DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noodtoestand in Californië TRACÉ VOOR OOSTERSCHELDEDAM IS THANS BEKEND Strijd in Vietnam Misschien wel een prijsmaatregel in enkele branches ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiulerilg 23 januuri 1969 125ste jaargang Nr. 20130 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Ja mie wek ken I), Zierikzee, postbus I, lel. 01110)2255Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling 7,80; per maand 2,60. Losse nu 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. N.V. Drukkerrj v/h Lakenman Ochfman, Zierikzee. Vraag! onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. tn dit nunimc er: Rijk betaalt voor zeeivaterkeringen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niet één geluk beloofd, dat t zolang gij leeft, J niet een bijsmaak heeft, j WAT 2EQT DE BILT Plaatselijk mist Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog weer niet plaat selijk mist, vooral vanavond en van nacht ook opklaringen; zwakke tol matige wind uit west tot noordwest; iets lagere, maar in het Waddenge bied ongeveer dezelfde temperaturen. Voor zaterdag: Zon: minder dan 40 procent. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.13. Maan op 10.54, onder 0.16. Eerste kwartier: 25 jan. te 9.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 jan. 7.20 v.m. 19.51 n.m. BROUWERSHAVEN 24 jan. 7.18 v.m. 19.37 n.m. Doodtij: 27 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontensysteem van een depressie, die het afgelopen etmaal van de Noordzee naar de Oostzee is getrokken, heeft in ons land op uit gebreide schaal regen gebracht; in de zuidelijke provincies werd 10 tot 15 mm afgetapt. Aan de achterzijde van deze depressie stroomt koude lucht uit Scandinavië via Denemar ken naar noord-Duitsland. Hoewel het front, dat de voorste begi-enzing van deze koude lucht vormt, tevens in de richting van ons land opdringt, stroomt de komende 24 uur aanvan kelijk nog vochtige lucht van de Noordzee binnen, waarin veel be wolking voorkomt, maar waarin de neerslagkansen klein zijn. Dit hangt samen met het langzaam naderbij komen van een rug van hoge lucht druk, die boven de Britse eilanden in betekenis is toegenomen Dienten gevolge is er weinig wind In de vochtige lucht kan dan ook plaatse lijk mist voorkomen, zoals op meer dere plaatsen vanochtend reeds het geval was. Zaterdag begrafenis Jan Palach in Praag C PRAAG, 22-1. Jan Palach, de jon ge student die zich donderdag in brand had gestoken .wordt zaterdag 'begraven, zo is in een officieel com muniqué in Praag meegedeeld. Hij zal in de oude Karei-universiteit worden opgebaard. Daarna wordt hij overgebracht naar de faculteit van de wijsbegeerte, waar een officiële plechtigheid zal worden gehouden. De teraardebestelling op de begraaf plaats Vysehrad, een van de oudste van Praag, waar vele beroemdheden rusten, wordt als een strikte privé- en familieaangelegenheid beschouwd LOS ANGELES, 22-1. In de staat Californië is woensdag de noodtoe stand afgekondigd als gevolg van overstromingen na aanhoudende zware regenval. Men vreest dat er in het natuurreservaat van Los Pa dres tien mensen verdronken zijn. Een overlevende verklaarde dat de auto waarin zij zalen, door het water van een buiten haar oevers getreden rivier is meegesleurd. Verscheidene dorpen zijn geëvacueerd. Het ver keer op vele secundaire wegen is ge stremd. RVU? hap. HAP wesratr ROS Si EN PI A AT h (toasst/PlTiK ,*00,WO' •'„MiOOÉt.1;* ■NEeUJF JAHS. icWM V-W' nnotifit) WLOAARO ytocMPcr Verbhidingsshuu Schouweu-Duivelaiul—Noorcl-Bevelaad van 9 kin Het Volkerak zal