de verdwenen atoomformule Nieuw symbool voor Praags verzet Sneller lezen BLIK DOOR HET WERELD De kwestie-Nigeria HET GEHEIM VAN HE STALKNECHT ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 23 januari 19(39 Nr. 20136 Vergadering te Nieuwerkerk (loop. Ver. tot Exploitatie van Landbouwwerktuigen NIKL'WLKKLUK. 21-1. Dit jaar zal de Coö|). Vreniging tot Exploita tie van Landbouwwerktuigen en ma chines „Nieuwerkerk" een zeer ef ficiënt beleid voeren, mede in ver band met de 12 B.T.W. die de ver eniging als zodanig ook moet op brengen. In het verleden had de co- cperatie met de omzetbelasting wei nig of niets te maken, daar het een voortzetting is van het landbouwbe drijf". De voorzitter, de heer II. J. v. d. Zande deelde mede dat deze 12 naar men verwacht, terug zal vloeien tot 6 a 7 Ondanks dit alles moeten de leden een extra verho ging, dóór die B.T.W., cp hun reke ningen verwachten. In z.ijn openingstoespraak, welke hij voor een volle zaal in hotel ..De Meebaai" te Nieuwerkerk, hield, noemde de voorzitter het afgelopen jaar een vlug jaar, met, zoals wel eerder is voorgekomen, goede maag ook moeilijke kanten. Er is door het natte seizoen, veel geploeterd, alvo rens de aardappelen eruit waren. Maar, hoewel er kosten aan dit al les verbonden waren, kwam het weer op zijn pootjes terecht. Het was in zijn totaliteit wel een duur jaar. Ge dacht was in het voorjaar van '68, geen prijsverhoging te doen geschie den. doch het weer stoorde zich niet aan dit goede voornemen, en wierp roet in het eten, wat aanleiding gaf tot nieuwe verhoogde prijzen. Een ander punt was de zeer hoge post „onkosten personeel", de grootste op SCHIPHOL, 20-1. Op Schip- X hol heeft de 71-jarige Ameri- kaanse mevr. Evelyn Wood, in *t* de V.S. bekend geworden door •j. haar opleidingsinstituten voor 't* dynamisch lezen, op een pers- X conferentie verteld, dat zij i» de afgelopen 10 jaar in totaal X 450.000 leerlingen vier tot vijf maal zo snel heeft leren lezen als zij aanvankelijk konden. Haar paradepaardje is wijlen president Kennedy, die naar zy zegt van nature een snel- lezer was. Hij ergerde zich echter aan het langzame lees- tempo bij zijn naaste mede- werkers en raadslieden en drong er op aan, dat zij bij Evelyn Wood een cursus zou- den volgen, hetgeen geschied- de. Dynamisch lezen voert het tempo van het lezen aanzien- lijk op en verhoogt daarbij het y begrips- en opnemingsvermo- (jen, zo betoogt zij. Dynamisch lezen zou het dankzij betere concentratie mogelijk maken sneller een grotere hoeveel- heid tekst te lezen, deze tekst beter te begrijpen en er meer van te onthouden. Grondregel van het dynamisch lezen is, dat men niet meer woord voor woord in zich opneemt, doch hele stukken tekst in één oog- opslag. de verlies- en winst-rekening. De heer Van der Zande wees op een betere samenwerking, die ook meer rendement zal opleveren. Door meer samenwerking onderling, zouden niet zoveel kostbare uren verloren gaan, want tijd kost ook in de landbouw, geld. Spreker belichtte in het kort een gedeelte uit het „Plan Mansholt" In de toekomst zullen er slechts gro te bedrijven meer zijn. Ook is dan het aantal werknemers in de land bouw geringer geworden, door af vloeiing naar andere maatschappe lijke takken. „Dan moeten we toch ook op een goede samenwerking kunnen rekenen?". De spuitschade Een zeer bijzonder moeilijk punt is de vergoeding van de spuitscha de. Het is een onmogelijke taak de vereniging hiervoor te laten opdraai en. wat de financiering betreft. De voorzitter drong er bij de leden op aan, om zich vooral te verzekeren tegen genoemde schade. Een ieder moet voor landbouwrisico verzekerd zijn. Bij eventuele schade wordt 10 11eigen resico berekend. De overige procenten worden door de verzeke ring gedekt. Voor degenen die zich niet verzekeren blijft het een moei lijke zaak. om bij schade een beroep op de vreeniging te doen. De schade blijft voor 100 ongedekt, en moet zelf