de verdwenen atoomformule Wat eten sportmensen? En wat moeten zij drinken? Jongen op de vlucht - na inbraak - door agent aangeschoten en overleden Twee Turken in arrest wegens bezit van flinke hoeveelheid hasjies Toenemend verkeer Zeelandbrug - In 1968 ruim 1 miljoen auto's Israëlische vergeldingsactie kost Nederlandse verzekeraars een miljoen (Terug)blik op suikerbietencampagne '68 RUNDVLEES Belangwekkend artikel in „geneeskundige gids" MARKTBERICHTEN „Voor sportbeoefening bestaan geen voedingsmiddelen of gerechten die de sportbeoefenaar tot bijzon dere prestaties in staat stellen. Er bestaan wel voeclings- en genotmid delen, die voor degeen die z° ge bruikt tot geringere prestaties aan leiding kunnen geven". Dat schrijft dr. J. P. de Wijn in een belangwekkend artikel over waarheid en fictie bij voeding en sport" in het medisch vaktijdschrift „De geneeskundige Gids". Hij re kent af met de mythe dat sommige wieier fenomenen hun topprestaties te danken zouden hebben aan het feit dat zij hun leven lang groente soep hebben gebruikt of dat zwem sters het vestigen van een nieuw uwreldrecord te danken hebben aan het veelvuldig consumeren van ho ning Het ideale „dieetvoorschrift" bestaat niet Er is veel magie rondom de voe ding van sportlieden, zo meent dr. de Wijn. Suiker, dat immers „zo goed voor de spieren" is behoort daartoe. Niemand heeft ooit kunnen aantonen dat een suikerklontje, ge nomen vóór de sprint, tot betere prestaties zou leiden. Zo is het ook met de biefstuk, die beter zou zijn dan een runderlap, en vooral paar- debiefstuk zou nog meer energie verschaffen dan runderbiefstuk. Ook allerlei vitaminepreparaten worden in dit opzicht als zaligmakend be- schouwd, zonder dat het weten schappelijk bewijs hiervoor ooit is geleverd. Voeding is ongetwijfeld een onder deel van de training. Dr. de Wijn wijst er op dat gezonde voeding no dig is, maar vooral ook een stand vastig naar eigen smaak en opvoe ding aangepast voedingsregiem. Het wi'Jlekeuiiig en plotseling wijzigen van vaste voedingsgewoonten leidt meestal tot een minder goede con ditie. Het heeft voor de sportbeoefe ning bijvoorbeeld geen zin om met goede voeding te beginnen een week of enkele dagen vóór wedstrijden, hoe goed die voeding dan ook geko zen zou zijn. Teveel van 't goede Er leiden vele wegen naar Rome. Dat geldt °°k voor goede voeding. Men kan op zeer verschillende wij zen goed worden gevoed. Er bestaat voor sportvoeding beslist geen „di eetvoorschrift". Wetenschappelijke beschouwingen over voeding met betrekking tot sport handelen meestal over eiwit ten, vetten, of koolhydraten en vita minen. In de praktijk eten wij ech ter geen eiwitten en vetten, maar een grote variatie van voedingsmid delen, die deze ingrediënten bevat ten. Het gaat dus om een keus van deze voedingsmiddelen. In de sportpraktijk worden op dat punt van voeding veel fouten ge maakt, zo meent dr. de Wijn. Bij de bestudering van de voeding van de Mexicogangers blijkt dat men van het goede eerder te veel kreeg. Ei witrijke voeding is noodzakelijk voor het verkrijgen van een goede condi tie (spiermassa en spier functie). De overdreven waarde die men even wel hecht aan dierlijk eiwit heeft mede tot gevolg dat de voeding vet rijk wordt. Dierlijk-eiwitrijke pro- dukten als melk, kaas, vlees, vis en ei zijn meestal niet vetarm. Boven dien wordt voor de bereiding vaak olie of vet gebruikt, waardoor er nog meer vet bijkomt. Door vermindering van de te grote hoeveelheden dierlijk-eiwitrijke pro- dukten kan een evenredige hoeveel heid vet worden opgeruimd, waar door een efficiënter gebruik van o.a. zuurstof mogelijk is. Dr. de