DRUKKER/BINDER President Johnson komt met eerste sluitende begroting na 1960 Nederlandse regering stelt twee miljoen beschikbaar voor hulp aan Nigeria STREEKNIEUWS Kostbaar Rubens-paneel gestolen LAATSTE NIEUWS AVONTUUR N.V. LAKENMAN 0CHTMAN Jannewekken 11 - Zierikzee Mede gevolg van stopzetting bombardementen op Noord-Vietnam tvicuivr.Tnxi is i .4.1097 mivt-ovi ru ..AAr Imón' WASHINGTON, 15-1, President Jhcnson heelt het Amerikaanse con gres woensdag de eerste sluitende begroting sedert I960 voorgelegd. H\j verwacht zelfs dat in het begrotings jaar 1969-1970 een overschot van 3,4 miljard dollar zal ontstaan. Het lo pende jaar zal eveneens met een ba tig saldo worden afgesloten en wel van ongeveer 2,4 miljard dollar. Een en ander is voornamelijk: te danken aan het feit dat de gevech ten in Vietnam de laatste tijd in he vigheid zijn afgenomen alsmede aan de stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. President Johnson verwacht dat in 1969-1970 op de militaire uitgaven en de hulp verlening in Zuidoost-Azië bijna 3,5 miljard dollar kan worden uitge spaard en dat in de tweede helft van 1970 nog grotere besparingen moge lijk zijn. De over vijf dagen aftredende Amerikaanse president is er bij de opstelling van de cijfers van uitge gaan dat de toeslag van tien procent op do inkomstenbelasting van per sonen en ondernemingen in de Vere nigde Staten, die eind juni zou ver vallen, gehandhaafd wordt. De totale overheidsuitgaven zullen in 1969- 70 195,3 miljard dollar bedragen, 11,6 miljard meer dan in het lopende jaar en bovendien moer dan ooit tevoren. De inkomsten worden begroot op 198,7 miljard. De uitgaven voor Viet nam worden voor 1969-70 op 25.397 miljoen dollar geraamd. Dat is nog steeds bijna een derde van de totale defensie-uitgaven, die zijn begroot op 81,5 miljard dollar, een half mil jard meer dan dit jaar. Voor de militaire hulpverlening aan het buitenland is onveranderd 375 miljoen dollar uitgetrokken. Er zal meer geld beschikbaar worden gesteld voor de programma's tot ver betering van de levensstandaard in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Joseph W. Barr. heeft ge zegd dat de financiële plannen met opzet „erg krap" zijn gehouden om Richard Nixon meer armslag te ge ven. Hij voorspelde echter dat het congres er moeite mee zal hebben als het op de voorziene uitgaven wil besnoeien. Volgens Barr is het voor namelijk aan de handhaving van de belastingtoeslag te danken dat er in het nieuwe begrotingsjaar een over schot zal kunnen ontstaan. Die be lastingtoeslag is een veelomstreden maatregel welke verleden jaar is ge nomen om aan de toenemende in flatie in de Verenigde Staten het hoofd te bieden. De toeslag vervalt eind juni automatisch als het con gres niet besluit tot verlenging. President Johnson heeft om een ver lenging met één jaar gevraagd. nrv u ir. ir.i nA na nim 111 ra c/*H«ar»lrï*vd" 7ill Massaal ontslag Rotterdamse brandweer ROTTERDAM, 14-1. Het uit 750 man bestaand vrijwilligerskorps van c!e Rotterdamse brandweer heeft bij burgemeester en wethouders van de Maasstad ontslag aangeboden. Het massale ontslag van de Rot terdamse vrijwilligers is het gevolg van een al maanden sluimerend con flict tussen deze groep en het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam. De vrijwilligers kun nen niet akkoord gaan met de door b. en w. voorgestelde reorganisatie- maatregelen, die onder meer een be perking van de vrijwilligerstaak binnen het brandweerkorps tot ge volg zullen