BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Harriman vertelt over: de conferentie van Jalta Voor 55 jaar.... HET GEHEIM VAN ÜE STALKNECHT Fusievoorstel tussen waterleidingmaatschappijen Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen Voor- en nadelen „vlammenwerper" bij doodspuiten van loof (Van een Par ij se correspondent) „President Roosevelt van de Ver enigde Staten hield het in de lente van 1945 voor zinloos en doelloos om de Amerikaanse bevrijdingslegers tot aan de Elbe te doen oprukken", aldus verklaarde ons de bijzondere afge zant en onderhandelaar van presi dent Johnson bij de Amerikaans- Vietnamese vredesbesprekingen in Parjjs, de diplomaat en oud-ambas sadeur te Moskou: Averell Harriman. Tussen twee drukke besprekingen in onthult hij ons: „De conferentie van Jalta in fe bruari 1945 door Churchill, Roose velt en Stalin belegd, had in géén geval ten doel om Europa in een oost- en in een westblok te verdelen. Integendeel, men wilde op Jalta juist het scheppen van diverse invloeds sferen, zoals deze vandaag de dag opgeld doen, tegengaan. Aan de con ferentie wilden de oorlogsleiders ko men tot een gelijk inzicht en in aan sluiting daarop een inzetten der res pectievelijke, geallieerde bevrij dingslegers in die delen van Europa waar zulks nodig zou zijn. Deze gebieden zouden wel door de desbetreffende legers worden gecon troleerd waarbij - en dit zij nadruk kelijk vastgesteld - Stalin zeer ge ïnteresseerd bleek te zijn bij Polen en bij Tsjecho-Slowakije. Maar ook Josef Stalin ondertekende in 1942 het zogenaamde Atlantic Charter, dat ondermeer aan alle volken het recht geeft de regerings- en staats vorm te kiezen waaronder zij willen leven. Dit Atlantisch recht zou ook gelden voor Polen, Tsjecho-Slo-wa- kije en voor de D.D.R. De Russische leiders rekenen er echter op, dat hun rode legers in de door hen bevrijde gebieden vreugdevol zouden worden ingehaald, zeer in het bijzonder in Polen, in Tsjecho-Slowakije en in oost-Duitsland". Springplank Stalin verlangde van Roosevelt, en Churchill de vrije hand in de hier voor genoemde gebieden. Op dit voorstel zijn de beide staatslieden echter niet ingegaan. Uit gesprek ken met Stalin begreep de diplo maat Harriman dat de Russische dictator voornoemde gebieden te zij ner tijd ook wilde gebruiken als springplank voor een bezetting van geheel Duitsland en van de overige landen in West-Europa. Ten opzichte van Tsjecho-Slowa kije, zo bleek op de conferentie te Jalta, lag de situatie weer anders dan voor Polen, daar Stalin met Be- nesj, die toen president van Tsje cho-Slowakije was, een overeen komst had gesloten over de rege ringsvorm en de door dat land te volgen economische en buitenland se politiek wanneer de val van nazi- Duitsland een feit zou zijn. Die over eenkomst was reads gesloten vóór de Jalta-conferentie in februari 1945 en bleef zodoende buiten discussie. Ten opzichte van Polen volgde Stalin sinds oktober 1945 zijn eigen weg, waardoor hij de mede door hem ondertekende besluiten verbrak en daarmede als het ware gelijktij dig de gangmaker werd van de „koude oorlog". De moeilijkheden tussen Stalin en de minister-presi dent van de Poolse regering in bal lingschap te Londen, Mikolajczyk, namen toen een aanvang. Weliswaar werd de laatste door Moskou tot plaatsvervangend minister-president der nieuw te vormen Poolse regering Z1ER1KZEE. (Adv.) Bij de gemeen tereinigingsdienst kan geplaatst worden: een karrevoerder voor het ledigen der rioolputten en het schoonhouden der straten. Weekgeld f 8. Na 3 jaar dienst een verhoging van 1 per week, na 