DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koppeling van ruimteschepen een grote voorsprong op V.S. Koningin en prins bezoeken Ethiopië Minister Luns teruggekeerd uit Afrika Probleem geineentefmanciën onderschat vraagstuk in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag; 17 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20133 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) f 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Raad Bruinisso voor zivenibadplan liussisrli ruinitesucees MOSKOU, 17-1. De Sowjet-Unie heeft een ruimteprimeur geboekt door de twee bemande ruimtesche pen „Sojocz-4" en „Sojoez-5" met samen vier man aan boord aan el kaar te haken. Tot dusver was dit met bemande ruimteschepen nog niet gebeurd, wel hadden de Ame rikanen al zeven maal en de Rus sen tweemaal iets dergelijks ver richt, maar steeds met onbemande toestellen. Tass meldde later dat de ruimtevaarders Jevgeni Chroenov en Alexei Jelisejew „zich in de vrije ruimte hadden begeven en in het ruimteschip Sojoez-4 waren overge stapt". Nadat ruimtevaarder Sjatalow in de Sojoez-4 zijn koers had gewijzigd, kwamen de toestellen steeds dichter bij elkaar, totdat zij aan elkaar kon den worden vastgemaakt. Het proces duurde 43 minuten en was om 11 uur 20 Moskouse tijd voltooid. Van het gebeuren werd een televisie-uit zending verzorgd met behulp van de buitenboordcamera's. Op de beeld schermen in de Sowjet-Unie werden beide uitzendingen tegelijkertijd ver toond. Nadat beide ruimteschepen aan el kaar vast hadden gemaakt werden de elektriciteitsnetten op elkaar aan gesloten en volgde een gesprek tus sen de ruimtevaarders via de boord- telefoons. Alles verliep volgens plan. Het nu uit vier delen bestaande gevaarte werd door Tass „het eerste experi mentele ruimtestation" genoemd. Gezagvoerder Wolynov van de So joez-5 nam na de koppeling het „stuur" over voor „oriëntering voor de verdere uitvoering van het vluchtprogramma". De Sojoez-4 en de Sojoez-5 zijn na hun gemeenschappelijke vlucht weer van elkaar gescheiden, heeft Zelfs postzegel „Queen Elisabeth" wil niet LONDEN. 17-1. Het ongeluk blijft de „Queen Elisabeth II" achtervol gen. Nadat bij de proefvaart man kementen aan de turbines aan het licht waren gekomen, waarvoor het schip nog steeds in reparatie is, ble ken enkele exemplaren van een postzegel die werd uitgegeven op de dag waarop het weelderigste van alle Britse passagiersschepen zijn eerse commerciële reishad moeten maken, eveneens niet te deugen. Een Londense verzamelaar heeft op een blad zegels ter waarde van negen pence, voorstellende een galjoen uit de tijd van Elisabeth ontdekt dat twee kleuren, rood en blauw, ont breken. Van de zegel zijn negen mil joen exemplaren gedrukt. Hoeveel misdrukken er zijn is niet bekend. het Sowjetrussische persbureau don derdagmiddag tegen half vier mee gedeeld. Voorsprong De vier Russische kosmonauten die in de ruimtevaartuigen Sojoez-4 en Sojoez-5 om de aarde draaien zijn na een goede nachtrust vanoch tend weer aan het werk gegaan. Zij meldden dat alles wel aan boord is. De directeur van de Britse radio- telescooppost Jodrell Bank, sir Ber nard Lovell, meent, dat de koppe ling van twee bemande Russische ruimtevaartuigen de Sowjet-Unie een voorsprong van vier jaar op de V.S. in het monteren van uitnisting in de ruimte heeft bezorgd. Hij voor spelt, dat de Sowjet-Unie tegen 1974 of 1975 op de maan observatoriums en uitrusting voor planetair onder zoek zullen bouwen. Vertrek op 23 januari DEN HAAG, 16-1. Volgende week donderdag 23 januari vertrek ken koningin Juliana, prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus voer een staatsiebezoek naar Ethio pië. Nog dezelfde dag zullen de Ne derlandse koninklijke gasten in Ad dis Abeba arriveren, waai- hen 's avonds een gala-diner wordt aan*- geboden door keizer Haile Selassie. Het nog voorlopige programma voor het staatsbezoek vermeldt o.m. bezoeken aan de suikerplantages van de handelsvereniging Amsterdam (H. V.A.) te Wonji en aan het in de on middellijke omgeving daarvan ge bouwde ziekenhuis. Een hoogtepunt voor de vele in Ethiopië werkzame Nederlanders zal ongetwijfeld zijn de ontvangst van de Nederlandse gemeenschap op zondagmiddag 26 januari. Op de ochtend van dezelfde dag woont de vorstelijke familie een kerkdienst bij Het plan-Mansholt BRUSSEL. 