hebben. Onze boterham: veel kaas op weinig boter DEN HAAG. 15-1. Het Nederland se volk heeft in 1968 de record-hoe- veelheid van honderdduizend ton kaas genuttigd, maar liet de boter sieeds meer links liggen. Het ver bruik daarvan daalde met niet min der dan 25 procent tot 31.000 ton, een nieuw laagtepunt. Het hoofde lijk verbruik was slechts 2Vz kg. Het verbruik van consumptiemelk en consumpti&melkprodukten daalde iets, dat van gecondenseerde melk, waaronder koffiemelk, handhaafde zich. Eekhoorn als huisdier in opmars AMSTERDAM, 15-1. Een knaag diertje dat tegenwoordig vaker als huisdier wordt gehouden is de eek hoorn, zo meent men bij Artis. Niet alleen merkt men het in de Amster damse dierentuin aan de vele tele foontjes over verzorging en huis vesting, maar ook aan het toenemen de aantal dat wordt geschonken. In 1966 waren het er elf, in 1967 19 en in het achter ons liggende jaar 23. Het betreft hier overigens voorna melijk uitheemse eekhoornsoorten. Gevaarlijke gedetineerde ontsnapt en weer gepakt DEN HAAG, 15-1. Een gevaarlijke gedetineerde is woensdagavond aan ziin bewaker ontsnapt. Het is de 46- jarige Z. de M., die verpleegd wordt in het rijksasiel voor psychopaten Avereest en die op bezoek was in zijn woning aan de Breedstraat in Den Haag. De bewaker noemde hem een gevaarlijke geweldpleger, die psychisch gestoord is. De politie heeft veeI mensen ingezet voor de opsporing van de man. De man is woensdagavond tegen half acht in een woning van fami lieleden aan de Sumatrastraat door rechercheurs van de Haagse gemeen tepolitie aangehouden. Hij liet zich gewillig meevoeren. Zuiveringsoperatie in Zuid-Vietnam KAAP BAJONET (Zuid-Vietnam), 15-1. Maandag is bij de noordoost kust van Zuid-Vietnam, ongeveer 60 km. ten zuiden van Da Nang, een grote zuiveringsoperatie onder de naam Russell Beach" begonnen. Er zijn ongeveer 8.000 manschappen in gezet, Amerikaanse mariniers en Zuid Vietnamese troepen. In het be trokken gebied bevinden zich ver moedelijk grote voorraden uit China en Noord-Vietnam en naar schatting drie bataljons Vietcong-strijders en Noordvietnamese militairen. Timmerbedrijf krijgt miljoenenorder HENGELO, 15-1. De timmerfabriek B. J. Hannink te Hengelo heeft een order van ruim 10 miljoen gulden ontvangen van een aannemerscom binatie. Het bedrijf zal vijf jaar lang deuren en raamkozijnen leveren voor een aantal woningen, die in bouwstromen in het westen van het land zullen worden gerealiseerd. Voor het Hengelose bedrijf, waar 55 man werken, betekent een en an der uitbreiding en modernisering in de naaste toekomst. DEN HAAG. 15-1. De Nederland se regering heeft uit fondsen voor ontwikkelingshulp opnieuw twee miljoen gulden ter beschikking ge steld voor de noodlijdende bevolking van Nigeria. H§t bedrag wordt overgemaakt aan vier organisaties die zich met hulpverlening in Nigeria bezighou den, te weten de stichting „Mensen in nood" in Den Bosch, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht. De Vere niging Het Nederelandsche Roode Kruis in Den Haag en de Stichting Nederlands Comité Unicef in Den Haag. Zij komen elk voor een be drag' van 500.000 gulden in aanmer king. Tevoren had de Nederlandse regering reeds ruim twaalf miljoen gulden voor de slachtoffers van de oorlogvoering in. Nigeria uitgetrok ken. Advertentie puston wsrai iiaswj JJ&S door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V.,A'DAM SPORTBERICHTEN SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" Uitslagen onderlinge competitie C. J. M. Nolet-A. M. v. 