EEN NIEUWE STER IN 'T OOSTEN Voorzitter S.E.R.: „Opmerkelijk conjunctureel herstel in 1968" BLIK DOOR HET WERELD Hongkong-griep in geheel Nederland De R.P.S. in 1968 DEN HAAG, 3-1. Het conjunc tuurverloop, werkloosheid, overbe- stcding, beleid op middellange ter mtin, collectieve en individuele be stedingen, investeringen en bespa ringen, functioneren van de onderne ming, inspraak en besluitvorming, structuur van de onderneming, toe zicht op en stimuleren van de leiding van de enderneming-, werkwijze, taak en toekemst van de Sociaal- Eccnomische Raad. Aldus de hoofd onderwerpen die de voorzitter van de Sociaal-Economische raad, drs. J. VV. de Pc us. heeft aangesneden in ziin nieuwjaarsrede die hij in een openbare vergadering van de raad in Den Haag heeft uitgesproken. Advertentie. Heeft u rugklachten? Wacht niet langer, koop een ANTIHERNIA LEDIKANT OF LOS INLEGRAAM Levenslange garantie Buigt nooit door Honderden tevreden gebruikers Vraagt het uw vrienden of kennissen Aanbevolen door H.H. doktoren Alleenverkoop bij: DEURLOO INTERMEUBELSHOWROOM Meelstraat 31 ZIERIKZEE De heer De Pous constateerde in zijn toespraak oan. dat de ontwik keling van de conjunctuur in 1968 niet onbelangrijk gunstiger was dan zich in het begin van dat jaar liet aanzien, er kan daarom z.i. van een opmerkelijke conjunctureel herstel werden gesproken. Er heeft 'zich een produktievergro- ting voltrokken van zodanige om vang dat vooral in de industriële sector van een produktie-explosie kon worden gesproken. Niettegen staande deze produktiestijging laat het zich thans aanzien dat de uitein delijke verbetering van het beta lingsbalans-overschot is achtergeble ven bij de raming. Opnieuw lopen de bestedingen dus sneLier dan de voortgebrachte middelen. Hoe be langrijk de produktiestijging ook is, het blijkt een te moeilijke opgave het evenwicht tussen middelen en beste dingen tot stand te brengen en te handhaven. Bij het nagaan van de bestedings- eategorieën die verantwoordelijk zijn voor deze gang van zaken, is de heer De Pous tot de conclusie geko men dat de particuLiere consumptie daarbij een bescheiden rol heeft ge speeld. Anders is het met de inves teringen in vaste activa door de be drijven. Deze bestedingscategorie heeft in belangrijke mate middelen tot zich getrokken uit de grotere produktie- en produktiviteitsstijging. De overheidsinvesteringen namen in 1967 en 1968 in volume telkens toe met niet minder .van 13 a 14 procent. De heer De Pous herinnerde er aan dat hij in zijn vorige nieuw jaarsrede de vrees had geuit dat de permanente tendens tot overbeste- ding bij een aantrekken der be drijfsinvesteringen van overheid en van particulier bedrijfsleven, zou lei den tot een onbevredigend saldo op de betalingsbalans. Deze situatie tó zich in de tweede helft van 1968 in- Geen naam heeft nu in de Ara bische wereld zo'n glans als die van Yasir Arafat, de leider van de voor naamste Palestijnse guerilla-bewe- ging, El Fatah. HU ivordt bezongen als een nieuwe Aladdin over wiens heldendaden en listen na acht eeu wen nog de legenden verteld wor den. De verhalen over Arafat heb ben daarop echter voor dat ze han delen in het heden, een tijdperk waarnaar de Arabieren vol trots kij ken. d Eigenlijk zijn de daden van Ara fats krijgers het enige wat nog eni germate kan laten vergeten dat de Israëli's in de laatste tijd tweemaal de woestijn hebben aangeveegd met de trotse Arabische legers. Daar komt bij dat de altijd graag tegen een held opkijkende Arabieren dan ook graag opzien naar iemand op wiens hoofd niet de schande van de recente nederlagen is neergekomen. Nasser aan de ene