DE ZIERIKZEESCHE COURANT KABINET OVER EENJARIG CONTRACT GROOT-METAAL Trieste lijst van incidenten Weer artillerieduel bij Israëlische grens Nieuwe overval op bank te Breda Onrust in Praag rond Josef Smrkovsky Rusk doet vredesoproep aan de partijen De Gaulle tien jaar aan het bewind ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 januari 1969 125ste jaargang Nr. 20127 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110 2938). Uitgave' N.V. Drukkerij v/h iakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraag! onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het 40-jarig jubileum eau de S.D.K.B. Heden (dinsdag) opening van zaken OEN 1IAAG. 6-1. De minister- raad heeft maandagmiddag langdu rig vergaderd over een aantal onder werpen waaraan hij in een normale vergadering van de vrijdag te weinig tijd kon besteden. Een van die on derwerpen was het eenjarige con tract voor de groot-metaal waarover partijen het op de avond van 17 de cember j.l. eens rijn geworden. Wat de uitkomst van het beraad in de ministerraad is, was maandag avond nog niet bekend, maar er zijn sterke aanwijzingen dat het kabinet zich achter de metal C.A.O. heeft ge plaatst. Heden (dinsdag) zal op een te houden persconferentie opening van zaken worden gegeven. Hanoi houdt been strak PARIJS, 6-1. „Elk Amerikaans voorstel dat er op de Parijse confe rentie over Vietnam uitgegaan moet worden van twee partijen, wordt door ons van de hand gewezen", zo heeft de Noordvietnamese woord voerder Ngoejen Thanh Le maandag op een persconferentie in de Franse hoofdstad verklaard. Hij zei dat Ha noi vasthoudt aan zijn opvatting dat er vier onafhankelijke partijen zijn en dat dit tot uitdrukking moet ko men in de schikking van de delega ties aan de conferentietafel. TEL AVIV, 7-1. Tussen 12 juni 1967 en 31 december 1968 hebben zich 1287 incidenten met Palestijnse com mando's voorgedaan, zo verklaarde maandag een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Meer dan 900 hiervan vonden in de Jordaanse, 166 in de Egyptische, 37 in de Syrische en 35 in de Liba nese sector plaats. In de strook van Gaza kwam het 130 maal tot inciden ten. Bij deze voorvallen verloren 234 Israëlische militairen en 47 burgers het leven. Het aantal doden aan Ara bische zijde bedroeg ongeveer 600. Wegens aanvallen en aanslagen be vinden zich op het ogenblik 1700 Arabische Palestijnen in Israëlische gevangenschap. AMMAN. 6-1. De Israëlische en de Jordaanse artillerie hebben maan dag ten zuiden van de Dode Zee een zwaar artillerie-duel uitgevochten. Naar een Jordaanse woordvoerder in Amman meedeelde zijn drie Jor daanse burgers gedood en vijf ge wond. Van Israëlische zijde namen ook hefsohroefvliegtuigen aan de strijd deel die het gebied mitrail leerden. De Jordaanse strijdkrach ten leden geen verliezen. Het was het derde grensincident op één dag. De twee vorigen duur den twintig minuten en hadden in het noorden van de Jordaanvallei plaats. Bij Londen stortte een Boeing 727 neer van de Afghaanse luchtvaart maatschappij. Ónder de inzittenden van het toestel zijn 47 doden te be treuren. Het ongeluk gebeurde, toen de machine tijdens de landing op Gativick een huis raakte en ontplofte In verband met de belangrijke ka binetsbeslissing. herinnert het A.N.P. er aan, dat de S.E.R.