de verdwenen atoomformule liet 40-jarig jubileum van de Sch.-Duivelandse Korfbalbond Gemeenteraad Zierikzee Werkgelegenheid is verbeterd Land- en tuinbouw in 1968 Recordbezetting in de bouw „Top" in export van vee en vlees V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duuderdag 9 januari 196*9 Nr. 20128 (II) In 1936 werd Excelsior kampioen in de le klas; Die Gouwe in de 2e klas; Zwaluwen in de 3e klas en O. K.C. in de 4e. Voor Excelsior was dit het laatste jaar, na een dominerende rol te hebben gespeeld, dat men op het kampioenschap van de SDKB beslag wist te legden. In 1937 werd H.D.S. kampioen in de le klas; Die- Gouwe, voor de derde achtereenvol gende maal, kampioen, in de 2e klas; tf.D.S. II in de 3e klas en Zwaluwen II in de 4e klas. Om onverklaarbare redenen begint de belangstelling voor de korfbalsport in 1938 te Zie rikzee wat te tanen. Toch weet Rust Roest 'beslag te leggen op het kam pioenschap. Rapide, dat in opmars is, wordt kampioen in de 2e klas, D. S.S. komt in ihet bezit van de titel in de 3e klas, terwijl de reserves van Rapide de titel bemachtigen in de 4e klas. De voorzitter, de heer M. A. Hage, vertrekt naar elders in 1937, waarna de heer J. C. Bravenboer ge durende één jaar weer de voorzit tershamer hanteerde. Van 1938 tot 1942 fungeert de heer J. Th. Brou wer als waarnemend voorzitter, waarna hij tot 1964 leiding aan de SDKlB als voorzitter geeft. In 1939 weet Rapide voor de eerste maal be slag te leggen op 'het kampioenschap in de le klas. De verdere kampioe nen in dit seizoen zijn Rust Roest II in de 2e klas; D.S.S. II in de 3e klas en Rapide II in de 4e klas. Door de oorlogshandelingen was het niet mogelijk in 1940 het competitie-pro gramma af te werken. In 1941 waren er twee le klasse afdelingen. In de le klas A werd Rapide kampioen, terwijl Rust Roest kampioen 'werd van de le klas B. In de 2e klas A werd D.S.S. II en in de 2e klas B Zwaluwen II kampioen. Het jaar 1942 zag een belangrijke toename van leden van alle verenigingen. Zonnemaire, D.I.N.D.O.A. uit Haam stede, W.I.K. uit Kerkwerve en Vi tesse uit Zierikzee meldden zich als nieuwe verenigingen aan alsmede de fabrieksvereniging van Zeelandia te Zierikzee, Z.E.V.A. Zes afdelingen In 1942 werd eb in zes afdelingen gespeeld. De kampioenen; le klas A Rapide; le klas B Rust Roest; 2e klas A Zwaluwen II; 2e klas B D.E. S.; 3e klas A D INDO A; 3e klas B Vitesse. In 1943 zijn er zelfs zeven afdelingen. De kampioenen: le klas A Rapide; le klas B Vitesse, het vo rige seizoen nog kampioen van de 3e klas; 2e klas A Rapide II; 2e klas B Stormvogels; 2e klas C S.V.O.W.K.; 3e klas A Roda III; 3e klas B Vites se III. Door de inundatie met de daaraan verbonden evakuatie door de Duit sers was het in 1944 alleen in de Westhoek nog mogelijk de korfbal sport te beoefenen. Hier was het een noodcompetitie, met als deelnemende verenigingen Rapide, Strandvogels, Dindoa en een evakuatie-team bestaande uit leden van de verenigingen DOSKO en Ve- locitas onder de naam V.D.S., welke het einde niet haalde. Enige malen kwam het tijdens wedstrijden voor dat er ijlings dekking moest wor den gezocht voor de oorlogshande lingen welke in de lucht plaats von den. Toen in 1949, na het beëindigen van de oorlog, de balans werd opge maakt bleken door de oorlogshande lingen vele terreinen en materiaal verloren te zijn gegaan. Onherstel baar was het verlies aan mensen levens. Marinus v. d. Klooster, lid van Roda, en Wim Boot, lid van Ve- locitas, werden door de bezetter op 10 december 1944 te Renesse om het leven gebracht. In de eerste na-oor- logse competitie (1946) weef. Vitesse in de le 'klas beslag op het kampi oenschap te leggen. De verdere kampioenen waren: 2e klas A Rapi de II; 2e klas B DSS; 3e klas A Zwaluwen II en 3e klas B SVOWK II. De aangesloten verenigingen ont wikkelden in de wintermaanden tal