kanten koning Hoessein in andere kringen, zijn vereerde figuren, maar het zijn te vens de grote verliezers. En in hun huidige positie doen ze niet veel meer dan woorden spreken. Arafat dóét tenminste iets. Overdreven In Arabische ogen doet hij zelfs meer dan hij doet. Wie de commoni- qué's van El Fatah op de voet volgt, kan niet anders dan grootse over drijvingen vaststellen, iedere brand, door wat voor oorzaak ook zoals een spelen met vuur of de fout van een lasser, wordt onmiddellijk op het credit van El Fatah geschreven. Daarop komen ook wapenfeiten voor die in het geheel niet gebeurd zijn, zoals het opblazen van parade rende tanks in Jeruzalem - een voor val dat niemand ter plaatse is op gevallen. Maar ontegenzeggelijk be rokkenen de krijgers van Arafat de Israëli's last. Er zijn bomaanslagen geweest op bussen met schoolkinde ren, op drukke markten, op de bio scopen. Er zijn Israëlische patrouil les in hinderlagen overvallen enzo voort. Vooral op de nog van de hei lige oorlog bezeten Palestijnen in de vluchtelingenkampen is Arafat wei nig minder dan een nieuwe profeet. Ongetwijfeld heeft hij ook aan hang onder de Arabische bevolking van de door Israël bezette gebieden, zij het dat men daar iets nuchterder staat tegenover de terreuracties die die vanuit Jordaans en Libanees ge bied ondernomen worden. De keerzijde Tenslotte maken de bomaantlagen ook hun slachtoffers onder de Pa- iestjjnen zelf en die bezien cle dood van onschuldigen vlak onder hun ogen minder makkelijk als glorieuze heldendaden. Bovendien ervaart men in die gebieden de Israëlische tegen maatregelen aan den lijve, terwijl Arafats mannen zich weer kunnen terugtrekken op Jordaans gebied. Ook al zijn ze daar niet absoluut ge vrijwaard voor vergelding. Wellicht ook slaat men in de be zette gebieden de absolute resultaten van de guerilla wat lager aan: het is inderdaad niet zo dat El Fatah. 07) c/it moment wezenlijk een bedreiging vormt voor de Israëlische samenle ving - op zijn hoogst is ze een hin derlijke factor. Tenminste militair. Een andere zaak is dat ze politiek In de Arabische wereld steeds meer gaat betekenen. Arafat, de met ver heerlijkende legenden omweven fi- uur. iveet zijn aanhang een fanatis me in te blazen voor de strijd tegen Israël. En dat kan op een gegeven moment lastig worden voor mannen als Nasser en Hoessein. De Jordaan se vorst is al aan het merken dat zijn gezag in eigen land snel afbrokkelt door de acties van El Fatah en de twaalf andere verzetsorganisaties. Vandaar wellicht zijn suggestie voor em Palestijnse staat, op de westoever van de Jordaan, een idee die ook in Israël niet geheel en al verworpen wordt. Egypte Ook van Nasser slaat niet vast dat hij even verbeten graag vecht als Arafat: hij merkt tenslotte aan den lijve hoe Egypte in al die jaren van oorlog en bijna-oorlog economisch van de regen in de drup is gekomen. Zijn voornaamste probleem is hoe hij de Egtjptenaren de idee kan ver kopen dat men er in vredesnaam na 21 aar maar genoegen mee moet ne men dat er een staat Israël is. Voor de Palestijnen die een karig bestaan leiden in de vluchtelingen kampen - en dat zijn er zo langza merhand vele honderdduizenden - gelden dit soort argumenten minder. Ze worden minder door overwegin gen van politiek of economie gehin derd in het uitleven van hun haat. En naarmate de ster van Arafat rijst bij de Arabische massa's kan het goed gebeuren dat het gewoon on mogelijk wordt een eind te maken aan de Israëlisch-Arabische verwik kelingen zonder hem. Hoessein en Nasser zijn wellicht bijna rijp voor een overeenkomst. Arafat geenszins. En dat is de echte