vlees eten is ver antwoord eten... ...en zo lékker! Bedrijfsleven in Zeeland had gunstig jaar De havenstaking in Amerika Sportvrouw en -man Schomvse schokkers per container naar Rotterdam van het jaar Zierikzee krijgt op zaterdag 18 januari zijn „speeldag" Samenkomst gemeentebestuur en grond eigenaars/pachters uit polder Bruinisse Nieuwjaarsrede voorzitter Kamer van koophandel Advertentie ZIER1KZEE, 6-12. Het afgelopen jaar 1968 heeft voor een groot deel van het bedrijfsleven in het distrikt van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland een gunstig verloop gehad. Het jaar was niet alleen gunstig in economisch opzicht voor de onder nemingen, maar ook op de arbeids markt heeft zich een relatief goede positie voorgedaan. Er was vrijwel geen reeële werkeloosheid en in de lcop van het jaar zUn de openstaan de arbeidsplaatsen meer toe- dan af genomen. Enkele bedrijven hebben moeite met het aantrekken van de benodigde werkkrachten. Aldus deelde de voorzitter van de K. van K., de heer C. A. Kamrne- raad, mee in zijn te Goes in „De Ko renbeurs uitgesproken nieuwjaars rede. De heer Karrvmeraad stelde dat de geschetste relatief goede werkgelegenheidssituatie in algeme ne zin natuurlijk een bijzonder heu gelijk feit is. Hij kon echter niet ontkennen dat daaraan ook aspecten verbonden zijn die tot nadenken stemmen. Dit komt voort uit de aan dacht en de financiële middelen die ten deel vallen aan die gebieden waar de structurele werkeloosheid is ontstaan. Immers, in de loop van 1968 werden aanzienlijke bedragen uit de nationale kas ter beschikking gesteld aan meer of minder aanspre kende werkgelegenheidsobjecten in elders gelegen probleemgebieden. Op zichzelf zijn dit begrijpelijke maatregelen. De heer Kammeraad stelde echter in dit verband: „het lijkt mij dat deze maatregelen te eenzijdig het karakter hebben van hulpverlening en daarom wat te kortzichtig zijn. Vooral wanneer die maatregelen kunstmatige gevolgen hebben. In hoeverre de gevolgen kunstmatig zijn, komt meestal pas na enkele jaren tot uiting. Dan blijkt dat wergelegenheid geschapen is op een basis die meer steunt op het hulpkarakter van de maatregelen dan op een in 2ichzelf gezonde ont wikkeling". In Zeeland is geen direct aanspre kende werkeloosheid. Daardoor ont staat gemakkelijk de conclusie dat in die gebied geen aanleiding is voor het treffen van maatregelen tot be vordering van de werkgelegenheid. Zelfs lijkt het erop dat die maatre gelen die wel voor en in Zeeland ge troffen worden, onvoldoende aan dacht krijgen voor wat betreft hun uitwerking en effect. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 10 JANUARI. NED. I. Het eerste uurtje is voor de AVRO-jeugd. In „Doebidoe" weer de computerkennismaking naast het optreden van een groot aantal pop groepjes. Ditmaal zijn er o.m. bij Soft Pillow, Raymond Froggatt, the Whiskers, the Casuals en Paul Jon nes. Bovendien vraagt Doebidoe zijn kijkers een tekst te maken op het schone lied Joanna uit de gelijk namige film. Na het journaal komen meer volwassen 1kijkers aan de beurt eerst met „Televizier" en dan met „Een avondje uit met CorryMe dewerkenden zijn behalve natuurlijk Corry Brokken zelf de Friese caba retier Rients Gratema, Jasperina de Jong, de zangeres Nicolette Lange- straat en de goochelaar Fred Kaps. Willem Duys brengt tenslotte zijn „Voor de vuist weg". Na het laatste nieuws nog de Franse les van Teleac. NED. II. „Scala,, omvat o.m. de tips voor het weekeinde. De NCRV vult de tijd tot acht