de verdwenen atoomformule Aarde botste, maar waarmee? Nieuwe afdeling Oost-Duiveland C.M.M.C. in vergadering bijeen Geschenkje voor Moskou Moeilijkheden rond muziekonderwijs te Bruinisse en Oosterland opgelost Man leefde als non HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Melkgift op Sehouwen-Duiveland in 1968 overtrof het voorgaande jaar BRUINISSE, 25-1. De melkvee houders van Oosterland en Bruinisse, georganiseerd in de CJVIJU.C., kwa men vorige week onder voorzitter schap van de heer A. L. Schooit in „De Blauwe Keet" in vergadering bijeen. De leiding van de vergade ring was in handen van de heer Schooff in verband met ziekte van de voorzitter de heer D. Eveleens uit Zlerikzee, die thans wordt verpleegd in het ziekenhuis te Goes. In de loop van 1968 werden de af zonderlijke afdelingen Oosterland en Bruinisse opgeheven en samenge voegd in één afdeling „Oost-Duive land". Bij het 20-jarig bestaan van de C.M.M.C. op Sehouwen-Duiveland in 1968 werd geconstateerd, dat de heren Eveleens, Hage en Kloet 20 jaar lid van het bestuur waren. Alien hebben nu echter de wens te kennen gegeven als zodanig terug te willen treden. Tot nieuwe commissaris werd benoemd de heer M. den Boer te Zierikzee. Het aantal leden (plm. 400) loopt terug. Geen wonder want het aantal landbouwers dat koeien houdt min dert snel. Het aantal koeien loopt echter maar weinig terug. De melk plas in 1968 overtrof die van 1967. 2800 koeien op Sehouwen-Duive land zorgden voor een melkgift van 10.93 miljoen kg. Vorig jaar was dat 10,82 miljoen kilo melk. Deze .melk plas leverde 418539 kg vet op; vet gehalte gemiddeld 3,82 Het vet gehalte van de melk van koeien ge controleerd in de melkcontrolevere- niging is 3,89 In 1968 (1 april) werd, na enkele voorlichtingsavon den hierover, de verkoop van losse melk gestaakt. Het houden van een bepaald soort koelkasten werd voor de rnelkslijters dwingend voorge schreven. De Melkunie gaf hierop subsidie. De C.M.M.C. zorgde des noods voor de financiering. Met ge noegen constateerde de wnd. voor zitter het feit dat het verkopen van „stuntmelk" op Schouwen-Duive- land niet voorkwam. Wel een prijs verhoging van 2 cent in de zomer maanden. In het voorjaar 1968 wer den de melkveehouders opgeschrikt door een verlaging van de melkprijs met ongeveer vier cent, maar de ver- MOSKON, 23-1. Een 75-jarige Sow jet-burger heeft de staat X een groot aantal waardevolle voorwerpen cadeau gedaan. Hij heeft ze verzameld in de periode dat Lenin de econo- mische politiek hervormde en ze 45 jaar lang in een koffer bewaard, aldus de Prawda. De schenking bestaat onder meer uit 38 diamanten, 345 gouden vijf- en zes-roebelstukken van vóór de revolutie, een kilo in- dustriegoud, een staf goud van een kilo, tientallen gouden fin- gen met zeldzame stenen, gou- den kettingen, metalen voor- werpen en buitenlands geld. zekeringen van de heer Zee. secre taris van de Zeeuwse Melkfederatie, dat de gemiddelde prijs over het ge hele jaar genomen zou meevallen, werd tcch bewaarheid. Het kwali- teits-enderzoek onderging een ver andering, de melkkwaliteit op het eiland is over het algemeen goed. Kalvercpfokkosten Uit een door de heer Visser - in dienst van de C.M.M.C. - ingesteld onderzoek bleek dat het gemiddelde gewicht van de op Sehouwen-Duive land ter wereld komende kalveren 40 kg bedraagt. De opfokkosten lopen uiteen van f 207,- per 20 weken tot f 92,14 in 20 weken. Gemiddeld f 149,22 in 20 weken) 37 procent van de melkveehouders is lid van de Controleverenigiijg, landelijk ligt dit gemiddelde bovên de 50 procent. De wnd. voorzitter hield een pleidooi voor het lidmaat schap van de controlevereniging. Hij constateerde dat cp Sehouwen-Dui veland veel te weinig koelapparaten waren verkocht en gaf een overzicht van de toegepaste kortingen. Terwijl de gemiddelde prijs voor melk lan delijk 33.28 was werd door de vee houders op Sch.