Bedrijfsbeëindiging - een sleutelvraagstuk Wat biedt de BEELDBUIS? Staking in olie- industrie in de V.S. Skiën op de Etna Nieuwjaarsreceptie amateurfotografen SP0RTT0T0 uitgesloten Smrkovsky acht eigen herverkiezing Land- en tuinbouw ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 januari 1969 Nr. 26126 Geref. Kerk Bevestiging en intrede <Ls. J. F. Put te Seharendijke SCHAKENÜIJKE, 5-1. Na 's mor- gena bevestigd te zijn door ds. J. C. Seegers uit Gouda deed ds. J. F. Put uit Soestdijk zondagmiddag j.l. zijn intrede ais Gereformeerd predikant te Scharcndjjke. Als tekst voor zijn prediking had ds. Put gekozen Gala ten 1 vers 10 (2e ged.): „Indien ik nog mensen trachtte te behagen, zou ik geen dienstknecht van Christus zijn" Ds. Put verklaarde te willen pre diken „De Gekruisigde Christus" als fundament voor het leven. Hij zei DODELIJKE ONGELUKKEN ONNA. In een ziekenhuis in Zwol le is de 32-jarige landbouwer K. Pruntei uit Onna (gem. Steenwijker- wold) overleden aan de verwondin gen, die hij opliep toen hij op een niet beveiligde spoorwegovergang in zijn woonplaats met de auto door een posttrein werd aangereden. JUTFAAS. Een dodelijk bedrijfs ongeval iheeft plaats gevonden aan de Galekopperdijk op het terrein van de N.A.M. Van een platform van een boortoren viel een stuk ijzer 27 meter omlaag op het hoofd van de 24-jarige employé van de N.A.M., de heer H. A. J. Plasskhaert uit Rozen- daal. De man is ter plaatse overle den. TER APEL. Zaterdagmiddag werd de ongeveer 40-jarige manfacturier E. Blok uit Ter ApeL, toen hij in zijn langs de weg geparkeerde auto wil de stappen, aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende auto die over de weg slingerde. De heer Blok was vrijwel op slag dood. De auto die het ongeval veroorzaak te is doorgereden. WEERSELO. In de gemeente Weerselo is zaterdagavond op de provinciale weg een personenauto frontaal op een bromfietser gereden doordat de auto in een bocht op de verkeerde weghelft terecht kwam. De bromfietser, de 20-jarige L. L. IJland uit Losser, overleed ter plaat se. De bestuurder van de auto kreeg snij wonden. VOORHOUT. Op de Leidsevaart in Voorhout 'kwam de 61-jarige tech nisch ambtenaar A. D. van Beelen met zijn scooter in een bocht in botsing met een tegemoetkomende bestelauto. Hij overleed aan zijn verwondingen. DINSDAG 7 JANUARI. NED. I. In het voorprogramma de actualiteitenrubriek van de kerken „Kenmerk". Daarna laat de KRO ons kennis maken met Tommy Coo per. Hij zal voortaan regelmatig te zien zijn met zijn eigen „dwaze we reld". Cooper is een Engelse komiek die graag erg onhandig doet en die speculeert op de sympathie van de kijkers voor de underdog. In deze eerste aflevering stelt hij een acteur voor, die alle rollen in een toneel stuk op zich moet nemen. Na het journaal de „Black and White Min strel show" met de George Mitchell Singers, die een stortvloed van wijs jes uitstorten. Er is nogal wat Zuid- Amerikaans bij ditmaal. Nog een se rie hierna en wel „Advocaat Judd". In deze aflevering, „Het levende slachtoffer". Een vrouw van een rechter wordt bij een bomontplof fing in een auto gedood. De rechter koestert verdenking jegens een nachtclub eigenaar, die spoedig voor het gerecht wordt gesleept. Judd moet hem dan verdedigen. Vanavond in Nieuwspoort sluit het KRO-pro- gramma af, maar daarna komt de HIRO met haar eigen magazin en met een film over de leprabestrij ding. Na het laatste nieuws nog een uitzending over het pastoraal con cilie en van Teleac de cursus No ten en Tonen". NED. II. Na de fabel „De vrijbui ters". Een nieuw verhaal, want de geschiedenis met die geheimzinnige stralen is tot een goed einde ge bracht. Von Gelb en zijn mannen zijn echter nog niet onschadelijk. Twee van hen weten uit de gevange nis te ontsnappen. Na het journaal net als iedere dinsdag „Dubbelgan ger". In Jacht op zee" worden Pe