DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemenebestconferentie loopt vast op Oostafrikaanse oppositie DC-8 van S.A.S. bij* Los Angeles in zee Harriman over Vietnam-overleg in Parijs Kritiek van veehouders op voorstellen Mansliolt inzake boteroverschot E.E.G. Veiligheidsmaatregelen banken in de V.S. Johnson pleegde overleg met Nixon Saigon verwacht groot Vietcong-offensief Mariluiana-proefkwekerij in Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 13.00 uur: iel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave' N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. Dinsdiij; 11 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20131 WAARIN OPGENOMEN In dit nummer De voorgeschiedenis van de ex-Canbrug Ernstige tegenvaller voor minister Callaglian LONDEN, 13-1. De talrijke po gingen van de Britse regering om tct een oplossing te komen van de migratieproblemen binnen het Britse Gemenebest, zijn maandag gestuit op de vastbesloten oppositie van de Oostafrikaanse leden van het Geme nebest. De bijzondere commissie die door de conferentie van premiers was gevormd, werd 's ochtends ge boycot door de vertegenwoordigers van Kenia, Oeganda en Zambia en vervolgens door Tanzania waardoor zij maandagmiddag niet opnieuw, zo als het plan was, bijeen kon komen. Voor minister Callaghan, die na mens Engeland aan het einde van de vorige week alles gedaan had om de Afrikanen te overreden het tempo van de uitwijzing van Aziaten uit hun hinden te vertragen en India en Pakistan om deze uitgewezenen toe te laten, is het resultaat van zijn po gingen wellicht niet als een echec te beschouwen, maar zeker als een ern stige tegenvaller. Hij had zich voor gesteld een permanent orgaan in het leven te roepen, dat belast zou zijn met deze vraagstukken, onder toe zicht van het secretariaat-generaal van het Gemenebest. Het is thans mogelijk dat dit lichaam nooit ge vormd zal worden. Er resten Callag- han nog enkele dagen om zijn doel te bereiken en hij zal daartoe onge twijfeld tegemoet komen aan de eis van cle Afrikanen, dat Engeland de Britse nationaliteit erkent van de Aziaten die uit Afrika uitgewezen worden en houders zijn van een Brits paspoort. Het is nog niet be kend cf Callaghan op dit punt zal toegeven. Het staat echter vast. dat hij zal weigeren meer dan 1.500 Azi atische gezinshoofden per jaar in Engeland toe te laten. Milton Obote, president van Oe ganda. heeft gezegd, dat hij van En geland eist, dat het de 40.000 Aziaten toelaat, die in Oeganda wonen en die in het bezit zijn van een Brits pas poort. Op het ogenblik bevindt de conferentie zich op dit punt in het slop. Dit is ook het geval met het vraagstuk Nigeria. Maandag is van gezaghebbende zij de vernomen, dat het Britse ministe rie van buitenlandse zaken aan het eind van de afgelopen week contact heeft gehad met vertegenwoordigers van Biafra en heeft gepoogd deze te bewegen tot een samenkomst met Niger ia nen. Deze poging heeft echter geen resultaat opgeleverd. Dc Bia- franen schenen opdracht te hebben een gesprek met Nigerianen in Lon den te vermijden. Overigens heeft de leidei' van de Nigeriaanse delegatie in Londen maandag tegen journalis ten gezegd, dat Nigerië niet zal toe stemmen in het sluiten van een wa- LOS ANGELES, 14-1. Een DC-8 van de Scandinavische luchtvaart maatschappij is maandagavond, toen de piloot wilde landen op de inter nationale luchthaven van Los An geles, op enkele kilometers uit dc kust in de Stille Oceaan terecht ge komen. Het toestel, dat via Seattle uit Ko penhagen kwam, had 36 passagiers en een bemanning van negen leden aan boord. De DC-8 naderde de luchthaven in de regen en over een woelige zee, toen de machine van het radarscherm