DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vliegtuig bij Londen neergestort: Eén-en-vijftig slachtoffers Vermiste Amsterdamse jongen opgedregd Prinses Christina terug naar Canada Akkoord van Palestijnse verzetsgroepen Onbemand ruimtevaartuig naar Venus Israël verwerpt Russisch vredesvoorstel Moeilijkheden met Indianen in Guyana Staking sleepbootbemanningen krijgt gevolgen voor Europoort MORRIS Dodelijk ongeval op spoorwegovergang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE jVIiittuiiu;: 6 januari 1969 225ste jaargang Nr. 20126 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110)2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110 2938). Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze conlractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Nu al weer zomer reservering in Westhoek Mislukte landing in «lichte mist LONDEN, 5-1. Volgens een of ficiële bekendmaking zijn 51 mensen om het leven gekomen toen ëen Bceing 727 van de Afghaanse lucht vaartmaatschappij zondagmorgen vroeg neerstortte bü het vliegveld Gatwick in de buurt van Londen. Het ongeluk gebeurde toen de piloot in dichte mist probeerde te landen. Het toestel, dat 54 passagiers aan boord had - voor het merendeel Pa- kistanen - kwam op een huis te recht dat volkomen vernield werd-. Drie mensen die in het huis woon- 'den, vonden de dood. Br zijn 15 over levenden. Het toestel kwam uit Ka boel en had zijn laatste tussenlan ding in Frankfort gemaakt. Levenslang voor Syrische oud-premier DAMASCUS, 4-1. Wegens staats- vijandige activiteit zijn zaterdag in Damascus de Syrische oud-premier Salah Bitar, ex-minister Walid Ta- leb en 2es anderen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Drie-en- vijftig ^beklaagden kregen gevange nisstraffen variërend van tien jaar tot een halfjaar. Onder hen waren legerofficieren en vakbondsleiders. Het „monsterproces" heeft vier maanden geduurd. Moordaanslag op opperrabijn in Tanger TANGER. 4-1. Een Arabier heeft zaterdag de opperrabijn van Tan- gei', de 70-jarige Jarvin Cohen, neer gestoken in ,de buurt van de Sjocron- synagoge waar hij een sabbatdienst had geleid. De toestand van de rab bijn is zeer ernstig. Hij werd in een van de nauwe straatjes van de Me dina (de oude stad) van achteren aangevallen en achter het rechteroor in de nek gestoken. De dader is nog niet gevonden. Vee omgekomen bij boerderijbraml WARNS, 4-1. Bij een boerderij- brand in Warns zijn zaterdag tien melkkoeien en tien kalveren omge komen. De boerderij was eigendom van het Provinciale Groene Kruis in Friesland en werd bewoond door de veehouder J. Dijkstra. De jong ste zoon van de veehouder ontdekte de brand. De vlammen sloegen toen al meters hoog uit het hooivak. De boer heeft met zijn vier zoons nog getracht enkele dieren te redden. Van de 45 stuks vee bleven er ech ter 20 in de vlammen achter, terwijl ook de rijkspolitie nog enkele die ren moest afmaken met een pistool. Ook uit woonhuis en schuur kon vrijwel niets worden gered, o.a. gin gen twee tractoren verloren. De schade bedraagt ongeveer f 100.000. De bemanning bestond uit negen man. Het vliegtuig ontplofte toen het terecht kwam op het huis dat op een stuk bouwland op ongeveer twee km van het vliegveld staat. Bij de overlevenden is een baby. Dominee overleer! tijdens kerkdienst DEN HA'AG, 5-1. De 63-jarige do minee H. J. L. A. Couvee, predikant voor het bejaardenpastoraat van de Nederlandse Hervormde Kerk in Den Haag, is zondagochtend kort na het begin van de dienst in de Haag se Zorgvlietkerk aan een hartaan- doening overleden. Na een onderbreking werd de dienst verder geleid door ds. D. v. d. Plas, in wiens plaats ds. Couvee optrad. Ds. Couvee heeft in drie gemeen ten in Frankrijk gediend en heeft vervolgens in Welsum (Overijssel) en Steenbergen gestaan, alvorens in juni 1967 naar Den Haag te komen. De Boeing-727 was het eerste dat op Gatwick zou landen nadat deze luchthaven als gevolg van mist 24 uur onbruikbaar was geweest. Ten tijde van het ongeluk was hel zicht nog beperkt tot 100 meter. Er had zich op Gatwick geen on geluk meer voorgedaan sinds er in 1958 een Turkse Viscount tegen een heuvel bij het vliegveld was gevlo gen. Het merendeel van de inzitten den van het toestel bestond uit In diërs die naar