wDampo VERDEELDHEID IN PRAAG Het 40-jarig jubileum van de Seh.-Duivelandse Korfbalbond BLIK DOOR HET WERELD Kerstviering in de Sowjet-Unie „Instrumentale" speelt onder gast-dirigent Deze opname dateert uit de glorietijd van de korfbalvereniging „Rapide". De foto werd gemaakt in de jaren van de tweede wereldoorlog. „Rapide" was de voorloper van de latere sportvereniging „Burgh", waaruit het hui dige D.F.S. is voortgekomen. (I) ZIERIKZEE, 6-1. Met weinig ruchtbaar uit naar buiten, in juni werd er cp het sportpark Bannink te Zierikzee een jubileumtoernooi ge organiseerd terwijl deze dagen een jubileum nummer van „De Korfbal- fiits" verscheen, herdacht de Schou- wcn-Duivelandse Korfbal Bond in de afgelopen maand het feit dat zij voor 40 jaar werd opgericht. Nadat reeds enige tijd in ongeor ganiseerd verband op Schouwen- DuLveland de korfbalsport was be oefend werd door de heren J. C. Bra- vcnboer, N. Bolijn en N. Dalebout in 1928 het initiatief genomen om de toen bestaande korfbalclubs, Rust Roest en Excelsior, beiden te Zierik zee, S.S.S., Haamstede en H.D.S. Ouwerkerk in een bond te verenigen. Op 8 december 1928 vond de oprich tingsvergadering te Zierikzee plaats waar het eerste bestuur van de S.D. K.B. al9 volgt werd samengesteld: voorzitter J. C. Bravenboer, No:rd- gouwe; secretaris Joh. A. Blom, Zie rikzee; penningmeester N. Dalebout, Ouwerkerk en commissaresse mej. P. S. Blom. Haamstede. Al zeer spoedig werd ook Olympia uit Zierikzee lid van de bond waardoor in 1929 de eerste competitie met vijf deelne mende verenigingen kon plaats vin den. Excelsior wist als eerste beslag op de kampioenstitel te leggen. In 1930 melden zich weer twee nieuwe verenigingen, D.O.S. uit Dreischor en S.R.V. uit Renesse, zich aan als lid. Doordat de reeds eerder vernoem de verenigingen reeds over reserve twaalftallen de beschikking hadden kon de competitie in het tweede sei zoen reeds worden uitgebreid met een 2e klasse. Excelsior werd weer kampioen in de le klas, terwijl Benjamin D.O.S. kampioen van de 2e klas werd. Het bestuur moest inmiddels vele moei lijkheden oplossen om te komen tot voor een ieder aanvaardbare beslui ten, daar er nog geen statuten en re glementen aanwezig waren. Op 22 februari werd hieraan een einde ge maakt toen door de bondsbestuurs- vergadering de statuten en het re glement van de bond werden vast gesteld. Bij het opstellen hiervan had men bijzondere steun ondervonden van wijlen de heren J. Griep. H. Goettsoh en oud-burgemeester J. C. Bannink van Zierikzee. Levensvatbaar Al spoedig bleek dat de bond vol doende levensvatbaarheid had, wat overduidelijk in het aantal toetre dende verenigingen en leden tot ui- tirug kwam. In 1931 trad R.O.D.A. uit Brouwershaven toe als lid. Er werd nu reeds in drie klassen gespeeld. Het werd een bijzonder succesvol seizoen voor Excelsior daar alle drie deelnemende twaalftallen van deze Zierikzeese vereniging op de kam pioenstitel beslag wisten te leggen. In 1932 werden Rapide uit Burgh, die later vele lauweren zou gaan oog sten. en O.K.C. uit Oosterland, die in 1955 weer verdween, lid van de S.D.K.B. In dat jaar werd Olympia kampioen in de le klas, Excelsior II in de 2de klas, D.O.S. II in de 3e klas en Olympia IV in de 4e klas. In 1933 werden Advendo uit Noordgouwe, Zwaluwen uit Scharendijke en D.S.S. uit Nieuwerkerk lid van de bond die nu 13 verenigingen telde, welke met 21 twaalftallen aan de competitie deelnamen, met in totaal 451 leden. Excelsior werd weer kampioen in de le klas, Olympia II in de 2e klas, Advento in de 3e klas A en S.S.S. II in de 3e klas B. In 1934 trad de heer J. C. Bravenboer, na zes jaar voor