8 jaar een zelf de verhoging. DU1VENDIJKE. Een brief, onder tekend door 36 van de 40 brandweer- plichtigen, is aan de gemeente ge richt waarin het ongenoegen wordt uiteengezet over de gang van zaken bij het verlenen van vrijstelling van de brandweerplicht, waarbij vooral landbouwers de voorrang krijgen. ZIERIKZEE. (Adv) Opening van de Fotographie Américaine, Korte St. Janstraat. Niet te vergelijken met Tip Top. 12 Amerikaanse por tretten voor 25 ct., 8 Amerikaanse portretten, eens zo groot, 30 c. OUWERKERK. Enkele ingezete nen zijn bezig om een orgel in de Ned. Herv. Kerk geplaatst te krij gen. In enkele weken tijds is reeds een bedrag van duizend gulden bij eengebracht. ZIERIKZEE. (Adv.) Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand december 1913: warmte kracht 5326 caloriën, gemiddelde lichtkracht 14,72 kaarsen. HAAMSTEDE. Onder grote be langstelling werd de pasgebouwde bijzondere school geopend. Het schoollokaal is uitstekendgelegen aan de straatweg van Haamstede tiaar Burgh. De lessen zullen met ruim 50 leerlingen beginnen. BROUWERSHAVEN. In een spe ciale raadsvergadering werd de heer F. R. van der Wedden geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente. ZIERIKZEE. (Adv.) Te koop een mooie arrestee, één paards met bel len, tuig en klokkenspel. in Warchau benoemd, maar toen Mi kolajczyk vanuit Londen via Mos kou naar Warchau vertrok, wist hij zich nog bijtijds aan een arrestatie als voorbode van de door Stalin bevolen likwidatie) te onttrekken. Hij dook onder en verliet het land. Andere betekenis En dit is de Hoge Zoom te Renesse in 1922 .Op de voorgrond een „oude getrouwe", een knotwilg, die helaas als boomsoort vrijwel verdween van Schouwen-Duiveland. De jeugd op de voorgrond had nog geen weet van massa-toerisme. Pokken teruggedrongen GENEVE, 11-1. Het aantal geval len van pokken was in 1968 bijna 50 procent minder dan in 1967, zo meldt de Wereldgezondheidsorganisatie. Dit is te danken aan de vaccinatie campagnes van de organisatie. Al leen in Oost-Pakistan, Indonesië en Kongo-Kinsjasa is het aantal geval len van pokken in 1968 toegenomen in vergelijking met het jaar tevoren. DODELIJKE ONGELUKKEN BEBGEN OP ZOOM. Op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Goes, onder de gemeente Krui- ningen, is de 45-jarige heer J. de Waal (45) uit Yerseke verongelukt. Hij kwam op de bromfiets uit een zijweg de grote verkeersweg opge reden en botste tegen een uit Bergen op Zoom komende auto, bestuurd door de heër J. uit Middelburg. De heer De Waal was op slag dood. RILLAND BATH. Op rijksweg 58, bij Rilland Bath, is de 47-jarige ver pleegster mej. M. Op 't Hof uit 's-Heer Arendskerke bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij botste met haar personenauto bij een inhaalmanoeuvre op een tege moetkomende vrachtwagen. Zij over leed ter plaatse. WOUW. Vlak bij zijn woning aan de Wouwse Plantage in Wouw, is de 66-jarige C. J. Ooms door een bestel auto aangereden, toen. hij met de fiets de weg opreed. De man werd tegen het wegdek geslingerd en was op slag dood. BAKEL-MILHEEZE. Op de pro vinciale weg van Bakel naar Mil- heeze is de 64-jarige landbouwer A. Slits uit Deurne, die daar met de fiets reed, aangereden door een ach teropkomende personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis overleed. DIDAM. Bij een inhaalmanoeuvre op de Bingerdensedijk in Didam is een personenauto, bestuurd door de 39-jarige schipper A. Zwiers uit Doesburg, frontaal op een tegemoet komende personenauto gebotst. Vijf personen werden bij dit ongeluk ge wond, van wie de heer Zwiers zo