Voor u tot 6? rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u KINDERTAL NEEMT AF Rijk betaalt 100 procent voor versterking van zeewaterkeringen Wim Evertse officieus Zeeuws amateur kampioen op hometrainers de bank waar ook zich thuiè voelt! Waterschappen uit (lc brand TWEEDE KAMER Geen kon. goedkeuring vereniging van homofielen De financiering De hogere kosten die het rijk bij de 100 pct.-regeling moet betalen, zullen naar verwachting niet opge vangen kunnen worden door een ver hoging van de in de eerste jaren voor de Deltawerken beschikbare begro tingsmiddelen. Daarom zal de hogere subsidiëring al in 1969 leiden tot een zekere beperking van het aantal in uitvoering te nemen werken. Na aanvaarding van het wetsont werp zal het rijk bovendien moeten DEN HAAG, 22-1. Het Rijk zal de directe kosten van de in de Deltawet opgenomen versterking van bestaande zeeweringen langs de hele kust, voor honderd procent voor zijn rekening nemen. De Büdragenwet Deltawerken, in 1962 bij de Tweede Kamer ingediend, voorzag in een rijksbijdrage van 75 pet. Sedertdien is de financiële positie van de waterschappen zodanig verslechterd dat de regering (begroting 1969) subsidiemaatregelen heeft genomen om de groeiende lasten van de water schappen te verlichten. Ongewijzigde handhaving van de ingediende bijdra- genwet zou het effect van deze maatregelen te niet doen of helemaal uit doen blijver». Daarom hebben minister Bakker en zijn collega's Witteveen en Lardinois een nota van wijziging ingediend, waardoor de directe kosten van dijkverzwaring straks voor 100 pet. voor rekening van het rijk komen. De kosten van voorbereiding en toezicht, die zich vaak niet exact la ten berekenen, blijven ten laste van de beheerders van de waterkeringen. Cp deze wijze komt toch nog iets tot uiting van het bijzondere belang dat de betrokken streek heeft bij de uit voering van de werken ter verster king van de waterkering. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer was van vele zijden oen rijksbijdrage van 95 pet. bepleit. De ministers schrijven in de samen met de nota van wijziging ingediend memorie van antwoord dat zij 95 pet. in de huidige situatie eveneens verantwoord zouden vinden. Ook bij een bijdrage van 95 pet. zou echter een aantal waterschappen recht ge had hebben up een aanvullende uit kering, omdat hun uitgaven voor de hoogwater kering anders onverant woord zouden oplopen. De moeite van de rekenarij die dat met zich gebracht had, zou niet in verhouding hebben gestaan tot de bedragen waar het om ging. Vandaar dat de rege ring uiteindelijk voor 100 pet. heeft gekozen. Volgens het aanvankelijk ontwerp zouden waterschappen ach ter de Deltadammen (die hun dijken niet hoeven aan te passen) 25 pet. van hun bespaarde verst er kingskos- ten aan het rijk moeten betalen. De ze regeling is nu geheel vervallen. Als de eerder voorgestelde regeling in stand was gebleven zouden de las ten voor de waterkering in gebieden die hun volle aandeel van 25 pet. in de kosten van dijkverzwaring hadden moeten betalen, zijn vervijfvoudigd. Het betreft hier het vasteland van Noord- en Zuid-Holland, een gedeel te van Utrecht, het vasteland van Groningen en Friesland1, alsmede de len van Drenthe en Overijssel. tot *stand gekomen werken. De kos ten hiervan worden op dit ogenblik, met inbegrip van rentevergoeding op rond f 75 miljoen geraamd. Als deze bijbetaling voorrang zou krijgen, zouden de versterkingswer- ken in het kader van het Deltaplan tenminste twee jaar stopgezet moeten worden. De ministers