-voorzitter drs. J. W. de Pous, de aandacht heeft ge vestigd op het feit, dat - ondanks het z.i. opmerkelijke conjucturele her stel in 1968 en ondanks een produk- tie-explosie in de industriële sector, de uiteindelijke verbetering van het betalingsbalans-overschot is achter gebleven bij de raming. Opnieuw lopen de bestedingen dus sneller dan de voortgebrachte mid delen. zo zei hij o.m. De particuliere consumptie heeft maar weinig bijgedragen tot deze gang van zaken, de investeringen in vaste activa door de bedrijven en de overheidsinvesteringen zoveel le meer. Lonen en prijzen De heer De Pous zei voorts te vrezen dat de potentiële bestedings inflatie dreigt over te gaan in een actuele. Een toenemende waakzaam heid acht hij te meer geboden nu de bestedingsinflatie dreigt te worden verstrekt door een kosteninflatie. De economie dreigt z.i. in een Reorganisatie binnenstad Eindhoven EINDHOVEN, 6-1. In Eindhoven is een nieuw bestemmingsplan voor de binnenstad ter visie gelegd, dat is. ontworpen door het architecten bureau Van den Broek en Bakema in opdracht van b. en w. van Eindho ven. Het plan voorziet in een cen traal gebouw van 300 meter lengte cn 30 meter hoogte, dat aansluit op de ligging van de winkelstraten De- mer en Hermanus Hoexstraat. Onder dit centrale gebouw, dat winkels, woonhuizen en kantoren zal bevat ten, zal ruimte zijn voor 3000 auto's in parkeerkelders van twee lagen. Met de bestaande parkeerruimte zou hiermee in de binnenstad van Eind hoven de parkeernood kunnen wor den opgevangen. In de nabijheid van het centrale gebouw, dat in noord zuid-richting is gepland, evenwijdig aan de rechte straat, zijn twee toren gebouwen ontworpen. PRAAG, 6-1. In de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag is maandag nieuwe onrust ontstaan na geruchten volgens welke Russische militaire eenheden grote fabrieken in en bij de stad zouden hebben bezet. Een Tsjechosiowaakse regeringswoord voerder sprak de geruchten echter tegen en zei dat zij niet op waarheid waren gebaseerd. Maandag deden in de stad geruch ten de ronde volgens welke Russi sche tanks en Infanterie posities bij fabrieken hadden betrokken uit vrees voor moeilijkheden rond de toekomst rond de progressieve par lementsvoorzitter Josef Smrkovsky, die in zijn huidige functie vervangen zou moeten worden door een Slo- waak. Arbeiders hebben met staking gedreigd als dat het geval zou zijn. Op regionale partijbijeenkomsten in Praag. Brno en in West-Bohemen drongen maandag aanhangers van Smrkovsky aan op diens aanblijven, ondanks het feit dat Smrkovsky za terdag voor de televisie vroeg af te zien van betogingen in zijn voordeel. loon- en prijsspiraai te geraken die in 1969 en volgende jaren belemme rend kan werken op de verwezenlij king van het interne en externe evenwicht. Een gelijkmatiger toeneming der particuliere investeringen zou z.i. gewenst zijn. BREDA, 6-1. Maandagmiddag om half vier heeft een man een overval gepleegd op het filiaal van de Boe renleenbank in de Mechelcnstraat in Breda. De man, die een pet op had en een grote zonnebril droeg, bedreigde het personeel met een pistool en wist de employe's er toe te bewegen hem een frëdrag van ongeveer tweeduizend gulden te geven. De dader is spoor loos. Dit is in ongeveer twee maanden tijds de derde bankoverval, die in Breda is gepleegd. Ongeveer acht weken geleden werd hetzelfde fili aal van de Boerenleenbank overval len; de buit bedroeg' toen ongeveer tweeeneenhalf a drie mille. Circa vier weken geleden werd een filiaal van de Algemene Bank Nederland in Breda overvallen. De moord op Robert Kennedy LOS ANGELES. 6-1. Vandaag (dinsdag) begint in Los Angeles het proces tegen Sirhan Bisjara Sirhan. de jonge Jordaniër die beschuldigd wordt van de moord op Robert Ken nedy. Het proces zou aanvankelijk op 9 december zijn begonnen, maar het werd uitgesteld tot 7 januari om de verdediging gelegenheid te geven zich dieper in de zaak in te werken. De eerste twee weken tot een maand worden besteed aan het benoemen van de juryleden, zodat het begin van 'het eigenlijke proces pas eind deze maand wordt verwacht. Ver moedelijk zal het tot eind maart du ren omdat er meer dan tweehonderd getuigen zullen worden gehoord. Het Tsjechische bureau van de communistische partij besloot dat de voorzitter van het nieuwe federale parlement een Slowaak dient te zijn maar stelde voor Smrkovsky tot vice-voorzitter te benoemen alsmede tot voorzitter van één van de twee gelijkwaardige huizen van de volks vertegenwoordiging, de Volkskamer. Vijfile slachtoffer van verkeersongeluk ENSCHEDE. 