bekostigd worden. De „spuit- schade"-regeling van heden, leidt tot onenigheid, en een gezonde rege ling moet zo spoedig mogelijk tot stand komen, dan weet een ieder tenminste waar hij aan toe is. Over geruime tijd zullen de leden een bro chure ontvangen waarin deze mate rie wordt behandeld. Coöperatieve werkplaats In een vorige vergadering werd gesproken over een coöperatieve werkplaats voor reparaties aan de landbouwwerktuigen. De vereniging acht het niet verantwoord nu een gebouw te laten zetten, als Cebeco in Zierikzee de landbouwers gelegen heid geeft om haar eigen reparatie- ruimte ter beschikking te stellen voor sleutelaars. Het bouwen van een coöperatieve werkplaats, zou enorme bedragen vergen. „Eventuele grond is in de omgeving van de Paarden- weg aanwezig, maar kost tien gul den per vierkante meter, wat ik nog al aan de ruime kant vind", aldus de voorzitter. De vereniging heeft ook nog overwogen de bestaande werkgelegenheid voor de werktuigen uit te breiden, maar hier had de ge meente bezwaren tegen. Punt drie van het agenda verzorg de de heer H. van Dried, die een overzichtelijke terugblik gaf van de werkzaamheden in de landbouw in het afgelopen jaar, van de gemeen schappelijke produktie. Na de pauze kwamen de „aan schaffingen" van diverse landbouw werktuigen aan de orde. De verga dering ging met het voorstel uit te zien naar een nieuwe tractor (voor de precicie-zaaimachine), akkoord. In de vakature de heer J. J. Bou- man, werd als bestuurslid gekozen, de heer J. Lievense, welke onder dankzegging zijn nieuwe functie aan nam. Aftredend en herkiesbaar was de secretaris de heer A. van Klin ken, die ook weer herkozen werd. Bij de rondvraag sneed de heer J. v. d. Zande. voorzitter van de Coöp. Telersvereniging ..Zierikzee" het on derwerp aan aardappel opslag en vervoer aan. Het ligt in de bedoeling dat genoemde C.T.V. Zierikzee, bin nen geruime tijd gaat uitbreiden. Om een nu zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen, hoe groot de ruimte moet worden, zou hij verschillende din gen hieromtrent willen weten. Hij stelde voor om de aardappelen op het land al voor te sorteren, wat tot resultaat zal hebben, dat 15 o grond en afval buiten de opslagplaats zou kunnen blijven. Door een netto-ge- wicht in te leveren, drukt men de kosten. Het probleem van vervoer, zo economisch mogelijk, geeft ook rog diverse moeilijkheden. Binnen afzienbare tijd zal hier met de leden over worden vergaderd. Tot slot werd door de vergadering de ver koop van twee eggen der vereniging aan partikulieren, goedgekeurd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De 41-jarige pluim veehandelaar F J. Willemsen uit Achtmaal (N.B.) is bij Seppe (in de buurt van Breda) om het leven ge komen, toen hij met zijn auto op een onbeveiligde overweg onder de stop trein Breda-Roosendaal terecht kwam. UTRECHT. De rijkspolitie heeft in samenwerking met de gemeente politie van Veenendaal vijf mannen aangehouden, die in het laatste half jaar van 1968 tal van inbraken ge pleegd hebben, in Rhenen, Ameron- gen, Veenendaal, Wageningen en Kesteren. AMSTERDAM. Het afgelopen weekeinde is in Amsterdam bij vier inbraken voor een waarde van rond f 19.000 aan foto- en filmappartuur gestolen. ROTTERDAM. Op de Verolme- werf te Rozenburg is de tanker Me- lania, het grootste schip ooit. in Ne derland gebouwd, door de bouwer (NDSM-Verolme) overgedragen aan Shell-Tankers. De overdracht van de 210.000 ton metende Melania vond plaats op de brug van het schip. HORST. In het »St. Antonius zie kenhuis" in Horst is overleden de 41-jarige G. Th. van den Bosch. Hij werd 's nachts omstreeks half twee aangereden door een personenauto, toen hij op het Wilhelminaplein in Horst, komend van achter een ge parkeerde auto, de weg wilde over steken. UTRECHT. Utrechtse rechercheurs hebben elf Utrechtse knapen in de leeftijd van 15 tot 22 jaar aange houden. die worden verdacht van een reeks inbraken en diefstallen in 1968. ENSCHEDE. In de nacht is in het ziekenhuis „Ziekenzorg" in Ensche dé aan de gevolgen van een arbeids ongeval overleden de 45-jarige Z. Ruiterkamp uit Den Ham. De man viel tijdens werkzaamheden in de dakspantenfabriek N.V. De Groot's Houtbouw in Vroomshoop van een dakspant en kwam met zijn hoofd op de betonnen vloer terecht. DORDRECHT. In Zuid-Holland is een grootscheepse „papieren" oefe ning gehouden onder de naam „Stormvloed 1969". Deze oefening was georganiseerd door het kabinet van de commissaris der koningin. 