending van ra- dio-Biafra is Amerika verweten dat het geld en wapens aan de federalen heeft verstrekt. Een deel van die wapens was door Biafranen buitge maakt. De radio doet een beroep op de nieuwe Amerikaanse president Nixon een diepgaand onderzoek in te stellen. LONDEN. De Anglicaanse bisschop van Woolwich, dr. Robinson, heeft ontslag genomen om zich te gaan wijden aan zijn nieuwe functie van deken van het Trinity College aan de universiteit van Cambridge. WENEN. Het uiterst rechtse blad „Deutsche Nationa'lzeitung" is op verzoek van het documentatiecen trum voor nazi-misdaden in Wenen, Simon Wiesenthal, in heel Oosten rijk in 'beslag genomen. FRANKFORT. Ongeveer 150 be togers, merendeels Spaanse gastar beiders, zijn zondagmiddag binnen gedrongen in het Spaanse consulaat in Frankfort en hebben grote ver woestingen aan het interieur aange richt. ROME. In Rome zijn ongeveei' 1000 demonstranten slaags gev/eest met de politie toen zij de Russische ambassade trachtten te bestormen. Voor de gevechten hielden zij een mars door het centrum van de Ita liaanse hoofdstad uit protest tegen het Russische optreden in Tjsecho- Slowakije. JERUZALEM. Israël heeft een klacht ingediend bij de veiligheids raad waarin wordt 'gezegd, dat de steun van Egypte aan de Arabische guerilla-strijders „een bedreiging is voor de bestandsresolutl'e van de veiligheidsraad", die in juni 1967 werd aangenomen. Menige politicus in Bonn heeft kwade uren gekend doordat iets uit zijn verleden bekend werd dat ge tuigde van nogal nazistische instel ling of op zijn minst een groot 0e_ brek aan ruggegraat tegenover Hit- lers bewegingZo af en toe wordt bijvoorbeeld nogal eens hinderlijk herinnerd oan kanselier Kiesingers bezigheden op Goebbels ministerie in de oorlog en het meelopen in de beweging van presidentschapskandi daat Schroder. Lieden die ivat dat betreft geen enkele blaam trof, zoals indertijd president Heuss, hadden in het naar democratie snakkende Duitsland kennelijk een streepje voor. Tenzij ze, zoals Willy Brandt, inderdaad le gen het Derde Rijk in actie waren gekomen door naar het buitenland te gaan - dat was weer net iets te veel van het goede. In het algemeen werden carrières niet te verschrik kelijk geremd als de bruine vlekjes maar niej te erp in het oog liepen. Lange tijd heeft men zich in de bondsre publiek erover verheugd dat men althans als parlementsvoorzit ter de rasechte verzetsstrijder Ger- stenmaier, die zelf kon bogen op een veroordeling door het beruchte volks gerechtshof nadat hij gearresteerd was na de aanslag van juni 1944 op de Führer. Het vonnis luidde wel iswaar slechts zeven jaar tuchthuis en dat uit de mond van rechters die voor kleingheden ai de strop voor schreven is natuurlijk wel bedenke lijk: zo groot konden Gerstenmaiers heldendaden dus ook weer niet zijn. Royale uitkeringen Meer verontwaardiging is nu ge wekt doordat iets meer over ds. Ger- stenmaier bekend is geworden. Het blijkt dat in geld uitgedrukt de ver zetsdaden van deze man toch hoger aangeslagen moesten worden: hij streek 250.000 harde marken op plus een respectabel pensioen als vergoe ding voor het leed hem onder Hitier aangedaan. En dat is niet gering: menige overlevende van Buchen- xoald en Dachau is nog aan het vech ten voor geldelijke tegemoetkomin gen of heeft moeten berusten in een rampzalig pensioentje. Niet ieder is overtuigd van Ger stenmaiers aanzienlijke verzet. Hei vermoeden heeft ook dat de royale uitkeringen aan hem er meer mee te maken hebben dat de voorzitter van de Bundestag op een uitsteken de positie zit om bij allerlei instan ties druk uit te oefenen en dat hij het hele proces slechts op gang had gebracht niet om geld, maar omdat er een geschil was of hij zijn acade mische titel wei mocht voeren. Der halve was vastgesteld dat hij onder Hitier eens was gepasseerd bij een hoogleraarsbenoeming waarop hij wel recht had maar die hem om po litieke redenen door de neus was ge boord. Nadat hem de wetenschappe lijke genoegdoening was geschonken bleek de geldelijke compensatie als bijkomstigheid toch dankbaar aan vaard. Het geheel riekt ernaar dat hier politieke macht in klinkende munt is omgezet, hetgeen misschien geen corruptie mag heten volgens de wet boeken, maar moreel wel als zodanig loordt gevoeld door vrij velen in de C.D.U.