DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël thans sterker dan ooit tevoren MORRIS Nederland en Libia Nog „tafelpraatjes" in Parijs Laatste regeringsverklaring Johnson Storm van protest door geruchten over kneveling van de pers Tsjechische drukkers tegen eensuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3]aiui(lii^ 13 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20130 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken If, Zierikzee, postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tèi. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. au nummer: Fusie waterleidingen in Zeeland Moeilijkheden voor „El Fatali" AMSTERDAM, 12-1. Dc Arabische verzetsbeweging „El Fatah" vindt het steeds moeilijker Israël binnen te dringen en daar de medewerking van de lokale Arabische bevolking te krijgen. Daarom tracht deze verzets beweging thans Israëlische doelen buiten Israël te treffen. Advertentie. QUALITY FIRST Dealer voor Scbouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Ex-politieke gevangenen verontrust over Franei besluit UTRECHT. 11-1. De Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd heeft in een brief aan. de Franse ambassa deur in ons land, Pierre Siraud, haar grote verontrusting uitgesproken over de houding van de Franse re gering inzake Israël. De vereniging- protesteert met klem tegen deze maatregelen, omdat deze een stimu lans kunnen zijn voor herleving van het anti-semitisme. DEN IIAAG-TRIPOLI, 12-1. Ne derland en Libia hebben bekendge maakt dat zij dc inspanningen van de Verenigde Naties blijven steunen cm tot een vreedzame regeling van het conflict in het Nabije Oosten tc komen. Dit heeft de ambassadeur van Is raël in ons land, de heer S. Arad, ge zegd op de 66ste jaarvergadering van de Nederlandse Zionistenbond in de R.A.I. in Amsterdam. De jaarverga dering werd bijgewoond door een 250-tal afgevaardigden van de bond. Naar de mening van de heer Arab staat Israël, „ondanks de dreigende vooruitzichten in het Midden-Oosten, thans sterker dan op enig ander tijd stip sinds de zesdaagse oorlog". „De Sowjet-Unie heeft sinds juni 1967 voor vele honderden miljoenen dollars aan wapens verstrekt aan de Arabische staten en heeft daardoor de Arabische verliezen aan wapens in de zesdaagse oorlog meer dan goed gemaakt", aldus de Israëlische am bassadeur. Geen verandering „Israël voelt zich gesteund door de vastbesloten houding van de Ver. Staten en van andere bevriende lan den", zo zei de heer Arad, die hier aan toevoegde, dat Israël reden heeft aan te nemen dat onder president Nixon de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten niet wezenlijk zal veranderen en dat er geen terugkeer zal zijn naar de si tuatie van vóór juni 1967. Over het Franse wapenembargo merkte de Israëlische ambassadeur op: „Ook al heeft Israël de vriend schap verloren van president De Gaulle, het heeft daarom nog niet de vriendschap verloren van het Franse volk. Het Franse wapenembargo zal Israël natuurlijk moeilijkheden ver oorzaken, maar het zal Israël niet op de knieën krijgen. Wie zo denkt, kent Israël slecht", aldus de heer Arad. LONDEN. Begin januari waren in de gehele wereld 76 schepen van samen 476.656 bruto ton opgelegd tegen begin december 81 schepen van 499.597 ton, zo heeft de Britse Ka mer van Scheepvaart medegedeeld. Dit staat in een communiqué dat zondagavond na het bezoek van mi nister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns aan Libia in Tri poli en Den Haag is uitgegeven. Bei de landen herhalen dat zij de vredes missie van V.N.-bemiddelaar dv. Gunnar Jarring en de V.N.