rijke aktiviteiten. Zo voerde prak tisch iedere vereniging een toneel stuk op voor haar leden en dona teurs, welke zonder uitzondering druk werden bezocht. Scricwedstrijdcn Ook voor de serie wedstrijden op 2e Paasdag, waarmee het seizoen werd geopend, bestond zowel van de zijde van de verenigingen als van het publiek grote belangstelling. Voor de organiserende verenigingen Hel kampioenstwaalftal van de S.D. K.B., „Excelsior", uit de dertiger jaren. betekende dit meestal niet te ver smaden financiële ruggesteun. Kam pioenen in 1947 zijn: in de le klas Vitesse; 2e klas A Stormvogels; 2e klas B DES; 3e klas A Rapide III en 3e klas B DSS II. In alle stilte werd in 1948 aan 'het 20-jarig bestaan van de SDKB voorbijgegaan. De kampi oenen: le 'klas A Rapide; le klas B SVOWK; 2e klas A DOSKO; 2e klas B DES II; 3e klas A Strandvogels III 3e klas B Vitesse II. In 1949 ver dwijnt Rapide van het toneel door een fusie met de S.V. Burgh. Te Haamstede kemt Zeemeeuwen als nieuwe vereniging, terwijl Zonne maire geheel uit de cirpulatie ver dwijnt. Krediet gevraagd voor verbouwing van Concertzaal ZIERIKZEE, 8-1. Op dinsdag 14 januari a.s. wordt de eerste verga dering in het nieuwe jaar gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een 11-tai punten w.o. de nieuw jaarsrede van de burgemeester. Aan de orde komt verder een groot aantal ingekomen stukken, w.o. ver schillende door G.S. goedgekeurde raadsbesluiten. Een voorstel heeft betrekking op het onbewoonbaar verklaren van het pand Kinderstraat 5. Aangezien het pand nog bewoond wordt, moet er bij het besluit tot onbewoonbaar verklaring tevens een ontruimingstermijn worden gesteld. Deze termijn bedraagt ten hoogste zes dagen na de dag, waarop het be sluit van kracht is geworden. Een ander voorstel heeft betrekking op Flitsen uit het buitenland LONDEN. Premier Trudeau van Canada heeft in Londen gezegd dat Canada mogelijk uit de NAVO zal treden voordat het bondgenootschap midden april zijn lentevergadering in Washington houdt. DRAMMEN. Bij nationale wed strijden skispringen in de Noorse stad Drammen is Kjell Olaf Haa- konsen dodelijk verongelukt. Haa- konsen viel in plaats van omlaag te zwéven, kwam op zijn hoofd terecht en overleed. PARIJS. De Franse politie heeft een van de leiders van het „front voor de bevrijding van Bretagne", pastoor An'toine le Bars van het dorp Celiac in het departement Cotes du Nord, aangehouden, Bij een oom van hem, die eveneens werd gearres teerd, werd een grote hoeveelheid cxplosieven gevonden. ROME. De conferentie van de bestuursraad van het Joodse we reldcongres in Rome is geëindigd met een onderzoek naar de betrek kingen tussen de Joden en Christe nen. BEIROET. In de Zuidlibanese stad Sidon is een algemene staking gehouden uit protest tegen het ge brek aan paraatheid dat gebleken is bij de Israëlische overval op de luchthaven van Beiroet. BEIROET. Premier Yafi van Li banon heeft president Charles H'eloe het ontslag van zijn regering inge diend, zo is officieel in Beiroet be kendgemaakt. PARIJS. President de Gaulle heeft in Parijs met de Russische vi ce-premier Wladimir Kirillin van gedachten gewisseld over internatio nale politieke problemen. LÜCCA. Tientallen Italianen hebben de nacht van maandag op dinsdag buiten in de kou doorge bracht in verband met aardschokken in verscheidene Toscaanse steden, die scheuren in muren en plafonds veroorzaakten. Er zijn geen doden of gewonden gevallen. BONN. Een ambtenaar van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken, de 41-jarige Hans Hanselmann, heeft zich in de buurt van Bonn voor de sneltrein München -Amsterdam gegooid. Hij w;as op slag dood. DAMASCUS. In hel noord-oos ten van Syrië, dat door overstromin gen wordt bezocht, zijn 800 mensen met helikopters uit bomen gehaald. Door het buiten de oevers treden van de Al-Chaboer en de