CARAVAN RAI 69 g|P® Saigon en het overleg te Parijs in Amsterdam DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptisch blad over Israëlische superioriteit Terechtstellingen in Zuid-Afrika Stille tocht TSJECHISCHE REGERING ZENDT POLITIE NAAR PRAAG Deense jeugdactie tegen pornografie Nog toename van Mao-griep in Nederland Zware straffen voor studenten te Madrid Koningin ereburger van Addis Abeba A.N.W.B. contra verzwaring van belasting op liet wegverkeer toer-caravans bagagewagens sta-caravans toebehoren vouwwagens terrein-reservering 24 JAN. TIM 2 FEBR. open wan IO-17 uu zondagen 10-17 u amsterdam speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N S -stations SAIGON.'23-1. Vlak na het ver trek van vice-president N'goejen Cao Ky naar Parijs, heeft de Zuidvietna- mese regering donderdag een com muniqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de Noordvietnamezen en guerillastrijders van de Vietcong op dracht hebben sabotage te plegen en terreur uit te oefenen met het doel het vredesoverleg in Partis te beïn vloeden. In het communiqué wordt voorts gezegd dat militaire kwesties voor rang moeten hebben op de bespre kingen in Parijs. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's dat Israël tot de tanden bewapend is, over een uitstekende inlichtingen dienst beschikt, zijn numerieke min derheid goedmaakt door zijn tech nische superioriteit en een meester is op het gebied van de psycholo gische oorlogvoering. Heykal is van mening dat het po litieke bewind in Egypte door het Israëlische optreden geleden heeft en als mocht blijken dat het niet bij machte is het hart van het land te verdedigen, zou de toestand voor het bewind hachelijk worden. Als het zou vallen, zou Egypte uitgeschakeld zijn. De rest van de Arabische we reld zou dan oen gemakkelijke prooi voor de vijand zijn. AMSTERDAM, 23-1. Ter onder steuning van de acties der Tsjecho- Slowaakse studenten organiseert de vereniging van studenten in de Sla vische taal- cn letterkunde aan de universiteit van Amsterdam (Samo- gon) vrijdagmiddag om twee uur een stille tocht van het Slavisch-semi- narium (Lambert ten Catehuis Hee rengracht 328) naar het monument op de Dam, waar bloemen zullen worden gelegd. Als leuze wordt mee gevoerd: „Amsterdamse Slavisten solidair met Tsjacho-Slowaakse stu denten". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken JJ, Zierikzee, postbus 1, tel. (Ot 110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakteur: M. i. Bij de Vaale, tel. (Ot 110 2938). Uitgave' Advertentieprijs t9 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Bezorgdheid voor zaterdag CAIRO, 24-1. Israël heeft zich niet misrekend toen het liet vliegveld van Beiroet aanviel, schrijft de hoofdre dacteur van het semi-officiclc Egyp tische blad „Al Ahram" in zjjn we kelijks hoofdartikel. Vrijdag 24 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20137 WAARIN OPGENOMEN m uit nummer: Reeds vóór-lentetekens in de Westhoek Vrij... dan de caravan! Veel doet, die iets goed doet. PRETORIA, 23-1. Vorig jaar zijn in de centrale gevangenis van Pre toria, waar alle executies door mid del van de strop in Zuid-Afrika uit gevoerd worden, 119 terechtstellin gen verricht. Dit is een stijging met 18 vergeleken met 1967. Deze officiële cijfers zijn overigens niet gespecificeerd. Er wordt niet gezegd hoeveel negers en hoeveel blanken er zijn terechtgesteld en voor welke misdrijven. De Israëlische propaganda kan nu zeggen dal het leger kan toeslaan waar het wil. Ook is gebleken - al dus hel artikel - dat een dergelijke operatie verdeeldheid in het aange vallen land kan zaaien. De hoofdredacteur van Al Ahram. Mohammed Heykal, gelooft niet dat Israël tot een algemeen offensief zal overgaan, maar zich tol bliksemaan- vallen zal beperken. Hij slelt vast Zuidelijke winden Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met vooral aanvankelijk nog op vele plaatsen mist; zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en zuid west; in het algemeen iets hogere temperaturen. Voor zondag: Zon: hiinder dan 40 procent. Min.