Griep? Chefarine „4" doet wonderen! de verdwenen atoomformule EEN DUURDER JAAR VAN HET VADERLANDSE ERF „Flitsen" De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Politie rekende inbrekers in HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE UiUMliK 7 januari 1969 N'r. 20127 door b. j. ten wesepe Terwijl Gijs weer naar het station reed, schoot hem te binnen, dat hij nog altijd het pakje tabak in zijn zak had zitten. Drommels, dat was waar ook. En opnieuw werd hij nieuwsgierig. In de trein ging hij, zodra hij bui ten Rotterdam was, naar het closet en daar maakte hij, de sluiting ste vig op de binnenkant van de deur, het geheimzinnige pakje tabak open. Er zat tabak in, maar ook een klein, linnen zakje met een vrij zware in houd. Voorzichtig peuterde Gijs het touwtje, dat om het zakje zat los en kréég toen de schok van zijn leven. Want in het linnen zakje zaten een dertigtal kleine, glinsterende steen tjes en Jan wist er wel zoveel van, dat die kleine glinsterende dingen zuivere geslepen diamanten waren, tezamen een klein kapitaaltje ver tegenwoordigende. (Wordt vervolgd). Wat de economische situatie van Nederland betreft, lijkt alles op dit ogenblik nog goed en stabiel er uit te zien. De depressie van 1967 is weer grotendeels opgeheven, er is over het algemeen iets meer werk' gelegenheid en in de meeste bedrij ven waren de winsten over het af gelopen jaar ruim of althans vol doende. Maar we staan nu aan het begin van een periode waarin vele prijs stijgingen zullen gaan doorwerken. Stijgingen eensdeels veroorzaakt door toepassing van de belasting op de toegevoegde waarde (BTW), an derzijds door hogere loonkosten. En ondanks alle zogenaamde prijsbe heer sing ontkomen we niet aan de indruk, dat in het door BTW en loonsverhogingen veroorzaakte psy chologische proces er ook prijsstij gingen plaatsvinden die minder noodzakelijk of althans lager zou den kunnen zijn. De inflatiespiraal zet zich onverbiddelijk voort, de kosten van levensonderhoud zullen in I960 niet onbeduidend stijgen. Werden aanvankelijk loonsverho gingen if oor zien van 4 a 4l/> procent, het is inmiddels wel duidelijk ge worden, dat met dit percentage geen reële vooruitgang zou worden ge boekt, zelfs mipschien niet geheel de stijgende kosten kunnen worden op gevangen. Er komen nu ook c.a.o.'s uit de bus, waarbij de directe lonen met 6 of 7 procent worden verhoogd en waarbij de additionele voorzieningen - als vakantie en kortere werktijd - de loonkosten tot 8 a 10 procentin 1909 doen stijgen in vergelijking met het afgelopen jaar. De directe loon stijgingen zijn ongetwijfeld nodig om de werknemers in de stijgende zg. welvaart te doen delen. Voor de grotere en exporterende bedrgveyi behoeven deze hogere lonen dan ook nog geen onoverkomenlijke moei lijkheden op te leveren, ook al gaan ze aanvankelijk wel uit boven de produktiviteitsstijging. Maar dat ~al in de fabrieken van lieverlede wel worden ingehaald. Bedenkelijker wordt het voor de kleinere en de dienstverlenende be drijven, waar het altijd moeilijker is om door meer efficiency en mecha nisering de produktiviteit te kunnen verhogen. Het zal ons niet verwon deren als in het komende jaar de si tuatie in menig bedrijf onhoudbaar wordt en menig kleiner bedrijf de strijd om het bestaan zal moeten op peren. Het zit hem trouwens niet alleen in die loonsverhogingen. Ook de staat wordt steeds veeleisender. De BTW betekent voor alle zelfstan digen en voor alle bedrijven een nieuwe adminxsratieve functie ten dienste van de staat. Een functie die veel tijd en dus geld zal vergen en de winstmogelijkheden verniindert. Met de belastingen is het zo, dat als de ene iets verlaagd wordt er ande re voor in de plaats komen of dien sten van de overheid moeten wor den betaald. Zo zullen dan ook de aan de overheid verschuldigde las ten in het komende jaar in totaal hoger uitvallen. Een geluk is nog, dat de Eerste Kamer het wetsvoorstel