ontmoet bij GILUAMSE de nieuwe generatie van Mercedes-Benz Hoe verging het de sport op Schouwen-Duiveland in 1968? Boerenzoon op ijsberenjacht Vergadering bond onderwijzend personeel Leerzame tijd op Spitsbergen Roodborstjes tussen het ijs ONZE PUZZELRUBRIEK GROTE HD-VELDSPEITENSHOW ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 januari 1969 Nr. 20125 Grote In-langstelling voor <le wielersport (Slot) WIELRENNEN In, het afgelopen jaar bleek er in onze omgeving een nog steeds toe nemende belangstelling voor de wielersport te bestaan. Wim Evertse de Zierikzeese amateur, heeft met de uitstekende resultaten welke hij in tal van wedstrijden heeft weten te boeken, ongewljfeld hiertoe veel bijgedragen. In totaal verscheen hij in het afgelopen seizoen 68 maal aan de start. Vijfenveertig maal hiervan wist hij zich in de prijzen te rijden, waarvan 31 maal bij de eerste 10. Hiervan eindigde hij 23 maal bij de eerste zes. Overwinningen behaalde hij in de Belgische plaats Beveren- Waas en te Sluiskil. Dat de presta ties en de strijdlust welke Wim in iedere wedstrijd aan de dag legt ook bij de kenners niet onopgemerkt is gebleven moge blijlken uit het feit dat hij voor het komende seizoen een contract kreeg aangeboden door Caballero. Daar de wielersport van de beoefenaars zware financiële of fers vergt, hebben een aantal wie- Iersupporters een supportersclub cP~ gericht welke ziöh ten doel stelt om Wim in het komende seizoen in de gelegenheid te stellen zich naar be horen op de wedstrijden voor te be reiden. Als training gaat hij mo menteel naar het sportpaleis te Antwerpen om daar op de piste de spieren soepel te houden. In het achter ons liggende jaar waren er een drietal ronden voor amateurs op Schouwen-Duiveland. Bruinisse, dat voor de eerste maal amateurs aan de start had, trof het bijzonder slecht met de weersge steldheid. De gehele wedstrijd vond plaats onder een onafgebroken neer stromende regen, wat niet weg nam dat de renners desondanks voor een boeiende strijd zorgden. In de eer ste helft van de cours zorgde de plaatselijke renner Chris de Jonge zelfs voor een hoofdrol. Cees van Dorst uit Roosendaal werd winnaar en Wim Evertse, na een wat ontak- trsch gereden eindsprint, op de 3de plaats. In de zesde ronde van Zie rikzee lieten de renners sport van de bovenste plank zien. Na een prachtige strijd, die de talrijke toe schouwers van het begin tot het eln~ de boeide, werd Piet Legierse win naar. De bijzonder geslaagde eerste 1 ronde van Haamstede zag de Bata- vus renners overwegend domineren. Eens te meer bleek in deze wed strijd dat Wim Evertse van zijn ploegmakkers geen enkele steun te verwachten had daar het hen ten ene male ontbrak aan voldoende capaciteiten. Cees van Dorst slaag der er ook te Haamstede in beslag op de erepalm te leggen. Wim Evertse, die bijzonder veel werk had verzet, eindigde na een fraaie eindsprint op de 6e plaats. ZWEMMEN Een der hoogtepunten was ook dit jaar weer de door de Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaardjes" georganiseerde 2-kilometer zwem wedstrijd in het havenkanaal te Zierikzee. Na een spannende strijd leverde zowel de wedstrijd bij de dames als bij de heren een verras sende winnaar op. Carita Salomé uit Breskens, die al drie maal ach tereen deze wedstrijd had gewon nen zag zich onttroond door de 14- jarige Janny Fransoo uit Middel burg. Bij de heren kwamen er tal rijke favorieten aan de start. Nie mand had evenwel gerekend op de outsider, de 15-jarige