Pluimveehouderij mag de toekomst in vertrouwen tegemoet zien uit het buitenland DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Wat biedt de BEELDBUIS? HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT De hoge eierprijzen Flitsen In december is het enige malen voorgekomen, dat de Barneveldse notering (die nog altijd maatgevend is) voor de niet te grote eieren tot boven de drie gulden per kg. steeg. Dat is in geen jaren gebeurd. De vraag is nu, of op grond van dit ver schijnsel geconcludeerd mag worden dat de pluimveehouderij weer een goede toekomst mag verwachten. „Natuurlijk niet!'' zegt de een. „Zulke hoge prijzen zijn maar tijde lijk. Daar mag je niet op bouwen!" „Toch wel" meent de ander „Want al zal de prijs best wel weer eens zakken, de uitschieters tonen tóch wel aan dat er iets veranderd isl" Tussen beide meningen in ligt de waarheid. Niet te hard juichen! Het L.E.l. berekent (en dat is niet zo eenvoudig) de prijs die per maand gemiddeld in Nederland door pro ducenten per kg. eieren is ontvan gen. Dat is dus een gemiddelde van alle gewichtsklassen. Die bereke ning (alsmede de publikatie) komt wat achteraan. Op het ogenblik dat wij schrijven is die nog niet bekend gemaakt voor november en decem ber 1968. Wij vullen daarvoor ge makshalve 2,80 en f 3,00 in. U krijgt dan het volgende staatje over 1968 (eierprijzen per maand bere kend) Jan. f 1,89; febr. 1,69; maart 1,95; april f 2.01; mei f 1,83; juni f 1,68; juli f 1,68 (lager dan sinds zomer 1966 is voorgekomen!); sept. f 20,1; okt. f 2,30; nov2,80? en de cember 3,00? De vuistregel is, dat pas boven de 2,00 arbeidsinkomen en winst be ginnen. U ziet nu meteen, dat het jaargemiddelde 2,07 is. Dat is nu net te weinig om van te leven en teveel om zakelijk aan ten onder te gaan! Reden tot juichen is er daar om alleiminst. Het jaargemiddelde van 1967 was f 1,93, dat van 1966 zelfs f 1,87. In 1968 hebben wij zes maanden met redelijke en zes maan den met ronduit slechte eierprijzen meegemaakt. Tijdelijk Benauwend is de gedachte, dat de goede eierprijzen van thans alleen berusten op de omstandigheid, dat de derde landen vrijwel niets aan te bieden hebben. Plus natuurlijk het feit, dat t.a.v. Israël en enkele an dere derde landen de rollen omge draaid werden: wij leverden hun i.p. v. zij ons. Iedere legpluimveehouder zal zich de decembermaand van 1965 herin neren. Ook toen was de gemiddelde eierprijs opgelopen, zelfs even tot boven de f 3,00 per kg. Prompt werd de bescherming tegen invoer uit derde landen opgeheven en de eier prijs daalde van (om precies te ^ijn) f 3,07 in december tot f 1,87 in ja nuari. Dit feit is aangegrepen als sluitend bewijs voor de stelling, dat de pluimveehouder in de E.E.G. on recht aangedaan ivordt. Want het moge dan waar zijn, dat een prijs van boven de drie gulden bezwaren gaat opleveren voor de consument, daar staat tegenover dat niemand voor f 1,87 eieren kan produceren. Een gemeenschap die zich veroor looft de eierprijs tot dat peil omlaag te schroeven vertrapt dan ook de belangen van de legpluimveehouders. Daarvan hadden wij er toen (dec. 1965) nog ruim 100.000! Toch wel een groep om. rekening mee te houden, zou men zeggen. Nihil Precies hetzelfde kunstje heeft men in november jl. trachten uit te halen. Want °P 17 nov. jl. werd de extra heffing (sluisprijsheffing) op eeteieren in de schaal teruggebracht tot f 0,00 (behalve dan voor Rood- China, maar dat kan tóch niet te- veren!). Met andere woorden: indien de derde landen, zoals de Oostbloklan den, Israël, Zuid-Afrika, Zuid-Ame- rika en Engeland, om de belangrijk ste te noemen, heel toevallig over een overschotje hadden beschikt, (en veel is er niet nodig om hier de markt grondig te bederveny dan was er helemaal geen prijsstijging ge weest. Dan was de eierprijs net zo goed als in januari 1966 omlaag ge duikeld tot bijv. 1,87, een prijs waarvoor geen mens het doen kan. Dit nu is het kernvraagstuk voor ons in de