ernstig, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Arnhem over leed. LIENDEN. De 24-jarige J. D. van Olderen uit Lienden is om het leven gekomen toen hij met zijn auto op de Hogeweg in Lienden met grote snelheid tegen de achterkant van een met pech langs de weg staande vrachtauto reed. Eén passagier van de personenauto werd zwaar ge wond. WAALRE. Op de Heidestraat in Waalre is een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarbij verloor één van de inzittenden het leven. De bestuurder werd gewond". Op 2 januari 1969 besloot de Raad van commissarissen van de N.V. „Zeeuwsch-Vlaanderen", op 10 janu ari 1969 de Raad van commissarissen van de N.V. „Midden-Zeeland", de vergaderingen van aandeelhouders voor te stellen te besluiten tot fusie op nader te bepalen wijze en op na der te bepalen datum. De aandeelhouders zullen zich op woensdag 22 januari a.s., des namid dags te 2.30 uur, in gelijktijdig te houden vergaderingen, over dit op 11 januari verzonden voorstel uitspre ken. Het voorstel van de beide Raden van commissarissen houdt in: De N.V. Waterleiding Maatschappij ..Zeeuwsch-Vlaanderen". de N.V. In dustriewatervoorziening „Zeeuwsch- Vlaanderen" en de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Midden-Zeeland" zullen, onder handhaving van het bij de beginsel-uitspraken van 26 on derscheidenlijk 27 juni 1968 ge maakte financiële voorbehouden, fu seren op nader te bepalen wijze en op nader te bepalen datum. Voor de nieuwe maatschappij zul len als basispunten gelden dat zij zo wel de drink- als de industriewater voorziening in heel Zeeland (behalve 22. Daar geeft de hertog het sein voor de aanvang en reeds stormen de eerste twee ridders op elkaar in. Het staal van hun harnassen glanst in de zon en op hun helmen fladderen de kleurige pluimen in een golvend rythme met de draf van hun paarden. Zij houden de stompe lansen on der de arm geklemd, terwijl hun paarden elkaar tegemoet draven. De toeschouwers houden de adem in. Presto staat met grote ogen te kijken. Zo iets heeft hij nog nimmer meegemaakt. Steeds dichter naderen de tegenstandei's elkaar en opeens - Presto heeft het nauwe lijks kunnen volgen, zo vlug ging het - heeft een van hen beiden de ander uit het zadel gestoten. Terwijl de winnaar zijn ros naar do eretribune leidt om de hulde van de toeschouwers in ontvangst te nemen, draaft het andere paard zonder ruiter de baan uit. IJlings schieten dienaren toe om het di<?r op te vangen, terwijl een schild knaap de verslagene overeind helpt. Stralend wendt Presto zich tot Aram. ..Thans is het uw beurt, heer! Laat al die fijne horen zien wat ge kunt!" ten opzichte van doodspuiten is dat niet met giftige middelen hoeft te worden gewerkt. Een nadeel is dat de capaciteit van plm 1 ha per uur kleiner is dan bij spuiten en het aantal sporen in het land groter UTRECHT. Het overlegorgaan van het N.V.V., N.K.V. en C.N.V. 'heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer nog eens aan dacht gevraagd voor het vraagstuk van de 'gelijke beloning voor man nen en vrouwen. De V. S- legeroefening in. West-Duitsland TERNBUZEN. De Duitse kust vaarder Hella, die tijdens mist bij Hoedekenskerke in de Westerschei- de aan de grond is gelopen is bij vloed op eigen kracht losgekomen. Het schip heeft zijn reis voortgezet. „Josef Stalin", aldus betoogde Har riman, „gaf aan de woorden demo cratie en bevriende natie een geheel andere, afwijkende betekenis dan de gangbare. Dat drong pas later, na Jalta, tot ons door. Volgens Stalin moet onder democratie worden ver staan: een communistische sowjet- republiek, en