DE ZIERIKZEESCHE COURANT INWONERTAL VERWACHT VAN ONGEVEER 18 MILJOEN Dubcek vraagt om kalmte De zaak-Smrkovsky „Frans wapenembargo vijandige daad" Einde sleepboot staking Rotterdam N.S. lijden verlies: ruim f 80 miljoen Kabinet nam advies van Loonpolitieke Adviescommissie over bilt ■H Niet-malse Amerikaanse kritiek op E.E.G. 1. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 januri J969 125ste jaargang Nr. 20128 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave* N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Brandweer examens Kerkwerve Scharendijke Nederland in het jaar 2000 UTRECHT, 8-1. Het aantal werk lozen in 't jaar 2000 kan worden ge raamd cp circa 100.000, dat is nog geen twee procent van de beroeps bevolking. Ons land zal omstreeks dat jaar een Inwonertal hebben van plm. 18 miljoen mensen. Dit is enerzijds het gevolg van een voortgezette daling van het sterfte cijfer - waardoor een aanzienlijke stijging van het aantal bejaarden wordt verwacht - en anderzijds door een verdere daling van het aantal geboorten. Aldus enkele van de vele conclusies en voorspellingen uit een studie, getiteld „Nederland en de Au pair-meisjes Engeland in maken veel uren LONDEN, 9-1. Veel meisjes die als „au pair" naar Groot-Brittannië komen worden als goedkope ar beidskrachten gebruikt, zo meent de Britse consumentenbond. In zijn or gaan „Which" schrijft de bond, dat veel van deze meisjes gedwongen worden per week zeventig uur of meer te werken en dat zij nooit vrij af krijgen. Van sommigen wordt verwacht dat zij slecht betaalde kantoor- of fabrieksbaantjes vervul len. Terwijl zij niet in het gezin op genomen worden. Ondanks een mi nisteriële aanbeveling de „au pairs" niet langer dan vijf uur per dag te laten werken ligt het gemiddelde bij zeven-en-een-half uur, aldus de consumentenorganisatie. PRAAG, 8-1. De Tsjechoslowaak- se partijchef Alexander Dubcek heeft woensdag een dringend beroep op het volk gedaan zich te onthouden van onbezonnen daden. „Men dient te weten dat er in bin nen- en buitenland krachten zijn die ons niet welgezind zijn. Wij moeten daarom niet tot staking oproepen, de krachten verspillen en de gevoelens opzwepen, anders kan er een crisis toestand ontstaan, waarin het cen trale partijcomité zijn toevlucht moet nemen tot maatregelen die het liever vermijdt". Als de eenheid in de partij verlo ren gaat, aldus Dubcek. kan alles verloren gaan wat wij sinds januari 1968 hebben opgebouwd. Tsjechische voetballer keert niet terug ROME, 8-1. De 22-jarige Tsje- choslcwaakse voetballer Josef Jeli- nek heeft na een vriendschappelijke wedstrijd tussen zijn uit Tepüce af komstige club en een Italiaanse ver eniging, een verblijfsvergunning aangevraagd bij de Italiaanse vreem delingenpolitie. Jelinek was dinsdag uit het hotel waar zijn ploeg ver blijft. verdwenen en had een schrif telijke mededeling achtergelaten, dat hij in Italië wilde blijven Vrouwen protesteren in Spanje OVIEDO, 8-1. Veertien vrouwen van mijnwerkers in Asturië hebben woensdagochtend de kathedraal van Oviedo bezet uit protest tegen het ontslag van hun mannen na de re cente stakingen in de mijnen. De politie is de -kerk niet binnen gegaan maar houdt andere vrouwen die zich bij de demonstranten willen voegen tegen. Het is sinds begin december de vijfde maal dat een kerk wordt „be zet". ae vier vorige waren in Ma drid. San Sebastian en Bilbao. Doden door bosbranden in Australië MELBOURNE, 8-1. Bosbranden n de Australische staat Victoria heb ben aan zeker 11 mensen het leven gekost, terwijl tenminste 100 gebou wen in vlammen zijn opgegaan. Het zwaarst getroffen door de branden is de plaats Lara, 