-resolu- tie van november 1967 steunen. Het communiqué zegt voorts dat besprekingen tussen minister Luns en diens Libische ambtgenoot Sjam- seddin Ai*abi in een sfeer van vriend schap en wederzijds begrip zijn ver lopen. Gesproken is over de bilate rale betrekkingen en over de moge lijkheden tot ontwikkeling van en tot sa menwerking op hel gebied van de handel, de economie en de techniek. PARIJS, 12-1. Amerikaanse en Noord Vietnamese vertegenwoordigers in Parijs zijn zondagavond opnieuw bijeen geweest om tc spreken over regelingen voor het opgang brengen van het vredesoverleg. Zij slaagden er echter niet in de impasse te doorbreken en van inge lichte Amerikaanse zijde werd ge zegd dat twee Amerikaanse voorstel len voor variaties op het Noordviet- namese voorstel de besprekingen aan een ronde tafel te houden, zijn afge wezen. In een Nooxdvietnamees commu niqué wordt gezegd dat de „manoeu vres" van dc Verenigde Staten en de regering in Saigon om toch tot een conferentie van twee partijen en niet van vier (zoa ls Noord-Viet nam en 't bcvrijdingsfront oiscn) worden ver oordeeld. Aan ruimtevluchten blijft risico verbonden NEW YORK, 12-1. Frank Borman, commandant van het Apollo-8 ruim teschip, dat dc afgelopen kerstdagen rond de maan cirkelde, heeft er zon dag in een televisie-uitzending op ge wezen dat er risico's aan ruimte- vluchten zyn verbonden en dat men niet moet verwachten dat alle toe komstige ruimtevluchten even vlek keloos zullen verlopen als de vlucht van dc Apollo-8. Hij wees de Amerikaanse kijkers op de gevaren en zei: „Ik hoop dat u niet zult verwachten dat alle ruim tevluchten zonder moeilijkheden zul len verlopen als de onze. Elk van deze vluchten zal gewaagd zijn. Bui tengewoon veel risico zal de feite lijke landing op het maanoppervlak met zich brengen". Borman verwierp de suggestie dal het geld dat aan de Apollo-8-vlucht is besteed, beter op aarde aange wend had kunnen worden. „Het Apollo-programma is absoluut nood zakelijk, het is een technische le vensverzekering voor de toekomst van ons land". WASHINGTON. 12-1. President Johnson zat dinsdag (0.300 Ned. tijd woensdag) met een traditie breken ais hij zijn laatste „State of The Union"-boodschap (de regeringsver klaring) zelf bij het Congres zal in dienen. Sedert in het jaar 1800 John Adams zijn State of The Union- HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 jan. 10.47 v.m. 23.38 n.m. BROUWERSHAVEN 14 jan. 10.45 v.m. 23.30 n.m. Doodtij: 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een diepe depressie, die over de oceaan naar Ierland trok is afgelopen zondag zachte oceaanlucht over Frankrijk naar onze omgeving gestroomd. Maandagmorgen kwamen in Zeeland en Zuid-Limburg plaatselijk tempe raturen van acht graden voor. De zachte lucht is inmiddels tot Oost- Europa doorgedrongen. In Polen en de Baïkaneilanden komt plaatselijk nog matige tot strenge vorst voor. In Midden- en Noord-Zweden daal de in de nacht van zondag op maan dag het kwik hier en daar tot veertig graden onder nul. Het komende et maal blijft de depressie bij Ierland het weer in onze omgeving bepalen. De aanvoer van zachte'lucht houdt da'arbij aan. Randstolingen van de depressie zullen evenwel tijdelijk re gen veroorzaken. boodschap bij het Congres indiende is het niet meer voorgekomen dal dit door een demissionaire president geschiedde. De scheidende presiden ten hebben sedert dien cén van hun ambtenaren de boodschap laten voorlezen. Beroering in Igjecho-Slowakije Weer vlucht van Russisch supersone vliegtuig MOSKOU, 11-1. Naar mededeling van het persbureau Tass heeft het supersone passagiersvliegtuig Toe- poljev TU-144 tijdens zijn tweede proefvlucht een snelheid van 2.500 kilometer per uur bereikt. Tass maakte niet bekend wanneer deze vlucht werd gehouden. De TU-144 is de tegenhanger van het gezamenlijk door Frankrijk en Engeland ontwikkelde „Concorde" straal-passagiersvliegtuig. Het toe stel maakte op oudejaarsdag zijn eerste proefvlucht. De eerste proefvlucht van de Concorde, die bijna een jaar is uit gesteld, kan in de komende weken worden verwacht. Dreigende uitbarsting van de Merapi PRAAG, 11-1. Een toespraak van de Slowaakse leider Gustav Husuk, waarin deze waarschuwde tegen „on dermijnende krachten in het land", heeft in Tsjecho-Slowakije een storm van protest uitgelokt en geruchten doen ontstaan over komende kneve ling van de pers door strenge cen suur. In Praag meent men dat de Sow jet-Unie ongeduldig wordt en meer druk op do Tsechoslowaakse leiding uitoefent om deze maatregel te ne men. De zelf gekozen censors in de kantoren van het weekblad „Zitrek" en „Van Prace", zouden al vervangen zijn door regeringsfunctionarissen na het bezoek van de Sowjetrussische partijsecretaris Katoesjev. Husak waarschuwde vrijdag dat het land van de ene crisis naar de andere gaat en tot chaos zal verval len wanneer de „groepen die druk uitoefenen" niet worden bestreden. Het centrale comité van de partij komt waarschijnlijk legen donderdag bijeen om het verzet van de hon derdduizenden arbeiders tegen ver dere beknotting van het liberalisa tieprogramma te bespreken. Realiteiten In een resolutie van de grafische vakbond, die in „Prace" en „Lidova Demokracie" werd gepubliceerd, PRAAG, 12-1. De vakbond van drukkers in Tsjechië heeft zondag de afschaffing van de censuur op de berichtgeving over binnenlandse po litieke vooruitgang geëist. Tegelijkertijd verklaarden de 450 afgevaardigden op een- vergadering in Praag dat de ongeveer 22.000 le den van de bond hebben besloten Jongen levend verbrand VENLO. 12-1. Dc I5-jarige jongen H. Houben uit Venlo is zaterdag avond levend verbrand. De jongen was met enkele andere leden van de zeeverkennersgroep in de werk plaats van de groep bezig aan een auto. waarvan de benzine moest af getapt worden. Daarbij is door nog niet geheel opgeheldex*de ooizaak brand ontstaan. De andere jongens vluchtten de werkplaats uit. Even la ter werd het verkoolde lichaam van het jeugdige slachtoffer gevonden. Brand te Halsteren HALSTEREN. 12-1. Zondagochtend is in Halsteren in andehalf uur tijd een deel van de suikerwerken con- fisserie „Koda N.V." uitgebrand. De brand ontstond omstreeks vijf uur in de fabriekshal, waar o.m. voor raden suiker, vetten en emballage materiaal waren opgeslagen. De brandweer van Halsteren wist het kantoorgedeelte te behouden, even als een nieuwe hal. Aan het overige deel van het bedrijf werd door de brand een schade aangericht, die wordt geschat op drie ton. geen artikel of melding te drukken die indruisen tegen het democratise- ringspi-oces of tegen de resoluties van het centrale partijcomité van de cember en januari. Ook een afvaar diging van de Slowaakse drukkei's schaarde zich achter de besluiten. Een wooi'dvoerder die kritiek uitte ;.p organisaties die zich met nadruk achter parlementsvoorz. Smrkovsky hadden geschaard, werd met boe-ge- rcep en gefluit het spreken onmoge lijk gemaakt. Naar in Praag voorts werd verno men. heeft de bond van drukkei*s door een protest bij het centrale par tijcomité bereikt dat 50.000 exem- plai'en van een brochure met aan vallen op Smrkovsky door het dis trictscomité van Ostrau zijn inge trokken. De brochure was getiteld: „De politicus met twee gezichten". Studenten mochten Tsjecho-Slowakije niet binnen MUNCHEN, 11-1. De Tsjechoslo- waakse grenspolitie heeft elf Neder landse. Britse, Amerikaanse en West- duitse studenten de toegang tot Tsje cho-Slowakije geweigerd, zo zei een woordvoerder van het Beierse mini sterie van buitenlandse zaken. De studenten werd gezegd dat zij onder de huidige omstandigheden in Tsjecho-Slowakije niet gewenst zijn. Zij hadden getracht bij Waidhaus de grens te passeren. staat dat „wij er van overtuigd zijn datde huidige realiteit niet alleen de aanwezigheid van de Russische tx-oe- pen op ons grondgebied is, maar ook de wil en de menning van de veer tien miljoen inwoners van Tsjecho- Slowakije". Wat de „drukgi-oepen" betreft, waar Husak over sprak, zegt de x*esolutie: „Wij staan verbaasd dat miljoenen mensen in het land wor den beschouwd als dxnxkgroep". Het blad van de Tsjechoslowaakse journalisten „Reporter", schreef dat Husak de stelling heeft opgerakeld dat „het volk zich niet met de poli tiek moet bemoeien". „De partij is geen militaire orga nisatie en kan niet door de partij leiding worden vervangen en nog minder door een enkel persoon De partij is een collectiviteit, waarin de vakbonden, b.v van de metaalai'bei- ders, evenveel recht en verantwoor- delijkheid hebben als meneer Hui sak". Ook andere organen kex-en zich tegen Husak, die vx*ijdag in zijn toe spraak had gezegd dat een aanval op hem een aanval op het Slowaakse volk betekende. Verd wenen gedetineerde weer gepakt UTRECHT, 12-1. De 34-jarige Cees C. uit Utrecht, die vorige week dins dag was ontsnapt is zaterdagavond door de rijkspolitie in Gorkum weer gepakt. Zoals bekend was de man gedeti neerd in de Scheveningse gevange nis waar hij een straf moest uitzit ten wegens heling. Vorige week dinsdag verdween hij op klaarlichte dag in Utrecht waar hij een horeca-examen had afgelegd. De rijkspolitie hield de gedetineer de aan tijdens een routine-controle. De man is inmiddels overgebracht naar Scheveningen. Russische delegatie verliet Praag PRAAG. 11-1. De Sowjetrussische partij delegatie onder leiding varxpar- secretaris Konstantin Katoesjew, is na een bezoek van twee weken aan Tsjecho-Slowakije, weer uit het land vertrokken. De Russen werden uit geleide gedaan door vooraanstaande conservatieve communisten, als Lu- bomir Stroegal, Vasil Bilak, Jan Pil let*. Jozef Lenart, Alois Indra en Mi- los Jakes. De delegatie is o.m. ont vangen door president Swoboda en partijleider Dubcek. De 26ste januari a.s. is - gelijk gemeld - Wereldlepradag. Deze dag zal staan in het teken van de srijd tegen deze gevreesde ziekte. Veel geld is nodig voor anti-lepra-acties. Voor het eerst vindt de Wereldlepradag in Nederland plaats. Het is een uitgesproken dag voor het doen van giften op giro 50.500 l.n.v. dc Ned. Stichting voor Leprabestrijding, Amsterdam. - De foto toont een medische controle iv een Afrikaans dorp. Deze controle is het halve werk. Het opsporen, identificeren en het toedienen van DDS tabletten vor men de andere helft van dit heilzame werk. DJAKARTA, 11-1. - Drieduizend mensen hebben hun woningen op de hellingen van de Merapi op Java vex-laten wegens een dreigende uit barsting van de vulkaan. Bij een kleine uitbarsting - een week geleden - ontstonden overstro mingen, waarbij 30 huizen zijn ver nield. evenals 400 ha gewas. In de nabijgelegen stad Djokjakarta wer den 180 huizen door overstromings gevaar beschadigd. Londen en de kwestie-Rhodesië LONDEN, 11-1. Op de topconfe rentie van Gemenebestlanden in Lon den heeft premier Wilson van het Vcx*enigd Koninkrijk geweigerd toe te geven aan de druk van de meex*- dei*heid om het jongste Britse aan bod aan Salisbury, voor een regeling van de kwestie-Rhodesië, in tc trek ken. Volgens Wilson zou dit het te ken voor racistische extremisten in Rhodesië zijn voor hardere maatre gelen tegen de Afrikaanse meerder heid en aanvaarding van een grond- wot waarin de apartheid - zoals in Zuid-Afrika - zou worden vastge legd. Onder leiding van het Rode Kruis werd een begin gemaakt met de eva- kuatie van El Kantara, een plaatsje aan de oever van het Suezkanaal. El Kantara és zwaar getroffen door schietpartijen tussen Israëi en Egyp te. De eerste geëvakueerde families arriveerden reeds in El Arish. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Beginnen is niets, maar vol- J i f tooien. f Aanhoudend zacht Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuid; aanhoudend zacht. Voor woensdag: Zon: minder dan 30 procent. Min.-tempera turen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 gx*aden boven nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kaxxs op een geheel droog etmaal: 30 procent. 14 jan. Zon op 8.42, onder 16.56. Maan op 5.01, onder 12.35. Nieuwe maan: 18 jan. te 5.5.9.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1