verdween. Een kotter van de kustwacht en particuliere motorboten voeren uit om hulp te bieden. Een helikopter ontdekte reddingsvlotten en lichten in het water. Later meldde de kustwacht dat op één na (een vrouw) alle inzittenden in veiligheid waren gebracht. Ten minste vjjf van de geredden zouden ernstig zjjn gewond. Vorige maand kwam, eveneens als gevolg van een verkeerde landings manoeuvre, een straalvliegtuig van de Japanse luchtvaartmaatschappij bij San Francisco in zee terecht. Alle inzittenden van dit toestel konden zich toen in rubberboten in veilig heid stellen. penstilstand met Biafra. ,,dat er al leen maar van zou profiteren om zich te reorganiseren". Deze weige ring schijnt eveneens het door het Britse ministerie van buitenlandse zaken ingenomen standpunt te zijn. daar in de ogen van dit ministerie een bestand moet uitgaan van de uit drukkelijke voorwaarde, dat het on middellijk tot onderhandelingen leidt. Jordanië en Frankrijk AMMAN, 13-1. De Jordaanse Ka mer van- Koophandel heeft alle za kenlieden in Jordanië aangespoord, de invoer uit Frankrijk te verdub belen. Zij verzoekt alle firma's te vens van leverancier te veranderen voor alle produkten die tot dusver uit andere landen werden betrokken en deze nu in Frankrijk te bestellen. Deze stap van de Jordaanse Ka mer van Koophandel is gedaan uit erkentelijkheid voor de houding van Frankrijk, dat een algeheel verbod instelde op wapenuitvoer naar Is raël. De Ofarims bedreigd KEULEN, 13-1. Het Israëlische zangerspaar Ester en Abraham Ofa- rim is via een anoniem telefoontje met de dood bedreigd, zo is maandag in Keulen bekend geworden. Een man belde het Keulse agen tuur van het echtpaar en zei met een sterk buitenlands accent drie maal achtereen: de Ofarims komen Keulen niet levend uit. Voor hun concert op 17 januari Ln Keulen is om politiebescherming verzocht. De politie wil ook het hotel in Keulen, waar de Ofarims zullen logeren, be waken. De bedi'eiging is mogelijk een gevolg van het feit dat de zan gers een liedje in een Arabische taal in hun programma hebben opgeno men. WASHINGTON, 14-1. Vier fede rale financiële instellingen in Ame rika hebben besloten met het oog op het toenemend aantal bankoverval len extra-veiligheidsmaatregelen te treffen. Hierdoor zullen 33.000 bankinstel lingen vóór het einde van dit jaar worden voorzien van geheime appa raten om de politie bij inbraken en overvallen te waarschuwen, terwijl er ook inbraakvrije deuren en ramen PARIJS, 13-1. Averell Harriman, leider van de Amerikaanse delega tie cp de conferentie over Vietnam in Parijs, meent dat het overleg in Pa rijs zal leiden tot een af andere rege ling van het Vietnamese conflict, hoewel dit overleg nog wel enige tijd kan duren en ongetwijfeld geduld zal vereisen. Harriman gaf deze mening maan dag op een lunch, hem aangeboden door de Brits-Amerikaanse persver eniging in Parijs. De delegatieleider die binnenkort Het complex Berlaimont'te Brus sel, dat vele onderdelen van de E.E.G. zal huisvesten, nadert de vol tooiing. De foto toont het gebouw tijdens de laatste werkzaamheden. definitief naar de V.S. zal terugke ren, hoopte dat het Amerikaanse volk zal erkennen dat „de Ameri kaanse oogmerken in Vietnam be perkt zijn en dan ook niet meer zal praten over het winnen van een oor log". De hele wereld, aldus Harri man, snakt naar vrede, en ik 'geloof dat de druk die hiervan uitgaat op het overleg in Parijs, uiteindelijk tot' een regeling zal leiden. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft in samenwerking met de rijks politie uit Vleuten vier Utrechtse knapen in de leeftijd van 19 tot 22 jaar aangehouden na enkele vecht partijtjes in Vleuten en in Utrecht. zullen worden aangebracht, evenals speciale verlichting. In 1968 kwamen in Amerika 2.658 bankovervallen voor, tegen 2.551 in 1967 en 1.871 in 1966. De totale buit bedroeg in 1967 ruim 15 miljoen dol lar. Nieuwe bankbiljetten in Indonesië uitgegeven DJAKARTA, 13-1. De Indonesi sche centrale bank is maandag be gonnen met de uitgifte van nieuwe bankbiljetten waarop de beeltenis van oud-president Soekarno is ver vangen door die van generaal Soe- dirman, opperbevelhebber van d'e strijdkrachten. Dak van kerk ingestort ROME, 13-1. Van een Romaanse kerk in de middeleeuwen in de Ita liaanse stad Terni is maandag een deel van het dak ingestort. Slechts enkele minuten tevoren hadden nog talrijke gelovigen na ihet einde van de mis de kerk verlaten. Balken en brokken kalk kwamen op kerkbanken en biechtstoelen te recht zonder dat iemand gewond werd. Ook de waardevolle kunst werken in de kerk zijn niet bescha digd. ZWOLLE, 13-1. Op de maandag in Zwolle gehouden veehouderijcon ferentie van de Christelijke Doeren en Tuindersbond. heeft ir. J. E. G. Spithoven, medewerker van het mi nisterie van landbouw voor het E.E. G.-melk- en zuivelbeleid, kritiek ge leverd op de in het plan-Mansholt voorgestelde maatregelen om het bo teroverschot in de E.E.G. te beper ken. Woningnood in Napels NAPELS, 13-1. Ongeveer 400 men sen die er genoeg van hadden nog langer op toewijzing van een woning te wachten, hebben zondagavond in Napels zes pas gebouwde blokken flatwoningen bezet. Het aantal flats dat in deze stad op deze manier is bezet, is nu op 277 gekomen. De mensen di^ er in getrokken zijn woonden tot dan toe in rommelige, zelf gemaakte bouwsels, in kelders of grotten. Prinses Irene sprak met pauselijke nuntius MADRID, 14-1. Prinses Irene heeft maandag een onderhoud van een uur gehad met de apostolische nuntius in Madrid, mgr. Dadaglio. Er is niet meegedeeld, waarover het gesprek ging, maar in politieke kringen neemt men aan, dat de ontmoeting verband hield met het lot van prins Carel Hugo, de echtgenoot, van de prinses die vorige maand uit Spanje werd gezet. Stewardess voorkwam gedwongen vlucht MIAMI, 13-1. Dank zy dc koel bloedigheid van een stewardess is een man er maandag niet in geslaagd de piloot van een Amerikaans pas sagiersvliegtuig te dwingen naar Cuba te vliegen, zo heeft de politic in Miami (Florida) bekendgemaakt. Eén van de passagiers bedreigde de stewardess met een revolver en droeg haar op tegen de gezagvoerder te zeggen dat hij naar Havanna moest vliegen. De stewardess ging hier niet op in, maar sloot in plaats daarvan de deur van de cockpit af, waarop de man van zijn voornemen af zag. Na aankomst in Miami werd hij dooi de inmiddels gewaarschuwde politie gearresteerd. Het voorstel-Mansholt de inleve- ringsprijs voor boter met f 2,25 per kg te verlaigen en die voor magere melkpoeder evenredig te verhogen, zou voor de E.E.G. een te dure op lossing worden, aldus de heer Spit hoven in zijn inleiding „actueel markt- en prijsbeleid voor melk en zuivel". Van de huidige boterproduk- tie wordt 90 procent geconsumeerd. De minderopbrengst van de boter (als gevolg van de verlaging van de inleveringsprijs) zou onvoldoende ge compenseerd worden door de meer opbrengst aan melkpoeder en aan kaas, aldus spreker, die de persoon lijke suggestie deed, dat de E.E.G. de Nederlandse maatregel overneemt om gedurende enkele maanden per jaar koelhuisboter tegen verlaagde prijzen af te zetten en botervet in veevoeder te verwerken. Bij de Nederlandse schaatskampi oenschappen kwamen Kees Verkerk en Ard Schenk tegen elkaar uit op de 1500 meter. Ard moest hel onder spit delven. Op de foto feliciteert hij Kees met zijn overwinning. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's j r i Tijd verknoeien is bestaan Tijd benutten is leven i ALMELO. Zeven pistoolschoten zijn gelost op het woonwagenkamp in Vriezenveen. Geen der kampbe woners werd gewond. NEW YORK, 14-1. President John son heeft zondag telefonisch met zijn opvolger, de republikein Nixon, overleg gepleegd over bepaalde pas sages uit zijn „troonrede" die hij vandaag (dinsdag) voor het Congres o uitspreekt. Dit heeft de perschef van Nixon maandag bekend gemaakt. Hij wilde geen bijzonderheden geven. Doden door noodweer LISSABON, 13-1. Een zwaar nood weer heeft zondag in Portugal aan negen mensen het leven gekost. Zes werklui, bezig aan een.dam aan de samenloop van de rivieren Taag en Sever, werden door het water mee gesleurd en verdronken. Ter hoogte van Viana do Castelo verdronken drie Spaanse zeelui nadat ze hun treiler met een rubberbootje hadden verlaten.. Plan voor Europese Middellandse zee-vloot LONDEN, 13-1. De Britse conser vatief Eldon Griffiths heeft in een rapport, dat dinsdag door de in Lon- den bijeen zijnde politieke commis sie van het parlement van de West- Europese Unie behandeld zal wor den, gepleit voor de vorming van een Europese zeemacht voor het Middel landse zeegebied. Deze zeemacht die volledig ge scheiden zou moeten worden van de Amerikaanse zesde vloot, zou in de Adriatische zee kunnen opereren en Zuid-Slavië eventueel te hulp kun nen komen. SAIGON. 13-1. De Zuidvietname- se legerleiding heeft tot 17 februari alle buitengewone verloven ingetrok ken in verband met een verwacht grootscheeps Vietcong-offensief op de steden. In Zuidvietnamese en Amerikaan se kringen is men overtuigd van de komst van het offensief en is men alleen onzeker van de begindatum. Als belangrijke aanwijzing voor ko mende activiteiten wordt door som mige waarnemers de vernietiging van Amerikaanse helicopters op het vliegveld van Can Tho gezien. Tij dens het TET-offensief van vorig jaar was het voor een groot deel aan dc bewapende helicopters te danken dat de Vietcongeenheden in de rijst velden konden worden verdreven. Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien en in de nacht en och tend hier en daar mist; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest dezelfde of iets lagere temperaturen. Voor donderdag: Zon: 10 tot 50 procent. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 15 jan. Zon op 8.41, onder 16.58. Maan op 6.32, onder 13.14. 16 jan. Zon op 8.41. onder 17.00. Maan op 7.51, onder 14.13*. Nieuwe maan: 18 jan. te 5.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 jan. 12.11 n.m 16 jan. 0.54 v.m BROUWERSHAVEN 15 jan. 12.02 n.m 16 jan. 0.43 v.m Springtij: 20 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich een depressie, die nog maar weinig van plaats verandert en langzaam in betekenis afneemt. Rond dit lagedrukgebied trekken storingen van de oceaan naar Frank rijk en via Spanje naar het weste lijk deel van de Middellandse zee. In 'het komende etmaal zullen der gelijke randstoringen ook onze om geving kunnen bereiken. Er worden daarom naast opklaringen ook en kele buien verwacht. Daarbij zullen dc temperaturen overdag dezelfde zijn als vandaag of iets lager wor den. n.m. 13.24 n.m. n.m. 13.10 n.m. WASHINGTON, 13-1. Dc Ameri kaanse regering laat in Mississippi een kwekerij voor marihuana aan leggen, zo is in Washington meege deeld. Voor studiedoeleinden zullen vijf „standaard-soorten" marihuana wor den gekweekt. Onderzoekingen naar de invloed van marihuana worden volgens het ministerie van gezond heid, onderwijs en sociale zaken be moeilijkt door het feit dat de kwali teit van in beslag genomen mari huana sterk uiteen loopt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1