-Duiveland f 32,91 cent ontvangen. De heer Schooff zou graag een uniforme melkprijs voor alle omliggende streken zien. De kampeerwmkels in de Westhoek kre gen in '68 de status van melkslijter. Bestuursverkiezing In verband met de oprichting van één afd. Oost-Duiveland werd beslo ten het afdelingsbestuur te doen be staan uit 2 slijters en 2 melkveehou ders. Gekozen werden ais slijter de heren M. de Ronde en J. Beije te Oosterland, als melkveehouders Jac. v. d. Berg Fzn. te Bruinisse en B. Hage te Oosterland. Bij de rondvraag werd uitvoerig gesproken over de toeslag van 2 cent per liter voor de consument in de zomermaanden. De aanvoerkosten in Zeeland zijn de hoogste in Neder land, zes melkfabriekjes verwerken per fabriek nog geen 20 miljoen kilo melk. Dit geeft hogere kosten voor aan- en afvoer. Wat gebeurt er nu in de zomer. In Zeeland telde men in het jaar 1968 5,3 miljoen overnach tingen in de recreatieve sector. De melkfabrieken moeten dan geduren de drie maanden hun capaciteit op voeren, dat geeft een grote kosten- piek, bij een geweldige omzet. Slij ters in de recreatiegebieden leveren dan gedurende enkele weken 7 tot 8 keer zoveel als normaal. In 3 maanden 2 cent prijsverhoging le vert 6 ton op. Dit geld komt ten goe de en wordt verdeeld om de var- hoogde kosten op te vangen, die het gevolg waren van de zomerdrukte. Éen beter gerichte propaganda voor het gebruik van roomboter werd be pleit. Toename Zeeuwse bevolking in 1968 Meer zoet water nodig voor de Zeeuwse stromen ZIERIKZEE, 25-1. In het vorige week verschenen „Zeeuws Bulletin", maandelijks voorlichtingsorgaan van de provincie Zeeland wordt o.a. mel ding gemaakt van het feit dat Zee land in 1968 de mijlpaal van 300.000 inwoners is gepasseerd. Eind decem ber woonden er 301.815 mensen in Zeeland tegen 298.458 een jaar daar voor. De toeneming met 3.357 zie len was het resultaat van een ge boorteoverschot van 790. Opgemerkt wordt dat Sehouwen-Duiveland een vertrekoverschot te zien heeft gege ven van 68. Vlissingen bleef met 39.330 inwoners de grootste Zeeuwse gemeente. Verder wordt gememoreerd dat in de door minister Bakker aan de Sta- ten-Generaal gezonden nota „Wa terhuishouding van Nederland" o.a. wordt medegedeeld, dat voor de ver- ziltingsbestrijding langs de zuidelij ke rand van de Zeeuwse wateren in de nabije toekomst aanmerkelijk grotere hoeveelheden zoet water no dig zullen zijn dan de Deltacommis sie in de jaren 1953-1961 aannam. In de nota wordt o.a. gesuggereerd om het Grevelingenbekken een constant peil van 20 cm minus NAP te ge ven. Mocht lozing op de spuisluizen in de Brouwersdam t.z.t. door de kustontwikkeling vóór de dam on mogelijk worden, dan zal een zg. halskanaal door Goeree naar het Ha ringvliet nodig zijn. Zou hetzelfde verschijnsel zich vóór de Ooster- scheldedam voordoen, dan verdient het aanbeveling na te gaan - aldus wordt opgemerkt - of afvoer moge lijk is via een spuikanaal in de ncordwesthoek van Noord-Beveland op het Veerse Meer en vervolgens via het Sloe op de Westerschelde. Het „Zeeuws Bulletin" vermeldt verder het ZEVIBEL-rekest over de vervuiling van de Oosterschelde en Westerschelde en de Zeeuwse kust wateren en op de zeer funeste ge volgen daarvan voor de visstand. Wat