Engeland terugkeer den, na thuis het Kerstfeest te heb ben gevierd. Nederlander in Frankrijk omgekomen ROUBAIX, 5-1. De 40-jarige Ne derlandse vrachtrijder M. P. uit Nis pen is zaterdag om het leven geko men toen hij (e Roubaix in Frank rijk bezig was zijn oplegger te laden. Hij was in dienst van de Verenigde Expeditiebedrijven Reimann Stok en Kersken te Roosendaal. AMSTERDAM, 5-t. Het stoffelijk overschot van de zevenjarige Chris- tiaan Wijsters uit de Marcopolostraat in Amsterdam, die sinds vorige week donderdag werd vermist, is zondag omstreeks het middaguur door de Amsterdamse politie uit de Admira- lengracht vlak bij zijn ouderlijke woning opgedregd. In de afgelopen dagen hebben manschappen van de mobiele een heid samen met rechercheurs van de kinderpolitie de buurt regelmatig uitgekamd. Ook werd er telkens ge dregd. Buurtbewoners hebben za terdagavond nog deelgenomen aan een opsporingsactie. BEIROET, 4-1. „Er is een alge mene raad van alle Palestijnse ver zetsbewegingen in het leven geroe pen na drie maanden onderhandelen tussen de vertegenwoordigers uit de verschillende landen", zo heeft za terdag een El Fatah-functionaris ge zegd in een interview voor radio „Europa nr. 1". De bevrijdingsorganisaties hadden zowel over militaire als politieke politieke kwesties overeenstemming' bereikt. Besloten was tot een ge meenschappelijk opperbevel. Op het politieke vlak was een algemene lijn uitgestippeld voor de campagne te gen de „zionisten en imperialisten". Soldaat verongelukt EINDHOVEN, 5-1. Zondagmiddag omstreeks twee uur is nabij de Con stant Rebeckekazerne in Eindhoven een militaire jeep van de weg ge raakt, ten gevolge waarvan de 20- jarige dienstplichtig soldaat A. J. F. van Gompel om het leven is geko men. De soldaat van Gompel was in Bergeyk woonachtig en behoorde tot het 16e -pantser inlfanteriebataljon in de legerplaats Oirschot. „Wij hebben tevens besloten niets te ondernemen tegen de Joden als zo danig", aldus deze woordvoerder. De strijd zou zich voornamelijk afspelen in Palestina. A3s het nodi'g werd ge acht elders tot actie over te gaan, in operaties als die tegen een El Al- vliegtuig op de luchthaven van Athe ne, „zullen wij dat doen, maar der gelijke operaties zullen zeldzaam zijn". SCHIPHOL, 5-1. Na kerst en nieuw jaar op paleis Soestdijk te hebben gevierd, is prinses Christina zondag middag per K.L.M. van Schiphol naar Canada teruggekeerd, waar zij - naar bekend - sinds oktober een zangstu die volgt. Met haar reisde haar particulier secretaresse, mej. N. M. de Vlieger, die voor het vertrek op desbetref fende vragen van het A.N.P. ver klaarde dat het de prinses in Canada uitstekend bevalt. Zij beoefend de zang aan de Vincent d'Indy muziek school te Montreal, die in totaal 860 leerlingen telt. Prinses Christina woont met 60 andere leerlingen in de school zelf, op een eigen kamer, terwijl mej. De Vlieger elders in de stad logeert. Met klem sprak mej. De Vlieger een bericht van een half jaar gele den tegen, waarin werd gemeld dat de prinses vorige zomer van een va kantie in Amerika gebruik zou heb- Russische lancering JERUZALEM, 5-1. Israël heeft de Verenigde Staten en Engeland meegedeeld, dat de jongste Russische voorstellen voor vrede in het Mid den-Oosten, niet beschouwd kunnen worden als een basis voor discussie. Welingelichte kringen in Londen hadden op 2 januari gezegd, dat de Sowjet-Unie de Engelse en Ameri kaanse regering had benaderd met nieuwe denkbeelden voor het aan sturen op vrede in het Midden-Oos ten. Een Israëlische regeringswoord voerder heeft zondag gezegd, dat de Israëlische minister van buitenland- Ir. P. F. S. Otten overleden EINDHOVEN, 4-1. In zijn woon plaats VaLkenswaard is zaterdag morgen 4 januari overleden ir. P. F. S. Otten, oudpresident en oud president-commissaris van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Ir. Otten bereikte de leeftijd van 73 jaar. De heer Pieter Franciscus Syl vester Otten werd 31 december 1895 in Berlijn geboren waar zijn vader werkzaam was als hoofdingenieur bij de A.E.G. In januari 1923 be haalde hij aan de technische hoge school te Delft het diploma elektro technisch ingenieur. Op 1 augustus 1924 trad ir. Otten in dienst bij de N.V. Philips waar hij in mei 1927 benoemd werd tot onderdirecteur. In