E.E.G.: het heffingenstel sel werkt óf helemaal niet óf ver keerd. Het werkt uiteraard niet als er geen aanbod is óf het werkt zó rigoureus, dat de pluimveehouder het brood uil de mond gestoten wordt. En dat is een zeer wankele basis om een bedrijfstak mee op te bouwen. Het enige verweer dat tegen deze gang van zaken gehoord wordt is, dat de invoer uit derde landen van weinig invloed is op de eierprijs. Zet men echter op een rijtje de invoeren en de prijzen dan is het verband vol komen duidelijk. En zolang deze kwestie niet afdoende is geregeld blijft de grondslag van de legpluim- veehouderij wankel. Lichtpuntjes In de slachtsector heeft men de markt zoverre in eigen hand, dat be heersing van de produktie de markt in stand houdt. Wil men de markt bederven dan moet. men sterk gaan uitbreiden. Dat weet men en men is voorzichtig. Hier hebben de derde landen weinig invloed op de markt, doordat de bescherming aan de bui tengrens van de E.E.G. afdoende is. Wil men méér produceren dan zal men moeten trachten eerst het ver bruik verder omhoog te krijgen. Dat gebeurt gelukkig ook, al kon er nog veel méér gebeuren. Voor de legsector is een lichtpunt, dat de Duitse produktie ook nu niet hard stijgt. Natuurlijk zijn er vooral de laatste maanden weer meer broedeieren ingelegd dan in 1967, maar overproduktie is niet in zicht. Daar komt dan nog bij, dat vele derde landen er hun bekomst van hebben gekregen om overschotten aan te fokken. Men ziet dat aan Is raël, dat begin 1968 eieren voor en kele centen per stuk heeft moeten afleveren in het buitenland. Ook de Oostbloklanden zijn er achter geko men, dat het nauwelijks de moeite loont grote overschotten aan te kwe ken. Vandaar dat zij zelfs nu weinig of niets aan te bieden hebben. Vettere jaren? Voor Nederland is belangrijk, dat de concurrentie met Duitsland gelijk geschakeld is. België profiteert van zijn soepele belastingstelsel en dat is nog een discrminatie ten opzichte van ons. Dat moet veranderen. Ge lukkig kan België thans voor z\jn eieren goede prijzen maken in Frank rijk en Duitsland, zodat de stroom Belgische eieren daarheen verlegd is. Na de zes magere jaren van 1962 tot midden 1968 verwachten velen thans betere jaren. Daar is veel voor te zeggenZelfs nu er hoge prijzen te maken zijn, gaat de uitbreiding van de produktie nog maar lang zaam. Ook dat is een gunstig teken. Maar wil de legpluimveehouder ze kerheid op lange termijn, dan moet hij trachten te bereiken dat Brussel hem niet telkens de pas afsnijdt. Dat Brussel daar thans geen kans voor ziet, betekent immers niet dat het over ^en of twee jaar óók niet lukt. Men moet de zekerheid hebben dat men niet onverwachts en geheel on nodig met een bedorven markt komt te zitten. Lukt het deze zekerheid te krijgen, dan mag de pluimveehou derij inderdaad op beterte tijden re kenen. Advertentie „Ze is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon is altijd raak! v.a. ƒ4,25 NAiNTES. De politie van Nantes heeft vier mannen gearresteerd die worden verdacht van het plegen van bomaanslagen ter ondersteu ning van de actie voor meer auto nomie voor Bretagne. Een hoeveel heid explosieven is in beslag geno men. Brand in school te Lisse LISSE, 1-1. In een dubbel school complex in de buurtschap Engel in Lisse heeft brand igewoed. In dit gebouw zijn twee lagere scholen ondergebracht, die door een gymnastieklokaal zijn gescheiden. De brandweren van Lisse, Sassen- heim en Hillegom wisten het gymna stieklokaal en een der scholen te be houden, doch van de tweede lagere school ging een groot deel verloren. De oorzaak van de brand, alsmede de grootte van de aangerichte schade zijn nog niet vastgesteld. PARIJS. Met ingang van 1 januari is de benzineprijs in Frankrijk met ongeveer 3 centimes per liter ver hoogd. Super kost nu in Parijs 1,13 fr. en normaal 1,04 fr. per liter. In een jaar is de benzineprijs in totaal met 7,87 centimes gestegen. TEL AVIV. Arabische guerrilla strijders