DE ZIERIKZEESCHE COURANT RII0DESIË-V00RSTELLEN WILSON ONAANVAARDBAAR Bijzondere postzegels onbepaald geldig Nog veel nood op Sicilië Explosies op Amerikaans vliegdekschip Verpleegster vermoord in bos bij Venray Een Nederlandse satelliet? Haatcampagne in Oost-Duitsland Bemande Russische ruimteschepen wentelen om de aardbol ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiidcrclu^: J 6 januari 1969 125ste jaargang Nr. 2U132 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1.75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Krediet voor verbouw Concertzooi IVIeiiiii*r Gemenebest-premiers: Het rassenprobleem LONDEN, 15-1. Het merendeel van de regeringsleiders van de lan den van het Britse Gemenebest acht de voorstellen die premier Wilson van Engeland aan boord van de „Fearless" aan Ian Smith heeft ge daan, onaanvaardbaar en vindt dat deze moeten worden ingetrokken. Dit staat in het slotcommuniqué dat woensdagavond in Londen is uitge geven. De Britse eerste-minister heeft dit etend punt verworpen en gesteld, dat de bevolking van Rhodesië als ge heel zich er over most uitspreken of zij al dan niet akkoord gaat met de door Engeland genoemde zes begin selen voor het verkrijgen van onaf hankelijkheid. Volgens het commu niqué delen de regeringsleiders de mening van Wilson, dat elke rege ling van het vraagstuk-Rhodesië moet afhangen van de op democra tische wijze tot uitdrukking gebrach te wensen van het volk. Voorts zijn zij van oordeel dat de verantwoor delijkheid voor een democratische volksraadpleging in Rhodesië bij En geland berust, maar dat men ook el ders in het Gemenebest en de rest van de wereld in het algemeen de overtuiging moet hebben dat het re sultaat de wensen van de bevolking weerspiegelt. In het communiqué staat voorts vermeld dat verscheidene delegaties opnieuw hebben gepleit voor het ge bruik van geweld om een einde te maken aan het bewind van lan Smith, en dat Wilson heeft uiteenge zet waarom zijn regering dit ver keerd en niet uitvoerbaar acht. De conferentie was het er over eens. dat de economische sancties tegen Rhodesië effect hebben en moeten worden versterkt. Het rassenprobleem Over rassenproblemen wordt op gemerkt dat alle landen moeten streven naar een maatschappij, waarin iedereen, ongeacht ras, huidskleur of geloof, gelijke rechten en mogelijkheden heeft. De confe rentie veroordeelt de apartheidspo litiek in Zuid-Afrika en dringt er bij Portugal op aan dat dit land onver wijld het zelfbeschikkingsrecht ver leent aan de bewoners van de Por tugese gebieden in Afrika. Het ongeluk met het SAS-vliegtuig O C LOS ANGELES, 15-1. Het ongeluk met een DC-8 van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. bij Los Angeles heeft vermoedelijk vijf tien inzittenden het leven gekost. Het toestel stortte maandagavond kort voor de landing in zee. Er zijn vier lijken geborgen, waaronder die van een Amrikaan en de stewardess Suzanne Goethberg. Elf personen (negen passagiers en twee stewar dessen) worden nog vermist. Van de dertig geredden liggen er negen in het ziekenhuis. Straten onder olie (V. S LIMA (Ohio), 15-1. Eenheden van de nationale garde in Ohio en red dingsploegen hebben ontelbare liters water en schuim in de straten van Lima gespoten om een gebied van honderd huizenblokken te ontdoen van ruwe olie uit een defecte buis leiding. Maandagavond werd in dit gebied waarvan de kelders en sou terrains zich met olie vulden, de noodtoestand afgekondigd. Zesdui zend mensen werden geëvacueerd. Hoewel er zich tevens een zware ontploffing voordeed, is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. DEN HAAG, 15-1. Ten aanzien van de geldigheidsduur van postze gels zal