voor bevor dering van de doorstroming in wo ningwetwoningen heeft afgestemd, zodat deze extra belasting voor een deel van ons volk tenminste achter wege blijft. Neen, doorstroming in de woningwetwoningen van degenen die wel een hogere huur kunnen be talen naar wat duurdere flats is nauwelijks te verwachten. De enige juiste oplossing daarvoor is het bou wen van meer eengezinswoningen. Of men nu in de ene of de axidere vierkamerflat woont, maakt niet zo heel veel verschil uit, dat men dit een flink hogcr*e huur waard acht. Degenen, die beter kunnen en wil len wonen, verlangen daarbij ook naar meer privacy, neer een eenge zinswoning met een al is het no9 zo klein tuintje en waarin ze ook nog zoiets als een hobbyruimte kun nen vinden. Maar terugkerend tot ons onder werp, het leven zal in 1969 niet on belangrijk duurder worden. Het is een grote vraag of dit na enige tijd toch niet een terugslag zal hebben op onze economie en dus op onze betalingsbalans. We zijn daar niet helemaal gerust op. v. W. BUSTOARSIZIO (Italië). In de buurt van Bustoarsizio ten noord westen van Milaan, is een bus od een overweg door een trein ge ramd. Volgens de eerste berichten zijn er minstens vier doden en 20 gewonden. LOMSAK (Thailand). Thaise mili tairen en politie-eenheden hebben ongeveer 450 kilometer ten noorden van Bangkok het hoofdkwartier van een guerilla-bende van 250 man overmeesterd. Hierbij werden 30 op standelingen van de Meo-stam ge dood en een onbekend aantal ge wond, zo is in Lomsak meegedeeld. HONIARA. De aardbeving op de Salomonseilanden, waarvan zondag melding is gemaakt, heeft in Honi ara, een ongeveer 7.000 inwoners tellende stad in het Britse protec toraat ,geen schade aangericht. BEIROET. Volgens een zondag avond gepubliceerd communiqué van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" zijn twaalf Israëli sche militairen gedood en negen ge wond, alsook twee militaire voer tuigen vernield bij een operatie. LONDEN. Koning Hoessein van Jordanië heeft in Londen verklaard, dat er werkelijk gevaar bestaat van openlijke oorlog tussen Israël en de Arabische landen, tenzij de grote mogendheden gezamenlijk optreden. NEW YORK. Waarnemers van de V.N. hebben aan secretaris-generaal Oe Thant gemeld, dat Egyptische troepen een Israëlische patrouille op de oostelijke oever van het Suez- kanaal hebben beschoten. WARSCHAU. In een kliniek le Lodz is de eerste harttransplantatie in Polen verricht. De patiënt, een 35-jarige man die al 20 jaar aan een ernstige hartkwaal leed, is echter 3 uur na de operatie 'gestorven. De donor was een man van voor in de twintig. NEW YORK. De komende Ameri kaanse president Nixon heeft de 48- jarige Elliot Richardson, momenteel minister van justitie in de staat Massachusetts, benoemd tot onder minister van buitenlandse zaken. Richardson zal bij afwezigheid van minister P. Rogers als diens plaats vervanger optreden. MOSKOU. In de Sowet-Unie is een spionagefilm vervaardigd, waar in Gordon Lonsdale, die eens in En geland wegens spionage voor de Russen tot 21 jaar gevangenis werd veroordeeld, de held is. Lonsdale werd in 1964 uitgewisseld tegen de Britse agent Grevi'lle Wynne. PARAMARIBO. Tijdens een korte plechtigheid in het Rode Kruisge- bouw in Paramaribo heeft de Stich ting Kinderzegels Suriname uitban den van de heer J. Prinsen van de zusterorganisatie in Nederland een bedrag van f 550.000 Ned. crt. ont vangen. RIO DE JANEIRO. De gehele po litiemacht van de Braziliaanse staat Guanabara is gemobiliseerd voor een jadht op zes mannen, die don derdag zeven overvallen pleegden en drie politiemannen verwondden bij een vuurgevecht. Advertentie V/er middelen In één tablet - waaronder bet betrouwbare^ maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen l i KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het kabinet De Jong zal geen voorstellen doen voor een onbeperkte hoofdprijs voor de sport- toto en overweegt evenmin