uur met „Twee kamp", waarin het team van de VU uit Amsterdam de strijd aan bindt met dat van de Landbouwho geschool in Wageningen. Na het journaal een „vertelling" over jazz van Jean Rhys. „Noem het voor mijn part jazz" is de titel van deze mono loog, die wordt gezegd door Els van Rooden. „Farce Majeurepresen teert daarna pijn mild satirische hu mor. „Bureau Bristol" heet vanavond „Chantage'1. Hoofdinspecteur Barlow en zijn mannen zitten een chanteur achter de broekVervolgens de ac tualiteitenrubriek „Hier en Nu", waarna bij wijze van dagsluiting het Kings College Choir uit Cambridge nog enkele liederen zingt. ZATERDAG 11 JANUARI. NED. I. In het middagprogramma van de KRO komen de kinderen er weer goed af. Nadat ze naar de spannende serie „Daktari" hebben gekèken, waarin zoals altijd dieren een belangrijke rol spelen, krijgen ze hun „Oebeie" voorgeschoteld met alle vaste vriendjes, 's Avonds de première van „De Sowjets", een nieuwe serie over het leven in de Sowjet-Unie. Het eerste deel is ge titeld „De filmster in Moskou". Daarna de serie „Mijn broer en ik". „Maffia op Katendrecht" is de on heilspellende titel van deze afleve ring, met o.ls gastacteur Rijk de Gooyer. Na het journaal voor de eer ste maal de oude amusementsserie „Zaterdagavond-Akkoorden'' terug. Jos van der Valk verzamelde daar- Advertentie Hét cadeau per brief: Een platenbon is altijd raak! voor een fijn stelletje artiesten zo als de Amerikaanse popgroep the Fifth Dimension, de cabaretiers Henk Elsink en Frans Halsema, Do nald Jones en de Dansers van Mor gen. „Brandpunt" brengt actualitei ten, alvorens de nieuwe Amerikaan se family-comedy aan bod komt. In „Cabaretaria'' zullen Wim lbo en Fred Rombouts weer de nodige ac tualiteiten op amusementsgébied brengen. Tot slot spreekt pater Mijnsbergen over Lukas 2 40-52. NED. II. De NTS heeft het voor programma in handen en vult dat met „Scala" en „Sporttribune"Deze uitzending zal bijna geheel in het te ken staan van de Nederlandse schaatskampioenschappen in Hee renveen. De uitzending gaat na het journaal nog een poosje door. Als op Ned. I „Cabaretaria" bezig is wordt op 't tweede net „Cabaret nu" uitge zonden. Rik Gyles en Nico Knapper zochten weer 'n gemengd gezelschap bij elkaar voor hun overzicht. Dan „Muziek om naar te kijken", waarin het Metropole orkest enkele opmer kelijke solisten meebrengt: de Nieuw Zeelandse zanger Inia te Wiati, de Franse hotviolist Stephane Grappel- ly, diens Nederlandse collega's Sem Nijveen, Frans Poptie en Frans van Bergen en tenslotte Tonny Huurde- man, die een paar liedjes van Jelle de Vries gaat zingen. Na Achter het Nieuws" nog de voortreffelijke Ca nadese serie „Wojeck". De anatoom patholoog, met zijn niet aflatende streven om onrecht in de wereld te bestrijden, wordt ditmaal geconfron teerd met de positie van de krant. VRIJDAG 10 JANUARI. NED. I: 1S.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 NieiLWs; 19.03 Ster; 19.01 Doebidoe; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een avond je uit met Corry (kleur); 21.50 Voor de vuist weg; 22.50 Journaal; 22.55 Pauze-. 23.00 En France avec Nicolas; 23.30 Einde. NED. II: 1S.