DE ZIERIKZEESCHE COURANT „ENIGE NIEUWE STAPPEN" ONDERNEMEN VOOR VREDE Koninklijk paar bezocht ziekenhuis te Jimma (Abessinië) Hoeksche Waard zal niet groen blijven CARAVAN RAI 69 C.N.V. wil verzet tegen misbruik van sociale verzekering Esjkol beschuldigt „wereldgeweten" V/AT UQT PE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdug 28 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20139 WAARIN OPGENOMEN R6DAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenf De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Raad W ester schouwen over instructiebad i\ixou op eerste persconferentie: WASHINGTON, 27-1. - President Nixon heeft maandag op zyn eerste persconferentie sinds z(jn ambtsaan vaarding meegedeeld, dat zün rege ring „enige nieuwe stappen" van plan is cm te bevorderen dat het vredes overleg in Parijs inzake Vietnam be spoedigd wordt. Hü voegde hieraan toe dat hü zelf het beleid van de Amerikaanse delegatie zou bepalen. Aan een voorspelling wanneer er een einde aan de strijd zal komen, wilde hij zich niet wagen. Hoewel hij de oorlog zo spoedig mogelijk be ëindigd wilde zien, waarschuwde hij dat het vredesoverleg tijd zal nemen. Evenals over andere kwesties die hij tijdens de persconferentie van een half uur aanroerde, vermeed hij het een duidelijke uitspraak over de kvvestie-Vietnam te doen. Hij vol stond met te zeggen, dat het voor uitzicht op vorderingen bij het Pa- rijse overleg zou afhangen van het geen de communisten zouden aan bieden in ruil voor de Amerikaanse voorstellen. Kuod-Chiiiu De Amerikaanse regering blijft ge kant tegen de toelating van commu nistisch China tot de Verenigde Na ties. zo heeft president Nixon ver klaard. Als redenen hiervoor voerde hij aan, dat Peking tot dusver geen belangstelling heeft getoond voor het lidmaatschap van de volkerenorga nisatie en ook niet te kennen heeft gegeven dat het zich wil houden aan de beginselen die daarvoor in het Handvest zijn neergelegd. Ook zag Nixon het als een bezwaar, dat Pe king blijft aandringen op verwijde ring van Nationalistisch China uit de V.N. „Zolang er niet enkele belangrykc wijzigingen in het beleid van com munistisch China komen, zie ik geen wijziging van onze politiek in het verschiet", aldus Nixon. Overigens zou de Amerikaanse re gering „met belangstelling" afwach ten wat de vertegenwoordigers van Peking te vertellen hebben, als zij op 20 februari a.s. te Warschau hun afgesproken ontmoeting met Ameri kaanse diplomaten zullen hebben". Explosief Midden-Oosten President Nixon heeft verklaard, dat voorkomen moet worden, dat er in het Midden-Oosten een nieuwe Sik verlaat Tsjecho-Slowakije PRAAG-BAZEL. 27-1. De Tsje- choslowaakse oud vice-premier Sik is het afgelopen weekeinde uit Praag in Bazel teruggekeerd. In een ver klaring zegt hij voornemens te zijn „zich uitsluitend aan de wetenschap te wijden en zich niet met de politiek bezig te houden". De commandant van de Praagse politie deelde mee dat zondag tij dens de betogingen 199 jongelui be neden de 25 jaar zijn aangehouden en ondervraagd. Drie politiemannen werden bij de demonstraties licht gewond. Koninklijk bezoek aan Ethiopië. - Tijdens het bezoek aan het stadhuis van Addis Abeba ontvingen de ko ninklijke gasten een aantal geschen ken uit handen van de burgemeester van deze stad. Op de foto bekijken de hoge gasten de geschenken. Links keizer Haile Selassie. „explosie" komt, die wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tussen de kemmogendheden. Daarom zou men een einde moeten maken aan de „zeer explosieve situatie". Op de zaterdag a.s. te houden bij eenkomst van de nationale veilig heidsraad, het hoogste adviesorgaan voer het buitenlandse beleid, zal uit sluitend over