Zevibel-voorzitter toornig over behandeling Eendrachtaffaire Vader poogde zijn dochter te vergiftigen 589ste Staatsloterij Overstromingen teisteren Californië Bijzondere caravan op „Rozenhof", Burgh Wat biedt de BEELDBUIS? De verwarring aan het prijzenfront Drukbezochte vergadering Hengelsportvereniging „Het Zijpe" ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 januari I960 Nr. 20139 „De hele zaak is beneden peil" ZIE1UKZEE, 27-1. Sedert de aan bieding aan de Tweede Kamer eind 1968 van de Deltasuhadewet, zijn reeds vier nota's verschenen, waarin getracht wordt licht te laten schij nen op de moeilijke materie van het langzamerhand berucht geworden „ex art. 8". Het is echter de bedoe ling dat een speciale Zevibel-com- missie naar buiten zal treden met één Zeeuws rapport over het voor de vissersbedryven in deze provincie zo uiterst belangryke wetsontwerp, liet Zevibel-rapport zal uiteraard in de vissersverenigingen ter discussie worden gesteld. Aldus deelde vrijdagavond Zevi bel-voorzitter A. L. S. Lockefeer mee in de in het „Huis van Nassau" on der voorzitterschap van de heer B. W. Schot gehouden jaarvergadering viin de Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander". Al had hij nog niet de gelegenheid gehad de schade- wet tot in details te bestuderen, toch was de heer Lockefeer bepaald niet te spreken over het feit dat in de wet niets staat over medezeggen schap van de bedrijven en van de wijze van uitvoering. Temeer achtte de Zevibel-voorzitter dit een grote fout omdat voor deze zaken wèl toe zegging is gedaan. De heer Lockefeer constateerde dat er voor de Zeeuwse vissersorgani satie veel werk aan de winkel is. Bijzonder ontevreden was de heer Lockefeer over de wijze van behan deling door „Den Haag" van de vis sers betrokken bij de zg. Eendracht affaire. In 1968 raakten de vissers de helft van de percelen in de Een dracht kwijt. „De hele zaak is beneden peil, de Ecndrachtschadc is geen Deltaschade maar een gevolg van de Rijn-Schel- de-werken. Niettemin raakt deze zaak verward in de warwinkel van de Deltaschadewet", aldus de heer Lockefeer, die al evenmin te spreken was over de wijze van opzegging van de percelen in De Hammen, waar mee vooruitgelopen wordt op het leggen van de Oosterscheldedam. „Het bevredigt toch bepaald niet als de mensen worden afgescheept met een brief „je moet er af", aldus een toornige heer Lockefeer. die RECHTSZAKEN Drie jaar geëist voor poging tot moord BREDA, 27-1. De officier van jus titie bij de rechtbank van Breda, mr K. Thüssen, heeft maandagmiddag wegens poging tot doodslag en po ging tot moord tegen de 42-jarige Bredase student P. L. een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek en een voorwaardelüke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd geëist. Op 31 juli had verdachte getracht zijn ex-verloofde in Breda in een flat aan de Epelenberg te wurgen. Het meisje wist te ontkomen. Later op de dag reed L. met zijn auto op het meisje in. dat op de stoep bij haar woning op een bus stond te wachten. Door opzij te springen ontkwam het meisje opnieuw aan letsel. Aan de politie had L. gezegd haar te hebben willen doden, omdat zij de verkering had uitgemaakt. Het jonge stel stond op trouwen. Na d'e moordpoging met de auto was L. weggereden, maar wat later kwam hij terug om een steen door de ruiten van de woning van het meisje te gooien. Er volgde toen een wilde achtervolging door de politie van Breda naar Tilburg en pas in Moergestel kon de verdachte worden aangehouden. Hij was door het dolle heen geweest. hieraan toevoegde: „Tot nu toe zijn we makker geweest als we hadden moeten zijn. Ik geloof dat het hard nodig is dat we eens meer uit onze slof schieten. Tien jaar hebben we als kleine jongens gewacht op de schadowet en al die tijd werden we van het kastje naar de muur ge stuurd". Verwaterplaatsen De heer Lockefeer stelde een an dere belangrijke zaak aan de orde: de mogelijkheid om de verwater plaatsen voor mosselen na afsluiting van de Oosterschelde toch in deze zee-arm te behouden. Het betekent immers