roulette of andere tegen-debank spelen wet telijk mogelijk te maken, aldus blijkt uit het antwoord van de minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, op de opmerkingen van Tweede Ka merleden over de begroting 1969 van zijn ministerie. NOORDWIJKERHOUT. Bernardus kardinaal Alfrink heeft in Noord- wijkerhout de derde plenaire verga dering van het Nederlands pastoraal concilie (de eerste in een deels nieu we samenstelling) namens het pre sidium geopend met een toespraak, waarin hij wees op het belang „in ons eigen pastoraalberaad te blijven geloven, ook al is het nog niet vol maakt". ROTTERDAM. De Britse minister van staat van het Scottish Office, dr. J. Dickson Mabon, M.P., brengt tot en met woensdag a.s. een bezoek aan de haven van Rotter am. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft weer een slachtoffer geborgen van de brand ,die op 12 december vorig jaar woedde op de bij Mobil Oil in het westelijke ha vengebied van Amsterdam afge meerde tanker Diane. Het is de En gels werktuigkundige C. S. Gunn (43) uit Truro (Cornwall). AMSTENRADE. Bij het oversteken van de Allee in haar woonplaats Amsterirade is de 79-jarige mevr. M. E. Beckers door een auto aangere den. Zij overleed ter plaatse. Na achtervolging UTRECHT, 5-1. Dankzü het in grijpen van de 30-jarige Amsterdam se politie-agent Mooij heeft de poli tie zondagochtend op de Overtoom in de hoofdstad na een urenlange ach tervolging die in Utrecht was be gonnen drie inbrekers kunnen inre kenen. Het drietal had uit een Utrechtse bcntwinkel een aantal bontjassen gestolen. Bij de wild-west achtervol ging, die tegen vier uur begon, wa ren de politiekorpsen van Utrecht, Amstelveen, Hoofddorp, Ouderkerk en Amsterdam betrokken. De auto van de inbrekers en een politieauto waren na cte achtervol ging total loss. Enkele politieauto's van Amsterdam en Amstelveen lie pen flinke schade op. De1 aangehouden inbrekers zijn de Amsterdammers D. P. (19), H. J. W. (30) en H. P. (36), allen zeer goede bekenden van de Amsterdamse po litie. Twee van hen liepen verwon dingen op nadat hun auto op de Overtoom over de kop was geslagen. DEN HAAG. Hei Tweede Kamer lid mr. M. van der Stoel (socialist) wordt niet toegestaan in Grieken land. Op 3 januari heeft de Griekse regering laten weten, dat ze de reis, die mr. van der Stoel maandag (6 januari) naar dat land zou onderne men, niet opportuun acht. Ze heeft er op aangedrongen, c at mr. van der Stoel zijn reis zou annuleren. GRONINGEN. Na een vechtpartij met een drietal Surinamers in de Carolieweg te Groningen, moesten drie Ambonezen behandeld worden in het academisch ziekenhuis. Een van hen, de 19-jarige E. M. Akado- man uit Appingedam moest voor verdere observatie achter blijven. Hij had een zware buikwond opgelo pen ten gevolge van een messteek. BEST. In de gemeente Best is de vierjarige M. W. van de Laar onder een auto geraakt en ter plaatse overleden. Het jon/getje stad onver- wachs de weg over. Een bijzonder sfeervolle foto van een winter - waarschijnlijk de win ter van 1929 - te Zierikzee. Men ziet op de achtergrond het Noord-Haven poortcomplex met (voorgrond) de stijf toegevroren Zoete Gracht. Een stemmig winterbeeld van een sjeerj- volle plek le Zierikzee. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 6-1. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 359 dieren aan gevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1225-1675; werkpaarden f 1200-1650; 3-jarige paarden f 925- 1260; 2-jarige paarden f 950-975; veulens f 350-680; hitten f 725-950; oude paarden f 800-1480; slachtpaar- den f 2,70-3,60 per kilogram geslacht gewicht; jonge sllachtpaarden f 3,60- 4,10 per kilogram geslacht gewicht. De handel was vlot. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Slechts K.N.V.B.