Contact kerkeraden en Vereniging van Ouders en V rienden Jeugd te Renesse bouwt aan eigen „soos" Het voortgezet chr. onderwijs in Zeeland Zierikzeese raad stelt krediet beschikbaar voor Concertzaal ZIERIKZEESCllE NIEUWSBODE Donderdag 16 januari 1969 Nr. 20132 Om het gehandicapte kind Opgewekt en leerzaam „avondje" Plattelandsvrouwen hoorden veel over wijnen ItltUlNISSE, 14-1. In het vereni-' gingsgebouw te Zierikzec had een vergadering plaats van afgevaardig den van kerkeraden en de Vereni ging van Ouders en Vrienden van het geestelijk gehandicapte kind op Schouwen-Duiveland. De vergade ring stond onder leiding van de heer P. dew Graaf voorzitter van genoem de vereniging, die in het kort de ge schiedenis van de vereniging en het doel van de bijeenkomst uiteenzette. Reeds enkele jaren bestaat op Schouwen-Duiveland de Vereniging aLs genoemd, van ouders van kinde ren die de B.L.O.-sehool bezoeken. Voor deze kinderen werd door de vereniging wel eens wat extra's ge daan, er werden voor de ouders le zingen georganiseerd en soms een film vertoond. Op het naburige Flakkee werd te Middelharnis „Huize Sjaloom" ge sticht. d.w.z. er werd een oude boer derij aangekocht en deze werd in gericht als tehuis voor geestelijk ge handicapten. die geen eigen tehuis meer hebben, hetzij dat de ouders overleden zijn, hetzij dat verpleging thuis op grote moei lij,kheden stuit. De vereniging van ouders en vrienden zag zich toen een nieuwe taak toebedeeld. Een dergelijk tehuis ook op Schou wen-Duiveland te stichten. Men bracht daarvoor enkele malen een bezoek aan Sjaloom in Middelharnis, waar men jaloers was op de mooie en goede inrichting die daar in korte tijd tot stand kon worden gebracht. Een tweede stap was contact zoe ken met enkele personen elders op Schouwen-Duiveland, (de kern van de vereniging lag in de Westhoek) een derde stap was steun zoeken bij de diakonieën van verschillende ker ken en daarom was deze vergadering belegd. Praktijkvoorbeelden De heer C. Holleman van de So ciaal Paedagogische Dienst in Mid delburg als ambtenaar van de Stich ting voor Geestelijke Volksgezond heid in Zeeland, dagelijks met de materie van het gehandicapte kind in aanraking komend, haalde voor beelden aan uit zijn praktijk en deel de mee een enquête te hebben ge houden onder de ouders wier kind voor plaatsing in een gezinsvervan gend tehuis in aanmerking zou kun nen komen. Deze ouders wensen voor het merendeel hun kinderen zo lang zij unnen zelf bij zich te hou den, maar onherroepelijk komt de tijd. dat deze ouders weg vallen. De kinderen kunnen dan wellicht zelf in hun onderhoud voorzien door hun werk op de Centrale Werkplaats in Zierikzee. maar zij hebben geen onderdak. Daarvoor dient het tehuis. Hij memoreerde de gang van zaken te Middelharnis, waar na een aarze lende start het tehuis spoedig vol was en waar men bezig is met de in richting van een tweede tehuis. Betonsegment «loodde automobilist BIJLMERMEER, 15-1. Een zware truck met oplegger reed in de Bijl mermeer ter hoogte van de Bijlmer- dreef in de S-'booht bij Duivendrecht. De truck was beladen met een aantal betonnen segmenten, elk on geveer 7 Va ton wegende. In de bocht viel een van de segmenten van de wagen en kwam terecht op een te genligger, bestuurd door de 51-jari- ge heer J- Spants uit Zwollerkar spel. De bestuurder was op slag dood. SCHERMERHORN. Vermoedelijk door een windstoot heeft een perso nenauto maandagavond, bij het pas seren van een vrachtauto met aan hangwagen op de Noordervaart in Schermerhorn, de aanhanger go- raakt. Als gevolg daarvan sloeg de personenwagen om. De bestuurder, de heer P. Smits (34) uit Berkhout, werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Alkmaar, waar hij enkele uren later overleed. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bevestiging en intrede ds. L. de Wit te Renesse Op zondag 26 januari a.s. zal in de middagdienst van de hervormde gemeente te Renesse. na vooraf in de morgendienst te Noordwelle te zijn bevestigd door ds. G. E. Huizing uit Haamstede, ds. L. de Wit intrede doen als predikant van de hervorm de gemeenten van Renesse en Noord- welle. De nieuwe hervormde predi kant van Renesse neemt zondag avond 19 januari a.s. te Lemmer af scheid van de hervormde gemeente aldaar. Hij is te Renesse-Noordwelle beroepen in de vakature van ds, F. A .van Liere, die vertrokken is naar Oppenhuizen en Uitwellingerga. Leendert de Wit werd te Rotter dam geboren op 18 juli 1923. Hij be zocht het Marnixgymnasium aldaar en studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1946 zijn kandidaatsexamen theologie en in '47 zijn kerkelijk voorbereidend exa men aflegde. Van '47 tot '49 was hij werkzaam als hulpprediker te Rot terdam-Vreewijk, waarna ds. de Wit op 20 februari 1949 werd bevestigd als predikant van de herv. gemeente van Kloosterhaar in de classis Zwolle. Op 30 mei 1954 verwisselde ds. de Wit deze gemeente met die van Tweede Exloërmond, waarna hij op 21 okt. 1962 door ds. I. Faber (thans to Ouwerkerk) bevestigd werd als predikant van de herv. ge meente van Lemmer. Ds. de Wit heeft de loop der jaren vele be- stuursfunktics vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. De heer S. A. Jumelet Az. uit Brm- nisse wekte de vergadering op zich positief op te stellen achter het plan van het Comité, Wat in Flakkee kan, moet hier ook kunnen en het doel is de verwezenlijking waard. De heer M. Moerman, directeur van het bijkantoor Renesse van de Coöp. Raiffeisenbank Schouwen, had in zijn referaat een aantal cijfers verwerkt, waardoor een inzicht werd verkregen van de wijze waarop op Goeree Overfiakkee financieel de zaak van de grond is gekomen. Dokter H. J. Simons te Renesse, belichtte de zaak nog eens van me dische zijde. In de daarop volgende bespreking wilden de afgevaardigden van de di aconieën graag meer bijzonderheden vernemen. De hele zaak bleef te veel in de mist, maar de voorzitter zette nogmaals uiteen, dat het zeer moei lijk was meer concrete gegevens te verstrekken. Men kan wel zeggen, zo heeft Goeree Overfiakkee het ge daan, maar men kan moeilijk voor stellen zo zuilen wij het doen en nog minder iedere diaconie zal per ziel zoveel moeten bijdragen." Startkapitaal De exploitatie kan geen tekort op leveren, maar er zal een zeker start kapitaal moeten zijn, terwijl bij het afsluiten van geldleningen garanties gegeven zullen moeten worden. Het financieringsschema staat of valt echter met de aankoop van een bepaald gebouw. Waar is op Schou wen-Duiveland een gebouw dat voor dat doel geschikt kan worden ge maakt, e.q. zal men met nieuwbouw moeten beginnen. De heer Joh. de Jonge, onderwij zer aan de Beatrixschool en secreta ris van de Vereniging van Ouders en Vrienden van het Gehandicapte kind op Schouwen-Duiveland gaf voor beelden uit de praktijk waardoor kinderen om in een tehuis te komen, moesten worden opgenomen in As sen, zodat ze voorgoed van familie en vrienden gescheiden waren. Sympathie Desgevraagd verklaarden alle af gevaardigden te sympathiseren met het doel. Zij zullen in hun kerkera den de zaak waarom het gaat be pleiten. De kerkeraden die niet vertegen woordigd waren zullen persoonlijk worden bezocht en in een op 10 fe bruari te houden vergadering zal een stichting worden opgericht, waarin zo mogelijk alle kerken van het schiereiland vertegenwoordigd