een voordeel als de handel dicht bij de grote afnemers België en Frankrijk zou kunnen blijven. De mosselvisserij zou dan ook niet in z'n geheel naar het noorden moeten verdwijnen. In dit verband herinnerde de heer Lockefeer aan het plan van de bur gemeester van Yerseke om zout wa ter uit de Noordzee via een püplei- ding naar de verwaterplaatsen te brengen. HU zag er wel wat in dit plan eens grondig te bestuderen. .s-HERTOGENBOSCH, 27-1 Op het groepsbureau van de rijkspolitie in Uden heeft zondagavond de 57-jarige schilder F van O uit Uden bekend, dat hij in de afgelopen maanden heeft gepoogd zün negentienjarige dochter door vergiftiging met thal lium om het leven te brengen. Vrijdag kwam de man op het groepsbureau meedelen, dat zijn dochter op 9 januari in het zieken huis te Groesbeek was opgenomen. Het onderzoek had daar uitgewezen, dat ze leed aan thalliumvergïftiging. Daarop wezen de lichamelijke klach ten en de haar uitval. Op last van de dokters kwam van O deze medede ling bij de politie doen. Nadat zater dag het meisje door dc politie ge hoord was, werd de vader zaterdag avond op het bureau ontboden en aangehouden. Intussen was de offi cier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. J. Booster, van de zaak in ken nis gesteld en heeft hij de leiding van het onderzoek ter hand geno men. Zondag zijn nog verschillende personen gehoord, terwijl ook de dochter opnieuw is ondervraagd. Zondagavond heeft van O bekend dat hij van Sint Nicolaas 1968 af tot rond kerstmis iedere morgen een scheutje thallium in de koffie van zijn dochter heeft gedaan. Toen zich de haaruitval begon voor te doen is hij bang geworden en is er mee op gehouden. De fles met het vergif heeft hij leeggegoten en weggegooid doch deze is reeds gevonden. Over het motief van verdachte wilde de officier van justitie zich niet uitlaten. Wel vertelde hij dat van O enorme spijt heeft. De man zal donderdag in 's-Hertogenbosch voor de officier van justitie worden geleid. BRUSSEL. In een bejaardentehuis gevestigd in een 18e eeuws kasteel te Deurne bij Antwerpen heeft maandagavond een felle brand ge woed. De 65 invalide mannen en vrouwen, die in het gebouw van drie verdiepingen werd enverpleegd, kon den bijtijds worden geëvacueerd. Advertentie 28 januari 1969 Tweede klasse 2 44 31 284 862* 858 596 1796 010490 084665 069950 007591 091466 056032* is gevallen op het nummer: 040347 De extra prijs van 100.000,— is gevallen in de serie H op nummer 000360 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Prijzen van 15,- Prijzen van 50,- Prijzen van 50,- Prijzen van 100,- Prijzen van 100,- Prijzen van 200,- Prijzen van 400,- Prijzen van 1.000,- Een prijs van 2.000,- Een prijs van f 2.000,- Een prijs van 2.000,- Een prijs van 2.000,- Een prijs van 2.000,- Een prijs van 5.000,- De prijs van f 50.000,- zijn gevallen op nummers eindigende op: is gevallen op het nummer: Negen dagen regen LOS ANGELES, 27-1. De over-; stremingen welke het zuidelijk deel van de Amerikaanse staat Californië hebben geteisterd als gevolg van ne gen dagen van aanhoudende zware BURGH,27-1. Er is in Nederland een geheel nieuw type caravan op de markt verschenen. Het is dc Riant uit Maarssen en deze sta-caravan on derscheidt zich van andere merken doordat het geheel dubbelwandig in Western Red Cedar hout is uitge voerd. De meeste andere caravans zijn opgebouwd uit een kunststof- of Lichtmetaal legering. Het bruin-rode kleurtje dat dit hout van origine be zit doet het voortreffelijk. Met de verkoop voor Zeeland is aangesteld de camping „Rozenhof", eigenaars de heren C. B. en A. J. C. Blom. Al le modellen zijn sta-caravans want ze zijn veel te breed om ze achter de auto te koppelen. Er is reeds een-ty pe met een puntdak. Alle wanden zijn volledig geïsoleerd met tempex. Aansluitingen -foor gas of electrici- teit zijn aanwezig. Deze bungalow- caravans zijn nieuw in Nederland en de prijs komt niet boven de andere, van andere materiaal vervaardigde types uit. Camping Rozenhof heeft een ex emplaar tentoongesteld op het bedrijf terwijl de heren Blom tevens verte genwoordigd zijn op de R.A.I. in Am sterdam. Er zijn al enkele exempla ren verkocht. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). regenval, hebben aan zeker 86 men sen het leven gekost. De schade wordt 'geschat op 35 miljoen dollar. Zowel gouverneur Ronald Reagan als president Nixon die zelf in Whittier bij Los Angeles heeft 'gewoond, hebben de streek tot rampgebied verklaard. Voor het eerst sinds de regenval begon, brak maandagochtend de zon door. Vele van de naar schatting 9.000, mensen die hun woningen hebben moeten verlaten, beginnen naar hun huizen terug te keren. In sommige van de getroffen gebieden worden echter nog mensen geëvacueerd, om dat er geen drinkwater en elektrici teit is. Van de slachtoffers zijn er 55 om gekomen bij ongevallen op de met water en modder overdekte wegen. Negentien personen zijn verdronken en twaalf hebben hun leven verlo ren, doordat modderstromen hun woningen binnendrongen. Politie mannen, brandweerlieden en vrijwil ligers zoeken nog naar eventuele an dere slachtoffers. WOENSDAG 29 JANUARI. NED. I. In de middaguren het kin derprogramma van de KRO. dus: een nieuwe aflevering van het ver haal Het Poppenhuis", de wedstrijd Weetje veel" en de verdere avontu ren van Pinokkio. „Scala'' komt dit maal met nieuws uit de dagbladen, overzicht weekbladen, Den Haag vandaag en „Van gewest tot gewest" De politieke zendtijd is voor de Po litieke Partij Radiluilen en Socutera heeft het over de Nationale Voor jaarsloterij. „Inburgeren" duikt in de commissie Biesheuvel (officieel: commissie Heroriëntatie Overheids voorlichting). De rest van de avond wordt ingenomen door de speelfilm „Sweet smell of success". In de film, die in 1957 werd gemaakt, ziet men Burt Lancaster en Tony Curtis als broeders in het kwaad. Burt Lan caster vertolkt de rol van de jour nalist Harvey Hunsecker, die koste wat het kost dagelijks zijn dagblad kolom met schandaaltjes van voor en achter de glamour van Broadway moet vullen. Hij maakt daarbij ge bruik van tipgevers. Sidney Falco (Tony Curtis) is er een van. NED. II. De KRO begint mei de boerenleut van „Mik", waaraan Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gort el en andere boertjes van buuteh mee werken. In „Mik" voorts de vijfde wedstrijd om de titel „Huisvrouw van het jaar". In een nieuwe afleve ring van de serie „De Reporter" gaat Danny Taylor zich bemoeien met de ontsnapping van de gevangenisboef Mickroe. Dan „Zelf doen", hel pro grammaatje voor de doe-het-zeivers. Adviezen en informaties krijgen'ze ditmaal over het ontkolen en reini gen van de bromfietscarburateur, het onderhoud van de grasmaaimachine, het schaven en het pleisteren van muren. „Brandpunt" komt daarna nog met achtergrondinformaties over actuele gebeurtenissen. DONDERDAG 30 JANUARI. NED. I. Het is een AVRO-avond die begint met een aflevering van „Julia". Ook nu weer haalt zoonlief Corey wat kwajongensstreken uit tijdens moeders afwezigheid. Voor het journaal dan nog Koen Verhoeff met „AVRO's SportpanoramaNa de actualiteitenrubriek „Televizier" een bezoekje aan de „High Chapar- rallwaar het leven steeds nieuwe problemen blijkt in te houden. Ma- nolito en enkele comboys van de High Chaparrall worden gevangen genomen door een Mexicaanse ben de. Vervolgens de Bavaria-show „Wo die girls sind". Het is een kleurrijke en groots opgezette show met louter Japanse medewerkenden, o.m. de Peanuts en de zangeres Nataru Nas- hi. „Infor", AVRO's maandelijkse advies- en informatierubriek geeft de door problemen gekwelden raad en advies. Na het laatste journaal nogmaals informaties over de nieu we Teleac-cursus „Groenteteelt on der glas" en de laatste les van de cursus Kijk eens wat ik zeg". NED. II. Na het traditionele drie luik Fabeltjeskrant, nieuws en „Sca la" het NCRV-programma „Horen en zien", de door Ton Hartsuiker sa mengestelde serie over verschijnse len in de moderne muziek. Aanslui tend aan het journaal de amateur parade „Rodeo", gepresenteerd door Barend Barendse. De juryleden Jany Bron, Annie de Reuver, Louis van Dijk, Lou