AGENDA Oud-Nieuwerkerker M. A. v. d. Have burgemeester Leiderdorp Fidel Castro rantsoeneert suiker op Cuba STREEKNIEUWS Proces in Warschau Administrateur verduisterde 31/2 ton Sleepbootstaking Rotterdam hindert havenverkeer niet ernstig Twintig schilderijen uit villa gestolen Van Valkenburg naar gemeente met 11.600 inwoners NIEUWERKERK, 2-1. Voor onze vroegere plaatsgenoot de heer M. A. v. d. Have. begon het Nieuwjaar met een mooie promotie. De 49-jarige heer Van der Have is thans burge meester van Valkenburg (Z.-H.), een stadje van 2700 inwoners. Omstreeks de jaarwisseling ontving hü zijn be noeming als „eerste burger" van Lei derdorp. Voor de heer Van der Have bete kent dit een benoeming om trots op te zijn. Voor hem staat een nog wij dere wereld open. Van een plaatsje gaat hij naar een stad, met 11.600 in woners, die binnen enkele jaren moet uitgroeien tot een kern met een bevolking van 35.000. De burgemees ter werd geboren op 20 april 1920 te Nieuwerkerk, als zoon van de toen malige gemeente-ontvanger J. L. v. d. Have. Na de lagere school en H.B. S.-opleiding kwam hij als volontair op 1 september '40 ter gemeente-se cretarie Bruinisse. Oktober 1941 openden de Nieuwerkerkse gemeen tehuisdeuren zich voor hem. Door oorlogsomstandigheden kwam hij in Zuid-Beveland terecht, waar hij na de bevrijding sedert 29 okto ber '44 de betrekking van waarne mend secretaris van de gemeente Hcedekenskerke kreeg aangeboden. Eén april 1S45 was voor Van der Have geen „fop-" maar een „prorrto- tiedag". De benoeming als definitief gemeente-secretaris, waar hij tot 16 mei 1956 zijn beste krachten gaf. Zes weken geleden vierde Valken burg een uitbundig feest i.v.m. de herdenking van zijn installatie als burgervader, twaalf en een half jaar geleden. Toen kwam begin '69 het nieuws dat hij per 16 januari benoemd werd als burgemeester te Leiderdorp. Lei derdorp is een stad met grote pers- pektieven. Men beschikt daar over een bouwterrein, waar menige ge meente van droomt. Twaalf jaar lang kan Leiderdorp met een capa citeit van 1000 woningen per jaar uitbreiden op eigen grond- De toe komstige burgemeester weet nu al te vertellen dat 900 huizen in aanbouw zijn. en 1100 in voorbereiding. Valkenburg daarentegen, ziet na het ..grote feest", met weemoed haar burgemeester vertrekken. „Maar", verzekerde Van der Have de Valke burgers, „mocht ik heimwee krijgen, dan rij ik wel even langs, ik zit dan ten oosten van Leiden, en jullie ten westen". Hij blijft in een cirkel, met Leiden als middelpunt. Hoewel Valkenburg in vergelijking met de nieuwe woonplaats en ge meente van haar burgemeester, klein is, betekent dit ndet dat ze onbedui dend is. Bekend is het Marinekamp „Valkenburg". Verder mag het dorp HAVANNA, 2-1. - Premier Fide! Castro van Cuba heeft een rantsoe nering van suiker op Cuba aange kondigd. Zij gaat vrijdag (vandaag) in. Cuba is één van de grootste sui kerproducerende landen ter wereld. Castro sprak tot een menigte van een miljoen mensen op het Revo lutieplein in Havanna. Hij vroeg de Vermist vliegtuig in Mexico gevonden TAMPICO, 3-1. Bij de Mexicaan se havenstad Tampico is donderdag avond het wrak ontdekt van een vliegtuig van de Mexicaanse maat schappij „Seasa", dat sinds dinsdag met 26 personen aan boord werd vermist. De bemanning van een lijn- toestel zag het wrak in een kloof liggen. Er werden geen tekenen van leven waargenomen. Men had de hoop op overlevenden al opgegeven. De Seasa verzorgt plaatselijke ver bindingen. Bijna 12.5000 nieuwe woningen in december DEN HAAG, 3-1. In november 1968 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 12.498 nieuwe woningen gereed ge komen. In november 1967 werden 12.989 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1962 t.m. 1966 kwamen in de maand november gemiddeld 10.521 woningen gereed. Het aantal in de eerste elf maanden van 1968 gereed gekomen woningen bedraagt 108.498 tegen 115.364 in de overeen komstige periode van 1967. Gemid