het Midden-Oosten ge sproken worden, zoals de raad op zaterdag jl. alle aandacht aan de kwestie-Vietnam had gewijd. Bij die gelegenheid zullen alle mogelijkhe den worden besproken, waaronder het plan voor een vier-mogendhe- denconferentie van Amerika, Rus land, Engeland en Frankrijk, aldus Nixon. ADDIS ABEBA, 27-1. Keizer Haile Selassie en de Nederlandse konink lijke familie hebben maandag een bezoek gebracht aan Jimma, de hoofdstad van de Ethiopische pro vincie Kaffa, waar het gezelschap door de bevolking hartclyk werd ontvangen. De keizer en zijn koninklijke gas ten kregen onder meer een boeiend schouwspel te zien met veel muziek en dans. Temidden van dansende priesters reed een groepje wielrij ders, getooid met de drie kleuren Westerling dieul aanklacht in tegen dr. W. Drees DEN HAAG, 28-1. De heer Ray- mond Westerling uit Amsterdam, destijds kapitein van het Nederland se lege2- in het toenmalige Neder lands Indië, heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht wegens smaad ingediend tegen de toenmalige minister-president dr. W. Drées uit Den Haag. De officier van justitie behandelt de klacht. De heer Drees zou vol gens publikaties hebben verklaard, dat hij kennis had van twee geval len van misdadig militair optreden in Nederlands Indië en dat hij hier toe het optreden van kapitein Wes terling rekent. Raad tegen B.B.-uitgaven CULEMBORG, 27-1. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1969 in de gemeenteraad van Cu- lemborg, diende een woordvoerder van de P.v.d.A.-fractie, drs. J. A. van Dillen, een voorstel in om de post voor de Bescherming Burgerbe volking, groot 20.000 gulden, uit de begroting te schrappen. Ook vorig jaar werd zulk een voorstel door de P.v.d.A.-fractie gedaan maar dit jaar kreeg deze fractie de meerderheid van de raad achter zich. Met negen tegen twee stemmen werd het P.v.d. A.-voorstel aangenomen. Brandend treinstel op station Roosendaal UTRECHT, 27-1. Een reizigerstrein uit Rotterdam is maandagavond kort na acht uur met een brandend trein stel het station van Roosendaal bin nengereden. De passagiers konden bijtijds cle trein verlaten. Niemand liep verwondingen op. De brandweer van Roosendaal bluste het vuur. Een kwart van het treinstel brandde uit. Het vuur is volgens de Nederlandse Spoorwegen vermoedelijk ontstaan ten gevolge van kortsluiting in de verwarmingsinstallatie. Het zwart geblakerde treinstel wordt vandaag weggesleept. van beide landen. De koninklijke fa milie maakt ook een rondgang door een ziekenhuis met 220 bedden in Jimma, dat ten dele door Nederland bekostigd wordt en waaraan twaalf Nederlanders verbonden zijn. Vanuit dit ziekenhuis verzorgen vier artsen een gebied met circa twee miljoen inwoners. Prins Claus stal de show toen hij in de weeskamer van het ziekenhuis, temidden van een groot aantal weesjes, op de grond ging zit ten en een paar Weinen op zijn schoot nam. Een tweeling, die juist jarig was, bood de hoge bezoekers bloe men aan. De tweeling kreeg van de koningin een verjaarsgeschenk. In de tuin van de provinciale gou verneur werd later de lunch ge bruikt, temidden van rondvliegende aasgieren, die in Ethiopië beschermde vogels zijn. Prinses Beatrix filmde dit tafereel. Advertentie Mening burgemeester 's-Gravendeel: Kanaal te verwachten Vrij... dan de caravan! toer-caravans bagagewagens stacaravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering 24 JAN. TIM 2 FEBR. speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations 's-GRAVENDEEL, 27-1. De burge meester van 's-Gravendeel, dr. C. J. Verplanke, heeft in zün maandag avond uitgesproken nieuwjaarsrede gezegd, dat het hem als volstrekt na- ief voorkomt, te denken dat, nu bij de Moerdük een