zitter te zijn geweest, af waarna hij werd opgevolgd door de heer M. A. Hage te Ouwerkerk. In het jaar daarvoor had de eer ste competitieleider, wijlen de heer W. P. A. Brouwer, zijn functie over gedragen aan de heer J. C. Paauwe, die deze functie maar liefst 25 jaai' achtereen zou blijven vervullen. In 1934 werd Excelsior kampioen in de le klas. Olympia II in de 2e klas, Rapide behaalde in de 3e klas haar eerste kampioenstitel, terwijl Roda kampioen in de 4e klas werd. In 1935 zien wij DES uit Sirjansiand. Velo- citas uit Serooskerke en Dosko uit Noordwelle als nieuwe leden toetre den. Verder wordt ook Die Gouwe uit Noordgouwe, een combinatie uit de oude verenigingen D.O.S. en Ad vento, lid van de S.D.K.B., alsmede Volharding uit Bruiniisse. Kampioen le klas: Excelsior; 2e klas: Di eGou- we; 3e klas Roda en 4e klas H.D.S. II In de begin periode bepaalde de S.D. K.B. zich niet louter en alleen tot de korfbalsport. Ook aan de atletiek- sport werd in deze jaren aandacht besteed. Zo organiseerden verschil lende verenigingen, Olympia, Excel sior, Rust Roest en SRV, atletiek wedstrijden waarvoor vaak grote be langstelling bestond. Singelloop Door de S.D.K.B. werd jaarlijks de Zierikzeese singelloop georganiseerd. Door deze aktiviteiten kwamen een aantal atleten naar voren welke in geheel Zeeland, en zelfs daar buiten, een goede naam hadden. Het korf- balseizoen werd in deze jaren ge opend met deelname, door praktisch alle verenigingen, aan de seriewed strijden van de korfbalvereniging Madjoe te Vlissingen. Bij vele ou deren zullen deze reisjes nog zeer zeker aangename herinntring doen herleven daar het steeds een aan genaam vertoeven was op de in feeststemming verkerende „Stad Zierikzee" van de R.T.M., waarmee de reis werd gemaakt. Naast de deelname aan dit tournooi, waaraan door een groot aantal bekende korf balverenigingen werd deelgenomen, werden in deze jaren nog wedstrij den gespeeld tegen Deetos uit Dor drecht, Die Haghe uit Den Haag, Maccabi uit Antwerpen en Swtift uit Middelburg. Niet te vergeten waren ook de jaarlijkse propaganda-avon- den in de Concertzaal te Zierikzee, waar een aantal verenigingen voor een gevarieerd programma zorg droegen. Een foto uit 1929 van het eerste kampioenstwaalftal van de S.D.K.B., Excelsioruit Zierikzee. Smrkovsky zelf ziet zich niet her benoemd tot voorzitter van het Tsje- choslowaakse parlement en het te kent de situatie in Praag dat hij dit zelf via de televisie aan zijn niet ge ringe aanhang heeft meegedeeld. Met de aanmaning hierover geen grote onderlinge ruzie te gaan ma ken: als iets voorkomen moet wor den, aldus zijn boodschap, dan is het wel dat Tsjecho-Slowakije afstapt van de eensgezindheid die nodig is om ondanks Russische druk nog zo veel mogelijk te verwezenlijken van de idealen uit het „Praagse voor jaar" van 1968. Ongetwijfeld zijn de Russen er vóór dat Smrkovsky verdwijnt uit de top van het Tsjechoslowaakse bewind. Hij is niet alleen een der figuren die het meest hebben bijge dragen tot de ideeën over een huma ner communisme die vorig jaar wer den uitgedragen, maar bovendien is hij een onverzettelijke vechter die zich niet iaat intimideren - wat on der andere bleek toen hij naar Mos kou ivas ontvoerd en daar werd mis handeld. Juist daarom is zijn aan blijven voor velen in Tsjecho-Slo wakije de laatste hoop dat er van Dubceks ideeën nog iets terecht komt. Vandaar ook dat vele vak bonden, met name de zeer grote van werkers in de metaalindustrie, ge dreigd hebben een wegwerken van Smrkovsky met stakingen te beant woorden. Tegenspeler Het zijn echter niet alleen de Rus sen die pressie uitoefenen om Smrkovsky te