Tonny van Ma- ris uit Goes die voor Karei Weij- land uit Terneuzen als eerste wist aan te tikken. Roel Verbeek uit Zierikzee zorgde bij de heren voor een uitstekende prestatie door op de 11e plaats beslag te leggen. In het zwembad ,,De Val" werd door „De Zeepaardjes" diplomazwemmen ge organiseerd waarbij 52 jongens en meisjes met succes de zwemproef wisten af te leggen. In de Kring- zwemcompetitie wisten de leden van „De Zeepaardjes" zich aardig te weren. BILJARTEN Het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. was ook in 1968 weer bijzonder a'ktief. Op een groot aan tal plaatsen werden de diverse per soonlijke kampioenschappen afge werkt, waarbij vaak een spannende strijd om het bezit van de titel was te beleven. Ook de competitie voor de viertallen in de klassen C 3 en C 4 werd op een vlotte wijze af gewerkt. J. A. Vasseur te Renesse werd de opvolger als voorzitter van het district van de heer A. Brand. SCHAKEN Naast de schaakvereniging „Zie rikzee" komt nu ook de vereniging T.O.G. te Bruinisse in de competitie van de Zeeuwse Schaak Bond uit. De schaakvereniging Zierikzee, die zich in de le klas van de Z.S.B. uitstekend weert, ontplooide ter sti mulering van de schaaksport een aantal verheugende aktiviteiten. Zo werd er een instuif gehouden, een snelschaaktournooi en een uitmun tend geslaagd kerstschaaktournooi te Zierikzee. Clubkampioen werd ds. J. H. Nawijn, terwijl de heer J. J. v. d. Ende op het kampioenschap snelschaken van de vereniging be slag wist te leggen. Het team van T.O.G. te Bruinisse wist in de com petitie enige aardige resultaten te boeken. TENNIS In de afgelopen zomer was er op de tennisbanen van de heer A. Stee houwer te Renesse voop de tennis- liefhebbers iets bijzonders te bele ven. De kampioen van Brazilië, Edi son Mandarino, en de kajnpioen van Bolivia, Eduardo Corostiaga, lieten daar een partij van bijzonder hoog gehalte zien welke doop de kampi oen van Brazilië met 6-1, 6-2 werd gewonnen. De Lawn Tennisclub Zierikzee hield in mei een geslaagd senioren tournooi, waarbij vaak een spannende strijd om de prijzen viel te aanschouwen. MOTORSPORT De Zierikzeese M.C .Sparta her dacht in 1968 haar 35-jarig bestaan. In de beginperiode van haar be staan 'heeft Sparta vooral een grote bloei gekend toen er op diverse plaatsen grasbaanraces werden ge organiseerd die steeds een zeer gro te belangstelling kenden. Ook heeft Sparta zelfs nog een wielerafdeling gehad die eenmaal voor de oorlog te Zierikzee een wielerronde organi seerde. Na 1945 heeft men zich bij Sparta in 'hoofdzaak bepaald tot het organiseren van oriënteringsritten. Odk dit jaar vonden weer een aan tal geslaagde oriënteringsritten plaats waaraan de deelnemers, on danks de steeds voorkomende pro blemen, weer de nodige vreugde beleefden. WANDELSPORT De wandelsportliefhebbers zijn in 1968 weer ruimschoots aan hun trekken kunnen komen. Hoogtepunt was de avondvierdaagse te Zierik zee, welke voor de eerste maal in haar geschiedenis meer can duizend deelnemers(sters) trok. De sport vereniging „Kwiek" .Je Bruinisse organiseerde een wandeltocht waar aan door een record aantal deelne mers (591) werd deelgenomen. Ook de wandeltochten te Brouwersha ven, Scharendijke, Burgh-Haam- stede en te Renesse kenden veel bij val. Bijzonder intensief werd de hen gelsport ook in 1968 weer beoefend. In wedstrijdverband werden door de hengelsporüveremglngen De Krabbe, Het Zijpe en De Ooster- schelde weer talrijke wedstrijden