betreft het verkeer in 1968 deelt het „Z.B." mee dat in dat jaar in Zeeland 74 mensen bij ongelukken zijn omgekomen. LAND- EN TUINBOUW Belangstelling voor haverteelt neemt toe Haver is vooral op de noordelijke kleigronden en op zand- en dalgron den, een belangrijk gewas. Ook el ders in ons land is er een groeiende belangstelling voor dit gewas. Maar ook in de toekomst zal de teelt van haver belangrijk blijven, vooral ge zien de hauwe vruchtopvolging is dit gewas zeer aantrekkelijk. Door de samenwerkende kweek- bedrijven Mansholt-Geersema en van der Have, is het opnieuw gelukt een haverras voor betere gronden te kweken. Dit ras Bento genaamd, stond ook in het afgelopen jaar op alle proefvelden weer aan de spits. Het is een korte en stevige haver, met een prachtige korrelkwaliteit, welke duidelijk beter is dan die van de bestaande rassen. Bento is zeer geschikt voor maai- dorsen en beantwoordt in hoge ma te aan de eisen welke in deze ge mechaniseerde landb.ouwwereld hieraan worden gesteld. Maar vooral het opbrengst-verhogende planten- veredelingswerk is enorm belangrijk voor de steeds stijgende kosten. Een nieuwe theorie over de Siberische reuzenvuurkogel van 1908 23 Nauwelijks had de hoofdredacteur de microfoon neergelegd, of de bel ging opnieuw. „Daar zal je het heb ben", mompelde hij. „Ja, hoofdre dactiewat zegt u? Van wie dat bericht afkomstig is? Met wie spreek ik? Doet dat er niet toe? Het spijt me meneer, maar dan kunnen we u jgeen inlichtingen geven. Goede mor gen". En bruusk ging de telefoon voor de tweede maal op de haak. Drie minuten later werd inspec teur de Vries aangediend. „Laat maar kernen", antwoordde de baas, die al een smoesje, klaar had. Natuurlijk kwam inspecteur de Vries met dezelfde vraag: „Van wie dat bericht was". „Van onze stadsredacteur Laman, inspecteur". De politieman lachte. „U begrijpt me verkeerd. We willen graag de bron weten". De hoofdredacteur lachte. „Hebt u wel eens een journalist ontmoet, die zijn bronnen bekend maakte, in specteur?" „Ze doen het gewoonlijk niet graag, wel?" antwoordde de politie man op min of meer sarcastische toon. „Och nee, gijzeling helpt niet veel; journalisten zijn nu eenmaal koppige en vaak eigenwijze mensen. Het enige voordeel van gijzeling is, dat zo'n persoon een poosje uit de circulatie is. Maar ik mag aannemen dat het hele bericht een mop is". „Mijn beste inspecteur, daarop zeg ik geen ja en ook geen nee. Mag ik de Rotterdamse Justitie eens een goed advies geven? Laat men ge duld hebben. Zoals u gelezen hebt, heeft een Amsterdamse detective de zaak in handen „Wie is die beroemde Amsterdam se detectiye?" vroeg de inspecteur spottend. De hoofdredacteur wist het niet en op dit ogenblik verwenste hij zijn onwetendheid in het geval. Maar hij zou een slechte journalist geweest zijn, als hij zijn onmacht ten toon spreidde en daarom antwoordde hij: „Ook in dit geval kan ik slechts ad viseren: wacht rustig af. Laat die man nu eens in zijn eentje dit zaak je uitknobbelen. Het is bovendien meer een aangelegenheid van de Amsterdamse recherche dan, van de Rotterdamse". De inspecteur stond op. „Ik kom hier niet veel verder en zal dan ook niet meer tijd van u vergen. Ik stel me wel in verbinding met de Am sterdamse justitie". De hoofdredacteur knikte. „Dat lijkt me heel verstandig. Als ik in specteur van politie was, zou ik eerst de Amsterdamse justitie gebeld heb ben en daarna op bezoek zijn ge gaan bij de krant, die het opzienba rende bericht publiceerde". „Dat komt omdat u geen inspec teur bent. Want wij beginnen altijd