hebben, blijkens een Isra ëlische mededeling, de stad Kiryat Sjmonen in Opper-Galilea met mor tiergranaten beschoten. Drie Isra ëlische burgers kwamen om het le ven. PRAAG. President Svoboda van Tsjecho-Slowakije heeft verklaard dat het begin van 1968 in zijn land gekenmerkt werd door de wil van het volk om het socialisme om te smeden tot een socialisme dat echt en waarachig is en dat het einde door diezelfde wil wordt gemar keerd. Hij wees erop dat er in het afgelopen jaar fouten zijn gemaakt. ZURICH. Uit de rol die de Tsje- choslowaakse radio en schrijvende pers in 1968 hebben gespeeld blijkt van hoeveel belang persvrijheid voor andere menselijke vrijheden is, zo zegt het internationale pers instituut te Zürich in zijn jaarrap port over persvrijheid. CAIRO. Zesenveertig studenten en zes andere mensen die worden beschuldigd van deelneming in de relletjes van vorige maand in Alex- andrië zullen voor de opperste staatsveiligheidsrechtbank in Egyp te terecht moeten staan, zo is in Cairo meegedeeld. Advertentie. puoui 3p UI sljsmA }3tJ UBA tl 3p 3,I)SIM }3t{}m SUU5J st Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: Geen dienst. Gasthuiskerk: 10 uur de heer M. C. Malipaard, IJsselmonde (voorbereid. H. A.). 7 uur idem. Lutherse kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: I.45 uur de heer M. Allewijn, Mid delburg. Serooskerke: 2 uur de heer M. C. Malipaard, IJsselmonde. Burgh: II uur ds. J. B. Assendorp. Haamstede: 10 en 7 uur ds. G. J. Voortman, Oud-Vossemeer. Renesse: 7 uur ds. H. Hoogendoom, Oudelan- de. Noordwelle: 9.30 uur ds. E. P. Kuin, Apeldoorn. Scharendjjke: 7 uur de heer M. Allewijn. Noord- gouwe: 11 uur ds. G. H. Duijvendak, Voorburg. Dreischor: 9.30 uur ds. G. H. Duij vendak. Ouwerkerk: 11 uur ds. E. P. Kuin, Apeldoorn, Nieuwer- kerk: 10 uur ds. Westerhof. Ooster- land: 9.30 uur ds. Ommering (bed. H. A.), 6 uur idem (dankzeg. H. A.). Sirjansland: 11 uur ds. H. Ommering (Bed. H. A.), 6.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur ds. D. Goudzwaard IJsselmonde (bed. H. A.), 5 uur idem (dankz. H. A.). Brouwershaven: 7 uur dr. Bakker, Middelburg. Zonne- maire: 5.30 uur dr. Bakker, Middel burg. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. G. Leene uit Barendrecht (kinder-nevendienst en voorber. H. A.), 5 uur ds. H. K. Poel man, Kamperland. Haamstede: 10 en 5 uur kand. P. N. Holtrop, Amster dam. Scharcndtfkc: 10 uur ds. J. C. Seegers uit Gouda (bev. kand. J. F. Put); 2.30 uur ds. J. F. Put (intrede). Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer (voorber. H. A.). Zonncmaire: 9.30 en 5 uur ds. Jansma. Nieuwer- kerk: 10 en 5 uur ds. B. Wentsel1 uit Brouwershaven. Oosterland: 10 uur ds. B. Wentsel uit Beverwijk, 6.30 uur ds. P. Schravendeel. Bruinisse: 11 uur ds. D. Jansma, 5 uur ds. P. Schravendeel uit Middelharnis. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. Blok uit Voorburg. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur dienst des woords. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. Roos, Middelharnis. Nieuwcrkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nicuwerkcrk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. J. Karens uit Nieuwerkerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: geen opgave ontvan gen. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamemkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen: za terdag 19 uur, zondag 10 uur. Haam stede: Eucharistieviering: zondag 10 uur. „Hij heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak! v.a. 4,25 ZONDAG 5 JANUARI. NED. I. De eucharistieviering komt vanmorgen uit de Goede Herder kerk te Laren. Monitor heet met in gang van vandaag „Matinee". On derdelen zijn een sportreportage (van skispringen in Oostenrijk), het internationaal jeugdjournaal „De verrekijker"een avontuur van „De Bosbrigadiers", Bert Garthof met zijn „Natte His", de totouitslagen en tot slot de beroepenquiz „Wat doe je