georganiseerd. J. Engelbrecht van De Oosterschelde wist beslag te leg gen op het kampioenschap van Schouwen-Duiveland voor zijn club -genoot C. v. d. Werve. Clubkam pioen werd De Oosterschelde voor Het Zijpe en De Krabbe. In 1969 zal het kampioenschap door Het Zijpe worden georganiseerd, waarna in 1970 De Krabbe voor de organisatie zal zorg dragen. In de Ronde van Haamstede slaagde Wim Evertse er in de sprint te winnen. AMSTERDAM, 2-1. In zijn ope ningsrede voor de derde algemene vergadering van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) die deze dagen in hotel Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden, heeft de voorzitter, de heer E. Steenber gen, zijn kritiek geuit op de kwaliteit van het onderwijs, dat volgens hem „niet bevredigend" is. Niettemin sprak hij daarbij zijn waardering uit over het beleid van de minister van onderwijs, prof. dr. G. H. Veringa, en in het bijzonder bver dat van staatssecretaris Gros heide bij de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs. De kritiek van de heer Steenber gen was vooral gericht tegen, het achterblijven bij het optimaal tot ontwikkeling brengen van' de talen ten van elk kind. „Ons streng selec terend onderwijsstelsel met zijn drommen zittenblijvers levert een relatief laag percentage uitstekende leerlingen. Evenzo een relatief laag percentage met 'een redelijke presta tie. En het is in ons land relatief bui tengewoon moeilijk voor kinderen uit handarbeidersmilieus door te dringen lot hot middelbaar en hoger onderwijs", aldus de voorzitter. PAARDENSPORT De Landelijke Rij vereniging „De Schouwse Ruiters" organiseerde ook nu weer een uitstekend geslaagde cross in de domaniale duinen te Haamstede. Niet zonder succes werd deelgenomen aan de Zeeuwse kam pioenschappen alsmede nog aan een aantal andere wedstrijden waar de Schouwse Ruiters duidelijk demon streerden met de besten mee te kun" nen. Hopelijk kunnen wij de Schouwse Ruiters 'dit jaar weer eens in aktie zien op Schouwen-Duive land. BADMINTON De badmintonvereniging Zierik zee beoefende ook in 1968 met veel animo haar sport. Momenteel wordt aan de competitie deelgenomen in een afdeling welke geheel uit Zeeuwse verenigingen is samenge steld. Hoewel de kans om de kam pioenstitel te behalen er niet inzit, heeft men in de tot nu toe gespeelde wedstrijden reeds zeer goede resul taten weten te behalen. DAMMEN Naast de clubcompetitie neemt de damvereniging Ziex'ikzee, als enige vereniging op Schouwen-Duiveland, deel aan de competitie van de Zeeuwse Dam Bond. Zowel in het vorige seizoen als in (het huidige slaan de Zierikzeese dammers hier in geen onverdienstelijk figuur. Uit dit jaaroverzicht, dat wij ge geven hebben, blijkt duidelijk dat de sport in de ruimste zin van het woord, door velen op Schouwen- Duiveland als een aangename en doelmatige vrijetijdsbesteding is be oefend. Voor 1969 willen wij alle sportbeoefenaars met de beste wen sen vergezellen, waarbij wij hen veel sportief genoegen toewensen. „Het is jammer dat zo weinig zee lui gebruik maken van de unieke kansen om vooral in de zuidelijke streken waardevolle gegevens te verzamelen voor de wetenschap. Er is een leemte in de kennis over de verspreiding van zeevogels in het zuidelijk deel van de Stille oceaan, die misschien daarmee gevuld zou kunnen worden". Dat zei de student in de ornitho logie Jacobus de Korte uit Melisker- ke op Walcheren toen hij onlangs een reis maakte aan boord van het weerschip „Cirrus" naar het stat'on „Alpha", een