deld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1962 t.m. 1966 87.094 woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.667.262 nieuwe woningen gebouwd. Schoten in het spek WESTHOEK, 2-1. Het huisslachten van een varken, zoals dat tot voor tien ja ar geleden op het platteland bijna van huisje tot deur geschiedde behoort tot het verleden. Toch zijn er zo hier en daar nog wel wat aan het oude vasthoudende personenzij zijn vooral op boerderijen te vinden. In de Westhoek woont een landbou wer die elk jaar een keu slacht en het dier, voordat het zo ver is, tot aan de 500 pond zwaar laat xoorden. Dit betekent extra dik spek en een enorme reuzel dat na gesmolten te zijn met peper en zout op brood maar erg lekker is. Na de slacht gaat het spek in de ton, rijkelijk van zout voorzien. Na een drie of vier weken komt het spek dan glinsterend van de zout kristallen uit de pekel en het wordt aan de schuur te drogen gehangen. En hier begint het verhaal bij „onze landbouwer". Op een mooie zonnige ■wintermorgen werden de grote bakens spek naar buiten ge dragen, afgedroogd en in de zon aan de rijkelijk van spijkers voorziene schuur gehangen. Een prachtig ge zicht, dat vette, witte spek'. Op die gedachte kwam ook een notenkraker, al zeer dikwijls in het nieuws geweest met zijn rijkelijk gevarieerd menu waaruit hij zijn bestaan samensteltDe vogel, op 3 januari nog steeds in de Westhoek op diezelfde plaats rondscharrelend, zag de kans van zijn leven en zette zich op een baken spek. De vogel pikte er eens in en plotseling begon zij in een hogere versnelling in het spek te hakken ten teken dat het smaakte. Af en toe ruste „de kraker" even uit op de schuur en kwam dan weer terug. De boer die net met. welbehagen zijn vetvoorraad bekeek zag plotse ling de driehoekige inkepingen en uitte een lelijk woord. Vanuit zijn warm huis ontdekte hij snel wie de dader was. „De buks", prevelde hij en nam het schietijzer ter hand en loste zijn eerste schot. De hagel drong diep in het spek maar de no tenkraker bleef zitten hakte door. Een tweede kogel daverde naast de vogel in de spekmassa en er werd verhuisd naar een volgend baken. Opnieuw een spekschot en een ver huizing. Tot slot heeft de eigenaar de buks neergesmeten en zijn rijke lijk van lood voorziene bakens spek naar binnen gehaald waar ze nu aan de bekende spekhaken aan de zolder verder drogen. De notenkraker komt dagelijks nog eens even langs menigte deze maatregel goed te keu ren, omdat hij van groot economisch nut voor het land was. Het suikerrantsoen zal vcor de be woners van Havanna 2,7 kilo per persoon per maand bedragen en op het platteland iets meer. De rantsoenering van suiker is overigens reeds eerder van kracht geweest na slechte oogsten. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE (Adv.). Het college van regenten over de gevangenis te Zierikzee zal in het openbaar aan besteden: „het onderhoud der gevan genen in genoemd gesticht geduren de 1914". ZIERIKZEEAlhier is opgericht een anti-revolutionaire propaganda- club met aanvankelijk 16 leden. SEROOSKERKE. „Zang Veredelt" gaf op dinsdag, woensdag en vrij dagavond haar tweede uitvoering, afgewisseld door toneelspel en voor drachten. ZIERIKZEE. De geneeskundige, met de koepokinenting belast, ver zoekt met aandrang zorg te dragen dat de beide bovenarmen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewassen zijn. ZIERIKZEE (Adv.). 