DE ZIERIKZEESCHE COURANT Beroep op communistische wereld voor „vreedzame wedijver' De aanpassing van de tarieven op de inkomstenbelasting Johnson verliet Washington naar Cuba Parade en gelukwensen voor nieuwe president Nixon Groep-Aarden vraagt naar parlementaire enquêtecommissie Moskou wil overleg met V.S. over raketten FRANSE ALUMIMUMFABRIEK VESTIGT ZICH IN SL0E BILT Spanje en Gibraltar Wapenschandaal in Zwitserland c^iSë1M&yfa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20135 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poitbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118 Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave* N.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraag! onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Wester schouwen afwijzend t.o.v. zwembad President Nixon beëdigd WASHINGTON, 20-1. President Nixon heeft maandag een beroep op de communistische wereld gedaan deel te nemen met de Verenigde Sta ten aan „een vreedzame wedijver - niet ter cverovering van gebied of tot uitbreiding van heerschappij maar ter verrijking van het leven van de mens". In zijn inaugurele rede, enkele ogenblikken naclat de nieuwe Ameri kaanse president de ambtseed had afgelegd ten overstaan van operrech- ter Earl Warren, vroeg Nixon om nieuwe inspanning van de wereld- diplomatie om tot samenwerking te komen ter vermindering van do be wapening. ter versterking van de structuur van de vrede en om de hongerigen en de armen op hoger niveau te brengen. „We streven naar een open wereld - open voor denk beelden, open voor de uitwisseling van goederen en mensen, een wereld waarin geen vol'k, groot of klein, zal leven in bittere afzondering. We kunnen niet verwachten iedereen tot onze vriend te maken, maar we kun nen trachten niemand tot onze vijand te maken". „Laat ons hun die tegenover ons staan uitnodigen voor een vreedzame wedijver, niet ter verovering van ge bied of uitbreiding van heerschappij, maar bii de verrijking van het leven van de mens". Nixon zei zojuist de eer te hebben afgelegd ten overstaan van „God en mijn landgenoten - ter verdediging van de Amerikaanse grondwet" en voegde er aan toe: „Aan die eed ver bind ikdeze heilige plicht: ik zal mijn ambt. mijn energie en al de wijsheid die ik kan opbrengen wij den aan de zaak van vrede onder de naties". Onderhandelingen De nieuwe president herhaalde een verklaring die hij aflegde nadat hij in augustus vorig jaar door de re publikeinse partijconventie kandi daat was gesteld en zei dat we „na een periode van confrontatie een tijdperk van onderhandelingen in gaan. Laat alle naties weten dat tij- ders deze regering onze verbindings kanalen open zullen staan". Terreur op school in New York NEW YORK, 21-1. Op een mid delbare school in Brooklyn, New York, is een blanke leraar scheikun de door drie negerleerlingen afge ranseld. Zjj besprenkelden hem ten slotte met benzine en trachtten hem in brand te steken. De afgelopen maand zijn op de school, de ..Franklin Lane High School", veertien leraren mishandeld. De bond van leraren heeft burge meester Lindsay van New York ver zocht maatregelen te nemen. De school telt 5600 leerlingen, van wie 65 procent negers en Portorica- nen. 285 van de 300 leraren zijn blank. „Ik weet dat de vrede niet komt door er alleen maar naar te verlan gen. Daar zijn dagen en zelfs jaren van geduldige en langdurige diplo matie voor nodig". Tesamen voorwaarts De 37ste. president van de Vere nigde Staten, wiens toespraak via de ccmmuniciatiesatellieten in klem- naar Europa en Azië werd uitgezon den, zei over het door hem aangeno men motto „Forward together" (teza men