zoals reeds be kend gesloten worden door middel van caissons, terwijl in het noorde lijk deel van het Haringvliet beton blokken zullen worden gebruikt voor de geleidelijke sluiting door middel van een kabelbaan. Het dwarsprofiel van de Oosterscheldedam zal gelijk zijn aan dat van de dam door het Brouwershavense Gat. Alleen aan de binnenkant van de dain zal de berm een 0,5 meter hoger zijn. SAIGON, 22-1. Ongeveer 530 kilo meter ten noorden van Saigon, in de provincie Qoeang Ngai, woedt sinds maandag een hevige strijd tussen Amerikaanse troepen en vijandelij ke eenheden. Zeventien Noordviet- namezen en Vietcong-strijders kwa men tot dusver om het leven. De Amerikaanse verliezen worden licht genoemd. In hetzelfde gebied hebben Ame rikaanse mariniers in een 800 meter lange vluchttunnel 156 mensen aan getroffen die aan een Amerikaanse omsingeling wilden ontsnappen. Ei" bleken 56 Vietcong-strijders onder te zijn. De 100 andere vluchtelingen waren vrouwen en. kinderen. Sneeuw in Griekenland ATHENE, 22-1. In de hoger gele gen voorsteden van Athene en de omringende bergen, is in de nacht van dinsdag op woensdag sneeuw gevallen. Elders in Griekenland zijn dorpen door de sneeuw van de bui tenwereld afgesneden. In vele ge bieden treden stagnaties op in het lucht- en wegverkeer. Met het oog op de slechte weers omstandigheden in de Egeïsche zee mochten er woensdag daar geen schepen uitvaren. Lerarenstaking in Paramaribo PARAMARIBO. 22-1. Op cle derde ochtend van de lerarenstaking was het cnrustug bij de A.M.S., het lyce- het onrustig bij de A.M.S., het lyce- ribo. Een groot deel van de leerlin gen was ook woensdag niet bereid de lessen te volgen die worden ge geven door leraren die zij niet be voegd achten. Er waren veel toe- Söhouwei-s, die in beroering kwamen teen de politie klappen uitdeelde aan leerlingen die op de rijweg stonden. Het bestuur van de federatie van hogere en middelbare ambtenaren heeft in verband met de situatie, die is ontstaan rond het conflict tussen de minister van onderwijs en volks ontwikkeling en de bij de federatie aangesloten vereniging van leraren, een onderhoud op zeer korte termijn aangevraagd met de minister van binnenlandse zaken. J. A. Pengel. DEN HAAG, 22-1. Minister mr. L. tie Block van economische zaken overweegt in enkele branches prijs maatregelen af te kondigen tenzij de geconstateerde prijsverhogingen on gedaan worden gemaakt. Volgende weck zijn de vertegenwoordigers van vijf branches op economische zaken uitgenodigd, teneinde te trachten „met de zachte hand" de betrokke nen tot de orde te roepen. De bewindsman deelde dit mee in de Tweede Kamer, in antwoord op de interpellatie van mevr. G. Brauti- gain (PvdA). PRAAG, 22-1. Tsjechoslowaakse functionarissen hebben bij de Rus sische militaire autoriteiten protest aangetekend tegen de arrestaties van Tsjechoslowaken door in hel land ge legerde Sowjcttrocpcn. Hoge regerings- en partijfunctio narissen zijn op de hoogte gesteld van deze arrestaties, die met de grootste voorrang worden behan deld. Deze eerste officiële erkenning dat cic bezettingstroepen arrestaties onder de burgerbevolking verrichten is op oen door de Tsjechische minis ter van binnenlandse zaken Josef Grosser gehouden persconferentie gedaan. Het was hel in Praag ver schijnende dagblad ..Slobodne SIovo". dat er woensdag melding van maak te. Volgens de minister heeft generaal Martin Korbela. die het contact mei de Russische commandanten onder houdt, ook geprotesteerd tegen het feil, dat Sowjet-voertuigen zonder kentekenplaten rondrijden. Grosser had voorts gezegd, dal Russische mi litairen in