bij de bron. Goeden morgen". En daarbij bleef het in Rotterdam, want de superieur van de ijverige inspecteur vond het niet nodig om de Amsterdamse justitie inlichtingen te vragen. „Als ze ons nodig hebben, horen we het wel". De derde sensatie vond plaats in Amsterdam. Holm had, nadat een woedende Gijs vertrokken was, zijn secretaresse naar de kiosk op het Leidseplein gestuurd om een Rotter dams ochtendblad en toen het meis je dit gehaald had, zocht Holm naar het bericht, dat hem beloofd was. Ja, het stond er in. Natuurlijk zouden de heren hem vandaag wel een be zoek brengen. Wacht eens, hij moest eerst dat zakje tabak met die ge vaarlijke inhoud eens opbergen. De heren mochten eens interesse heb ben voor zijn bureaula. Eens kijken, waar zou een goede bergplaats zijn? Holm's oog viel op de grote kasl, die hij o.a. ais inventaris van het kantoor mede gehuurd had. Er zat niet veel in: een aantal wetboeken, waarin hij van tijd tot tijd studeer de, de bewuste actetas, die hem hon derd gulden gekost had en misschien een dubbeltje waard was, en verder zijn hoed en overjas. Juist, achter die kastdaar zou niemand iets zoeken. Holm beschikte over een behoor lijke lichaamskracht, al was hij niet groot van stuk en de niet at te zwa re kast ging een eindje van de muur af. Ilolm klemde hej pakje tabak met diamanten tussen de kast en de muur en duwde de kast tóen weer zo ver als mogelijk was naar de wand. Toen koek hijNee, er was niets te zien. Misschien met een zak- door b. j. ten wesepe lamp, maar zover zou men toch niet gaan. En toen ging hij rustig achter zijn bureau zitten, in afwachting van de dingen, die komen zouden. Dat duurde niet lang. Om elf uur klopte Eefje aan en deelde Holm mede, dat er twee heren waren, die hem wildeh spreken. „Laat maar komen, juffrouw apropos, wie zijn het?" Het meisje haalde haar schouders op. „Ik heb het gevraagd, mijnheer, maar ze zeiden: Och namen doet er niet toe. We kunnen zeggen, dait we Jansen heten, maar kunt u contro leren of dat waar is?" Holm schoot in een lach. „Laat ze maar komen", zei hij voor de twee de maal. (Wordt vervolgd). Stortregens in Noord-Israël TEL AV1V, 25-1. Het noorden van Israël is de afgelopen drie dagen door een ongekend zware regenval geteisterd. Op sommige plaatsen viel honderd liter water per vierkante meter. In de steden en op het land is veel schade aangericht. Alle ver keer was tijdelijk onmogelijk. Vrij dag bedreigde het Jordaanwater de landerijen in het Jordaandal. De enige wegverbinding met Jordanië, de Allenby-brug werd overstroomd. Het Israëlische ministerie is echter meer bezorgd over de grote droog te in het zuiden, die een ernstige bedreiging vormt voor de graanoogst. Grole postzegel- verzameling gestolen AMSTERDAM, 25-1. Een bewoon ster van de Maarten Harpertsz Tromstraat in Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in de laatste drie maanden uit haar woning 23 albums met postzegels ter waarde van f 15.000 zijn gestolen. Zij behoorden tot een 140 albums omvattende verzameling, die in di verse kasten was opgeborgen. Ver mist worden boeken met zegels van 18 verschillende landen en een deel van de collectie dieren- en sport- zegels. Volgens de recherche moet de dief een bekende van de vrouw zijn. Het verhoor van huisgenoten heeft ech ter niets opgeleverd. SAO PAULO, 25-1, In Sao Paulo is een 25-jarige jongeman gearres teerd die zich drie jaar als non heeft voorgedaan. Hij viel door de mand toen de moeder-overste van een klooster waar hij onderdak voor de nacht vroeg, de zware stem van „zuster Maria" niet