-temperatuur: van ongeveer nor maal tot 5 graden boven normaal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 25 jan. Zon op 8.30, onder 17.15. Maan op 11.06, onder 1.32. 26 jan. Zon op 8.29, onder 17.17. Maan op 11.21, onder 2.48. 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.19. Maan op 11.41, onder 4.03. Eerste kwartier: 25 jan. te 9.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 25 jan. 7.58 v.m, 26 jan. 8.43 v.m. 27 jan. 9.42 v.m, BROUWERSHAVEN 25 jan. 7.58 v.m. 26 jan. 8.44 v.m. 27 jan. 9.44 v.m. Doodtij: 27 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal werd het weer in ons land bepaald door een rug van hoge luchtdruk die zich van Spanje via Frankrijk en onze streken naar het noorden uitstrekt. Vochtige lucht die met zwakke win den van zee het land binnenstroom de droeg er toe bij dat de mist zich in de avond en nacht over een groot deel van het land uitbreidde en zich ook in de ochtend op grote schaal handhaafde. Op het noordelijk deel van de Atlantische oceaan bevindt zich een omvangrijk lagedrukgebied. Een bijbehorend frontensysteem strekt zich van Ierland naar Spanje uit. Dit frontenstelsel dringt de ko mende 24 uur langzaam naar het oosten ,maar zal het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Op de nade ring ervan neemt de wind iets toe. Zachtere lucht die zich boven Frank rijk bevindt zal hierdoor ons land binnenstromen, waarbij de mistkans kleiner wordt. 20.31 n.m. 21.22 n.m. 22.35 n.m. 20.21 n.m. 21.14 n.m. 22.29 n.m. PRAAG, 23-1. - Tsjcehoslowaakse rijkspolitie uit plaatsen in de omge ving van Praag is naar de hoofdstad gedirigeerd om de gemeentepolitie te versterken. Vooral by Russische ge bouwen en installaties is de politie bewaking groot. De autoriteiten schijnen bevreesd te zyn voor onge regeldheden wanneer zaterdag Jan Palach, de student die zichzelf in brand stak en sindsdien als een na tionale held wordt vereerd, wordt begraven. Iets van deze vrees bleek uit een officiële verklaring, waarin de re gering er bij het volk op aandringt zijn kalmte te bewaren en zegt over inlichtingen te beschikken dat „on verantwoordelijke elementen de be grafenisplechtigheid willen aangrij pen om onlusten uit te lokken". Zij zou alle haar ter beschikking staande middelen aangrijpen om te verhin deren dat de begrafenis gebruikt wordt als voorwendsel om inciden ten te veroorzaken. Men verwacht dat de plechtigheid grote belangstelling zal trekken. Bij de demonstratie van maandag kwa men ongeveer 100.000. mensen- het Wenceslasplein op, om eer aan Jan Palach te bewijzen, die zelfmoord pleegde uit protest tegen de pers- censuur. Sindsdien zitten veertien honger stakers op de plaats waar Palach zich in brand stak. Zy kregen don derdag van de politie opdracht hun tenten af te breken. De bevolking reageerde hierop met de demon stranten warme dranken en kleding te brengen. KOPENHAGEN, 23-1. „Liefde is zuiver". In vele Deense steden heb ben leden van de „christelijke jeugd" ontelbare affiches met deze tekst aangeplakt. Ze voeren een anti-por nografische actie en zijn zeer ge belgd over de ruimdenkende hou ding die de regering tegenover por nografie heeft aangenomen. „De christenen mogen hun mond niet houden terwijl de deur wordt opengezet voor de pornografie", riep