16-1. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben donderdag in Brussel een eerste dis cussie gewijd aan het plan-Mansholt, waarbij men zich beperkte tot al gemene kritische beschouwingen zonder definitieve standpunten in te nemen, en het stellen van vele vra gen. Diepergaande discussies worden verwacht in de grote E.E.G.-raad, met de ministers van buitenlandse zaken, op 27 en 28 januari a.s. SCHIPHOL, 16-1. Vergezeld door zijn echtgenote en een drietal hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken is donderdag avond minister Luns uit Dakar op Schiphol teruggekeerd van een 10- daags officieel bezoek aan Tunesië, Libië en Senegal. Minister Luns vier de o.a. met zijn Tunesische en Libi- in de ..Holy Trinity Cathedral" te Addis Abeba. Het programma vermeldt voorts nog bezoeken aan Lalibela (met in de rotsen uitgehouwen kerken), aan de watervallen van de blauwe Nijl, aan Gondar. Axum en Asmara. Op 31 januari begint het tweede gedeelte van het koninklijk bezoek, welk gedeelte een niet-officiesl ka rakter zal dragen. Op 1 februari zal koningin Juliana in Asmara een tentoonstelling ope nen. Prinses Beatrix en prins Claus verlaten op 30 januari reeds Ethio pië. Zij zullen daarna nog een toe ristisch bezoek brengen aan Tanza nia en Kenia. Student te Praag stak zich in brand PRAAG, 16-1. Een 21-jarige stu dent heeft donderdag in, het centrum van Praag getracht zichzelf te ver branden. Volgens het Tsjechoslo- waakse persbureau CTK 'goot hij aan de voet van 'het standbeeld van koning Wenceslaus, de stichter van de eerste Tsjechische staat, een „licht ontvlambare vloeistof' over zijn kleren en stak zich daarop in brand. Een trambestuurder wist ech ter de vlammen te doven. De student is met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis ge bracht. Van welingelichte zijde in Praag is vernomen dat de student in een afscheidsbrief over een reeks zelfmoordpogingen gesproken heeft. rtadorinn koppalinrj Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een door Max Koot vervaardigd portret, van prinses Margriet, die zondag 19 januari haar 26ste verjaardag hoopt te vieren. sche ambtsgenoten, resp. Habib Bourguiba jr. en Sjamseddin Arabi, alsmede met president Leopold Se- dar Singhor van Senegal besprekin gen over bilaterale zaken en interna tionale problemen. „Tunesië en Libië hadden vooral belangstelling voor de gebeurtenis sen van vorig jaar in Europa, voor de aanwezigheid van Russische vlooteenheden in de Middellandse Zee en voor de crisis in' het Midden- Oosten", zo deelde de minister op Schiphol mede. „Men is er echter wel1 - vooral sinds de recente gebeurte nissen in Athene en Beiroet - pessi mistischer geworden over een spoe dige oplossing van de kwestie. Er was bij beide landen sprake van waardering van de bonafide en on partijdige pogingen van Nederland om het optreden van V.N.-onderhan- delaar Jarring meer kans van slagen te geven". Minister Luns zei over het plotselinge Franse wapenembargo dat de Gaulle dit had 'gedaan zon der de geallieerden hierin te ken nen". Bijna luchtbotsing LOS ANGELES, 17-1. Twee inzit tenden van een Boeing-727 van de Amerikaanse United Airlines heb ben lichte verwondingen opgelopen, doordat de piloot van hun toestel een snelle zwenking moest maken om een botsing met een onbekend ge bleven toestel te voorkomen. Het voorval gebeurde toen de Boeing van San Diego opsteeg voor een lijn- vlucht naar San Francisco. Plannen voor Martin Luther King- gedenkoenlrum ATLANTA, 