der stormhoeken van de Noordatlantische oceaan. In het kader van het veldwerk voor zijn studie, vereist, verzamelde hij gege vens over de Noordse stormvogel - aan boord bekend als mallemok - en de grote pijlstormvogel, beide uit stekende vliegers. Ko de Korte bevindt zich nu op Spitsbergen. Op tweede kerstdag werd hij, tezamen met de andere le den van de Nederlandse wetenschap pelijke expeditie aldaar, die het fa- miliegedrag en de trek der ijsberen onderzoeken, geïnterviewd voor de Nederlandse televisie tijdens een in teressant programma in kleur. Hij is de oudste zoon van een groot landbouwersgezin - „vader heeft een gemengd bedrijf van 18 ha. met twintig stuks vee" - en kreeg al op de middelbare school liefhebberij in het gadeslaan van weidevogels op vaders land. Nu is zijn specialiteit de sub-arc tische zeevogels. Ko had graag naar de Vlissingse Zeevaartschool gegaan. Maar als brildrager maakte hij geen schijn van kans voor een stuurmansoplei ding. Varen deed hij echter toch. Eerste maal In 1965 ging hij met een bevriende Noorse schipper op kabeljauwvangst Aan boord van een sjark, waar men de vis met lijn en aas verschalkt, deelde hij het horde leven van de vissers. Later monsterde h\j als messroombediende op een Noorse kolenboot. Zo kwam hij voor het eerst op Spitsbergen terecht. Daar bracht hij een zomer kamperend door en vond er een broedplaats van de zeer zeldzame ivoormeeuwen. Hij maakte ook een reis met het andere Nederlandse weerschip naar station „Mike" nabij de poolcirkel. Opmerkelijk was toen het aantal door hem gesignaleerde landvogels, waaronder roodborstjes, een sperwer en een velduil. Ko de Korte voelde zich aan boord van de weerschepen temidden van ambtenaren van Rijksluchtvaart dienst en K.N.M.I. best thuis. Ten slotte studeert hij van een rijkstoe lage, voer op rijksschepen en was verder nog student aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam. Daar leerde hij Russisch. Omdat er in die moeilijke taal veel literatuur bestaat over de vogels in noordelij ke streken. Op schrift Aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad volgt hij o.m.de colleges van prof. dr. K. H. Voous, die zo ografie ofwel de verspreidingsge schiedenis der vogels doceert Zijn Spitsbergense ervaringen gaat- Ko de Koyte binnenkort publiceren in Ardea, het orgaan der Nederland se Ornithologische Unie. Want on danks de vreedzame ijsberenjacht op Spitsbergen, hebben natuurlijk de vogels daar zijn intense belang stelling. Voor de gevaarlijke overlast ver oorzaakt door zijn gevederde vrien den b(j starten en landen van de reuzenvogels der luchtvaartmaat schappijen, die bij hun atlantische oversteek over de weerschepen vlie gen, wist helaas ook Ko de Korte nog geen afdoende oplossing. On danks zijn reeds zeer grote kennis van het pluimvee te land en ter zee. Ondanks mijnen, prikkeldraad en speurhonden zijn 297 Oostduitsers er in het afgelopen jaar in geslaagd naar het Westduitse Neder-Saksen uit te wijken, zo deelt de grenspoli tie in Hannover mee. Reiger werd mollenvanger In deze tijd van sneeuw en ijs wörden sommige vogels bijzonder vindingrijk. In Ouwehands Dieren park was dat het geval met één van de reigers in het vogelreservaat van het park. De ooievaarachtige waadvogel met zijn lange hals, zijn lange poten en de vrij lange puntige snavel stond geruime tijd doodstil langs de water afscheiding, toen hij plotseling met een pijlsnelle beweging zijn puntige snavel in de grond stak en een mol