Extra voordelige aanbiedingen bij TUINMAN EN ZOON TUINMAN EN ZOON AKTIEVE BEZORGER Gaat Westerschouwen zich afzijdig houden van regionaal bad? Drie doden bij overval op munitiedepot van Westduitse leger Het verloop van de griep Heeft U een post- of bank girorekening DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 589ste Staatsloterij HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT (ie niet'» Ie raad Weslerschouweu WESTEN SCHOUW EN, 20-1. Maan dag 27 januari vergadert de raad van Westerschouwen in het gemeente huis. De grootste trekpleister vah deze agenda is de bespreking van een nota over het regionaal zwembad. Wanneer we dit uitvoerig rapport dat de raadsleden een dezer dagen bereikte, goed doorlezen dan mogen we rustig stellen dat Westerschou wen zich alzijdig gaat houden van zo'n zwembad. De raad besloot in de vergadering van 27 november 1967 om in principe mee te werken aan het in streekverband stichten van zwemgeiegenheid met dien verstande dat, indien de mogelijkheid tot stich ting van een gemeentelijk instructie- bad zich zou voordoen, daaraan de voorkeur zou worden gegeven. Het kostenvraagstuk van het streekbad acht het college van b. en w. zeer belangrijk. De stichtingskos- ten worden geraamd op f 1.000.000. Gehoopt wordt op 75 u/o subsidie hoe wel een toezegging er nog; niet is. Blijft dus zelf te financieren f 250.000 Opnieuw wordt gehoopt op een bur gerzinlening tot dit bedrag met 3 °/o rente. Het college is zo vrij daarin nog niet te geloven. Indien dan alle hoop verwezenlijkt wordt en alle ba ten en lasten verrekend zijn, dan komt het onderste regeltje dat een nadelig saldo van f 44.000 per jaar laat zien. Omgeslagen over 19.695 in woners dus een bedrag van f 2,25 per inwoner per jaar. Wat kost Westerschouwen een eventuele deelname? Juist uitgere kend met de kosten van 4200 inwo ners a f 2,25 plus de kosten van 155 kinderen die 40 zwemlessen a f 1,- per les krijgen wordt dit een bedrag dat minimaal f 15.650 en maximaal f 21.950,- aangeeft. Of onze inwoners ook gebruik gaan maken van dit zwembad meent het college te moeten ontkennen. Tij dens de weekends zullen er wel eens wat personen gaan zwemmen, doch toch zal de begroting belast worden met enkel de post schoolzwemmen. Het college meent zelfs dat de beide hierboven genoemde bedragen nog hoger komen te liggen. Doch bij f 20.000 rond bedraagt dit voor de Westhoek f 5,- per inwoner. Het schoolzwemmen In 1968 begon Westerschouwen zelf met het instructiezwemmen voor de scholen in het zwembad van ho tel „De Torenhoeve". Gedurende 11 weken (het onderricht kwam te laat cp gang) kostte de gemeente dit f 2566,85. In 1969 zal omstreeks 28 april gestart worden en dan zijn de kosten begroot op f 4000. dat is nog geen f 1.- per inwoner en de kinde ren krijgen dan 2 x per week een half uur zwemles, dus in totaal ca. 30 lessen. Dat is 10 lessen minder dan wanneer ze een jaar lang naar Zierikzee moeten gaan zwemmen. Het bad Zierikzee biedt echter meer mogelijkheden doch het kost de gemeente 5 x zoveel. Temeer daar de begretingspesitie zeer krap is blijft het vcor de gemeente nog een raad sel waar de ca f 16.000 vandaan ge haald mceten werden om een post schcclzwemmen ad f 20.000 in de be groting op te nemen. Doch zo gaat de nota verder: La ten we aannemen dat er ruimte in de begroting gevonden kan worden om deel te nemen in het eilandelijke zwembad. Is dan een bedrag van f 20.000 om 155 kinderen per jaar wekelijks (40 weken) een half uur zwemles te laten geven een verant woorde uitgaaf? Het komt neer op f 130,- per kind. Westerschouwen is een gemeente waar te enigertijd een zwembad ver wacht mag worden het zij van parti culiere zijde, hetzij door de gemeen te. Het college acht het zeker niet uitgesloten dat hier nog eens een re creatiezwembad komt waarin1 ook de