verzekering verhogen zonder dat het u iets kost verstandig en handig PARTICIPATION: EEN ILLUSIE sparen.., BLIK DOOR HET WERELD VENSTER HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Wat biedt de BEELDBUIS? Zilveren jubilaris W. Haeck gehuldigd Toor 45 jaar... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Din,Sag H januari 1st» Nr. 2«131 Het totale Franse wapenembargo treft niet alleen Israël onaangenaam, maar ook de Fransen. Want het is weer eens zo'n solo-optreden van de Gaulle geweest, waarvoor hy zich niet de moeite nam het kabinet te raadplegen, zelfs niet de minister van buitenlandse zaken Debré. Die kan persoonlijk voelen dat hij een beetje als kwajongen gebruikt wordt maar datzelfde gevoel krijgen de Fransen als natie ook. Noch het par lement, noch de ministers komen er aan te pas en naar de opinie der Fransen wordt helemaal niet ge vraagd als de president iets nodig vindt. Wat hierdoor gekwetst wordt, zijn niet alleen de nogal grote sympa thieën die over het. algemeen in Frankrijk voor Israël leven. Vooral de wapenindustrie is er ook zakelijk een probleem: toekomstige klanten weten nu dat ze kunnen bestellen en betalen, maar dat de generaal zon der blikken of blozen een streep door de rekening haalt als hem dat in zijn politieke kraam te pas komt. Men kan zich voorstellen clat dit de kooplust kan dempen. Het heeft trouwens al gespeeld toen België een grote order voor nieuwe vliegtuigen moest plaatsen, maar toen is het wantrouwen uit eindelijk toch maar overwonnen. Een volgende klant kan zeer gemak kelijk voor alle zekerheid zijn be stellingen toch maar liever elders plaatsen. En in het algemeen komt een politiek probleem aan de orde. Super- vader Tal van hervormingen die na de meirevolutie zijn begonnen, berusten slechts op uitspraken van ministers, met name geldt dit voor het teerste punt: de herzienging van allerlei toestanden bij het onderwijs. Maar - vragen Fransen zich af - als de generaal nu opeens wat tegen de ac tiviteiten van minister Faure krijgt? Dan kan hij over diens hoofd heen rustig heel anders besluiten. En dat zonder dat de ministerraad of het parlement er kennelijk veel tegen kunnen of willen doen. Een van de grote ergernissen die in mei leidden tot de enorme chaos was dat de Fransen - de schijn van een stabiel bewind ten spijt - in feite waren overgeleverd aan de vaak grillige ideeën van een soort super- vader-figuur. Een tijdlang heeft het ernaar uitgezien dat (al was het maar om de comfortabele meerder heid dat de gaullisten in het nieuwe parlement kregen.de president er vrede mee had dat z\jn patriarchaal bewind wat democratischer trekken kreeg, of volgens moderner Franse terminologie: dat er wat meer par ticipation oftewel inspraak van de burgerij in het bestuur zou komen. Die illusie is dan nu voorbij. Advertentie 23. Lachend laat Aram zich in het zadel helpen. Dan slaat hij het visier van zijn helm naar beneden en laat zijn paard naar de startplaats stappen.- Ongeduldig trappe lend wacht het dier op het ?ein van de scheidsrechter, terwijl Aram zijn tegen stander vanuit de verte opneemt. Het is een jonge ridder, die uitstekend te paard zit. Uit de manier waarop hij zijn lans houdt vastgeklemd, leidt Aram af dat dit niet zijn eerste tournooi is. Tijd voor ver dere overpeinzingen is er niet, want daar zwaait de scheidsrechter zijn vlag en de beide ruiters stuiven vooruit. Het is lang geleden dat Aram aan een dergelijke tournooi heeft meegedaan, doch de uitslag van de strijd bewijst dat hij het vechten met de lans nog niet verleerd heeft. Even voelt hij een lichte schok, doch de lans van zijn tegenstander schampt af op Aram's harnas en op hetzelfde ogenblik tuimelt de jonge ridder in het zand. Aram is overwinnaar! Stapvoets leidt hij zijn paard naar de tribune, doch tegelijkertijd nadert van de andere kant een ridder in volle