dagelijks 'n goede portie vlees de verdwenen atoomformule Gunstige gang van zaken bij machinefabrieken te Bruinisse Israël dankt Nederland Waar komt die griep vandaan? ZIER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 14 januari 1969 Nr. 20131 BRUINISSE, 11-1. De machinefa briek L. Padmos en Zn. te Bruinisse maakt melding van een gezonde gang van zaken welke o.a. blijkt uit een goed gevulde orderportefeuille die voor het gehele jaar I960 en ook nog wel voor 1970 werk garandeert. Vorige week vertrok de OD 7. een garnaLenkotter uit een serie van acht. die te Bruinisse door de firma Padmos geheel bedrijfsklaar wordt afgeleverd. Na de O.D. 7 moeten er nog vijf schepen volgen. In de ha ven kwam de H.D. 250 van schiper G. van Belzen. in welk schip een nieuwe 530 pk Kromhout motor moet worden gebouwd. Verder Liggen aan de afbouwkade, de KW 174 waarin een 600 pk Stork- motor moet worden gebouwd, de KG 6 vun schipper J. van Zetten voor een 285 pk Kromhout motor en het sportvissersschip „Energie" van me vrouw Hoogerwerf-Hoendervangers welk schip ook van een nieuwe mo tor moet worden voorzien. Als eerste van een aantal mossel vaartuigen en andere kleinere sche pen volgt dan de Bru 45. voor een 165 pk G.M., maar daarmee is de lijst van in te bouwen motoren nog niet uitgeput. Ook scheepswerf fa. D. van Duivendijk en Zonen, die vo rig jaar een slappe periode door maakte, heeft thans weer volop werk terwijl we vorige week berichtten dat ook machinefabriek Maaskant en Zonen, die eveneens schepen in se rie bouwt en bovendien nog een aan tal grote vislieren, waarop patent is aangevraagd, in bestelling heeft, ze ker ook nog ruim een jaar vooruit kan. Bespreking Volgende week wordt door het ge meentebestuur van Bruinisse met de eigenaren van de machinefabrieken de firma's Maaskant en Padmos, met de firmanten van de scheepswerf fa. Van Duivendijk en met de heer C. Bal, die de meeste schepen die hier bedrijfsklaar worden gemaakt be timmert, een bespreking gehouden. Door het verlagen van het waterpeil na afsluiting van de Oosterschelde IS kaas uit het vuistje de w van warempel dat smaakt me goed „Namens de regering en het volk van Israël wil ik vandaag de Neder landse regering en het Nederlandse volk onze warmste dank betuigen voor de onvolprezen wijze, waarop zij ons ten allen tijde hebben bijge staan". Dit zegt Israël's minister van financiën Zeev Sharef in een brief gericht aan zijn Nederlandse collega dr. H. J. Witteveen. welke de Isra ëlische ambassadeur Shimshon Arad de Nederlandse bewindsman vrijdag kwam ovei'handigen. Aanleiding hiertoe was het feit, dat Israël deze week de eerste van zijn ontwikkelingsleningen, bekend onder de naam State of Israël Bonds, aflost, en dat Nederland nu precies vijftien jaar geleden het eerste land in Europa was. dat Israël in de ge legenheid stelde er zijn 4 pet. ont wikkelingsobligaties te plaatsen. In zijn brief dankt minister Sharef Nederland voor zijn steun aan het Israëlische verzoek om geassocieerd te worden met de Europese Gemeen schap en herinnert hij aan de spon tane hulp. welke Nederland Israël ir. juni 1967 heeft gegeven. De warme ontvangst van de ontwikkelingsle ningen en het succes daarvan noemt hij symptomatisch voor de sympathie en de goodwill van het Nederlandse volk voor de staat Israël en zijn be volking en hij ziet daarin een be wijs van vertrouwen in de economi sche toekomst van zijn land. ..Die eerste lening was S 350 mil joen groot", memoreerde ambassa deur Arad. ..In Nederland plaatsten wij hiervan bijna 3 milpoen. Deze lening en de State of Israël Bonds leningen, die er op