een van de plakkers vol vuur. „Por nografie is vergif voor de jeugd", voegde hij eraan toe, „en tegelijker tijd sluit men haar af van het evan gelie dat staat voor vrede en zalig heid. De autoriteiten moeten een eind maken aan dit kwaad". Misdadiger in bed van de pastoor BRUSSEL, 23-1. In de Brusselse gemeente Itterbeek is een Franse misdadiger gearresteerd in het bed van de plaatselijke pastoor. De man was eind vorig jaar uit een gevangenis in Frankrijk ont vlucht en naar Brussel getrokken, waar hij zich aan autodiefstal schul dig maakte. Dinsdag geraakte hij met een ge stolen auto te Itterbeek betrokken bij een aanrijdign. Hij nam de vlucht, belde aan bij een huis dat de pasto rie bleek te zijn en eiste eten en on derdak. Pogingen van de pastoor, aan wie de mqn zijn moeilijkheden vertelde, om zijn ongewenste gast te bewegen de pastorie te verlaten, hadden geen resultaat. Toen de ge waarschuwde politie de andere och tend arriveerde sliep de Fransman neg steeds als een roos. gemaakt dat in de week van 13 tot 18 januari 75.618 ziektegevallen zijn gemeld tegen 68.133 in de week van 6 tot 11 januari. Aangenomen wordt dat ongeveer de helft van de 75.618 zieken door de Hongkong- of Mao- griep aan bed is gekluisterd. Het aantal ziektegevallen van 75.618 ligt 42 procent hoger in vergelijking met het aantal in de overeenkomstige periode van 1968, toen de A-griep heerste. UTRECHT. 23-1. Het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor, waarbij veertien bedrijfsverenigin gen zijn aangesloten (die tezamen circa 1,2 miljoen werknemers in on der andere de vrije beroepen, de ho- recasector, de metaal- en elektroni- sihe industrie alsmede de werkne mers in de hout- en meubilerings- bedrijven omvatten), heeft bekend MOSKOU. De open auto met de vier Russische kosmonauten, waarop - bij de ingang van het Kremlin - een aanslag is gepleegd. Een man (of een vrouw?) heeft met een revolver verscheidene schoten op de met bloemen versierde wagen gelost. De chauffeur werd geraakt; zijn toe stand wordt hopeloos genoemd. De ruimtevaarders bleven ongedeerd. Het Gemeenschappelijk Admins- tratie Kantoor heeft in zeven plaat sen „peilingen" verricht om bij te kunnen houden hoe sterk de invloed van de griep is. In de voorbije week is de griep in twee van de zeven plaatsen ten opzichte van de week 6-11 januari gedaald. Ondanks het inauguratiebal begon president Nixon reeds vroeg in de mor gen aan het werk. De foto toont de nieuwe president voor het eerst achter zijn bureau. MADRID, 22-1. Een krijgsraad in Madrid heeft vier jonge Spanjaarden tct gevangenisstraffen van 12 tot 25 jaar veroordeeld, omdat zy een reeks branden zouden hebben gesticht, o.a. in een gebouw van de Madrileense universiteit. Zij werden schuldig geacht aan „terreur", hoewel de verdedigers hadden betoogd dat twee der ver dachten geestelijk labiel zijn. De zwaarste straf kreeg de 19-ja- rige Leopcldo Redruello, die een „re volutionair front" van studenten zou hebben opgericht. Sinds mei van het vorige jaar zou deze organisatie on geveer 20 pogingen tot brandstich ting hebben gedaan. Alle vier ver dachten waren onder de 21 jaar. De 20-jarige Juahn Manuel Teije- Twente kan hel zenden niet laten ALMELO, 23-1. Hoewel de Alme lose gemeentepolitie in samenwer king met opsporingsambtenaren van de bijzondere radiodienst van de P. T.T. kortgeleden tydens een groot scheepse actie acht geheime zenders tot zwijgen hebben gebracht, blijven de etherpiraten in Twenthe actief. Woensdagavond hebben politie en P.T.T.