zullen zijn. Gewezen werd desgevraagd op de akties te Bruinisse (mevrouw Hat- tenbach) en te Oosterland (mevrouw De Bruine) waardoor een groot aan tal contribuanten kon worden ge wonnen. Op alle plaatsen in de streek zullen dergelijke akties wor den gehouden. RENESSE, 15-1. De jeugd van Re nesse is er na enkele vergeefse po gingen in geslaagd een eigen socië teit op te richten die voorlopig ge vestigd zal zijn in de barak achter het dorpshuis. Zaterdag 18 januari zal de officiële openingsmiddag plaatsvinden in aanwezigheid van c.a. burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwcn, het gemeenteraads lid de heer Hoogerhuis en Wika Hiensch, jeugdwerkadviseur van de provincie Zeeland, die als deskundi- Flitsen uit het buitenland SAIGON. In drie grote gevechten in Zuid-Vietnam zijn meer dan 250 rebellen en 'Noordvietnamezen om het leven gekomen. JERUZALEM. Premier Esjkol van Israël heeft in het parlement te Je ruzalem Frankrij'ks wapenembargo tegen Israël „een bijzonder pijnlijke slag" genoemd en de Franse fege- ring verweten er een dubbele mo raal op na te houden. VATICAANSTAD. Paus Paulus heeft in een brief aan kardinaal Kö- nig, aartsbisschop van Wenen, ge publiceerd in de „Osservatore Ro mano", verklaard dat de toenemen de onrust en discussies over funda mentele geloofskwesties de structuur van de R.K. Kerk bedreigen. DAKAR. Minister Luns heeft zijn officiële verblijf in Senegal voort gezet met een bezoek aan Thies, een belangrijke plaats op 40 km. ten oosten van de hoofdstad. Dakar. Hij bezichtigde daar o.a. een landbouw coöperatie en een tapijtenweverij. LONDEN. De politieke commissie van de West-Europese Unie (WEU) heeft dinsdag in Londen het voor stel gedaan tot het beleggen van een topconferentie, waax*op de beginse len voor de vorming van een Euro pese politieke gemeenschap zouden moeten worden geformuleerd. NEW YORK: Het hof van beroep in New York heeft dinsdag bepaald, dat Morton Sobell, die in 1951 we gens medeplichtigheid aan spionage voor de Russen tot dertig jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld on middellijk in aanmerking komt om op erewoord te worden vrijgelaten. BONN. Het Westduitse ministerie van defensie heeft dinsdag besloten de territoriale troepen, tot dusver onder afzonderlijk bevel, te integre ren in de landmacht, die daardoor uitgroeit tot 308.000 man. Gesproken wordt van een rationalisatie-maat regel. BRUSSEL. Een protest tegen de taalpolitiek in het Belgische leger heeft een Belgische luitenant-kolo nel zijn functie bij het NAVO- hoofdkivartier in Europa (SHAPE) gekost. PARIJS. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft in Parijs ver klaard dat Frankrijk niet onverschil lig zal blijven „als het bestaan van Libanon wordt bedreigd". PARIJS. Op de Franse zanger Charles Trenet is een bomaanslag gepleegd. Toen hij in zijn villa aan de oever van de Marne een brief aan het schrijven was, ontplofte in zijn brievenbus een bom. CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hahmoed Riad, heeft in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisiemaatschap pij N.B.C. verklaard dat de Egypti sche regering akkoord kan gaan met de aanwezigheid van V.N.