voorwaarts): „Als we leren thuis tezamen voorwaarts te gaan, laat ons dan ook trachten tezamen met de gehele mensheid voorwaarts te gaan". „Laten we ons tot doel stellen: vre de welkom te maken waar vrede on bekend is, vrede sterk te maken waar vrede wankel is, vrede blijvend te maken waar vrede een tijdelijke zaak is". Hij waarschuwde een eventuele te genstander niet in de verleiding te komen: „Laten wij er voor allen die door zwakheid zouden worden ver leid er geen tweifel over bestaan dat we zo sterk als nodig zullen zijn zo lang als nodig is". De vrede die de Verenigde Staten nastreven bestaat niet uit de over winning op enig volk, maar uit de vrede die helend werkt, „met erbar men voor hen die geleden hebben, met begrip voor hen die tegenover ons hebben gestaan en met de ge legenheid voor alle valkeren op deze. aarde om hun eigen bestemming te bepalen". Nixon vroeg het Amerikaanse volk om de machtsoverdracht van de re gering Johnson aan de eerste repu blikeinse regering sedert 1960 te baat te nemen om „de eenheid te vieren die ons vrij houdt". DEN HAAG, 20-1. De inzichten van de regering omtrent de aange kondigde aanpassing van de tarieven op de inkomstenbelasting hebben geen wijziging ondergaan, aldus zegt een nota over de reeds aangekondig de maatregelen op sociaal-econo misch en financieel gebied die van avond de Tweede Kamer is toege zonden. Deze maatregelen zijn een ver scherping van de voorwaarden voor het kopen op afbetaling, een ver vroeging van de beperking van de investeringsaftrek, het streven om de uitgaven binnen de begrotingsra ming te houden en een verhoging van de accijnzen en de motorrijtui genbelasting, deze zomer. In deze nota, die door de fractielei der van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, was gevraagd als basis voor een dis cussie in de Tweede Kamer, zeggen de ministers van financiëneconomi sche zaken en sociale zaken en volks gezondheid dat de loonstijgingen de arbeidsproduktiviteit niet onbelang rijk zullen overtreffen. Omdat de re gering echter niet in de vrije loon- Premier Wilson over Noord-Ierland LONDEN, 20-1. Premier YVilson heeft maandag in een vraaggesprek voor de Britse televisie gezegd dat hij met interventie in Noord-Ierland heeft gedreigd teneinde fascistisch extremisme te verhinderen. Hij voegde hieraan echter toe dat een dergelijke interventie op het ogenblik minder waarschijnlijk lijkt. De premier sprak zijn voldoening uit over de door de regering van Noord- Ierland voorgestelde hervormingen, die hij echter niet ver genoeg vond gaan. Hij sprak in sombere bewoor dingen over de twisten en het hand^ gemeen dat zich in de afgelopen drie maanden tussen rooms-katholieken en protestanten hebben voorgedaan. vorming wilde ingrijpen moesten andere instrumenten worden gehan teerd om het economisch evenwicht te handhaven. Zij betreurt het ech ter dat in de tot nog toe afgesloten C.A.O.'s niet of nauwelijks het meer malen aanbevolen spaarloon is geïn troduceerd. De uitwerking van de B.T.W. op de prijzen zal scherp in het oog wor den gehouden. Tegen ongemotiveerde prijsstijgingen zullen terstond maat regelen worden genomen. De Sowjetrussische regering gaat akkoord met het Franse voorstel voor een bijeenkomst van de verte genwoordigers van de vier grote mo gendheden in de Veiligheidsraad ter bespreking van de crisis in het Mid den-Oosten. Zes doden bij auto ongeluk in Frankrijk RIJSSEL, 21-1. In Jolimetz, noord- Frankrijk, heeft een 46-jarige Frans man zonder rijbewijs een ongeluk veroorzaakt dat aan zes mensen het leven heeft gefkost. Hij maakte zon dag een ritje met zijn vrouw entwee kinderen en een oom, de eigenaar van