-aanhang. Juist de ongunstige reacties uit de bevolking hebben Gerstenmaiers partij er toe gezet druk op de bondsdagpresident uit te oefenen maar liever van het toneel te verdwijnen met pensioen en al. Tenslotte zijn er verkiezingen aan de horizon. Het is een beetje merkwaardig, maar t>oor de politieke carrière van Gerstenmaier - oner zijn financiële positie reppen u'e hier niet - was het misschien toch beter geweest als hij maar een klein nazi-vlekje had ge had, dat schaadt aanzienlijk minder. VISSERIJBERICHTEN Grole inosselëiinimvoer te Yerseke De overvloedige aanvoer van mos selen te Yerseke was ook in de af gelopen week weer oorzaak van uiterst lage prijzen. Goede mosselen worden regelmatig even boven de minimumprijs verkocht. Extra kwa liteit wil nog wel eens 'n wat betere prijs opbrengen. De van de Wadden zee afkomende mosselen hebben het euvel, dat 2e zeer zwaar getrost zijn. De machines waarin de mosselen om geschoond te worden terecht ko men, kunnen ze niet. verwerken. De ze partijen worden daarom regelma tig naar het Mosselopvangfonds ver wezen. De export naar Frankrijk blijft goed. Er is eer. regelmatige vraag. In België neemt de vraag en dus ook de export wat af, terwijl de binnen landse vraag hard achteruit loopt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de classicale verga dering van Haarlem als pred. voor b.w. (geest, verzorger Meer en Bosch en de Cruquiushoeve te Heemstede): P. Hazekamp, Buren (Gld.); te Amersfoort (toez.) en te Sommels- dijk: C. Vos, Gouda, te Tholen (toez.) B. J. Zaal, IJsselmuiden; te Amster dam als pred. voor b.w. (geest, ver zorger verpleeghuis Amstelhof) (toe zegging): mej. dr. C. Boer, dir. C. S. Ootgaardthuis, Arnhem. Aangenomen naar Elim: G. J. Re bel, Waspik, die bedankte voor Zwammerdam. Bedankt voor Nunspeet: J. H. Vlijm, Krimpen aan de IJssel. Ger. Gemeenten Beroepen te Axel, Ermelo, Middel- harnis, Terneuzen, Wolfaartsdijk, Amsterdam-Centrum, Boskoop, St. Annaland. Klaaswaal, Poortugaal en te Stolwijk-Berkenwoude: kand. L. Blok, Zeist. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-West: M. Baan, Zeist en B. Bijleveld. Bussum. Beroepen te Di'ogeham: C. Bos. Zuidland-Spijkenisse. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Utrecht: J. Blase, Dordrecht. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rotterdam-West: J. Pannëkoek, Terneuzen. Advertentie neus,keel en borst van vastzittend slijm 24 Het woord „heren" was misschien een tikje overdreven geweest van Eef je, maar de klant is koning, zal ze gedacht hebben en dus traden de als heren aangediende mensen binnen. Holm nam ze een ogenblik scherp op. Je hoefde eigenlijk geen detec tive te zijn om te begrijpen, dat de heren min of meer behoorden tot, het gilde der zware jongens. In ieder ge val een zijtak. De „heren" zeiden „mögge'' en installeerden zich, zon der daartoe uitgenodigd te zijn, op de twee stoelen, die voor het bureau stonden. Holm grinnikte in stilte en zei: „De gebroeders Jansen, als ik me niet vergisWaarmee kan ik de he ren van dienst, zijn?" Een van de twee bezoekers haalde een lege pijp uit zijn zak en vroeg op koude toon: ..Weet u daar raad op?" Holm deed net of hij hem niet be greep. Hij schoof een doos sigaretten naar voren en antwoordde: „Neem me niet kwalijk, dat ik het vergat. Bedien uzelf. Als u tabak wilt heb ben, moet u op de hoek van de straat zijn. Daar koop ik ook altijd mijn rookartikelen. Er staat een aardig meisje achter de toonbank". De bezoekers negeerden de coos sigaretten en de man met de. pijp