gevolgd zijn. hebben ons geholpen projecten uit te voeren als het Nationale Water Pro ject. dat belangrijke delen van de Negev-wocstijn groen heeft gemaakt, het leggen van oliepijpleidingcn van de Rode zee naar de Middellandse zee, het bouwen van elektrische cen trales en van de diepzeehaven Ash- dod. Zij hebben ons geholpen wo ningbouwprogramma's uit te voeren ten behoeve van onze nieuwe immi granten. een eigen luchtvaartmaat schappij en een koopvaardijvloot tot ontwikkeling te brengen en helpen ons thans o.m. een enorm chemisch complex te bouwen in de woestijn bij de nieuwe stad Arad". tot beneden N.A.P. komt het indu striehaventje droog te liggen. Het genfbentebestuur wil nu voorzienin gen treffen om ter plaatse toch de bedrijven te kunnen blijven uitoe fenen. Zocht de gemeente eerst naar een industrieterrein aan diep vaarwater (dus buiten de industrie- en repara tiehaven) en gingen de gedachten in eerste instantie uit. naar aanleg van een nieuw industrieterrein te vesti gen op de Krammerplaat, na inge wonnen deskundig advies heeft men daarvan afgezien. Er is nu een plan om de vlucht- haven en een deel van de Stoofpolder daarvoor in te richten. Vast staat nu ai. dat bij realisering van dit plan nou een aantal andere industrieën zich te Bruinisse zal kunnen en wil len vestigen. financien en economie De E.E.G. en de Afrikaanse landen Tananarive, 13-1. Voor een van de moeilijke punten bij de on derhandelingen over een nieuwe as sociatie-overeenkomst tussen de e.e. G. en de geassocieerde Afrikaanse staten en Madagaskar lijkt een op lossing te zijn gevonden. De Europese commissie blijkt na melijk .bereid te zijn om de Afrika nen een compensatie te geven voor de heffing die de E.E.G. wil leggen op invoer van plantaardige oliën (de „margarinebelasting"), een maatre gel voorgesteld in het kader van de saneringsmaatregelen voor de zui- velmarkt. Dit punt was geruime tijd een heet hangijzer, omdat de Afri kaanse staten terecht vreesden dat door deze heffing hun uitvoer ern stig verstoord zal worden. UTRECHT. In Oldenbroek is op gericht de geheelonthoudersorganisa tie „Voor" (Jongerenorganisatie voor nuchterheid, vrede en vriendschap van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdersorganisatie). Virussen, de veroorzakers van influenza-epidemieën, zijn kwade rakkers Verkoudheid, griep en dergelijke zijn heel oude metgezellen van de mens. Zij teisteren de mensheid reeds sinds heugenis. Terwijl de me dische wetenschap zulke fantastische resultaten behaalde in de strijd te gen andere belagers der mensheid, vormen de veroorzakers van de in fluenza nog altijd een groep tegen standers waar men moeilijk vat op kan krijgen. Gelukkig heeft men heel wat wetenschap over hen kun nen vergaren en staat men zeker niet meer zo machteloos als vroeger, maar onder de knie hebben ive ze beslist nog niet en dat is ook heel goed verklaarbaar, wanneer we zien met welke grote moeilijkheden de wetenschap te kampen heeft in de strijd tegen onze kleinste vijanden. Influenza (waaronder ook de nu rondwarende .Hongkonggriep) wordt veroorzaakt door virussen, uiterst kleine ziekteverwekkers, zo klein, dat men er bij wijze van spreken honderdduizend naast elkaar moet leggen om een rijtje van een centi meter lang te krijgen. De laatste jaren is men dank zij onze moderne microscopen ,in staat de virussen te bestuderen en hier door is men veei over hun levens wijze en manier van voortplanting te weten gekomen en zodoende in staat bestrijdingsmiddelen te beden ken en te proberen. Moeilijke opgave Hei is met de virussen maar een eigenaardige geschiedenis. Een