voortaan geen onderscheid meer werden gemaakt tussen bijzon dere zegels en zegels van de norma le uitgifte, zo deelt de P.T.T. mede. Alleen indien de omstandigheden dit nodig mochten maken, zullen nog bepaalde zegels - uiteraard met in achtneming van een ruime aankon- digingstermijn - buiten gebruik wor den gesteld. Deze nieuwe regeling geldt voor alle zegels die op dit moment geldig zijn; t.w. de postchequ- en giro dienstzegel 1968. zomerzegels 1968, Europazegels 1968, Welhelmuszegels 1968. luchtvaartzegels 1968 en kin derzegels 1968 en uiteraard voor de Protest tegen Frans wapenembargo AMSTERDAM, 15*-1. De Neder- landse Zionistische studentenorga nisatie heeft in een telegram aan de Franse ambassade in Den Haag ge protesteerd tegen het Franse wapen embargo tegen Israël. neg uit te geven bijzondere postze gels. Bijzondere postzegels waren tot dusver slechts geldig in het jaar van uitgifte en gedurende het daarop vol gende jaar. PALERMO, 15-1. De inwoners van de stadjes en dorpen in west-Sicilië die een jaar geleden door een aard beving zijn verwoest, zijn dinsdag een staking van twee dagen begon nen ter herdenking van de ramp. De nog steeds in grote armoe levende inwoners van Gibellina, Montevago, Menfi en andere verwoeste plaatsen eisen dat de regering en de plaatse lijke autoriteiten hun dorpen en ste den weer opbouwen en een plan voor de economische wederopleving van het gebied uitvoeren. Duizenden leven in geprefabriceerde huisjes en voeren voortdui'end strijd tegen de modder, de kou en de vochtigheid. 24 doden en 85 gewonden HONOLOELOE, 15-1. De Ameri kaanse marine heeft bekendgemaakt, dat 16 van de 17 bemanningsleden van het kern-vliegdekschip Enter prise, die na de ontploffingen en de branden van dinsdag werden vermist terecht zijn. Dit bleek op een woens dagochtend gehouden appèl aan boord van de Enterprise. Volgens de laatste gegevens zijn 24 man van de Enterprise om het leven gekomen en ongeveer 85 gewond. Vijftien vliegtuigen werden ver nietigd. Een explosie sloeg een gat door drie dekken heen. De ontplof fingen deden zich voor terwijl de Enterprise zich gereed maakte om naar Vietnam te vertrekken. Tijdens de eerste explosie werden bommen en raketten ingeladen. In 1968 vluchtten minder Oostdidtsers BONN, 15-1. Het aantal Oostduit sers dat naar de bondsrepubliek is uitgeweken is in 1968 in vergelij king met het jaar daarvoor met 1.483 teruggelopen tot 4.902. Dit blijkt uit een statistiek die dinsdag is gepu bliceerd door het ministerie voor 'Vluchtelingenzaken in Bonn. 1135 personen zijn over de muur in Ber lijn of over de demarkatielijn geko men. de rest kwam via 'het buiten land of keerde na een bezoek aan west-Duitsland niet meer naar het oosten terug. Haastige buschauffeurs RIO DE JANEIRO, 15-1. Buschauf feurs in Rio de Janeiro die op te snel rijden worden betrapt zullen worden gearresteerd en naar een strafkolonie gestuurd, zo heeft de po litie meegedeeld. De eigenaars van de maatschappijen zullen op dezelfde manier worden gestraft als uit me dedelingen van de chauffeurs blijkt dat zij de opdracht hebben zo hard mogelijk te rijden om pey dag zoveel mogelijk ronden te kunnen maken, zoals beweerd wordt. 