-wedstrijden vonden doorgang Zierikzee leed tegen koploper Dosko haar eerste nederlaag in dit seizoen voor ei gen publiek RCS stuurde Renesse met eeu nederlaag naar huis Zierikzee II speelde niet onverdienstelijk gelijk tegen Middel burg III. VOETBAL K.N.V.B. Daar de af deling Zeeland, zowel het zaterdag als het zondag voetbal wegens de ge steldheid van de terreinen in zijn geheel werd afgelast, vonden alleen de wedstrijden in de K.N.V.B. door gang. In de 3e klas D. leed Zierikzee in de ontmoeting tegen koploper DOSKO uit Bergen op Zoom haar eerste nederlaag in dit seizoen voor eigen publiek. METO zorgde voor een daverende verrassing door Goes voor eigen publiek met maar liefst 4-0 te kloppen. Door deze overwin ning klom de club uit Hoogerheide maar liefst drie plaatsen op de rang lijst. MOC '17 veroverde in de thuis wedstrijd één kostbaar puntje in het treffen met S.C. Gastel (0-0). Steen bergen moest zich terdege inspan nen om in eigen omgeving met 2-1 de baas te blijven over Steen. op Koewacht. Hekkesluiter IJzendij- ke kreeg te Vlissingen tegen Wal cheren haar elfde nederlaag in dit seizoen te inkasseren (5-0). Clinge en Oostburg werden uit het treffen tegen elkaar beiden één puntje wij zer (1-1). HVV 24 14 9 5 0 45- 8 23 RCS 13 9 3 2 39-16 20 Sluiskil 12 7 4 1 24-10 18 Biervliet 12 9 0 3 37-17 18 Walcheren 12 4 3 5 32-23 11 Koewacht 12 4 2 6 23-30 10 Renesse 12 4 2 6 20-29 10 Oostburg 12 3 4 5 16-30 10 Clinge 12 2 4 6 16-29 8 Corn. Boys 12 2 3 7 13-29 7 Hansw. Boys 9 3 0 6 21-27 6 IJzendijke 12 2 1 11 13-52 5 DOSKO S.C. Gastel Goes Hontenisse Steenbergen Breskens Zierikzee METO MOC '17 Steen Vogelwaarde Grenswachters 13 8 2 3 14 7 3 4 13 6 3 4 13 6 3 4 13 7 1 5 13 6 2 5 12 5 1 6 13 4 3 6 12 3 4 5 13 4 2 7 10 3 3 4 13 2 3.8 33-19 18 31-20 17 28-24 15 25-24 15 26-26 15 34-27 14 27-34 11 18-27 11 15-1S 10 15-17 10 12-13 9 16-41 7 In de reserve 3e klas C zorgden de Zierikzee reserves zeker voor geexi teleurstellend resultaat door in een lang niet onverdienstelijk ge speelde wedstrijd in de Zeeuwse hoofdstad met 1-1 gelijk te spelen tegen Middelburg III. Leider METO II gaf het bezoekende RCS II geen kans (3-0), terwijl Alliance II te Roosendaal meer moeite met Axel III had (2-1) dan algemeen werd verwacht. In de 4e klas H heeft Renesse het, zoals algemeen reeds werd verwacht te Souburg bij RCS niet kunnen bolwerken. RCS, dat de kansen op de kampioenstitel nog geheel in eigen handen heeft, stuurde de duin bewoners met een 4-1 nederlaag naar huis terug. HVV '24 behaalde een alles zeggende 7-0 overwinning METO II Alliance II Zierikzee II RCS II Vlissingen III Steenbergen II Middelburg III Goes II Axel UI CornBoys II 11 9 2 0 34-12 20 11 8 1 2 34-13 17 12 4 5 3 25-22 13 11 4 3 5 31-34 11 9 3 2 4 33-27 8 8 3 14 20-18 7 8 2 3 3 19-25 7 10 3 1 6 26-37 7 9 13 5 17-22 5 8 116 S-37 3 Te hoog wel, maar niet te laag. Piet had er niet bij stilgestaan dat konijnen graafdieren waren en toen hij de volgende dag zijn bezit wilde inspecteren, stond er bij het hek al een briesende buurman omdat de konijnen er in geslaagd waren on der het gaas door te kornen en het naastbijgelegen koolveld beschouwd hadden als een waar Luilekkerland. Piet betaalde zwijgend de schade en kwam tot de conclusie, dat konijnen fokken ook een vak was, zodat hij dezelfde week zijn veestapel weer verkocht. Maar ihij had nu eenmaal de grond en wilde die produktief maken, dus liet hij hokken bouwen en kocht op de volgende marktdag een paar honderd kippen. Die groeven niet en vlogen ook niet over het gaas, maar voorlopig legden ze nog geen eieren hoewel ze wel graan aten. Piet kocht kippenvoer en ging iedere da^ in de hokken kijken, of er al eieren waren. Na drie maanden raapte hij het eerste ei, maar diezelfde dag la gen er ook vier kippen dood in het hok. Toen er de volgende dag weer doden waren - nu zeven - haalde hij de veearts er bij, die pseudo-vo- gelpest constateerde. Het gevolg was dat enkele uren laten alle kippen om zeep waren geholpen en er aan het hek een bordje kwam: „Besmet terrein". Toen had Piet ook genoeg van het