vertrouwde en er de ka pelaan bijhaalde. Deze riep de poli tie. De jongeman, een voormalig boekhandelaar, vertelde dat hij zich drie jaar geleden uit „de wereld" had teruggetrokken omdat de zaken zo slecht gingen. In een ander kloos ter was hij twee jaar, voor de non nen zijn ware identiteit ontdekten. Bij die gelegenheid had hij slechts me.t moeite het vege lijf kunnen redden. Schietpartij te Weert WEERT, 24-1. De 32-jarige woon wagenbewoner F. Pruimboom uit Weert is 's avonds laat bij een ruzie met een jachtgeweer in de buik ge schoten en levensgevaarlijk gewond opgenomen in het St. Jansziekenhuis te Weert. Het slachtoffer', vader van zes kinderen, is buiten bewustzijn. De gemeentepolitie van Weert deel de mede in verband met het onder zoek geen nadere gegevens over de schietpartij te kunnen verstrekken. BRUINISSE, 24-1. Het haperde de laatste tijden nogal met de lessen in Algemeen Vormend Muziekonder wijs voor Oosterland en Bruinisse, die te Bruinisse werden gegeven. Tijdens het cursusjaar 1967-1968 kwam het nogal eens voor dat zo wel de ikinderen van Oosterland als die van Bruinisse naar de lesloka- liteit kwam zender dat de onderwij zeres kwam opdagen. De ouders kre gen niets te horen over de vorderin gen van hun kinderen. Tenslotte kregen de kinderen een briefje mee naar huis dat men wel bericht zou krijgen wanneer het nieuwe leerjaar begon, zulks in verband met het aan trekken van leerkrachten De ontstemming over het steeds maar uitblijven van het bericht dat de nieuwe cursus weer zou gaan starten bereikte tenslotte Middel burg. Eén en ander resulteerde in de vorige week te Bruinisse belegde vergadering, waarvoor de directeur van de stichting, de heer G. W. Berg man uit Middelburg over kwam. De Oosterlandse ouders waren op deze avond matig, de Bruinisser ou ders vrij goed opgekomen. Namens de gemeenten waren aanwezig wet houder Stoutjesdijk voor de gemeen te Duiveland en wethouder van Gilst voor de gemeente Bruinisse. De lieer Bergman zei in zijn ope ningswoord tto zyn spüt te hebben moeten fconstateren, dat de geuite klachten gerechtvaardigd waren. Hij meende dat het geen zin had hierover na te kaarten, maar de aan- Er hangt nog steeds een myste rieuze waas over het merkwaardige gebeuren van juni 1908, toen een reusachtige vuurbol langs de hemel raasde, die ergens in Siberië in het stroomgebied van de Jcnissci in bot sing kwam met de aarde. De Scwjet academie voor weten schappen overweegt een derde expe ditie uit te rusten, die tot opdracht heeft dit raadsel op te lossen. Want nog steeds staat niet vast, wat voor mysterieus hemellichaam het nu wel geweest is, dat toen de aarde raakte en zuike enorme verwoestingen aan richtte. Raadselachtige verschijnselen Nu, na zestig jaar, is de plaats waar dit treffen plaats vond, nog steeds een oord der verwoesting. Tien miljoen bomen, waaronder ge weldige woudreuzen, liggen er als lucifershoutjes afgeknapt door een onbekende geweldige kracht. Uitge broken bosbranden hebben dit ge bied tot een grauwe troosteloze woestenij gemaakt met een opper vlakte van niet minder dan zestien honderd vierkante kilometer. Het lijkt alsof een gloeiend hete reuzen vuist de aarde met kracht geraakt heeft. Over de halve wereld zag men het licht van de vuurkogel die op de 30- ste juni 1908 aan de hemel verscheen en even later werd over een gebied van duizenden kilometers een zware aardbeving waargenomen. Nog enige dagen lang zag men over de gehele wereld 's nachts een merkwaardige lichtschijn. In weerwil van al deze raadsel achtige verschijnselen