-ambtenaren opnieuw een ille gale zender opgerold. Het was de zender Winnetou, bediend door de 22-jarige gehuwde bouwvakker H. G. uit de Goudenregenstraat in Almelo. Er ontstonden enige moeilijkheden toen men weigerde te voldoen aan het bevel van de politie om de deur te openen. De politie moest zich op krachtdadige wijze toegang tot de woning verschaffen. Bij huiszoeking werd de apparatuur, alsmede een versterker, grammofoon en 25 gram mofoonplaten in beslag genomen. Winnetou is twee maanden in de lucht geweest. De eigenaar is aange houden. ro werd tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld, de 18-jarige Angel Ayala tot 15 jaar en Ernesto Alaja- rin, 20 jaar oud, tot 12 jaar. ADDIS ABEBA, 23-1. In het ka der van het staatsbezoek van de Ne derlandse koninklijke familie aan Ethiopië zal koningin Juliana van daag (vrijdag) o.m. een bezoek bren gen aan het stadhuis van Addis Abeba. De burgemeester van Ethiopië's hoofdstad, Kantiba Gabre Heywot zal bij die gelegenheid de vorstin de sleutels van Addis overhandigen en koningin Juliana en prins Bernhard installeren als ere-burgers van Ad dis Abeba. Franse filmster in arrest PARIJS, 23-1. De Franse film acteur Alain Belon is donderdag door de politie van Parijs vastgehouden in verband met het onderzoek naar de moord op zijn lijfwacht Stephan Markovic. Dit gebeurde toen Delon op het bureau verscheen om op verzoek van de politie enige inlichtingen te ver strekken. Volgens de politie dient deze maatregel om haar onderzoek te vergemakkelijken. Delon moet na hoogstens 48 uur 'in vrijheid wordèn gesteld, tenzij er gegevens aan het licht komen die zijn arrestatie zou rechtvaardigen Het lijk van de lijfwacht werd vo rig jaar oktober in een zak op een vuilnishoop bij Versailles gevonden. Hij bleek met een schot uit een vuurwapen te zijn gedood. Het on derzoek van de politie heeft tot dus ver weinig opgeleverd. Treurstoet verboden In de Slowaakse hoofdstad Bratis- lawa verbood de overheid een treur stoet door de stad. Bloemen en vlajt- gen, die bedoeld waren om Palach te eren, mochten niet buiten de univer siteitsgebouwen worden vertoond. Een tafel met een rouwbeklagregis- ter moest van de straat voor de uni versiteit verdwijnen. In Brno moesten studenten een katafalk met een portret van Jan Palach van het Vrijheidsplein ver wijderen. Nadat de studenten hier tegen een protest hadden ingediend. kregen zij toestemming de bloemen en het gedenkteken voor het opera gebouw op te stellen. Dultcek ziek? Intussen vraagt men zich af wat de stilte rondom partijsecretaris Dub- cek te betekenen heeft. Officieel ver blijft hij in zijn geboortestad Bratis- lawa om uit te rusten. In de Slo waakse hoofdstad is daarover echter niets bekend. Men vindt het vreemd dat Dubcek op de achtergrond blijft nu de spanning in het land opnieuw- is toegenomen. Volgens sommige ge ruchten is hij ernstig ziek. DEN HAAG, 23-1. - De A.N.W.B. geeft met nadruk te kennen dat de bond volstrekt afwijzend staat tegen over de verzwaring van de belas tingen op het wegverkeer. De bond betreurt het in hoge mate dat opnieuw een kostenverzwarende last wordt vodfrbereid'enseal-worden toegevoegd kan de reeds zware las ten die tharis" op het wegverkeer drukken .en vraagt zich af of niet een 4e gerh^kkelijke weg is gekozen, respektieyeh^V'-of er in het geheel geen anderV-mogelijkheden zijn. Ofschoon de motorrijtuigenbelas ting geen bestemmingsbelasting is. heeft de regering in de laatste jaren reeds opcenten op de motorrijtuigen- i belasting geheven, met als bestem-' ming de wegenaanleg. Het wordt daarom door de A.N.W. B. wel als een grote stap terug be-, schouwd, dat de aangekondigde nieuwe verhoging van deze belasting ten goede moet gaan kómerf aan hef wegverkeer vreemde doeleinden. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1