virus bestaat uit een omhulsel en een kern en de manier van voortplanting is merkwaardig. Een virus valt een bacterie aan, hecht zich aan deze vast en stort in de bacterie zijn kern uit. Binnen een half uur is de gehele historie geëindigd, want in dat half uur vormen zich in de bacterie, uit de kern, tweehonderd virussendie na een half uur uit de opengebarsten bacterie tevoorschijn treden en hun eigen leven beginnen. Zo op het oog lijkt een en ander niet zo verschrikkelijk gecompli ceerd, want het moet toch niet. zo moeilijk zijn om een serum tegen zo'n virus te vervaardigen. De we tenschap heeft zich tenslotte wel van moeilijker taken gekweten. Dat is ook zo en wanneer de influenza of verkoudheid of griep, hoe men het ook mag noemen, door één be paald virus veroorzaakt werd, was de narigheid waarschijnlijk reeds overwonnen. Maar dat is helaas niet het geval. Influenza kan namelijk veroor zaakt worden door drie virustypen. We noemen ze A, B en C. Influenza veroorzaakt door ligt C-virus komt weinig voor en is goedaardig. B komt aanmerkelijk meer voor en is ook goedaardig. A komt. gelukkig weinig voor maar is gevaarlijk. Heeft men influenza gehad van een der typen, dan blijft men vatbaar voor de twee andere. Hierdoor worden de moei lijkheden vergroot. Men heeft dus verschillende bestrijdingsmiddelen nodig en moet maar uitzoeken door welk virus de patiënt werd besmet. Is de patiënt behandeld met een se rum legen één virus, dan is hij nog niet onvatbaar voor de andere twee. Onbekende afwijkingen Bovendien is er nog een tweede moeilijkheid en wel, dat virus A weer in verschillende variëteiten voor komt, die elk andere eisen stellen aan het toedienen van de dosis se rum. Maar met al deze problemen zijn we er nog niet, want het influenza- virus heeft nog andere verrassingen in petto. We hebben dat gezien met de golf van Aziatische griep, die in 1957 over de wereld ging. Plotseling brak er een epidemie uit en het ver oorzakende virus bleek onbekend te zijn. Er was geen serum en daar za ten de mannen van de wetenschap. Dergelijke verrassingen houdt het influenzavirus steeds voor ons klaar. De verklaring hiervoor is vrij een voudig. Wanneer twee virussen van verschillende soort beide dezelfde bacterie aanpakken en er hun ker nen in uitstorten, dan vormen zich in die bacterie virussen van ge mengd. karakter, die zich ongeveer gedragen volgens de erfelijkheids- wetten. Zo ontstaan nieuive varië teiten, waarmee de wetenschap nog geen kennis maakte. Niet te stuiten Wordt zo'n groep virussen sterk genoeg, dan is de mogelijkheid van een nieuwe epidemie niet uitgesloten en te stuiten is ze dan bijna niet. Eerst moet hel virus onderzocht worden, er moet een serum gevon den worden dat aan diverse eisen moei voldoen. Het moet het virus onschadelijk maken, maar mag niet gevaarlijk zijn voor de mens. Dan moet zo'n serum in voldoende hoe veelheden aangemaakt worden. Inmiddels heeft de epidemie gre tig om zich heen gegrepen en de ge hele wereld veroverd. De mensheid, gunt dan weer gebukt onder de ge sel van de influenza, totdat zij uit gewoed is. Waar hebben zich tot nu toe de virussen zo sterk kunnen ontwikke len? Centraal-Azië Het staat langzamerhand wel vast, dat de haard van een groot aantal pan- en epidemiën in centraal-Azië was gelegen. Niet alleen deze zg. Hongkong- of Mao-griep komt uit Azië naar Euro pa. De A-griep van 1957 was ook een Aziatische griep. Ze werd het eerst gesignaleerd in China en kwam via de Philippijnen, Japan en Indonesië vermoedelijk met vliegtuigpassagiers naar ons land. De Spaanse griep moge dan Europa hebben