van Rees en Cor Lemaire zullen 'beoordelen wie er het langst op de Rodeoschijf mogen staan. Daarna zetten de inwoners van Zut- phen zich te kijk in het programma „Kijk kijk". Na de actualiteiten van „Hier on nu" nog het „Dagboek van Rembrandte?i een aflevering van „Kenmerk- laat". WOENSDAG 29 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Kijk als je tekent zie je meer; 11.25 Beeld verhaal van de kerk; 11.50 Einde; 17.00 Voor de kinderen; 17.35 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 PPR20.30 Socutera; 20.35 Inburgeren; 21.00 Sweet smell of success; 22.30 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Mik; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De reporter; 21.10 Zelf doen; 21.45 Brandpunt; 22.10 Jour naal. DONDERDAG 30 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Beeld verhaal van de kerk; 11.25 Achter gronden van de bijbel; 11.50 Einde; 14.00 Kijk ,als je tekent zie je meer; 14.25 Walter en Connie; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Julia (kleur); 19.31 Sportpanorama; 19.56 Ster; 20.00 Journaal20.16 Ster 20.20 Televizier; 20.45 High Chapar ral (kleur); 21.35 Waar de meisjes zijn (kleur); 22.20 Info; 22.45 Jour naal; 22.50 Curusinfor malie; 22.55 Vergadering afdeling Oost-Duiveland Secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie sprak voor C.M.M.C. over „toekomst melkveehouder" OOSTERLAND, 27-1. Voor de af deling Oost-Duiveland van de C.M. M.C. sprak in „De Blauwe Keet" te Oosterlan de secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer C. Zee, over de toekomst van de melk veehouder. De heer Zee begon zijn praatje met een sdhets van het plan Mansholt en wees daarna op het feit- dat Nederland geschikt is voor het houden van melkvee. Nederland heeft de beste koeien ter wereld. Op Schouwen-Duiveland voltrekt zich een sanering: voor de watersnood, 'in 1952, telde 'het eiland 796 boeren met 2867 koeien; in 1968 waren dat 370 boeren-met 2806 koei en. De melkgift per koe in 1967-'68 was 4233 kg. melk met een vetgehal te van 3.83 procent. In Italië ver werkten vorig jaar 7763 fabrieken 942.000 -leg. melk; in Frankrijk 3857 fabrieken 4.416.000 kg.; in Duitsland 2087 fabrieken 8.229.000 kg.; in Ne derland 359 fabrieken 19.380.000 kg. en in België 208 fabrieken 12.510 kg. melk. -De „boterberg'' is een groot pro bleem voor degenen die me't de lei ding zijn belast. De heer Zee achtte Frankrijk wat dit betreft het? meest verantwoordelijk want in dat land steeg de boterproduktie met 24 pet., in Duitsland met 17 pet., maar in Nederland slechts met 4 pet. „Het plan Mansholt is goed voor Italië, België en Frankrijk. De Nederlandse boer is beter geschoold en mag niet met dezelfde maatstaven worden ge saneerd", aldus de heer Zee. De heer Zee schetste vervolgens het verloop van de melkprijs in het afgeop <ènaar en de daarbij gevolg de uitbetalingspolitiek: lager in de zomer, d.w.z. inhouding van enkele centen per kilo bij betaling in de winter. De netto prijs werd zodoende over het gehele jaar verdeeld: 34.415 cent per kilo met 3.80 procent vet. Op Schouwen-Duiveland ontvin gen in 1968 380 boeren aan melkgeld een bedrag van f 3.751.703,18, dat is nog geen f 10.000 per bedrijf. Het boterveibruik in Nederland daalde van '5.1 kg. per jaar in 1958 tot 2.4 kg. per hoofd van de bevolking in 1968. Het gebruik van slagroom steeg echter met 100 procent, dat van kof- Pauze; 23.00 Kijk eens wat ik zeg; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur);'IS.