21 gemeenten namen er aan deel. UTRECHT. Dr. Julio de Santa Ana uit Uruguay, een voorvechter van sociale hervormingen in Latijns- Aimerika, is enige tijd in Nederland geweest. ERMELO. Op de Harderwijker weg onder Huishorst (gem. Ermelo. Gld.) is de 10-jarige Gerda Breman bij het oversteken van de rijbaan voor haar ouderlijke woning door een passerende personenauto aangere den. Het meisje was op slag dood. OIRSCHOT. In Acht is de 52-jari- ge luitenant-kolonel der huzaren A. Ruigrok .commandant van het 11e tankbataljon te Oirschot om het le ven gekomen na een verkeersonge val. Met zijn personenwagen kwam hij in botsing met een autobus. DELFZIJL. Op het fabrieksterrein van de K.N.S.I. te Delfzijl is een 49- jarige werknemer van de K.N.S.I. de heer R. D. Reinders uit Farmsum.een dorpje onder Delfzijl, dusdanig ge wond dat hij later in een ziekenhuis in Groningen is overleden. DEN HAAG. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen de officiële opening van het Nederlands Congresgebouw te 's-Gravenhage op vrijdag 14 maart aanstaande bij te wonen. AMSTERDAM. B. en w. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld ton behoeve van dit jaar te verrichten grondaankopen een krediet van 14 miljoen gulden be schikbaar te stellen. SCHOORL. De ongeveer 50-jarige mevr. M. Groustra uit Schoorl, die met haar 10-arig dochtertje Saskia fietsend naar huis reed, is vlak bij haar woning aangereden door een auto. Zij is kort daarna overleden. Advertentie W kmJt dz gru£f>ü De Praagse student Jan Palach heeft door zichzelf te verbranden een nieuwe impuls gegeven aan de Tsjechoslo waakse weerstand tegen terugkeer in het Moskouse gareel. De vraag is of de concrete eisen die zijn groep met zelfverbranding drei gende studenten stelt, ook ingewil ligd zullen worden. Maar in elk ge val is door de vlammen van zijn vrijwillige brandstapel zeker voor enige tijd de berustig weggevaagd 21 Het werd weer een mooie dag cn daarom zou hij alleen maar van morgen wat klanten gaan bezoeken. In de middag ging hij maar weer gauw naar huis, want vanavond was zijn wekelijkse schaakavond en die verzuimde hij niet graag, temeer, omdat bet seizoen toch zowat afge lopen was. In de loop van de morgen bereikte hij eet stil plekje. Hij remde af en keek eens om zich heen. Geen mens te bekennen. De straatweg lag ver laten en in de verte zag hij de tram gaan naar Rotterdam. Er was wei nig verkeer vandaag. Hij zette zijn bromfiets bij een boom stil en stapte af. Uit de zijtas haalde hij het gevonden voorwei'p en bekeek dat nauwkeurig. Zo op het eerste oog was er toch niets aan te zien. Eerst maar eens zijn papie ren er uithalen. Misschien was er wel een verborgen vakje of zo in met veel geld. Je kon nooit weten. Er was in ieder geval wat aan de hand. met die tas. want anders zou die halve gare detective er nooit maar zo honderd pop voor hebben betaald. Ha. ha, wat een goeie mop was dat geweest! Wat zou die eige naar lelijk op zijn neus hebben ge keken, toen hij gezien had. dat dit dc echte tas niet was. Nee, die had Leen voor zichzelf gehouden. Eens kijken, of er niets mee te verdienen was. Van Helsdingen bekeek de tas van binnen en van buiten. Maar er was toch werkelijk niets bijzonders aan te zien. Het was maar een oud ding, hier en daar al 'vrij kaal en zelfs een beetje verkleurd. Meer dan een paar centen was het ding niet waard. Tenzij Ja, wat zocht