te voorschijn „toverde". Kennelijk had de vogel de grond zien bewegen. Hij schudde een paar keer en in een ommezientje was de mol verorberd. Het is bekend dat reigers, wan neer bij winterdag sloten en plas sen zijn dichtgevroren en vissen en kikkers schaars zijn, hun toevlucht nemen tot mollen, maar dat een rei ger, die elke dag nog zijn visje toe geworpen krijgt en beslist geen hon ger heeft, zich dan ook nog van een molletje bedient, dan moet dal wel instinctmatig gebeuren. Advertentie Onderga perfektie als een boeiende belevenis, in de nieuwe generatie van Mercedes-Benz, Maak vrijblijvend een ontdek- kingsrit in het toppunt van veiligheid, kracht en comfort. Uw wagen staat bij ons voor u klaar. Wij staan voor u klaar met alle service en informatie die u wenst. AUTOMOBIELBEDRIJF FA. W. GILIJAMSE Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal van 5-8 januari a.s. een bezoek 'brengen aan Tunesië, van 9- 10 januari aan Libië en van 12-16 januari aan Senegal, waartoe hij door zijn resp. ambtgenoot, de rege ring en de president van genoemde landen werd uitgenodigd. AMSTERDAM. De 43-jarige kraan" drijver J. W. van Koter uit Oude Oudorp is woensdag op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden door nog onopgehelderde oorzaak van zijn kraan gevallen en om het leven gekomen. De man', die werkzaam was in de Martinstaalfabriek, laat een vrouw en vier kinderen achter. UTRECHT. In het stads- en aca demisch ziekenhuis in Utrecht is op 70-jarige leeftijd prof. mr. dr. L. W. G. Scholten overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Prof. Scholten was hoogleraar in het staatsrecht en de algemene staatsleer aan de vrije universiteit te Amsterdam, bijzon der hoogleraar in de parlementaire geschiedenis aan de rijksuniversi teit te Leiden en aan de K.M.A. in Breda. DEN HAAG. Bij de wapendiefstal die op oudejaarsavond gepleegd is in het mobilisatiecomplex te Schaarsbergen is een beroepsmili tair betrokken. Het is de 26-jarige sergeant i(kort verbandvrijwilliger) J. B. F. H. uit Arnhem. DEN HAAG. Hel aantal lasten tot uitzetting van 'buitenlanders was het afgelopen jaar voor de Haagse poli tie zeer hoog. Het bedroeg 440. Een derde deel ervan gold Marokkanen. Het aantal geregistreerde vreemde lingen in Den Haag bleef constant: ruim 13.500. UTRECHT. Evenals cp de Olym- pischp spelen zullen voortaan op de met een eigen embleem wapperen. Aan de 34 landen die de internatio nale conventie voor wereldtentoon stellingen vormen is gevraagd, ont werpen in te zenden voor de vlag en het embleem. DEN HAAG. Het toenemend wa penbezit gaf de Haagse politie aan leiding om twee man speciaal aan te treken voor de bestrijding van dit euvel. 'Het resultaat was, dat het afgelopen jaar 181 wapens van di verse soorten aan het verkeer kon den worden onttrokken. DEN HAAG. Volgens voorlopige gegevens heeft de P.T.T. in 1968 2,57 miljard binnenlandse poststukken verwerkt; het aantal verwerkte bin nenlandse postpaketten bedroeig 10,2 miljoen stuks, resp. 4 procent meer en twee procent minder dan in 1967. UTRECHT. De totale voor reke ning van de gemeente Utrecht ko mende kosten in verband met de doop van prins Johan Friso in de Domkerk ramen 'b. en w. van de Domstad op niet meer dan f 3.000. Het betreft personeelskosten en te vens de bloemversiering rond het li turgisch centrum. Meisje overreden HEEMSTEDE, 2-1. Het 14-jarige meisje Astrid Mooizon uit Haarlem is donderdagmiddag om half vijf in Heemstede door een auto aangere