voor de kost". Als spelleider treedt voor het eerst sinds lage tijd weer op Theo Eerdmans. De avond begint zoals iedere zondag met de fabeltjeskrant en „Woord voor woord", waarin Aart Staartjes weer een verhaal vertelt voor de kinde ren. De kerken gaan verder met „Via Humana", een discussiepro gramma met als onderwerp de psy chologische en etische aspecten van de echtscheiding. Daarna een vol uur sport. Daarna de VARA met op- nieuw een sterk staaltje van Maigret in „Het hoofd van een man". De man wiens hoofd op het spel staat is een wat armetierige persoon, die veroordeeld is wegens moord op een rijke Amerikaanse dame. Alles pleit tegen hem en het is zo goed als ze ker dat zijn hoofd onder de guillo tine zal vallen. Maigret gelooft ech ter dat de man onschuldig is. In de kunstrubriek Signalementwordt aandacht besteed aan het werk van Joah Miro, een merkwaardig schil der, graficus en beeldhouwer. NED. II. In het KRO programma kunnen dank zij een Eurovisieuit zending de kijkers genieten van een optreden van het vermaarde Billy Smart Kindercircus in Londen. Na het circus de opera. In een opvoe ring van de Hamburgse staatsopera „Der Freischütz" van Carl Maria von Webe?„Der Freischütz" berust op een zeer romantische geschiede nis van de arme jongen Max en zijn geliefde Agatha, dochter van een jachtopziener. Daarna een discussie over het rapport van de „Zedelijke Levenshouding van de Christen in de Wereld", dat op het pastoraal concilie zal worden besproken. Tot slot van de avond voor het eerst „Frost op zondag", zoals de KRO die maandelijks zal uitzenden. David Frost, winnaar van de gouden roos van Montreux, is een doordringend ondervrager en een man die de sa tire niet schuwt. Vanavond ontvangt hij de bekende filmster Peter Sellers - zojuist gescheiden van zijn Scan dinavische vrouw - alsmede Sammy Davis jr. - zojuist gescheiden van zijn Scandinavische vrouw Ook de Engelse komiek Ted Ray is van de partij. MAANDAG 6 JANUARI. NED. I. Het avondprogramma van de AVRO begint met „Vaders tegen wil en dank". Butler French beleeft moeilijke uren als de tweeling hem met alle geweld aan een vrouw wil koppelen. Vervolgens AVRO's „Re giovizier" van Ria Bremer. Na het journaal lachen met de Mounties, die als zingende gasten ontvangen Con nie van den Bos en Ben Cramer. „Keerkwis" komt voor de tweede keer op de beêldbuis. De kandidaten moeten de vragen zoeken bij de ge geven antwoorden. Vervolgens een documentaire over China van Edgar Snow, de vroegere correspondent van de Saturday Evening Post dat land. Hij is een van de weinige publiciteitsmensen die mochten fil men in dit immense land. Na het laatste nieuws volgen nog een uit zending over het pastoraal concilie en twee teleaclessen nl. over de B TW en de export. NED. II. Om te beginnen de dage lijkse fabel en „Scala" in de nieuwe verkorte versie. De rest van het voorprogramma richt de VPRO op de jazzliefhebbers. Zij krijgen beel den te zien van het bekende jazz festival van Monterey. Aansluitend aan het journaal het programma „Maar die 't niet weet die ziet hel niet", een collage samengesteld uit liedjes van Boudewijn de Groot, tek sten van Nescio, foto's van Breitner en voorts vele beelden van Amster dam. Hoofdschotel van de avond is „The Year of the Pig'' (Het jaar van het varken), een film van de Ame rikaanse cineast Emile de Antonio over het Vietnamese conflict. Hij be handelt zo goed en zo kwaad als dat mogelijk is de geschiedenis van de oorlog, die door een voortdurende escalatie eigenlijk is uitgegroeid tot iets wat niemand heeft gewild. „The Year of the Pig" geeft misschien niet een objectief beeld - voorzover dat al zou kunnen - maar verschaft toch in ieder geval wel zeer veel infor matie. De film is tot nu toe eigen lijk alleen in besloten voorstellingen te zien geweest. ZONDAG 5 JANUARI. NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 12.00 Einde; 15.00 Nieuws; 15.02 Weekjournaal; 15.25 Matinee17.00 Einde; 