-troepen aan de grens tussen Israël en Egyp te na de terugtrekking van de Isra ëlische troepen uit het bezette ge bied. WASHINGTON. President John son heeft in de „State of the Union", de jaarlijkse boodschap tot het Con gres, een beroep gedaan op de toe komstige republikeinse regering met Rusland onderhandelingen te gaan voeren over beperking van de offen sieve en defensieve kernwapens. VERENIGDE NATIES. Karei Kral, correspondent van het Tsjechoslo- waaksc persbureau C.T.K. bij de Verenigde Naties, heeft dinsdag ver klaard dat hij niet naar zijn „bezette land" zal. lemgkcrcn, maar in dc Verenigde .Staten zal blijven ge de leiding had bij de oprichting van de sociëteit. In de dezer dagen gehouden op richtingsvergadering werd reeds een sociëteitsbestuur gevormd. In het bestuur hebben zitting de jongeren M. Lodewijk, R. v. d. Slikke, I. Teeuw, J. Janse, B. Moerland, R. Simons en H. Teeuw. Ontevreden over de mogelijkhe den in het dorp begon de jeugd van Renesse vorig jaar al tot ontplooiing van activiteiten, maar de aanvanke lijke pogingen liepen mede door ge brek aan deskundige leiding op wei nig uit. Er werden echter nieuwe plannen gemaakt en in december werden alle jongens en meisjes uit genodigd voor een gezamenlijke be spreking. Daarbij bleek duidelijk een grote behoefte aanwezig aan een eigen gelegenheid voor regelmatig samenkomen en uitvoering van eigen initiatieven. Na de ondervonden te leurstelling besloot de jeugd echter niet over één nacht ijs te gaan en de zaak van alle kanten te bezien, waarbij het o.a. 'ging om de vraag of er een vrije instuif zou moeten komen of een meer besloten socië teit. Een deputatie van drie personen ging daarop naar het vormingscen trum „HecLenesse". waar juist het onderwerp „Instuif en jeugdsocië- teit" werd behandeld. Vervolgens werd de zaak grondig doorgepraat op de vergadering en besloten tot de start van een eigen sociëteit, waarbij gebruik werd gemaakt van de ken nis van de afgevaardigden die „He- denesse" hadden bezocht. Bij deze vergadering was aanwezig wika Hiensch en onder zijn leiding kon aan de plannen vaste vorm worden gegeven. - Na. het officiële gedeelte zaterdag middag a.s. houdt de jeugd 's avonds een openingsavond waarbij de toe gang gratis is en gelegenheid zal zijn om zich op te geven als lid. Z1ERIKZEE, 15-1. De Boud van Plattelandsvrouwen, afdeling Schou wen, hield dinsdag in de Mondra- gon-loyer een wü na vond. Gastheer was de firma Van der Valk en Zoon, slüterü en wijnhandel te Zierikzee die de heer Florijn, vertegenwoordi ger van de wijnhandel gebr. Steur, had uitgenodigd voor dit gezelschap dames een „praatje met een glaasje" over wijnen te houden. De heer Flo rijn behandelde speciaal de wijn streek Bordeaux, één van de belang rijkste waar de meeste Franse wij nen worden geproduceerd. De dames toonden voor het praatje en niet minder voor het glaasje een grote interesse hetgeen de gezelligheid ten goede kwam. De heer Florijn 'ging nauwkeurig het produktieproces van wijn na. In september-oktober worden de drui ven geoogst. Er heerst op de wijn gaarden dan een koortsachtige druk te. De oogst moet in enkele weken gebeuren, vandaar de vrij ruwe ma nier waarmee met de druiven wordt, omgesprongen. De met druiven be laden wagens gaan naar het kasteel (chateau) waar ze in kuipen xran 90 tot 100 hl inhoud, worden geleegd. Na 'geperst te zijn begint 't gistings proces, dat de druiven tot wijn maakt. Er zijn verschillende metho des om te gisten. Zo spreekt men van een gesloten (met een deksel op de kuip) en open gisting. Bij open gisting meet het bovenste gedeelte (chateau) steeds doorgestoken en omgeroerd. Taninen In elk pitje of blad zitten taninen. Hes meer taninen, hoe langer het duurt voordat de wijn rijp is. Daarom zal de wijnboer zor gen dat er zo min mogelijk taninen in de gistkuipon terecht komen. Een zekere hoeveelheid aan taninen is echter voor d'e (gisting noodzakelijk. Door de 'gisting wordt de suiker in alcohol omgezet. Wanneer de wijn ongeveer 11 tot 13 alcohol bevat zijn de gistkiemen dood en zal het proces ophouden. Een grote oogst wi'l neg niet zeg gen een goede