pluimvee en keerde weer terug naar de stad. Hij richtte ver volgens nog een reisbureau op en een incassobureau, maar geen dezer twee bedrijven brachten hem baten van enige betekenis op, zodat hij ook hiermede maar weer stopte. Piet begreep wel, dat hij op een andere manier moest proberen aan de kost te komen, want in dit tempo doorgaande, zou er over enkele ja ren van de erfenis niet veel meer over zijn. Voor hij aan de volgende job begon, overlegde hij lang en breed, wat het beste zou zijn. Hij ging naar de leeszaal en ging stu deren. Hij kreeg een boek in handen over de politie en las met stijgende interesse de belevenissen van een gepensioneerde rechercheur. Toen stond voor hem vast. dat hij geknipt was voor detective. Hij kocht in cJe boekwinkels alle lectuur, die voor hem dienstig was en studeerde de leer dor vingerafdrukken, las sta tistieken over de criminaliteit, las in de kranten regelmatig de versla gen van belangrijke processen en werd voorts een vaste bezoeker van de publieke tribune in de rechtzaal. Toen Piet dacht, dat hij genoeg wist voor dit vak, plaatste hij enkele ad vertenties, waardoor hij het publiek in kennis stelde van het feit, dat in de Lange Leidschedwarsstraat 114 „Holm's Detectivebureau" was ge vestigd en dat dit bureau zich gaar ne belasttte met particulier recher chewerk. Piet kocht een schrijfma chine en kreeg een typiste, die hij uit enkele kandidaten had gekozen. En zo zetelde Piet Holm op die ge denkwaardige dinsdag in zijn „privé kantoor" aan de Lange Leidsche dwarsstraat, een pijp tabak rokend, want alle detectives rookten immers een pijip tabak. Naast hem, in een anders vertrek ratelde de schrijfma chine. Weliswaar was er voor de typiste, die die morgen in dienst ge komen was, nog geen werk, maar Piet had haar opgedragen een aan tal circulaires te tikken, die hij wil de verzenden naar enkele bekende maatschappijen en firma's in de stad om zo zijn bureau te introduceren. Intussen zat Piet te wachten opzijn eerste klant, niet vermoedende, dat deze op ditzelfde ogenblik reeds naar hem onderweg was. Die eerste klant was Gijs de Waard. De jonge uitvinder was met de autobus in Den Haag aangekomen en vandaar was hij weer per trein naar Rotterdam gereisd. In de Maasstad tramde hij met lijn twee naar de Plompertstraat nummer 130a, waar hem werd medegedeeld, dat mijnheer van Helsdingen niet thuis was. Gijs mocht even boven komen en vertelde, dat hij de dag tevoren een oude actetas met een pakje in de omgeving van Weesp had verloren en dat hij te weten was gekomen, dat mijnheer van Helsdingen de tas had gevonden. Ja' dat klopte; mevrouw wist van de tas af, maar haar man had de tas weer meegenomen. Hoe laat hij thuis kwam? Ja, dat werd eerst de vol gende dag, want mijnheer was het zuiden in en dan overnadhtte hij in de regel ergens. Gijs drukte de vrouw op het hart de tas vast te houden en beloofde donderdags te rug te zullen komen. 19. Vanaf zijn schuilplaats tussen de tak ken kijkt hij met ingehouden adem neer op het kleine groepje ruiters dat in volle vaart onder de boom doorjaagt. Hot is oen kwestie van slechts enkele seconden. Dan haalt hij verlicht adem. „Ze zullen niet lang blijven zoeken", mompelt hij. terwijl hij zich voorzichtig laat zakken en lang zaam een andere richting i nslaat. Even later is hij tussen de bomen uit het gezicht verdwenen. Inmiddels begint Aram er steeds minder van te begrijpen. Vóór het vertfek heeft hij er zich van overtuigd dat gècn enkel paard uit de stal verdwenen wns. Dé vreemdeling moet dus te voet vertrokken zijn en volgens Aram's berekeningen had den zij hem reeds lang moeten inhalen. Hij overweegt om zijn krijgers het. bos le laten doorzoeken, doch tenslotte haalt hij dc schouders op. „De man was geen gevan gene", zegt hij tegen Presto. „Als hij dan zo, graag weg wil, kunnen wij hem toch niet tegenhouden. We keren terug!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3