Djagh- djagh zijn duizenden mensen dakloos geworden. CASABLANCA. Vijf kinderen zijn gedood en 17 ernstig gewond door een brand die in een speeltuin in Casablanca heeft gewoed. de vaststelling van het bestemmings plan Scheepstimmerdijk. Een krediet wordt gevraagd voor het maken van een besteksgereed plan voor de ver bouw van de Concertzaal. B. en w. vragen machtiging verhuur- en ver pachtingstransacties aan haar te de legeren tot een geldlimiet van f 2000. SASSARI. Een Sardiniër, de 68- jarige landeigenaar Pietrino Corda, is bij Sassari voor de ogen van zijn 25-jarige zoon met een mitrailleur doodgeschoten omdat hij zich verzet te tegen zijn ontvoering door vier gemaskerde bandieten. De zoon werd ernstig gewond aan zijn benen. TEL AVIV. Een Israëlische mi litaire woordvoerder in Tel Aviv heeft meegedeeld dat Jordaniërs de Damya-brug over de Jordaan heb ben opgeblazen tijdens een mortier gevecht met Israëliërs. Onder de brug was een lading dynamiet aan gebracht. CAIRO. In Cairo is een autobus in de Nijl gereden toen de chauffeur uitweek voor een personenauto. Tus sen de 30 en 40 inzittenden zijn ver dronken. De chauffeur en vier passa giers hebben het ongeluk overleefd. BARRANQUILLA. Een vliegtuig van de Columbiaanse maatschappij „Avianca" ia met 56 personen aan boord tijdens een binnenlandse vlucht van de route afgeweken rich ting Cuba. Het is het zevende Co lumbiaanse toestel waarmee dit is gebeurd sinds 9 september 1967 en het eerste in het nieuwe jaar. SAIGON. Ter voorkoming van een mogelijke guerrilla-aanval op Saigon hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers bombardementen uitgevoerd op infiltratieroutes van de rebellen in de omgeving van de Zuidvietnamese hoofdstad. GENEVE. De hulpvluchten van het Rode Kruis naar Biafra vanaf het eiland Fernando Poo zijn voorlo pig gestaakt omdat Equatoriaal Gui nea de organisatie verboden heeft benzine naar Biafra te vervoeren, zo heeft het internationale Rode Kruis woensdag in Genève bekendgemaakt DEN HAAG, 8-1. De werkgelegen heid in ons land is aanzienlijk verbe terd. Dit 'blijkt uit de cijfers hier omtrent. die minister Roolvink in zijn ministerie heeft verstrekt. Deze laten zien, dat er eind december jl. ruim 33.000 mapnen minder weik- loos waren dan eind december 1967. 'Het totaal aantal werkloze mannen bedroeg eind december 1968 60.700, hetgeen overeenkomt met 2,1 pro cent van de afhankelijke mannelij ke beroepsbevolking. Eind novem ber waren er 49.000 mannen zonder werk. In december trad dus een stij ging op van 11.700, die geheel is toe te schrijven aan seizoeninvloeden. Nog geen beslissing over vermindering aantal postbestellingen DEN HAAG, 8-1. Er Js nog geen definitieve beslissing genomen over het verminderen van het 'aantal post bestellingen tot een per dag, maar de afweging van enerzijds h'et vermin derd dienstbetoon met anderzijds de belangrijke kostenbesparing tendeert naar een vermindering van het aan tal bestellingen. Dit beeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, ver klaard in antwoord op opmerkingen van leden van de Tweede-Kamer- Commissie voor verkeer en water staat over de begroting 1969 van. zijn ministerie. LAND- EN TUINBOUW De fruitteelt in <le E.E.G. ARNHEM, 8-1. Het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij voor Landbouw heeft medegedeeld dat het in de vergadering van het hoofd bestuur van het Koninklijke Neder lands Landbouwcomité zal verzoe ken om in Brussel te pleiten voor „opheffing van de concurrentiever valsende maatregelen" in sommige E.E.G.-landen op het gebied van de fruitteelt. „Deze concurrentieverval sing heeft een duidelijke invloed ge had op de financiële uitkomsten van de fruitteeltbedrijven in ons land. Het grootste deel van deze bedrijven levert de laatste jaren een inkomen op dat onvoldoende is voor het le vensonderhoud van een gezin", aldus het hoofdbestuur van de Gelderse Maatschappij voor Landbouw. Prinses Irene en echtgenoot in Nederland SCHIPHOL. 