Wijn pleit daarom voor een verschuiving binnen de eiwitten .Men zal meer plantaardige eiwitten moeten ge bruiken en minder dierlijke eiwitten. Het aandeel van (bruin) brood en andere graanprodukten wordt aan bevolen. Dat betekent ook een roy ale bron van vitamine B en ijzer, die onontbeerlijk zijn voor inspanning. Water Op wedstrijddagen moeten uitge breide maaltijden worden vermeden, 't Is evenwel niet verstandig om dan zonder meer preparaten als aanvul ling toe te dienen .Vitamineprepara ten zijn op wedstrijddagen alleen zinvol wanneer, bijvoorbeeld in het buitenland, onvoldoende groenten of fruit beschikbaar zijn. Wel is vol doende vochttoevoer van eminent belang. Het enige, werkelijk onmisbare vocht is ijswater. De eisen die men aan water moet stellen zijn: het moet vers, helder, reukloos en niet besmet zijn met bacteriën. Mine raalwater moet men niet teveel ge bruiken. Het bevat behalve zouten en/of suiker meestal ook medicamen ten als coffeïne en fosforzuur. Voor zichtig moeten dorstige sportlieden zijn met gazeuses of frisdranken. Het koolzuur geeft een opgeblazen gevoel en bij veelvuldig gebruik kan er een uitputting ontstaan van de maagwandklieren, met als gevolg weinig maagzuurproduktie. Sportlieden doen er goed aan bij kleine hoeveelheden te drinken. Grote hoeveelheden vocht veroorza ken zweten en o.a. zoutverlies. Welke drank Met koffiedrinken moeten de sport lieden voorzichtig zijn, meent dr. de Wijn. Kleine hoeveelheden bevorde ren evenwel de spijsvertering en dat kan ook gunstig werken op de con ditie. Een overdreven gebruik van cola bij warme dagen moet worden afgeraden, aangezien deze drank veel fosforzuur en suiker bevat. Een hal ve liter me\k per dag is niet teveel. Kort vóór de wedstrijd kan men beter geen melk drinken, want dan heeft men er ongemak van. Melk blijft te lang in de maag (ca. twee uur). Warme melk is minder goed verteerbaar, ijskoude melk leidt tot verhoogde maagdarmmotoriek. Enkele vruchtensappen bevatten vitamines en zijn goed voor de stof wisseling. Alcoholische dranken vor men een omstreden punt. Italiaanse en Franse wielercracks kwamen on danks het consumeren van flinke hoeveelheden wijn soms tot fabel achtige prestaties. Maar zij zijn ge leend cm veel alcohol te gebruiken. Maar ontegenzeggelijk verhoogt al cohol de stofwisseling, waardoor er minder zuurstof voor „arbeid" over schiet. Daarom is het verstandig om het alcoholgebruik te beperken. Voor of gedurende lange-afstands sportprestaties kunnen suikerrijke dranken het uithoudingsvermogen bevorderen. Veel suiker zonder vocht kan een tegengesteld effect hebben. Een suikerstoot vlak voor een korte sprint heeft geen invloed op de pres tatie. De eiervellingen Coöp. Veluwse eierveiling Barne- veld. Aanvoer 687.766 stuks, stem ming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 13,70-13,75; 56-57 gram f 13,92- 14,02; 60-64 gram 14,43-14,66 64- 65 gram f 14,12-15.15. Lierveiling Barneveld. Aanvoer 628.960 stuks, stemming kalm. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 13,59-14,00; 57-58 gram f 14.29-14.53; 62-63 gram f 14,58 -14.S8; 66-67 gram f 14,50-15.14. Belgische eiermarkt. Aanvoer 135.000 stuks, stemming traag. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van 52-53 gram t 13,09-13,34; 57-58 gram f 13,74-14,02; 62-63 gram f 13,99 -14.19. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.400 .000 stuks, handel traag. Eieren van 50-58 gram f 13,00-13,80 per 100 stuks, kg-prijs f 2,60-2,38; 59-65 gram f 14,00-14,85 per 100 stuks, kg-prijs 2.37-2,28. Wat de B.T.W. betreft was de prijsvorming zo verward dat nog niet uitgemaakt kan worden of de prijzen iin- cf exclusief zijn. Uienveiling Middelharnis In de week voor Kerst liep de uit voer terug tot 3767 ton, waarbij West-Duitsland door Frankrijk van de eerste plaats werd verdrongen. Naar laatstgenoemd land werd 1226 ton verzonden, terwijl West-Duits land 1200 ton afnam. Verder was Afrika met 469 ton nog een behoor lijke afnemer, doch voor de rest waren er wel meerdere importeren de landen, echter ieder met kleine LAREN, 4-1. Een 18-jarige inwo ner van Hilversum is vrijdagnacht bü een achtervolging door de Laren- se politie dodelijk getroffen door een pistoolschot. Het slachtoffer, de zeeman R. S., had cmstreeks middernacht met vier kornuiten ingebroken in het benzi- hoeveelheden tot maximaal 250 ton. Ondanks het zachtere weer kon de prijs zich behoorlijk handhaven en trok deze voor sommige sorte ringen zelfs nog iets aan. De grove van klasse I noteerden f 25,82 en die van klasse II f 25,07. De vorige veiling was dit voor klasse II f 25,39. De middel I kwam van f 24,79 op f 25,20 en de middel II bleef met f 21,50 onveranderd. In Zeeland liep de middel I zelfs tot f 27,09 en de middel II tot f 23,40. De vooruitzich ten zijn dus wel enigszins moedge vend. De drielingen II werden vrij dagmorgen afgemijnd voor f 21,00 of f 0,50 per 100 kg. lager dan vorige dinsdag. De picklers daarentegen kwamen van f 20,00 of f 21,31. Het prijsverschil van Zeeland met Middelharnis moet voor de Fla'k- keese teler een aansporing zijn om zijn produkt te veilen. Duidelijk komt in Zeeland naar voren, dat, waar praktisch alles geveild wordt en de handel dus op één plaats sa menkomt, de hoogste prijs wordt besteed. UTRECHT, 3-1. De politie in Utrecht heeft huiszoeking gedaan in het kosthuis van de 28-jarige Turk se arbeider Unal Y. en daarbij be slag 'gelegd op een plak en een hoe veelheid van 2,8 kilo hasjiesj in poedervorm. De hasjiesj vertegen woordigt een waarde van ongeveer 9.000 gulden. De man is in verzeker de bewaring gesteld. De politie in Utrecht ontving het verzoek om huiszoeking te doen van de politie in Apeldoorn waar men bezig was met een onderzoek naar het doen en laten van een landge noot van Y. Ook deze man. is in ar rest gesteld. Vdlgens de politie in Utrecht zijn de twee Turken daags voor de kerst mis naar hun vaderland gereisd en direct weer teruggekomen. In enke le dagen legden de Turken in een oude Volkswagen ongeveer 6000 ki lometer af. Uit het onderzoek is ge bleken dat het tweetal op 28 decem ber in Istanbul is geweest. De po litie in Apeldoorn heeft het onder zoek nog niet afgerond. nestation Keuker aan de Parallel weg grenzend aan rijks weg no. 1. De auto van de inbrekers werd opgemerkt door een passerende sur veillanceauto van de politie, waarna drie van de vijf jongelui in de auto zigzaggend over de weg, de vlucht namen in de richting Bussum. Het lukte de politie enige honder den meters verder de auto klem te rijden. Een van de drie overgeblevenen werd in de auto aangehouden, de beide anderen vluchtten. Een der agenten zette te voet de achtervol ging in. Naar mededeling van de politie gaf R. S. geen gevolg aan herhaalde sommaties om te blijven staan, waarop de agent enige waar schuwingsschoten loste, hiervan trof er een echter doel. Het slachtoffer werd overgebracht naar het zieken huis in Hooglaren, dat ongeveer 100 meter van de plaats van het incident ligt, waar hij kort daarna is over leden. De weggevluchte 20-jarige A. J. H. werd later in de nacht in Utrecht aangehouden. De arrestant die ter plaatse werd aangehouden is de 18- jarige C. S. uit Hilversum. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe vlasrasseu Het sortiment vlasrassen is weer uitgebreid met twee nieuwe rassen, nl. Hera en Primo. Op de officiële proefvelden van 1968 (ongerepelde opbrengst) ston den deze rassen op de le en de 2e plaats, terwijl voor stevigheid bij normale stikstofbemesting Hera een 9% kreeg; bij een extra stikstofgift een 9. Primo kreeg in beide geval len een 9. Hera is een kwaliteitsvlas over goede vlasgronden. Resistent tegen roest en zwartstip. Hoge vertakking, waardoor gemakkelijk machinaal trekken. Hoge stro-opbrengsten. Ve zelgehalte en kwaliteit zijn goed. Hoge zaadopbrengst. Primo is 'geschikt voor alle vlas gronden, zeer vlotte groeier. Resis tent tegen brand, roest en zwart stip. Zeer hoge stro-opbrengsten met een goed vezelgehalte van goede tot zeer goede kwaliteit. Zeer goede zaadopbrengst. Primo vraagt min der stikstof dan Hera. Met grote blijdschap en dank baarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje ANTHONIA ADRIANA Wij noemen haar Antoinette A. DEURLOO A. DEURLOO-V. d. POL ELIEN ERICA Zierikzee, 3 januari 1969 Appelmarkt 4 Met blijdschap en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van ons dochter tje en zusje SARA JACOMINA wij noemen haar Sarina A. DORST M. J. DORST-VERHOEK JAN, JOHAN Oosterland, 5 januari 1969 Molenweg 4 MIDDELBURG, 4-1. In 1968 is het autoverkeer over de Zeelandbrug met 106.215 wagens (exclusief toer- bussen en bussen van lijndiensten) gestegen tot ï.089.697, nl. 985.332 personenauto's, 70.937 lichte en 33.428 zware vrachtwagen. In 1967 waren deze cijfers 893.962 personenauto's, DEN HAAG, 3-1. Nederlandse luchtvaartassuradeuren zullen een aanzienlijk bedrag moeten bijdragen aan de vergoeding van de schade, welke door de actie van Israëlische commando's op het vliegveld van Beiroet werd aangericht. Bij deze ac tie werden dertien vliegtuigen geheel of gedeeltelijk vernield. Hcewel het aandeel van de Ne derlandse verzekeringsmarkt in de totale schade van rond 88 miljoen gulden nog niet met nauwkeurigheid is vastgesteld, zal de door Neder landse luchtvaartassuradeuren te be talen schadevergoeding zich naar schatting bewegen rond een bedrag' van één miljoen gulden, zo meldt het bureau voorlichting schadeverze kering. De verzekering van verkeersvlieg tuigen is een 'internationale aangele genheid. waarbij de Londense verzs- LAND- EN TUINBOUW De weersomstandigheden geduren de het groeiseizoen waren niet gun stig vcor de ontwikkeling van een goed suikergehalte. Het was een nat en zonarm jaar met vrij lage tempe raturen. Verwacht wordt - aldus ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie onlangs voor de microfoon - dat het gemid delde suikergehalte van de bieten slechts 14,8 zal bedragen. Het opbrengstgemiddelde echter zal waarschijnlijk bijna 51 ton/ha worden, dat wil zeggen 6 a 7 ton bo ven het gemiddelde van de laatste tien jaren. De eerste weken van de campagne waren door regenachtig weer gekenmerkt. Vele telera konden of wilden niet leveren; in het laatste geval ter bescherming van hun grondstructuur en in de hoop op een beter suikergehalte later in het sei zoen. Zoals toen reeds verwacht eri later door het bovengenoemde ge halte bevestigd werd, was deze hoop grotendeels ijdeL De suikerfabrieken moesten hun dagverwerking ver be neden het mogelijke houden om te kunnen blijven draaien: een zeer on voordelige toestand. Rond half november kwam de vorst roet in het eten gooien. Ten gevolge van de harde wind zijn er vrij wat bieten bevroren. Ook van bieten die nog in de grond stonden, zijn bovengrondse delen door vorst geraakt. De mate waarin bieten bo ven de grond uitsteken, is - zoals be kend - mede een kwestie van