DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlandse vinding: Koppeling van mazelenvaccin mogelijk De bevolking van de Sowjet-Unie Ruimtevaarders vertellen over maanreis Zeeland heeft nu ruim 300.000 inwoners Meer Hongkong-griep in Nederland dan in andere Europese landen FRANKRIJK EN HET MIDDEN-OOSTEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1969 125ste jaargang Nr. 21)129 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ionnewekken 11, Ziferikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. m au nummer: Begroting Reinigingsdienst S.-D. nenten van dit vaccin bij dieren even groot is als de overeenkomstige con trolepreparaten D.K.T.P. en maze lenvaccin. Staatssecretaris Kruisinga ver klaarde desgevraagd, dat essentieel bij de beoordeling of het mazelen vaccin aan het viervoudige vaccin zal worden toegevoegd zal zijn. wat de consequenties op langere termijn zullen zijn en hoe lang de immuni teit blijft bestaan. ..Wat wij hebben kunnen klaarspe len is een gevolg van uw stimuleren de beleid", zei de algemeen-directeur van het R.I.V. en tevens directeur- generaal van de gezondheidsbescher ming, dr. J. Spaander, met een ze kere trots. Aan een griepvaccin in het rüks- vaccinatieprogramma valt voorals nog niet te denken, zo liet dr. Spaan der voorts weten. Zijn collega dr. Cohen veegde daaraan toe, dat de tot nu toe bestaande griepvaccins een immuniteit geven van hoogstens een hall jaar. Bovendien bestaan er tien tallen griepvirussen. Onder die om standigheden is het ondoenlijk te denken aan opneming van een griep vaccin in het rijksvaccinatiepro gramma. Pool terechtgesteld WARCHAU, 9-1. In Polen is een 28-jarige man, Adam Henryk Kacz- marzyk, terechtgesteld wegens spio nage voor Engeland, zo is donderdag bekend gemaakt. De man had Britse contactmensen in Warchau defen siegeheimen verkocht. Hij is vorig jaar juni ter dood veroordeeld. Vlie«tui» C cT naar Cuba ontvoerd MIAMI (Florida), 9-1. Een vlieg tuig met 79 inzittenden van de Ame rikaanse „Eastern Airlines", dat in Miami is opgestegen voor een vlucht naar de Bahama-eilanden, is door een van de passagiers gedwongen naar Cuba te vliegen. MOSKOU, 9-1. De Sowjet-Unie telt op het ogenblik 240 miljoen in woners, onder wie bijna 75 miljoen kinderen. Dertig miljoen van deze kinderen gaan nog niet naar school, zo blijkt uit in Moskou gepubli ceerde statistieken. Van 1940 tot 1968 is de bevolking van de Sowjet-Unie met 22 procent toegenomen. Deze groei was bijzon der snel in gebieden als Kazachstan, waar de bevolking meer dan ver dubbelde, het gebied in het verre oosten, met een toeneming van 81 procent, oost-Siberie (49 procent), de republieken Kaukasus en Oeral (45 procent) en Moldavië (41 procent). Massagraf in Thailand BANGKOK, 9-1. Militairen heb ben in het noorden van Thailand een massagraf blootgelegd, waarin de stoffelijke resten van dertig leden van de opstandige Meo-stam zijn gevonden. Volgens officiële berichten ontbra ken van sommige lijken de hoofden. Vermoed wordt dat terugtrekkende rebellen dit hebben gedaan om iden tificatie van hun gesneuvelde leiders te voorkomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Plaatselijk mist Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met plaatselijk mist en enkele verspreide opklaringen; zwak ke tot matige wind tussen oost en zuidoost; lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. Voor zondag: vertoont verzakking TERNEUZEN, 9-1. Aan de zeeha ven voor de nieuwe zeevaartsluis te Terncuzen vertoont een van de dij ken over een lengte van naar schat ting 100 meter een verzakking. Het hoofd bouwbureau werken van het kanaal van Temeuzen van Rijks waterstaat. ir. Van Rossum, ver klaarde dat een dergelijke