Voor u 37a7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Jaarvergadering vissersvereniging „Helpt Elkander", Zierikzee Man V0U(' (le weg °P mistl» wad tloor claxun AGENDA SP0RTT0T0 STREEKNIEUWS de bank waar ook zich thuis voelt V.V.V.-Zierikzee heeft een druk en succesvol 1968 achter zich - -v BRUINISSE, 24-1. De mist die de 15-jarige J. Bestman uit Herkingen bijna noodlottig werd, had ook op Bruinisse vrijdag bijna een slacht offer geëist. Bestman verdronk niet doordat hij op een ton kon klimmen, nadat hij op de slikken van Herkingen, van de Grevelingendam af, wormen was gaan spitten. Ook de schoonzoon van mevrouw van Hooff-Christiaans had zich op de plaat gewaagd, ook hij kon de wal niet meer terug vinden en dwaalde meer dan een uur over de zandplaat, N.A.C.-Volendam X G.V.A.V.-Telstar X A.D.O.-FC Twente X F.S.V.-M.V.V. X D.W.S.-N.E.C. X Heracles-Cambuur X Den Bosch-Veendam X EMnkwijk-H.V.C. X Vclewyck-Willem II X Fcrtuna Vl.-Roda JC X Drente-A.G.O.V.V. X Heerenv.-Zw. boys X Gooiland-Graafschap X Oproep kardinaal Beran, aartsbisschop van Praag ROME, 25-1. De 80-jarige aartsbis schop van Praag, kardinaal Josef Beran, heeft zaterdag via de radio zender van het Vaticaan het Tsje- choslowaakse volk opgeroepen on danks zijn bewondering voor de heldhaftigheid van Jan Palach, de Tsjechoslowaakse student die uit pretest tegen de persbreidel in zijn land een eind aan zijn leven maakte door zich in brand te steken, diens voorbeeld niet te volgen. De kardi naal woont sinds enige jaren in bal lingschap in Rome. Raketaanval in Saigon SAIGON, 26-1. Een dag na het be gin van het voltallige vredesoverleg in Parijs heeft de Vietcong zondag een raketaanval gedaan op een bur gerlijke verdedigingspost in Saigon. Een kleine groep Vietcongleden zag kans ongemerkt door de vei dedi- gingsring rondom de stad te kómen en vuurden drie raketten op de post af. Vier burgers werden gewond. Het is de eerste aanval op Saigon sedert Johnson op 1 november vorig jaar het stopzetten van -de bombardemen ten op Noord-Vietnam aankondigde. De Amerikaanse president zei toen dat bij het vredesoverleg geen vor deringen konden worden gemaakt zolang Zuidvietnamese steden wer den bestookt. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij V.N. NEW YORK, 24-1. De Sowjet- Russische waarnemend minister van buitenlandse zaken, Jacob Malik, heeft vrijdag de nieuwe Amerikaan se ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Charles Yost, in de Veiligheids raad welkom geheten door de hoop uit te spréken dat zijn komst zal bij dragen tot 'een succesvol streven naar een gemeenschappelijke basis ter oplossing van problemen waar mee de Veiligheidsraad zich bezig houdt. Malik deelde hiermee blijk baar op de crisis in het Midden-Oos ten cf schoon hij dit gebied niet rnet name noemde. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 27-1. Aangevoerd: 15S3 stuks vee, t.w.: 1205 runderen en 388 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren, prima f 5,05-5,50, le f 4,50-4,95, 2e f 3,95-4,20, 3e f 3,65-3,85; stieren f 4,55-5.10; worstkoeien f 3,50-3,65; slachtvarkens le f 2,58-2,62, 2e f 2,55- 2,58, 3e f 2,52-2,55; slachtzeugen f 1,90 -2,10; zware varkens f 2,15-2,30. Runderen: aanvoer groter; handel vlug; ruim prijshoudend. Varkens: aanvoer kleiner; handel traag; prij zen lager, enkele prima's boven no tering. opgejaard door het opkomende wa ter. Net zo lang tot hij een geluid hoorde waar hij op af koerste. En dat geluid werd gemaakt door zijn schoonmoeder, genoemde mevr. van Hooff, die luid claxonerend op de Grevelingendam probeerde aandacht te tiekken en niet zonder succes. ZIERIKZEE Rotary-nieuwjaarsdiner In de Mondragon-foyer vond vrij dagavond het Laditionele nieuw- aarsdiner plaats van de Zierikzeese Rotaryclub. Een groot aantal leden met hun dames was aanwezig. Zij luisterden naar een inleidende toe spraak van de voorzitter ir. N. Bie- zelvelt, die de belangrijkste gebeur- •tenisse van 