ras. Zwaden suiker bleten, van het zes- rij Ige rooisysteem. die op het ogen blik van het invallen van de vorst nog buiten lagen, bevroren volledig. Grote niet afgedekte hopen vroren tot een diepte van enkele tientallen centimeters in Na ontdooien gaan deze bieten snel tot rotting over en vormen zij een ernstige bedreiging voor de goede gang van zaken bij dé verwerking in de fabriek. De leve ring is dan ook aan bepaalde voor waarde gebonden. Er zal, meer dan al gebeurt, aandacht aan het be schermen van het produkt moeten worden besteed om erger te voor komen. De campagne heeft nog eens dui delijk laten zien, hoe belangrijk goe de ontwatering van de percelen wel is. Ook is gebleken, dat er aan de bedrijfszekerheid van onze trans portmiddelen en rooimachines nog wel het een en ander mankeert. Een vrij levendige handel geduren de de campagne getuigde van te ge ringe totale capaciteit van de oogst- werktuigen. Speculeren op een groot aantal rooibare dagen, ook later in het seizoen, is gevaarlijk. De noodzakelijke ontkoppeling tussen oogsten en leveren leidt tot tussenopslag. Deze tussenopslag moet onderdeel van het oogstsysteem worden, wil dit systeem zonder al te grote risico's van storing rondgezet kunnen worden. Deze tussenopslag dient, te gebeuren in naar vorm en greotte handelbare hopen die op een goed bereikbare plaats liggen en in geval van vorst gemakkelijk goed te beschermen zijn. keringsmarkt een belangrijke rol speelt Toch wordt meer dan de helft van de op het vliegveld van Beiroet aangerichte ischade vergoed door niet-Britse verzekeraars, waar onder Amerikaanse, Franse, Duitse, Italiaanse, Zwitserse, Scandinavische Belgische en Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 4-1. De cijfers van sporttoto 19 zijn: Deelnemers: 866.054. Inleg; f 1.910.096.10. Prijzenbedrag: f 859.543. Eerste prijs: f 257.862,90. 79 meldin gen, bruto f 3.264. Tweede prijs: f 171.908,60. 1210 mel dingen, netto f 142. Derde prijs: f 257.862,90. 10.061 mel dingen, netto ongeveer f 25,60. Extra prijs: f 171.908,60. 2958 mel dingen, netto ongeveer f 58,20. De meldingen voor toto 20 moeten voor 10 januari worden gedaan. Drie aangespoelde zeehondjes in Artis AMSTERDAM, 4-1. Drie zeehon den, twee gewone en een zogenaam de kegelrob, die in de afgelopen da gen in de buurt van Zandvoort zijn aangespoeld, zijn door het Kenne- mer dierentehuis naar Artis ge bracht. Van de gewone, spoelen, al dus Artis, in de wintermaanden niet vaak exemplaren langs het strand aan. In de afgelopen tien jaar wer den in totaal 24 aan de kust aange troffen zeehonden naar Artis ge bracht. Slechts twee ervan arriveer den in de winter. Kegelrobben daar entegen worden in deze tijd van het jaar wel vaker gevonden. Waaraan deze plotselinge toe vloed is te wijten kan niet met ze kerheid worden gezegd. Vermoede lijk zijn de noor der stormen, die de afgelopen weken in het noorden van de Noordzee en de Atlantische oce aan hebben gewoed, er schuldig aan. Merkwaardig is dat alle drie de diertjes op nagenoeg dezelfde plaats, namelijk ongeveer een kilometer ten zuiden van Zandvoort, zijn aange spoeld. Een van de gewone zeehond jes heeft enkele verwondingen aan de buik opgelopen terwijl bovendien hel. rechteroog is beschadigd. Desal niettemin maakt dit diertje een vrij goede indruk en dat kan van de an dere niet worden gezegd. Dit zee hondje is duidelijk ziek. De kegelrob, ook wel grijze zee hond genoemd, die tot nu als laatste naar Artis gebracht, werd, is nog een baby. Hedt is een zeer mager lertje, waaraan duidelijk is te zian dat het in lange tijd geen voedsel heeft ge had. 62.216 lichte en 27.304 zware