50 kilo meter ten zuidwesten van Melbour ne. waar negen mensen omkwamen. Drie van de slachtoffers werden in hun woningen door het vuuqr ver rast. de anderen hadden getracht met hun auto's de plaats te verlaten. In Lara zijn zeker 40 huizen, twee kerken en een school verwoest. De overlevenden hadden een toevlucht gezocht tot het voetbalveld, terwijl de brand een spoor van 15 kilometer door Lara trok. wereld op weg naar het jaar 2000". Samensteller is drs. J. Verschuure, wetenschappelijk medewerker van de Werkgroep 2000 in Den .Haag. welke dienst de studie heeft uitge geven. HU neemt het opmerkelijk, dat - vergeleken met de jaren vóór de tweede wereldoorlog - de sterfte van de Nederlandse man (berekend per 100) enigszins is gestegen. In 1938-'39 bedroeg dit cijfer nog 8,75 per 100, maar in 1966 was dit aantal toegenomen tot 8,94. Daaren tegen deelde de sterf te per 1000 vrouwen van 8,42 in ^efSfeëTflSfêTtftre periode tot 6.98 in 1967. In „dat jaar werd 11,9 procent van hot totale aantal sterfgevallen toegeschreven aan hersenletsels, 23,5 procent aan aderverkalking en degeneratieve hartziekten en 22,2 procent*0an&k<fft=* kor. In medische kringen verwacht men echter, dat deze plagen in 1980 in zeer belangrijke mate zullen zijn teruggedrongen. In 1984 hoopt men z.elfs voor het probleem kanker een oplossing te hebben gevonden. Produktie structuur Wat betreft de structuur van de produktie, zal de Nederlandse Bouw nijverheid in 1975 al driemaal zoveel kunststoffen gebruiken als thans het geval is. Volgens drs. Verschure zal de met de produktie samenhangende werkgelegenheid veelal afhangen van de technische ontwikkelingen. Indien de „metselrobot" in de sector woningbouw algemeen ingang* zou vinden, dan zou dit in de bouwnij verheid een grote omwenteling ver oorzaken. Volgens deskundigen kan deze metselautomaat 3.000 stenen per uur verwerken, hetgeen neer- Bcviijdingsfront nu erkent als realiteit PARIJS, 8-1. De leider der Zuid- Vietnamese onderhandelingsdelega tie in Parijs, ambassadeur Pham Dang Lam, heeft gezegdat zijn land het nationale bevrijdingsfront erkent als „realiteit temidden van andere realiteiten". „Wij zijn nu be reid samen met het bevrijdingsfront voorwaarden te onderzoeken, onder welke de leden van het front zich weer zouden kunnen invoegen in de nationale gemeenschap en later aan het politieke leven zouden kunnen deelnemen". In verband hiermee herinnerde de ambassadeur er .aan dat zijn regering zich altijd heeft verzet tegen erkenning van het front als eenheid, maar altijd bereid is geweest de leden van de organisatie als individuen in de nationale ge meenschap te ontvangen. Rode Kruis-ziekenhuis in Biafra gebombardeerd GENEVE, 8-1. Het Internationale Rode Kruis heeft in Genève bekend gemaakt dat een vliegtuig van de fe derale Nigeriaanse luchtmacht zon dag een Rede-Kruis «ziekenhuis in Biafra heeft gebombardeerd. Vier mensen zijn daarbij om het leven ge komen en twee werden zwaar ge wond. Dit ziekenhuis in Awo-Omama is ook op 9 december door een Nige- riaans vliegtuig gebombardeerd. Toen kwamen er drie mensen om. Het Internationale Rode Kruis liet weten dat zijn kenteken duidelijk zichtbaar is op het ziekenhuis en dat dit „opzettelijk is aangevallen". Het heeft bij de Nigeriaanse rege ring geprotesteerd tegen het bom bardement. PRAAG, 8-1, Het presidium van de Tsjcchoslowaakse communistische partü heeft Petr. Colotka, een pro gressief georiënteerde Slowaak, aan gewezen als kandidaat voor het voorzitterschap van het nieuwe fe derale parlement. De uitgesproken liberale Tsjechi- se voorzitter van het oude parlement Josef Smrkovsky, is voorgedragen als