vervangen. Zijn heen gaan wordt ook geëist door de Slo waakse partijleider Husak, een man die weliswaar niet wordt gezien als een regelrechte collaborateur met de Sowjets, maar die wel een wat „rea listischer" kijk op de zaken heeft. Dat wil zeggen dat hij tot meer in schikkelijkheid bereid is onder het motto dat het geen zin heeft tegen de bierkaai te vechten. Daar komt dan bij dat Tsjecho- Slowakije nu eindelijk een federatie ve staat is geworden, waarmee voor al tegemoet is gekomen aan een oud Slowaaks verlangen. En Husak is een fervent Slowaaks nationalist die niet licht wil afwijken van het prin cipe dat de topfuncties gelijkelijk verdeeld moeten worden onder Tsje chen en Slowaken. En in die ver deelsleutel zou het voorzitterschap van het grote parlement aan een Slowaak toe moeten vallen. Ook daarom dus geldt voor hem: weg met de Tsjech Smrkovsky. Wat Hu sak te gemakkelijker zal zeggen omdat zijn eerzucht bekend is en het. alleen maar gunstig kan zijn voor zijn eigen ambities als een krachtige concurrent als Smrkovsky op een zijspoor wordt gerangeerd. Voor Tsjecho-Slowakije is het jammere niet meer zozeer dat een kundig en vasthoudend man als Smrkovsky terzijde wordt gesteld, hoezeer dit ook de weerstand tegen de Sow jet-pressie verzwakt. Beden kelijker is dat juist onderling gekra keel de Russen gelegenheid geeft Tsjechen tegen Slowaken uit te spe len en zo des te spoediger een eind le maken aan de laatste sporen van het Praagse experiment. De 1574-ton metende Britse trei- ler „Othello". eigendom van „Asso ciated Fisheries Ltd." in Huil, staat 100 mijl van de Noorse kust, ter hoogte van Midden-Noorwegen, in brand. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. L. de Wit te Renesse De nieuw benoemde hervormde predikant van Renesse-Noordwelle zal op zondag 26 januari a.s. zijn in trede doen in zijn nieuwe gemeente en worden bevestigd. Ds. de Wit wordt 's morgens om 10 uur te Noordwelle bevestigd door ds. G. E. Huizing uit Haamstede, waarna des middags om 2 uur de intrede plaats vindt te Renesse. Verjaardagsfonds Hervormde gemeente Bruinissc Het verjaardagsfonds van de Her vormde Kerk te Bruinisse bracht over de maand december '68 f 195,65 op. De jaaropbrengst van dit fonds over 1968 bedraagt f 1800,-. V^D|J VERKOUDHEDEN VOOR VADER. UOEDER EN KIND Zuid-Vietnam liet Vieteongstrijders vrij SAIGON, 7-1. Zuid-Vietnam heeft, zoals maandag al is aangekondigd, tien gevangengenomen Vieteong strijders in vrijheid gesteld. Dit ge beurde tijdens een korte ceremonie in Bien Hoa, waarbij vertegenwoor digers van het Rode Kruis aanwezig waren. De Viet Cong-strijders kre gen elk ongeveer 50 gulden reisgeld om hun woonplaatsen te bereiken. Belgische longpatiënt maakt het zeer goed BRUSSEL, 6-1. De 23-jarige Belg, op wie medio november in Gent een rechterlong werd overgeplant, maakt het zeer goed. Hij is nu in staat al leen op te staan en in zijn kamer rond te wandelen, aldus het jongste gezondheidsbulletin, dat maandag door het academisch ziekenhuis te Gent werd uitgegeven. De patiënt, Alois Vereecken, leeft nu reeds 50 dagen met zijn nieuwe long. Zijn operatie, op 14 november jl„ was de eerste van deze aard op het Europese vasteland. Voorheen waren elders een zevental longtrans plantaties uitgevoerd, doch de daar bij behandelde patiënten overleefden de operatie slechts min of meer kor te tijd. Zuidvietnamees minister na aanslag overleden SAIGON, 6-1. De Zuidvietnamese minister van voorlichting dr. Le Minh Tri is maandag in een zieken huis overleden. Hij werd die dag ernstig gewond door een granaat die in zijn auto is geworpen. Dr. Tri, die 43 jaar is geworden, heeft