sommige gevallen in actie a va ren -gekomen als gevolg van pro vocaties door Tsjechoslowaken. DEIN HAAG, 22-1. - Bij K.B. van 22 januari 1969, nr. 16, is liet tracé vastgesteld van de dam door de Oosterselielde. De afsluiting van deze rivierarm zal het sluitstuk zijn van de Deltawerken en tevens de moeilijkste en meest riskante van alle sluitingen die in liet kader van de Deltawet zijn voorzien. De omvang van het te verrichten afsluitingswcrk kan in grote lijnen wor den afgemeten naar het te blokkeren gcttjvolumc cn het optredende geti]- vcrschil. Vcor de mond van de Oosterschelde bedraagt het gemiddelde vloed volume, dat is de hoeveelheid water die bij elke vloed naar binnen trekt en die hier gelijk is aan de hoeveelheid water die bij elke eb weer naar zee stroomt ongeveer 1100.10'; m: bij een gemiddeld tijvcrschil van 2,80 Ter vergelijking moge dienen, dat de overeenkomstige cijfers voor het Brou wershavense Gat zy'n 360.10': m;: en 2.30 m cn die voor het Vcersche Gat 70.10'' m:; cn 2.90 m. De totale lengte van de te maken dam bedraagt onge veer 9 km, terwijl de grootst te overwinnen diepte aan dc zuidkant ca. 34 m bedraagt en aan de noordkant ca. 21 m. keuze van liet tracé De primaire functie van de dam is - evenals dc dom van het Brou wershavense Gat - de bescherming van de oostelijk daarvan selegen ge bieden. Een aantal trace's is in studie geweest. Voor het verkrijgen van een gced inzicht in de waterbeweging en in de veranderingen, die tijdens de verschillende bouwstadia van de af sluiting hierin zullen optreden, werd in het Waterloopkundig Laborato rium „De Voorst" een getijmodel van de Oosterschelde gebouwd. In het getijmcdel is voor de drie tracé's t. w. A, B cn C onderzocht wat de ge volgen zouden zijn van het aanbren gen van de damvakken op de platen- gebieden. Het getijmodel is bij de tracé-keuze dan ook een belangrijk hulpmiddel geweest. Bij de eerste voorlopige bepaling van deze tracémogelijkheden werden onder andere de volgende uitgangs punten gehanteerd: uit economisch en uitvoeringstech nische overwegingen dienen de diep ste gedeelten in de geulen te wor den vermeden; de assen van de sluitgaten dienen de geulen zoveel mogelijk loodrecht te kruisen (kortste afstand en zoveel mogelijk haaks op de stroomlijnen. Daar het aanbrengen van de dam vakken op de platen wordt nog niet ernstig in het stroomregime van het mondirgsgebied van de Oosterschel de ingegrepen, doch wordt wel de onderlinge debiet verdeling over de verschillende geulen beïnvloed. Bij de tracé's A en C wordt de Geul. die door het platengebied van de Middel plaat loopt, afgesneden. Door de aan wezigheid van het damvak volgens tracé C en in mindere mate ook bij tracé A blijkt het grootste gedeelte van de afgesneden vloedstroom te woi'den afgeleid naar de Schaar van Roggenplaat. Bij tracé B wordt in tegenstelling tot de tracé's A en C. de Geul niet geblokkeerd. Het dam vak snijdt slechts een klein gedeelte van de vloedstroom tif. De ebstroom wordt bij tracé B nauwelijks beïn vloed. Bij tracé A en C daarentegen wordt het afgesneden ebgebied vrij wel geheel naar het zuiden afgeleid. Door de westelijke ligging van het aansluitpunt bij Noord-Beveland is echter geen aantasting van de Noord - bevel?ndse oever aan de eb(zee)zijde van dit punt te vrezen. De aanleg van een damvak of een werkeiland cp het platengebied, ge legen tussen de Hammen en de Schaar van Roggeplaat, heeft voor geen van de onderzochte tracé's ef fect van betekenis op de debietverde- ling en op de snelheden. Door de damvakken, vooral volgens tracé C, wordt de vloedstroom. die voor de Noordbevelandse