2 pers. zee- grasbed met peluw en 2 kussens 6,50; 2 pers. vlokkenbed met peluw en 2 kussens f 13,50; 2 pers. kapok- bed met peluw en 2 kussens gevuld met 30 pond le kwal. onvermengde kapok, die niet op klonten schiet. ZIERIKZEE. Er is een plaatselijk comité opgericht teneinde mee te werken aan het tot stand komen van het Volkspetitionnement voor plaat selijke keuze. ZIERIKZEE. Een comité heeft zich gevormd welke zich ten doel stelt te onderzoeken de mogelijkheid van oprichting van een elektrische centrale op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. De gemeentewerk man S., bezig met het leegscheppen van de zinkput in het Korte Groen- dal, geraakte door de opstijgende giftige gassen zo bedwelmddat hij bewusteloos neerviel. BRUINISSE. De burgemeester strandvonder roept rechthebbenden op voor een scheepsanker met 70 meter ketting, 35 luiken en 35 mer kels, 1 ribbe, een boom met aak, 1 stokkenrekje en een kop van een roer. Amerikaans vliegtuig naar Cuba „ontvoerd" NEW YORK, 3-1. Een Amerikaans passagiersvliegtuig met 148 inzitten den is donderdag op een vlucht van New York naar Miami gedwongen koers te zetten naar Cuba. De gezagvoerder van het toestel van „Eastern Airlines" liet boven Jacksonville in Florida over de ra dio weten dat hem de twijfelachtige eer te beurt viel het eerste Ame rikaanse vliegtuig van dit jaar naar het land van Castro te moeten vlie gen. Scheepvaartberichten A'bida, 2-1 475 m. o. Ceylon naar Bandar Mashar. Aludra, 2-1 230 m. n.w. Madagascar naar Kaapstad. Esso Amsterdam, 2-1 210 m. n.n.o. Madeira naar New York. Vlieland, 2-1 te Teesport. zichzelf de oudste plaats van West- Nederland noemen. De stichting vond plaats in 't jaar. 42 n. Christus door de Rcmeinen. De oudste paarden-markt is er te vinden. De geschiedenis ver telt dat elk jaar deze paardenmarkt gehouden wordt vanaf de regering van Karei de Grote, ongeveer 800. op de tweede woensdag in september. Het lijdt geen twijfel dat de heer Van der Have zijn nieuwe gemeente tot de geplande hoogte zal weten te voe ren gezien zijn gebleken aktiviteit in de vorige standplaats. Meer dan 4,5 miljoen auto's over Grevelingendam Het aantal auto's dat de Greve lingendam heeft gepasseerd over schreed in de maand december 1968 de vier en een half miljoen. In het jaar 1968 passeerden in totaal pre cies 1.568.888 auto's de telinstallatie. ZIERIKZEE Actie Overdekt Zwembad Per 2 januari 1969 was de stand van de inzamalingsactie voor een ovérdekt zwembad f 2.581,53.Ver antwoording: K. T. de J. te Z. I 25 (giro); statiegeld flessen-actie Zie rikzee f 353 (kas); leerlingen Theo Thijssenschool Zierikzee f 60 (kas); drs. M. te Z. f 40 (giro). Aanbesteding werk eerste fase bouwplan West Op woensdag 22 januari a.s. zal ten stadhuize alhier openbaar wor den aanbesteed het maken van plm. 2640 m riolering en circa 14.900 m'- wegverhardingen en het maken van een gemaaltje met plm. 440 meter persleiding, met bijkomende werken in het bestemmingsplan West, eer ste fase, gemeente Zierikzee. Start Clubhuiswerk Op maandag 6 januari a.s. wordt weer een begin gemaakt met het jeugdclubhuiswerk in het clubhuis „De Lichtboei". "jfewjj f BRUINISSE De neeislag in december '68 De eerste drie weken van de maand december was het aanhou dend droog weer. De neerslag viel dan ook voornamelijk in de laatste week (na 20 december). In totaal werd op de regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemonden" in de" cember 1968 41 mm neerslag gere gistreerd. De normale hoeveelheid voer de maand december is 76 mm. Het was wel .koud in december 1968. Gemiddeld was d^ tempera tuur drie graden Celsius lager dan normaal en op 26 van de 31 dagen vroor het (26 vorstdagen). Van die 26 dagen waren er 7 ijsdagen. Da gen dus, dat de temperatuur de ge hele dag beneden nul bleef. De laag" ste temperatuur in deze maandi was in de nacht van 13 december, de thermometer kwam toen 10 graden onder nul. Hoe nat het was in het jaar 1968: er viel 763 Vz mm regen, de gemid delde hoeveelheid gemeten over 20 jaar is voor Oostelijk Duiveland, c.q. de polder Bruinisse 747 mm. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der rijkspolitie te Brui nisse zijn nadere bijzonderheden te verkrijgen over de navolgende in de maand december 1968 in Bruinisse gevonden voorwerpen: een gouden schakelarmbandje, een sleutel no. 13, een Lipssleutel met rinig, een zakmes, een rode porte monnee met knipsluiting, een brui ne heren portemonnee met ritsslui ting, een etui met 2 sleutels, een bruin geblokte sjaal, een heren pols horloge, een blauwe wollen muts. ZUID-VIETNAM: 1969, de oorlog is nog niet ten einde. Vrijwilligsters van de Vxetcong in het hoogland „planten" bamboestokjes met scher pe punten in de grond om eventuele Amerikaanse en Zuidvielnamese luchtlandingstroepen een warme ontvangst te bereiden. Speciale middagdienst Ondanks de slechte zomer: voor bejaarden met oudejaar Nederlander dronk in 1968: 43 liter fris Op oudejaarsmiddag werd in de kapel van de Cornelia Stichting te Zierikzee een speciale dienst gehou den voor de bejaarden, behorende tot diverse protestantse kerken. De leiding was in handen van zuster Asoentha, directrice van de Corne lia Stichting. De meditatie had zij gekozen uit een werk van de gereformeerde predikant Okke Jager, terwijl voor af gelezen werd Psalm 90. Namens de hervormde gemeente van Zierik zee werd de dienst bijgewoond door de heer Verschuur. Daar niet alle bejaarden in de ge legenheid zijn om de normale'kerk diensten bij te wonen, werd het een geslaagde dienst, welke door allen zeer gewaardeerd werd. De Psalmen en Gezangen - voor sommige be jaarden rytmisoh niet zo eenvoudig - werden overtuigend gezongen, terwijl de heer M. J. Pols voor een passende begeleiding op het orgel zorgde. Behalve de bejaarden maak ten ook een flink aantal parochia nen deze dienst mee. De dienst werd gesloten door de heer Mat- thijsse (vroeger ouderling) en geza menlijk werd het Onze Vader ge beden. NIEUWERKERK Blikschade op Stolpweg De tweede dag in het nieuwe jaar gebeurde in Nieuwerkerk een auto ongeluk. Donderdagmiddag, om streeks 4.15 uur wilde bestuurder 'de heer M. v. D. uit Soharendij'ke, ko mende uit de Stolpweg, ter hoogte van de hoek met de Burg. Van Veen- straat te Nieuwerkerk, rijksweg 18 inslaan. Tijdens het naar links uit wijken om op genoemde weg te ko men, kwam vanachter hem een bus je. Bestuurder was de heer C. J. A. uit Oud-Gastel, die op dit moment wilde passeren wat natuurlijk niet gelukte. De wagen van M. v. D„ eveneens een busje werd door de op hem in rijdende passant aanzienlijk bescha digd. De andere auto liep ook ma teriële schade op. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Na het incident konden de busjes op eigen gelegenheid hun reis vervol gen. OOSTERLAND Benoeming wachtmeester I. Hoekman te 's-H. Abtskerke Mlet ingang van 4 januari (a.s. za terdag) is de rayoncommandant der rijkspolitie, wachtmeester J. Hoek man, benoemd tot opperwachtmees- ter-postcommandant der rijkspolitie te Nisse-'s Heer Abtskerke op Zuid- Beveland. Op 1 maart 1954 naar hier gekomen als wachtmeester der rijkspolitie, volgde op 1 januari 1962 de benoeming tot wachtmeester 1ste klasse, en rayonoommandant alhier. Vel'en zullen node de populaire poli tieman, die aller achting genoot, uit ons dorp zien vertrekken. AMSTERD AM, 2-1. In zün nieuw jaarsrede heeft de heer W. F. M. Westerman, onderdirecteur van The Coca-Cola Export Corporation te Amsterdam, gezegd te verwachten, dat de produktie van de Nederland se frisdrankenindustrie in 1968 voor binnenlands gebruik circa 550 mil joen liter heeft bedragen (In 1967: 513 miljoen liter). Dit betekent, dat. elke Nederlan der in het afgelopen jaar 43 liter „fris" heeft geconsumeerd, hetgeen wederom een stijging is met 2Vz li ter t.o.v. 1967. Indien de ouden van dagen en kin deren beneden vijf jaar buiten be schouwing werden gelaten, daar zij niet tot het „consumentenpatroon" WARSCHAU, 2-1. In de Poolse hoofdstad is donderdag een proces begonnen tegen twee voormalige lectors van de universiteit van War schau, die de ideologische leiders zouden zijn geweest van de studen tenbetogingen van maart j.'l'. voor meer vrijheid. Het zijn Jacek Kuron en Kar cl Modzeléwski, die beiden in de dertig zijin. Westerse journalisten mochten de rechtszaal niet binnen, al was het proces als openbaar aange kondigd. De Poolse pers, radio en televisie hadden donderdagavond nog niets over de zaak gepubliceerd. Dayan belooft eind te maken aan beschietingen TEL AVIV, 3-1. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag inwoners van de grensstad Kiryat Shmoneh, in het uiterste noorden van Israël, beloofd dat een eind zal worden gemaakt aan de be schietingen vanaf Libanees grond gebied. Kort nadat het stadje voor de tweede keer binnen 48 uur met ra ketten was bestookt bracht Dayan in gezelschap van de chef van de gene rale staf, generaal Chaim Bar Lev, een bezoek aan Kiryat Shmoneh. Dayan zei tegen de gemeenteraad dat „Israël' een eind zal maken aam de huidige toestand waarbij dit stad je een doelwit vormt voor saboteurs van „El Fatah". behoren, dan heeft elke Nederlander die wèl tot de groep frisdrankgebrui kers behoort, zelfs 51 liter „fris" ge dronken. De geraamde stijging heeft zich tegen de aanvankelijk sombere verwachtingen in voorgedaan, on danks de verregende zomer van 1968. In de periode van januari tot en met april 1968 steeg de frisdrank consumptie nog met 15 in de zomermaanden mei tot en met au gustus bedroeg de stijging echter slechts 1 °/o t.o.v. 1967. In Engeland heeft een conserva tief Lagerhuislid, Gresham Cooke, voorgesteld Kerstmis voortaan te vieren op de eerste zendag na 25 de cember. Volgens hem zou dan voor komen dat de kerstviering ontaardt in een „braspartij met een kater", waardoor de industriële produktie wordt ontwricht door absenteïsme. Het Britse ministerie van finan ciën heeft donderdag bekend ge maakt dat de Britse monetaire re serves in december met 37 miljoen tot 1.009 miljoen pond sterling zijn verminderd na aflossing van 39 mil joen pond op buitenlandse leningen. DEN HAAG. Een honderdtal uit Suriname afkomstige jongeren heeft drie uur l'ang gedemonstreerd tegen de ontvangst, die de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. W. Lim a Po ter gelegenheid van de jaar wisseling gaf in zijn kabinet aan de Alexander Gcgelweg in Den Haag. Vrijdag 3 januari Zierikzee Mondragon, 8 uur, clubavond „Del ta-Foto". Maandag 6 januari Zierikzee Stadhuis, 4.00 uur, vergadering Vlees k eu ringskr i ng Mondragon, bovenzaal, 8 uur, afde ling „Philatelica". De Lichtboei, start clubhuiswerk. Dinsdag 7 januari Zierikzee Huis van Nassau, Ver. van Oud leerlingen Tuinbouwwintercursussen Donderdag 9 januari Zierikzee Huis van Nassau, 7.30 uur, lezing over chemische on'kruidbestrijding en ervaringen met C.C.C. (Sprekers de heren Hertgers en Wis kerke). Vrijdag 10 januari Zierikzee Concertzaal, 8 uur, concert „Instru mentale". DEN HAAG. Maandag 6 januari zal H.M. onderzeebootjager „Am sterdam" vanuit Den Helder naar de Nederlandse Antillen vertrekken voor een verblijf van negen maan den in de Caribische wateren. SCHOONHOVEN. Op de Franse kade onder de gemeente Bergam bacht is de bi'omfitesberijder van O. uit Benschop op een groepje van drie mannen ingereden die rechts op de weg liepen. Daarbij is de 54- jarige fabrieksax-beider C. Stekelen- burg uit Schoonhoven om het leven gekomen. De bromfietser werd ge wond en is in een ziekenhuis opge nomen. PAPENVOORT. Op de Borger- straat in Papenvoort (gemeente Rol de) is vanmorgen de 56-jarige H. Stoel uit Assen om het leven geko men, toen hij achter een autobus om de weg opliep en werd aangereden door een pei-sonenauto. AMSTERDAM, 2-1. Eerst nu is bekend geworden dat de Amster damse politie in opdracht van de 'of ficier ven justitie reeds begin decem ber de 60-jarige administrateur A. J. N. ven het Roomsch-Catholijk Oude-Aimenkantoor aan de Keizers gracht in de hoofdstad heeft gear resteerd, verdacht van verduistering van enkele tonnen. De man, die nog nimmer met de justitie in aanraking is geweest, heeft bekend en tegen over de recherche verklaard dat het om een bedrag van ca. ZVz ton gaat, die hij de afgelopen anderhalf jaar ten eigen bate heef^ aangewend. De recherche heeft in verband met deze zaak ook een prostituee gearresteerd, die een bepaalde rol in deze. volgens de officier van justitie