de wagen. Bij een frontale bot sing verloren zij alle vijf het leven. In de tegenligger bezweek een 22- jarige Belg. Zijn verloofde en de grootmoeder van het meisje werden ernstig gewond. ROTTERDAM. Kapitein Adrian K. Lane (r.) van het schip Sea Surveyor" overhandigt een herinneringsplaquete aan kapitein Edmtind Haa Kousen van de Noorse bukcarrier „Essi Kristine". Het Amerikaanse onderzoekings schip is 7 januari, 175 mijl ten zuidoosten van New York vergaan. Mogelijk het vaartuig in aanvaring geweest met een onderzeeboot. De „Essi Kris tine" nam de bemanning van het Amerikaanse schip over en voer naar Rotterdam. WASHINGTON, 20-1. Amerika nen uit alle delen van de Verenigde Staten namen maandag deel aan een grote parade ter ere van de nieuwe president, Richard Nixon. Aan het hoofd van de grote stoet reed Nixon met zijn gezelschap naar het Witte Huis waar hij de parade zou afnemen. Zeker drie uur lang zouden bloemenwagens uit Florida, tientallen militaire- en schoolmu- ziekkerpsen, een Apo'lloruimteschip met ruimtevaarders, Mexicaanse volksmuzikanten, indiaanse stam hoofden, volksgroepen en militairen aan de nieuwe president voorbij trekken. Achter de rijen dikke mensenme- Gedwongen vlucht WASHINGTON, 20-1. Oud-pre- sident Lyndon Johnson is maandag uit Washington naar zijn boerderij in Texas vertrokken met de „Air Force I", het viermotorige presidentiële straalvliegtuig aan boord waarvan hij na de moord op John Kennedy de ambtseed aflegde op 22 november 1963. Vcor de laatste maal speelde voor hem de luchtmachtband het „Hail to the chief" en het Amerikaanse volks lied. Enkele duizenden vrienden en medewerkers waren naar de lucht machtbasis gekomen om afscheid van hun chef te nemen. Met zijn kleinzoon op de arm stap te de oud-president in het vliegtuig om na 38 jaar in dienst van het land te hebben gestaan zich terug te trek ken in Texas waar hij zal gaan do ceren en schrijven. Grote schade aan universiteit Tokio TOKIO, 20-1. Documenten, boe ken en films van grole waarde waaronder materiaal over nazi- Duitsland, die zich in een zaal van de rechtsfaculteit in Tokio bevon den. zijn verloren gegaan bij de „tweedaagse slag", die zich heeft af gespeeld in de universiteit tussen de politie en uiterst linkse studenten en die zondag werd besloten, aldus is van de zijde van het rectoraat meegedeeld. MIAMI, 19-1. De piloot van een Ecuadoriaans vliegtuig met 83 in zittenden is zondag boven Ecuador door een gewapende man gedwon- gen naar Cuba koers te zetten, zo heeft het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart bekendgemaakt. Dit is het tweede vliegtuig dat zon dag is gekaapt en naar Cuba is ge vlogen. Het eerste was een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines die in to taal 170 man aan boord had. DEN HAAG, 20-1. De groep-Aar den in de Tweede Kamer heeft voor gesteld een parlementaire enquête commissie te benoemen om een on derzoek in te stellen naar economi sche machtsconcentratie zoals die in het bedrijfsleven in de jaren 1964- 1968 door fusies en soortgelijke vor men van samengaan van onderne mingen heeft plaatsgevonden. Tiet onderzoek, door een commis sie van vijftien leden en eenzelfde aantal plaatsvervangers, zou betrek king kunnen hebben op fusies van in Nederland gevestigde onderne mingen die tot een min of meer om vangrijke concentratie hebben ge leid. Het zou zich kunnen uitstrek ken tot die bedrijfstakken waar het fusieverschijnsel zich meer algemeen voordoet, aldus het voorstel, en het zou zich kunnen beperken tot een of twee gevallen per bedrijfstak. ni'gte 'langs de route, braken steeds weer schermutselingen uit tussen de politie en