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala- 19.30 Horen en zien; 19.56 Ster 20.00 'Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Ro deo; 21.10 Kijkkijk; 21.55 Hier en nu; 22.20 Dagboek van Rembründl; 22.25 Kenmerk-laat; 22.55 Journaal. fiemelk met 136 procent. Het gebruik van vaniUevla en chocoladevla neemt 'geregeld toe. Het nieuwste produkt dat men ingang probeert te doen vinden is Slancomel, gewone ondermeik, maar aantrekkelijk ver pakt. De heer Zee was van mening dat de Nederlandse boer nog wel wat kan leren van de Deense, bijv. wan neer het gaat om voorlichting. Zegt de voorlichting in Denemarken „geen bietenbladeren voeren want dat geeft slechte melk" dan doet de Deense boer dat ook niet. .Uitvoerig stond spr. stil bij de koelaggregaten, waarvan er slechts 27 of 28 op Schouwen-Duiveland werden verkocht. Op Walcheren ging dat veel vlotter. Er werden daar 160 apparaten, geplaatst. De aankoop wordt gesubsidieerd. De heer Zee hoopte op een flinke nabestelling van Schouwen-Duiveland. Auto in elkaar gedrukt: bestuurder gedood HAARLEM, 27-1. Op de Delftlaan nabij dc Orionweg in Haarlem-noord is de 36-jarige Th. F. Lesmeister uit Krommenie bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij zat in zijn auto achter een an dere personenauto en een vrachtauto die stilstond voor een rood licht. Achter hem naderde een veewa gen. bestuurd door de 20-jarige A. J. de L. uit Schermerhorn. Deze ver klaarde aan de politie 'gedacht te hebben dat de auto's voor hem in beweging waren. Een botsing volgde waardoor de personenauto in elkaar werd 'ge drukt. De bestuurder was op slag dood. UTRECHT, 27-1. Alleen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek kunnen misschien een eind ma ken aan de volslagen verwarring die er nu aan het prijzenfront bestaat. Als het enigszins mogelijk is zullen de indexcijfers voor de gezinscon sumptie over de eerste maanden van 1969 sneller beschikbaar moeten ko men dan normaal. Dat zegt 'het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan .De Gids'. Volgens het C.N.V. kan niemand op het ogenblik een wijs woord over de prijzen zeggen, omdat niemand zijn beweringen met bewijzen kan sta ven. 1968 was geen goed hengel jaar BRUINISSE, 24-1. Hebben veel vergaderingen te kampen met gebrek aan belangstelling van dc zijde der leden dit was zeker niet het geval met dc jaarvergadering van de Hcn- gclsportvcreniging „Het Zijpe" in Het Veerhuis, waar 61 leden aanwezig waren. Of dit nu lag aan dc tien ha nen die werden verloot of dc kabel jauwen die beschikbaar werden ge steld voor iedere vergadcringsbczoe- kcr, laten we in het midden, er was zeker ook belangstelling voor dc problemen van dc vereniging. Dc vergadering stond onder leiding van de voorzitter de heer Jac. Deur- Ion, die blij was met dc zeer grote opkomst. Het afgelopen seizoen was volgens de secretaris de heer J. de Koning, geen goed 'hengeljaar; er werd niet zo veel gevangen als vorige jaren. Er werden vijf wedstrijden gehouden, in competitieverband, die door de heer J. B. Jonkor uit Pernis werd gewonnen. Er waren 60 deelnemers met gemiddeld 30 hengelaars pet- keer. Alle wedstrijden werden van een boot af gehouden. Ook de inter nationale hengehvedstrijd (100 deel nemers) slaagde uitstekend. Met 61 leden werd deelgenomen aan de Schouwen - Duiveland competitie, waarvoor Zierikzee veel dank ver dient. Dc vereniging telt 230 leden, <ih heeft, zo hoorden wc van pen ningmeester L. Bal een flinke ver enigingskas. Dc heer J. Deurloo werd als be stuurslid herkozen. Niet herkiesbaar was de heer I,. IJzelenbcrg. in zijn plaats kwam de heer .T. Kik. Bestuursverkiezing Plannen en mogelijkheden voor 1969 was een nogal omstreden agen dapunt omdat het bestuur vooi-stelde in het vervolg, inplaats van f 1 in- leggeld te vragen, f 6 tc zullen in nen. Voor f 1 kon men voorheen 3 uren vissen, voor f 6 een gehele dag (8 a 9 uren). Maar de meerderheid stond toch achter het bestuursvoor stel. Een voorstel een mosselavond tc organiseren, waarbij dan ook dc vrouwen aanwezig zouden zijn, werd goedgekeurd. Gesproken werd over ligplaatsen visbootjes, maar mededelingen daar over konden nog niet worden ge daan. De gemeente Bruinisse zal trachten een voor ieder aanvaard bare oplossing te vinden. De inter nationale hengelsportwedstrijd 1969 zal worden gehouden 31 juli 1969. Een geanimeerde mossel maaltijd besloot do gezellige vergadering. Een fragment uit de historische optocht, die op 7 januari 1937, bij gelegen heid van het huwelijk van het koninklijk paart door de straten van Zie rikzee trok.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3