noemen dit onaanvaai"dbaar. Niet alleen met het oog op de veiligheid maar ook om dat veel waterschappen hun tech nische diensten op voortgaande uit voering van de werken hebben af gestemd. De bijbetaling voor de al tot stand gebrachte werken zal daarom opge schort werden totdat na voltooiing van de werken in het Haringvliet en het Brouwcrshavense Gat meer mid delen beschikbaar zullen komen voor versterking van de bestaande water keringen. Voor de beheerders van de water keringen hoeft dit uitstel van bijbe taling geen ernstige bezwaren op te leveren, omdat de meeste beheer ders de versterkingswerken met kort bijbetalen in de subsidie voor reeds geld hebben gefinancierd. Friesland hoogste geboortecijfer Wasbeer in keuken AMSTERDAM, 22-1. Een grote wasbeer vormde een niet alle daagse bezoeker van een res taurant op het Amsterdamse Kwakersplein. Hej dierdat zeer agressief was en in alle richtingen sloeg en beet, werd omstreeks half negen's avonds aangetroffen in de keuken. Tivee agenten van de honden brigade vingen de beer met een lasso en werkten hern in een grote krat. Hij (of zij) ge niet thans gastvrijheid in Ar- tis. Een eigenaar heeft zich nog niet gemeld. De grote gezinnen, die vroeger vrij algemeen voorkwamen, beginnen ook in ens land een steeds grotere zeld zaamheid te werden. Deze dalende huwelijksvruchtbaarheid kan men niet verklaren uit een toenemende onmacht een groot aantal kinderen voort te brengen, want deze onmacht is c-r niet. Dc daling van het geboor tecijfer is ook beslist niet een typisch Nederlands verschijnsel, maar een fencmecn van de westerse cultuur. De echtelieden staan als ontvan gers en dragers van deze cultuur on- der invloed van al die krachten, die op de hen omringende cultuur in werken en die bun stempel drukken cp de levensstijl van de samenleving. Toch werken deze krachten niet overal in gelijke mate. Hoewel in ens land de huwelijksvruchtbaarheid overal daalt, varieert dit bijvoor beeld voor de verschillende provin cies toch sterk. Daling geboortecijfer in katholieke provincies Friesland is de vruchtbaarste pro vincie. Per 1000 gehuwde vrouwen werden daar in 1967 172,8 kinderen ter wereld gebracht. Het laagtere cord was in Noord-Holland, namelyk 128,2 per 1000 gehuwde vrouwen. Overwegend agrarische provincies hebben een hoger geboortecijfer dan provincies met grote stedelijke ker nen. Volgens de statistieken over 1967 kwamen na Friesland, Overijs sel, Noord-BrabantGelderland en Drente als de „vruchtbaarste" pro vincies uit de bus, terwijl in Noord en Zuid-Holland het geboortecijfer het laagst Opvallend ivas de be trekkelijk lage huwelijksvruchtbaar- SPORT WIELRENNEN SOUBURG. 21-1. Op de door de wielerclub „Theo Middelkamp" in het clubgebouw van RCS te Souburg georganiseerde wielersportdag heeft Wim Evertse beslag weten te leggen cp het officieuze kampioenschap van Zeeland bij de wedstrijd op home trainers voor amateurs. Wim ondervond bij deze wedstrijd de grootste tegenstand van Chris de Jong uit Bruinisse, die op een fraaie 2e plaats beslag wist te leggen. Er werd over een afstand van 750 m ge reden, eerst staande start en vervol gens met vliegende start. De uitslag van deze wedstrijd zag er als volgt uit: 1. W. Evertse, Zierikzee 27.8 sec. en 25 sec. totaaltijd 52.8 sec.; 2. Ch. de Jong. Bruinisse, 27.9 en 26.1 sec (54.0 sec.); 3. W. de Visser, Sevoos- kerke, 32.5 sec. en 32.1 sec. (64.6 sec.); 4. J. Marijs, Vlissingen, 32.3 sec. en 34.2 sec. (66.5 seo.) Hoofdschotel van deze wielerdag was de huldiging van Jo de Roo uit Kruiningen, die on langs zijn loopbaan als wielrenner heeft afgesloten, door de voorzitter van Middelkamp, Jan van Stee. Jo de Roo, die in Frankrijk de bijnaam had van „beau garcon", heeft als prof wegrenners grote triomfen ge vierd. In zijn loopbaan, won hij niet minder dan zes klassiekers, Bor deaux-Parijs, de Ronde van Vlaan deren, tweemaal' Parijs-Tours en tweemaal de Ronde van Lombardije, een prestatie welke nog door geen enkele Nederlandse coureur is geëve naard. De renner Jo de Roo. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). heid in Limburg (136,9 per 1000 ge huwde urouiuen). Overigens is in alle provincies het geboortecijfer gedaald, maar een vergelijking met de periode 1959- 1961 toont aan dat deze daling zich in sommige provincies zeer sterk, in andere provincies daarentegen zeer zwak manifesteerde. In 1957 daalde de huwelijksvruchtbaarheid in de katholieke provincies Noord-Brabant en Limburg veruit het sterkst, ver geleken met de periode 1959-1961, terwijl bijvoorbeeld in de provincie Groningen er nauwelijks een daling optrad. Daardoor was Groningen in tegenstelling met de jaren 1959-1961 niet langer de provincie met het laagste geboortecijfer. Beïnvloeding Het is niet uitshütend de wil van de ouders, die de omvang van het gezin bepaalt. Deze ouders worden immers sterk beïnvloed door de nor men en ideeën die in deze maat schappij waarin zij leven werkzaam zijn. De sociale normen inzake het kindertal zijn drastisch gewijzigd, het is „in'' een klein gezin te hebben en vaak onbetoust passen de meeste mensen zich aan deze nieuwe nor men aan. Allerlei maatschappelijke krachten spelen hier verder nog in mee zoals de toenemende onkerke lijkheid, de mechanisatie van de landbouw waardoor de boer geen groot 9ezin meer nodig heeft om zijn bedrijf te kunnen voeren, de gewij zigde opvattingen over huwelijks zaken, de emancipatie van de vrouw en natuurlijk de algemene verbrei ding van anti-conceptionele midde len. Tegen deze nieuwe tendensen heb ben vooral de Rooms-katholieken en de orthodox-protestanten lange tijd weerstand geboden, maar deze weer stand neemt nu duidelijk af zoals trouivens uit de dalende geboortecij fers van Limburg en Brabant ten overvloede blijkt. Aanvankelijk waren het alleen de hogere standen, die geboorteregeling toepasten, maar zoals altijd worden nieuwe sociale normen later door de lagere milieus overgenomen. Nu is het ol zover, dat de hogere standen naar verhouding méér kinderen voortbrengen dan de lagere milieus. Onderzoek Het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Ut recht zal dit jaar een onderzoek instellen naar de achtergronden en oorzaken van de daling van de geboortecijfers in Ne derland. Op grond van dit onderzoek hoopt men ook inzicht te krijgen in de ontwikkeling van de huwelijks vruchtbaarheid in de (naaste) toe komst. Het landelijk onderzoek zal wor den verricht onder drieduizend vrou wen, onderverdeeld in drie groepen aan de hand van het jaar van hun huwelijk (1958, 1963 en 1968). DU on derzoek kan beschouwd worden als een voortzetting van een enquête, die in 1966 onder 400 Utrechtse vrouwen werd gehouden. Van de ondervraag den rnenste 43 pet. twee kinderen, 32 pet. drie kinderen en 14 pel. vier kinderen. Na vijf jaar had 40 pet. het gewenste kindertal gerealiseerd. Toch paste 18 pet. van deze vrou wen geen geboorteregeling toe. Het percentage vrouwen dat ge boorteregeling toepaste, steeg van 31 pet vóór de geboorte van hun eer ste kind tot 74 pet. na de geboorte van het tiveede kind. Van de onder- vraagden