15-1. Mevrouw Coret- ta King, de weduwe van de vorig jaar vermoorde Amerikaanse neger leider ds. Martin Luther King, heeft' plannen bekend gemaakt voor een Martin Luther King-gedenkcentrum dat deels uit een park en deels uit een instituut voor het teweegbren gen van maatschappelijke verande ringen op niet-gewelddadige wijze, e eninstituut. voor Afrikaanse stu diën en een museum voor Afrikaans -Amerikaanse cultuur zou moeten bestaan. UTRECHT, 16-1. Het probleem van de gemeentefinanciën is een sterk onderschat vraagstuk in Ne derland. Een verrassens groot deel van de overheidsuitgaven en voor zieningen geschiedt in of via de ge meenten, maar aan een gezonde fi nanciering wordt nog steeds te wei nig aandacht, geschonken en het is mede daardoor dat een groot deel van de gemeenten met tekorten kampt. Van de 15 gemeenten boven de 100.000 inwoners hadden volgens de begrotingen 1968 niet minder dan acht gemeenten tekorten, vier wa ren in 'evenwicht, drie hadden rela tief kleine overschotten. Voor de jaarlijkse enquête van de raad voor de gemeentefinanciën had den in 1968 642 gemeenten gegevens ingezonden. Daarvan hadden 375 te- korten, waarvan 81 zelfs vier jaar achtereen, daarnaast waren er 31 gemeenten met een begroting die al leen na het nemen van bijzondere maatregelen sluitend konden wor den gemaakt. Het totaal van de ge raamde tekorten op de begrotingen- 1968 bedroeg 256 miljoen gulden. Daarvan komt 180 miljoen op reke- De moord op president Kennedy WASHINGTON, 17-1. De Ame rikaanse scheidende minister van justitie, Ramsey Clark, heeft donder dag een rapport gepubliceerd, dat vier hoogleraren hebben opgesteld over hun bevindingen bij de lijk schouwing van president John Ken nedy in november 1963. Dit rapport zou aanvankelijk pas in 1971 mogen worden bekend ge maakt. De weduwe van de vermoor de president, mevrouw Jacqueline Onassis, en haar zwager senator Ed ward Kennedy hebben hun toestem ming voor de vervroegde publikatie gegeven in verband met de opening van het proces tegen Clay Shaw op dinsdag a.s. Deze zal zich te New Or leans moeten verweren tegen de aan klacht van de plaatselijke officier van justitie Jim Garrison, dat hij be trokken zou zijn 'geweest bij een sa menzwering om John Kennedy te vermoorden. Volgens Garrison is de moord het resultaat van een kom- plot geweest en niet het werk van één man, Lee Harvey Oswald. In het thans vrijgegeven rapport komen de vier hoogleraren tot de conclusie, dal de president door twee kogels van achteren getroffen was, terwijl Garrison steeds heeft volge houden, dat zeker één kogel hem van voren moet hebben geraakt. Arrestatie in Parijse moordzaak PARIJS, 17-1. In Cannes is don derdagavond een arrestatie verricht in verband met de dood van Stevan Markovic, een voormalige .lijfwacht' en vriend van de Franse filmster Alain Dclon wiens lijk op 1 oktober jl. op een vuilstortplaats buiten Pa rijs werd gevonden. Het is de 52- jarige Frangois Marcanloni, een nachtclubcigenaar uit Parijs die al eerder langdurig ondervraagd is om dat 'hij in het gezelschap van Mar kovic zou zijn geweest, toen deze op 22 september het. huis van Aalin De- Ion waar hij woonde, verliet en se dertdien niet meer levend werd ge zien. ning van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en 75 miljoen van de an dere gemeenten. Dit heeft de Amsterdamse wethou der van financiën, de heer W. Polak in Utrecht gezegd tijdens de negen de landelijke bijeenkomst van de sectie gemeentefinanciën van het in stituut voor bestuurswetenschappen.' Woonhuis uitgebrand DEN HAAG, 17-1. Een woonhuis aan de Franklinstraat in Den Haag is uitgebrand. De bewoners, een man en een vrouw, konden zich ternau wernood in veiligheid stellen. De schade schat de brandweer op meer dan f 50.000,De vermoedelijke oorzaak van de brand is een lek in een gasleiding in de keuken. De brand ontstond, toen de vrouw des huizes het gasfornuis 's morgens vroeg had