ter en Eva ontvoerd, op een onbe woond eiland gedropt en dan bijna het levenslicht uitgeblazen. Vervol gens de documentaire „In de Cara- bische zee". Zoals vele rijke vakan tiegangers doen cruist Alan. Whicker langs de schilderachtige eilanden van het Caraïbisch gebied. De men sen zijn er gelukkigof toch niet? De camera brengt ons naar Trinidad en tal van andere plaatsen. Tot slot van de avond in de serie „Verbin ding meteen Eurovisiereporta ge van de Gala Performance in het Londense Colosseum, waar o.m. op treden de violist Yehudi Mervuhin, danseres Margot Fonteyn, het Sad- lers Wells OrkestJacques Loussier en Elena Suli co Tagliovini. Een zeer hoogstaand programma dus van bal let en muziek. DINSDAG 7 JANUARI. NED. I: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster19.07 Kenmerk; 19.31 De dwa ze ivereld van Tommy Cooper; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Black and white minstrel show (in kleur); 21.05 Advocaat Judd (kleur); 21.55 Vanavond in Nieuwspoort; 22.25 HIRO-magazine: 22.30 Lepra bestrijding; 22.40 Journaal; 22.45 De 3e zitting van het pastoraal concilie; 22.50 Pauze; 23.00 Noten en tonen; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster19.00 Nieuws; 19.03 De vrijbuiters; 19.28 Scala; 19.56 Ster 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dub belganger (kleur); 20.45 In de Cara- bische zee: 21.35 Verbinding met...; 22.20 Journaal. trots te zijn, dat hij in dienst van de Heer was. Na afloop van de officiële dieast sprak ouderling J. Boot Pz. namens de gemeente en kerkeraden een woord van welkom tot ds. en mevr. Put. Ook de ouders en verdere fami lie werden gefeliciteerd met deze bijzondere dag. Spreker verklaarde, dat het bijzonder verheugend is. dat weer spoedig een predikant aan de gemeente verbonden is. Ds. J. C. Seegers uit Gouda zei de kerkeraad en ds. Put dank voor de bevestiging, die hij in de morgen dienst had magen verrichten. De be vestiging en intrede van ds. Put kon worden gezien als een bekroning van de stage, die hij in Gouda heeft gelopen. Ds. Seegers wenste ds. en mevr. Put Gods Zegen toe op al het werk, dat zij in Seharendijke zullen verrichten. Ds. Jansma uit Zonnemaire sprak namens de Ger. Classis Zierikzee en als consulent. Als consulent had hij het werk in Seharendijke - al was het niet heel veel geweest - met ple zier gedaan. Spreker nodigde ds. Put uit voor de Kring van Ger. predikan ten op Schouwen-Duiveland (de kring van predikanten met de „grij ze haren", zoals hij zei). Schouwen-Duiveland Ouderling J. van de Panne richt te namens de Herv. Gemeente Elker- zee-Scharendijke een welkom tot ds. en mevr. Put. Hij juichte het toe, dat de kerken elkaar trachten te begrij pen. hetgeen gelukkig ook in' Seha rendijke het geval is. Spreker hoop te op een prettige samenwerking, vooral bij de gemeenschappelijke ak- tiviteiten als strandpastoraat en be jaardensociëteit. Tot slot sprak ou derling Van de Panne de hoop uit, dat ds. Put in 1969 een collega en buurman zal krijgen, n-1- een Her vormde predikant (beide pastorieën staan n.l. naast elkaar aan de Delta straat.) Burgemeester S. Francke bracht namens die gemeente Mid'denschou- wen gelukwensen over aan ds. Put met zijn bevestiging en intrede. Bur gemeester Francke zei, dat er veel van een predikant verwacht wordt en hoopte, dat ds. Put dit zal willen opbrengen. Tot slot wenste hij ds. Put Gods Zegen toe op zijn arbeid. Ds. Put richtte tot slot een woord van dank tot alle sprekers. Hij hoop te veel te mogen zaaien, al was hij zich bewust, dat al het zaad niet zal opkomen. Ds. Put verklaarde zich met zijn echtgenote ai aardig thuis te voelen in Seharendijke, ,.een oa se van rust" noemde hij de pastorie aan de Deltastraat. Ds. Seegers uit Gouda bedankte hij voor de bijzonder prettige tijd', die hij bij hem in Gouda heeft ge had; hij had er veel geleerd. Tot