galop. Een zwarte pluim wappert bo ven zijn helm, waarvan het vizier gesloten isl f 700 tot f 925. Slachtpaarden per kg (geslacht (ge wicht f 2,60 tot f 3,60. Jonge paarden per kg geslacht gewicht f 3,60 tot f 3,90. De handel was matig. Aardapelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 13-1. Klei-aard- appelen voor het binnenland: Bintje 35-55 mm f 11,50-12,25; Bintje 40 mm opwaarts f 11,50-12,50; Bintje 55 mm opwaarts f 13,50; Eigenheimers 40 mm opwaarts f 17,00-18,50; Furore 40 mm opwaarts f 13,50-15,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opwaarts geen notering; Libertas 40 mm op waarts geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opwaarts geen note ring; Bintje 35-55 mm f 11,75-12,25; Bintje 45 mm opwaarts f 13,00-14,25; Bintje 40-60 mm geen notering; Bintje 55 mm opwaarts f 13,50; Furo re 40 mm opwaarts geen notering. Zand-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 9,50. Andere blanke rassen van de klei grond: 45 mm opwaarts geen note ring. Voer-aardappelen f 2,00-5,00. Stemming: binnenland rustig en export kalm. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. WOENSDAG 15 JANUARI. NED. I. Op woensdag krijgt Scala nog het hele voorprogramma. In de ze aflevering o.m. het gewestelijk journaal. De politieke zendtijd is voor het Gereformeerd Politiek Var- bond en in het Socutera-filmpje wordt aandacht gevraagd voor het hulpwerk voor geestelijk gehandi capten. De hoofdfilm is een echte oorlogsfilm, die speelt in het begin van de tweede wereldoorlog. De Didtsers en Italianen waren in Noord Afrika' nog lang niet verslagen. In de haven van Alexandrië lag de kruiser The Vaillant onder com mando van kapitein Morgan. Twee Italiaanse kikvorsmannen hebben geprobeerd een of meer mijnen aan het schip te bevestigen. Als ze ge vangen worden genomen weigeren Zq te zeggen of ze hun opdracht al hadden uitgevoerd. Kapitein Morgan staat voor de keuze zijn schip prijs te geven om het in de lucht *e laten vliegen of de bemanning van meer dun duizend man bet risico te laten lopen van een ontploffingRoy Ba ker maakte van dit ware verhaal een boeiende film, waarbij veelvuldig gebruik is gemaakt van de onder watercamera. In de serie Eigen tijdsde moderne opera, die Japan inzond voor de Salzburger Opern- preis 196S „Orpheus in Hiroshima". NED. II. In „Coronation street" zitten ze nog altijd in de zak over Ena Sharpless. Aansluitend beelden van de viering door de BBC van het achtjarig bestaan van deze serie. Na het journaal en de actualiteitenru briek „Achter het nieuws" volgt een concert van het Radio Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Jean Four net. Solist is de jonge Belgische pianist Michel Block. Uitgevoerd worden het. pianoconcert in G van Maurice Ravel en Escales van Jac ques Ibert. De avond wordt- beslo ten met een aflevering van „Rood wit blauw", na een aarzelende start toch weer terug op het scherm. Be halve veel kritisch commentaar en muziek zien we in deze uitzending ook beelden van de musical „Hair" en van de cybernitsche tentoonstel ling in Londen. DONDERDAG 16 JANUARI. NED. I, Het duo Rien van Nunen en Bert van Dongen zingt voor een gehoor van bejaarden liedjes van vroeger. Het tweede deel van het NCRV-voorprogramma is eveneens voor de ouder wordenden bestemd: „Durf te leven". Vraagstukken die in deze aflevering aan de orde ko men zijn die van de veranderende mentaliteit. Na het journaal en de actualiteitenrubriek „Hier en nu" wordt de avond voortgezet met het TV-spel „De grote kans'' van de Amerikaanse schrijver Paddy Chay- efsky. Het handelt over een zekere Joe, die vroeger een belangrijk aan nemer was, maar die niet met zijn tijd mee heeft kunnen gaan. Hij pro beert angstvallig zichzelf en zijn omgeving te bedriegen door de allu re aan te nemen van een geslaagd zakenman. Tot slot zingt Thérèse Steinmetz „Liedjes in 't Land". Ze ging naar het Brabantse Willemstad om de opnamen te maken, waaraan verder meewerken een drumband uit die plaats, de Trommelaere van Roesselaere en het Turkse ensemble Merhaba. In „Pasfoto'' een gesprek je met de zesenzeventig jarige na tuurkenner Rinke Tolman. NED. II. „Scala" richt haar blik op het komende weekeinde. Daarna de AVRO met de „Monkees". Na het journaal de onverwoestbare „Danny Kaye-showHij ontvangt o.m. de dominee-zanger Pat Boone en de filmster Carolyn Jones, Andreas Burniel heeft daarna een „Literaire ontmoeting" met Jacques Hamelink de jeugdige Zeeuwse auteur van o.m. de Rudimentaire Mens. „AVRO's Televizier" sluit het programma af, dat nog een verlengstukje krijgt in een uitzending van IKOR en Con vent van Kerken over het Zuid Afri kaanse apartheidsprobleem. In deze BBC-produktie wordt de apart heidspolitiek bekeken uit de blanke gezichtshoek. Over enkele weken volgt een tweede aflevering. Dan krijgen de donkere inwoners van Zuid Afrika de gelegenheid hun oor deel te geven. WOENSDAG 15 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Kijk eens wat ik zeg; 11.25 Hier Den Haag; 11.50 Einde; 17.00 Midweek; 17.30 Einde; 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur)- 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 GPV; 20.30 Socutera; 20.35 De ondergang van de Valiant: 22.05 Eigentijds; 22.50 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Coronation street; 19.52 Feest in. Co ronation street; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Radio Philharmo- nisch orkest; 21.25 Rood wit blauw; 22.05 Journaal. DONDERDAG 16 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 11.00 Hier Den Haag; 11.25 Achtergronden van de bijbel; 11.50 Einde14.00 Kijk, als je tekent zie je meer; 14.25 Walter en Connie; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster: 19.07 Breng eens een zonnetje; 19.27 Durf te leven; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 De grote kans 22.00 Liedjes in 't land (kleur); 22.30 Pasfoto; 22.35 Journaal; 22.40 Pauze; 23.00 Kijk eens wat ik zeg; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19,03 Scala: 19.30 De Monkees (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Danny Kaye-show; 21.10 Een literaire ontmoeting; 22.00 Televizier 22.20 Je moet er geweest zijn als blanke?,); 23.10 Journaal. UTRECHT. De in de Scheveningse gevangenis gedetineerde 44-jarige Cees C., die in Utrecht op klaarlichte dag de benen nam, is nog steeds spoorloos. De man is een goede be kende van de Utrechtse politie. AMSTERDAM. Sedert zondag avond 22 december j.L wordt do de hoofdstad vermist de 29-jariige An- tonius Maria Hein Tol, die om half elf des avonds een café op de Spaarndammerdijk verliet en in een taxi wegreed. Plechtigheidje bij Zeelandia ZIER1KZEE, 11-1. Tijdens een in de Mondragcn-foyer gehouden bij eenkomst met directie en personeel van de Kon. Zeelandia N.V. werd - gelijk reeds gemeld - de heer W. Haeck gehuldigd, in verhand met zijn zilveren jubileum als fabricage- medewerker bij genoemd stedelijk bedrijf. De zilveren jubilaris werd toege sproken door de directeur, de heer M.Doeleman. HJzn, die er aan her innerde dat Haeck als „jong broek je" iin 1943 zijn intrede deed bij het bedrijf. Na de oorlogsevakuatie en vervulling van de militaire dienst bij de Kon. Marine, keerde hij terug bij Zeelandia. Onder leiding van de toenmalige - thans gepensioneerde - medewerker de heer A. Schults en van de heer M. Pipping, werd de heer Haeck fabricagemedewerker, een zeer verantwoordelijke taak, die bij hem in uitstekende handen is-, want serieus wierken behoort tot de kenmerken van de jubilaris. De heer Doeleman wenste daarop de jubila ris geluk en spelde hem de gouden speld op en bood - namens het be drijf - een fraai geschenk aan. Dank van personeel „We zijn blij dat U daar nu in