DE ZIERIKZEESCHE COURANT POUTIE TE PRAAG SLOEG DEMONSTRANTEN UITEEN Jonge vrouw te Tilburg doodgeschoten Californië getroffen door noodweer Studieboeken stelende student gepakt Gedwongen zelfmoord Tsjechisch meisje? OVEREENSTEMMING OVER NIEUWE C.A.O. VOOR DE LANDBOUW Regering-Franco kondigt noodtoestand af Johnson schrijft tegen De Gaulle V/AT UQT 01 &ILT ZIERIKZEESCHE UB NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110)2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. 27 januari J969 125s!e jaargang Nr. 20138 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer: Zuivelfabriek Zierikzee stopt produktie Onrust in Tsjechische hoofdstad PRAAG, 26-1. De politie van de Tsjechische hoofdstad Praag heeft gisteravond in het centrum van de stad drieduizend demonstranten met gummistokken uiteengejaagd. Enkele honderden mensen, meest jongelui, begeleidden de werkzaam heden van de politie op het Wences- lasplein met afkeurende kreten en fluitconcerten. „Is dat onze normali sering, ga naar huis en trek je bur gerpak aan", werd lachend geroepen. De politie reageerde hier niet op. Op enkele honderden meters afstand werden twee bussen vol politieman- men 'gereedgehouden. De politie legde een sterk cordon om het standbeeld en verhinderde iedereen de toegang. Plakkaten met solidariteitsverklaringen en oproepen werden verwijderd, evenails alle kaarsen, kransen en bloemen, die aan Jan Palach herinnerden. De politie deelde mee dat alle de monstraties, die verband houden met de zelfverbranding van de 21-jarige filosofiestudent verboden zjjn. Telkens weer kwam het tot ver hitte twistgesprekken tussen de po litie en voorbijgangers, die naar het ruiterstandbeeld wilden. In Praag is zondag officieel mee gedeeld dat zich de laatste vier da gen vijf mensen in brand hebben ge stoken. Het totaal aantal zelfmoord pogingen sinds 16 januari is daar mee tot 13 gestegen. De motieven zijn over het algemeen van patholo gische aard of terug te voeren op familiekwesties, aldus het persbu reau. Afscheid van Jan Palach Vele duizenden mensen hebben zaterdag in Praag gedefileerd langs de baar van Jan Palach, de Tsjecho- slowaakse student die zich uit pro test tegen de censuur in brand stak en aan zijn verwondingen is overle den. Zij trotseerden de kou en de lichte sneeuw en wachtten om in het Carclinum van de Karelsuniversiteit te worden toegelaten. In de universiteit is een rouw- plechti'gheid gehouden in aanwezig heid van de moeder van. Jan Palach, haar tweede zoon en haar schoon dochter. De rector van de universi teit. Oldrich Stary, bracht hulde aan de nagedachtenis van Jan Palach. Hij noemde „zijn heldhaftige en tra gische daad de uiting van een zui ver hart en van de liefde voor het vaderland, voor de waarheid, de vrijheid en de democratie". De vele duizenden mensen langs dé route namen een absolute stilte in acht. Bij het monument van Jan Hus stond de stoet stil, de kerkklokken begonnen te luiden en van een hoog balkon klonk klassieke muziek van een blaasinstrumentenorkest. Het plein was tot de laatste centimeter bezet. Men schatte dat meer dan 30.000 mensen daar een plaats had den gevonden. Na een kwartier zet te de stoet zich weer in beweging op weg naar de filosofische faculteit waar Jan Palach studeerde. TILBURG, 25-1. In verband met de gewelddadige dood van de 25-ja- rige mevrouw Petronella Lugters- van Hooydonk in de nacht van vrij dag op zaterdag in Tilburg, heeft de politie zeer sterke aanwijzingen te gen haar 27-jarige echtgenoot A. L. die is ingesloten. De man heeft echter nog geen woord losgelaten. Zeker 'is, aldus de politie, dat er omstreeks 2.30 uur die nacht in het woonvertrek van het echtpaar in hun woning in de Alver straat is geschoten met een revolver of pistool