industriegebied wordt gecreëerd, de Hoekschewaard als een soort Vondelpark in de ge- industrialiseerde gouden delta zal blijven voortbestaan. „Voorlopig zijn de gemoederen ge sust \met de mededeling, dat het nieuwe industriegebied bereikbaar De moord te Tilburg TILBURG, 27-1. Hoewel de van moord op zijn 25-jarige vrouw ver dachte 27-jarige Tilburger A. L. blijft ontkennen meent de politie thans over voldoende aanwijzingen tegen de man te beschikken. Op een verborgen plaats in zijn woning in die Alverstraat werd een doosje patronen gevonden van het kaliber 6.35 mm. hetzelfde kaliber als de kogel waarmee het fatale schot werd afgevuurd. Ook heeft de po litie in de directe omgeving van de woning bij het leegzuigen van riool- kolken een alarmpistool tevoorschijn gehaald dat geschikt was gemaakt voor het schieten met 6.35 mm pa tronen. zal worden gemaakt door verbreding (tot 250 meter) en uitdieping van de Dortse Kil, maar dit zal een tijdelij ke. een tussenoplossing zijn". De uit spraak, dat er geen kanaal door de Hoekschewaard komt, lijkt de bur gemeester even lichtvaardig als voorbarig. „Dat kanaal komt er", zo zei hij, „niet omdat Rotterdam het wil, maar omdat de nationale econo mie dat zal eisen. Er is eenvoudig geen alternatief. Als de tweede nota ruimtelijke ordening voor de Moer dijk, een alleen voor de binnenvaart bereikbaar industriegebied van 500 tot 600 ha voorziet, en twee jaar la ter reeds blijkt, dat er een industrie gebied van 2.000 ha, bereikbaar voor zeeschepen tot 20.000 ton kan komen, dan moet men niet desillusies koes teren, dat de Hoekschewaard zich kan beroepen op een ministeriële verzekering, dat het er allemaal ga-oen za'l blijven. NEW YORK. Secretaris-generaal Thant van de Ver. Naties heeft maandag zijn leedwezen en bezorgd heid uitgesproken over de veroorde ling en terechtstelling in Irak van veertien mensen, onder wie negen joden. PADUA. Voor het gerechtsgebouw van de Italiaanse stad Padua is een bom ontploft waai'door aan het ge bouw schade werd aangericht. Enige personen zijn gearresteerd. UTRECHT, 27-1. Het Christelük Nationaal Vakverbond heeft zijn le den opgeroepen zich te verzetten te gen misbruik van de sociale verze kering en niet te schromen tegen over hen, die het wat „gemakkelü- ker willen zien", van een andere op vatting blük te geven. Voor 1969 worden de uitgaven ge schat op meer dan 13,5 miljard gul den. Velen zien het niet als diefstal, uit zo'n grote pot iets extra's mee te pikken onder het motto „je betaalt ervoor, dan wil je er ook wel eens van plukken". Een dergelijke hou ding getuigt volgens het C.N.V. ech ter van een verwerpelijke mentali teit: „Wat diefstal is, moeten wij diefstal blijven noemen". Het verbond herinnert aan de dis cussies over dubieus ziekteverzuim en aan de uitslag van de steekproef controle onder 150 inwoners van Eindhoven, waarbij bleek dat 60 van deze mensen hunsociale uitkering ten onrechte ontvingen. Hoewel veel verhalen over „al die profiterende arbeiders" sterk overdreven zijn, al dus het C.N.V., en hoewel het Eind- hovense geval natuurlijk niet maat gevend is voor de situatie in heel Nederland, staat wel vast dat hier en daar misbruik vooi'komt. Niet al leen van de sociale verzekering, maar ook van de Algemene Bijstandswet, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam, waar 32 mensen de gemeentelijke so ciale dienst in een half jaar tijds voor f 138.000,oplichtten. Het gaat in beide gevallen om diefstal van gemeenschapsgeld, vindt het C.N.V. Smet op zekerheidsstelsel Als dit kwaad niet wordt uitge roeid, wordt er volgens het verbond een smet gelegd op ons sociale ver zekeringsstelsel en bederft men het voor hen die er op juiste gronden een beroep op