overwel digd na eerst in Spanje flink te heb ben huisgehouden, maar ze werd in dat land misschien wel geïmporteerd door legeronderdelen uit Spaans Marokko. Op haar weg van Azië door noord-Afrika werd er in dat oorlogsjaar 1918 weinig aandacht aan besteed door de Westeuropese nieuwsagentschappen. Er vielen in West-Europa meer doden en de ver bindingen door de Noordafrikaanse landen functioneerden niet zo best. Van enkele voorgaande griepgol- ven is bekend, dat zij via Rusland of de Balkan naar west-Europa kwa men en ook centraal-Azië als stam land hadden. Zolang de medische wetenschap geen mogelijkheid heeft gevonden om het ontstaan van de influenza te lokaliseren en de ver breiding in te dammen ,zal deze hardnekkige vijand ons nog harde noten te kraken geven. En niet al leen dit voorjaar, dat staat vast. Dr. H. G. v. d. K. Geslaagde start van boetseemirsus te Haamstede HAAMSTEDE, 11-1. In de voor malige Tuinbouwschool aan het Sluispad begon zaterdag de eerste les handenarbeid (boetseren) voor de jeugd uit de Westhoek. In het na jaar 1968 werden in verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland de voorbereidende propagandamiddagen gehouden voor dit doel. In de West hoek, in Haamstede, is deze eerste cursus boetseren zaterdagmorgen een zeer groot succes geworden. Niet minder dan 22 meisjes en jon gens waren naar de Tuinbouwschool gekomen om er de eerste lessen te ontvangen. Leraar was de heer Chr. v. d. Hoeven uit dë galerie „Het Slot" te Haamstede. Deze eerste morgen beperkte het jonge publiekje zich tot wat vrije oefeningen" met de plakkerige klei. waarbij de heer v. d. Hoeven hier en daar de helpende hand uitstak. De enorme opkomst leidt tot moei lijkheden vooi de volgende zater dagmorgen. Dan zullen in hetzelfde leslokaal van de oude Tuinbouw school ook de volwassenen de eer ste beginselen bijgebracht worden (emailleren en applikeren). Geza menlijk met de 22 kleuters wordt 'dit een onmogelijkheid omdat de ruimte veel te klein is. Bovendien hebben al verscheidene dames zich opgegeven voor deze cursus die evenals het boetseren voor de jeugd 10 weken gaat duren. De heer v. d. Hoeven heeft zich tot het organise rend comité gewend die op haar beurt het gemeentebestuur zal raad plegen over het beschikbaar stellen .van een tweede leslokaal. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Schouwsc clubs brachten er ditmaal niet veel van terecht Neder laag van Zierikzee tegen Hontcnisse Voor Dosko was het een goecle dag Renesse stelde voor eigen pubiick, opnieuw teleur. VOETBAL K.N.V.B. Zowel in de KNVB als in de wedstrijden van de afdeling brachten de clubs van Schouwen-Duiveland er in de ont moetingen tegen andere teams er de ze maal weinig van terecht. In de 3e klas D leverde de uitwedstrijd te gen Iiontenisse voor Zierikzee weer een nederlaag op (2-0). Door dit re sultaat zakte Zierikzee op de rang lijst van de 7e naar de 10e plaats, waardoor zij weer midden in de ge varenzone zit. Voor koploper DOS KO was het, intussen weer een op perbeste dag. Vogelwaarde haalde het kunststukje uit om nummer twee op de ranglijst, S.C. Gastel, in eigen huis met 1-0 te kloppen, ter wijl de Bergenaren zelf een kleine maar kostbare 1-0 zege op Steen bergen wisten te behalen. Goes stel de andermaal teleur door het bij hekkesluiter Grenswachters niet verder dan een 2-2 puntenverdeling te brengen .METO haalde te Hoo- geheide twee kostbare puntjes naar binnen tegen Breskens (1-0), ter wijl Steen zich wat wist op te iver- ken door voor eigen publiek met 2-1 de baas te blijven over MOC '17. naaste concurrent Alliance II zich met 