oogst. Integendeel, 'n grote oogst betekent meestal een vochtrijk seizoen, met weiniig zon dus weinig' suiker in de druiven. De gisting houdt dan op bij 10 of la ger. Wijnen met een alcoholpercen tage van minder dan 11 °/o zijn te zwak. In grote fusten De wijn wordt nu in eikenhouten fusten van 225 liter inhoud gedaan en ongeveer drie maanden met rust gelaten. Daarna laat men de fusten voorzichtig 'leeg lopen en het be zinksel wordt apart gehouden. Dit gebeurt ook weer zo'n 2 of 3 keer. Eind api-il-mei kan de wijnkenner pas tot beoordeling overgaan. In sep tember worden de wijnen op fusten verhandeld. De importeur-wijnhan del besteedt weer de nodige aan dacht aan d'e wijnen en laat het nog enkele behandelingen ondergaan o.a. de eiwit-elyring. Een half jaar daar na komen de wijnen in de winkels. Er zijn chateau's die hun wijnen aiL leen op fles leveren, zij: zorgen dan zelf ook voor de nabehandeling. Onder de Bordeaux-wijnen Wor den gerekend wijnen die afkomstig zijn van de streken rond Bordeaux en 'langs de rivier de Gironde. Daar van' li's de Médo'c de belangrijkste. De wijnen zijn geclassificeerd in, vijf kwaliteitsklassen. Een eerste klas wijn 'kost hier f 40,- tot f 50,- per fles. Van de Graves-wijnen zijn in Nederland vooral1 de witte bekend. Toch worden er in Graves meer ro de dan witte wijnen gegist De St. Eméli'on is een stevige stoere wijn', de Pommerol daarentegen lieflijk, fleurig en zacht. De Fronsao, Cöte de GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Bestemmingsplan Scheepstimmerdijk stokt even ZIERIKZEE, 14-1. Op de jongste raadsvergadering heeft het lid De Moor geïnformeerd naar de gang van zaken met betrekking tot de fluoridering van drinkwater. Eerder had hij hier al eens naar gevraagd, maar sindsdien zijn enkele jaren ver streken. Hij zou het nuttig vinden als de vertegenwoordiger in de raad op de vergadering van de waterlei ding maatschappij Midden-Zeeland opnieuw voor fluoridering zou plei ten. De voorzitter zei dat deze zaak eerst nog in het college moet behan deld. Hierna volgde ccn aantal benoe mingen in verschillende commissies. In de commissie voor de begroting en rekening en in die voor de Volks7 kredietbank werd benoemd mej, Beije. In de commissie voor publieke werken werd benoemd de heer Van Weelden. Het pand Kinderstraat 5 werd onbewoonbaar verklaard. De heer Sprengelmeyer attendeerde 'er op dat de bewoner - na afwezigheid - inmiddels in dit huis is terugge keerd. De voorzitter zei dat maatre gelen worden getroffen, die verband houden met deze onbewoonbaarver klaring. Een voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan Scheeps- timmersdijk werd op verzoek van de voorzitter, aangehouden. Zulks houdt verband met een aan vraag van de N.V. Emulsion Holland voor een bouwvergunning, die uit breiding van de fabriek impliceert. Besprekingen met Emulsion1 Hol land zijn nog gaande. B. en w. stre ven naar een aanvaardbare oplos sing. Doel echter is te voorkomen thans een scherpe regeling te hante ren. terwijl er nadien ruimte vrij komt, zodra het aardgas Zierikzee bereikt en de Zegam op het nu be staande bedrijfsemplacement ï'uimte vrij krijgt. Na een toelichting van wethouder Bij de Vaate worden verhuur en ver pachtingen tot een bedrag van f 2000 gedelegeerd aan het college. Voor heen was dit bedrag f 1000. Een wij ziging van de bouwverordening en ccn eerste wijzigingsverordening gin gen ontder de hamer dbor. Tol loden Bourg en Cóte de Blaye worden in Nederland veel gedronken. Witte wynen Witte wijnen zijn over het alge meen droog. Demi-sec wil zeggen dat de gisting halverwege is gestopt en de wijn zodoende gezoet is. De Sau- lernes is een