6-1. In het zieken huis Ziekenzorg te Enschedé is over leden de 53-jarige mevr. W. J. Slol- man-Witbreuk. Zij is het vijfde slachtoffer van het verkeersongeluk, dat zondag 22 december plaats vond op de weg van Haaksbergen naar Enschedé toen de auto van de fa milie Slotman frontaal in botsing kwam met die van de familie F. Timmerman uit Doetinchem .Bij dit ongeluk zijn vier personen om het leven gekomen. Na geruchten Hel Midden-Oosten WASHINGTON, 6-1. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft een beroep cp Israël en de Arabische landen gedaan de kringloop van geweld in het Midden-Oosten te doorbreken en zich opnieuw in te spannen voor de vrede. Zelfbeheersing gedurende een paar maanden was noodzakelijk. In die periode zou V.N.-bemiddelaar Gun nar Jarring al het mogelijke kunnen doen om een vredesvoorstel' op te stellen dat voor beide partijen aan vaardbaar is. Rusk verklaarde op zijn persconfe rentie voorts dat „nauwe contacten" tussen de vier grote mogendheden bevorderlijk kunnen zijn voor het herstel van de vrede in het Midden- Oosten. De Sowjet-Unie had in dit ver band diplomatieke activiteit ont plooid in Washington, Londen en Grote manoeuvre V.S. in Bondsrepubliek BONN. 6-1. Op het vliegveld van Frankfort zijn de 'kwartiermakers a-angekomen voor één van de groot ste Amerikaanse militaire oefenin gen die ooit in de Bondsrepubliek hebben plaats gevonden. Aan de ma noeuvres die in de tweede helft van deze maand in Beieren worden ge houden, nemen 12.000 man leger- troepen en vier squadrons „Phan toms'' met 3.500 man luchtmacht troepen deel, die behoren tot de in Amerika gestationeerde NAVO-een- heden. Deze eenheden vormen een reservemaoht die in geval van nood kan worden overgevlogen naar plaatsen, die volgens de NAVO wor den bedreigd. Tas met geld geroofd uit kantoortje DODEWAARD, 6-1. Een onbc- kende man heeft maandagavond om streeks kwart over negen in het staatsloterijkantoortje van de 75-ja- rige heer D. G. van Eldik aan de Dalwagen in Dodewaard een geldtas met 1300 a 1400 gulden geroofd. Het geld was de opbrengst van de staatsloten, die de heer Van Eldik had verkocht. De overvaller, een man van middelbare leeftijd, had zich in het huis. waar het kantoortje is gevestigd, verborgen gehouden, tot de laatste koper was vertrokken. Op dat moment dat deze de deur uit ging. kwam de overvaller uit zijn schuilplaats tevoorschijn en eiste hij geld van de heer Van Eldik. Er ont stond een korte worsteling, waarna de overvaller e entas met. geld weg griste en zich daarmee uit de voeten maakte. Parijs en hijzelf had nog gesproken met de Russische zaakgelastigde Tsjerniakow. Bij die gelegenheid had Tsjerniakov geen speciaal initia tief van de vier grote mogendheden voorgesteld. De V.S., aldus Rusk, maken zich grote zorgen over de voortdurende tosneming van het geweld in het Midden-Oosten die de vrede daar buitengewoon onzeker maakt. De minister zei dat in de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember 1967 de elementen vervat zijn voor een vreedzame regeling van het conflict. Als men tot overeen stemming zou kunnen komen over de grondslagen van deze resolutie, dan zou er een echt begin kunnen wor den gemaakt met de vestiging van een rechtvaardige en blijvende vre de. Roofoverval in Rome ROME, 6-1. In hef hart van Rome is op klaarlichte dag een juwelier overvallen door drie langharige jon gelieden. Zij dwongen de 57-jarige Andrea Abate uit Alexandrië in Pie- ment onder bedreiging met een mes in hun auto te stappen. Daarna kne velden en verdoofden zij de juwelier, die een tas met edelstenen bij 2ich had ter waarde van 25 miljoen lire. De juwelier werd later ergens aan de rand van Rome aangetroffen en is in een ziekenhuis opgenomen. De daders zijn nog