1-0 door Middelburg III zag ge klopt. RCS II had te Souburg niet de minste moeite met Corn. Boys II (9-1), terwijl Steenbergen II en Vlis- singen III de puntjes broederlijk deelden (3-3). METO II 12 10 2 0 38-13 22 Alliance II 12 8 1 3 34-14 17 Zierikzee II 12 4 5 3 25-22 13 RCS II 12 5 3 5 40-35 13 Middelburg lil 9 3 3 3 20-25 9 Vlissingen III 10 3 3 4 36-30 9 Steenbergen II 9 3 2 4 23-21 8 Goes 11 11 3 1 7 27-41 7 Axel III 9 1 3 5 17-22 5 Corn. Boys II 9 1 1 7 9-46 3 DOSKO S.C. Gastel Hontenisse Goes Steenbergen Breskens METO Steen Vogelwaarde Zierikzee MOC '17 Grenswachters 14 9 2 3 34-19 20 15 7 3 5 31-21 17 147 3 4 27-24 17 14 6 4 4 30-26 16 14 7 1 6 26-28 15 14 6 2 6 34-28 14 14 5 3 6 19-27 13 14 5 2 7 17-18 12 11 4 3 4 14-13 11 13 5 1 7 27-36 11 13 3 4 6 16-20 10 14 2 4 8 18-33 8 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Voor schoten: dr. C. de Beus, a.s. emeritus predikant te Overveen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Delft (voor de evan gelieprediking onder buitenlandse studenten): P. Schelling, Wetsinge- Sauwerd. Ger. Gemeenten Beroepen te Hoogvliet: J. C. West stra te, Meliskerke. Enthousiaste jeugd bezig met „kleien". (Foto-: Zierikzeesche Nieuwsbode). In de 4e klas G stelde Renesse andermaal voor eigen publiek diep teleur.. Hoewel de rood-witten prak tisch gedurende de gehele wedstrijd tegen Clinge een veldmeerderheid hadden, gingen toch weer beide puntjes verloren (2-4). HVV '24 keer de met een 2-0 overwinning naar huis van het bezoek aan Uzendijke. RCS daarentegen had heel wat. meer moeite om Koewacht voor eigen publiek met 2-1 te kloppen. Hans- weertse Boys behaalde een verdien stelijk, 1-1 gelijk spel bij Sluiskil, terwijl Oostburg zowaar kans zag om Biervliet met lege handen naar huis te sturen (2-1). Walcheren, in opmars, gaf Corn. Boys geen schijn van kans (1-4). HVV '24 13 10 5 0 47- 8 25 RCS 14 10 4 1 41-17 22 Sluiskil 13 7 5 1 25-11 19 Biervliet 13 9 0 4 38-19 18 Walcheren 13 5 3 5 35-24 13 Oostburg 13 4 4 5 17-30 1- Koewacht 13 4 2 7 24-31 10 Clinge 13 3 4 6 17-30 10 Renesse 13 4 2 7 22-33 10 Hansw. Boys 10 3 1 6 22-28 7 Corn. Boys 13 2 3 8 14-33 7 IJzendijke 13 2 1 12 13-54 5 In de resreve 3e klas C was hel een uitstekende dag voor leider ME TO II dat zelf de uitwedstrijd tegen Goes II met 4-1 won, terwijl haar DEN HAAG. Een bar aan het noordelnde in Den Haag is uitge brand. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. AMSTERDAM. Aan het Langsom in Sloten is e enautospuiterij annex moffelmrichting totaal uitgebrand. Vijf auto's en gereedschappen gingen hierbij verloren. TER APEL. De politie van Ter A pel heeft de 33-jarilge fabrieksar beider H. K. aangehouden. De man is doorgereden, na de 40-jarige E. Buit te Ter Apelkanaal te hebben doodgereden, toen deze in zijn langs de weg geparkeerde auto wilde stap pen. 16 Holm volgde zijn vroegere vriend naar de achterkamer, waar twee vrouwen zaten. „Mijn vrouw", stelde Laman voor, „en mijn zuster Lenie, die bij ons in de kost is. En dit is Piet Holm, die vroeger op school al tijd van me afkeek en dank zij deze opgedane kennis thans een beroemd particuliere detective geworden is". Holm drukte twee dameshanden en viel toen in de fauteuil neer. „Ik moet tweemaal protesteren. In de eerste plaats keek ik niet jouw werk af, maar jij bet mijne. En in de tweede plaats ben ik nog niet hele maal beroemd en ik verzoek de da mes onmiddellijk weer te vergeten, dat ik detective ben". „Hé nee, mijnheer Holm, waarom moeten we dat nu vergeten?" pro testeerde de gastvrouw. „We vinden het juist zo leuk, dat we een detec tive op bezoek