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster: 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Tweekamp; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Noem het voor mijn part jazz (kleur) 20.50 Farce majeure; 21.10 Bureau Bristol; 22.00 Hier en nu; 2225 Kings college choir; 22.40 Journaal. DEN HAAG. Mogelijk nog in de eerste helft van dit zittingsjaar zal bij de Tweede Kamer een wetsont werp werden ingediend dat het mo gelijk maakt op autowegen een mi nimumsnelheid af te kondigen. NEW YORK, 9-1. Het Verbond van werkgevers in de haven van New York, dat namens de andere Ame rikaanse havens met de vertegen woordigers van de stakende haven arbeiders onderhandelt, heeft woens dag president Johnson gevraagd de procedure van verplichte arbitrage in werking te stellen. De staking heeft het werk in de havens aan de oostkust al negentien dagen lang verlamd. De onderhandelingen zijn op dood spoor gekomen. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis In de laatste decade van decem ber werd slechts 3185 ton verzonden. Gezien de vele feestdagen was dit niet te verwonderen. Ongetwijfeld zal de eerste volle week van januari geheel andere cijfers te zien geven. Van het totale kwantum werd 960 ton verzonden naar West-Duitsland en 884 ton naar Frankrijk. Afrika was met 467 ton eveneens een be langrijke afnemer. Engeland bracht het niet verder dan 315 ton en de Beneluxpartners tot 225 ton. Naar Italië werd 175 ton verzonden, hoe wel dit geen groot kwantum is, is het vermelden zeker de moeite waard omdat dit land zelf veel uien teelt. Op Middelharnis was het aanbod dinsdagmorgen 40 ton, waarvan slechts 3V2 ton klasse I. Zelfs in de cellen sdhijnt de blankheid van de uien dus tegen te vallen en bij grens gevallen houdt men dan liever klas se II aan. Over de gehele linie wa ren de prijzen 'hoger. Zo kwam de middel klasse I van f 25,20 op f 26,19 en de 'grove I van f 25,82 op f 27,49. De klasse II deed het iets kalmer aan, de middel kwam van f 21,50 op f 22,12, in Zeeland noteerde deze sortering f 23,50. De drielingen II werd afgemijnd voor f 22,10 tegen f 211,00 jl. vrijdag. In Zeeland kon deze sortering echter nog geen f 20 halen. De picklers waren f 22,00 of f 0,70 per 100 kg. hoger. Hiervan was slechts een aanbod van 500 kg. Zeeland noteerde voor de picklers f 23,20. DOETINCHEM, 8-1. Ada Kok was sportvrouw en Jan Janssen sportman van het jaar 1968. Dit werd woensdagavond tijdens een feestelij ke bijeenkomst rond de achttiende verkiezing van sportvrouw, sport man, sportstad en sportploeg van het jaar in Doetinchem bekend gemaakt. Ada Kok won tijdens de Olympi sche Spelen in Mexico een gouden medaille op de 200 meter vlinderslag en Jan Jansen triomfeerde als eerste Nederlander in de Tour de France. Tot sportstad van het jaar werd Rijswijk (48.000 inwoners) gekozen. Als tweede eindigde Haarlem eri derde werd Eindhoven. Burgemees ter drs. A. Th. Bogaardt nam de gla zen bokaal in ontvangst. Voor de eerste maal koos de jury van ruim vijftig sportjournalisten en sportnotabelen een sportploeg van het jaar. De keus viel op voetbal kampioen van Nederland Ajax. Scheepvaartberichten Atys, 7-1 15 m. z.o. Aden naar Port Sudan. Abida, 7-1 370 m. z.w. Karachi naar ■Bandar Mashar. Aludra, 6-1 30 m. z.o. Durban naar Kaapstad. Camitia, '21 900 m. o.n.o. Ascension naar Curacao. Esso Amsterdam, 6-1 1040 m. o.t.n. Bermuda naar New York. Gulf Swede, 7-1 370 m. n.w. Perth naar Perz. Golf. Koratia, 7-1 180 m. n.n.w. Cochia. Vlieland, 7-1 te Oldkilpatrick. Acmaea, 8-1 160 m. ZO Santos naar Curagao. Calamares, 8-1 720 m. NW Canari- sche eil. naar Genua. Camitia, 8-1 625 m. NO Ascension naar Curagao. Vlieland', 9-1 te Ardrossan. Advertentie „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" Een platenbon is altijd raakl Goede verwachtingen voor Zeeuwse aardappelexport