van het kaliber 6.35 mm. Er zijn, zo is gebleken, verschillende schoten afgevuurd waarbij er een van dichtbij de vrouw in de maag streek dodelijk heeft getroffen. Nog Turken mogen zoenen ANKARA, 25-1. In Turkije mag sinds zondag in het openbaar gekust worden. Deze besiissing heeft het hooggerechtshof in Ankara genomen, dat zich met een kusaanklacht tegen een jong paar bezighield. Naar de mening van het hof is een „kame raadschappelijke kus" in het open baar geen schending van de eerbaar heid. Tot dusver kon kussen in hét openbaar in Turkije op grond van een aanklacht bestraft worden, het geen vooral buitenlandse toeristen nogal eens duur te staan is gekomen. voor de politie ter plaatse kon zijn is L. naar een kennis gelopen met het verzoek of deze zijn vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen. Deze heeft daarop, vergezeld van. L. het slachtoffer naar het ziekenhuis ge reden. Onderweg moet zij zijn over leden. Kort nadien werd de politie vanuit het ziekenhuis gebeld dat L. bezig was amok te maken, ruiten te vernielen en het geneeskundig per soneel het werk qnmogelijk te ma ken. SAN FRANCISCO. 26-1. Een noodweer met hevige storm en re genval heeft in het weekeinde grote verwoestingen aangericht in het zui den van Californië. Tenminste 32 personen kwamen om het leven doordat zij bedolven werden onder moddermassa's. De meesten werden in hun slaap door de lawines verrast. Het ergst werd het gebied rondom Los Angeles getroffen met omliggen de villawijken als Brentwood, Belair en Hollywood Hills. Het reddingwerk werd bemoe.ilijkt doordat veel we gen door aardverschuivingen waren versperd. Zeven gebieden zijn tot rampge bied verklaard. De schade beloopt reeds verscheidene miljoenen dollars UTRECHT, 25-1. Na een jacht van boekhandel tot boekhandel heeft de Utrechtse politie de 22-jarige stu dent Van A. uit Utrecht aangehou den. Van A. werd op heterdaad betrapt toen hij bij de firma De Slechte aan de Cudegracht een boek van f 99,- achteroverdrukte. Een personeelslid ging hem achterna en pi-obeerde hem al roepend „houd de dief" te grijpen, maar dat mislukte. Iemand anders in de winkel had inmiddels de poli tie gealarmeerd, die de vluchteling met een auto volgde. Van A. rende door naar boekhan del Bijleveld aan het Janskerkhof. Aannemend, dat één boek meer of minder daar niet zou opvallen, ont deed hij zich in deze winkel van. zijn buit. Het trucje mocht hem niet ba ten: de politie rekende hem in en nam hem mee naar het bureau. Bij het verhoor bekende de student, dat hij sinds november 1967 voor in to taal f 2400,- aan studieboeken heeft gestolen, voornamelijk bij boekhan^ del Broese aan de Nachtegaalstraat in Utrecht. Hij gebruikte ze niet voor zijn eigen studie maar verkocht ze. Op zijn aanwijzingeniis gisteravond cok de 22-jarige student K. aange houden, die zelf in het najaar van 1967 boeken ter waarde van ongeveer 500 gulden heeft gestolen en die in dat zelfde jaar ook meedeelde in de opbrengst van de gestolen boeken die Van A. verkocht. Arts werkte floor ondanks schorsing ROTTERDAM, 25-1. De 52-jarige arts dr. L. E. C. Uit Poortugaal is door de politierechter te Rotterdam veroordeeld tot een maand gevan genis, omdat hij na een bij rechter lijk vonnis uitgesproken schorsing voor drie maanden, zijn huisartsen praktijk normaal heeft voortgezet. De schorsing volgde op een fatale vergissing van dr. C. Een kind stierf na een fout in zijn therapie, name lijk een overdosering van een ge neesmiddel, zo verklaarde de raads man van dr. C., die om een behan deling met gesloten deuren had ge vraagd. PRAAG, 25-1, Het Tsjechische ministerie van binnenlandse zaken heeft zaterdag een afscheidsbrief aan haar ouders gepubliceerd van de 18- jarige studente Blanka Nechozelo- va, die