schoolkinderen les kunnen krijgen. Als de raad echter besluit om deel te nemen in het eilandelijke project, dan is daarvan ook de consequentie dat de gemeente niet meer terug karn als er in de Westhoek een geschikte gelegenheid komt. Immers, het eilan delijke project in zijn huidige vorm kan alleen blijven draaien als ieder een die bij de oprichting zioh tof deelname verplicht heeft, ook blijft meedoen. Resumé: Deelname in het project kost de gemeente f 20.000. Van die f 20.000 heeft de gemeente alleen nog maar profijt voor het schoolzwemmen van 150 a 160 leer lingen; andere inwoners zullen prak tisch niet van deze gelden profite ren. De infrastruktuur op toeristisch gebied wordt er voor Westerschou wen niet mee verbeterd want de verblijfstoeristen zullen niet in Zie rikzee gaan zwemmen. Mocht er in de toekomst een bad in eigen ge meente verschijnen dan moeten de Westhoekse schoolkinderen toch naar Zierikzee blijven trekken want de verplichting geldt niet voor slechts enkele jaren. Grote bezwaren Dit alles overwegende komt het college tot de conclusie dat deelname op de door de commissie voorgestel de wijze voor Westerschouwen grote bezwaren met zich brengt. Destijds werd tevens principiële medewerking gevraagd om het in streekverband aanleggen van zwemgelegenheden, doch de betreffende commissie komt nu met slechts één voorstel, t.w. één zwemgeiegenheid. Alternatieven ble ven achterwege en het college meent dat zelf te moeten doen. Bestreden wordt n.l. de mening van de com missie waarin zij zegt dat: „met dit bad Schouwen-Duiveland zal be schikken over een zwembad dat een voor dit eiland afdoende voorziening geeft. Het college zegt hierover dat het project afdoende voorziening geeft voor Zierikzee en naaste omge ving. Alternatieven Altenatief I. Zierikzee wacht vol gens de prognoses een grote bevol kingstoename. Waarom heeft de commissie niet de mogelijkheid on der ogen gezien om Zierikzee zelf dit bad te laten bouwen? Westerschou wen zou bijvoorbeeld ook in over weging kunnen nemen om bij ideali satie van een Zierikzees zwembad door Zierikzee zelf, als buitenge meente een bijdrage a fonds perdu in de stichtingskosten te verlenen voor gebruik door kinderen uit de Westhoek die scholen in Zierikzee bezoeken en voor het afzwem men voor diploma door kinderen der lagere scholen die hun opleiding in een plaatselijk instructiezwembad hebben gehad. Alternatief II. De bouw van 3 open, doch wel verwarmde instruk- tiebaden op Schouwen-Duiveland, bijv. een in Duiveland, een in Zierik zee en een in Westerschouwen. Kos ten van een dergelijk bad met L-vor- mig bassin van 8 x 8 en 8 x I6-/3 m bedragen exclusief de grond f 300.000 Deze baden zijn vanaf 1 mei tot 1 oktober geschikt voor: a: Schoolinstruktie aan 1 lesgroep van 20-30 kinderen; b: Instruktie buiten schoolverband en aan volwas senen; c: Recreatief of familiezwem- men en d: Training voor sportzwem men. Gelet op het feit dat voor deze baden geen rijkssubsidie zal worden vertrekt zal de oplossing per inwo ner duurder uitkomen dan één over dekt bad in Zierikzee. Doch de in woners van ons eiland zullen er meer van kunnen profiteren. Alternatief III. Elke gemeente bouwt een eigen instruktiebad, klein of groot al naar de financiële moge lijkheden. Vox-men hiervan: Inbouw in een bestaand gebouw zoals in Duiveland. Ook afgekeurde scholen zouden hiervoor in aanmerking ko men. Kosten zouden rond de f 100.000 komen te liggen. Het college vindt deze materie der mate belangrijk dat het in dit sta dium nog niet met een voorstel om niet deel te nemen wil komen. Het zou dit onderwerp eerst nog eens in een intergemeenteijk overleg in de verm van de Ver. van Burgemees ters, Wethouders en Secretarissen willen bespreken. Hot voorstel van het college luidt dan cok: Gelet op alle overwegingen a: onze mening, neergelegd