eerste vice-voorzitter van de fe derale volksvertegenwoordiging en tevens als voorzitter van één van de twee kamers waaruit dit parlement bestaat - het huis van het volk. Da- libor Hanes, een weinig bekende af gevaardigde uit Slowakije, is aanbe volen als voorzitter van de andere kamer - het huis van de nationalitei ten. In Praag neemt men aan, dat het centrale partijcomité als het om streeks 15 januari bijeenkomt, de aanbevelingen van het presidium zal overnemen. De beslissing is dan aan het federale parlement, dat eind de ze maand voor het eerst zal verga deren. komt op een vervanging van 24 ge routineerde metselaars. Bij intensief gebruik zouden hiermee de bouw kosten met 30 procent kunnen wor den verminderd Voortbordurend op de prognoses in Amerika - de bakermat van het 't verschijnsel van de massa-motorise ring - zal ook in Nederland om streeks het jaar 2000 de betekenis van de personenauto nog zijn toege nomen. Zowel de bus als de trein zullen hierdoor worden bedreigd en men verwacht dan ook, dat dit ver voer tot de eeuwwisseling nauwelijks enige vooruitgang zal boeken. Atdu.*>Q»ltelec*e«»clii.siesrin wn zol«4 verscheen „Nederland en de wereld op w^Tnaar het jaar 2000" van drs. J. Versöhuure, we; schappelijk medewerker vstrf rijksplajjolog&dhë cuffhst in Den Haag. Ook voor de interlokale lijn diensten ziet de toekomst er volgens hem niet rooskleurig uit. Over de ontwikkeling van het grensover schrijdend tourinigcarvervoer op lan gere afstand kan men naar het oor dcel van drs. Verschuure weinig op timistisch gestemd zijn. Zwitsers meisje werd doodgeranseld ZURICH, 8-1. Vandaag (donder dag) begint in Zürich een proces te gen zes mensen, onder wie een ge ëxcommuniceerde Duitse priester, die een 17-jarig meisje, Bernadette Hasler, in mei 1966 hadden doodge ranseld om „de duivel uit te drij ven". Daarvoor gebruikten zij plas tic buis, een rijzweep en een berken- tak. Het meisje stierf na de behan deling. Haar ouders waren lid van de „internationale gezinsgemeen schap voor bevordering van de vre de", een secte die door de 69-jarige ex-priester, Josef Stocker, en de 54- jarige Duitse Maria-Magdalena Koh ier wordt geleid. De vier andere be klaagden zijn eigenaars van het cha let bij Ringwil-Hinwil, waar het meisje werd vermoord. Het proces zal drie weken duren. Twee doden bij frontale botsing ZEVENBERGEN, 8-1. Op de oos telijke rijbaan van de rijksweg Bre- da-Rotterdam onder Zevenbergen heeft een frontale botsing tussen twee personenauto's plaats gehad waarbij de twee bestuurders om het leven zijn gekomen. Door nog onbe kende oorzaak is een van de auto's op de verkeerde rijbaan gekomen. De slachtoffers zijn de heer A. C. Martel (34) uit Den Haag) waar schijnlijk van Franse nationaliteit) en de heer C. A. de Rooy uit Hoge en Lage Zwaluwe (36). Israëlische minister: TEL AVIV, 8-1. De Israëlische minister van voorlichting, Isreal Ga- lili, heeft het Franse wapenembar go „een nieuwe vijandige daad van de president van de Franse repu bliek" genoemd. Frankrijk kan daardoor niet lan- g.j.r een constructieve rol spelen in het Midden-Oosten, zei hij. De Vei ligheidsraad heeft sancties tegen Is- ROTTERDAM, 8-1. Met grote meerderheid van stemmen hebben de Rotterdamse sleepbootbemannin gen dinsdagmiddag besloten de sta king te beëindigen. De staking begon nieuwjaarsdag. Voer hervatting van de werk zaamheden verklaarden zich 405 man, teiwijl 201 de staking liever wilden doorzetten. Vier stemden blanco, terwijl acht stembriefjes on geldig werden bevonden. In totaal brachten 618 sleepbootmannen hun stem uit. De vergadering in Odeon was door de N.B.V. belegd, maar ook niet in deze