ds. Jansma uit Zonnemaire zei de nieuwe predikant, dat hij zich spoedig - tezamen met een a.s. jon ge collega - thuis hoopte te voelen in de kring van predikanten „met grijze haren" op Schouwen-Duiveland. Inhakend op de toespraak van ouderling Van de Panne sprak ds. Put de hoop uit, dat de Herv. ge meente Eikerzee-Seharendijke spoe dig een leraar zal hebben. Spreker hoopte verder spoedig opgenomen te zijn in het gemeentelijk leven van MiddenschouWen, dit n.a.v. de toe spraak van burgemeester S. Franc ke. Tot slot hoopte de nieuwe predi kant naast de gemeenteleden te kun nen staan, ook in droefheid en vreugde. Op verzoek van ouderling J. Boot werd ds. Put toegezongen uit Gezang 52. Na afloop van de dienst was er in het Ger. Jeugdgebouw gelegen heid tot nadere kennismaking met ds. en mevr. Put en hun familiele den, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De Zuidvietnamese minister van onderwijs en cultuur, dr. Le mitih Tri, is maandag ernstig gewond toen iemand een bom in zijn auto wierp. Longcomplicaties als gevolg van de Hongkonggriep hebben sinds 7 december in 122 Amerikaanse ste den aan 3.594 mensen het leven ge kost. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ens (N.O.P.): J. L. Keijzer, Nieuw-Vennep-Abbenes; te Rotterdam als pred. voor b.w. (jeugdpred.): B. J. Blaauwendraad, Etten-Leur. Aangenomen naar Makkum: C. van Wijngaarden, Zwaagwesteinde. Bedankt voor Scherpenzeel (Gld.); J. Koele, Nij'keik; voor Lienden: I. Boot, Wijngaarden; voor Hoogeveen' W. Vons, Kethel. Ger. Kerken Beroepen te Kollum en te Oost- voorne-Tinte: H. D. de Wit, Wijckel. Aangenomen naar Heemse: H. Mak- kinga, Koudekerke aan de Rijn. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Ha uierwij k: B. de Vos, Ten Boer; te Bergentheim: T. J. Keegstra, Ermelo; te Berkum: A. Kuiper, Axel; te Bruchterveld: Joh. de Wal, Mildam. Beroepen te Baflo, Nieziji-Kom- merzijl en te Warffum: J. T. Vreug- denhii, kand. te Zwolle. Bedankt voor Amsterdam-Zuid: drs. D. Deddens, Leeuwarden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Sioux Center (Iowa) (UJJS.AIj): A. Vergunst, Rotterdam- Centrum. Beroepen to Lethoridge (Albertia) (Canada): C. J. van den Hoort te Capelle aan de IJssel. Ger .Gem. in Nederland Beroepen te Bruinisse: J. Panne- koek, Terneuzen. Japans schip gekapseisd: een-en-dertig vermisten TOKIO, 5-1. De ruim 33.800 ton metende Japanse ertsboot „Bolivar Maru" is voor de kust van midden- Ja va gekapseisd. 31 opvarenden worden vermist. Twee bemannings leden zijn gered. Syrisch wapengekletter DAMASCUS, 4-1. Het Syrische volk zal de installaties van de door Israël gebouwde kiboetsjim in de bezette Syrische gebieden vernieti gen. De gewapende strijd is de weg naar de vrijheid. De Arabische grond zal niet door wonderen, verrassin gen of de steun van imperialistische kringen worden bevrijd. Het Arabi sche voLk moet weten dat zijn grond slechts door zijn wettige eigenaren zal worden bevrijd. Deze woorden sprak generaal Salah Jedid, plaats vervangend secretaris van de ,;Baas"-partij bij een bezoek aan een kamp voor vluchtelingen uit het Golan-gebergte. Slachtoffers van hittegolf in Perzië RIO DE JANEIRO, 3-1. Een hitte golf met temperaturen van 40 gra den Celsius in Rio de Janeiro heeft tot dusver aan 25 mensen het leven gekost. In Sao Miguel Paulista, op 30 km. van Sao Paulo, zijn bij een kort du rend noodweer twee mensen om het leven gekomen en 350 gewond. Acht honderd personen werden dakloos. Deel van schedel „Javamens" gevonden DJAKARTA, 4-1. Bij een onder zoek iti het gebied van Sangiran, in midden-Java, zijn de bovenkaak en de tanden van de „Javamens'' (pi thecanthropus erectus) gevonden. Dit heeft het Indonesische persbu reau Antara meegedeeld. Dr. T. Ja cob, hoofd, van de paleontologische afdeling van de Gadjah Mada-uni- versiteit, heeft de vondst gedaan. Een ander deel