onder een bevriende natie: een volk dat door de Sowjet- unie kan worden overheerst. Stalins afwijkende denkrichting en in aansluiting daarop, zijn toege paste handelwijze bracht ons allen, maar Europa in het bijzonder, de communistische en sowjet-russische agressie die de oorzaak werd van de koude oorlog en van de huidige ge spannen toestand in de wereld. De geallieerde regeringsleiders, door hun legeraanvoerders voorge licht, hebben de Rxissische legers overschat en onderschatten de strijdlust en gevechtskracht der Duitsers in hun strijd tegen die ro de legers. Teruggeroepen Als gevolg daarvan droeg gene raal Eisenhower in mei 1945 aan ge neraal Patton, die met zijn legers Tsjecho-Slowakije was binnenge trokken, op dit land weer te verla ten. Zo kregen de Russische maar schalk Konjew en diens troepen de gelegenheid om Praag te bevrijden. Ook ten aanzien van een splitsing van Duitsland in een oost- en in een west-Duitsland bestond bij de deel nemers aan de conferentie te Jalta geen enkel plan. Er waren slechts enkele ideeën voor bezettingszones geopperd, die echter door Churchill en door Roosevelt bij lange na niet waren onderzocht of uitgewerkt. Stalin, dit horende en inziende, deed er zijn voordeel mee en maakte on bemerkt door ons allen, niet alleen Polen maar ook de latere D.D.R. en Tsjecho-Slowakije tot zVn „invloeds sfeer" en erger nog) tot zijn spring plank. Een politiek die ook door de huidige Russische machthebbers op het Kremlin wordt gevolgd". DEN HAAG. Bij de bereiding van banketbakkerijprodukten mag geen gebruik worden gemaakt van de te gen verlaagde prijs in de handel ge brachte koelhuisboter. Dit 'heeft mi nister mr L. de Block van economi sche zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamer lid mejuffrouw Kessel (Groep Aar den), die had gepleit voor prijsver laging van met koelhuisboter bereide artikelen. ROTTERDAM. De zeer dichte mist boven het Waterweggebied eind vo rige week, heeft het verkeer van zeeschepen vrijwel geheel stilgelegd. De Rotterdamse sleepboten - die woensdag na een staking van zes dagen het werk hervatten, konden geen dienst doen. UTRECHT. Bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Biltho- ven verwacht men over enkele maanden een serum te kunnen be reiden ter beheersing van de natuur lijke afweerreacties van de witte bloedlichaampjes (lymfocyten) bij weefsel- en orgaantransplantaties. HEERENVEEN. De fracties van de Partij vani de Arbeid (8 leden) en van de pacifistisch socialistische partij (2 leden) in de gemeenteraad van Heerenveen, zullen met ingang van 20 januari, datum van de eerst komende raadsvergadering, optreden als één fractie. GOES, 11-1. In de vergaderingen van 26 en 27 juni 1968 besloten aan deelhouders van de N.V. Waterlei ding Maatschappij „Zeeüwsch-VIaan- deren" en van de N.V. Waterlei ding Maatschappij „Midden-Zee land" in beginsel medewerking te vertenen aan de totstandkoming van één de gehele provincie Zeeland, met uitzondering van de gemeente Mid delburg, en het westelijk deel van de provincie Noord-Brabant omvat tend waterleidingbedrijf. in Middelburg) en in westelijk Bra bant zal verzorgen. De maatschappij zal een naamloze vennootschap zijn, bestuurd door een eenhoofdige di rectie. De aandelen zullen worden gehouden door de provincie Zeeland (40 procent), de gemeente Vlissingen (10 procent), de gemeente Terneuzen (10 procent) en de overige gemeen ten en de provincie Brabant (40 pro cent). De raden van commissarissen stel len voor tot directeur van de nieuwe n.v. te benoemen ir. P. Stoter, die thans adjunct-directeur is