1968 de revue liet passe ren. Tussen de gangen bracht één der leden een karakteristiek van de verschillende Rotarians. De verdere tijd werd opgevuld met wiskunde- en woordgrapjes. Tijdens het diner en na afloop werd gespeeld door de pianist Ronald Hulshof te Renesse. Heel laat werd het gezellig samen zijn beëindigd. Chinees diplomaat vraagt asyl in Nederland DEN HAAG, 24-1. Zaterdagoch- tend heeft de tijdelijk zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek, de heer Liao Ho Shu, zich gemeld op het hoofdbureau van politie te 's Gra- venhage. Maandag 27 januari Haamstede Gemeentehuis. 7.30 uur, gemeente vergadering Westerschouwen. Kerkwerve Wijkgebouw, 7.30 uur, moedercursus. Ncordgouwe Hotel v. d. Weijde, 7.30 uur, Platte landsvrouwenbond afd. Noordgouwe e.o., lezing over „Onderhoud van huis en huisraad". Dinsdag 28 januari Haamslede Hotel Bom, vergadering afd'. Wes telijk Schouwen Z.H.E. BRUINISSE Auto reed dijk af bij viaduct Heden (maandagjmorgen heeft te Bruinisse een verkeersongeval plaatsgevonden tengevolge waarvan de heer J. J. D. uit Kr inningen met verwondingen moest worden overge bracht near het ziekenhuis te Goes. De heer D. werd niet-levensgevaar- lijk gewond. Het ongeval vond plaats toen D. met zijn auto in plaats van het via duct bij de Noorddijk op te rijden, de dijk afreed. De weg maakt ter plaatse een zeer flauw bochtje, maar de juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. De heer D. passeerde iedere dag dit weggedeelte. De au to werd totaal vernield. Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3y2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezins krediet. Als rekeninghouder geniet u een uitge breide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoorbeeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. Jaarverslag verschenen ZIERIKZEE, 25-1. Op vrjjdag 31 januari a.s. wordt - geljjk gemeld - in „Concordia" de algemene verga dering van V.V.V. gehouden. Ver schenen is het jaarverslag van dc secretaris, waarin wordt vermeld, dat het V.V.V.-kantoor ih 1968 was geopend van 1 april tot 30 septem ber. Het kantoor is in totaal 1271 urén geopend gcwèest. Het kantoor was in afwisseling bezet door de dames: mevr. Hagen, mevr. v. d. Houten, mej. v. d. Lely, mej. de Boer en de heer dc Oude. In totaal werden 5393 inlichtingen verstrekt, waarvan 3226 mondeling, 441 schriftelijk en 785 telefonisch. Het 'kantoorbezoek is wat achteruit gegaan, als gevolg van het feit dat de hostess op de Balie niet minder dan 70.000 toeristen, die daar per bus aankwamen, van dokumentatiema- teriaal voorzag. Gidsen en vouwbladen Uitgdgevcn werden: 3000 V.V.V. - gidsen en 13.000 vouwbladen. De Zierikzeese plattegrond werd in 15 duizend stuks uitgegeven. Bijzonder in trek waren de vouwbladen van de Zeelandbrug. Zeer goed werkte het zg. L.IJlX-systeem voon logiesboe- king, Er is aan 828 pers. onderdak voor 1 nacht gegeven. Aan busonder- rem in gen, tedakties van toeristische bladen en aan radio en t.v. zijn doku- mentatiemappen over Zierikzee ver zonden, hetgeen artikelen opleverde •in diverse bladen. Vier radio-uitzen dingen en twee t.v.-uitzendingen over Zierikzee werden gepresenteerd. Toeristen-agenda Ln 1968 begon V.V.V. met het plaatsen van oen toeristen-agenda in de badcourant. Op 70 uitgaande brie ven aan verenigingen, kwamen er vijf terug. De heer Arkenbout werd afgevaardigde in de Streek-V.V.V. Een groot succes was dc Groene Kustwegconferentie, die veel publi citeit voor Zierikzee opleverde. Op' de Voorjaarsbeurs had V.V.V. een stand. Ei- werden 9 dansfestival- avonden gehouden en 8 wijnfeesten ann'ex miss-verkiezingen. Zestig bussen vertrokken zonder dat de pasagiers Zierikzee hadden bezich tigd. De oorzaak was parkeergebrek (donderdagen). De aktiviteiten van de hostess werden zeer gewaardeerd. Er werden zeven rondleidingen ver richt en 2000 telefoongesprekken ge voerd. Hel bestuur vergaderde twaalf maal. Engeland licoft Frankrijk meege