van de schedel van de „Javamens'' werd. onlangs in dit gebied gevonden en wordt thans op de universiteit bestudeerd. WASHINGTON, 4-1. Zestigdui zend arbeiders in de Amerikaanse olie-industrie, aangesloten bij de vakbond O.C.A.W. (Oil Chemical and Atomis Workers Union), zijn zater dag voor onbepaalde tijd in staking gegaan om kracht bij te zetten aan sociale en looneisen. Het zwaarst getroffen worden de ondernemingen Texaco en Gulf. ROME, 4-1. De koudegolf die Ita- li al enige dagen teistert, heeft zich van het noorden van het land naar het zuiden verplaatst, waar het ver keer door sneeuwstormen en vorst grotendeels is verlamd. Op de hel lingen van de Etna (Sicilië) en de Vesuvius en de andere berghellin gen rond de Golf van Napels wordt zelfs geskied. In de berggebieden van hel noor den is de temperatuur gestegen, met uitzondering van Bergamo, waar donderdag met dertig graden onder nul een nieuw koxtderecord werd ge vestigd. Minister Luns in Tunis TUNIS, 5-1. Minister Luns is zon dagavond in Tunis aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen, op uitnodiging van zijn Tunesische ambtgenoot, Habib Bourguiba jr. Minister Luns, die voor het eerst in Tunesië is sinds de onafhanke lijkheid van het land, zal heden (maandag) door president Habib Bourguiba ontvangen worden. Na zijn bezoek aan Tunis gaat de Nederlandse minister van buiten landse zaken een officieel bezoek brengen aan Libië en Senegal. Amerikaanse ambassade in Oslo bekogeld OSLO, 5-1. De politie in de Noor se hoofdstad heeft zondag een ge vecht geleverd tegen jongelieden, die de Amerikaanse ambassade met stenen bekogelden, 16 ruiten bescha digden en verdere schade aanricht ten. Acht betogers werden gearres teerd. Een politieman werd gewond. Volgens de politie protesteerden de betogers tegen het bezoek van de Amerikaanse vice-president, Hubert Humphrey, aan Oslo. waar hij van daag de begrafenis bijwoont van de eerste V.N.-secretaris - generaal, Trygve 'Lie. Aardbeving in Perzië TEHERAN, 4-1. Bij een aardbe ving in de Noordperzische provincie Khorassan zijn minstens 5 doden en meer dan 40 gewonden gevallen. Honderd huizen werden vern ield in dit gebied, waar in september 12.000 mensen bij aardschokken omkwa men. In Amman is officieel bekend gemaakt, dat twee mannen, die ver oordeeld werden wegens spionage voor Israël, zaterdagochtend opge hangen zijn. Twee grote Palestijnse verzets organisaties „Al Fatah'' en het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" hebben besloten hun ac tie te coördineren, zo wordt uit wel ingelichte bron in de Libanese hoofdstad vernamen. 1968 goed jaar voor „Delta-Foto" ZIERIKZEE, 4-1. De amateurfo- tografenvereniging „Delta-Foto" hield vrijdagavond in „Mondragon" een goed bezochte nieuwjaarsbijeen komst, waarbij vrijwel alle leden met hun dames aanwezig waren. Bij de aanvang sprak de voorzit ter, de heer J. D. C. Berrevoets, een woord van welkom. In een korte te rugblik op het voorbije jaar memo reerde de voorzitter o.a. het over lijden van het verenigingslid de heer J. Boot te Zierikzee. Een nogal in grijpende gebeurtenis in 1968 was de bestuurscrisis die zich aandiende met het aftreden van de heren M. Wieringa en J. Lefèvre. De voorzit ter schetste de verdiensten van deze oud-bestuursleden voor de vereni ging als „enorm en prettig". „Delta-Foto" ziet terug op een goed jaar. Het was vooral een fijn fotojaar. Er ontstaat een prettige band' tussen de meeste leden. Overi gens meende de voorzitter dat „Del ta-Foto" toch nog niet helemaal loopt zoals het eigenlijk zou moeten, het geen mede een gevolg is van een verandering van klimaat in de vere niging én door de komst van veel nieuwe leden. Enige goede fotogra fen, die stimulerend tewerk gingen, vertrokken. Het bestuur zal dit jaar vooral de zelfwerkzaamheid propa geren. De heer P. Verhage vertoonde ver volgens enige films die waren opge nomen door de amateur-filmclub „Gris" en een door hem zelf opge nomen vakantiefilm over Majorca. Een eenvoudig etentje vormde de af sluiting van deze gezellige bijeen komst. Voor de eerste helft van 1969 is intussen het volgende programma vastgesteld: N.E.C.