november 1936 verkreeg ir. Otten de functie van directeur. In juli 1939 werd hij benoemd tot president van de Philipsonderneming als opvolger van dr. A. F. Philips. se zaken, Abba Eban, het Israëlische kabinet heeft meegedeeld, dat de Russische voorstellen terugtrekking van Israël inhouden zonder vrede of veilige grenzen. MOSKOU, 5-1. De Sowjet-Unie heeft zondag een onbemand ruimte vaartuig naar de planeet Venus ge lanceerd, zo heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. Het station heeft de naam Venus-5 gekregen. Het is de bedoeling dat het station half mei, na een reis van 250 mil joen kilometer, een zachte landing op Venus maakt, zoals ook de Ve- nus-4 in oktober 1967 heeft gedaan, die toen bij de anderhalf uur du rende daling aan een parachute ge gevens over de atmosfeer van de planeet aan de aarde seinde. Uit deze gegevens bleek nog eens dat er op Venus geen leven mogelijk is zoals op de aarde De Venus-3 was op 1 maart 1966 op de planeet te pletter geslagen, nadat de eerste twee ruimtevaartuigen Venus op on geveer 25000 km hadden gemist De Venus-5 weegt 1130 kg, of on geveer 24 kg zwaarder dan de Ve- nus-4. De tocht naar Venus begon vanuit een parkeerbaan, waarin het ruimtevaartuig eerst was gebracht. Volgens Tass volgt de Venus-5 de juiste koers. ben gemaakt om bij een Amerikaan se opticiën bijzondere contactlenzen te bestellen. „Waar dat bericht van daan is gekomen, is ons een raadsel", zei ze. „Het was in ieder geval vol komen uit de lucht gegrepen". Explosie in Amerikaanse kantine in Vietnam SAIGON, 5-1. Dertien Amerikaan se militairen zijn om het leven ge komen en vijftien gewond, doordat zich vrijdag in de eetzaal van de Amerikaanse basis Coe Tsji, op 30 km. ten noordwesten van Saigon, een ontploffing voordeed. Door de rondvliegende stukken van een muur werden ook twee Zuidvietnamese burgers dodelijk getroffen. Audrey Hepburn trouwt met psychiater ROME, 4-1. De filmster Audrey Hepburn (39) zail trouwen met de 33- jarige Romeinse psychiater dr. An drea Dotti, zo heeft diens broer meegedeeld. De datum is nog niet vastgesteld, zei hij. Zij hebben elkaar ontmoet tijdens een tocht aan boord van een jacht van een Italiaanse prinses. Dr. Dotti werkt op een psy chiatrische kliniek van de universi teit van Rome. Audrey Hepburn is getrouwd geweest met de Ameri kaanse filmacteur Mel Ferrer. Vorige week maakte het Russische supersone passagiersvliegtuig Toe- 144 een geslaagde proefvlucht. Met dit toestel ligt de Sowjet-Unie een handbreedte voor op de Concorde, het westerse supersone toestel, dat naar zijn eerste proefvlucht toe groeit. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Denk aleer gij doende zijl. En doende denk dan nog! GEORGETOWN, 4-1. Volgens een functionaris van de Guyahanese re gering zijn zeven politiemannen geoodd bü een aanval van Amer- Indianen op een politiepost in het Guyanese veeteeltgebied Roeope- nocni, bü de grens van Brazilië. In niet-officiële berichten heet het dat ook nog vijf burgers, meren deels Amer-Indianen, om het leven zijn gekomen. De Indidanen vielen de plaatselijke politiepost aan, na- Reeds 20 schepen ankerden voor de kust ROTTERDAM, 5-1. De staking van de sleepbootbemanningen in Rotterdam begint ernstiger gevolgen te krijgen voor Rotterdam-Europoort Zondagavond lagen ruim 20 sche pen voor de kust, o.m. een aantal middelgrote tankers, die onder de huidige omstandigheden niet binnen kunnen varen. „Shelltankers" moest de mam moettanker „Marisa" (Brits), ruim 2G0.000 ton d.w., bestemd voor Eu ropoort, naar Thameshaven (Enge land) dirigeren. De manoeuvres van schepen in het havengebied die zonder sleepboot hulp hun weg zoeken, nemen soms gevaarlijke vormen aan. Onder de schepen voor de kust zijn er al di'e die drie dagen liggen te wachten, onder meer een schip gela den met zwavel. Voor zover bekend zijn tenminste drie tankers voor an ker gegaan, wachtend op het einde van de staking. Het zijn de Liberiaan ..Universe Commander" (ca. 50.000 ton d.w.t.) en twee Shelltankers van ongeveer 18.000 ton, de „Action" (Nederlands) en de „Heldia" (Brits). Het is zondag gelukt om twee vrij forse tankschepen buitengaats te krijgen, het waren schepen van 57.000 en 40.000 ton d.w.t., die, in ballast varend, het Rotterdamse 'ha vengebied