demonstranten. Naar som mige plaatsen werden in de looppas militairen gedirigeerd om het door breken van de afzetting door groep jes betogers te verhinderen. Er wer den ook rookbommen gegooid. Gelukwensen De nieuwe Amerikaanse president, Richard Nixon, heeft maandag bij zijn ambtsaanvaarding uit alle d'elen van de wereld gelukstelegrammen ontvangen. Tot de eersten van wie een telegram werd ontvangen, be hoorde president Svoboda van Tsie- cho-Slowakije. President Podgomy en premier Kosygin van de Sowjet- Unie zeiden in him gelukstelegram „ervan overtuigd te zijn dat de aspi raties van onze beide landen in het belang van de ^rede en de interna tionale veiligheid gericht moeten zijn op versterking var. de vriendschap pelijke betrekkingen" en dat de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie te zamen met andere landen alles moe ten doen om de internationale vraag stukken op te lossen. MOSKOU, 20-1. De Sowjet-Unic heeft zich maandag opnieuw bereid verklaard tot overleg met de Vere nigde Staten over een beperking van de ontwikkeling van offensieve en defensieve raketstelsels. Dit gebeurde bij monde van Leo nid Zamjatin, hoofd van de voor lichtingsdienst van het ministerie van buitenlandse zaken, bij het uit- Dc ontwikkeling van Zeeland DEN HAAG, 20-1. Minister De Block van economische zaken heeft vandaag de vaste commissie voor economische zaken uit dc Tweede Kamer ingelicht over een overeen komst, die hij met het Franse alu- miniumconccrn Peehiney heeft geslo ten. Onder deze overeenkomst zal Peehiney in Zeeland een fabriek van ruwe aluminium vestigen. Minister De Block heeft na afloop van de vergadering met de vaste commissie enige nadere mededelin gen gedaan op een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag. De minister zei dat na onderhan delingen die een maand of vier heb ben geduurd dc Franse aluminium- fabriek van Peehiney een bedrijf aan het Sloe in Zeeland zal vestigen. Hij toonde zich zeer verheugd over het slagen van die onderhandelingen. De Zeeuwse vestiging van het Franse bedrijf zal in twee fasen tot stand komen. In de eerste fase zal de aluminium fabriek met anodefabriek een capaciteit krijgt van 75.000 ton, in de tweede fase oen capaciteit van gelijke grootte, zodat de nu ge plande totale capaciteit 150.000 ton zal zijn. Nadat het terrein, dat een opper vlakte van 104 ha zal omvatten, bouwrijp is gemaakt, zal, naar ver wacht wordt, in 1970 een begin kun nen worden gemaakt met het bou wen van de aluminiumfabriek en van de anodefabriek. Tegelijkertijd zal oen nieuwe elektriciteitscentrale moeten worden gebouwd. Het is nog niet bekend of die centrale door kernenergie zal worden gedreven, zo zei de minister, die opmerkte dat het Franse bedrijf over dc stroomlevo- ring heeft onderhandeld met do Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij. Gedurende de bouw van de fabrie ken zal er werk zijn voor naar schat ting zeshonderd man. Als de eerste fase van de produktie is voleindigd zullen er een vijfhonderd werkne mers nodig zijn. Aan het einde van de tweede fase een achthonderd in totaal. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Bedenk wel wat gij van iemand zegt en aan wie gij f j het zegt! V/AT 1EQT 01 Opklaringen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost; de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere; in de nacht en ochtend in het binnenland plaatselijk om het vriespunt. 22 jan. Zon op 8.34. onder 17.10. Maan op 10.33, onder 22.58. 23 jan. Zon op 8.33, onder 17.11. Maan op 10.44, onder Eerste kwartier: 25 jan. te 9.