zorg die Israël over de El Fatah- beweging kan hebben. Flitsen" uit het buitenland RIO DE JANEIRO. President Ar thur da Costa e Silva van Brazilië heeft per decreet een aantal maat regelen tegen de inflatie in zijn land bekend gemaakt. Het is de bedoeling het begrotingstekort tot een derde te verminderen door te besnoeien op de overheidsuitgaven en door overbodige uitgaven te staken. LONDEN. De premier van Cana da, Pierre Trudeau, heeft in een vraaggesprek voor de Britse televi sie verklaard, dat president de Gaulle in aanzienlijke mate de een wording van Canada 'heeft vertraagd PRALA1G. De socialistische repu bliek Slowakije die sinds 1 januari op voet van gelijkheid met de repu bliek Tsjechië deel uitmaakt van de federale staat Tsecho-Slowakije, heeft haar eerste kabinet gekregen. DJAKARTA. Lodewijk Mandatjan de leider van de verzetsstrijders in de Vogelkop van West-Irian (het voormalige Nederlapds Nieuw-Gui- nea) heeft zich aan ihet Indonesische leger overgegeven, zo heeft de Indo nesische commandant in West-Iri- an, brigade-generaal Sarwo Edhie, meegedeeld. •SAN ANTONIO. President John son heeft tot minister van huisves ting en stadsontwikkeling benoemd Robert C. Wood, voordien ondermi nister van dit departement. LONDEN. De Britse maatschappij Short Bros and Harland zal dit jaar voor 6 miljoen pond sterling lucht doelraketten van het. type „Tigcr- cat" leveren aan Jordanië, zo heeft een woordvoerder van de maat schappij in Belfast gezegd. De over eenkomst is onlangs gesloten. WASHINGTON. Zevenentwintig lidstaten van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) hebben laten weten dat ze akkoord gaan met de bijzondere trekkingsrechten (sdr's), ook wel „papieren goud" genoemd, die het monetaire stelsel van de westerse wereld evenwichtiger moe ten maken, zo Is in kringen van het I.M.F. In Washington vernomen. derdaad gaan manifesteren. Daarbij dreigt, naar zijn oordeel, de poten tiële bestedingsinflatie over te gaan in een actuele. Verwacht moet werden dat deze lijn in 1969 zal worden doorgetrok ken. De bestedingen, vooral die van de overheid en de particuliere inves teringen, mede dank zij de opwaart se beweging van de binnen- en bui tenlandse conjunctuur, blijven in hoog tempo toenemen, terwijl de bezettingsgraad van hef produktie- potentieel zijn grenzen nadert". Een toenemende waakzaamheid is te meer geboden nu de bestedingsin flatie dreigt te worden versterkt door een kosteninflatie die overigens me de door Ideze bestedingsinflatie is opgeroepen, aldus de heer De Pous. Met een willige vraag naar goederen en diensten, toenemende spanningen op de arbeidsmarkt in het westen des lands en belangrijke prijsstijgin gen in het vooruitzicht - waarbij maatregelen in de fiscale sfeer een belangrijke rol spelen - is het wei nig realistisch te veronderstellen dat de loonsverhogingen wel in de buurt van de verwachte arbeidsproduktivi- teitsstijging zullen uitkomen. Die stijging van de arbeidsproduktiviteit kap in 1969 door bijzondere factoren enigszins achterblijven bij de trend matige stijging. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De gemeentelijke over heid oefent een frustrerende invloed uit op de jongeren, die b. en w. van Utrecht een democratisch en geor ganiseerd tegenspel willen bieden. Aldus het Politiek Jongeren Contact (P.J.C.U.) in een brief aan de ge meenteraad van de Domstad. SCHOONHOVEN. Op de Lekdijk tussen Groot Ammers en Gelkenes is een ongeveer 6-jarig meisje op haar step tegen een passerende auto gereden. Het kind is onmiddellijk overleden. AMSTERDAM. De inspecteur van de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam kon tijdens de behande ling van het dodelijk ongeluk op de Urkse vissersboot „Riekeit" op 23 juli jl. geen aanleiding vinden de schipper, de 40-jarige J. B. uit Urk, enige schuld op te leggen. Hij had zelfs lof voor het optreden van B. vlak na het ongeluk, waarbij hij één van de knechten, Kees de Vries uit Urk, verloor. DEN HAAG. Twee organisaties van wegvervoerondernemers, de N. O.B. Wegtransport en de K.N.V.T.O. (Kon. Ned. Vereniging van Trans portondernemingen), hebben in een brief aan de minister en de staats secretaris van financiën „ernstige bezwaren" naar voren gebracht te gen het voornemen van verkeersbe lastingen. AMSTERDAM. In een nieuwjaars toespraak heeft de directie van de N.V. Nederlandshe Lloyd (Ned'Hoyd verzekeringen) het personeel mede gedeeld dat de premie in de schade verzekeringssector in 1968 met ca. f 13,3 miljoen is gestegen tot f 155,8 miljoen, zo deelt Ned'Hoyd mede. RIJSWIJK. Op het Jaagpad in Rijswijk heeft ter hoogte van T.N.O* een aanrijding plaats gehad tussen een scooter en een bromfiets. De scooterbestuurder de 33-jarige H. A. Brinkman kwam hierbij om het le ven. ROTTERDAM. Het bestuur van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp •heeft de schorsing van de hoofdad ministrateur A. O. Okkerse opgehe ven. De heer Okkerse (50) - die al twintig jaar in dienst, was van de dierentuin - werd op 7 oktober ge schorst, omdat het bestuur redenen had om aan te nemen, dat hij mede delingen had gedaan aan het Rotter- dams Nieuwsblad, dat aan de dier gaarde-problematiek een kritisch artikel wijdde. MEPPEL. Op de weg Meppel-Eur- singe, onder Koekange, is de 68-ja- rige automobilist H. Lampe veron gelukt. Hij stak met zijn auto de voorrangsweg over zonder voorrang te geven aan een andere auto. Zijn vrouw werd bij de botsing ernstig gewond. APELDOORN. In het Canisius- ziekenhuis in Nijmegen is de heer S. A. Wayenberg uit Apeldoorn overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een botsing op de Oude Beekbergerweg. De heer Way enberg reed met z n bromfiets en kwam in botsing met een van rechts komende personenauto. Computer helpt beroemde neuzen Vele mensen verbeelden zich, een goede neus te hebben - maar nau welijks meer dan 500 onder de 3,5 miljard bewoners van onze aarde beschikken inderdaad over een abso luut, betrouwbaar reukorgaan. Het zijn de parfumeurs, die in de labora toria van de kosmetische industrie voer de geurarrangementen verant woordelijk zijn. Maar de meer dan tienduizend aan de wetenschap bekende verschillen de reukstoffen kunnen zij ook niet alle kennen of zelfs maar herkennen. In de toekomst zullen zij echter hulp krijgen van een in West-Duitsland ontwikkelde reuk-computer. Een goede parfumeur beheerst over het algemeen twee- a driehon derd reukstoffen. Daaruit compo neert hij de heerlijke geuren van huid-, haar- en wasgoed-, meubel en vloerverzorgingsmiddelen, de du re parfums en de verschillende kost bare soorten toiletwater. In tegen stelling tot de nuchtere aanduiding van chemici voor allerlei soorten grondstoffen is de taal van de parfu meurs beeld- en bloemrijk. De daar uit ontstane begripsmoeilijkheden brachten de chemici van een Ham- burgse cosmetieafabriek ertoe, de gewin drukken in een systeem te rangschikken, begrippen als ..wate rig" en „droog", „vruchtig" en „fris" te coderen en een geuvtaal te schep pen. die ook een computer begrijpt. Met de in de branche gebruikelijke ramen alsmede de daarbij behoren de eigenschappen van alle reukstof fen voedde dr. Rudolf Randebrock in de vorm van getallen met 28 cij fers een dataverwerkende instaHa- tie. Na