twee ope raties ondergaan, voornamelijk om granaatsplinters te verwijderen. Zijn chauffeur is bij de aanslag om het leven gekomen. Een lid van zijn lijf wacht en twee voorbijgangers liepen verwondingen op. De pleger van de aanslag, iemand op een motorfiets, is in het drukke verkeer ontkomen. De zigeuners in Spanje MADRID, 7-1. De bijna 200.000 in Spanje wonende zigeuners zijn er slecht aan toe. Zij lijden aan onder voeding en leven onder slechte hy giënische omstandigheden. Dit staat in een door het secretariaat voor de zigeunlers van de R.K. hulporgani satie Caritas gepubliceerd rapport. Een groot aantal van deze mensen, aldus het rapport, leeft van liefda digheid. Zij kunnen als gevolg van rassendiscriminatie geen werk krij gen. Vijfennegentig procent van hen is analfabeet. De organisatie dringt aan op overheidsmaatregelen. MOSKOU, 6-1. De paar kerken die in Moskou nog in gebruik zijn waren maandag stampvol met Rus sen, onder wie veel jongeren, die voor de viering van kerstavond de mis bijwoonden. De Russische kerk viert kerstmis nog volgens de Juli aanse kalender, 13 dagen na Kerst mis in het westen, hoewel de kerk in 1917 door de revolutie officieel werd opgeheven en het atheïsme tot staatsleer werd verklaard. Israëlische en Libanese functio narissen zijn de laatste dagen aan de grens verscheidene malen bijeen ge weest om te spreken over mogelijk heden tot vermindering van de span ning tussen de twee landen, zo meldt de Israëlische pers. Invoer van één pakje sigaretten uit België toegestaan in grensstreek DEN HAAG, 6-1. Met ingang van heden mogen alle personen die in het gebied wonen dat maximaal 25 km van de Nederlands-Belgische grens is gelegen, bij binnenkomst uit België slechts één pakje sigaretten met vrijstelling van belasting invoe ren. Dit heeft het ministerie van finan ciën medegedeeld. Deze maatregel is er op gericht een buitensporige in voer van sigaretten uit België alls gevolg van de verhoging van de ta baksaccijns, waardoor in het bijzon der de kleinhandel in sigaretten in het grensgebied nadeel ondervindt, zoveel mogelijk tegen te gaan. De ervaring heeft geleerd dat een der gelijke invoer voornamelijk geschiedt door personen die in de nabijheid van de Nederlands-Belgische grens wonen (de z.g. grensbewoners). Mislukte overval op tankstation AMSTERDAM, 7-1. Dinsdagmor- gen omstreeks drie uur is een poging gedaan het tankstation De Blokhut aan rijksweg 1 onder Diemen, te be roven. Drie gemaskerde mannen drongen het station binnen en een van hen bedreigde daarbij de 64-ja- rige pompbediende D. B. met een mes. B. verweerde zich en diep daar bij enkele oppervlakkige verwon dingen in het gezicht op. Hij slaag de er in het alarm in werking te stellen, dat bestaat uit een zwaailicht op het dak van het pompstation en een sirene. De drie mannen schrok ken zo van het geluid, dat zij hals over kop vluchtten. Motorrijtuigenbelasting landbouwtrekkers DEN HAAG, 6-1. In gevallen waarin een landbouwtrekker niet uitsluitend ten dienste van het land bouwbedrijf wordt gebruikt, doch mede in geringere mate (ten hoog ste 60 dagen per periode van 12 maanden) voor andere, niet van mo torrijtuigenbelasting vrijgestelde doeleinden wordt ingezet, heeft de staatssecretaris van financiën goed gekeurd dat voor de landbouwtrek ker een zg. „60-dagen-kaart" wordt afgegeven. Naast het niet vrijgestelde gebruik op de 60 dagenkaart blijft uiteraard de vrijstelling motorrijtuigenbelas ting voor het gebruik binnen de ag rarische sector van kracht. CULTUUR OP „DRAKENSTEYN" DEN HAAG, 6-1. Zoals reeds eer der bekend is geworden, zo deelt de R.V.D. mee, zullen ook dit