verzak king bij nieuw aangelegde dijken va ker voorkomt en dat dit ook hier niet abnormaal is. „Dit is trouwens al de derde verzakking", zo verklaarde de heer Van Rossum. Op een desbe treffende vraag deelde hij voorts mede dat er hoegenaamd geen ge vaar is. dat er geen extra voorzienin gen nodig zijn en dat de herstellings werkzaamheden to zijner tijd zullen worden uitgevoerd. WASHINGTON, 9-1. Op een pers conferentie in Washington hebben dc drie ruimtevaarders van de Apollo-8, Frank Borman, James Lovell en Wil liam Anders hun ervaringen meege deeld over hun maanreis. James Lovell beschreef zijn erva ringen als ruimtepiloot, zijn groot ste zorg was ten eerste de maan niet te raken en ten tweede de hoek voor terugkeer naar de aarde precies aan te houden. De ziekteverschijnselen bij het begin van de reis waren vol gens hem veroorzaakt door hot feit, dat hij in de toestand van gewicht loosheid te snel en teveel gewerkt had en daarbij teveel had bewogen. Frank Borman zei, de vlucht als een bekroning van zijn werk te be schouwen en niet meer de ruimte in te zullen gaan. Hij wordt bij de NA SA onderdirecteur voor de vlucht- operaties in het ruimtevaartcentrum te Houston. De berichten over mogelijke red ding door een gereed staand Sowjet- Russisch ruimteschip beschouwde hij als onzin, dat zou onoverkomelijke moeilijkheden met zich mee gebracht hebben. Voor het eerst maakte hij bekend dat bij de landing in de Stille Oceaan water in de capsule was gedrongen, hoewel alle ventielen dicht waren. Zen; 10-60 procent. Min.-temperaturen: 0 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 11 jan. Zon op 8.44, onder 16.52. Maan op 0.39, onder 11.39. 12 jan. Zon op 8.44, onder 16.53. Maan op 2.01, onder 11.52. 13 jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 3.29, onder 12.10. Laatste kwartier: 11 jan. te 15.00 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 jan. 12 jan. 13 jan. 7.45 v.m. 8.30 v.m. 9.26 v.m. 20.16 n.m. 21.08 n.m. 22.16 n.m. 20.06 n.m. 21.00 n.m. 22.10 n.m. BROUWERSHAVEN 11 jan. 7.45 v.m. 12 jan. 8.31 v.m. 13 jan. 9.28 v.m. Doodtij: 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De mist die gisteren op uit gebreide schaal ontstond, verplaat ste zich met zuidoostelijke wind naar het noorden. Deze zuidoostelijke stroming wordt nog steeds in stand gehouden door een gebied met hoge barometerstanden boven Rusland en Skandinavië, en een lagedrukgebied dat zidh uitstrekt van het zeegebied ten zuiden van IJsland via de Golf van Biscaje naar het westelijk deel van de Middellandse Zee. In deze lucht die met deze stroming naar ons land wordt gevoerd, vriest het 's nachts een paar graden en schom melen overdag de temperaturen om het vriespunt. In het komende et maal zal de luchtdruk boven de Golf van Biscaje en de Britse Eilanden stijgen. Hierdoor neemt de wind in onze omgeving in kracht af. Aange zien er ook enkele opklaringen zul len voorkomen neemt de kans op mistvorming weer toe. Overigens blijft het droog weer. In bed van de rechter i' NASSAU, 9-1. Een uit de ge- uangenis op de Bahama-eilan den ontsnapte gevangene heeft zich vorige maand een week I» lang verborgen gehouden in 1i het huis van de rechter die hem in juli wegens een gewa pende roofoverval tot tien jaar gevangenisstraf veroor deelde. In die tijd, waarin ook de kerstdagen vielen, at de man de provisiekast leeg en sliep in het bed van de rech ter, die op vakantie in Europa was. De rechtbank toonde geen bewondering voor de ,i koelbloedigheid van de uit- en inbreker en legde woensdag een straf van twee jaar op het oude vonnis. Vijfvoudig vaccin in één prik is een wereldprimeur Infectieziekten Tuinman ZOOIt In het R.I.V. is men daarna gaan Mol 19 - Tel. 2887 - Zierikzee denken aan immunisatie van kinde- Op de te Utrecht gehouden souvenir- en lederwarenbeurs was deze doe- het-zelf draaiorgel-set te bezichtigen, speciaal voor de tourist, die Neder land in de zomer bezoekt en door de regen gedoemd wordt in huis te blijven. GENEVE, 9-1. De zogenaamde Hongkong- of Mao-griep heeft in Europa terrein gewonnen waarbij Nederland voorop gaat als eerste Eu ropese land waar de griep een epi demisch karakter heeft, zo zegt dc Wereldgezondheidsorganisatie in haar weekoverzicht. Dijk bij Terneuzcn Hoewel de ziekte een goedaardig karakter heeft, zijn er in Nederland enkele mensen aan gestorven. Andere landen waar de griep terrein wint zijn het Verenigd Koninkrijk, Ier land. IJsland, West-Duitsland en Roemenië. Volgens de wereldgezondheidsor ganisatie kan de ziekte gevaarlijk zijn voor zuigelingen, bejaarden en mensen met een zwak hart. UTRECHT, 9-1. De onderzoekers in het Rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven zijn er na jarenlange experimenten in geslaagd een geïnactiveerd gezuiverd maze lenvaccin te koppelen aan het be proefde viervoudige vaccin (D.K.T. P.), dat bescherming biedt tegen dif terie. kinkhoest, tetanus en polio myelitis. Als de verdere onderzoekingen zo gunstig blijven verlopen als tot nu toe, zullen aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid beleidsbeslissingen worden voorgesteld. Het is dan de bedoe ling het vier fasenvaccin (volgens het rijksvaccinatieprogramma) uit te breiden met het mazelenvaccin. Dit i> donderdag aangekondigd tij dens een persbezoek aan het R.I.V. in Bilthoven, dat samenviel met een werkbezoek van de staatssecretaris van socaile zaken en volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga. Het vijfvoudige vaccin is een we reldprimeur. Het geïnactiveerde ge zuiverde mazelenvaccin is een Duit se vinding, doch de koppeling met het viervoudige vaccin tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio, werd in Bilthoven uitgedokterd. Oorspronke lijk resulteerde de koppeling met het difterievaccin in slechte ervaringen terwijl de koppeling met de vaccins tegen tetanus en polio matige resul taten opleverde. Deze moeilijkheden heeft men nu in Bilthoven overwonnen. De resul taten zijn in alle gevallen goed. Zoals bekend is de sterfte tenge volge van gevaarlijke kinderziekten als polio, kinkhoest e.d. de laatste ja ren tot het nulpunt gedaald dank zij het vier-fasen-vaccin van het R.I.V. Daarmee waren de gevaarlijkste kin derziekten overwonnen. MIDDELBURG, 9-1. Het inwo neraantal van de provincie Zeeland is in het afgelopen jaar de 300.000 gepasseerd. Niet minder dan 78 jaar heeft Zeeland er over gedaan om de derde honderdduizend vol te maken: in 1890 werd de 200.000 gepasseerd. Johnson onderscheidt bemanning Apollo-8 WASHINGTON. 9-1. President Johnson heeft donderdag de drie as tronauten die met de Apollo-8 naar de maan zijn gereisd onderscheiden met de „Distinguished Service Me dal" van de „Nasa", de hoogste on derscheiding van het bureau voor lucht- en ruimtevaart, voor hun prestaties op het gebied van de ruimtevaart. Te Noordwijk werd deze week de zitting gehouden van het pastoraal concilie van de Nederlandse kerk provincie. Op de foto: tydens de stemming over de nieuwe catechis mus, die werd aanvaard. Achter de presidiumtafel v.l.n.r. de bisschop pen P. Moors en M. Jansen, kardi naal Alfrink en de bisschoppen P. Interman, J. Bluyssen, H. Ernst en E. Beel. ren tegen minder ernstige infectie ziekten. zoals waterpokken, rode hond en mazelen. Aan een mazelen vaccin werd het eerst aandacht ge schonken. omdat mazelen de ergste van de minder erge infectieziekten is. Tot nu tce zijn op het Duitse ma zelenvaccin geen of nauwelijks