den en gedood. Zij fietste met een schoolvriendin op de LandzichtTaam en beiden wilden rechtsaf de Lank- horstlaan inrijden. Astrid Mooizon reed links van het tweetal en werd aangereden door een vrachtauto die in dezelfde richting reed en even eens rechtaf wilde gaan. Het nieuwe jaar is wat de „Puz- zel-afdelin'g" betreft van start ge gaan met een grote oogst aan inzen dingen. De eerste prijzen van 1969 gaan - na loting tussen de vele fout loze inzendingen - naar: de heer C. M. Oudeweg 9, Zierikzee v. d. Velde. Tweede prijs: mevr. J. J. Vis-Coppoolse, Industriestraat 20, 's-Gravenpolder De oplossing luidt: Horizontaal: 1. o.l.; 3. t.a.v.; 5. vat; 7. de; 9. pop; 11. ore; 12. lek; 13. ka naal; 15. eervol; 17. naderen; 18. raar; 19. s.a.; 20. t.t.; 21. ober; 24. aai; 26. woestijn; 30. grillig; 34. kasteel; 38. parasol; 42. oir; 43. loge; 44. r.r.; 45. en; 47. druk; 48. regatta; 50. ba zuin; 51. tondel; 53. ver; 54. eli; 55. pop; 57. as; 58. gat; 59. gei; 60. gij. Verticaal: 1. op; 2. Hok; 3. taan; 4. voldaan; 5. veertig; 6. torn; 7. d'el; 8. e.k.; 10. parade; 12. losbol; 14. aas; 16. eet; 18. ruw; 22. rug; 23. at; 25. ra.; 27. ora; 28. set; 29. ijle; 31. ria; 32. lea; 33. idb; 34. kil; 35. sigaat; 36. eg; 37. lorgnet; 38. prettig; 39. r.k.; 40. sti-eep; 41. lik; 44, rei; 46. nto; 48, ruig; 49. anti; 50. bes; 52. log; 53. v.a.; 56. pij. De nieuwe puzzel Advertentie Kom kijken I-Ict HD-veldspuiten-programma bestaat uit zes series, tezamen 60 verschillende uitvoeringen, met spuiti- breedte van 12 tot 25 meter. Als koper heeft u bovendien kans op ccn van de 25 landelijke IID-waardcbonncn. (Totale waarde 2.000,—). Wij zijn geopend van maandag 6 januari t/m vrijdag 10 januari, van 8.00-22.00 uur en zaterdag 11 januari, van 10.00-17.00 uur. H. J. Hocgcu Di jkhui lluuilclmij N .V. Noordweegseweg 3 c - 's-Hecr Arcndskcrke De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. mogelijkheid; 5. jongensnaam; 9. staat der V.S.; 10. plaats in Duitsland; 12. guitig; 13. loterijbriefje; 14. seconde; 15. mag nesiumpoeder; 17. soort verlichting (afk.)19. deel v. e. Franse ontken ning; 20. fris; 23. elk; 24. deel v. e. ziekenhuis; 28. ontlopen; 32. onder andere (afk.); 34. de somma van; 35. metaal; 37. rondhout; 38. briefaanhef (aflc.); 39. godsdienst (afk.); 40. voeg woord; 41, Engelse ontkenning; 42. onmeetbaar getal; 43. of eerder (afk.); 44. zangnoot; 45. ieder; 47. of eerder (afk.); 49. Duits pers. voomw.; 51. klemmen; 54. overeenkomen; 57. glad; 58. toespraak; 61. pers. voor- naamw.; 62. godsdienst (afk.); 63. vreemde munt; 65. Spaanse titel; 67. krantenjongen68. omroepvereni ging; 69. bovenaards wezen; 72. Eu ropeaan; 73. deel v. c. schip; 74. ver pakking. Verticaal: 1. meisjesnaam; 2. wa terdraaiing; 3. meisjesnaam; 4. soort schip (afk.); 5. per expresse (afk.); 6. inwendig; 7. vertaler; 8. kant; 11. na tuurkunde term (afk.); 15. Indische winkel; 16. arbeidsschuw; 18. vorm van lekken; 19. soort verlichting; 21 bid (Lat..); 22. wapen 25. plaats in het Gooi; 26. voorzetsel; 27. afgod; 29. speciale zeter; 30. bevel; 31. meisjes naam; 36. dun; 43. kleurstof; 44. in houdsmaat (afk.); 45. nauwe; 46. vis mand; 48. landbouwwerktuig; 50. verbond; 52. eind; 53. plaats in Utrecht; 55. chemische stof; 56. lief kozing^- 59. geestdrift; 60. plaats in Noord-Holland; 63. ontst'ekingskoord; 64. smook; 66. natuurkundetbrm (afk.); 70. deel v. d. bijbel (aflc.); 71. maanstand (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3