'd. Westen 1-0; P. C. Tak-J. van As 1-0; P. F. Trompert-J. Blom 1-0; R. P. Hoger- 'heijde-J. Scheele 1-0. De stand aan de kop van de rang lijst is nu: 1. J. J. van den Ende 5-5 2. dr. Westendorp Boerma 4^-6 3. C. J. M. Nolet 4^2-6 4. A. de Spirt 3-6 5. R. P. Hogerheijde 3-6 6. P. C. Tak 3-6 7. A. M. v. d. Westen 3-7 Na Het afwerken van het eerste gedeelte van de competitie om de Zeeuwse schaaktitel voor teams blijkt dat ook dit jaar Zierikzee, on danks het vertrek van twee sterke spelers, weer hoge ogen gooit naar deze titel. Samen met Vlissingen en Goes zal in een na-competitie worden uitge maakt welik team dit jaar aan de promotiewedstrijden naar de 2de «klasse K.N.S.B. mag deelnemen. Daar deze teams momenteel weinig in kracht meer verschillen, is het moeilijk te voorspellen welk team de uiteindelijke winnaar wordt. Zie rikzee moet twee uitwedstrijden spelen; 27 januari tegen Vlissingen en 24 februari tegen Goes. De wed strijd Goes-Vlissingen volgt, dan op 31 maart. VOETBAL ZIERIKZEE I-METO I Zondag a.s. ontmoeten de rood zwarten op eigen terrein METO uit Hoogerheide, welke club uit de laat ste twee wedstrijden de volle winst behaalde (uit tegen Goes 4-0, thuis Breskens 1-0). Hieruit blijkt dat deze Brabantse vereniging zich na een zwakke eerste helft flink heeft her steld. Zierikzee behoeft zich daar door niet te laten verontrusten (te gen DOSKO zag men behoorlijk tech nisch spel) en met een beetje meer produktiviteit moet er een overwin ning uit kunnen komen, te meer daar de achterhoede haar mannetje staat. Competitie Zeeuwse Dambond Sommelsdük II-Zierikzee I 9-11 A. Holster-C. Verton 1-1; C. Pol- der-J. Huigens 1-1; J. van Es-J. L. Smalheer 0-2; A. Knape-M. de Wild 1-1; B. Roetman-J. Folmer 1-1; A. v. d. Sluijs-K. B. Hogerland 1-1; A. Krijgsman-J. M. Kostense 1-1; G. Knops-W. Stoutjesdijk 1-1; T. van Brussel-J. van Burg 2-0; L. v. d. Vcer-J. Hcijboer 0-2. DEN HAAG. Prins Bemhard is per vliegtuig op de vliegbasis Soes- terberg teruggekeerd van zijn ver blijf in Spanje. De prins heeft daar aan enige jachtpartijen deelgenomen. De nieuwe schenking zal met na me worden aangewend ter bestrij ding van de hoge kosten van vervoer - waarbij speciaal wordt gedacht aan de instandhouding van de lucht brug - en voor de aankoop van voedsel en geneesmiddelen. Grotten-experiment LANDON. 15-1. De 30-jarige Philippe Englender en de 29- jarige Jacques Chabert zijn ivoensdag uit Juin 70 meter diepe grot in het massief van Audiberghe naar boven geko- men na daarin sinds 22 augus- tus vorig jaar te hebben ver- toefd. Zij verkeren in blaken- de gezondheid. De twee man- nen zeiden dat zij het meest last gehad hebben van de een- zaamheid, het vocht en het i ontbreken van nieuws. De i mannen hebben in tenten van kunststof gewoond, hun ge- i zondheidstoestand en hersen- i activiteit werden vanaf de op- pervlakte met instrumenten voortdurend in het oog gehou- den. De mannen waren al i maanden geleden overgegaan op een cyclus van 36 uur wa- ken en 12 uur slapen. Englen- i der heeft honderden boeken gelezen, Chabert heeft de grot verkend. Hun experiment kan van grote betekenis blijken voor ruimtereizen. OOSTERI.AND Stichting Reformatorische Publikatie Er bestond dinsdagavond j.l. vrij goede belangstelling voor de streek- vergadering van de Stichting Refor matorische Publicatie, die werd 'ge houden in het kerkgebouw van de Oud-Geref. Gemeente aan de Burge meester Van der Havestraat alhier. Ds. J. P. Verkade, Ned. Herv. pre