80 procent van de ongelukken wordt toegeschreven aan te hard rijden van buschauf feurs. Het Amerikaanse vliegdekschip Enterprisewerd - tijdens oefeningen in de Stille Oceaan - door e enserie ontploffingen getroffen. Vier en twintig opvarenden kwamen om het leven, terwijl 85 bemanningsleden verwondin gen opliepen, liet schip voc.r - nu de catastrophe - naar Pearl Harbour. De foto toont een deel van het ernstig beschadigde schip. VENRAY, 15-1. In de bossen na bij Venray is woensdagavond tegen half twaalf het lijk gevonden van de 26-jarige verpleegster Hermine Ma ria Martina van der Vorst uit Ven ray. Het meisje is, naar de politie meedeelde, een gewelddadige dood gestorven. Vermoedelijk is zij ge wurgd. De patholoog-anatoom, dr. J. Zeldcnrust, zal heden (donderdag) sectie verrichten. De verpleegster, die bij haar ou ders in Venray woonde, is dinsdag avond voor het laatst gezien. Tegen half vijf ging zij haar hondje uitla ten. Een uurtje later ongeveer keer de het hondje, zonder bandje alleen terug. Haar ouders dachten aanvankelijk dat zij bij kennissen of familie op bezoek was. Toen zij woensdagmor gen neg niet terugkeerde,, hebben zij telefonisch bij familie en kennissen geïnformeerd. Tegen 1 uur woens dagmiddag heeft de moeder van het slachtoffer de politie ingelicht. Di rect werd een grootscheepse actie in gezet, waarbij ook speurhonden wer den gebruikt. Worsteling Omdat er aanwijzingen waren dal het slachtoffer wel meer ging wan- DEN HAAG, 15-1. De minister van economische zaken, mr. L. de Block, heeft, blijkens een communiqué van zijn ministerie, tijdens een bijeen komst in zijn departement oen sub sidie in de kosten van een voorbe reidende studie voor een Nederland se .satelliet aangeboden aan een daartoe door Philips en Fokker ge vormd consortium. De subsidie is verleend voor de helft van de kos ten van de studie, maar za] een be drag van f 600.000 niet te boven gaan. delen in de bossen „het vlak water" in Venray, ging men later daar zoe ken. Een speurhond van de rijkspo litie vond vrijwel onmiddellijk een sjaal en enkele knopen, welke ken nelijk van de verpleegster afkom stig waren. Bij het invallen van de duisternis werd met groot materieel het zoeken voortgezet en tegen half- twaalf werd het stoffelijk overschot gevqnden. Het slachtoffer, dat geheel gekleed was, had een bebloed gelaat. De gevonden knopen, de sjaal en 'een gebroken spiegeltje zouden volgens de politie kunnen wijzen op een wor steling. Hei onderzoek, dat onder leiding staat van de officier van justitie te Roermond, mr. Uiterwaal, wordt voortgezet. De dood van Rosa Luxemburg BONN, 15-1. Het was woensdag 50 jaar geleden dat de links-radicale leidster Rosa Luxemburg in Berlijn werd doodgeschoten. De Zuidduitse omroep is in een aan deze moord gewijde documentaire tot de slotsom gekomen, dat een gepensioneerde legeroverste, de nu 73-jarige Her mann Wilhelm Souchon, de dodelij ke schoten heeft gelost .Deze heeft echter ontkend schuldig te zijn, maar het gelukte hem niet een gerechte lijk verbod op de vertoning van de documentaire te krijgen. Een recht bank in Stuttgart gelastte alleen, dat in de uitzending zou worden ge zegd. dat de beschuldiging tegen Souchon een omstreden zaak was. OOST-BERLIJN, 15-1. In Oost- duitsland is een campagne begonnen die de jeugd moet, aansporen hun •militaire paraatheid, politieke be wustheid en haat tegen de Westduit sers te verhogen door sport en mili taire oefening. Dit heeft een hoge legerofficier kortgeleden aangekon digd in een interview met het Oost- Duitse persbureau ADN. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Hel K.N.M.I. deelt mede: Woensdag trok een depres sie over Ierland langzaam oost waarts naar Zuid-Engeland. Rand- storingen, die zich via Frankrijk en België over ons land verplaatsten, veroorzaakten af en toe regen. Plaat selijk werd enkele millimeters neer slag afgetapt. De middagtemperatu- ren werden omstreeks zes graden. In de ons omringende landen werden ongeveer dezelfde waarden gemeten, in Midden- cn Noord-Scandinavië bleef hel daarentegen matig tot streng vriezen. Genoemde depressie buigt inmiddels noordwaarts af naar de Noordzee. Met naar west geruim de winden, wordt vrijdag koudere en onstabiele lucht naar onze omgeving gevoerd. Er wordt dan ook een wis selende bewolking met plaatselijk enkele buien verwacht, hier en daar mogelijk met natte sneeuw. De scheidende president Johnson heeft de State of lhe Union", de jaarlijkse boodschap tot hel congres, uitgesproken. Op de foto: de presi dent ontvangt na zijn rede een staande ovatie. Achter de president links vice-president Humphrey en rechts de speaker John McCormack. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Eigenliefde is onze ergste 'pleister. Verwachting tot vrijdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige, in de kustgebieden tijdelijk harde, wind tussen zuidwest en west; iets lagere temperaturen dan vandaag". Voor zaterdag: Zon; minder dan 50 procent. Min.-temperaluren: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 17 jan. Zon op 8.40, onder 17.01. Maan op 8.50, onder 15.35. Nieuwe maan: 18 jan. te 5.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 jan. 1.59 v.m. 14.32 n.m. BROUWERSHAVEN 17 jan. 1.46 v.m. 14.13 n.m: Springtij: 20 jan. Vlucht van 5 a 7 dagen? MOSKOU. 15-1. Woensdag te 17.00 uur (N.t.) bad het ruimteschip So.joez-4 z(jn 22ste omwenteling en het ruimtevaartuig Sojoez-5 zijn zesde omwenteling om de aarde vol tooid. Tijdens de vlucht bewogen de be manningen van de ruimteschepen zich tussen de stuurcabine en de spe ciale compartimenten, de zgn. „orbi- tale compartementen". Zij voerden het vooraf vastgestelde program uit van proefnemingen en wetenschap pelijk onderzoek. De gezagvoerder van dc Sojoez-4, Wladimir Sjatalow. voerde een onderzoek uit van medi sche aard en observeerde de horizon van de aarde. Dc bemanning van dc Sojoez-5 bestudeerde onder meer de sterren, dc weg van radiogolven door de ionosfeer, verrichtte medisch onder zoek en waarnemingen van de aarde. Volgens Tass werken allo instru menten van de ruimteschepen nor maal. De gezondheidstoestand en het moreel van de kosmonauten wordt uitstekend genoemd. Controle De vlucht van de ruimtevaartui gen wordt gecontroleerd door een netwerk van aardstations, dat het gehele gebied van de Sowjet-Unie bestrijkt, van dc westelijke grenzen tot aan de Stille oceaan, aldus het Russische persbureau. Ook drie Rus sische schepen, dc Morjovetz, de Nvel en de Vladimir Komarov, ne men deel aan het werk van de Rus sische grondstations. Do eerste twee bevinden zich in de Golf van Guinea en de derde in het noordwesten van dc Atlantische oceaan. De vlucht van de ruimteschepen wordt met succes voortgezet, aldus Tass. Door handhesturing is de Sojoez-5 in een nieuwe baan om de aarde ge bracht. De omlooptijd bedraagt thans 88.92 minuten. Het verste punt in dc nieuwe baan is 253 km van dc aarde verwijderd, bet dichtste punt 211 km. Na dc correcties, die woensdagmid dag werden aangebracht, was bet verste punt in de baan van dc So joez-4 237 km van dc aarde verwij derd, het dichtste 207 km. Derde ruimteschip Bij de tclevisieuitzending vanuit de Sojoez-5 hebben de kosmonauten de toestand van gewichtloosheid in het ruimteschip gedemonstreerd. In de Sojoez-5 hangt een portret van Lenin. Dit was te zien in een tcle visieuitzending. Volgens n iet-officiële berichten zou de vlucht van de ruimteschepen vijf a zeven dagen kunnen duren, Er zijn ook geruchten, daj nog een der de ruimteschip donderdag gelan ceerd zal worden. Maar deze ge ruchten vinden weinig geloof bij de meeste waarnemers in Moskou. Een westelijke deskundige sluit evenwel de mogelijkheid van een derde ruim teschip niet uit in een later stadi um. als alles goed gaat met do So- joos-4 en -5.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1