de stoel zit. U geeft ons daarmede gele genheid om van ons medel'even en onze belangstelling te getuigen", al dus de voorzitter van de Zeelandia- personeelsvereniging de heer J. Wil- lemse, die opmerkte dat de heer Haeck aile knoppen, lampjes, hand les en kranen aan zijn machine vol overgave bedient." De collega's zijn trots op U en danken U voor de sa menwerking, de vriendschap en col legialiteit". Namens het personeel bood de voorzitter daarop een ge schenk aan. In dezelfde hoogge stemde bewoordingen richtte de heer C. Kloet, fabriekschef zich tot de ju bilaris, opmerkend dat er nooit on derlinge moeilijkheden zijn geweest en d'e samenwerking uitstekend is. „Ik hoop dat dit nog vele jaren op dezelfde wijze mag worden voortge zet". De oud-Zeelandia-medewerker de heer A. Schults haalde oude her inneringen op en tenslotte dankte de jubilaris zelf kort en krachtig voor de goede woorden en de ontvangen geschenken. Enige tijd bleef men hierna nog gezellig bijeen. Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,- premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,— Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. Én dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15,000,— Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag./ MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13-1. Op de Utrecht se paardenmarkt werden 345 paar den aangevoerd. De prijzen waren voor luxe paar den f 1200 tot f 1650, werkpaarden f 1175 tot f 1625, oude paarden f 80(5 tot f 1460, 3-jarige paarden f 925 tot f 1270, 2-jarige paarden f 720 tot f 960. veulens f 325 tot f 650 en hitten Een fraaie oude foto van de Blokweg, met vooraan de - inmiddels verdwe nen - woning van wijlen burgemees ter Fokker. Fraai was de groengar- nering langs deze weg. Vele tiental len jaren was de weg hiermede gesierd, tot aan de oorlogsinundatie. Advertentie BRUNSSUM. De 22-jarige J. S. uit Meerssen is na e enval van 32 meter hoogte bij een in aanbouw zijnde to renflat in, Brunssum dodelijk veron gelukt. ZIERIKZEE. Met ingang van het nieuwe jaar zullen tot nadere aan kondiging ge enpremiën worden toe gekend voor het doden van zeehon den. RENESSE. Alhier is oen voetbal vereniging opgericht onder de naam S.D.O. BROUWERSHAVEN (Adv.). Te koop: een mallejan, zo goed als nieuw, gebogen as, wielen twee me ter hoog. ZIERIKZEE. De wed. M. L. Gudde -van Tichelhoven alhier is 102 jaar geworden. Onze oudste inwoonster geniet nog een goede gezondheid. ZIERIKZEE. Een comité bestaande uit 50 dames heeft zich gevormd tot het houden van een bazar ten bate van de Vereniging tot bestrijding van de tuberculose. ZIERIKZEE. Er gebeuren vele on gelukken door de gladheid der stra ten. Het is raadzaam dat men zoveel mogelijk zand of as voor de wonin gen strooit. ZONNEMAIRE. Het muziekgezel schap Nut en Uitspanning" gaf haar jaarlijkse uitvoering. Vooral het Bruidslied uit „Lohengrin" en „Lar go" van Handel werden door de ilrykbnstrumenten mét pianobege leiding uitstekend weergegeven. ZIERIKZEE. Op de nieuivjaarsdag trad de toneelvereniging „Semper Crescendo" in de Concertzaal met „De Fabrieksbaas" voor het voetlicht ZIERIKZEE (Adv.). Eiken stoelen met rietmat, zes stuks 18,50; noten rietmat stoelen, zes stuks 22,50; theekasten 13,50. met gouden tanden WENEN, 13-1. Een boer in het plaatsje Elhovo in het zuid oosten van Bulgarije heeft ynlangs ontdekt hij hij in het bezit is van een schaap met gouden tanden. Volgens het Bulgaarse persbureau is er geen sprake van een (voortij dige) aprilmop en is er ook geen tandarts aan te pas ge komen. Vastgesteld is dat het schaap bij het grazen op goud- houdende grond goudstof heeft binnen gekregen die zich op de tanden van het dier heeft vastgezetHet ministerie voor chemie en metallurgie heeft de zaak in onderzoek, aldus „BTA".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3