ZIERIKZEE, 7-12. In het verslag over 1968 van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland wordt inzake de aardappelhandel in het district ge constateerd dat het voorjaar van het verslagjaar een steeds verder af brokkelend prijspeil te zien gaf. „Dat hierdoor zowel teler als handelaar, de Iaatsten vooral op hun voorraden aanmerkelijke verliezen leden spreekt voor zichzelf", aldus wordt geconstateerd. Wat betreft de oogst 1968, leek het aanvankelijk dat 'n 'groot gedeelte der oogst niet zou kunnen worden 'ge rooid, maar dank zij veertien dagen goed weer kon in de tweede helft van Oktober de oogst, op circa 1.500 ha. na, 'binnen worden gehaald. De 'kilo-opbrengst per ha. van de oogst 1968 was weer 'hoog. Als ge volg van het slechet weer echter heeft de kwaliteit van de laat ge rooide aardappelen zwaar geleden en is het uitvalpercentage veel hoger dan normaal. Mede als gevolg hier van en een dergelijke situatie in de andere E.E.G.-landen, zal de be schikbare 'hoeveelheid konsumptie- aardappelen in de E.E.G. belangrijk lager zijn dan van de oogst 1967. De Kamer van Koophandel verwacht voor het a.s. voorjaar dan ook een verdere (goede export naar onze E. E.G.-partners, Duitsland en België. Verwaöht wordt dat ook het restant van de Ikonsumptie-aardappelen oogst 1968 zonder al te grote moei lijkheden en tegen redelijke prijzen in het a.s. voorjaar kan worden af gezet. Veehandel De veehandel had in 1968 een ma tig jaar tengevolge van de natte zo mer en 'het natte najaar. De prijzen van rundvee waren gedurende de zomer vast en (bevredigend. Vette kalveren en lammeren waren duur. Voor varkens werden -beste prijzen gemaakt. Advertentie „Wat breng ik voor de gastvrouw mee?" Een platenbon is altijd raak! Een toneelexperiment Te Zierikzee werd een begin ge maakt met de afbraak van de oude Chr. Nat. Schooi aan 't Vrije. Het uit het begin, van de twintiger jaren daterend gebouw gaat plaats maken voor een nieuwe school. Alleen de fundamenten van het oude gebouw worden nog gebruikt. Al zal er zeker niet worden getreurd om het ver dwijnen van deze school, toch zullen velen bij het horen van de slopers hamers zich de tijd herinneren bin nen de muren van het gebouw door gebracht. ZIERIKZEE, 8-1. In het kader van het „Speeljaar Schouwen-Dui- veland", dat de Zeeuwse Culturele Raad organiseert, zal op zaterdag 18 januari a.s. in de Graanbeurs in Zie rikzee een speeldag worden gehou den, die geheel zal zijn gewijd aan het moderne toneel in al zijn facet ten. Daarbij zal het accent worden gelegd op het zelf doen. Dat zal dan zijn: 1. zelf kostuums maken met Det- lev Pols; 2. spelen met woorden o.l.v. Ingrid Scheper, Henk Scheper en Ad' van Noort; 3. samen met de kunstschilder Jacques Turk zal rrien de zaken „utó de verf" laten komen; 4. J'ean Los zal het spelen stimu leren met behulp van dia's; 5. John va-n Lier doet hetzelfde met geluiden; 6. onder leiding van Jacques Lui kenaar zal er muziek 'gemaakt wor den; 7. Rob Krot, mime-speler, zal be weging voor zijn rekening nemen. Uit deze 7 mogelijkheden kan men 's morgens van 10-12 uur een keus maken. Na de koffiemaaltijd, die desgewenst ter plaatse verkrijgbaar is, gaat men tot 16.00 uur door met het groepswerk. Daarna is er een demonstratie door „Theater Terzij de" uit Amsterdam. 