erg zoete witte wijn met een mooie smaak maar erg duur. Dat zit hem in de wijze van oogsten. De oogst van voor deze wijn ge schikte druiven duurt 8 weken. Druif voor druif wordt van de tros gehaald wanneer deze gedeeltelijk gerot is. Entre deux Mers zijn uitgegiste dro ge wijnen, zeer geschikt om bij vis te drinken. In Frankrijk wordt per jaar 57 miljoen liter wijn geproduceerd, waarvan 10 miljoen geëxporteerd wordt. De heer Florijn gaf verder nog nuttige wenken over aankoop en voorraad, temperatuur, ontkurken en inschenken, depot, decanteren, lucht geven (bij oude wijnen), het hij enkele praktische wenken bij het drinken zelf. door de dames prompt overgenomen. De Firma Van der Valk en Zoon had er voor gezorgd dat er royaal geproefd kon worden. Ook dit feit heeft er zeker toe bijgedragen dat deze avond hogelijk door de Platte landsvrouwen werd gewaardeerd. De heren die de avond verzorgden kregen van de presidente, mevr. L. Berman-Steendijk, een presentje. De volgende bijeenkomst is op 11 februari. De gebr. Boomsma zullen dan een lezing verzorgen over Ke nya. PARIJS. De commissie van bui tenlandse zaken van de Franse se naat heeft er woensdag bü de Fran se regering op aangedrongen het ver bod op de levering van wapens aan Israël in te trekken. De Britse bond van P.T.T.-per- soneel heeft woensdag besloten de 3.500 telegrafisten bij de Londense postkantoren op te roepen met in gang van maandag het werk neer le leggen om kracht bij te zetten aan glas en de wijnjaren. Tenslotte gaf de eis tot hogere salarissen. De Japanse stad Shikoku heeft er een totaal nieuwe vervoermiddel bij, nl. de kabelbaan. Het voertuig is uitgerust met een 130 p.k. dieselmotor, de motor van een normale autobus. De „kabelbus" zal stellig geen last hebben van verkeersopstoppingen, iets voor Schouwen-Duiveland als de Delta kabelbanen overbodig worden? van de commissie voor het instruc- tiezwembad worden benoemd mej. Beije en ma*. Keuning. Terzake komt t.z.t. een gemeenschappelijke rege ling. Bij de rondvraag 'informeerde d'e heer Verheijen opnieuw naar het 'ge vaar, dat het herstelde stucwerk in de trouwzaal te lijden zal krijgen van de restauratiewerkzaamheden op de benedenverdieping. De archi tect zal hierop worden geattendeerd. Hierna sluiting. GOES, 14-1. De besturen van alle vormen van de Christelijke scholen voor het voortgezet onderwijs in Zeeland overwegen hun aktiviteiten te gaan bundelen om op die wijze beter al de belangen van het chris telijk onderwijs in Zeeland te kun nen behartigen. Aldus blijkt uit de besluiten die zijn genomen op een eerste kontakt- vergadering die in Goes werd ge houden en bijgewoond werd door be sturen van de christelijke scholen voor: l.a.v.o.; m.a.v.o.; h.a.v.o. lyce um; beroepsonderwijs voor meisjes; beroepsonderwijs voor jongens; de detailhandelsvakschool; landbouw scholen; kweekschool en opleidings school voor kleuteronderwijs. Op initiatief van enkele besturen werd in Goes een bijeenkomst be legd om te komen tot meer onder ling kontakt en samenwerking tus sen alle christelijke scholen. Deze eerste bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer JA. van Benne- kom, werd zeer 'goed bezocht. Van de 30 hiervoor in aanmerking ko mende schoolbesturen waren er 24 vertegenwoordigd. Hoewel op deze eerste vergade ring niet mógelijk was alle vraag stukken uitvoerig te bespreken en tot besluiten te komen, waren wel alle aanwezigen het er over eens, dat dit kontakt voortgezet moet worden om al deze mogelijkheden nader te bestuderen. Er werd dan ook een voorlopige commissie benoemd, die deze voorstellen nader zal uitwer ken en de volgende vergadering zal voorbereiden. Het sekretariaat van deze commissie wordf. voorlopig waargenomen door de heer E. Bae- rends, Naereboutstr. 