duurde het nog vele jaren alvorens de eerste wetenschappelijke expeditie de plaats van de catastrofe bezocht. Tot ieders grote verwondering vond men niets anders dan de hierboven be schreven woestenij, die duidelijk toonde dat men op de juiste plaats was. Nergens viel er iets te ontdek ken, dat kon leiden tot de oplossing van het raadsel wat voor hemelli chaam het nu wel geweest kon zijn. Een lege krater Wel bevond zich in het centrum van het rampgebied een geweldige krater, maar hoe men ook zocht, daarin waren geen brokken, geen steentjes en geen meteoorijzer te vinden die een. bewijs zouden kun nen vormen dat het hemellichaam een meteoor zou zijn geweest, zoals men aanvdnkelijk veronderstelde. De eerste wereldoorlog, de Russi sche revolutie en de tweede wereld oorlog kwamen en gingen. Pas in 1958 zond de Sowjet academie voor wezigen dachten daar kennelijk an ders over. Toen de storm wat geluwd was gaf de heer Bergman een uiteenzetting over de betekenis van het A.V.M.O., dat eigenlijk tot het gewone lager onderwijs behoort. Door het ontbre ken van voldoende vakkrachten kan een en ander echter niet worden ver wezenlijkt. Openbare les Een zevental leerlingen van de heer Luykenaar, adj.-directeur van de afd. Zierikzee gaf daarna een openbare les. Deze openbare les van de heer Luy kenaar werd zeer gewaardeerd, maar toen moest men nog tot overeen stemming komen, over voortzetting van de cursus te Bruinisse. Het was tenslotte de heer Luykenaar die de oplossing gaf, door zich bereid te verklaren persoonlijk de lessen te Bruinisse te gaan verzorgen. Deze zal dan echter wel een vervanger moeten vinden voor de uren die hij in Zierikzee verliest. Er komt dan in de afdelingen een lesuur bij. De ene groep omvat de reeds gevorderden, de andere groep gaat voor het eerst met het eerste leerjaar beginnen. Men zal in februari starten. Ieder een was verheugd over de gevonden oplossing. De beide gemeentelijke vertegenwoordigers wezen nog eens op de subsidie die de gemeenten voor het muziekonderwijs aan de school betalen. wetenschappen een speciale expedi tie naar dit gebied, die tot opdracht had met alle haar ter beschikking staande middelen «aar sporen van de meteoor te zoeken, want nog steeds geloofde men, dat slechts een meteoor deze catastrofe veroorzaakt kon hebben. Inmiddels was de belangstelling van de wetenschap - vooral van as tronomen - met betrekking tot me teorieten veel groter dan voorheen en dat was ook begrijpelijk, want er werd al hard gewerkt aan de voor bereidingen voor de eerste ruimte- vlucht. De Russen wensten in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk te weten te komen over alles wat met de ruimte te maken had, dus ook over die geheimzinnige meteo rieten, die dikwijls miljoenen jaren in de kosmos tussen de planeten zweven om dan soms plotseling te verdwijnen. Een ruimteschip? In weerwil van het feit, dat deze tweede expeditie over een grotere kennis en over een betere uit rustig met betrekking tot meteorieten be schikte, vond zij nog geen spoor van het hemellichaam, dat zo'n vijftig jaar daarvoor de aardkorst had doen sidderen. Het gevolg hiervan was, dat velen hun fantasie de vrije loop lieten en tot de wonderlijkste verklaringen van het verschijnsel kwamen. Zo werd onder anderen beweerd dat een ruimteschip van een andere planeet verongelukt en op die plaats in Si berië zou zijn neergestort. Een an dere lezing was dat anti-materie de materie van de aarde bij aanra king tot niets had gereduceerd. Po sitief en negatief zijn immers samen nul. Maar tenslotte waren