's Avonds zal het bereikte aan an deren getoond kunnen worden en is er tevens een show van de „Super Sisters" uit Den Haag. Na deze dag hoopt men tot de op richting te komen van een Werk groep Dramatische Expressie, die zal worden geleid door de provinciale toneeladviseur, de heer A. van Noort. De kosten van deze dag zijn gering Men kan zich opgeven bij de heer O. Haitsma, Moggestraat 9, Zierikzee; de heer A ter Horst, van Delden, Rijksweg 8. Oosterland; mevr. C. v. Sloten, Touwbaan 10, Zierikzee. Kind verongelukt SINT PANCRAS, 8-1. De vier jaar oude Paul A. Ploeger uit Sint Pancras is vanmiddag dodelijk ge wond, toen hij plotseling van achter een stilstaande vrachtauto vandaan de bencdenweg overstak en werd aangereden door een personenauto. Hij overleed in een ziekenhuis ZIERIKZEE, 9-1. Heden (donderdag)morgen omstreeks kwart over acht gle den bij de silo van de Coöp. Aankoop Vereniging Schouwen-Duiveland, op het terrein aan de Julianastraat, de eerste witte baaltjes met schokkers via een transportband in de gapende ruimte van een op een tmek mét oplegger opgestelde container. Met de komst van dit rijdende gevaarte heeft de meest ■moderne wijze van vervoer van agrarische produlcten ook op Schouwen- Duiveland een begin gemaakt. Met de rijdende container werden 18.000 ton Schouwse schokkers rechtstreeks naar de haven van Rotterdam vervoerd. Met een takelinstallatie wordt de geladen container vervolgens in het ge reedliggende schip geplaatst om naar de afnemer te worden vervoerd. Voor de vanmorgen verstuurde zending is de bestemming Engeland. De produktie van schokkers op Schouwen-Duiveland is bijzonder belangrijk: niet minder dan zestig procent van het landelijke totaal wordt in dit gebied geteeld. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 8-1. In het gemeen tehuis te Bruinisse werd dinsdag avond een samenkomst gehouden onder leiding van bui-gemeester C. H. van de Linde met eigenaars, ge bruiker-s en pachters van gronden nooi'delijk van de Groeneweg te Bruinisse, dus dat deel dat grenst aan de Grevelingen en dat in de toekomst zal worden geïntegreerd ini de aankleding van het Grevelingen- bekken. Een kaart van een door de Gront- mij ontworpen recreatieplan was in de vergadering aanwezig. Burgemeester C. H. van de Linde noemde drie mogelijkheden voor de toetrokken landbouwers: onteige ning met schadeloosstelling in geld, participatie, dus deelneming in een bepaald recreatie-object, en het „zelf doen", dus eigen grond benut ten om een bepaalde sector in de recreatieve ontwikkeling tot gelding te brengen. Weinig enthousiasme De aanwezigen waren niet bijzon der enthousiast over de recreatieve plannen, al was men er wel van overtuigd de in die richting tende- RECHTSZAKEN Aanrander veroordeeld UTRECHT, 8-1. De rechtbank in Utrecht heeft de 19-jarige drukker Steven van der P. wegens poging tot aanranding vei'oordeeld tot zeven maanden gevangenissti'af met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter besdhikking stelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclasse ring. Van der P. viel op 4 juli 1968 op straat een 19-jarig meisje aan, 'kneep 'haar keel dicht en probeerde ontucht met haar te plegen onder bedx-eiging dat hij haar zou vermoor den als ze gilde. Het meisje gilde toch en verloor toen toet bewustzijn. Van der P. sloVg op de vlucht, maar werd enkele straten verder gegrepen door een voorbijganger. DODELIJKE ONGELUKKEN HEERLEN. Op de splitsing Aker straat Noord-Oranjeboomstraat in Heerlen is dinsdagavond de 37-jarige L. Dijkhuizen, toen hij met de fiets linksaf sloeg, aangereden door een achteropkomende personenauto. De man Liep ernstige verwondingen op, waai-aan hij in een ziekenhuis