niet opgespoord. De benoeming van Cabot Lodge PARIJS, 6-1. Woensdag a.s. zal Charles dc Gaulle tien jaar onafge breken aan bet bewind zijn geweest. Als opvolger van René Coty betrok hij op 8 januari 1959 het Elysee, dat daarmee het centrum van de staats macht werd. Een half jaar tevoren was de Gaulle al, na de opstand in Algiers van de voorstanders van het behoud van een Frans Algerië, voor de tweede maal als „redder van dc nationale eenheid" ingehaald en tot eerste minister-president van de z.g. vijfde republiek gekozen. De op 22 november j.l. 78 jaar ge worden president is de enige van de grote staatslieden uit de tweede we reldoorlog en de periode daarna die nog aan de macht is. Roosevelt, Sta lin, Churchill en Adenauer zijn over leden on Eisenhower leidt reeds lang een teruggetrokken leven. Na de ernstige woelingen van vo rig jaar mei en juni, die het bewind van de Gaulle aan de rand van de instorting brachten, is het Gaullisti sche schip van staat nu in wat rus tiger wal er gekomen. Tijdens een te New York gehouden persconferentie heeft de gekozen president Nixon drie funktionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken voorgesteld. Het zijn v.l.n.r, Richard F. Pederson, kanselier van het ministerie; U. Alexis Johnson, onderminister voor politieke zaken en Elliot Richardson, onderminister van buitenlandse zaken. Geheel rechts William P. Rogers, de komen de minister van buitenlandse zaken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Lange mijlen leggen r f Tussen doen en zeggen. f J 4 PARIJS, 6-1. Als een „logische benoeming" betitelde maandag Ave- rell Harriman, de Amerikaanse de legatieleider bij het vredesoverleg in Parijs over Vietnam, de aanwijzing van Henry Cabot Lodge als zijn op volger. „Ambassadeur Lodge is een man in wie Nixon groot vertrou wen stelt. Hij heeft een lange erva ring met Vietnam en met interna tionale onderhandelingen uit de tijd dat hij Amerikaans gedelegeerde bij de Verenigde Naties was", aldus Harriman. die over omstreeks twee weken wordt afgelost. Geboorteregeling DJAKARTA, 6-1. De Indonesi sche autoriteiten hebben een pro gram opgesteld voor geboorten rege ling, daardoor men hoopt in de ko mende vijf jaar het aantal 'geboorten met 700.000 te verminderen. Op het ogenblik telt het land 115.130.000 in woners en men verwacht dat. er in 1969 drie miljoen bij zullen komen. In 1930 telde het land 59 miljoen in woners. Zuidelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke wind met plaatselijk enige regen, matige tot krachtige zuidelijke wind en in het algemeen iets hogere temperaturen. Voor donderdag: Zon: 10 tot 60 procent. Min.-temperatuur: omstreeks nor maal. Max.-temperatuur: omstreeks nor maal. Kans op een proge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 8 jan. Zon op 8.46. onder 16.48. Maan op 22.03, onder 11.08. 9 jan. Zon op 8.46. onder 16.49. Maan op 23.20, onder 11.18. Laatste kwartier: 11 jan. te 15.00 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 jan. 5.57 v.m. 9 jan. 6.31 v.m. BROUWERSHAVEN 8 jan. 5.48 v.m. 9 jan. 6.26 v.m. Doodtij: 13 jan. 18.23 rum. 18.56 n.m. 18.02 n.m. 18.39 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.MJ. deelt mede: Een depressie die gisteren voor de Golf van Biscaje lag, is do afgelopen 24 uur in noordoostelijke richting getrokken, en daarbij be langrijk in diepte toegenomen. Hier door nam de zuidoostelijke wind in onze omgeving toe, en werden de mi nimum temperaturen ondanks dc opklaringen niet langer dan min 3 graden. Het front behorende bij de ze depressie zal het komende etmaal ons land passeren, maar neerslag van betekenis wordt niet verwacht. Hier bij ruimt de wind naar zuid, waarbij zachtere lucht vanuit de Golf van Biscaje wordt aangevoerd. De tem peraturen stijgen tot normale waar den voor dc tijd van het jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1