-Sparta X Fort./Sitt.-N.A.C. X Ajax-Go Ahead X D.O.S.-G.V.A.V. X Volendam-A.D.O. X Holl. Sp.-A.Z. '67 X Telstar-P.S.V. X R.C.H.-Vitesse X Cambuur-Haarlem X Willem II-D.F.C. X Blauw Wit-Heracles X Eindh.-Den Bosch X Baronie-Excelsior X Jongelui belogen voor politiebureau in Laren LAR'EN, 5-1. Voor het politiebu reau in Laren is bet zaterdagavond tot een botsing gekomen tussen de politie en een groep jongens en meisjes tussen de 16 en 20 jaar, voor het merendeel afkomstig uit Hilver sum. De jongelui protesteerden op luidruchtige wijze tegen bet optre den van de Larense politie op vrij dagavond. Tijdens de achtervolging van een paar op heterdaad betrapte inbrekers werd toen'de 18-jarige R. S. uit Hilversum zo zwaar gewond door kogels, afgevuurd door een der achtervolgende agenten dat hij kor te tijd later overleed. Hoogste onderscheiding Amerikaanse astronauten WASHINGTON, 4-1. 37 leden van het Amerikaanse congres hebben een voorstel ingediend om de drie leden van de bemanning van dc Apollo acht dc hoogste Amerikaanse militaire onderscheiding le verlenen. De drie astronauten Borman, Anders en Lovell zullen woensdag in Was hington een persconferentie geven en mogelijk tegenwoordig zijn op een bijeenkomst van het Congres. 24 januari: dia-jurering met dia avond, te verzorgen door „De Rare- kiek"; 14 februari: bondskollektie; 7 maart: inlevering van foto's voor zo wel de onderlinge wedstrijd als voor de bondswedstrijd. (Voor het eerst na een aantal jaren bestaat het voor nemen dat „Delta-Foto" weer deel neemt aan dit evenement). 28 maart: jurering van de tweede wedstrijd; 18 april: bondskollektie; 9 mei: ge zamenlijk fotograferen in een stede lijk monument; 30 mei: algemene vergadering. De vereniging telt thans 23 leden. Het clubbulletin, een jaarlijkse uit gave, verschijnt de eerste helft van januari 1969. De Vietcong heeft vrijdag het vuur geopend op een groep van honderd dorpelingen die langs het strand ten zuidoosten van Danang naar een Amerikaans kamp liepen. Tien dorpelingen werden gedood, zo deelde de Amerikaanse milnaire woordvoerder mee. ïn de ibei'oem'de Scala van Milaan is vrijdagochtend een stuk van het plafond naar beneden gekomen, waardoor een twintigtal stoelen ver pletterd werd. Er waren geen men sen in de zaal. Deze foto herinnert aan de feeste lijkheden te Zierikzee, bij gelegen heid van het bezoek van koningin Wilhelmina en prins Hendrik aan de stad op 13 september 1907. Zierikzee was fraai versierd. De foto geeft een beeld van de „gekroonde" Oude Ha ven (zuid-zijde). b Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in west-Duitsland, zal leider worden van de Amerikaanse delegatie bij de Vietnambesprekin- gen in Parijs als Nixon aan het be wind is. b De opstandige Indianen in Guya na, die zaterdagochtend uit de stad Lethem zijn verdreven, leveren bij het dorp Annai, 70 km oostelijker ge legen, felle strijd met regeringstroe pen, zo is in de hoofdstad George town officieel bekendgemaakt. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klas D: Zierikzee-Dosko 1-2; Goes-Meto 0-4; Steenbergen-Steen 2-1; MOC '17-S.C. Gastel 0-0. 