bond georganiseerden mochten aan de stemming deelne men. Relikwie ontheiligd Aanslagen in Israël ATHENE, 8-1. De relikwie van de Heilige Andreas, die na ruim vijf eeuwen in het bezit van het Vati- caan te zijn geweest in 1964 door paus Paulus aan de Grieks-ortho doxe kerk werd teruggegeven, is ont heiligd. Onbekenden zijn de kerk van de Heilige Andreas te Patras in de Griekse provincie Achaia binnenge drongen en hebben daar de schrijn met overblijfselen van de heilige stuk geslagen. De stoffelijke resten van de heilige zelf zijn ongeschon den gebleven. JERUZALEM, 8-1. Een Grieks- orthodox klooster bij Jericho is dins dag beschadigd als gevolg van een bomaanslag. Op 26 december kwam een Israëlische soldaat om het leven toen hij met zijn voertuig op een mijn reed die op de'binnenplaats van het klooster was neergelegd. In Ga za ontplofte dinsdag een handgra naat midden in een groep Arabieren. Tien mensen werden gewond, van wie vier zwaar. De handgranaat was bedoeld voor een Israëlische taxi die bij een school stond. raël niet nodig geoordeeld, maar de Franse president heeft zich dat recht wel toegeëigend. Frankrijk kan zich niet langer neutraal beschouwen in het Israë lisch-Arabische conflict. Het land heeft steeds gezwegen over de voort durende stroom Russische wapens naar. Arabische landen, vooral Egyp te. De vijandige Franse daad stelt ons voor moeilijkheden, maar die zullen we te boven weten te komen, vooral door onze produktie uit te breiden en ook door ons tot andere leveranciers te wenden. Maar de Gaulle is niet het Franse volk, dat er heel goed anders over kan den ken, en dat geeft hoop voor de toe komst. UTRECHT, 8-1. Na aftrek van de overheidsvergoeding voor bc- drijfsvreemde lasten (70 miljoen gul den)- zal het verlies voor de Neder landse Spoorwegen over het afgelo pen jaar waarschijnlijk uitkomen op een bedrag van 80 a 85 miljoen gul den. In 1967 was er een verlies van 94 miljoen (gulden na aftrek van een overheidsvergoeding van 35 miljoen gulden. De N.S.-begroting voor het pas begonnen jaar toont een verlies cijfer dat ongeveer gelijk is aan dat van 1968. Dit heeft de president-directeur van de NederLandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, vanmiddag medege deeld tijdens de jaarlijkse perscon ferentie van de N.S. Hij noemde de ontwikkelingen van zijn bedrijf in verschillende opzichten niet gunstig, „maar wij gaan allerminst bij de pakken neerzitten". Het reizigersvervoer bleef ruim een procent achter bij het voorgaan de jaar. Oorzaak: een vermindering van het militair vervoer. Om de C.A.O.-groot-nietaal DEN IIAAG, 8-1, De ministers Rcolvink (sociale zaken). De Block (economische zaken) en Witteveen (financiën) hebben op een persconfe rentie in het departement van socia le zaken en volksgezondheid mede delingen gedaan over dc besluiten van het kabinet ten opzichte van de C.A.O.-groot-melaal, de vrije loon politiek en de daarmee samenhan gende maatregelen waartoe is be sloten. Minister Roolvink deelde mee dat het kabinet het advies van de loon politieke adviescommissie om niet tot onverbindendverklaring van een Kleuters aten vuurwerk WILLEMSTAD (Curasao), 8-1. Twee kleuters, een op Curaqao en een op Aruba, zijn dezer dagen aan fosforvergiftiging gestorven. Zij hebben vuurwerk opgegeten, waar van de verpakking veel op die van een bonbon lijkt. Zes andere kinde ren die er ook van hebben gegeten, worden nog in een ziekenhuis be handeld. of meer bepalingen van de C.A.O.