aangestoken. Kort daarop deed zich een lichte ontploffing voor. Daarbij raakte de gehele beneden verdieping in vuur en vlam. Ook de erboven gelegen woning kreeg brand schade. Leegstaande woningen DEN HAAG, 17-1. Uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek ingestelde onderzoek naai- de' leeg stand van woningen blijkt, dat op 1 oktober 1968 in Nederland 61870 wo ningen onbewoond waren. Van deze woningen zijn er 13047 niet meer ge schikt voor. bewoning, zodat de re ële woningreserve 48823 bedraagt. Deze reserve valt uiteen in 41113 oude (d.w.z. reeds bewoond geweest zijnde) woningen en 7710 nieuwe (woningen die nog nimmer bewoond zijn geweest). Rotterdammer in Duitsland neergestoken FRANKFURT. 16-1. De 31-jarige William van Es uit Rotterdam is donderdag in Frankfurt door een geestelijk gestoorde Griekse arbei der doodgestoken. Het slachtoffer werkte in Frankfurt op een bemid delingsbureau voor Griekse arbei ders. De dader, de 35-jarige Diony- sos G. overviel hem op zijn kantoor en bracht hem met een slagersmes de dodelijke steken toe. De Griek was sinds 1964 als monteur werk zaam in Duitsland. Hij is reeds di verse malen in een psychiatrische inrichting ter verpleging opgenomen. „Stars and stripes" als deurmat STOCKHOLM, 16-1. Hot Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegen de Amerikaanse ambas sade spijt betuigd over een t.v.-uit- zencing, waarin de Amerikaanse vlag als deurmat is gebruikt. Dit is donderdag meegedeeld door do am bassade, die het incident in een nota aan het ministerie van buitenlandse zaken een „ontheiliging van de vlas" had genoemd. TEL AVIV. De Israëlische minis ter van defensi, Mosje Dayan, heeft woensdagavond in antwoord op vra gen van 2500 leerlingen van middel bare scholen in Tel Aviv gezegd, dat de Israëlische uitvallen tegen doelen buiten Israels grenzen geen vergel ding zijn maar waarschuwingen ter afschrikking van verdere Arabische guerilla-aetiviteit. Geen top is te bereiken zon der hel risico dat men vallen kan. Tijdelijk regen Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen; morgen overdag ook enkele opkla ringen, krachtige tot harde, in de kustgebieden af en toe stormachtige wind, aanvankelijk tussen zuidoost en zuid, later ruimend naar zuid tot zuidwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zondag: Zon: minder dan 30 procent Min. temp.: 1 tot 6 graden boven nul Max, temp.: omstreeks normaal Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 40 procent Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. - 18 jan. Zon op 8.39, onder 17.03 Maan op 9.28, onder 17.09 19 jan. Zon op 8.38. onder 17.04 Maan op 9.52, onder 18.44 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.06 Maan op 10.10. onder 29.14 Eerste kwartier;.25 jan. te 9.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 18 jan. 3.01 v.m. 15.31 n.m. 19 jan. 3.57 v.m. 16.27 n.m. 20 jan. 4.46 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 18 jan. 2.46 v.m. 15.08 n.m. 19 jan. 3.41 v.m. 16.02 n.m. 20 jan. 4.31 v.m. 16.48 n.m. Springtij: 20 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het midden van de Noordzee lag vrijdagmorgen een snel in betekenis afnemende depressie, terwijl zich boven Engeland een zwakke rug van hoge druk bevond, die zich, vergezeld van opklaringen, naar onze omgeving uilbreidde. Al leen in midden- en noord-Scandina- vië en in Rusland kwam nog matige lot strenge vorst voor, boven de rest van Europa was de lucht van oce anische oorsprong met gematigde temperaturen. Inmiddels trekt een aktieve depressie van het zeegebied ten westen van Ierland noordoost - waarts in de richting van Schotland. Voor het komend etmaal wordt daarom veel bewolking met tijdelijk regen verwacht, terwijl de wind zal toenemen uit richtingen tussen zuid oost en zuidwest, waarbij in de kust gebieden af en toe de stormgreiis overschreden wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1