krijgen. Ik heb al zo veel gelezen van beroemde detecti ves, dat ik het geweldig vind er nu eens persoonlijk een te ontmoeten". Piet lachte toch gevleid, terwijl hij een sigaret accepteerde uit de ge opende koker van de gastheer. „Me vrouwtje, u moet een detective net beschouwen als een krantenman; ze hebben allebei hun geheimen en zo dra een zaak rond is, wordt het ge publiceerd en dan pas kan het pu bliek er van smullen". „Mogen we dus aannemen", meng de Lenie zich in het gesprek, „dat we te zijner tijd toch wat te smul len krijgen over uw avonturen?" Piet keek geheimzinnig, terwijl hij zijn sigaret aanstak: „Ik kan niets beloven, maar ik adviseer u: kijk in de krant, want mijn oude schoolka meraad krijgt natuurlijk de pri meur". „U maakt ons hoe langer hoe nieuwsgieriger", lachte mevrouw Laman. „Je snapt het niet, hé?" zei haar gemaal hoofdschuddend' op kwasi- ernstige toon: „Een vrouw en nieuwsgierig' Dat is eigenlijk geen combinatie'.. Lenie stond op. „Suiker, mijnheer Holm?" „Graag". Het viertal zat, nadat Lenie de koffie had binnengebracht, nog een poosje gezellig met elkaar te pi-aten, tot Holm overeind kwam en ver klaarde te moeten vertrekken. „Maar u komt toch weer eens gauw terug?" informeerde mevrouw Laman. „Het zal me ongetwijfeld een groot genoegen zijn", antwoordde Piet hoffelijk, terwijl hij terloops even naar Lenie 'keek. Daarna nam hij afscheid, na nog eens beloofd te hebben, dat Laman de primeur zou krijgen. Op straat gekomen, liep hij naai de dichtstbijzijnde tramhalte en toen er een tram kwam, stapte hij in met bestemming Plompertstraat 130a. Hoofdstuk 8. Van Helsdingen is ook niet van gisteren. De heer Leonardus van Helsdin gen. in veevoeders was dio avond bijtijds thuis gekomen en nadat .hij smakelijk had gegeten, installeerde hij zich met een goeie sigaar, die hij van een zijner klanten gekregen had. in een luie stoel en ging de krant napluizen. Zijn tocht door Brabant en Limburg was goed geweest; het hoofdkantoor had een flinke hoe veelheid orders en dus had hij deze week al een aardig centje verdiend. Och ja, als je een beetje handig was. door b. j. len wesepe kon je vandaag de dag toch best aan een boterham komen met wat er op. En als het mooi weer was, kon je toch maar het beste langs de weg zijn. De zomer kwam weer in het land en dan genoot je, als je fijn in het zonnetje door dorpen en stadjes reed. Nee. het leven was niet zo kwaad. De rust van de heer van Helsdin gen werd gestoord, toen de bel ging. Aangezien zijn vrouw onmiddellijk na het eten de deur uit was gegaan om een familielid te bezoeken, was de heer van Helsdingen alleen thuis, dus was hij genoodzaakt om op te staan en de deur te openen. Beneden stond een onbekende man die naar boven riep: ..Bent u de heer van Helsdingen?" „Ja, die ben ik". „Mooi", vervolgde de bezoeker, terwijl hij de deur achter zich sloot en de trap opklom, „dan moet ik u juist hebben". Van Helsdingen fronste zijn wenk brauwen. maar voor hij een woord van protest had kunnen uiten, was Holm al boven. De bewoner was echter niet van plan hem verder te laten gaan en bleef derhalve demon stratief op het portaal staan. „Ik kom met u praten over een belangrijke zaak", zei Holm, toen hij voor de man stond. Het wantrouwen van Van Hels dingen werd nog groter. „Het spijt me, maar een stofzuiger hebben we al, een radio willen we niet hebben, want daar hebben we allebei een hekel aan en de was is buitenshuis, zodat een wasmachine ook overbo dig is". „Mijnheer, ik kom niets verkopen" lachte Holm, „maar integendeel wat kopen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7