dikant te Nieuwe Tonge was de eer ste spreker, die na het zingen van- Psalm 81 vers 13 voorlas Numeri 13 vers 25-32a, en voorging in gebed. Uitgaande van het voorgelezen bij belverhaal betreffende de terugkeer der twaalf verspieders die het 'land vani Kanaan hadden verkend, en waarvan er tien in opstand kwamen, omdat zij het beloofde land niet durfden in te gaan vanwege de veel heid der inwoners en de sterke ste den. Deze tien mannen zagen echter dit land, volgens de woorden van Calvijn, niet door de bril van Gods Woord, in tegenstelling met de twee overigen, Jozua en Kaleb, die de moed niet in de schoenen zonk. Zo dient dit ook te gebeuren, aldus de predikant, met de voorlichting; die aan ons volk wordt gegeven. Goede lectuur zoals kranten, en andere boe ken en tijdschriften en alles wat voorlichting geeft moet kunnen wor den gezien door de bril van Gods on feilbaar getuigenis. Daarom verdient het aanbeveling het werk van de Stichting te steunen, alzo1 eindigde ds. Verkade zijn openingswoord. Na dat gezongen was Psalm 19 vers 5 was het woord aan de heer K. C. Ederveen uit Utrecht, bestuui-slid van, de Stichting Reformatorische Publicatie. Deze wees op de vele moeilijkheden die zich voordoen om te komen tot oprichting van een lan delijk dagblad op reformatorische grondslag. Spreker 'gewaagde van veel tegenwerking van verschillen de kanten en grote moeilijkheden liggen ook op het financiële vlak. Verder volgde tekst en uitleg betref fende de plannen. De grondslag zal zijn verspreiding der reformatorische beginselen zoals die vervat zijn in Gods Woord en de drie Formulieren van Enigheid, vast gesteld op de Synode Nationaal te Dordrecht gehouden in de jaren 1618 -1619, terwijl de Statenvertaling wordt aangehouden als zijnde de meest zuivere Nederlandse bijbelver taling. Spreker hoopte dat velen zióh geroepen zuilen voelen dit werk te steunen dooi- zich op te geven als abonné of begunstiger. Ds. L. Ge braad uit Sint Philipsl'and sprak een slotwoord naar aanleiding van Spreuken 12 vers 3 en eindigde met dankgebed. BRUINISSE Geslaagd De heer A. Jumelet te Bruinisse (Noordstraat), .slaagde dezer dagen bij het Kon. Technicum P.B.N.A. voor het examen Weg- en Water bouwkundig Opzichter (deel 1). De heer M. A .Bolle te Oosterland slaagde dezer dagen bij het Kon. Technicum P.B.N.A. voor het exa men „Basisopleiding Technisch Che micus". C.J.V.-bibliotheek De C.J.V. heeft de beschikking ge kregen over een nieuwe bibliotheek ruimte aan de Prinses Wilhelmina- laan. Het nieuwe gebouw zal worden geopend door de burgemeester op 24 januari a.s. op een bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Vergadering Plaatselijke Raad N.V.V. Op de deze week te Bruinisse, on der voorzitterschap van de heer J. de Jonge gehouden vergadering van de plaatselijke Raad van het N.V.V. werden diverse onderwerpen op po litiek gebied, of in het kader van de vakbeweging uitvoerig besproken. De financiële kant van het aan de kinderen aangeboden St. Nicolaas- feest werd afgewikkeld, waarna di verse suggesties werden gedaan om het avondje voor de leden weer tot een succes te maken. De keus viel tenslotte op het organiseren van een gratis toneelvoorstelling. De to neelvereniging „Op Drift" uit Re- nesse zal gevraagd worden een der gelijk avondje te verzorgen. Zoals gewoonlijk zullen op 14 februari alle N.V.V.-leden en hun dames gratis toegang hebben bij de uitvoering van ihet op te voeren toneelspel. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord aan de leden die weer veel werk voor hun rekening namen. Restant kabelbaan verdwenen Tot dusver was op de Oostkopha- ven nog een restant van de kabel baan te zien waarmee de sluiting van de Grevclingendam is verricht. Ook dit restant is nu verdwenen. Men is doende de laatste herinne ringen aan de kabelbaan op te rui men. Zoals bekend wordt de kabel baan, die bij de sluiting van de Gre- velingen dienst heeft gedaan, straks gebruikt bij de sluiting van het Rak van Scheelhoek (Haringvliet). Autobotsing Dinsdagmiddag ontstond een auto botsing op de kruising Langeweg- Rijksweg 18 te Bruinisse. J .S. uit Oude Tonge kwam met een Volks- wagenbusje van de kruising bij de Oude Dijk in de richting Zijpe ge reden en wilde de Langeweg inslaan. Van de tegenovergestelde zijde - dus van het veer - kwam P. A. D. uit Roosendaal, rijdend in een nieuwe Ford Taunus 15 M. Een frontale bot sing volgde en het is een wonder dat op dit beruchte kruispunt, waar reeds meerdere doden vielen, dit maal de beide inzittenden er met wat snij- en schaafwonden afkwa men. De nieuwe personenaupto was onherstelbaar vernield; het Volks- wagenbusie kan misschien nog wel worden hersteld, maar is toch zeer ernstig beschadigd. Collecte «De in de Ned. Herv. kerk te Brui nisse gehouden zg. oudej aarscollecte (voor het algemeen kerkewerk) heeft f 774,60 opgebracht. NAALDWIJK. De politie van Naaldwijk heeft een 21-jarige jonge man uit Den Haag gearresteerd^ die zich in de afgelopen week schuldig zou hebben gemaakt aan aanran ding van enkele vrouwen en meisjes. LAREN, 15-1. Tussen dinsdag 14 januari 13.00 uur eu woensdag is uit het Singer-museum te Laren een Ru bens-paneel, voorstellend de gestig matiseerde St. Franciscus, afmetin gen 23,5 by 17,8 cm, met een waar de door kenners geschat op f 250.000 gestolen. De dief heeft het paneel uit de lijst verwijderd. Het is eigendom van dr. H. A. Wetzlar, van wie momenteel een gedeelte van zijn verzameling tot 27 januari a.s. in het Singer-museum wordt geëxposeerd. Het paneel was verzekerd. Zwarte inees in stofzuiger AMSTERDAM. 15-1. Bij de vele dieren die de Amster damse politie in 1968 bij Artis afleverde, was o.a. een zwarte mees die een dame in een wo ning aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal met haar stof- zuiger per ongeluk had opge zogen. Hoe de vogel het huis was binnengekomen, bleef on opgelost. De afgeleverde die ren waren overigens vaak ge wone vogels en soms ook ont snapte huisdieren. Het is, zo meent men in Artis, althans anders niet te verklaren hoe een blauwe pauw zo maar op straat werd aangetroffen. Een wasbeer werd bij de Coenha- ven opgepikt, een vos op het Europaplein. Eveneens in Am sterdam-Zuid werd een rol- staartsbeertje ingerekend. Bij de 3000 dieren die Amster dammers en niet-Amsterdam mers in het afgelopen jaar via het bekende loketje naar Artis brachten was ook een Egypti- groenteman die hem bracht had de sprinkhaan tussen de groenten gevonden. Een Afri kaanse glansspreeuw was op de Nieuwendijk gevangen. Ruim 64 jaar had een Griekse landschildpad bij een familie doorgebracht. Toen had men er genoeg van. Een heer vond zijn ratelslang toch niet zo'n gezellig huisdier zodat het giftige reptiel in Artis beland de. Twee krokodillen werden afgeleverd met de opmerking: „Wij willen zo graag zelf weer eens in 't bad Ruimteschepen gekoppeld MOSKOU, 16-1. De Sowjetrus- sische ruimteschepen Sojoez-4 en So- joez-5 zijn aan elkaar gekoppeld. De besturing is met de