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 22 jan. 6.11 v.m. 18.39 n.m. 23 jan. 6.48 v.m. 19.15 n.m. BROUWERSHAVEN 22 jan. 23 jan. 6.01 v.m. 6.43 v.m. 18.17 n.m. 18.58 n.m. zetten van Russische ontwapenings voorstellen. Het initiatief tot een dei-gelijk overleg was ongeveer twee jaar ge leden uitgegaan van de Amerikaanse regering. Officieel gingen de Russen hierop in op 27 juni van het vorige jaar. Enkele dagen nadien maakten de twee landen bekend, dat zij over eenstemming hadden bereikt over het openen van besprekingen. Tenge volge van de spanning om Tsjecho- Slowakije en de daarop gevolgde Oosteuropese invasie in dat land is er van deze onderhandelingen nooit iets gekomen. De aankondiging van Moskou dat" men daar neg steeds bereid is tot het overleg valt samen met de installa tie van Richard Nixon als nieuwe president van Amerika. Panamees schip vergaan CAGLIARI. 21-1. Het 2000 ton metende schip „Rigel" varend onder Panamese vlag, is vanochtend ter hoogte van Saint Antioche (zuidoost Sardinië) vergaan, zo is op het ha venkantoor van Cagliari vernomen. Er waren 21 opvarenden aan boord van dc „Rigel" van wie er elf door een Zuidslavisch schip zijn opgepikt. Vier anderen zijn in sloepen gezien terwijl er zes worden vermist. De oorzaak van het vergaan van de „Ri gel" is nog niet bekend. HET WEEKOVERZICHT "DE BILT, 21-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Schotland bevindt zich een diepe depressie, die maar weinig van plaats verandert, terwijl boven Rusland een krachtig hogedrukgebied is gelegen. Tussen beide systemen wordt een zuidelijke stroming in stand gehouden. In deze stroming bereikte een warmtefront behorend bij eerder genoemde de pressie, maandagavond met regen het westen van ons land. Plaatselijk werd ruim 5 millimeter afgetapt. Een ander front, eveneens bij deze depressie behorend, bevindt zich boven Engeland en trekt heel lang zaam oostwaarts. Verwacht wordt, dat dit front woensdag dicht bij ons land zal zijn. In verband met deze ontwikkeling zal, vooral in het wes ten de bewolking weer toenemen, de neerslagkansen blijven echter klein. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. MADRID, 20-1. Spanje heeft maan dag zijn territoriale wateren van 6 tot 12 mijl verbreed. Volgens het desbetreffende decreet is de maat regel bedoeld om een einde te ma ken aan smokkelpraktijken. Een con sequentie is, dat koopvaardijschepen die Gibraltar aandoen, kunnen wor den doorzocht door de Spaanse dou ane. In het decreet staat dat de baai beschouwd zal worden als een Spaans binnenwater, als de monding minder dan 24 mijl breed is. De toe gang tot de Baai van Algeciras, waar aan Gibraltar ligt, is niet breder dan vijf mijl. BERN, 20-1. Het Zwitserse minis terie van justitie heeft maandag be kend gemaakt dat een Zwitserse wapenfabriek op de zwarte markt wapens verkocht heeft ter waarde van 88,7 miljoen francs (ongeveer 73 miljoen gulden). De wapens gingen naar Egypte, Israël, Libanon, Saoe- di-Arabië, Zuid-Afrika en Nigerië. Deze landen staan op de Zwitserse embargolijst. De regering had verzoeken om voor nog 10 miljoen francs uit te mogen voeren afgewezen. Student sprong uit raam MADRID, 21-1. Een Madrileense student in de rechten Enrique Ruano Casanova, die kort geleden met. drie vrienden door de Spaanse politie werd gearresteerd omdat hij zich aan communistische ondermij ningsactivi- teiten zou hebben schuldigd gemaakt, is tijdens een verhoor in een woning in Madrid voor de ogen van de jus- titie-ambtenaar uit het raam ge sprongen van het vertrek waarin hij zich bevond. Dit vertrek maakt deel uit van de zevende verdieping van het bewuste gebouw. De student, was onmiddellijk dood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1