oever, het gevaar lijkst moet worden geacht, zoveel mogelijk naar het noorden afgeleid. Ernstige moeilijkheden zijn door de ebstroom niet te verwachten. Indien de igeulen worden vernauwd door het opstorten van drempels is de plaats van het sluitgat in de Roompot in tracé C gunstiger dan in tracé A en B. gelet op de grootte van de ont gronding en de plaats ervan ten op zichte van de oever. Tijdens de fase waarin de gaten gesloten worden neemt de stroom- aanval toe, doch de tijdsduur hier van is relatief kort. De aanval kan echter zoveel mogelijk van de oever af worden gehouden door de keuze van de afsluitmiddelen en een wel overwogen programmering van de sluiting. Op grond van de bovenstaande waterloopkundige overwegingen dient duidelijk aan tracé C de voor keur te werden gegeven, voorname lijk op de in waterloopkundig op zicht gunstiger situatie van het sluit gat in de Roompot, waarbij ontgron dingen geringer zijn en de oevers minder gevaar lopen. AMSTERDAM. H.M. de Koningin en Prins Bernhard bij aankomst voor het koninklijk paleis op de Dam, waar de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique heeft plaats gevonden. De gedeelten van de bestaande dij ken van Schouwen en Noord-Beve land die buiten de afsluiting zullen vallen moeten worden aangepast, op dat deze waterkeringen ten aanzien van de beveiliging, die zij bieden aan dezelfde eisen voldoen als de delta- dammen. Ca. 2 km dijkslengte moet bij tracé C verhoogd worden en dient voor de afsluiting voltooid te zijn. opdat na de afsluiting van de Oos terschelde een optimale veiligheid wordt verkregen. Uit gemaakte ramingen voor de afsluiting blijkt dat de totale kosten op ca. 570 miljoen gulden zijn ge raamd. Uiteraard kunnen verande ringen in werkwijze of materialen en prijswijzigingen de kosten beïnvloe den. Schema van uitvoering In het opgestelde tijdschema voor de afsluiting van de Oosterschelde. wordt er van uitgegaan, dat de af sluiting rond 1978 zal plaatsvinden. In het voorjaar van 1967 is men de bouw van de werkhaven Schelp- hcek op Schouwen begonnen, terwijl in het najaar van 1968 men een aan vang heeft gemaakt met de bouw van de werkhaven Sophia op Noord- Beveland en de inrichting van de haven Burghsluis op Schouwen tën behoeve van het personenvervoer van en naar de te maken werken. Het waterloopkundig onderzoek heeft ondermeer geleerd, dat de af sluiting het best is aan te vangen met de aanleg van drie afzonderlijke steunpunten of werkeilanden in het tracé op de rand van de platen. Het voorlopig schema van de uit voering is - afhankelijk van velerlei omstandigheden, zoals de financie ring. weersomstandigheden en keuze van afsluitmiddelen - als volgt ge dacht 1969: de aanleg van het noordelijke werkeiland; 1970: de aanleg van het werkeiland ten zuiden van de Schaar van Roggenplaat, met een damvak- gedeelte in zuidelijke richting; 1971: de aanleg van het zuidelijke werkeiland bij de Roompot, met een damvakgedeelte in noordelijke richting; 1972-1977: aanbrengen bodembe scherming in de sluitgaten; begin van de damaanzetten '77 bij Noord-Beveland en Schou wen; 1974: droge ontgraving van de bouw put voor de sluisbouw; 1975: aanvang bouw van de spui- sluis; damvak tussen de twee zuidelijke werkeilanden (dich ting van de Geul); 1978: dichting van de sluitgaten; 1979: afwerken van het damlichaam. De te volgen sluitmethoden voor de 3 sluitgaten vormen nog' een punt, van nader onderzoek en studie. Er zal gebruik worden gemaakt van de ervaring, die men nog op zal doen van de drie andere grote werken in het Deltagebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1