doen. Het C.N.V. is dan ook voor meer samenwerking tussen bedrijfsverenigingen en so ciale diensten en een algemeen ge richte controle op brede basis. Velen, die personen die misbruik van de sociale verzekering' maken met naam en toenaam kunnen noe men, weigeren die gegevens door te geven aan de destbetreffende instan ties, omdat ze niet als verrader wil len optreden. Het C.N.V. vindt dat maar een betrekkelijke zaak: iemand die een diefstal ziet plegen, wordt ook niet als verrader aangemerkt als hij daarvan aangifte doet. JERUZALEM, 27-1. Premier Esj- kol heeft maandag tijdens een korte rcuwplechtighcid in het Knesseth (hel Israëlisch parlement) het „ge weten van dc wereld" ervan be schuldigd niet tc hebben geluisterd naar kiachtcii over vervolging van joden in Arabische landen. Over Irak. waar veertien mensen werd enopgehangen, onder wie ne gen Joden, sprak de Israëlische premier als Babyion. „Het bleed van dc onschuldige martelaren van Ba bylon schreeuwt ons en de wereld toe vanaf Iraaks grondgebied". De executies tonen het lot dat de Ara bische regiems het joodse volk toe denken, aldus de Israëlische premier die erop wees dat zowel secretaris generaal als anderen een beroep op de Iraakse leiders hadden gedaan de levens van de maandag gehangenen te sparen. Volgens de Israëlische premier waren de negen terechtgestelde jo den geheel onschuldig aan de tegen hen uitgebrachte beschuldigingen „Wc weten heel goed. en ik verklaar dat de Iraakse regering ook wist dat alle beschuldigingen tegen deze jo den vals waren en dat de processen achter gesloten deuren werden ge houden". Koninklijk bezoek aan Ethiopië. - Koningin Juliana in de h'al van het universiteitsgebouw van Addis Abe ba, waar zij een tentoonstelling be zocht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Schep vreugde in 'l leven J zolang hel lampje gloeit. J Pluk de roos eer ze verbloeit. Af en toe regen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met af en toe enige regen; overwegend matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later naar westelijke richting draaiend; weinig verandering in temperatuur. Voor donderdag: Zon: 10 tot 50 procent. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaluren: 1 lot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 12.48, onder 6.21. 30 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 13.41, onder 7.16. Volle maan 2 febr. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2.9 jan. 30 jan. 12.20 n.m. 1.04 v.m. n.m. 13.29 n.m. n.m. 13.20 n.m. BROUWERSHAVEN 29 jan. 12.16 n.m. 30 jan. 0.56 v.m. Springtij: 4 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot deel van west Euro pa bevindt zich in een zuidelijke tot zuidwestelijke stroming, waai mee zachte oceaanlucht wordt aange voerd. Maandagmiddag werden in ons land plaatselijk temperaturen van acht graden bereikt, in zuid En geland 'hier en daar twaalf, terwijl in midden en zuid Frankrijk tempe raturen van omstreeks veertien gra den werden gemeten. De aanvoer van deze zachte lucht vindt plaats tussen een hogedrukgebied boven oost Europa en een depressie ten zuidwesten van Ierland. Het komen de etmaal verplaatst de depressie zich langzaam in noordoostelijke richting. Samenhangend hiermee komt er bij ons in het heersende weertype niet veel verandering. Daarbij zullen de temperaturen op ongeveer hetzelfde niveau blijven. MADRID. „Generaal Franco voelt zich beter dan ooit en denkt or geenszins over in april a.s. af tc tre den". Dit heeft dc Spaanse minister van voorlichting. Fraga Iribame. maandag naar aanleiding van pers berichten hierover meegedeeld in een interview met een AFP-verslag- gover.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1