- groot-metaal over te gaan heeft op gevolgd. De L.A.C. heeft in haar advies op gemerkt, dat de gevolgen van de C. A.O. voor een aantal ondernemin gen die daarbij in deze bedrijfstak betrokken zijn. een zeer zware ope ratie zal zijn. De L.A.C. heeft er ook de aan dacht op gevestigd dat in het alge meen de loonstijging zo dicht moge lijk bij de produktiviteitsstijging moet blijven. De commissie heeft zorgen over de nationale situatie en zij meent dat het kabinet bij te gro te verhitting van de conjunctuur zijn toevlucht moet nemen tot aniere maatregelen om af te remmen of bij te sturen. Het advies heeft een ondertoon van zorg die het kabinet deelt. WASHINGTON, 8-1. Dc aftre dende Amerikaanse minister van landbouw, Orvillc Freeman, heeft dinsdag gezegd dat dc landbouwpo litiek van de Europese Economische Gemeenschap haar leden voor een bijna even -grote chaos heeft ge plaatst als in de Verenigde Staten bestond toen h(j in 1961 zijn functie aanvaardde. Minister Freeman zei op een pers conferentie dat de E.E.G. een naar binnen gerichte politiek voert die heeft geleid tot een protectionisti- Dit is het „exterieur" van de te iJmuiden gebouwde zeezandontzil- tingsinstallalie. die over enkele da gen in gebruik zal worden gesteld. Zeezand kan, door gebruikmaking van deze installatie, geschikt worden gemaakt voor o.a. het ophogen van industrieterreinen. Het zand wordt door een persleiding aangevoerd, boven in de installatie ontzilt en dan in bakken gestort voor verder ver voer. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Stel niet UH tot morgen J f Dan slaapt ge zonder zorgen. 4 t wAr UQT Pi sche tendentie in de internationale handel en in de wereld heel wat te leurstelling heeft veroorzaakt. Het beleid van de gemeenschap heeft gezorgd voor toenemende overschot ten en .voor lage inkomsten uit dc landbouw, een situatie die kenmer kend was voor de Amerikaanse land bouw zes jaar geleden. Hij voorspel de dat de E.E.G. in de komende twaalf maanden maatregelen zal ne men om de kosten van de overheids subsidies sterk te vermindeven Be gonnen zal worden met zuivelpro- dukten, aldus minister Freeman. Zuidoostelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met wolkenvelden en aanvankelijk plaatselijk mist; tot matig of vrij krachtig toenemende zuidoostelijke wind; in het noorden van het land overwegend lichte vorst, elders temperaturen om het vriespunt. Voor zaterdag: Zon*. 50 tot 60 procent. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen*. 2 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 10 jan. Zon op 8.45, onder 16.50. Maan op onder 11.28. Laatste kwartier: 11 jan. te 15.00 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 jan. 7.04 v.m. 19.35 n.m. BROUWERSHAVEN 10 jan. 7.02 v.m. 19.21 n.m. Doodtij: 13 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk verdeling in Eu ropa wordt bepaald door een krach tig hogedrukgebied boven Rusland, en een uitgestrekt gebied met Jage luchtdruk waarden ten westen van de Britse eiland, de Golf van Bisca- je en Portugal. Boven ons land wordt daardoor een zuidelijke stroming in stand gehouden. Hierin komt weinig bewolking voor, en tyierdoor konden de temperaturen door nachtelijke' uitstraling plaatselijk dalen tot 2 graden onder het vriespunt, de vorst- grens strekt zich uit van noordwest- Duitsland naar zuidoost-Duitsland. Ten oosten van deze lijn handhaaft zich de koude lucht waarin matige tot strenge vorst voorkomt. Ons land blijft ook het komende etmaal in het overgangsgebied, tussen koude lucht boven Noord-Duitsland en zachte lucht boven de Golf van Biscaje. Hierin zal het in het noordoosten kouder zijn dan in dc overige delen van het land. Het blijft droog weer. terwijl de wind toeneemt uit rich tingen tussen zuid en zuidoost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1