seizoen op kasteel Drakensteyn een aantal culturele samenkomsten worden ge houden. In tegenstelling tot het vorige jaar zullen deze samenkomsten niet beperkt blijft tot de muziek. Het ligt in de bedoeling om tijdens een drietal avonden te komen tot een ontmoeting en zo mogelijk een sa mengaan van drie kunstvormen, de beeldende kunst, de muziek en de letterkunde. Prinses Beatrix en prins Claus hebben wat de deelnemers aan dit artistieke experiment betreft aan drie erkende deskundigen op het gebied van deze kunstvormen ver zocht lijsten samen te stellen met namen van jonge kunstenaars, die gezien kunnen worden als vertegen woordigers van deze tijd. Parijse academie bezet PARIJS, 6-1. Ongeveer honderd studenten hebben maandag de aca demie voor schone kunsten in Parijs bezet. De bezetting verliep rustig, er deden zidh geen incidenten voor. Eerder op de dag hadden studenten in de architectuur een protest verga dering gehouden tegen de hervor mingsmaatregelen die de Franse minister van cultuur, André Mal- raux, had voorgesteld. Meer salaris voor de Amerikaanse president WASHINGTON, 7-1. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag zijn goedkeuring ge hecht aan een verhoging met hon derd procent van het salaris van de 20 januari officieel in functie tre dende president Nixon. Deze kan nu rekenen op een jaarwedde van 200 duizend dollar (f 724.000). Het is de eerste verhoging van het inkomen van het staatshoofd sedert tien jaar. De eerste president, George Was hington, begon in 1789 met een sa laris van 25.000 dollar. BEIROET. Volgens een betrouw bare zegsman in Beiroet zou de Li banese premier, dr. Abdallah Yafi, zijn afgetreden en zijn ontslag bij president Helou hebben ingediend. Dit feit zou echter pas vandaag (dindsdag) officieel bekend worden gemaakt. LAND- EN TUINBOUW Perencrisis ten einde DEN HAAG, 6-1. Met ingang van heden (7 januari) is de perencrisis ten einde. Dit heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit meegedeeld. De betreffende crisisperiode was op 9 december begonnen. In die tij<i zijn 4.000 ton peren uit de markt genomen. In het seizoen 1968-1969 zijn thans vijf crisisperioden geboekt, waarin in totaal meer dan 50.000 ton peren uit de markt werden genomen. Een cri sisperiode breekt aan als "een paar dagen de prijzen voor peren bijzon der slecht zijn. Ze eindigt als de prij zen op drie veiMngdagen achtereen boven de crisisprijzen liggen. Daarna treedt de prijsregeling van het Cen traal Bureau van tuinbouwveilingen weer in werking. Openstelling van postkantoren op vrijdag avond een succes UTRECHT, 6-1. Dc proef met de openstelling van een groot aantal postkantoren op vrijdagavond is een succes geworden, zo heelt de direc teur van het postdistrict Utrecht, mr. H. Snel, tijdens een nieuwjaarsbij eenkomst van het personeel bekend gemaakt. In het Utrechtse postdistrict zijn elke vrijdagavond 37 kantoren voor het publiek geopend. De gunstige er varingen op deze kantoren liggen zelfs boven het landelijk gemiddel de. Gemiddeld worden 90 handelin gen per uur verricht, hetgeen volgens de heer Snel de openstelling volledig rechtvaardigt. Zestig procent van, de handelingen betreft giro-aangelegen heden. tien procent rijkspostspaar bank en de rest diverse handelingen. Mgr Bluysen sprak met ex-priesters DEN BOSCH. 