hand verricht. Het kabinet van Noord-Ierland heeft woensdag overeenstemming bereikt over maatregelen om een einde te maken aan botsingen tussen Roóms-katholieken en protestanten in het land, zoals die in de afgelo pen maanden zich hebben voorge daan. De diefstal werd woensdagmiddag omstreeks drie uur ontdekt door be zoekers van het museum, die op de plaats van het houten paneel alieen maar een lege lijst zagen hangen. Bij een dinsdagmiddag 18.00 urn- gehou den contix>le door het museumperso neel werd het kunstwerk voor liet laatst gezien. U111111111111111111111II1111111111111111II11111IL STEUNT de aktie I .Overdekt zwembad' E Stort uw bijdrage op giro E H 137677 t.n.v. Zierikzeescbe s E Nieuwsbode met vermelding E E van het motto! Ook kasstor- E E tingen zUn welkom! miiiiii ii iiiiiiiiiiiimiMiimi mm minimi Busongeluk in Turkije eist 22 mensenlevens ISTANBOEL, 15-1. Tweeentwintig mensen zijn om het leven gekomen en veertien gewond, toen woensdag een bus op 30 kilometer van Istan- boel aan de kust van de Zwarte Zee van een brug in een ravijn viel. De slachtoffers waren allen Turken. Zestienjarige omgekomen door kolendamp RHENEN. 15-1. Woensdagmorgen trof de kapitein van een honderd ton metende olielichter van de rede- Tij Van Seumeren uit Rotterdam, die voor de gemeentelijke los wal in Rhenen lag, zijn zestienjarige schip persknecht Klaas Terpstra uit Ouderkerk aan de IJssel levenloos aan in het vooronder. De jongen bleek door kolendampvergiftiging, veroorzaakt door een antracietka- cheltje in zijn slaapvertrek, om het leven te zijn gekomen. Melkveehouders halen richtprijs nel niet DEN HAAG, 15-1. Ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, verwacht dat de melkvee houders in het melkprijsjaar april 1968-april 1969 een gemiddelde net to-opbrengst zullen halen van on geveer f 35 per honderd kilo melk met 3,7 procent vet. Dat is iets min der dan de sinds 29 juli vorig jaar geldende gemeenschappelijke richt prijs van f 35,30. Gemeente-ontvanger aangehouden wegens verduistering UTRECHT, 15-1. Onder verden king van verduistering van f26.000 uit de gemeentekas, heeft de politie woensdag de 61-jarige gemeente ontvanger van Maartensdijk P. K. aangehouden. Hij zal heden (don derdag) worden voorgeleid aan de officier van justitie. Bestaat het volgens Jou niet meer? Is het alleen nog maar te beleven op de televisie of in de bioscoop? Zou je alleen al voor het grote zo'n honderd jaar eerder geleefd willen hebben? Och kom. Goed er worden inder daad geen bemanningen meer gezocht voor china-clippers maar daarom bestaat het heus nog wel: het grote avontuur. En het is heus niet zo, dat je alleen maar het een of andere „stomme baantje" moet gaan zoeken. Voor een kerel van 15 of 16 jaar, diezeven klas sen heeft doorlopen en niet meer leerplichtig is, bestaat er heus nog we! meer dan dat „stomme baantje. Avontuur is er echt nog wel te vinden. Als drukker bij voorbeeld. Meester te zijn over de jouw toevertrouwde, razend snelle drukpers, die elke secon de je volle aandacht opeisten die door jouw vakmanschap duizen den druks per uur maakt. Dat is een fijn vak voor een moderne jonge kerel, die nog iets voelt voor avontuur en spanning. Interesse? Knip deze advertentie uit en stap er mee naar een drukkerij, of informeer eens bij onderstaand adres, waar je alles over de op leiding en het fikse loon kunt vragen. Je zult als je erwatmeer van weet; toe moeten geven, in derdaad ja;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4