woensdag met gas zelfmoord pleegde. Een Tsjechoslowaaks blad had gemeld, dat het meisje in navol ging van Jan Palach een eind aan haar leven had gemaakt om tegen de Russische bezetting te'proteste ren. De gepubliceerde brief werpt ech ter een ander Jicht op de zaak. Het ministerie zegt dat het naar aanlei ding daarvan een onderzoek heeft gelast. De brief luidt als volgt: „Mijn geliefden. Ais u deze brief leest zal ik van niets' meer weten. Geloof, dat hetgeen ik heb gedaan ni'et uit overtuiging was. Ik ben er toe gedwongen. Ik bezit niet de waanzinnige dapperheid van Jan Pa lach. Daarom sterf ik op deze manier die is zoveel gemakkelijker. Voor mij is zij echter verschrikkelijk, ik zou nog zo graag leven. Zodra om half negen precies een zwarte Mercedes driemaal toetert zal ik het venster sluiten en de gaskraan opendraaien. Ik wil niet, maar ik moet. Ik smeek u mij te vergeven, want ik kan niet terug. Het is zo beter dan vitriool in mijn gezicht. Mag God mij vergeven. Blanka". De E.E.G.-graanhulp aan ontwikkelingslanden STRAATSBURG, 25-1. Het Euro pese parlement heeft vrijdag in een resolutie verklaard het ten zeerste te betreuren dat de gemeenschap nog niets gedaan heeft om haar ver plichtingen inzake voedselhulp in de vorm van graan na te komen. In augustus 1967 verplichtte de E.E.G. zich, in het kader van het wereld- graanakkoord, om jaarlijks 1.035.000 ton graan of de tegenwaarde daar van in geld als hulp ter beschikking te stellen. Onderlinge onenigheid over de vraag of die hulp „gemeen schappelijk" of per land gegeven moet worden, is er de oorzaak van dat er tot nu toe nog vrijwel niets is gebeurd. UTRECHT, 24-1. In de hoofdafde ling sociale zaken van het land bouwschap is overeenstemming be reikt ever de inhoud van een loon- advies, dat als basis zal dienen voor de collectieve arbeidsovereenkom sten in de akker- en weidebouw en de veehouderij. De afgelopen afspra ken gelden voor de periode van 1 maart a.s. tot 28 februari 1970. De hoofdafdeling adviseert een loonsverhoging van zes procent en een verkorting van de arbeidstijd met 65 uur per jaar. De arbeidstijd- Advertentie. QUALITY FIRST - MORRIS Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 Onrust in Spanje De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dayan, bezocht fami lieleden van een soldaat, die omkwam bij een Libanese aanval op het dorp Kiriat-Shmona. Dayan beloofde de bevolking pogingen in het werk te stellen om toekomstige aanvallen te voorkomen. MADRID, 25-1. De regering-Fran co heeft vrijdag voor geheel Spanje voor de tijd van drie maanden de noodtoestand afgekondigd en daar bij een aantal vrijheden opgeschort, naar is meegedeeld, om een einde te maken aan de „studentenonrust die de vrede in het land bedreigt en die deel uitmaakt van een Internationale .strategie". Minister van voorlichting Manuel Fraga Iribarne. die het besluit be kendmaakte, zei dat de regering „meedogenloos" zal zijn ten opzichte van de organisatoren van studenop- standen. De maatregel volgt na een periode van twee jaar waarin de studenten onrust steeds sterker werd en waar in cok de politie krachtiger ging op treden. Nadat maandag de student Enrique Ruano overleed na een sprong uit een raam op de zevende verdieping van zijn huis tijdens een politieverhoor, namen de betogingen op de universiteiten nog toe. Enkele honderden studenten zijn de afgelo pen week aangehouden. In politieke en diplomatieke krin gen in de Spaanse hoofdstad toon de ,men zich zeer verrast. Men wees erop dat behalve de toegenomen on rust onder de studenten de laatste tijd druk is gespeculeerd over een mogelijke benoeming van de 31-ja- rige Juan Carlos van Bourbon tot opvolger van generaal Franco. Een regeringsfunctionaris zei dat volledige censuur voor de Spaanse pers wordt ingesteld. Vanaf zaterdag moesten alle Spaanse dagbladen en persbureaus hun berichten en foto's voor publikatie voorleggen aan het ministerie van voorlichting AMSTERDAM. Een overzicht van een (klein) gedeelte van de caravan- tentoonstelling in het RAI-geboinv, die vrijdag jl. werd geopend. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's r Men zegt" en misschienf f zijn de twee lakeien van de laster. j verkorting zal zoveel als mogelijk is de hoog-produktieve uren in de landbouw (oogsttijd) onaangetast la ten. Doordat de arbeidstijdverkorting- in het loon zal worden gecompen seerd, zal de verhoging van het ba sis-uurloon 28 a 29 cent bedragen. Per 1 januari 1970 worden de lo nen van de losse arbeiders met twee cent extra verhoogd in verband met de stijging van de wachtgeldpremie. In de akker- en weidebouw en de veehouderij bestaan thans acht (re gionale) C.A.O.'s waarbij in totaal rond 50.000 werknemers zijn betrok ken. De werknemersbonden hadden een loonsverhoging van zeven pro cent en een arbeidstijdverkorting met 65 uur per jaar gevraagd. De boerenorganisaties boden 6.5 pro cent en 52 uur werktijdverkorting, waarop de bonden zes procent en 65 uur arbeidstijdverkorting ver langden. NEW YORK, 26-1. Lyndon John son heeft in zijn eerste gepubliceer de artikel sinds zijn aftreden als pre sident van de Ver. Staten Generaal De Gaulle verweten het struikelblok te zpn op weg naar eenheid in west- Europa. De oud-president spreekt er zijn spijt over uit dat tijdens zijn ambts periode de Europese eenheid geen voortgang maakte. „De reden hier van was heel eenvoudig, de Franse regeringspolitiek", aldus het artikel, dat verschijnt in het februarinum mer van „Readers Digest". Johnson schrijft dat een van zijn grootste teleurstellingen is dat met de Sowjet-Unie geen overleg over beperking van de raketbewapening kon worden géopend. Ik was net van plan dergelijke besprekingen aan te kondigen, toen de brute Sowjet-in- vasie in Tsjecho-Slowakijc een eind maakte aan de hoop, aldus de oud- president. Iets hogere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Aanvankelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis, morgen enkele verspreid voorkomende op klaringen; overwegend matige zui delijke wind; iets hogere tempera turen. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-temperaturen: meer 'dan 3 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min- sens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 28 jan. Zon op. 8.26. onder 17.20. Maan op 12.09, onder 5.16. Volle maan 2 febr. te 13.56. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 jan. 11.02 v.m. 23.55 n.m. BROUWERSHAVEN 28 jan. 11.02 v.m. 23.47 n.m. Doodtij: 27 jan, HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde be vond Nederland zich aan de west flank van een hogedrukgebied. dat zich van Polen over midden Europa naar het westelijk deel van de Mid dellandse zee uitstrekte. Zuidelijke winden voerden lucht aan, waarin bij ons zondagmiddag temperaturen van acht tot elf graden werden be reikt. Even zacht was het op de Brit se eilanden. Daar veroorzaakte een front behorende bij een depressie ten zuiden van IJsland plaatselijk enige regen. Dit, front zal ons de ko mende nacht passeren, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Ook achter het front blijft ons land in een zuidelijke stroming, zodat het zachte weer aanhoudt. De Nederlandse ambassadeur in Ethiopië, mr. P. v. Putman Cramer heeft zondag een overeenkomst ge tekend waarbij Nederland toezegt Ethiopië f 350.000 te zullen schenken voor de bouw van een centrum voor fysiotherapie ten behoeve van de Ic- probcstrüding in Ethiopië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1