over leed. IJSSELMUIDEN. In de gemeente IJsselmuiden bij het buurtschap De Zande is een busje uit Genemuiden, door onbekende oorzaak van de weg afgeraakt. Daarbij ,is de 17-jarige Frank Riezebos uit Genemuiden om gekomen. De chauffeur van de auto bleef ongedeerd. DEN DOLDER, De 39-jarige me vrouw A. Schippers-de Leeuw uit Den Dolder is in haar woonplaats verongelukt. Onverwacht stak zij met haar rijwiel de Dolderseweg over om de links gelegen laan in te slaan. Zij werd gegrepen door een Volkswagen. BRUMMEN. De 41-jarige L. Ber- tholet uit Brummen is om het leven gekomen «bij een verkeersongeluk op de rijksweg Dieren-Bx'ummen in de buurtschap Leuvcnheim (gemeen te Brummen). De heer Bertholet be- stuurde een personenauto die werd aangereden door een inhalende Bel gische vivachtauto. Hij was op slag dood. rende toekomstige ontwikkeling niet te kunnen tegengaan. De heer P. L. Krepel betoogde, dat het voor een boer even erg is om van zijn grond verdreven te worden als voor een mosselkweker die zich verdreven ziet door de Deltawerken. Dat op de betrokken grond nu reeds een bestemmingsplan was ge legd kon de heer Ki-epel evenmin goed'keui-en. De voorzitter wees op de moge lijkheden voor de grondgebruiker van overschakeling van agi-arisch gebied naar recreatieteiTein. Hij was er van overtuigd dat dit op den duur een veel vaster bestaanszeker heid zal geven, dan de landbouw met zijn schommelende prijzen en zijn soms mislukkende oogsten. Hij wees in dit verband ook op het plan Mansholt. De meeste aanwezigen bleven ech ter de zaken door de agrarische bril bekijken en er was weinig enthou siasme voor een optimistisch toe komstbeeld, zoals dat door de voor zitter werd afgeschilderd. Advertentie „Hij houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak! PARIJS, 8-1. De Sowjet-Unie zal dit jaar voor 400 miljoen frank ver- bruiksgoederen extra in Frankrijk kopen, dus boven het normale kwan tum. Dit wordt meegedeeld in een communiqué, dat is uitgegeven aan het slot van de Frans-Russische be sprekingen. Voor 60 jaar.... NOORDWELLE. Namens de Com missie van Maatschappelijke Belan gen van de Protestantenbond sprak mevr. Baudet voor een talrijk pu bliek 2Vz uur lang over „Opvoeding", betogende dat. deze een godsdienstige moest zijn. BROUWERSHAVEN. De Rederij kerskamer Jacob Cats gaf een voor stelling van „Het Goudvisje". Na de uitvoering werd het 40jar\g bestaan herdacht. ZIERIKZEE. Gedurende het jaar 190S zijn alhier ingeklaard 46 en uit geklaard 52 zeeschepen. ZIERIKZEE. Met een bijzondere plechtigheid vond de toewijzing plaats van het vernieuwde en uitge breide kerkgebouw van de Christ. Geref. Gemeente, waardoor dit thans plm. 600 zitplaatsen bevat. ELKERZEE. De kerkeraad van de Ned. HervGemeente heeft het ver zoek om één maal in de twee maan den een spreker van de vrijzinnige richting te mogen doen optreden in de kerk, met algemene stemmen van de hand gewezen. OOSTERLAND. In de Gerefor meerde Kerk hield ds. Prins uit St. Maartensdijk een rede, die ten doel had het stichten van een christelijke school te bevorderen. SIRJANSLAND. In de gehouden rekening van de fairbank is dit jaar 32 pet. aan aandeelhouders uitge keerd. BRUINISSE. De nieuwjaarscollec te ten bate van de armen in de ge meente bracht f 35S,55 op. ZIJPE. De noorden- en ufCsten- wind hebben het ijs, dat de scheep vaart erg belemmerde, snel opge ruimd. Het water wordt nu weer druk bevaren door stoom- en zeil schepen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4