deeld, dat het in beginsel gunstig staat tegenover een Frans voorstel voor een bijeenkomst van dc vier permanente leden van dc Veilig heidsraad ter bespreking van dc bespreking van dc kwestie van hel Midden-Oosten. Schot vertrok, in zijn plaats werd in het bestuur gekozen de heer A. Bakker. Eén schip werd aan de vloot toegevoegd, nl. de ZZ 17. Verschil lende schepen werden vergroot. Ra dar behoort tegenwoordig tot de „ge wone uitrusting". De voorzitter sprak aan het slot van zijn jaarrede de wens uit dat met de gedane investeringen en de steeds groter wordende onkosten een goed jaar 1969 zal mogen worden. Het financieel verslag van pen ningmeester J. Kouijzer toonde een voordelig saldo aan van f 264,32. In de kascommissie werden benoemd de heren W. Schot en H. Kouijzer. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren St. Praet en C. M. Schot herkozen. De heer J. Kouijzer werd herbenoemd als bode van de vereniging. De voorzitter bracht dank aan de feestcommisise, die o.l.v. de heer J. Goedhart weer zorgde voor een zeer geslaagd mosselfeest. Be sloten werd om de heer N. L. Praet, mede-oprichter van „Helpt Elkan der" en jarenlang bestuurslid en lid, te benoemen tot erelid. Ter sprake kwam verder de ge meentelijke verhoging van de haven gelden. Een punt van discussie vorm den de veelvuldige klachten over schade aan percelen, aangericht door wormenspitters. Hierbij ontbrak het niet aan kritiek op het toezicht op deze percelen. Mogelijk dat het toe zicht anders aangepakt gaat worden. Per 1 maart a.s. verdwijnt nl. het bestuur van de Zeeuwse Stromen en gaat de betrokken dienst over naar Domeinen. Een andere zaak die aanleiding gaf tot het wisselen van verschil lende meningen was de komende vergadering van de Mosseladvies commissie, waarbfj het er o.m. om zal gaan het Mosselfcnds open te houden of te sluiten. Uiteindelijk bleek „Helpt Elkander" het meest te voelen voor het standpunt van de voorzitter, nl. om bij de komende besprekingen geen al te vast omlijnd standpunt in te nemen. Het meest veelde de vergadering voor een iets vroegere sluiting van het fonds, waarbij zal worden voorgesteld om de zgn. getroste mosselen voortaan te laten afkeuren. Voor de in deze vergadering door „Zevibel"-voorzitter Lockefeer ge geven toelichting op de Schadewet ex art. 8, verwijzen we naar onze krant van morgen. en Uitspanning" opgelost gekeurd na een opmerking van de heer J. Stoel. De penningmeester gaf verslag der financiën en kon be sluiten met een mooi batig saldo. Bij de bestuui sverkiezing waren aftredend: secr. S. van Almkerk, penningm,. J. van Almkerk en be stuurslid J. Geleijnse. Zij stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen: de heer A. Hagens, de heer J. van Almkerk jr., de heer W. Hanse en de heer J. de Wit. Allen namen htm benoeming aan. Na de bestuursverkiezing werden de verschillende moeilijkheden be sproken die gerezen zijn door het bedanken van de heer L. C. Braber. De heer K. de Munnik werd aange steld als dirigent. De heer A. Hagens werd aangesteld als reserve dirigent. Laatstgenoemde zal de Boerenkapel voor zijn rekening nemen. De heer J. van Almkerk, penning meester en de heer J- Geleijnse, werden beiden benoemd als erelid. Van Almlkerk was 48 jaar lid, Ge leijnse 53 jaar lid van „Nut en Uit spanning". De vice-voorzitter dankte beide leden voor het vele werk ver richt van N. en U. De rondvraag bracht verschillen de zaken ter tafel die door het be stuur zullen worden onderzocht en nader worden bekeken. De heer J. C. Paauwe bood aan wanneer de vereniging eventueel tot aanschaf fing van uniformen overgaat, de eer ste uniform te bekostigen. De vice- voorzitter, de heer M. van Leersum, dankte na de rondvraag allen voor hun opkomst en discussies en her innerde de aanwezigen aan het feit, dat dit jaar de vereniging 96 jaar wordt. „Laten wij samen ons best doen voor N. en U., dan halen we zeker de 100 jaar". Hiermede besloot spreker het officiële gedeelte. Men