in deze nota tot de uwe te maken, waax-mede u dus te kennen geeft dat u het met het gestelde in deze nota in grote lijnen eens bent. b: de zaak ter na dere studie in handen te stellen van de Vereniging van Buigemeesters, Wethouders en Secretarissen op Schouwen-Duiveland. Het is te begrijpen dat de andere agendapunten, hoe belangrijk overi gens voor het gemeentebeleid, in het niet vallen in vergelijking met de zwembadgeschiedenis. SAARBRUCKEN, 20-1. Onbeken den hebben in de nacht van zondag op maandag bij een overval op een munitiedepot van het Westduitse le ger in Lebach (Saarland) drie schild wachten doodgeschoten en er twee ernstig verwond. Vexmoedelijk is de schildwacht buiten het eerst doodgeschoten, waai'iia de overvallers het wacht huis zijn binnengedrongen en met machinepistolen op de daar slapen de militairen vuurden. De slachtof- fers zouden behalve schot- ook steekwonden hebben. De twee ge wonden konden nog niet worden ondervraagd. De overvallers hebben een onbe kende hoeveelheid munitie voor handvuurwapens uit het in een bos gelegen depot gestolen. Ze openden KERKNIEUWS Ger. Gemeenten Nieuwerkerk De gebruikelijke bijbellezing vindt plaats op woensdag 22 januari a.s. in het vergaderlokaal van het kerkge bouw (7.3Ó uur). Oud Ger. Gem. in Nederland Oosterland Op donderdag 23 januari treedt in de Oud-Geref. kerk te Oosterland op ds. Van den Breegaaii. te Hendrik Ido Ambacht. Thema is de Moemba- zending (Afrika) om 7.30 uur. vier van de acht munitiebunkers met, sleutels uit het wachthuis. De overval werd ontdekt bij een aflos sing van de wacht, toen het nog nacht was. Het juiste tijdstip kon nog niet worden vastgesteld. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Westduitse minister van defen sie. Scnröder, heeft zijn „diepe ver ontwaardiging over de ongehooi'de overval op soldaten van de „Bun- deswehr" uitgesproken. DEN HAAG, 20-1. Op grond van de tot en met de tweede week van januari 1969 ontvangen inlichtingen van de peilstations van het staats toezicht cp de volksgezondheid over meldingen van influenza, blijkt het aanta lziektegevallen sinds het be gin van dit Jaar nog toe te nemen, aldus een mededeling van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid. In de drie noordelijke provinciés Groningen, Friesland en Drente, in Overijssel en Limburg wordeh thans ook meer gevallen van influenza waargenomen. Het moet niet uitgesloten worden geacht dal de influenza althans in het westen van het land, haar hoog tepunt heeft bereikt. SPORT SCHAKEN Ver. „Prof. Zeenian" tweede in de Zeeuwse competitie Evenals vorig jaar is Schaakver eniging Professor Zeeman er ook dit jaar niet ingeslaagd de eerste plaats in de Zeeuwse Zestallencompetitie te bereiken. Weer werd zij tweede. Bij de laatste ronde waren er nog 3 serieuze kandidaten voor de eerste plaats in groep A. De H.T.S. uit Vlis- singen en de chr. H.B.S. uit Middel- burg, ieder met 3 punten, moesten tegen elkaar spelen. De winnaar van deze ontmoeting zou dan op de eer ste plaats komen. Speelden ze echter gelijk, dan kwam er een nieuwe kan didaat voor de dag: „Schaakvereni ging Professor Zeeman". Dit team Advertentie moest tegen de De Ruyterschool. Werd deze wedstrijd door de Zie- rikzeeënaren met minstens 4%-l% gewonnen, dan waren zij de eerste, ten 2 wedstrijden 'gelijk gespeeld, en 1 gewonnen. H.B.S. en H.T.S. had den hun gewonnen wedstrijd ieder met 4-2 gewonnen, zodat het zestal uit Zierikzee met V2 bordpunt eerste zou zijn. Zoals echter reeds vei'meld werd het Lyceum niet eerste; de H. T.S. uit Vlissingen won met 3%-2%, zodat deze school eerste werd, de Schaakvex'eniging Professor Zeeman won eveneens met 3%-2%, de uit slag werd derhalve: HTS Vlissingen 3 2 0 1 5 IOV2- 7% Pr. Zeeman Lyc. 3 1 0 2 4 0V2- 8V2 HBS M'burg 3 1113 9Vz- 0V2 De Ruyterschool 3 0 0 3 0 6%-11% Coupons Gordijnstoffen HALVE PRIJS Coupons V loet-bedekking HALVE PRIJS BEDDEN Grote keus 10 procent koeling SECRETAIRE van 175,00 voor 125,- Ectkamerstoeleil van 67,00 voor 33,50 van 85,00 voor 39,75 van 67,50 voor 33,75 enz. SALONTAFELS 25 procent korting Losse fauteuils van 125,00 voor 75,- Onze bekende AaBe-aaiibiediug in dekens 2-pei'soons 49,75 1-persoons 39,75 Met volle AaBe-garantie Palissander wandnieubel van 735,00 voor 350,- Nylon vloerbedekking voor keuken, trap en slaapkamers - 8,50 p. ni2 Naadloos tapijt, diverse kleuren, 3 jaar volledige garantie. 