4e klas G: RCS-Renesse 4-1; HW '24-Koewacht 7-0; Walcheren:IJzen- dijke 5-0. Res. 3e klas C: Middelburg III- Zierikzee II 1-1; Alliance II-Axel III 2-1; Meto II-RCS II 3-0. De toestand in Tsjecho-SIowakije in het openbaar zijn standpunt ta.v. de pro-Smrlcovsky-campagne, die in Tsjecho-SIowakije een groeiende politieke spanning teweeggebracht heeft. Smrkovsky geldt als een dei- belangrijkste aanhangers van partij leider Dubcek. Hij is een Tsjech en ingevolge het federale stelsel, dat op 1 januari van kracht is geworden, zou de functie van Tsjechoslowaaks parlementsvoorzitter aan een Slo- waak moeten toevallen. De Slowaak se communistische partij staat erop, dat een Slöwaak de funktie krijgt. In zijn televisierede waarschuwde Smrkovsky de arbeiders die voor hem willen staken, dat niet te doen, daar een dergelijke staking ernstige gevolgen zou hebben. PRAAG, 5-1. De voorzitter van de Tsjechoslowaakse nationale ver gadering, Jozef Smrkovsky, heeft zondagavond voor de televisie in Praag verklaard, dat zijn herverkie zing als Tsjechoslowaaks parle mentsvoorzitter, op grond van de nieuwe federale structuur van het land, uitgesloten is. In een dringend beroep op de bevolking raadde hij aangekondigde stakingen ter onder steuning van zijn politieke positie af. De Tsjechoslowaakse parlements voorzitter verkondigde voor het eerst (i) In tal van streken van ons land heeft men onderzoeken ingesteld naar de bedrijfsopvolging. Doet men dat goed, dan gaat men alle agra riërs in zo'n streek stuk voor stuk bezoeken. Men noteert zonodig de noodzakelijkste bedrijfsgegevens en vraagt naar de kwestie va,n de be drijfsopvolging en de leeftijden. Ook vraagt men naar de plannen die men heeft, wat betreft de opvolging. Dit is een zeer arbeidsintensief werkje, maar het geeft betrouwbare uitkom sten. In het oosten van ons land, voor al op de lichte zandgronden met. kleine, gemengde bedrijven, vond men streken ivaarin op iets meer dan een kwart van de bedrijven geen opvolger meer aanwezig was. Kinderen waren er doorgaans na tuurlijk wel, maar daarvan was dan geen enkele van plan vader op le volgen. Het spreekt vanzelf dat men in zulke streken goede kansen heeft om de overblijvende bedrijven lang zamerhand groter en sterker tc ma ken. Vandaar dat die bedrijfsbeëin diging een sleutelvraagstuk is ge worden. Bedrijfsomvang en bedrijfsgrootte De bedrijfsgrootte drukt men uit in ha., de bedrijfsomvang in produk- tie-eenheden, bijv. gve of grootvee- eenheden, Beide moet men onder scheiden, want een man kan op een bedrijf van een halve ha. voldoende werk hebbem als hij aan dierlijke veredeling doet. Daartoe rekent men varkens, mestkalveren en pluimvee. Natuurlijk komt het wel eens voor, dat een bedrijf van 8 ha. zonder opvolger zit, maar dat een van de kinderen naderhand zich tóch op dat bedrijf vestigt om er dierlijke ver edeling te vestigen. Dat eist echter grote itivesteringen. Bovendien kan men de dierlijke veredeling niet on beperkt uitbreiden. De kalvermeste- rij niet doordat het aantal nuchtere kalveren beperkt is c?i de slachtkui- kenmesterij niet doordat dan te gauw overproduktie zou optreden. In de legpluimveehouderij en de varkenshouderij zijn de vooruitzich ten goed en kan ivel weer uitgebreid ivorden. Bij de ruilverkavelingenschenkt men hieraan nog wel eens te weinig aandacht. Het komt voor, dat be woners van nieuwe boerderijen ge dwongen worden een te groot aantal ha. in beheer te nemen, terwijl zij veel liever 2 ha. hadden met daar op dan dierlijke veredeling. Ook uit een oogpunt van meslafvoer zitten ze in een ruilverkaveling vaak gunstig. Oppervlakkige conclusies Hier en daar pleegt men ook wel onderzoek dat de toetst der kritiek niet kan doorstaan. In plaats van de situatie ter plaatse (dus op ieder agrarisch bedrijf) zorgvuldig op te nemen gaat men statistisch te werk. Men gaat dan de produkticomvang in een bepaald gebied na, d.w.z. dat men optelt wat daarin geproduceerd wordt. Meestal is ivel bekend hoe veel man cr in dat gebied werken en dan blijkt al gauw, dat een en ander niet klopt. Zo rond men in het noordoosten van Noord-Brabant een arbeidsbehoefte van 4500 man, terwijl er 6500 volwaardige arbeids krachten aanwezig waren. Dat be tekent dan, dat 65 man het loon van 45 man moeten delen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3