hij eigenlijk? De sluiting werkte ook al niet meer. Het handvat was stuk. Alleen het zijleer was nog gaaf. maar dat was ook alles. Zou het dan toch werkelijk een soort aandenken geweest zijn? Werktuigelijk voelde van Helsdin gen eens aan het zijleer. En ondanks het suizen van de wind cn het flui ten van een paar vogels, hoorde hij iets, dat op geritsel leek. Zijn ogen werden groter en opnieuw voelde hij. Wat drommel, er zat iets tussen. Nu door b. j. ten wesepe keek hij eens wat nauwkeuriger en hij zag, dat de beide stukken zij- ieer met nieuw draad aan elkaar ge- naait waren. Juist, en dat was dan pas gebeurd. Met andere woorden, er zat iets tussen de buiten- en de binnenkant. Geld natuurlijk, veel geld.' Van Helsdingen keek eerst nog eens rond, alvorens zijn zakmes te voorschijn te halen, maar ales was heel rustig. Geen sterveling te be kennen, de vogels in de bomen uit gezonderd. Ietwat, zenuwachtig be gon hij het garen van de binnenkant door te snijden en zo tornde hij ge leidelijk aan de binnenwand los. En hij kon nauwelijks een kreet van vreugde onderdrukken, toen hij iets wit zag schitteren. Na een paar mi nuten was hij zover, dat hij het pa pier te pakken kon krijgen. Voor zichtig trok hij het tussen de beide lagen leer uit en bekeek het; het waren vijf vellen wit papier, die met formules en tekeningen waren beschreven. Nog eens keek hij in de ontstane opening, maar er had ver der niets anders ingezeten dan deze vijf vellen wit papier. Teleurgesteld liet van Helsdingen zich in het gras vallen. Dus geen geld. Alleen maar vijf vellen papier, die met onleesbare formules en te keningen beschreven waren. Maar dat alles had natuurlijk wat te be tekenen. Iets heel belangrijks, onge twijfeld. Anders geef je zo maar geen honderd gulden uit °m het weer in je bezit te krijgen. Het zal wel betrekking hebben op de een of andere uitvinding en daarom is het 7-o van belang voor de eigenaar, om het weer terug te vinden. Stom van die vent ,om die tas te verlie zen. Wie bergt nu zulke belangrijke papieren op tussen de wanden van een oude tas! Nee, dan zou «hij wel een betere plaats geweten hebben Enfin, dit raadsel was in ieder ge val opgelost. Nu wist hij, waarom die zogenaamde detective zo gebrand was op die ta-3. Nou, een tas had hij al gekregen, in ruil voor honderd gulden, maar het was niet de tas. die hij nodig had. Voor deze vijf velle tjes papier zou nog eens een ffink bedrag geschokt moeten worden, an ders kwamen ze niet terug. Hij zou wel een goede plaats bedenken voor deze kostbare papiertjes. Dat stond vast. In ieder geval niet in een oude tas. Dat stond ook vast. Vergenoegd fluitend vouwde van Helsdingen de velletjes papier op en stak die in zijn portefeuille. Daarna borg hij de bewuste tas weer weg en reed verder, naar zijn klanten. Van Helsdingen vond, terwijl hij genoot van het mooie weer, dat Fortuna hem sedert de laatste dagen maar zeer gunstig gezind was. Er was nog meer geld te verdienen. Die detecti ve kwam nog wel eens een keertje terug. (Wordt vervolgd). De Noordhavenpoort, al zo lang in restauratie, roept herinneringen wakker aan de oorspronkelijke - jarenlang bestaand hebbende - toestand. Een plaatje uit de twintiger jaren geeft steun aan deze herinnering waarmee veel Tsjechen en Slowaken aanzagen hoe langzaam maar zeker de toestanden van voor januari 1968 worden hersteld. Langzaam - het is nog lang niet zover. Dat blijkt ook al uit de ma nier waarop niet alleen de bevolking maar ook de overheid heeft gere ageerd. Met Moskouse recept zou zijn geweest dat Palach een geeste lijk gestoorde was geweest of wel licht een door anti-revolutionaire ideeën verblinde figuur. (Oostduitse zenders hebben bijvoorbeeld al in deze zelfverbranding het bewijs ge zien dat de ware communistische opvoeding van de Tsjechoslowaakse jeugd verprutst was). Maar ook door de partij en de regering wordt de daad van Palach aanvaard met hef respect dat men