zielige en trieste affaii-e, zou hebben gespeeld. In katholieke kringen in de hoofd stad is N., die getrouwd is. een be kende figuur. Het grote bejaax-den- tehuis Sint Jacob aan de Plantage Parklaan staat onder beheer van het Armenkantoor en viel derhalve ook wat de financiën betreft onder de heer N. Zijn grootvader en zijn vader hebben ook de functie van admini strateur vervuld. De heer N. was o.a. lid van de gemeentelijke commissie inzake bejaardenvraagstukken en penningmeester van de Stichting Museum Amstelkring (Schuilkerke en museum Onze Lieve Heer op Sol- dei*). De administrateui\ die woont boven het kantoor aan de Keizers gracht. bevindt zich in voorarrest. BLARICUM, 2-1. Tijdens de jaar wisseling zijn uit het huis van de fa" milie B. aan de Torenlaan in Blari- cum twintig schilderijen gestolen, waaronder een gesigneerd „I. Isra els". De andere schilderijen zijn van Beuei-bach, Anselm, Staller en Put ter. De familie B., die de jaarwisse ling elders had gevierd, ontdekte de diefstal, toen zij op nieuwjaarsoch tend thuis kwam. De nog onbekende daders waren het huis binnengeko men door een ruit te verbreken. Zij hadden het hele huls overhoop ge haald. Behalve de schilderijen worden vermasteen zonneklok, een beeld „Madonna met kind", mini-tafeltjes, zilveren voorwerpen en een Perzisch tapijt. Omwonenden hadden des nachts een grijze bestelauto in de buurt van het huis zien rijden, waarmee de daders dc buit mogelijk vervoerd hebben. De waarde van de gestolen sdhilderijen en voorwerpen is nog niet vastgesteld. De familie was tegen diefstal en inbraak ver zekerd. ROTTERDAM, 3-1. - Het ziet er naar uit dat de slecpbootstaking in Rotterdam het havenverkeer niet ernstig belemmert: ook dc grote schepen komen geregeld binnen om op eigen kracht naar de havens te gaan. Bovendien werken dc grootste sleepboten - de acht Europoortsle- pers - normaal door, zodat dc tank schepen vcor de raffinaderijen nor maal en zonder oponthoud de loska- den in de Europoorthavens kunnen bereiken. De schepen voor de Botlek, dc Eemshavcn, de Waalhaven en dc an- dere havens in het Rottei-damsc stadsgebied, wachten buitengaats dc meest gunstige condities af. Ze sto men op op een zodanig tijdstip dat ze bij doodtij dc voor hen bestemde haven bereiken. Niet gehinderd door de stroming kunnen ze dan, voor zichtig manoeuvrerend, naar de kade. Dit' geeft het nodige oponthoud cn dat is een schadepost voor scheeps eigenaren. Het tijdverlies kan wel tot tien twaalf uur oplopen. (Hier bij inbegrepen de wachttijd buiten gaats). Heden (vrijdag)morgen om half 10 lagen voor de mond van de Nieuwe Watei*weg zeven of acht schepen op hun beurt te wachten. Vergadering Heden (vrijdag) middag komt in Rotterdam een ledenvergadering van de Nedciiandse Bond van Vcrvoers- personcel (N.V.V.) bijeen. Dc be stuurders zullen dan een toelichting geven op de afgesloten c.a.o., die ze zelf ï'cdelijk achten. Dc leden zelf kunnen hun visie geven middels een referendum, waarvan de uitslag op 7 januari beleend kan zijn. Op grond van de houding van dc N.V.B.-leden tot dusverre in dé vergat!eVirïgen van stakingsleider Leen van Os, moet worden aangenomen dat ze in vi*ij grote getale „neen" zullen zeggen op de nieuwe c.a.o. voor het stadsslecp- dienstbedrijf. De N.V.B. vertegen woordigt nog steeds een aanmerke lijk deel van dc opvarenden van de sleepboten, ondanks een verlies van tweehonderd leden in het afgelopen jaar. Stakingsleider Leen van Os hooft zijn mannen, onder wie vele N.V.B.- leden ,\veer bijeengeroepen op maan dagmiddag. Ze zullen dan stemmen over het al of niet voortzetten van hun actie. Het standpunt van dc werkgevers - zeven directies - is nog niet bekend. Ze gaven tot dusverre geen commentaar over de voor hen diep ingrijpende gebeurtenissen. Van morgen zouden ze echter op een pers conferentie hun visie geven op dc slcepbootstaking, die vandaag zijn tweede dag is ingegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2