bleef hierna nog gezellig bijeen tot in de kleine uurtjes. Kat liep 500 km PISA (Italië), 25-1. Een kat, ge naamd Dick, is na een wandeling van 500 km. na bijna vijf maanden bij zijn meesters in Pisa in Noord- Jtalië teruggekeerd. Mevrouw Maria Grazia Antonella vertelde het dier vijf maanden geleden aan kennissen in Avellino in Midden-Italië te heb ben gegeven, omdat het steeds bij haar baby in de wieg klom. Dick bleef slechts een week bij zijn nieu we eigenaars en verdween. Vrijdagavond kwam hij sterk ver magerd en uitgeput by zijn vroegere meesteres terug .Hij wandelde met een op de wieg toe om van de ver moeienissen uit te slapen Man - door rood licht - reed meisje dood ZEIST, 25-1. De zeventienjarige Anneke Caro' uit Bosch en Duin werd bij het oversteken van de Amers- foortseweg in Huis ter Heide zo ern stig gewond, dat ze op weg naar het ziekenhuis is overleden. Het meisje wilde per fiets de weg oversteken terwijl het verkeerslicht voor haar op groen stond. Een per sonenauto, bestuurd door de 58-ja- rige S. P. van dc B., uit Maartens dijk, die met grote snelheid over dc AmersfoortSestraaiweg naderde, ne geerde het rode licht en overreed haar. Voor mosselkwekers wordt 1969 zeer belangrijk jaar ZIERIKZEE, 25-1. „Met dankbaarheid mogen we terugzien op het afge lopen jaar. Al is dan het mosselseizoen nog niet ten einde, toch zal de aan gevoerde hoeveelheid mosselen aanmerkelijk hoger zijn dan vorig seizoen. Zelfs een strenge verstperiede kan daarin geen verandering meer brengen. De aanvoer uit de Waddenzee, die enige jaren achtereen een teleurstelling was, is nu weer tot behoorlijke hoogte gestegen". Aldus sprak vrijdagavond de voor zitter van de Zierikzeese vissersvere niging „Helpt Elkander", de heer B. W. Schot, in zijn jaarrede bij de aan vang van de in het „Huis van Nas sau" gehcuden jaarvergadering. De vissersvergadering werd bijgewoond door de beide wethouders, mr. K. A. Keuning en de heer C. By de Vaate en „Zevibel"-voorzitter de heer Loc kefeer uit Hulst. In totaal werden - aldus maakte de voorzitter bekend - in het afge lopen seizoen tot en met donderdag jl. (vanaf juli 1968) uit Zeeland plm. 226.000 tonnen en uit de Waddenzee plm. 599.000 tonnen aangevoerd; to taal dus plm 825000 tonnen. De cij fers van vorig jaar over dezelfde pe riode zijn: uit Zeeland 200.000 ton, uit de Wadden 430.000, totaal 630.000 ton. In het Mosselfonds werden 81.000 tonnen opgenomen. Werden er vorig jaar hoge prijzen voor de mosselen betaald, deze lagen nu aanmerkelijk lager. „Hieruit blijkt dat een vrije markt ook niet alles is", aldus de heer Schot. In apriL werd het mosselseizoen '67-'68 afgesloten. Bijzondere ken merken waren: weinig mosselen, geen beste kwaliteit, maar een gemiddeld goede inschrijf prijs. In zijn jaarover zicht herinnerde de voorzitter ver der aan de in dc Zierikzeese Con certzaal gehouden vergadering be legd door de gezamenlijke gemeen tebesturen en de Vissersvercnigirgen In juli beleefde Zierikzee een bijzon der stormachtig mosselfeest maar tcoh ken het gehele programma wor den afgewerkt, behalve de rondvaart op de Oosterschclde. In augustus was er een grote mcsselaanvoer met mooie prijzen en een grote vraag maar in oktober was het beeld op de mijn wel iets anders. Door de veel te grote aanvoer daalden toen de prijzen en wel zo sterk dat vele par tijen door het fonds moesten worden opgenomen. De kwaliteitseisen zijn intussen al verhoogd. Een dieptepunt volgde in november. Er kon zelfs gesproken worden van misbruik van het fonds en opnieuw werden door de M.A.C. de kwaliteitseisen ver hoogd. Omdat het fonds uitgeput raakte werd de fondsheffing met honderd procent verhoogd. Daarna trad een verbetering in: er werden minder mosselen in het fonds gelost en de handel nam zeer veel af, zodat rond de jaarwisseling al evenveel mosselen aangevoerd waren als vorig jaar. Het is te hepen, aldus de voorzit ter, dat t.a.v. het fonds een ieder le ring heeft