on aangename nevenreacties gevolgd, ook niet als de patiëntjes een infec tie met virus doormaakten. De koppeling van het mazelenvac cin met de vaccins tegen de andere kinderziekten, lukte in Bilthoven. Dat bleek uit het feit, dat de werk zaamheid van ieder van de compo- Advertentie. Met name de toenemende indu striële ontwikkeling draagt bij tot een vestiging van personen van bui ten de provincie in Zeeland en tot een positief vertrekoverschot. Overslag was en is de kleinste ge meente in Zeeland, Deze gemeente zag haar inwonertal in 1968 met tien teruglopen tot 251. Nu Zeeland een inwonertal van meer dan 300.000 heeft zal op grond van de provinciewet het aantal leden van de Provinciale Staten worden uitgebreid met vier tot 47. Dit zal zijn beslag krijgen na de statenver kiezingen van 1970. De Franse politiek is tweeledig: enerzijds heeft de staat Israël recht van bestaan, op bescherming en op de normale garanties van het inter nationale recht, anderzijds bestaat de Franse politiek ten opzichte van de Arabische wereld in het ontwik kelen van goede betrekkingen met deze landen, zei hij. Frankrijk heeft de afgelopen maanden geen aanvals wapens geleverd aan de Arabische landen die bij de juni-oorlog van 1967 betrokken waren geweest. Op de vraag of Israël het vooruit be taalde bedrag terug betaald zal krij gen antwoordde Debré dat de nor male handelsprocedure zal worden tcegspast. Debré zei met ndruk dat de tijd gekomen is dat de grote vier mee werken aan de regeling van het con flict, en dat er snel gehandeld moet worden. De verhuizing van liet Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds HEERLEN, 9-1. De directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds verwacht dat het hoofdkantoor in z«n geheel einde 1971 - begin '72 definitief van Den Haag naar Heer len zal kunnen verhuizen. Ondanks het feit dat de admini stratie vap het A.B.P. geheel geau tomatiseerd 2al worden, venvacht men voor de toekomst een opmer kelijke toename van het aantal per soneelsleden wegens uitbreiding van werkzaamheden. Momenteel werken bij het A.B.P. plusminus 800 man. Aangenomen wordt dat er in 1972 1.000 man personeel zal zijn. In de voorlopige vestiging te Heerlen wer ken thans 250 personeelsleden, het geen over enige maanden tot 315 zal oplopen. Voor een vakkundige en voordelige inrichting naar Woninginrichters Italië geeft Ethiopië BRUSSEL. De speciale werkgroep van de E.E.G., die een voorstudie moet 'maken van de mogelijkheden van samenwerking op wetenschap pelijk en tedhnolbgisch gebied, heeft in Brussel zijn werkzaamheden her vat. war u aak uoant elke woning kunnen wij eowfonfabel innïckten ROME. 9-1. Italië zal aan keizer Haile Selassie een oorlogsbuit terug geven die het had buitgemaakt bij de bezetting van Ethiopië door Ita lië in de jaren dertig. Het is een gietijzeren standbeeld van een leeuw dat evenals de keizer zelf „de leeuw van Juda" wordt genoemd. Gehoopt wordt dat daarmee de strijdbijl is begraven en dat keizer Selassie dit jaar Rome zal bezoeken. PARIJS, 9-1. Met het volledige wapenembargo tegen Israël heeft Frankrijk willen tonen dat het een uitbreiding van het conflict in het Midden-Oosten niet aanvaardt, heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Debré, donderdagavond in eert vraaggesprek voor de radio ge zegd. HOTEL-REST. MONDRAGON OUDE HAVEN 13 - ZIERIKZEE A.s. weekend (zaterdag- en zondagavond) weer onze uit gebreide Indische rijsttafel a 7,50 (alles inclusief). Iedere vrijdag- en zaterdag avond vers gekookte mosse len met pikante saus, frites, salade en stokbrood 7,50 (alles inclusief). Uiteraard serveren wij nor maal onze vlees- en visspe- cialiteiten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1