8-1. Prinses Irene en prins Carel-Hugo zijn onverwachts in ons land aangekomen. Het paar arriveerde met een K.L.M.-machine uit Parijs en reed vervolgens ter stond in een hofauio naar paleis Soestdijk. DEN HAAG, 8-1. Hoewel 1968 wat betreft het produktienivcau en de afzetmogelijkheden voor de land en tuinbouw in het algemeen geen onbevredigend jaar is geweest, lijkt toch de vrees gerechtvaardigd dat de kostenstijgingen onvoldoende kun nen worden opgevangen, aldus de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus bij de aanvang van de eerste openbare bestuursver gadering van het Landbouwschap in Den Haag. Hdeelde mee dat de land- cn tuinbouw in het afgelopen jaar bijna een kwart van de totale export voor zijn rekening nam. Van de totale agrarische produktie van Nederlandse oorsprong werd, in be werkte of onbewerkte vorm, meer dan 40 procent uitgevoerd en wel tot een bedrag van ruim 6 miljard gul den. In het gerechtshof van Los An geles begon het proces tegen de 24- jarige Sirharu Bishara Sirhan, die er van wordt beschuldigd op 5 juni van het vorige jaar senator Robert F. Kennedy te hebben neergeschoten, evenals vijf personen uit diens om geving. Advertentie Nu is het tijd Yoor Fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. Neem vaker een bloemetje mee! De oude tramhalte te Noordwelle viet gezicht op Ambachtsheerheul en begraafplaats. Een fraai prentje uit de volop-tramlijd. DEN HAAG, 8-1. Een record-be zetting noemde woensdag in zijn nieuwjaarsrede in Den Haag de voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer L. J. te Pas, de totale arbeidsbezetting be gin oktober van 187800 man (13800 meer dan een jaar tevoren) op wer ken met een bouwsom van 10.000 gulden en meer. In overeenstemming hiermee is de werkloosheid onder de bouwvakar beiders gedaald, aldus de voorzitter van de stichting, het toporgaan van ondernemers in de bouwnijverheid, teen hij de economische ontwikke ling van het afgelopen jaar schetste. Minder tevreden toonde hij zich met het verschijnsel van een zoge naamde werkonwiilligheid bij be paalde werklozen. Dit verklaart voor een deel hoe het mogelijk is, dat on danks een zeer omvangrijke werk loosheid, aan de vraag naar arbeids krachten door de arbeidsbureaus niet kan worden voldaan. UTRECHT, 8-1. De export van vee en vlees heeft in 1968 een nieuw rekord bereikt. Bij een ongeveer gelijkblijvende waarde van de invoer f 300 miljoen steeg de waarde van de uitvoer van f 1,3 miljard tot f 1,5 miljard. Het bereiken van deze „top" is mede te danken aan het uitblijven van de mond- en klauwzeer vorig jaar; onze export werd niet belemmerd door grenssluitingen. De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, mr. F. G. van Dijk, zei vanmorgen in Utrecht in zijn nieuwjaarsrede, dat de var kenssector bij de uitvoer weer de toon heeft aangegeven. Van de totale produktie, meer dan 7,6 miljoen var kens, werd 43 procent in het buiten land afgezet, een hoger percentage dan octi tevoren. Een belangrijk deel van deze export wordt gevormd dooi de vleesconserven. 13 Hoofdstuk 6. Opdracht voor detective Holm. Gijs de Waard was veiligheids halve in Heemstede uit de trein ge stapt en vandaar met de bus naar Haarlem gereden. Daar nam hij de trein naar Amsterdam en tijdens de rit keetk hij in de krant, die hij in Haarlem gekocht 'had. Toen was zijn oog gevallen op een bescheiden ad vertentie van „Holm's Detectivebu reau" en zijn aanvankelijk besluit om met de stenen naar het politie bureau te slappen, liet hij varen. Natuurlijk, een particuliere detecti ve, dat was immers veel beter! Nu kon hij twee vliegen in één klap slaan en bovendien eens horen, hoe dat detectivebureau dacht de be langrijke actetas terug te vinden. Dus