getrokken. Willen we ko men tct een normale fondsheffing in het volgend seizoen dan zal de bo demkwaliteit verandert moeten wor den. Blykt dan dat er te weinig aan voer is dan kan men heel voorzichtig de bodemkwaliteit verlagen". De voorzitter sprak verder de wens uit dat zowel de kweker als de han delaar zich zal houden aan het be sluit cm te komen tot een sluiting van het seizoen van 24 april tot 15 juni. Immers, na een jaar waarin het seizoen officieel niet gesloten is ge weest en enkel handelaren enige tonnen mosselen in de week verzon den hebben - waarvan de kwaliteit ook neg te wensen overliet - is dit besluit alleen maar toe te juichen. Een vraag waar de vissers zich zeer binnenkort over zullen moeten bera den is wat er met de fondsmosselen einde van het seizoen nog op de ver waterplaatsen liggen. Het is intussen opnieuw duidelijk gebleken dat er voor de mosselen een grote markt is. In dit licht bezien is het dubbel jammer dat we straks 50 procent van onze produktie verlie zen, aldus de heer Schot; „De Delta werken gaan langzaam maar zeker verder". Ten aanzien van de schade vergoeding voor de ingetrokken Een- drachtpercelen is nog niets bekend. Het is zeker niet denkbeeldig dat deze zaak straks in de warwinkel van het Deltaplan de mist in zal eaan. Ook in De Hammen moeten in maart percelen verlaten worden, de Lauwerszee wordt in mei afgesloten en ook dat betekent verlies aan vis grond. De Deltawet In verband met de aanbieding van het wetsontwerp art. 8 van de Del tawet in de Tweede Kamer bracht de voorzitter de leden een artikel on der de aandacht dat is opgenomen in de visserijwereld. „We zullen er ge zamenlijk ir moeten duiken en een en ander in speciale ledenvergade ringen bespreken, zodat een ieder de kans krijgt er z'n zegje over te doen", aldus de voorzitter. Het nieuwe jaar 1969 wordt voor cle vissers een belangrijk jaar want ligt de wet vast dan is daar niets meer aan te veranderen. De voorzit ter was van mening dat het ontwerp van wet neg te weinig houvast biedt. „Als je bij de uitwerking in behan deling komt bij een goede ambtenaar dan zit je goed maar kom je bij een kwaje dan zit je slecht. Dat zullen we moeten vermijden. We moeten weten waar we aan toe zyn zodat we n?et het slachtoffer worden van een af andere willekeur", aidus de heer Schct. die daar aan toevoegde: ..Minister Bakker i« een aardige man maar we zullen met zijn schuitje niet meevaren als het niet genoeg stabi liteit bezit". ..Helpt Elkander" heeft momenteel 46 leden. De secretaris, de heer Dav. Moeilijkheden voor „Nut 7/ONNEMALRE, 24-1. Op vrijdag jl. hield de muziekvereniging de jaarvergadering in café „Volharding" Deze vergadering wei d geopend door de vice-voorzitter, de heer M. van Leersum. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het erelid de heer P. Hartog en de dames der leden. Dit jaar is wel een bewogen jaar geweest voor „Nut en Uitspanning". De start van dit jaar liet niets te wensen over. Maar naar gelang het jaar verstreek, werd de opkomst der leden minder en met name de maand november was wel een ongeluks maand. De dirigent, de heer L. C. Braber. gaf te kennen, op een repe titie dat hij bedankte als lid, als voorzitter en als dirigent. „Dit kwam als een donderslag bij heldere hemel. Alle leden stonden perplex dit te ho ren en ik geloof namens alle leden te spreken, wanneer ik dit aanduid met een ijskoud stortbad over een bezwete rug. Maar we zullen trach ten deze moeilijkheid te overwin nen", aldus spreker. Dat kan alleen door samen te werken en samen te trachten „Nut en Uitspanning" over eind te houden. Hierna volgden de notulen door de secretaris de heer S. moet gebeuren" die eventueel aan het van Almkerk, welke werden goed- elders. In Londen werd een voorjaars- en zomermode gepresenteerd. De foto toont een avondcosluum voor groot gala, uitgevoerd in bedrukte zijde,, waar over een stola van veren. Advertentie de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2