verschuldigd is aan iemand die voor zijn idealen sterft. Het is overigens heel wat anders Palach officieel en officieus te er kennen als een hled dan om zijn eisen ook in te willigen. Vermoede lijk zal daarvoor deze zelfverbran ding nog te weinig indruk hebben gemaakt op de mannen van het Kremlin. Hoewel die waarschijnlijk wel met verdriet zullen constateren dat dit feit niet. is bemanteld, maar ogenblikkelijk bekend is geworden in de hele communistische gemeen schap - wat ze op zichzelf niet zo aangenaam .zullen vinden. Wal Palach mischien wel bereikt, is dat er een ommekeer komt in de houding van de goede soldaat Schwejk - de man die lenig buigt om te voorkomen dat hij knakt en verder met geduld wacht ot hij weer overeind kan gaan staan. De zelf verbranding van Palach kan er wel licht toe leiden dat het bij de her- sowjetisering van Tsjecho-Slowakije meer hard tegen hard zal gaan. LONDENI, 22-1. Finemier Wilson heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij voör het ogenblik geen mogelijk heid tot een wapenstilstand in Nige ria ziet en dat er ook geen bemid delingspogingen gaande zijn. Volgens hern is men algemeen van oordeel, dat er een „Afrikaanse oplossing" nodig is. Wilson zei dat het Britse streven op de gemenebestconferentie om het conflict tot een oplossing te brengen, was mislukt doordat geen van de twee partijen van een compromis wilde weten. Weinig artsen op Java DJAKARTA, 22-1. Het West- Javaanse gewestelijke bewind be schikt nog niet over één arts voor een district met honderdduizend mensen. Er zijn slechts 33 tandartsen voor de 22 miljoen inwoners van West-Java. Dit meldt het Indonesi sche persbureau Antara, die de West Javaanse gouverneur, generaal-ma- joor Masjoedi aanhaalt. De gouver neur zei in een toespraak tot stu denten dat West-Java slechts over 33 ingenieurs in overheidsdienst be schikt. Tijdens het Nederlandse be wind waren het er 55. De immigratie in Israël JERUZALEM. 22-1. In 1968 zijn 30.749 immigranten in Israël geko men, zo blijkt uit een officiële sta tistiek die vrijdag in Jeruzalem is gepubliceerd. De gemiddelde leeftijd van de nieuwe immigranten is aanzienlijk lager geworden ten op zichte van de voorafgaande jaren en is nu 30 jaar. Onder de immigranten afkomstig van het Amerikaanse con tinent en uit de „rijke landen" be vinden zich veel ingenieurs, natuur kundigen en technici. Het Israëli sche ministerie van immigratie heeft 250 miloen Israëlische ponden aan subsidie verleend voor de bouw van 22.000 woningen voor het opvangen van de immigranten die dit en vol gend jaar het land binnen komen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Leiderdorp: drs. A. Geense, Heidelberg (DJ. Bedankt voor Zoetermeer: J. Koele te Nijkerk. Ger. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: kand. L. Blok, Zeist. Advertentie Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. 28. „Wij zien elkaar nog! Ge moet mijn gast zijn in Grandulia!" zegt Lorca, terwijl hij opstijgt. „Vechters als gij zijl, ontmoet men niet elke dag!" Door een onverwachte beweging van een passerende ruiter begint het paard te stei geren en tot zijn grote verbazing ziet Aram hoe Lorca het dier met zijn sporen in de flank schopt. Voor hij echter iets kan zeg gen, is de zwarte ridder in de menigte, die thans het. veld overstroomt, verdwenen. Wanneer Aram zijn tent betreedt om zijn uitrusting af te leggen, komt Presto hem ademloos tegemoet. „Hebt ge dat gezien, heer?" vraag hij opgewonden. „Die Lorca is dezelfde als onze voormalige stalknecht. Hij moet het zijn! Zelfs zijn stem is precies hetzelfde! Hebt ge enig vermoeden wat hier achter steekt?" Aram schudt het hoofd. „Ik sta voor een raadsel", zegt hij. „Doch wat er ook moge gebeuren, ik ben vastbe sloten dit raadsel op te lossen!" Op hetzelfde ogenblik wordt de voorhang van de tent terzijde geschoven cn heer Lorca treedt binnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7