6-1. De bisschop van Den Bosch, mgr. drs. J. Bluys- sen, heeft een gesprek gehad met een 80-tal uitgetreden priesters ten dele uit zijn bisdom en vooj* het overige thans in dat bisdom wonend. Aanleiding tot deze bijeenkomst is geweest een geregeld contact tussen de bisschop en enkele uitgetreden priesters. Van deze contactgroep is hetmitiatief tot een meer algemene bijVnkomst uitgegaan. Verklaarde de bisschop in zijn openingswoord dat hij, hoewel deze gedachten (graag overnemend, toch de aard en het verloop van de bijeenkomst om ver schillende redenen met 'enige huiver had tegemoet gezien, in de loop van het gesprek is die huiver geheel verdwenen. Er bleken geen over spannen verwachtingen voor te be staan en de sfeer was Welwillend en toegewijd ten aanzien van de kerk en spitste zich vooral toe op hetgeen men in de huidige situatie nog voor de kerk zou kunnen doen, aldus me dedelingen op een na afloop gegeven persconferentie. „Melania" blijft met pech kampen AMSTERDAM, 6-1. Het grootste schip ooit in Nederland gebouwd, de 210.000 ton metende tanker „Mela nia", die maandagmorgen naar zee zou vertrekken voor een tweede technische proefvaart, ligt nog rus tig voor de kade van de werf van Verolme op Rozenburg. De proef vaart kon maandag niet doorgaan. De staking van de sleepbootbeman ningen in het Waterweggebied, waardoor niet voldoende sleepboot - hulp te krijgen is, maakt de afvaart onmogelijk. Gemenebestconferentie in Londen LONDEN. 7-1. In de Britse hoofd stad begint vandaag (dinsdag) de in het teken van rassenconflicten staande gemenebestconferentie, waar delegaties van 28 landen - 24 onder leiding van een minister-president - aan deelnemen. Het overleg wordt geopend met een rede over de inter nationale situatie van Engélands minister van buitenlandse zaken, Stewart. Behalve de onopgeloste kwestie-Rhodesië zullen de Britse maatregelen ter beperking van de immigratie uit de gemenebestlanden en - buiten de officiële agenda om - de burgeroorlog in Nigeria, de be langrijkste onderwerpen van de tot 15 januari durende besprekingen zijn. Ook de defensievraagstukken in verband met de terugtrekking van de Britse militaire macht uit zuid oost Azië komen aan de orde. MOSKOU. In het Sowjet-Russi sche vakbondsorgaan „Troed" heeft commentator R. Rogov verklaard dat de regering van de toekomstige Amerikaanse president Richard Ni xon „vanaf haar allereerste stappen de spanning in Europa verhoogt". Het is de eerste rechtstreekse Rus sische aanval op Nixon sinds deze in november de presidentsverkiezingen Concert te Zierikzee ZIERIKZEE, 6-1. Vrijdag a.s. concerteert - gelijk gemeld - de „In strumentale" in de Concertzaal. Dit maal evenwel niet onder leiding van de vaste dirigent Jan Out, maar on der directie van gastdirigent Alfred Salten, die de door ziekte uitgeval len heer Out vervangt. Het programma van de „Instru mentale" is ditmaal weer veel be lovend. Openingsnummer is het Concerto igrosso no. 8 in 'g van A. Co rel! i (1653-1713), de meester van de „concert! grossi", meerdelige orkest stukken voor enige solo-instrumen ten, die worden afgewisseld door het gehele orkest. Corelli vierde zijn triomfen in Rome. Zijn stof rust ook in die stad, n.l. in het Pantheon. Tweede uit te voeren werk is Max Bruch's concert voor viool en orkest no. 1 in g. Traditionele en nieuwe vormen ontmoet men in dit welluidende werk, waarin vooral ook weer het solo-instrument tot zijn recht komt, met name in het tweede deel. Het briljantste deel is het derde: alle gro energicio-presto. Met het uit te voeren concert kreeg Bruch (1838- 1920) zijn grootste bekendheid. In het concert treedt de violist J. Juda op ails solist. Hot orkest besluit met de serenade in D. op. 11 van Johannes Brahms (1833-1897). De te spelen serenade is een soort divertimento (vrolijk toon stuk in cyclusvorm), waarin men steeds de componist van de grote symfonieën herkent. De violist Jo Juda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4