18.55 Fabeltjeskrant (kleur); 19.00 Woord voor woord19.05 Via Humana; 19.30 Sport; 20.30 Journaal 20.35 Maigret en de ter dood veroor deelde; 21.50 Signalement (kleur); 22.30 Achter het nieuws; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Journaal; 19.05 Billy Smart's kindercircus; 20.05 Der Frei schütz (kleur); 22.05 De christen, an ders dan anderen22.30 Frost op zondag; 23.10 Journaal. MAANDAG 6 JANUARI. NED. 1: 18.40 BTW; 18.50 Fabel tjeskrant (kleur); 18-56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Vaders te gen wil en dank (kleur); 19.32 Regio vizier; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 De Mounties; 21.00 Keer kwis; 21.30 China - toen en nu (kleur); 22.20 Journaal; 22.25 De der de zitting van het pastoraal concilie; 22.35 Pauze; 22.50 BTW; 23.00 Ex port; 23.30 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Monterey jazz festival 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Maar die 't niet weet, die ziet 't niet; 20.40 The year of the pig; 22.10 Journaal. ROTTERDAM. De Belgische ma troos AJphons J. M. Baltes afkomstig uit Antwerpen, is op Nieuwjaarsdag in de Rotterdamse haven verdron ken. Hij raakte 's morgens door nog niet opgehelderde oorzaak in de der de petroleumhaven te waten bij het tankschip Navgkstank I. Het maken van trektochten per fiets vindt ook in Duitsland steeds meer aanhangers. Vele mannen volgen daarbij de raad van hun dokter op meer lichamelijke beweging in de frisse lucht te doen. De beide heren op de foto bouwden een dak op hun tandem ter bescherming tegen zon en regen. De fotograaf ontmoette hen tijdens een trip noor het berg achtige vooralpengebied. Advertentie „Ik weet niet waar ze van houdt" Een platenbon is altijd raakl v.a. 4,25 Achtentwintig Hongaarse toeris ten hebben in Oostenrijk hun reis gezelschap in de steek gelaten. Zij besloten niet naar hun land terug te keren. NEW YORK. Een 200 jongelui hebben tijdens het veiligheidsraad debat over de Israëlische vergel dingsactie tegen Libanon een sym pathiebetoging voor Israël gehou den. LAGOS. Bij een Nigeriaanse lucht" aanval op Omobai bij Aba in Bia- fra zijn meer dan zestig burgers ge dood en tallozen verwond, zo meldt radio-Biafra. Zestig gebouwen wer den verwoest. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, fceL (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutel en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telefoon (OHIO) 2180. De weekeindediensten vangen aan zaterdagmorgen tien uur. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. 8 januari, 7.30 uur, bijbellezing. Advertentie „Hij was geweldig blij met m'n cadeau" Een platenbon is altijd raak! v.a. 4,25 17. „Heer Aram, kom direct! Er is iets verschrikkelijks gebeurd!" brengt Presto er met moeite uit. Aram is reeds opgesprongen als hij het angstige gelaat van Presto heeft gezien. „Wat is er aan de hand?" vraagt hij en stamelend vertelt de knaap: „De stal knecht! Hij is weg! Vertrokken!" Een ogenblik staat Aram als aan de grond genageld. „Vertrokken!" roept hij dan uit. „Hoe kan dat nu? De man was nog niet eens helemaal van zijn verwon dingen genezen! Ge moet u vergissen, Presto!" Maar terwijl hij de knaap volgt naar de ziekenkamer, weet hij in zijn hart dat Presto zich niet vergist. Binnen enkele ogenblikken bevestigt de heelmeester het verhaal van Presto. Hij heeft de zieke, van morgen vroeg nog bezocht en hem redelijk wel bevonden. Met de bedoeling de man nog enkele uren rust te gunnen, heeft hij zich teruggetrokken, doch toen hij een paar uur later opnieuw kwam kijken, was de zieke verdwenen. „Hij heeft echter een boodschap voor u achtergelaten", zegt de heelmeester, terwijl hij Aram een gekreu keld en beduimeld stukje perkament over handigt. „Heb dank voor alles wat ge voor mij gedaan hebt! Ik mag u echter niet lan ger in gevaar brengen!" staat er met sier lijke letters op. geschreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4