gebruikte 29 pet. de pil. Hier was geen onderscheid meer te constateren tussen de verschillende kerkelijke groeperingen. Het zou ons niet verbazen wanneer een nieuw onderzoek een nog groter gebruik van de pil te zien zou geven, alle zo uiteenlopende medische publikaties ten spijt. Juist de opvattingen ten aanzien van de anti-conceptionele middelen zijn de laatste jaren aanzienlijk ge wijzigd. Vele echtelieden die nog maar kort geleden deze middelen niet wilden of durfden toepassen, zijn hier toe nu loei overgegaan. Ook hier doen allerlei, sociale invloeden zich gelden. Door een openlijke dis cussie over voorbehoedsmiddelen wordt als het ware gesuggereerd, dat het de gewoonste zaak is dat ieder een ze toepast en daardoor vinden veel mensen de moed om over de drempel heen te stappen. PARIJS. De vice-premier van Quebec, Jean-Guy Cardinal, is in Pa rijs aangekomen voor een officieel bezoek van, vijf dagen aan. Frankrijk, tijdens welke hij besprekingen zal voeren met president De Gaulle en Franse ministers. DEN HAAG, 22-1. De Tweede Ka mer heeft woensdagmiddag twee moties die elk beoogden het verlenen van koninklijke goedkeuring aan de vereniging van homofielen, het C.O.C. te bevorderen, verworpen. Een motie van de P.v.d.A.-afge- vaardigde mevrouw mr. H. Singer- Dekker. waarin er bij de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak op wordt aangedrongen een beslissing over het verlenen van koninklijke goedkeuring vooral te baseren op overwegingen ten aanzien van. het belang van het rechtsverkeer, werd met 66 tegen 47 stemmen verwor pen. Voor de motie stemden de af gevaardigden van de P.v.d.A., de P.S.P., D'66, de Groep-Aarden, de C.P.N. en de V.V.D.-afgevaardigden Vonhoff en Wiegel. De afgevaardig den van de overige partijen, en de V.V.D.-afgevaardigden mevrouw Dettmeijer-Labberton en de heren Geertsema, Joekes, Koudijs, Porthei- ne. Rietkerk, Toxopeus, Tuijnman en Zegering-Hadders stemden tegen de motie. In de motie werd er op gewezen dat het C.O.C. reeds twintig jaar be staat, en dat koninklijke goedkeu ring slechts betekent dat een goed gekeurde vereniging op eenvoudiger wijze aan het rechtsverkeer kan deelnemen dan een vereniging die deze goedkeuring mist. Het afwijzen van goedkeuring zou in dit geval een waarde-oordeel in- Flitsen uit het buitenland BEIROET. Het Palestijnse bevrij dingsfront maakte woensdag bekend dat Arabische commando's een be langrijke brug in de Gazastrook heb ben. De brug verbond Gaza met Khan Yoenis. houden „dat naar vrijwel algemeen oordeel van de staatsrechtgeleerden hier niet past. SAIGON. Een brand heeft woens dagochtend de groentenmarkt in het centrum van Saigon voor het groot ste deel in de as gelegd. Drie per sonen raakten gewond. De brand is vermoedelijk uitgebroken in een winkel. Veel mensen die in het hut- tencomplex in winkeltjes woonden, verloren al hun bezittingen. VATICAANSTAD. Het Vaticaanse weekblad Csservatore Delia Domeni- ca pleit voor waarborging van de vrijheid van Zuid-Vietnam bij de Pa- rijse vredesconferentie. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft de presidenten van de V.S., Noord- en Zuid-Vietnam boodschap pen gezonden, waarin hij de hoop en het verlangen uitspreekt dat het overleg over Vietnam in Parijs zal leiden tot een rechtvaardige en eer volle vrede. De boodschappen wer den verzonden via de normale di plomatieke weg. TEL AVIV. Itzjak Ben-Aharon, voormalig Israëlisch minister en een van de leiders van de arbeiderspar tij, heeft gezegd dat de Israëlische regering een fout heeft gemaakt toen zij besloot tot de aanval op het vlieg veld van Beiroet en dat ze dat in het openbaar moet toegeven. LUCENS. Uit de kernreactor te Lucens in het Zwitserse kanton Waadtland is dinsdagavond kern energie ontsnapt.. Het waarschu wingssysteem functioneerde onmid dellijk. Alle toegangswegen tot de re actor die in een grot onder een berg is gebouwd, werden afgesloten, er zijn dan ook geen slachtoffers te be treuren. SYRACUSE. Onbekenden hebben gepoogd een Navo-basis bij Syracuse op Sicilië binnen te dringen. Toen de wachtposten na sommaties het vuur openden, verdwenen de onbekenden. Ongelukken door loslopende pony's VALKENSWAARD, 22-1. Op de Luykerweg te Valkenswaard hebben woensdagmorgen vroeg twee loslo pende pony's twee verkeersongeluk ken veroorzaakt, waarvan een met dodelijke afloop. De 42-jarige fabrieksarbeider J. de Voeht uit Overpelt (België) die in de richting Valkenswaard reed, kon een aanrijding met de pony's niet voor komen. Zijn auto kwam na aanrij ding tegen een boom terecht en werd totaal vernield. De heer De Voeht was op slag dood. De pony's kwamen na het ongeluk 600 meter verder in de richting Bel gië, opnieuw in botsing met een au to. Deze werd bestuurd door de 42- jarige fabrieksarbeider J. Voorjans uit Lommei (België). Ook deze auto werd totaal vernield. De bestuurder is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Eindhoven gebracht. Een pony was op slag dood. Hel gaal heler met de pluimveehouderij ZEIST, 22-1. Na een paar moeilij ke jaren begint het er voop de Ne derlandse pluimveehouderij weer gunstig uit te zien. De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, sprak in Zeist in zijn jaarrede over een op gaande lijn. Die lijn blijkt wei heel duidelijk uit de exportresultaten: de totale exportwaarde van pluimvee houderij produkten bedroeg in vorig jaar 647 miljoen gulden, 23 procent meer dan in 1967 en ook meer dan in welk jaar daarvoor ook. Advertentie ^Sparen bij de NMB is nu aantrekkelijker dan ooit. Kijk maar naar de nieuwe, spaarvoorwaarden in deze advertentie, die per 1 februari ingaan," zegt de Heer G. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amstérdam. Waarom thuis sparen? Bij de NMB is uw geld veiliger. En u blijft er heer en meester over. U kunt immers zelf dé termijn kiezen van uw spaar rekening. De NMB kent namelijk vele keuze mogelijkheden. Ook dat is een kant van onze persoonlijke service: 6 spaarvormen en hoge rente van uw geld. Bepaal zelf hóe hoog: Zonder opzegtermijn: 3{% salarisrekening U kun! elke werkdag over uw geld beschikken, contant aan de kas. Een rente-vergoeding van 3y2°/o over het deel van het salaris, dat op de rekening blijft staan. Opzegtermijn 6 maanden: rente 5*% Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 6 maanden. Bij-stortingen en opnamen ten minste 100,-. Opzegtermijn 1 maand: rente 4% Eerste inleg ten minste 10,- Tot 2500,- per maand direct opvraagbaar. Opzegtermijn 12 maanden: rente 6% Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 12 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Opzegtermijn 3 maanden: rente 4 Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed; 3 maanden. Opzegtermijn 24 maanden: rente 6*% Eerste inleg ten minste 100,-. Opzegtermijn voor gehele tegoed: 24 maanden. Bij-stortingen en opnamen bedragen ten minste 100,-. Naast deze 6 spaarvormen kunt u ook kiezen voor spaarbrieven van 1000,-, die verkrijgbaar zijn bij de NMB met een looptijd van 6 jaar en een rente van 6y2%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4