er ook men sen die toch zuiver wetenschappe lijk bleven redeneren, zoals de ge leerden Krinow en Fesenkow, die tot een interessante hypothese kigamen over dit Siberisch raadsel. Zij menen dat de aarde in die juninacht niet door een meteoor getroffen werd, maar door een komeet. Een stoot zonder materie Kometen bestaan - in tegenstel ling tot de compacte meteoren - uit ijs en bevroren gassen en waar schijnlijk wat kosmische stof. Deze „zwerfsterren", die met enorme snelheden door de wereldruimte ra zen, kunnen een gewicht hebben van enige tienduizenden tonnen. De materie van de kometen is ver gankelijk en kan zelfs reeds bij het binnendringen van de aardse atmo sfeer door de wrijving verdampt zijn Dit zou de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat er geen resten van het hemellichaam worden gevonden. Blijft hetraadsel van de geweldi ge verwoestingen. Deze verklaren de geleerden als volgt. Bij het binnen dringen van de komeet in onze dampkring ontstaat voor aan de kop van de massa een „stootgolf", die zich naar de aarde voortplant ook al verdampt de komeet. Deze stootgolf moet met gigantische kracht het aardoppervlak hebben getroffen. Staart bleef branden Ook werd een verklaring gegeven van het merkwaardige licht dat men nog enige nachten na de inslag waar nam. Dit zou veroorzaakt kunnen zijn door het langzaam verbranden in onze dampkring van het kosmisch stof uit de staart van de komeet. Deze nieuwe theorie wordt door het volledig ontbreken van meteo rietenmateriaal op de plaats van de ramp schitterend gesteund. De nieu we expeditie naar het Siberische ge bied zal tot taak hebben met gebruik van alle beschikbare middelen een nieuw onderzoek in te stellen en de ze nieuwe theorie aan de praktijk te toetsen Vermoedelijk zal men nu wel in staat zijn dit raadsel op te lossen. Aanvaring voor Vlissingen VLISSINGEN, 25-1. Op de rede van Vlissingen zijn zaterdagmorgen omstreeks half zeven twee vracht vaarders - een Rus en een Israëliet - met elkaar in botsing gekomen. Laatsgenoemde, de Harsaggi, kon zijn reis naar Antwerpen voortzet ten. De Rus, de 5436 brt metende Berdjansk, is met grote schade bo ven de waterlijn, voor anker gegaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de aan varing is niet bekend Ter plaatse was geen mist. 30. In een prachtig dal zien Aram en Presto een kostelijke burcht liggen en en kele ogenblikken later rijden ze over do valbrug het binnenplein op, waar haastig toeschietende bedienden zich over hun paarden ontfermen. Dc norse krijger neemt Presto onder zijn hoede en Aram volgt zijn gastheer naar het. hoofdgebouw. „Kom mee", noodt Lorca. „Ik wil u al lereerst voorstellen aan mijn zuster Li- orca!" Wanneer zij de grote burchlzaal be treden staat uit een zetel bij een der ven- sternisscn een klein figuurtje op, dat aar zelend op her) toetreedt. „Liorca!" roept Lorca uit. „Lüat. in ij je voorstellen aan heer Aram van Barranca, de eerste ridder die ik niet heb kunnen verslaan!" Aram buigt zich galant over het tengere handje dat het meisje hem toesteekt. Als hij weer opkijkt, ziet hij in een paar don kere ogen, die hem met een treurige blik aanzien. Aram is meteen getroffen door dc schoonheid van haar gezicht en hij vraagt zich verwonderd af wat het is, dat. dit meisje zo treurig stemt. Hij krijgt echter geen gelegenheid om iets te zeggen, want een bediende treedt binnen, waarna Lorca zijn gast eigenhandig oen roemer wijn in schenkt. „Op onze vriendschap!" zegt hij, terwijl hij het glas heft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5