stapte Gijs aan het Spui van de tram en wandelde naar de Lange Leidschedwarsstraat. Tot op dit ogenblik was nog niet tot hem door gedrongen, dat die naam „Lange Leidschedwarsstraat" voor hem niet onbekend moest zijn. Wel dacht hij, toen hij in de krant het adres las; 1-Ié, waar heb ik dat meer gelezen? Maar op dit ogen'blik was hij het aardige meisje uit Kootwijk hele maal vergeten cn dat was eigenlijk niet te verwonderen, want Gijs had op dit moment wel andere dingen aan zijn hoofd. De wereld is echter klein. Tot die overtuiging kwam ook Gijs. toen hij aangebeld had op nummer 114, Lan ge Leidschedwarsstraat en een vlot meisje de deur open deed. Gijs mond zakte van verbazing open cn ook het meisje keek verwonderd. „Wel heb ik van mijn leven", zei Gijs. „dai is Eefje uit Kootwijk, nietwaar?" „En dat is Gijs, als ik me niet vergis". Ze lachte even, maar met een betrok haar gezicht weer. „Jö, je moet niet onder werktijd komen. en dan uitgerekend op de eerste de beste dag al. „Werk je dan hier?" vroeg Gijs schaapachtig. Overigens een overbo dige vraag, want 'het meisje had hem de dag te voren pas haar nieu we adres gegeven. „Dat wist je toch?" zei ze ver stoord. ,,Hoe kom je anders hier?" „Ik? Ik moet het detectivebureau spreken...." verduidelijkte hij, zijn lippen bevochtigende. „Ik bedoel: iemand van het detectivebureau". „O, dat -verandert de zaak. Kom dan maar binnen, dan zal ik je aan dienen". Gijs volgde het meisje naar het kleine kantoor en stond daar wat onwennig te kijken. „Ga even zitten", nodigde ze uit, waarna Gijs op een ietwat wrakke stoel plaatsnam. „Wie kan ik aan dienen?" Nu lachten ze beiden weer. „Al leen Gijs is wat vaag, hé? Zeg maar: mijnheer de Waard uit Weesp". „Uitstekend, mijnheer de Waard, een ogenblikje dan maar". Ze lachte nog even en tikte toen aan de deur van het privékantoor. Tien secon den later werd de bezoeker uitge nodigd binnen te treden. Gijs do Waard zat tegenover de kersverse particuliere detective Piet Holm, cn deze laatste had niet gedacht, dat hij de eerste de beste dag al een klant zou hebben. „Waarmee kan ik u van dienst zijn, mijnheer?" Gijs dacht even na en begon: „Ik mag natuurlijk aannemen, dat alles, wat ik vertel, beschouwd zal worden als uiterst discreet". De detective wuifde even met zijn door b. j. ten wesepe 'hand. „Maar dat spreekt toch van zelf, mijnheer". „Juist. Welnu, dan zal ik u alles vertellen". En Gijs begon over zijn uitvinding, over zijn genomen proef in de Zandvoortse duinen, over de 'bergplaats van de formule in de actetas, de verdwijning en het feit, dat de tas nu in het bezit was van een zekere mijnheer van Helsdingen, in veevoeders. De detective knikte. „En nu ver wacht u van mij, dat ik die tas te rugbreng, nietwaar?" „Het 'gaat niet zozeer om die tas, dan wel om de formule. Maar dat behoeft de bezitter van do tas niet te weten. Evenwel, dit is nog niet alles. Er is nog meer". „Ik luister, mijnheer". In tweede instantie vertelde Gijs van het geheimzinnige pakje tabak met zijn kostbare inhoud, de eigen aardige opdracht op het Centraal station en de man in het geruite pak, die hem achterna zat. Gijs haalde -het bewuste pa'kje tabak tc voor schijn cn overhandigde het linnen zakje met diamanten. De detective haalde een reusachtige loupc tevoor schijn en bekeek do steentjes, terwijl hij af en toe knikte. „Dat zijn échte diamanten", was zijn conclusie. „Dat heb ik ook al gedacht. En de waarde?" „Tja", antwoordde Piet Holm, die niet hel minste verstand van dia manten had, „dat is zo op het oog moeilijk te zeggen. Dat hangt o.m. af van de karaten, hé?" „Van de wat?" „Van het gehalte, zal ik maar zeg gen". Piet wist helemaal niet. hoe jc dat moest zeggen, maar hij dacht, dat het zo wei begrijpelijk was. „Ik denk: enkele honderden guldens". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3