vracht wagens, d.i. in totaal 983.482. De stijging bedraagt voor het to tale autoverkeer 10,8 procent, het geen boven het landelijke gemiddel de ligt. Voor de drie bovengenoem de soorten autoverkeer waren de stijgingspercentages respectievelijk 10,2, 14 en 22,4. De sterkere stijging van het vrachtverkeer duidt op een toenemende economische betekenis van de brug. Het verkeer per fiets, brommer, scooter, motoren en toerbussen liep andermaal terug, hetgeen echter in overeenstemming is met de landelij ke tendens. De gestegen welvaart kan als directe oorzaak hiervan worden aangemerkt. Opbrengsten De cijfers gespecificeerd over de maanden luiden als volgt: De totale opbrengsten stegen met f 243.280,50 tot f 3.530.109,50. dat is met 8 procent. Het verschil met de procentuele stijging van het aantal auto's is veroorzaakt door het toe genomen gebruik van tienritten- kaarten, hetgeen te beschouwen is als een indicatie, dat het aantal vaste ..klanten" groter wordt. Als bijzonderheden zijn nog te melden, dat in 1968 het hoogste maandtotaal voor personenauto's is behaald met 165.337 (vorig maximum was 161.0G5), terwijl ook het „week- rekord" is verbeterd. In IS68 gaf de tepweek 43.092 personenauto's te zien, tegen het vorige maximum van 42.620. Vorig jaar waren er drie we ken met meer dan 35.000 personen wagens, tegen vijf in 1968. In 1967 waren er (in de wintermaanden) zes weken met minder dan 10.000 per sonenauto's, tegen één week (de tweode week van januari) in 1968. IN'ZELL. In Inzeil verwacht men dat ongeveer 4.000 Nederlandse schaatsliefhebbers op 25 en 26 janu ari in deze Zuidduise stad de strijd om. het Europese kampioenschap zullen bijwonen. In de voorverkoop zijn 3500 kaarten voor een zitplaats in Nederland verkocht, 500 kaarten gingen naar Noorwegen. Het stadion in Inzeil biedt plaats aan 11.200 toeschouwers. Heden overleed onze lieve moeder en oma JANNA VAN DEN HOEK weduwe van J. Gloude op de leeftijd van 72 jaar Breda: J. D. MENNEMA- GLOUDE S. F. A. MENNEMA HENDRIK-JAN en CATRIEN JAN Renesse: J. GLOUDE A. GLOUDE- GUEQUIERRE JAN Renesse, 3 januari 1969 Laone 44 De teraardebestelling zal olaats vinden op dinsdag 7 janfiari a.s, des namid dags 3.C0 uur, op de be graafplaats te Renesse. Heden overleed plotseling, onze lieve man en vader LEENDERT MATTHIJSSE op de leeftijd van 58 jaar Zonnemaire: J. MATTHIJSSE- GOOSENS Zierikzee: M. A. MATTHIJSSE F. M. MATTHIJSSE- KOSTEN Vlissingen: A. M. MATTHIJSSE S. C. MATTHIJSSE- MANNI Zonnemaire, 5 januari 1969 Margrietstraat 11 De teraardebestelling zal plaats vinden woensdag 8 januari a.s., te 14.30 uur, op de begraafplaats te Zonnemaire. Vers Dinsdagmorgen 7 januari, vanaf 10.00 uur, in de nood- slachtplaats Hem te Zierik zee. H. Stouten door b. j. ten wesepe De conductrice kwam bij hem en vroeg waar 'de reis heen ging. „Oehenkele reis", ant woordde Gijs, terwijl het zweet van z'n voorhoofd wiste. De conductrice lachte even en herhaalde: „Waarheen, mijnheer?" Waarheen? Gijs dacht na. Wat drommel, hij had er niet eens og gelet, waar deze bus heen ging. „En kele reis.herhaalde hij, vrij suf overigens, maar toen had hij een helder ogenblik en voegde er aan toe: „Eindpunt". ,yEen enkele Den Haag", zei dé conductrice, terwijl ze het kaartje knipte en afscheurde. Zo, dacht Gijs gaat deze bus naar Den Haag; nou, dat 'komt goed uit, want dat is de richting, die ik ook uit moet. Gijs betaalde, gaf een fooi, die vriende lijk lachend in ontvangst werd ge nomen en daarna installeerde hij zich op zijn gemak in het hoekje bij het raam. Ziezo, die vent was hij in ieder geval kwijt. En nu naar Rotterdam; dat pakje kon voorlopig