van de N.V. „Zeeuwsch Vlaanderen", belast met de waarneming van het direc teurschap van die maatschappij en van de N.V. Industriewatervoorzie ning „Zeeuwsch-Vlaanderen". wordt. Wat dit laatste betreft is het niet uitgesloten dat de werkbreedte nog vergroot kan worden. Overigens zal het wat de kosten per ha betreft een woordje meespre ken of het branden ook bij andere objecten op het landbouwbedrijf een plaats zal kunnen vinden. Reeds werden proeven genomen in gras zaad en bij de hooiwinning. Wat de werking op het loof betreft bleek dat na het branden er iets meer blad opgeruimd was en de stengels wat eerder „loslieten" dan bij doodspuiten. Voordelen die zeker bij het vernietigen van pootgoedge- wassen nog duidelijker zullen spre ken, aldus „Landbouwaktualiteiten". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een felle uitslaan de brand heeft een gezin van vijf personen, dat woonde op de derde verdieping van een huis in de Lode- wijk Tripslraat in Amsterdam, dak loos gemaakt. De rampendienst der gemeente zorgde voor hun onder brenging. De derde etage en de zol derverdieping brandden geheel uit. De doodbrand-apparatuur FRANKFORT MANNHEIM, 12-1. Drie-en-veerig C-141 „Starlifters" en 14 C-133-Cargomasters van het Ame rikaanse commando luchttransport, hebben al bijna een derde van de 12.000 militairen uit de Verenigde Staten overgebracht, die vanaf 20 januari in West-Duitsland aan de oefening „Reforger 1" zullen deel nemen. Via de luchtbrug werden tot nog toe 3500 militairen en 700 ton uitrusting vervoerd. De Amerikaanse troepen hebben hun in Duitsland opgeslagen gemo toriseerd materiaal al in gebruik ge nomen en zij zijn ondergebracht in kamp ,Grafenwöhr. Experimentele werkperiode op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 11-1. In het seizoen 1968 werden op Schouwen-Duive land een aantal percelen konsump- tie-aardappelen behandeld met een apparaat dat als een soort „vlam menwerper" het loof afbrandt. Dit in verband met het feit dat het dood spuiten van aardappelloof met che mische middelen enkele belangrijke bezwaren met zich meebrengt, zoals giftigheid voor de gebruiker en het in de grond achterblijven van het middel. Van enkele weinig giftige middelen is de prijs aan de hoge kant. Dit heeft ertoe geleid dat reeds enkele jaren wordt geëxperimenteerd met de vlammen werper". Aldus wordt meegedeeld in „Land- bouwaktualiteit in Zeeland 1968". De „vlammenwerper", waarmee op Schouwen-Duiveland werd gewerkt, had een breedte van 4,50 meter. De rijsnelheid bedroeg plm. 4 km per uur, terwijl bij deze snelheid onge veer 400 liter petroleum per ha werd gebruikt. Elders in Nederland wer den proeven genomen in percelen vroeg te rooien pootgoed, uiteraai'd met een grotere, nog groene blad en stengelmassa. Bij een lagere rij snelheid kwam men daar aan 700 liter petroleum per ha. Kcstcn (nog) onzeker Wat de kosten per ha zijn, valt nog moeilijk te zeggen, vooral omdat in dit proefstadium het „bi'andloon", de kosten buitenom het „middel" dus, zelfs bij benadering nog niet kunnen worden opgegeven. Boven dien blijkt de prijs van de voor dit doel bestemde petroleum nogal te variëren. Bij een prijs van 14 cent per liter komt een hoeveelheid van 400 liter op f 56,per ha. Aange nomen dat de overige kosten toch wel beduidend hoger liggen dan het geen men momenteel aan spuitloon rekent per ha, zou het totaalbedrag voor het branden wel ongeveer ge lijk kunnen zijn aan dat van spuit loon -f middel bij DNOC- of dinoseb in olie. Het voordeel van dit loofbranden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4