3.7Q meter breed, per strekkende meter78,00 0 Enkele complete slaapkamers van resuektieveliik 410,— voor 295,— 295,- voor 175,- Alles uil voorraad bij: Mol 19 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2887 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eerst goed is U content met een eigen abonnement! RECLAME TEKENWERK m. bevelander grachtweg 17 telefoon 01110 3005 zierikzee Dan maken wij u attent op de gemakkelijkste manier om het abonnementsgeld over te maken. U kunt ons namelijk machti gen het abonnementsgeld per kwartaal van uw rekening af te schrijven. 'n Telefoontje of briefje in gesloten envelop. Géén post zegel plakken; die is voor onze rekening. Adresseer als volgt; Zicrikzeesche Nieuwsbode Antwoordnummer 12 Zierikzee en wij zenden u het machti gingsformulier dat hiervoor nodig is, omgaand toe. Heden ging van ons heen, na een langdurig lijden, onze lieve schoonzuster en tante A. C. KLOMPE-DE REGT op de leeftijd 'van 61 jaar Zonnemaire: J. M. KLOMPE D. KLGMPE- VAN DER BIJL Kloetinge: W. M. KLOMPE B. C. KLOMPE VAN ZUIJEN Kinderen en klein kinderen 21 januari 1969 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een lang durig en moedig gedragen lijden, onze lieve vrouw en moeder A BERTHA CATHARINA KLOMPE geboren DE REGT op de leeftijd van 61 jaar en 5 maanden C. J. M. KLOMPE LEO KLOMPE Dreischor, 21 januari 1969 „Westerhoeve" Platteweg 1 De teraardebestelling zal plaats vinden op vrijdag 24 januari a.s., des namiddags 14.00 uur, op de algemene begraafplaats te Dreischor. vraagt per 1 februari a.s. een voor Zierikzee. Bezorging op maandag,'dinsdag, donderdag en vrijdag vanaf 1 uur Sollicitaties dagelijks telefonisch of persoonlijk DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Jannewekken 11 Zierikzee Telefoon 01110-2255 21 januari 1969 Eerste klasse 7,50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigend© op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,— Is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op het nummer: 2.000,— is gevallen op hel nummor: 2.000,— Is gevallen op hol nummor: 5.000,— is gevallen op hel nummer: 25.000,— is gevallen op hel nummer: De exlra prijs van 50.000,- is gevallen In de serie K op nummer Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van f 6 20 52 760 792 785 354 3127 091045 002749 062889 011933 020530 029277 055544 060(158 27. Aram is als mot stomheid geslagen! Zijn uitgestoken hand blijft ergens in dc lucht zweven. IiU herstelt zich echter on middellijk. doch voordat hij iets kan zeg- - i» 11ft t r.rm rood- bet woord genomen: Alle hulde, heer ridder! Wat ge heden volbracht hebt, heeft nog niemand vóór u gedaan! Is het vergund uw naam te weten?" „Meer van Barranca!" brengt Aram met moeite uit. Het duizelt hem. Welk geheim steekt hierachter? Doch de ander gaat on- i ..loorrl verder: „Welaan, zijt ge ge schrokken? Waarom zegt. ge niets?" Een ondeelbaar ogenblik is Aram in tweestrijd, doch dan besluit hij dat hel boter is niets van zijn verwarring te laten merken en zo luchtig mogelijk antwoordt hij: „Neem mij niet kwalijk, heer Lorca, doch ik meende een ogenblik u vroeger reeds ontmoet te hebben. Ik moet. mij ech ter vergist hebben!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4