verlieten. De sleepboot „Maasbank" van L. Smit en Co., de enige van de negen Europoortslepei's die nog vaart, verleende normale diensten aan de scheepvaart. Men kan echter aannemen dat deze sleepboot alleen de iets grotere tan kers niet naar de Petroleumhavens in Europoort kan krijgen. Bezorgfllieifl In de Rotterdamse haven ziet men met enige bezorgdheid hoe de sche pen thans moeten manoeuvreren om de havens in en uit te varen. Men spreekt van „kunst en vliegwerk". Zaterdagmiddag liep een Griekse vrachtvaarder komend uit de Maas haven aan de linker Maasoever bij na op de Pakkade aan de andere kant van de rivier. Het schip was nog slechts op enkele meter van een voor de kade liggende kustvaarder verwijderd, toen het de kapitein ge lukte zijn schip weer normaal op koers te krijgen. Stakingsleider Leen van Os deel de mee dat men niet onder de indruk is van de beslissing van de Maas- bank-bemanning. Het is wel goed dat dat schip er ligt als er eens iets gebeurt bij storm op zee, aldus Van Os. Hij zei dat de stakende opvaren den van Europoortslepers steeds be schikbaar zijn om desgewenst in ac tie te komen als schepen buitengaats in nood geraken. Drie van de stadssleepboten zijn door toestemming van de stakers voortdurend in dienst: twee van dc rederü Van Ommeren, die optreden als cr in het oude havengebied cala miteiten dreigen, en één van de re derij Maas, die zorgt voor het trans port van artsen, douanemensen en waterklerken. De sleepboten van Van Ommeren hebben dit weekeinde een schip verhaald dat op zün ligplaats als gevolg va neen broeiende lading enig gevaar opleverde. men de radio-uitrusting ervan in beslag en bezetten het vliegveldje te Lethem, de administratieve hoofddstad van het gebied. De oorzaak van de Indiaanse aan val is nog niet duidelijk. Waarne mers in Georgetown leggen even wel verband tussen het incident en de aanspraken van de 35.000 In dianen op grond, die him voorvade ren eeuwenlang hebben bezeten. In kringen van de Guyanese vei ligheidsdiensten is gezegd, dat wa pens over de grens naar het Roe- poenoeni-district zijn gevlogen. Maar men weigerde te zeggen of men gelooft, dat de wapens afkom stig zijn van Venezuela, dat aan spraak maakt op 145.000 vierkante km. grond van Guyana, of uit Bra zilië. Advertentie. QUMITY mST Dealer voor Schouwen-Duivetand: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Zuidoostelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook enkele opkla ringen; meest matige zuidoostelijke wind; in de nacht overwegend lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Voor woensdag: Zon meer dan 30 procent. Min.-temperatuur: 3 tol 9 graden onder normaal. Max.-temperatuur: 4 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46 Maan op 20.47, onder 10.56 Laatste kwartier: 11 januari te 15.00 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5.24 v.m. 17.50 n.m. 7 jan BROUWERSHAVEN 7 jan. 5.13 v.m. Doodtij: 13 januari 1968 17.26 n.m. De Tsjechoslowaakse minister van defensie, generaal Martin Dzur, heeft volgens het Tsjechische pers bureau Ceteka in enkele partij-or ganen verklaard dat west-DuitsIand de voornaamste bron van gevaar voor het land is. In een dichte mist is zaterdag avond een sneltrein in de buurt van Landen achter op een goederentrein gereden. Vier mensen kwamen om het leven. merkt. Terwijl de tractor de over weg reeds was gepasseerd greep dc aanstormende trein de aanhangwa gen waarop de jongen zat. De aan hangwagen werd ongeveer 300 me ter weggeslingerd. De jongen kwam 30 meter verder tegen een muur van een huis terecht. H ijwas op slag dood. De melkrijder raakte bekneld onder de kantelende tractor en werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Het treinver keer had ongeveer 3 kwartier ver traging. LEEUWARDEN, 3-1. Op een niet beveiligde spoorwegovergang bij Schillaard in de spoorlijn tussen Leeuwarden en Sneek is vrijdag morgen om acht uur de 12-jarige Jan Oostra uit Baard bij een onge val om het leven gekomen. De jon gen zat op een melkwagen, getrok ken door een tractor, die bestuurd werd door de heer D. van der Ga- lien. Ten gevolge van de mist en het rammölen van de melkbussen heeft 'de melkrijder waarschijnlijk de trein uit Leeuwarden niet opge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1