wel wachten. De tas was belangrij ker; die moest hij eerst te pakken zien te krijgen. Hoofdstuk 5. „Holm's Detectivebureau. Het leven van Piet Holm was tot nu too een aaneenschakeling van mislukkingen geweest. Hetgeen niet inhoudt, dat Piet Holm het moeilijk had op dit ondermaanse. Integen deel. Piot had op zijn een en twin tigste jaar een niet onbelangrijke erfenis gekregen en met dit geld was hij een man in bonus geworden. Weliswaar zou hij er geen gekke sprongen mee kunnen maken, maar dat lag ook helemaal niet in zijn aard. Piet Holm was geen boeme laar, vond een borrel helemaal niet lekker en een glas 'bier maar zo-zo, terwijl de vrouw tot op de dag van heden nog geen plaats van enige be tekenis in zijn leven had ingeno men. Dat nam niet weg, dat Piet in vele gevallen een pechvogel was. Op zijn een en twintigste jaar overleg de hij met zichzelf wat hij met het geld zou beginnen en hij besloot iels te gaan doen. Maar zo heel veel mo gelijkheden waren er niet, althans niet'om aan te vangen zonder de vereiste vergunningen. Dat bleek al ras. toen hij een sigarenwinkel had overgenomen. Dat ging veertien da gen goed, toen kwam er een ambte naar, die hem naar de vergunning vroog en aangezien Piet de vereiste vergunning niet kon tonen kreeg hij een proces-verbaal en moest hij halsoverkop zijn zaak overdoen aan iemand, die wel over de vereiste papieren bleek te kunnen beschik ken. Natuurlijk geschiedde deze verkoop met enig verlies, zodat het eerste experiment min of meer mis lukt was. Piet ging niet over één nacht ijs cn informeerde nauwkeurig naar de bestaande mogelijkheden, waarvoor geen vergunning vereist was. Dat viel achteraf nog mee. Voor een krant bijvoorbeeld, had je geen ver gunning nodig en zodoende begon Piet een krant: een buurtblad. Hij maakte een accoordje met een druk ker cn opcn'de ergens in de stad het bureau van „Do Klant is Koning". De naam had hij zelf bedacht en de drukker vond haar zeer origineel. Piet had uitgerekend, dat hij drie pagina's advertenties moest hebben, wilde hij er wekelijks enkele tien tjes aan verdienen. De vierde pagi na vulde hij zelf met nieuwtjes en wetenswaardigheden. Maar al gauw bleek, dat die drie pagina's de mees te moeilijkheden opleverden. Een advertentie kreeg je maar niet zo één-twee-drie los, laat staan zestig advertenties. „iDe Klant is Koning" draaide precies drie maanden en toen had Piet er genoeg van. In- plaats van dat het blaadje hem en kele tien t es per week opbracht, kostte het hem ditzelfde bedrag en aangezien Piet niet van plan was om op deze jeugdige leeftijd al aan pihilantropie te gaan doen, zette hij cta uitgave stop. Het moet tot zijn eer gezegd worden, dat hij de druk ker tot de laatste cent. betaalde. Want zo was Piet. Toen stelde hij zich in vei'binding met een makelaar op de Veluwe en kocht, een stuk grond. Daar ging hij konijnen fokken. Piet had gezien, dat er in de winter heel wat geld werd betaald voor e en konijnen boutje, vooral tegen de kerstdagen en hij besloot dat geld te gaan ver dienen. Als hij met een paar hon derd jonge konijnen begon, zou hij in december een aardige bout kun nen leveren aan de poeliers. Gek, dat hij daar niet eerder opgekomen was. De grond was niet duur en op de eerste de besle marktdag deed Piet zijn inkopen. Dezelfde middag wer den er een kleine tweehonderd ko nijnen op zijn „landgoed", zoals Piet zijn stuk heidgrond noemde, afge leverd. Te voren had Piet het land laten afrasteren met fijn gaas cn Piet liet dc aanwinst los. Ze konden immers toch niet buiten het gaas komen. Daarvoor was het te hoog! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5