succesvolle proeven met deze reukmachine vroeg hij patent aan op zijn procédé. Belangstellenden an binnen- en buitenland doen alle moeite, om de licentie te verwerven. Chef-parfumeur Peters is over zijn elektronische „collega", waarmee hij thans een jaar samenwerkt, enthou siast. De computer levert niet alleen in zeer korte tijd de gedetailleerde recepten voor de gewenste geur, hij berekent tevens de optimale bijmen ging van de geschikte reukstoffen en de prijs voor het proef mengsel of het eindprodukt. Omgekeerd geeft de machine ook uitkomst over de waar schijnlijke geur van een nieuwe sa menstelling, als hij met de afzonder lijke componenten ervan en de mengverhoudingen gevoed wordt. Alleen scheppend werkzaam worden kan hij ondanks zijn alle reukstoffen der aarde omvattende programma niet. Nieuwe geurcreaties blijven ook in de toekomst die vijfhonderd „be roemde neuzen" voorbehouden. DEN HAAG, 4-1. De gegevens die het ministerie van sociale zakéïï en volksgezondheid het A.N.P. don derdag ever de Hongkonggriep heeft verstrekt, blijken niet juist te ziin. Voor 35 jaar NIEUWERKERK. De korfbalver eniging D.S.S. gaf haar eerste uit voering in café „De Meebaal". De zaal was propvol. ZIERIKZEE. Het bestuur der Con certzaal besloot over te' gaan tot centrale verwarming van het gehele gebouw. DREISCHOR. De elektrifikatie van het watergemaal te Beldert is vol tooid. De installatie heeft voor het eerst gedraaid en met goed gevolg. OOSTERLAND. Het ijsvermaak in de Aanwasis in volle gang. De ijs- club „Winterleven" heeft, verschil lende wedstrijden uitgeschreven. ELKERZEE. Van de crisis-rund veecentrale is ontvangen de eerste zending van 24 kilo-bussen gecon serveerd rundvlees, dat tegen de prijs van 35 ct. per kilo ter beschik king wordt gesteld van steuntrek- kenden en armlastigen. HAAMSTEDE. Het groot aantal passagiers van en naar Schouwen- Duiveland deed de K.L.M. besluiten een tweede vliegtuig op de lijn Rot terdam-Haamstede in dienst te stel len. ZIERIKZEE (Adv.). Groot klok- stel met vazen 4,75; moderne klok met slag f 10,75; thermoflessen 49 cl.; gaskousjes, staand of hangend 29 ct. Verder een grote partij staal- brons petroleumlampen met de nieuwste kralenranden en matador brander. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd de jaarlijkse kweekschool avond gehouden. De kwekelingen voerden met succes een revue op. De avond werd zeef druk. bezocht. ZIERIKZEE (Adv.). Koop uw radio vóór de inwerkingtreding van de omzet- en weeldeverteringsbelasting. Reeds Philips-toestellen vanaf f 115. Er is, nadat cp 10 december de eerste gevallen in het laboratorium van het infTuenzacentrum van de wereld 'gezondheidsorganisatie in Leiden waren aangetoond, wel dege lijk sprake van een snelle uitbreiding van da influenza, veroorzaakt door het Hongkong-virus in Nederland. Dit blijkt ons bij nadere Informatie bij het influenza centrum en het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. De ziekte gaat over het algemeen gepaard met een paar dagen flinke koorts. Hoewel de epidemie zich niet in alle plaatsen even snel ontwikkelt, heeft de ziekte zich reeds over het gehele land uitgebreid. Verdere uit breiding kan in de loop van de ko mende weken worden verwacht. Hoewel zich reeds enkele ernstige gevallen met complicaties hebben voorgedaan, heeft de ziekte in het* algemeen een goedaardig verloop. Het is het ministerie niet moge lijk een Schatting te geven van het aantal Hengkonggrieppatiënten. Het aantal sterfgevallen is tot nu toe zeer gering, zo verklaarde het minis terie. Deze sterfgevallen zijn veroor zaakt door complicaties, zoals het optreden van longontsteking, of dcor het feit, dat de patiënt reeds aan een ernstige ziekte leed. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 35-jarige huisvrouw Van E.-T. uit de IJsselstraat gearres teerd, verdacht van poging tot dood slag. De vrouw had haar slapende man met een bijl bewerkt. Het slachtoffer kreeg verwondingen aan zijn hoofd en zijn armen. N.VyS.H.-blad in België in beslag genomen DEN HAAG, 4-1. De Belgische justitie heeft het blad „Sextant" van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (N.V.S.H.) in beslag laten nemen. Het betreft 1200 van de paar duizend exemplaren, die naar België werden gezonden. Dit heeft de Belgische „Bond voor Gezinsplanning en Sexuele Opvoe ding" (B.V.G.S.O.) aan het hoofdbe stuur van de N.V.S.H. in Den Haag meegedeeld. De reden van de inbe slagneming werd niet opgegeven. Links: chef-parfumeur Peters bij de controle van een geur-recept uit de computer. Rechts: een parfumeur in het laboratorium bij de „compositie" van een welriekende geur. Volgend jaar worden in de Sow- jet-Unie door een expeditie de Us- suri-tijgers getel'cf. Naar schafting bevinden zich in het verre oosten van de Sowjet-Unie nog enige tien tallen van deze dieren. DEN HAAG, 4-1. In 1968 werd bij de Rijkspostspaarbank 1.705 miljoen gulden ingelegd en f 1.517 min. op genomen. Het spaarverscfhil bedroeg derhalve 188 min. gulden. Tezamen met de bijgeschreven rente ad 200 min. gulden steeg hierdoor bet in leggerstegoed tot 5.228 min. gulden. In het verslagjaar bedroeg de ge middelde verblijftijd van de spaar gelden bij de R.P.S. 3.35 jaar. Het totaal aantal spaarrekeningen be draagt thans 5.7 min. V kunt niet alles weten l VERGULDE SCHILDERIJLIJSTEN worden goed schoongemaakt piet een spons, gedoopt in melk. GEBAK, DAT NOG VERS IS, snijdt u gemakkelijker met een warm mes. CITROENEN kunt u vrijwel de ge hele winter bewaren, als ze in droog zand gelegd worden. Ver schrompelen ze desondanks tocli iets, leg ze dan 24 uur in het wa ter. AARDAPPELEN WORDEN MOOI BRUIN als u ze voor het bakken bestuift mei meel. NIEUWE SCHEERKWASTEN moe ten niet in het water worden ge legd, maar even met zeep uitge wassen worden, bv. in de hand. Na het gebruik goed droog maken en ondersteboven hangen. EEN VUILNISEMMER kunt u des infecteren door er papier in te ver branden. MOOIE KONIJNEVELLEN krijgt U door in het voer lijnzaad te doen. WINTERPOSTELEIN kunt. viits goed bedekt, onder een éénruiter in de tuin laten staan. HET GEHEIM VAN ÜE STALKNECHT 18. „Dit vind ik onder het hoofdkussen van de rustbank!" vertelt dc heelmeester, als Aram de boodschap met stijgende ver bazing gelezen heeft.. „Maar de man kan nooit ver gekomen zijn! Zijn krachten zul len hem spoedig begeven!" roept hij uit en oven later draaft hij met een aantal van zijn vertrouwde wapenknechten cn Presto de poort uit. „U zult hem toch niet straffen?" vraagt Presto angstig, doch Aram lacht zijn be zorgdheid weg. „Weineen! Hoe komt ge erbij? Hel is voor zijn eigen bestwil dot ik hem wil terughalen! Als hij geheel her steld is cn hij wil dan zijn eigen weg gaan, is hot mij well Maar eerst wil ik weten, wat. hij bedoelt mei hel gevaar dat ons zou bedreigen!" Geen van tweeën vermoeden ze dat dc man, die zij zoeken, op dat ogenblik vlak bij is. Midden op de heirbaan ligt hij met zijn oor op het zand, doch plotseling komt hij overeind. „Dat zullen ze zijn", mompelt hij. „Ik heb duidelijk het gedreun van hoefslagen gehoord!" Haastig loopt hij naar een reusachtige eik cn klimt erin en even later is hij.tussen het lover verdwenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4