20 in Goes. Restauratie gaat door ZIERIKZEE, 14-1. Onder de in gekomen stukken op de jongste raadsvergadering, onder voorzitter schap van loco-burgemeester mr. K. A. Keuning bevond zich een schrij ven van G.S., waarin een bedrag van f 100.000 werd toegezegd voor ver bouw van de Concertzaal. Dit „inge komen" correleerde met een voor stel van b. en vv. tot het toestaan van een krediet voor het maken van ccn bcstcksgereed plan voor deze verbouwing. Voorgesteld werd bjj begrotingswijziging een bedrag van f 85.000 beschikbaar te stellen, het geen door de raad werd geaccep teerd. Het besluit tot aankoop van dc Concertzaal dateert reeds van 30 juni 1966. De voorzitter merkte op dat een lange weg moest worden bewandeld, voordat tot opdrachtverlening van een besteksklaar plan kon worden overgegaan. Langdurige onderhan delingen moesten plaats vinden tus sen gemeente en de N.V. De Con certzaal. De verbouwing heeft be trekking op hej toneel en de kleed- kameraccomodatie. De toestand is thans zo, dat grotere toneelgezel schappen niet meer naar Zierikzee willen komen; er zijn ook toneel - moelijkheden bij concerten. Het ge heel gaat een bedrag vergen van ve-ook andere gemeenten niet in dc le tonnen. Subsidieverzoeken zijn gedaan aan rjjk en provincie en de provincie heeft nu f 100.000 toegezegd, waar voor men het provinciaal bestuur zeer dankbaar zijn kan. Een moeilijkheid is dal de rijks subsidie loopt via de provincie. Op dit punt weet het college dus nog geen bedragen, maar het weet wel dat het geld er (komt. „We kunnen er haast op bouwen, want we heb ben de volledige medewerking van rijk en provincie". Concertzaal dicht Na het thans lopende speelseizoen wil de architect een 'begin maken met het feitelijk besteksklaar gereed maken. Eerst aan het eind van dit jaar zal het werk votooid kunnen zijn. Dit houdt in dat de eerste helft van hot speelseizoen 1969-1970 de Concertzaal niet beschikbaar zal zijn. Intussen is er een commissie van bijstand ingesteld, die zich met deze verbouwing bemoeit. Hierin hebben zitting de heren J. Couniou, J. Arkenbout en II. J. Doeleman jr. (namens do N.V. De Concertzaal); mr. K. A. Keuning en de heer W. den Boer (gemeente) en de heer P. M«?m (Z.V.U.). In de jongste vergadering van de ProvStaten is de vraag gerezen ot verbouwingskosten zouden kunnen bijdragen. In verband daarmede vroegen G.S. het college van b. en w. hiernaar een onderzoek in te stel len. B. en w. heeft zich inmiddels reeds gewend lot alle gemeentebe sturen op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee en de reacties worden afgewacht. Geen moeilijkheden De heer Doeleman herinnerde aan de destijds gedane subsidietoezeg gingen m.b.t. de verbouw van het stadhuis. In de praktijk is dat toen wat tegengevallen en 'hij vroeg of dal ook met de Concertzaal niet het geval zou kunnen zijn. De voorzitter geloofde dat niet, want de provincie is geheel op de hoogte van de voor nemens en er zijn geen moeilijkhe den. De heer Sprengelmeyer wilde het nut van een goed geoutilleerde concertzaal niet in twijfel trekken, maar hij vond het voor zichzelf on verteerbaar dat er eventueel ook op dc zondagen film- en toneelvoorstel lingen zullen worden gegeven. Hij kon derhalvc zijn stem aan het voor stel niet geven. Dat speet de voor zitter. die graag eenstemmigheid had gezien. Hij wilde echter begrip op brengen voor een principieel stand punt. zulks echter dan ook verlan gend van de heer Sprengelmeyer. De raad ging hierna akkoord me» de k rodietverlenlng.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3