vervolgde: „We dachten, dat u mis schien wel een zakje tabak zoudt hebben. Een bijzonder zakje, ziet u?" Holm werd kort. „Het spijt me wel; ik rook zelden of nooit pijp en ik heb ook geen tabakswinkeltje. Nog iets anders van uw dienst?" „Kom, mijnheer de detective, la ten we elkaar niet voor de gek hou den. Je zuLt wel begrijpen, dat we hier komen met een speciale op dracht. Kom op met dat pakje tabak en je zult nergens last van hebben. Je hebt misschien nog een mooie carrière voor de boeg en het zou jammer zijn ,als die ontijdig werd afgebroken door een sterfgeval, niet?" Bang zijn stond meestal niet in Holm's woordenboek en de dreige menten lieten hem dan ook koud. Hij kneep een oog dicht en zei toen op scherpe toon: „Laten we eens aannemen, mijnheer de grapjas, dat ik het zakje tabak bezat, waarvoor de heren nogal bijzondere belang stelling blijken te hebben. Ziet. u mij dan voor zo dom aan, dat ik dit hier, op mijn bureau, zou deponeren? In afwachting van de komst van de he ren?'' „Waar is het", siste de andere man, die tot nu toe gezwegen had. Holm lachte en ging lui achterover in zijn stoel zitten. „Als u zo spreekt, dan kunnen we beter een pandoertje maken; dat is prettiger en nuttiger tijdverdrijf. Heus, beste jongens, zo komen we geen stap verder. Als u nu eens zei: wat kost het „Ahais dat de bedoeling De eerste spreker knikte begrijpend en nu zag hij de detective met an dere ogen aan. Dat heerschap wilde er dus - waarschijnlijk in opdracht van die vent, die in de trein dat pak je aangenomen heeft - een paar cen ten aan verdienen. Ze waren dus min of meer aan elkaar verwantdat veranderde de zaak een beetje. „Ver roest, kerel, ik dacht, dat je in op dracht van de prinsemarij werkte. Hoeveel moet je hebben?" Holm lachte opnieuw. „Kijk, dat is begrijpelijker taal. Maar nog niet, be grijpelijk genoeg. Als ik het goed begrepen heb, komen de heren hier om iets te „kopen". En Holm legde de nadruk op dit laatste woord. Ik heb de heren niet geroepen, wel? Er zullen misschien meer liefhebbers zijn. Komaan, terzake: Noem uw bod". Dit bracht de twee enigszins in verwarring. Kennelijk hadden ze opdracht gekregen om het pakje ta bak met diamanten min of meer met geweld te 'bemachtigen. Dat het door b. j. ten wesepe geld moest kosten, dat had geen van beiden zich waarschijnlijk gereali seerd. Ook hun opdrachtgever niet. Ze stonden op. „Wij kunnen geen bod doen. Geef het maar mee, dan krijg je je beloning wel". „Kom, heren, laten we zakelijk blijven. Ik weet niet eens uw bod. Als u eens instructies ging halen bij uw superieur?" De andere man herhaalde: ..Waar is dat pakje?" Holm stond op en maakte een bre de armzwaai. „Als de heren mijn eenvoudige kantoor willen inspecte ren? U hebt vrij toegang tot laden en kasten". En demonstratief opende hij zijn bureau en haalde er een lade uit met enkele papieren, die hij op het bureaublad zette. „Ik zou me natuurlijk kunnen vergissen, maar u kunt uzelf overtuigen. Nogmaals, ik rook zelden of nooit pijptabak". Ze keken even naar de lade en be grepen toen wel, dat ze hier geen pakje tabak zouden vinden. Althans niet hèt pakje. Ze draaiden zich om en bij de deur zei de oudste: „We komen straks nog wel terug". „Uitstekend. Denk er om. ik ge bruik alleen contanten in kleine coupures". Het tweetal vertrok en Holm kreeg meteen een idee. Stom, dat. hij er niet eerder aan gedacht had. Hij rende naar het kantoor, waar Eefje zat te werken, maar die zat helemaal niet. Ze stond op en keek met een hoogrode kleur naar een andere be zoeker: Gijs. Holm zag hem en op dit ogenblik intresseerde het hem niet, dat beiden waarschijnlijk een woordenwisseling hadden, want hij zei tot Gijs: „Zag je die twee kerels hier net vertrekken? Ja? Dat zijn ze. van de diamanten. Vlug, ga ze zo on gemerkt mogelijk achterna; mis schien kun je het adres van do ben de te weten komen (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7